LEIDSCH DAGBLAD Het is nu erop of eronder Staalakkoord EG-mimsters Fiscus moet kamerverhuur bevorderen 11 Korte gijzeling in Haags ziekenhuis Premie wao kan omlaag Kamernood Ford-fabriek voor tweede maal bezet: Goedhart Bouwhuis Fout bij herexamen: opgave met oplossing Werknemers Adler met sociaal plan akkoord DONDERDAG 25 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36506 Jirecteur G. Koopman iloofdredacteur A.A.M. Schuurmans id|.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau me S^el 1 2311 0G le*3en Miifl tiicMi DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst in het bestaan van de wao, kan de premie volgend jaar waarschijnlijk omlaag met 1 procent. Valt het over schot aan het eind van dit jaar mee, dan kan misschien de premie met nog een pro cent worden verlaagd. Dit zegt het Arbeids Ongeschikt heids Fonds. Op dit ogenblik wordt in totaal 18,35 procent van het loon aan wao-premie betaald. Hiervan komt 10,4 procent voor de werknemer en 7,95 procent voor de werkgever. In het gunstigste geval kan de premie voor 1982 worden verlaagd tot 16,4 procent, zo heeft het Arbeids Onge schiktheids Fonds berekend. Doueheurtje bepleit om enorm kamertekort te verminderen DEN HAAG - Belasting maatregelen zijn dringend nodig om kamerverhuur te stimuleren. Een werkgroep van het ministerie van volkshuisvesting adviseert staatssecretaris Brokx te bevor deren dat over de opbrengst van kamerverhuur geen of minder belasting hoeft te worden be taald. Als ontvangers van indivi duele huursubsidie kamers wil len verhuren, zou hun subsidie niet omlaag mogen. De werkgroep vraagt zulke maatre gelen omdat uit een onderzoek is gebleken dat het tekort aan ka mers enorm groot is. Jongeren, alleenstaanden en gescheiden mensen staan te dringen voor dergelijke woonruimte. De laat ste jaren is de bereidheid tot ka merverhuur sterk afgenomen. In 1960 boden nog 336.000 gezinnen een kamer te huur aan. Vorig jaar was dat aantal geslonken tot 193.000. Volgens een vier jaar oud onderzoek naar de woonbe hoefte onder jonge alleenstaan den wonen 167.000 mensen op kamers. Nog 56.000 zouden dat willen maar kunnen niets vin den. De werkgroep erkent in haar rap port dat de voorgestelde belas tingmaatregelen bezitters van grote huizen extra financiële voordelen oplevert. Een woord voerster van het Leidse Bureau Huisvesting noemde dat laatste vanmorgen een kwalijke zaak. "Er worden door dergelijke ver huurders toch al vaak afgrijselij ke huren gevraagd en om die ca tegorie nog meer voordelen te geven is niet terecht. Ten aanzien van gezinnen en particulieren die nog een kamer over hebben is het geen onaardige maatregel. Misschien helpt het. Er zijn men sen die zeggen: als ik het aan de belasting moet opgeven dan houd ik er te weinig van over. dan hoeft het voor mij niet Maar of het echt zoden aan de dijk zet is de vraag. Dan moet je eigenly k nagaan waarom mensen minder bereid zijn kamers te verhuren. AMSTERDAM (GPD) - Twintig personeelsleden van de Amsterdamse auto- en auto-onderdelenfabriek Ford- Nederland hebben vanochtend om vijf uur het bedrijf bezet. Later op de ochtend, werd in de bedrijfskantine toestem ming van het totale personeel (1750 werknemers) verkre gen om de bezetting tot onbepaalde tijd te laten duren. „Het is deze keer er op of er onder", zei ondernemings raadslid Bram Staats. „Ford-Nederland moet blijven pro duceren". ROTTERDAM (ANP) - Zeven Britse technici die aan het werk ?n op de Griekse tanker Agios loannis zijn gisteren om het leven gekomen bij een explosie. Het schip, dat afgemeerd lag in Euro poort, kan als verloren worden be schouwd. Bij het ongeluk raakten tenminste drie mensen, twee Brit ten en één Nederlander gewond. (Zie ook pagina 7). Geld voor VUT en deelarbeid De produktie van het bedrijf zal normaal doorgaan, maar de be zetters zullen ervoor zorgen dat „geen auto en geen auto-onder- deel het terrein zal afgaan", aldus Bram Staats. Reden van deze be zetting is dat het overleg tussen directie en ondernemingsraads leden over de mogelijkheden om de fabriek open te houden, is stukgelopen. „Met de dienstbo des die hierboven zitten zijn we niet tevreden, we moeten het ho gerop gaan zoeken", zei hij in zijn korte toespraak tot het per soneel. Vandaag zal telefonisch contact ge zocht worden met de heer Cald well, directeur van Ford-Ameri- ka, die op het ogenblik in Keulen is. Ook zal minister Albeda van sociale zaken worden benaderd. Het is dit jaar de tweede keer dat het personeel van Ford-Neder land het bedrijf bezet. De Indus triebond FNV heeft zich achter deze bezettingsactie geschaard. tend dat de bezetting volgde op het slechte niet serieuze overleg (van een met de directie: „De directie heeft nooit moeite gedaan om met ons serieus te overleggen over het openhouden van deze fabriek. Onze voorstellen r verslaggevers) Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. 01 720-22100 Openingstilden: van 8. 30 Int 12.10 en 'van 14.00 tot 17.30 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur. vrijdag 'koopavond tot 21.00 uur. SieMatic LUXEMBURG (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Gemeenschap zal geld beschikbaar worden gesteld voor vervroegde pensionering van werknemers en voor gedeel telijke werkloosheid met behoud van salaris. EG-ministers van economische zaken besloten in de vroege ochtenduren op korte termijn 140 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor werkne mers in de staalsector. Later in het jaar zouden nog ruim 170 mil joen gulden worden goedge keurd voor 1981. De beslissing werd genomen als onderdeel van een globaal ak koord dat tevens betrekking had op de verlenging van een aantal produktiebeperkingen en de af braak van nationale steun- en subsidieregelingen voor de staal industrie in de verschillende EG- landen. Minister Van Aardenne toonde zich na afloop van de laatste EG- raad onder zijn voorzitterschap uiterst tevreden met het resul taat. „Voor Nederland was het zeer belangrijk te voorkomen dat de Europese staalmarkt uit el kaar zou vallen omdat wij dan het grootste slachtoffer zouden zijn. Onze politiek is daarom steeds gericht geweest op een Europese herstructurering". Met name op aandringen van Frankrijk, wiens nieuwe com munistische minister van indus trie Pierre Dreyfus gisteren aan wezig was, konden de sociale maatregelen het halen in de mi nisterraad. Frankrijk, gesteund door België en Italië, heeft zijn eis inzake het sociale pakket met succes gekoppeld aan de Duitse wens om met spoed een einde te maken aan de vele vormen van nationale steun aan de staalin dustrie. fabriek open te houden zijn vol doende onderbouwd, maar de di rectie wil daar nauwelijks van horen. Daarom zijn wij opnieuw tot een harde actie overgegaan. Het zal niet gemakkelijk worden. Misschien staan we wel voor het moeilijkste moment in de hele werkgeschiedenis van Ford-Ne derland. Maar, we moeten blij ven vechten. Ford is open en moet open blijven". UTRECHT (GPD) - Bij het herkansingsexamen wiskunde kre gen vier mavo-leerlingen van de Dr. J. de Nooij-school in Utrecht behalve de opgaven ook de antwoorden op hun tafel. De surveillerende leraar had ten onrechte een verzegelde enve lop geopend, die tot het einde van de examentijd gesloten had moeten blijven, en vervolgens de inhoud uitgedeeld. De in spectie heeft het examenwerk ongeldig verklaard. Vanmorgen hebben de leerlingen opnieuw examen gedaan. Nu onder toezicht van de inspectie en zonder surveillance van de eigen school. Als de inspectie deze oplossing niet had gekozen, hadden de leerlingen pas weer in november examen kunnen doen. Schooldirecteur Wind gaat ervan uit dat de betrokken leraar een vergissing heeft begaan en dat er geen opzet in het spel is. Koel Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur circa 17 graden. Matige, aan de kust lot krach tig toenemende noordelijke wind. Zon op: 5.20 uur; onder: 22.05 uur. Maan op: 2.22 uur. onder: 15.14 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.37 en 23.13 uur, laagwater om 6.11 en 18.50 DEN HAAG (GPD) - Twee man nen hebben afgelopen nacht korte tijd een portier van het Haagse gemeenteziekenhuis Leyenburg gegijzeld. De man nen eisten een gesprek met een patiënt, die zondagavond in het ziekenhuis was opgenomen na dat hij door onbekenden in de rug was geschoten. De patiënt zou vorig jaar een broer van een van de gijzelnemers hebben doodgeschoten. De door het duo gezochte patient, nam de vlucht naar een andere verdieping toen de gijzelnemers voortdurend zijn naam riepen. Na een gesprek met een briga dier van politie gaven de twee mannen zich na een twee uur durende gijzeling over. De por tier moest zich met snijwonden in hals en nek onder medische behandeling stellen. De overige patiënten van het zie kenhuis hebben van de actie weinig gemerkt, omdat de twee Het grimmige karakter van deze actie wordt benadrukt door het feit dat de directie alle telefoon lijnen, op vijf na, heeft afgeslo ten. Jack Kroes (voorlichter In dustriebond FNV): „Kennelijk was de directie op de hoogte van de bezetting. De hekken waren gesloten, wat gewoonlijk niet zo is. In de tijd dat de mensen over de hekken konden klimmen, is de directie gewaarschuwd. „Tien juli gaat de vakantieperiode van de fabriek in. Maar wij zullen doorgaan met de actie totdat aan onze eisen is voldaan", aldus Bram Staats. LEIDEN - De ruim zeshonderd werknemers van de Nederlandse Adlerfabrieken in Leiden en in Cuyk zijn vanmorgen akkoord gegaan met het sociaal plan dat de Adlerdirectie en de vakbon den na lang onderhandelen heb ben opgesteld. De werknemers willen het totaal bedrag voor het sociaal plan, te weten 6.7 miljoen gulden, ineens uitgekeerd hebben Dan moet de overheid wel de garantie geven dat de werknemers hier fiscaal geen nadeel van ondervinden. De opzegtermijnen van de werk nemers gaan per 1 augustus in. Het sociaal plai. kan nog aangepast worden als het onderzoeksbu reau Innotech alsnog mogelijk heden ziet de Adlerabrieken in een of andere vorm te doen voortbestaan. De werknemers besloten vanmorgen in meerder heid 13.000 gulden van de 6 7 miljoen van het sociaal plan be schikbaar te stellen aan Innotech om door te gaan met de pogingen een stuk werkgelegenheid bij Adler te redden. Vanwege de hogere dollarkoers kwam Innotech met een tekort van 13.000 gulden te zitten. Het onderzoeksbureau zag zich ver volgens genoodzaakt te stoppen met de onderhandelingen met potentiële kandidaten voor over name, als de 13.000 gulden niet op tafel zou komen. Het onderzoeksbureau ziet op het moment "enige lichtpunt" en verwacht binnen twee weken met concrete gegevens voor de dag te kunnen komen. mannen cn de gegijzelde portier zich in een doodlopende gang bevonden op het moment dat de politie arriveerde. Door constant op de twee gijzel nemers in te praten droeg de psychiater van het ziekenhuis, dr. Hartzuiker. bij tot de snelle ontknoping van de gijzeling. 26 PAGINA'S Mitterrand stelt Washington gerust PAGINA 9 Beperking gebruik van politiewapens Fleming ontheiligt Wimbledon-sfeertje PAGINA 13 Reddingsplan Van Gelder afgewezen PAGINA 23 Het verhuren van ka mers moet tot op ze- W kere to°9,e beias- tingvrij worden Dit om meer mensen te bewegen een kamer af te staan aan bijvoorbeeld studenten of an dere alleenwonenden Mensen met individuele huursubsidie moeten kunnen onderverhuren zonder dat hun subsidie daar on der lijdt Dit beveelt een werk groep aan staatssecretans Brokx van Volkshuisvesting aan Men wil door deze maatregel de slin kende kamermarkt bestrijden. Voor een stad als Leiden is dit een belangrijk advies Wat anders is of het advies juist is. Het bestrij den van de slinkende kamer- markt is een goede zaak. maar het is principieel onjuist dit via de belastingen te doen. Dat is oneigenlijk gebruik maken van het fiscale stelsel. Men kan niet bestaande tekorten of dit nu kamers zijn of andere zaken, op lossen door de belastingwetge ving aan te passen. En dat is wat de ambtelijke commissie voor stelt. Het probleem is belangrijk genoeg Er wonen in Nederland zon 167.000 mensen op kamers Er is daarnaast een groep van 56 000 alleenstaanden die graag een ka mer zouden willen hebben, maar er geen kunnen vinden. Het is juist terecht dat de commis sie stelt dat er op de lange termijn een structurele oplossing zal moeten worden gevonden in de vorm van speciale woningbouw afgestemd op alleenstaanden. Aan de andere kant is dit een kwestie van jaren en daar heb ben de huidige kamerzoekers weinig aan. Daar komt bij dat het huidige wo ningbouwbeleid nog maar op zeer bescheiden wijze gericht is op het bouwen van kleine woon eenheden. Een uitbreiding van het kameraanbod is ook met te verwachten, omdat - zoals de commissie terecht constateert - de behoefte aan privacy eerder toe- dan afneemt. Het is duidelijk dat er op korte ter mijn wat moet gebeuren om de kamernood te lenigen. De vraag is natuurlijk wat dan als men geen voorstander is van het onei genlijk gebruik maken van het fis cale stelsel. Om het voor mensen aantrekkelijker te maken kamers te verhuren zou veel eerder moe ten worden gedacht aan het ver lenen van premies, zoals dat ook gebeurt met mensen die bereid zijn hun huis te laten isoleren. Een dergelijke opzet maakt het mo gelijk die mensen te laten profite ren die over een of twee kamers beschikken, voor wie het nu niet of nauwelijks de moeite loont om dat de inkomsten belastbaar zijn Bij een premieregeling kan dit na delige belastingeffect worden te niet gedaan of verminderd Het is tevens mogelijk selectiever te zijn ten aanzien van diegenen die in aanmerking komen voor een der gelijke subsidie. Het huidige voorstel kan er namelijk toe leiden dat bezitters van grote huizen extra financiële voordelen hebben Dat hoeft op zichzelf geen probleem te zijn. maar het kan nauwelijks de bedoeling zijn van de werkgroep. LEIDSCH DAGBLAD ie Wilt u mij nu meiéèn nole: abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1