Gele trui verzacht de pijn Rul Poljakow zorgt "met gemak" voor nieuw wereldrecord I Freddy Maertens: een wrakdat niet wil zinken Vrij spel Ploeg van Post beleeft dag van de lach en de traan ZATERDAG 27 JUNI 1981 NICE (GPD) - In zijn gloriejaren was Freddy Maertens een vlagge- schip van de Belgische wieler sport. Een oorlogsbodem die slag na slag binnenhaalde. De Belgen bejubelden hun nieuwe Merckx. Tot het eind van 1977. Toen zette het verval in en zonk hij pijlsnel wegachtervolgd door geruchten over een door de doping gerui- neerd lichaam. De belangstelling voor de spraakzame Belg leefde slechts aan het begin van ieder wielerseizoen op wanneer zijn rentree werd bekend gemaakt, maar alleen daarmee kon hij het hoofd boven water houden. Zijn successenlijst was niet veel soeps meer. Vrijdagochtend echter be haalde hij in Nice na drie jaar weer eens een opvallend succes, door in een massaspurt de eerste etappe van de Tour de France op zijn naam te schrijven. De come back van Maertens? „Als de cor- tisonen en hormonen hem niet ka pot hebben gemaakt, komt-ie te rug", zei de ka,mpioen-van-wel- eer kortaf. Het succes van Maertens was een van de sensaties van de ochten- drit over 97 kilometer. Niemand had ook maar een seconde ge dacht dat hij ooit van z'n leven nog iets belangrijks zou winnen, en voor de aanvang van de Tour werd ploegleider Lamme Dries- sens zelfs voor gek versleten om dat hij 'zijn Freddy' nog mee- Immers sinds hij prof werd in 1972 won Maertens in vijf jaar tijd acht klassiekers Gent-Wevelgem, Parijs-Brussel, Tours-Versailles, Amstel Gold Race, Henniger Turm, het kampioenschap van Zurich en tweemaal de Omloop Hel Volk), werd hij wereldkam pioen, schreef de Ronde van Spanje op zijn naam en won tal rijke etappes in de Tour, die hij tevens tweemaal beindigde met de groene trui om de schouders. De laatste drie jaar scoort Maer tens vrijwel nul. Twee kermis- koersen in 1979, een ritje van 60 kilometer in de Chronostafetta vorig jaar en dit seizoen een etappe in de Ruta del Sol. Dat laatste dan nog omdat zijn land genoot Noel de Jonckheere werd gediskwalificeerd. Geen reden om vertrouwen te hebben in de nu 29-jarige profrenner. Alleen wil Maertens, de laatste ja ren doorgaans omschreven als een geestelijk en lichamelijk wrak, niet zinken. En hoeveel twijfels er ook nu nog blijven be staan, de vechtlust die Maertens gisteren aan de dag legde, was opvallend. In de rit waarin voor al Bernard Hinault het peloton aan stukken scheurde, moest Maertens wel zes keer lossen uit het eerste peloton. Telkens kwam hij bijtend op de tanden terug, zoals hij in het verleden ook bijna tegen beter weten in streed tegen de coalitie Eddy Merckx-Roger de Vlaeminck, die een derde ve dette geen kans gunden. „Ik zal mijn rotjaar nu misschien wat gaan vergeten', zei Maer- Bij polsstokhoogspringen MOSKOU (ANP) - De Rus Vladimir Poljakow heeft gisteren tijdens de landenwedstrijd Sowjet-Unie Oost-Duitsland in Tiflis een nieuw wereldrecord polsstokhoogspringen gevestigd met een hoogte van 5.81 meter, een centimeter hoger dan het record van de Fransman Thierry Vigneron, die deze hoogte een week geleden passeerde. Na de eerste dag van deze landenwedstrijd leidt Oost-Duitsland met 83 tegen 84 punten. "Maertens i Bedoel je Freddy? Hoe mogelijk". tens. „Gevallen in de Ruta del Sol, waar ik mijn hand brak, daarna tegen de vlakte in Parijs- Roubaix. waardoor ik een maand niet kon rijden En giste ren reed ik vlak voor het vertrek in de Proloog tegen een toeschou wer op, waardoor ik van wiel moest verwisselen en twintig se conden tijd verloor. Ik was ont goocheld en wilde vandaag re vanche". Alsof hij voor het eerst van zijn le ven een massaspurt won, moest Maertens uitleg oen hoe de laatste meters waren verlopen. Öe ver bijsterde omstanders luisterden gewillig. Zelfs bij Johan van de Velde, die met vele minuten ach terstand over de finish kwam, won de verbazing het van de te leurstelling dat hij zelf waar schijnlijk al in de eerste rit de aanspraak op een goede klasse ring verloor. „Maertens win naar? Bedoel je Freddy? Hoe is dat mogelijkToen ik hem van morgen met die dikke kop en dat dikke lichaam zag staan, dacht ik: die wint nooit meer iets". Zes dagen nadat de Thierry Vigneron zich weer had meester gemaakt van het wereld record, werd hij alweer van de top verdrongen door de 21-jarige Moskouse student Vladimir Pol jakow met één centimeter De Rus slaagde reeds bij zijn eerste poging. Het is de eerste maal dat een Russisch atleet het wereldre cord polsstokhoogsprinqen In zijn bezit heeft. Bijna had Polja kow de aanvangshoogte van 5.20 meter niet gehaald. Pas bij zijn derde poging slaagde de Europe se jeugdkampioen van 1979 erin deze hoogte te overbruggen. Daarna nam hij alle hoogten. 5 40 mtr., 5.60 mtr., 5.72 mtr. (een nieuw Russisch record) evenals het wereldrecord van 5.81 meter bij zijn eerste poging met het grootste gemak Een week gele den had Poljakow in Macon in de strijd met de Franse top slechts beslag kunnen leggen op de vyf- de plaats met een hoogte van 5.50 meter, Bij die wedstrijden had Vigneron met 5 80 meter de Pool Bisletspelen Hans'Kocleman van AAC is giste- Het Russisch record stond op naam van Sibirak Konstant in Wolkow met 5.71 meter. In Mos kou veroverde hy een zilveren medaille Op hem was de hoop gevestigd. Poljakow voldeed echter sneller aan de verwachtin gen. Kozakiewicz van de wereldre- cordlijst verdrongen Vorig jaar miste Poljakow de Olympische spelen in Moskou. Hij haalde de limiet niet. Zijn beste prestatie in 1980 was 5 60 meter, waarmee hij tweede werd bij de Europese in doorkampioenschappen in Sin- delfingen. Een klassering die hij ook sprong bij de wedstrijden om de Snamenski Memoriaal in Moskou. In Grenoble werd de 1.88 meter lange Rus zevende bij de Europese indoorkampioen schappen met slechts 5.55 meter. NICE (GPD) - De Raleigh-ploeg van Peter Post beleefde gisteren in de ronde van Frankrijk de dag van de lach en de traan. In twee etappes werd stof geleverd voor een stuiversroman met een tragisch begin en een happy end. Het slotstuk was in elk geval vro lijk: Gerrie knetemann na een formidabel gereden ploegentijd- IN HET DIEPE ZUIDEN - (dfe 27JUNI- 3eET_254km apB i met name het zwakke collectief van de ploeg van Ber nard Hinault ontnuchterend werd blootgelegd, in de gele trui. Een opsteker die de formatie niet alleen na de perikelen van de af gelopen weken, maar vooral na de ochtendetappe best kon ge bruiken. Toen namelijk verloor Johan van de Velde, de tweede man voor de Tour achter Joop Zoetemelk, bijna vijf en een halve minuut, waardoor hij opnieuw faalde als klassemenstsrenne- En hoewel de triomf van de middag het waarschijnlijk desastreuze tijdverlies van de Rijsbergenaar niet kon uitwissen, verzachtte het de pijn aanzienlijk. Winst en ver lies zijn in de wielersport, evenals ontgoocheling en tevredenheid, slechts een banddikte van elkaar verwijderd. Zoals zo vaak wor den in goede tijden al vlot de he vige tegenvallers vergeten. Van daar dat de Post-ploeg zwijmelde met de winst in de ploegentijdrit, die in èèn klap een einde maakte aan de speculaties en twijfels over de hechtheid en kracht. NICE - De uitslagen van vrijdag zijn: Eerste etappe over 97 kilometer met start en finish in Nice: 1. Maertens (Bel-Dri) 2.23.19. 2. Kelly (Ier-Kim), 3. Bertin (Fra-Gui), 4. Pevena- ge (Bei-God), 5. Willems (Bei-God). 6. Tackaert (Bel-Bru), 7. Anderson (Aus- Mue), 8. Gauthier (Fra-Dan), 9. Duclos- Lassalle (Fra-Mue), iü. Vanoverschelde (Fra-Cra), 11. Wynands (Ned-Pos). 12 Gallopin (Fra-Dan). 13. Verlinden (Bel- Dri). 14. Rodriguez (Fra-Gui), 15 Bour- reau (Fra-Mue), 16. Berard (Fra-Gui). 17. Tinazzi (Fra-Gri), 18. Ovion (Fra-Boi), 19 Glaes (Bei-God). 20. Bossis (Fra-Mue), 23. Hoste (Bei-Pos). 26. De Rooy (Ned- God), 44 Knetemann (Ned-Pos). 51 Winnen (Ned-Pos). 57. Kuiper (Ned- Bru). 60 Stamsmjder (Ned-Bru). 61 Lubberding (Ned-Pos). 63. Zoetemelk KUSTR0UTE 2.30.09, 112. Broers (Ned-Kim) Priem (Ned-Pos) z.t., 131. Jan van Hou welingen (Ned-Dri) 2.31.28,147. Van der Hoek (Ned-Pos) 2.37.26. Tweede gedeelte eerste etappe, een ploegentijdrit over 40 kilometer. 1. Ploeg Post (Zoetemelk, Freuler Hos te. Knetemann, Lubberding, Peeters, Priem, Van de Velde, Wijnands) 46 min en 20 seconden. (Bonus 2.00), 2. Ploeg Godefroot (Willems, Claes, Jacons, Pe- venage, Wilmann, Winnen) 46.49 (1.40), 3. Ploeg Danguillaume 47.00 (1.30), 4. Ploeg Guimard 47.03 (1.20), 5. Ploeg Driessens 47.10 (1.10), 6. Ploeg De Bruv- ne 47.11 (1.00). ALGEMEEN KLASSEMENT (na ploe gentijdrit): 1. Knetemann (Ned-Pos) 2 uur 28 minu ten en 14 seconden 2 Peeters (Bei-Pos) op 13 sec., 3. Zoetemelk (Bei-Pos) op 22 sec., 4. Hoste (Bei-Pos) op 22 sec., 5. Wil lems (Bei-God) op 27 sec., 6. Wijnands (Ned-Pos) op 28 sec., 7. Lubberding (Ned-Pos) op 30 sec.. 8 Hinault (Fra- Gui) op 33 sec., 9 Claes (Bei-God) op 38 sec., 10. Clere (Fra-Dan) op 40 sec., 11. Winnen (Bei-God) op 42 sec., 12. Peve- nage (Bei-God) op 46 sec., 13. Wilman (Noo-God) z.t., 14. Gauthier (Fra-Dan) op 47 sec., 15 Berard (Fra-Gui) op 52 sec., 16. Seznec (Fra-Dan) op 53 sec 17. Gallopin (Fra-Dan) op 58*sec., 18. Verlin- den (Bei-God) op 59 sec., 19. Bertin (Fra- Gui) z.t., 20. Le Guilloux (Fra-Gui) op 1.01. ALGEMEEN PLOEG ENKLASSE- MENT: 1 Post 13.53.27 2. Godefroot 13 56.08. 3. Guimard 13.56,55 4 Danguillaume 13 57.07 5. Driessens 13.58.08 „Het is", zei de gelukkige nieuwe leider Knetemann, „een geweldi ge zet van Peter Post geweest om op het laatste moment Cees Priem en Aad van den Hoek nog aan de ploeg toe te voegen, die twee zijn geweldig goed in dit werk en zonder iemand te kort te doen, mag ik die twee wel noeme- n". Dat gold vooral voor Van den Hoek. In de ochtendrit had hij door een val een "inwendige bloeduitstor ting opgelopen. Niettemin droeg hij 's middags zijn steentje ijverig bij. De Franse wielerbond heeft tij dens de Proloog van de Tour in Nice goede zaken gedaan. De ju ry deelde op de openingsdag al voor bijna 3500 gulden geldboe tes uit. Zes renners van de ploeg van Berten de Kimpe kregen zelfs nog eens 20 strafseconden, omdat de ploegleider tijdens de korte individuele tijdrit naast zijn coureurs was gaan rijden. Knetemann, voor de ploegentijdrit slechts zeven seconden achter op Hinault, moest overigens hoogst persoonlijk de opstelling van de formatie voor de rit tegen de klok vaststellen. „Ik heb gezegd hoe de renners op grootte achter el kaar moesten rijden", betoogde hy. Het pakte voortreffelijk uit. Want hoewel de Post-trein algemeen best tot de kanshebbers werd ge rekend lag het niet direct voor de hand aan te nemen dat de ver schillen (23 seconden met de ploeg van Daniël Willems en 40 seconden met die van Hinault) zo groot zouden zijn. Ook Cees Priem, door Knetemann ge roemd om zyn bijdrage, stond er van te kijken. „Als je toch ziet dat een paar jon gens slecht voorbereid naar de Ronde zijn gekomen en enkelen zelfs ons systeem niet eens ken nen, valt dit mee. We hebben voor het vertrek zelfs eerst nog een stukje proef gereden om iedereen wegwijs te maken, maar het blijft natuurlijk een gok of dat tijens de tijdrit ook zo vlot loopt. Toch zie je dan weer", meldde de 30-jarige Zeeuw, „dat dit werk ons formi dabel goed ligt vooral op een vol ledig vlak parcours. Echte ver schillen met een ploeg waar Raas, Oosterbosch, Van Vliet en Maas Oslo bij de Bisletspelen achtste geworden op de 3.000 meter steeple chase in 8.35,30. Winnaar werd de Pool B Boguslav Mamiskv in 8 21.58. De Europese recordhouder op de 400 meter horden, de Wcstduit- ser Harald Schmid zegevierde op de 800 meter in 1 45.18 voor de Keniaan Mike Boit (1.45.59)en de Hongaar Andras Paroczai (1.45.91). Op de 1.500 meter leed wereldrecordhouder Steve Ovett een verrassende nederlaag tegen de Amerikaan Tom Byers 3 39.01 tegen 3 39.53 Bij zijn eer ste start in Europa won Carl Le wis met H 03 het verspringen De Brit Roy Mitchell overbrugde de zelfde afstand maar bij zijn twee de poging noteerde Lewis met 8 01 meter de tweede beste af stand. Lewis neemt op 19 juli in Nijmegen aan wedstrijden deel. Atleet Peter Wezel van het Leidse De Bataven liep gisteravond tij dens wedstrijden in Den Haag ondanks de minder goede weers omstandigheden een snelle 1 500 Veer van de andere Leidse atle- tiekclub, Holland, kwam op de zelfde afstand tot 4 00 3 terwijl zyn clubgenoot en B-junior Jan Jansen een tyd van 4.10.6 reali seerde i dag Geme Knetema n links in zouden zitten zijn er dan ook niet. Het enige is misschien dan we dan een nog betere tijd zou den hebben gemaakt". Met deze winst op zak zal er ook wat meer vertrouwen zijn in de moge lijkheden om de gele trui van Knetemann de eerste dagen te verdedigen. „Tot de Pyreneeën wil ik 'm houden", vertelde Kne temann, „maar vorig jaar pro beerde ik dat ook, toen ik na de ploegentijdrit in het geel kwam, en hield ik 'm toch maar één dag In de vroege middaguren, na de aankomst van de slechts 97 kilo meter lange eerste etappe door het heuvelachtige achterland van Nice, stonden de gezichten aan zienlijk somberder Daar beleef de Johan van de Velde zijn voor de Ronde van Frankrijk bijna tra ditionele inzinking. De Braban der, die Zoetemelk vorig jaar nog zo schitterend over de Alpen sleurde, stuntelde nu vijftien ki lometer als een beginneling op een klimmetje van de derde cate gorie. „Ik blokkeerde volkomen", zei Van de Velde rustig. „Om gelijk van uit het vertrek bergop te moeten rjjden ligt me niet zo, hoewel het vorig jaar tegen de Galibier op, in de Alpen, juist weer wel ging Ik begrijp het niet. Ach. er is nog geen reden om te wanhopen. Ik wil het niet afzwakken hoor, want iedere minuut is er èèn, maar ik lig er niet wakker van". De klap die Van de Velde kreeg werd groter door de aanval van Bernard Hinault in de afdaling van de eerste klim. Met zijn ploeggenoot Charly Berard en „papieren vijand" Jean René Bernaudeau ging hu er tussenuit, waardoor het peloton zich tot een lint van een kilometer uitrekte. „Ik lag in het begin al in vijftigste positie en toen de groep brak. was er niets meer aan te doen. Later ging ik wel beter rijden, maar toen was het te laat hoewel bijna de hele ploeg van Fons de Wolf b(j ons zat". Het trio aan de kop nam een voor sprong van bijna een minuut „Nu weten we tenminste wat Hi nault allemaal van plan is", stelde Joop Zoetemelk. Het tempo in de spits werd echter door drie val partijen ernstig gebroken. Ber naudeau smakte als eerste onder uiten kort daarna volgde Hinault Toen Bernaudeau een tweede maal onderuitging was de gang er uit. Het peloton liep de leiders in en op de Promenade des Anglais in Nic«', «run gj tam vooi da laatste dag het verkeer door de Tourkaravaan werd ontregeld, werd Freddy Maertens etappe winnaar. Die zege plus de klap voor Van de Velde en niet te ver geten de overtuigende winst van de middaguren, zorgden ervoor dat het een etmaal vul mirak» U werd De Rooy door pech uit witte trui NICE (GPD) - Een lekke band in de ploegentijdrit kostte de Nederlander Theo de Rooy (uit de ploeg van Daniel Wil lems) gistermiddag de witte trui. Vuftien kilometer voor de finish van de ploegentijd rit maakte een steentje in zun band een einde aan het lei derschap in het jongeren- klassement. Hoewel De Rooy na afloop wel gehuldigd w«rd („Maar dat zal ongetwijfeld een fout zun, want ik heb twee minuten verloren") zal vandaag (zaterdag) Limbur ger Ad Wunands uit de Post- ploeg in hel wit vertrekken Eenzaam bleef De Rooy achter. Niemand uit de ploeg kneep onmiddellijk in de remmen om hem te helpen bu het ver dedigen van zijn positie „Dat was trouwens afgesproken", vertelde de Nederlander. „Zelfs wanneer Daniel Wil lems, onze kopman, pech zou krygen, zou er doorgereden worden om de anderen aan bonificatie te helpen. Ik kan daar wel begrip voor opbren gen". TEGEN DE KLOK. PLp€gENT'JDRlT 77Ln

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11