Opruiming op Wimbledon Vrij-uit «a- OOK ZONDER AUTO ONMISBAAR OP REIS.^^^^^^^H Priem vervanger Maas Uitslagen DINSDAG 23 JUNI 1981 SPORT PAGINA 9 door Ruud Paauw In Alphen aan den Rijn heeft men nogal moeite met het vin den van een goede naam voor de nieuwe sporthal aan de Diamantstraat. Burgemees ter en wethouders van die plaats vroegen de bevolking daarover mee te peinzen. Het resultaat stemde tot grote treurigheid. Er bleek nogal wat ongein op papier te zijn geworpen, zoals Balhalla, Paladijn aan den Rijn, Tem- peliershof en nog zo wat din gen waarop mensen gewoon lijk alleen komen als ze een kater hebben. Donderdagavond gaat de Al pheuse gemeenteraad zich met de zaak bemoeien. Als eerste naam op de voordracht staat 'De Albatros". En die zal het dan ook wel worden. Want zo gaat het. De albatros - "zwemvogel in zuidelijke zeeën", vermeldt mijn woordenboek. Wat heeft dat nu in hemelsnaam met sport te maken? Het is weer zo'n keuze voor de grauwe, karakterloze middelmatig heid. Heel langzaam is in Nederland iets op gang gekomen dat lijkt op het eren van de grote sportcracks van weleer. Zo is er een Jaap-Edenhal en sinds kort een Fanny Blankers- Koen stadion. We zijn daar in dit land zéér voorzichtig mee. Want sport blijft in veler ogen toch maar iets banaals. Burgemeesters die zich tien jaar of daaromtrent in een plaats hebben opgehouden, kunnen al gauw rekenen op een naar hen genoemde straat, laan, plantsoen of uri noir. Maar sportsterren? Autoriteiten en politici zonnen zich graag in hun nabijheid (herinnert u zich nog hoe Van Agt Zoetemelk na diens Tour zege teder op de uarJg kus te?), maar daarbij moet het blijven. Een sporthal naar hen vernoemen? Nee, dan lie ver "De Albatros". Hoewel ik weet dat ik tegen de banken praat, zou ik toch één suggestie voor een naam van de Alpheuse sporthal willen doen. Noem hem naar Han Hollander, de legendarische radio-sportverslaggever (in de oorlog door de nazi's ver moord). die zoveel baanbre kend werk verzette. Een man die een hele generatie aan sprak. Han-Hollanderhal. Verdraaid, het klinkt nog góed ook. Hanegraaf Ik weet niet goed wat ik aan moet met de Nederlandse titel die de vrijwel onbekende, 20- jarige Jacques Hanegraaf zondag bij de profwielren ners in de wacht sleepte. Op zichzelf is het leuk voor die jongen (de eerlijke vreugde straalde na de finish ook van hem af) en verder zijn verras singen goed voor de sport. Dus wat wil ik dan eigenlijk nog meer? Het probleem zit hem in de ma nier waarop hij die titel ver overde. Aan de inspanning die hij daarvoor heeft moeten leveren, wil ik niets afdoen. Maar het was wel duidelijk dat hij alleen kon winnen als er achter hem niets zou gebeu ren. De ploeg van de zo lang zamerhand zeer geplaagde Peter Post waartoe ook Ha negraaf behoort) controleerde de wedstrijd van begin tot eind en wenste de titel, even als de laatste jaren, in han den van één van haar renners te zien. Hoe dan ook. Dat oud-wereldkampioen Kne- temann van de ploeg-Post al leen weg zou komen, was on waarschijnlijk. Hem hield ie dereen wel goed in het oog. Daarom zond Post Hane graaf naar voren; dat onbe schreven blad zou men niet direct terughalen. En dan maar kijken of Hanegraaf het kon volhouden. Zou dat niet het geval zijn dan had hij, Post, in een eindsprint nog altijd de beschikking over de Kneet. Het spelletje lukte en Hane graaf werd kampioen. Maar wat betekent dat nou voor die jongen? Wordt hij ineens voor vol aangezien? Ik denk het niet. Hij is een blauwe maan dag bij de profs en nog zo groen als gras. Hij moet als het ware nog in de léér voor knecht, laat staan dat hij zich als "kampioen" kan gaan ge dragen. Daarom vraag ik mij af of die rood-wit-blauwe trui waarin hij nu een jaar lang dag in dag uit mag rijden op den duur niet iets frustre- rends voor hem wordt: kam pioen zijn en het niet kunnen zijn, als u begrijpt wat ik be doel. Tenzij.... tenzij hij in staat is de knechtenrol ver van zich te werpen en zich als een grote te manifesteren Jan Janssen deed dat in 1963, maar die was een paar jaar ouder en had ook een veel evenwichti ger carrière achter zich. De historie kent nogal wat on gelukkige kampioenen. Ik kies er maar eentje uit: Harm Ottenbros, die in 1974 op tamelijk zonderlinge ma nier wereldkampioen werd. Hij was een beste, brave jon gen. vanwege zijn gebrek aan klimcapaciteiten "de adelaar van Hoogerheide" genoemd. Een trouwe knecht, meer niet. De regenboogtrui hóórde niet om zijn bast. Iedereen wist dat, hijzelf het best. Maar ja, hij was het eerst over de streep geweest op een dag dat de groten geen meter wilden fietsen en louter oog voor el kaar hadden. Een heel jaar werd Ottenbros-in-de-regen- boogtrui grinnikend gadege slagen. Hij kon die titel ook op geen enkele manier waar maken. Een droevige toe stand. Grote kampioenschappen beho ren niet door beginnelingen of door tweederangs krachten te worden gewonnen. In een sport waarin dat wel het ge val is, zit iets niet goed. In de wielersport doen zich dan ook heel wat rare situaties voor. Ik vrees met grote vreze voor Jacques Hanegraaf. Op zijn leeftijd had hij zondag beter een aardige kermiskoers kun nen Toen Deze week begint de Tour i den. Wim van Est dertig jaar gele- Uit mijn archief heb ik dit kiekje voor u opgedoken. Het dateert uit 1951 en bevat een historisch moment voor de Nederlandse wielersport. Wtm van Est poseert, glim mend van genoegen, in de eerste gele trui die een Neder landse wielrenner ooit om de schouders kreeg. Het is vlak voor de start van de dertien- de(!) etappe in de Franse pro vincieplaats Dax. Iedereen op de foto straalt nog vertrou wen uit. Een paar uur later zou Van Est in een 60 meter diep ravijn tuimelen. Zijn hart stond stil, maar zijn pontiac liep. Let verder rechts op verslaggever Jan Cottaar (in die kuise korte broek), die minstens zo populair was als de renners. Sterfhuis? De laatste jaren publiceert de Volkskrant aan het eind van het voetbalseizoen een over zicht vol cijfertjes over de ere divisie: hoeveel toeschouwers er zijn geweest, hoeveel gele en rode kaarten, strafschop pen enz Uit de gegevens die deze keer werden gepresenteerd, pluk ik er een paar het gemiddeld aantal toe schouwers per eredivisieduel zakte dit seizoen voor het eerst onder de 9.000 (8.840). Tien jaar geleden was het ge middelde nog 13.500. het totaal aantal toeschou wers in de eredivisie bedroeg dit seizoen 2.705.00 tegen tien jaar geleden 4.135.000; een kleine anderhalf miljoen minder. Als dit alles echt zo doorgaat (wat ik overigens niet geloof) dan rest maar één bittere con clusie het betaalde voetbal in zijn huidige vorm is onstuit baar op weg naar het sterf huis. Minder toeschouwers op de tri bunes is overigens een ont wikkeling die niet louter tot Nederland beperkt blijft. In Engeland, met al dat dolle aanvallende voetbal, waren er per wedstrijd gemiddeld 1500 toeschouwers minder dan vorig seizoen, in Italië ruim 3.000 en in België ruim 600. Alleen in West-Duitsland steeg de belangstelling iets. Jezus Hel ANP meldt dat de Britse Voetbalbond het elftal "De Christenen" heeft verboden in competitiewedstrijden de naam van Jezus op de shirts te dragen "De Christenen" willen dat "omdat Jezus ons leven ver anderde en we dat iedereen willen laten zien". Maar de Britse Voetbalbond heeft de club laten weten dat alleen de naam van de sponsor of de naam van de club zelf op de shirts mag worden vermeld. Typisch Brits Jezus wordt een voudig buitengesloten op grond van het reglement. De cnristenvoetballers" laten het er echter niet bij zitten. Ze zijn nu van plan een christe lijk embleem op de shirts te gaan dragen, zoals een kruis of een vis, aldus het bericht. Ik begrijp overigens niet goed waarom onze christen voet ballers zoveei nadruk willen leggen op de uiterlijkheid van hun streven. Als ze gewoon netjes voet ballen dan aanvaard je al voetstoots hun inspiratiebron, want wie speelt er tegenwoordig nog correct? Maar de verdediger die een aanvaller ziet nade ren met het woord Jezus op zijn shirt durft óf van schrik niks te doen óf krijgt rode vlekken voor zijn ogen. En dat kan nooit goed zijn. Het oeroude woord gaat hier op: vertel me hoe u zich ge draagt tussen de krijtlijnen en ik zal u zeggen wie u bent. Nietwaar? Ik merk dat de predikant diep in me weer klaar wakker is. Dan is het oppassen geblazen. De hoogste tijd om er mee op te houden. ADVERTENTIE Je weet nooit wat je tegenkomt op reis. Daarom vertrekken verstandige mensen niet zonder Reisverzekering (dekt de financiële risico's) en Internationale Reis- en Kredietbrief (voor daadwerkelijke hulp). J1 |Ü1AI D Ook als ze de auto thuislaten. WW D Lendl, Noah en Pecci al gewipt Stel het niet uit ga naar uw ANWB-kantoor: Leiden. Stationsweg 2 Den Haag, Wassenaarseweg 220 Den Haag, De S. Lohmanplein 10 WOERDEN (GPD) - Jo Maas begint niet aan zijn der de Tour de France-avontuur. De Limburger in de „Tour-voordelige" leeftijd van 26 jaar voelt zich li chamelijk niet in staat met redelijk succes aan het zware karwei te kunnen beginnen. Als laatste test reed Maas gisteravond de Ronde van Woerden over 100 km. Het was hem niet meegevallen: „Ik heb hem uitgereden, dat is alles". Direct na afloop van deze door Lubberding gewonnen ronde trok Jo Maas zich met Peter Post terug LONDEN (GPD) De openingsdag van het tennistoer nooi van Wimbledon heeft in het teken van de oprui ming gestaan. Drie van de geplaatste spelers bleken maandag in Londen voordeelaanbiedingen voor spe lers die zich vooralsnog met bescheiden klasseringen tevreden moeten stellen. Vooral Eric Fromm en Charly Fan- cutt, die respectievelijk als 124e en 143e staan genoteerd, over troffen zichzelf ten koste van Yannick Noah en Ivan Lendl. Bill Scanion, de nummer 38 van de wereld, verwijderde Viktor Pecci van de heilige grond. Van het drietal stuntmannen ging Scanion het meest overtuigend te werk: 7-6, 6-0. 6-0. een gesprek onder vier ogen. Een hard gesprek. Daarbij bleek dat Maas het niet meer zag zitten. „Wat heeft het voor zin om mij af te beulen in een Tour waarvan ik op dit moment niet weet of ik hem zal kunnen uitrijden". Waarop Post de knoop door hakte. Tijdens het gesprek met zijn coureurs werd gister avond laat uiteindelijk besloten dat Cees Priem in de Ronde van Frankrijk optreedt als Maas' vervan- Mandlikova verre van fit LONDEN (GPD) - Na zich vo rige week al te hebben terug getrokken voor het dames dubbelspel, waarin ze met haar coach Betty Stöve zou spelen, heeft Hana Mandliko va maandag tijdens het ten nistoernooi van Wimbledon ook afgezien van het ge mengd dubbelspel. De Tsje- choslowaakse winnares van de open Franse kampioen schappen in Parijs zou daarin optreden met de Roemeen Ilie Nastase. Door voor twee van de drie spelonderdelen af te schrijven, hoopt Mandliko va zichzelf in het enkel te ont- Mandlikova zou de rugblessure hebben opgelopen in Parijs, hoewel ze er daar nog met geen woord over repte. De af gelopen week wei d ze er ech ter nadrukkelijk mee gecon fronteerd in Eastbourne. Ze won de eerste set met 6-0 van de Amerikaanse Kim Sands, maar was daarna kansloos. Niet alleen Mandlikova is ove rigens verre van fit. Ook haar belangrijkste rivalen op Wim bledon hebben de nodige klachten. Chris Evert heeft last van haar knie; Tracy Aus tin, die na vier maanden op non-actief te hebben gestaan in Eastbourne haar rentree maakte en daar won, tobt met haar rug en Martina Navrati- lova heeft last van een spier blessure in de maagstreek. Twee weken geleden haalde hij Björn Borg bijna van zijn voet stuk in Parijs. Op de banen van Roland Garros werd hu prompt beschouwd als een van de weini gen die de Zweed zou kunnen af houden van die zesde titel op Wimbledon. Gistermiddag strui kelde Lendl echter al over de eer ste de beste hindernis die werd gevormd door de onbekende 22- jarige Charly Fancutt, die zich via kwalificatiewedstrijden had moeten plaatsen voor het hoofdtoernooi. Deze Australiër toonde voor de zo veelste maal aan dat het belache lijk is om voor het grastoernooi in Londen plaatsingscijfers vast te stellen aan de hand van de we reldranglijst. In dat algemeen klassement staat Lendl als vijfde genoteerd hoewel hij op gras nog nooit iets heeft gepresteerd. De in Brisbane wonende Fancutt staat 143e. Op Wimbledon was Lendl zelfs als vierde geplaatst. Fancutt spotte echter met die cij fers. Niet zozeer in de eerste en de vierde set, waarin hij de winst met 6-3 en 6-1 moest afstaan, maar wel in de overige series: 6- 3, 6-4, 6-3. Fancutt haalde daarmee de oogst binnen van zijn trainingen met Gottfried, McEnroe en oud-Da- vis-Cupspeler Ruffels. Evenals Lendl zijn ook Noah en Pecci op Wimbledon nooit ver der gekomen dan de derde ron de. Noah maakte dat tegen de Amerikaan Fromm duidelijk (4- 6, 4-6, 3-6) en Pecci tegen Scan- Ion. Van de uitschakeling van Lendl, Noah en Pecci kan in eerste in stantie vooral John McEnroe profiteren. De Amerikaan, die op 4 juli in de finale wordt verwacht tegen Borg, had al:het voordeel dat de sterke Gene Mayer we gens een blessure van het toer nooi moest afzien. Maandag had hij het geluk dat drie spelers die met hem in de onderste helft i Hevig protest van John McEnroe In de derde set van zijn eerste Wtmble- don-partij tegen Gulhkson, wond de Amenkaan zich zó op na een nadeli ge beslissing dat hij zelfs weigerde om verder te spelen. vaak als een tweede Nastase wordt afgeschilderd, overtrof hij de Roemeen ditmaal met gemak. Hoewel Nastase door Sandy Maier werd geklopt, wist hu zich voor zun doen keung te gedra gen en de schade na zun verlies te beperken tot een waarschu wing Tom Okker werd een voor tijdig afscheid vooralsnog be spaard. Zijn partu tegen Tim Wil- kison werd uitgesteld tot van daag. Verzet Dat neemt echter niet weg dat het eerste optreden van McEnroe heel wat onzekerder was dan dat van Borg. Mister Wimbledon" had iets meer dan anderhalf uur nodig om Peter Rennert met 7-6, 6-3, 6-1 opzij te schuiven. McEn roe werd daarentegen vele uren in beslag genomen door Tom Gullikson. McEnroe won met 7- 6, 7-5, 6-3, maar cUe overwinning kostte hem wefieen waarschu wing en twee strafpunten. De Amerikaan kwam Ka veraet toen hij zich in de derde set benadeeld voelde door een lijnrechter. McEnroe wond zich zozeer op over een door de scheidsrechter in zijn nadeel gecorrigeerde beslis sing. dat hij in de derde set zelfs weigerde verder te spelen. „Ik wilde dat de hoofdscheidsrech- ter, Fred Hoyles, kwam omdat ik die lijnrechter met competent vond Als ik incompetent ben, kan iemand dat ook tegen mu zeggen, maar ik mag dat niet Toen Hoyles kwam. wilde de scheidsrechter hem niet vertel len wat ik had gezegd omdat ik ook had gevloekt Nou. ik vond het geen punt om Hoyles alles haarfijn uit te leggen Wel zei Hoyles ais je tot nu toe geen strafpunt hebt verdiend, dan ver dien je die nu wel". „Ik werd verschrikkelijk kwaad en heb er nog wat vloeken tegenaan gegooid omdat hetjoch allemaal een farce was. Tenminste, dat vond ik op dat moment. Achteraf zie ik wel in dat ik ook fout zat, maar ja. zo ben ik nou eenmaal Hoewel de jeugdige Amerikaan Fromm (Vst) Noah (Fr Gottfned (Vst)-Walts .Vst) 6 3. 6 3. 6 2, McNamec (Aus)-Slo/il (Tsj) 6-3, 6 4, 6 2. Borg (Zwe)-Rennert (Vst) 7 6. 6 3. 8 1. Arntraj <Ind) Kodes (Tsj) 6-0. 6 1. 7-5. Meyer (Vstl-Hightower Vst) 6-2. 6-2, 6-4. Gimenez(Spa) Wmdahl Zwel6-3,7-5.6 2. McEnroe (Vst (Tom Gullikson (Vst) 7- 6. 7-5. 6-3, Mottram (Gbr) Drvsdale (Gbr) 6 1. 6-4. 441. 6-3. Sandy Mavrr (Vst)-Nastav (Roe) 6^4. 4 6. 4 6. 6-4. 6-4 Gerhing (WdlyMarten (Wdl) 7 6. 6 2. 6 7. 6-1. Fibak (Pol) Doyle (Ier) 6 4. 6-7. 6 4. 7-5. Connors (VstStockton (Vst) 6-1. 6- 2. 6-4. Tim Gullikson (Vst) Rinaldini (IU> 6 1. 6-2. 6 3 Ramirez Mex> Moorr (Zaf) 6-4. 7 5. 8-2. Fancutt (Aus)-Lendl (Tsj) 4 6. 6 3. 6-4. 1-6. 6-3 Gerulaitjs (Vstl-Holroyd (Vst) 6 3. 6-4. 7-6 Fleming (VstFDocherty (Vst) 7 6. 6^2. 2 6. 7 6. McNamara (AuskGunthardt (Zwi) 6-1. 6 2. 2 6. 7-5. f'attison (Vst)-Giammalva (Vst) 6 3. 6-7. 6-3, 7 6 Clrrc (ArgkFillol (Chi) 3-6. 6-3, 2 6. 6-4. 9-7. Scanion (Vst)- Pecci (Par) 7 6. 6 0. 6 0 Lloyd (Gbr>- Dent (Aus) 6-4. 3 6. 4 6.63 6 4, Amaya (VstkFr.gl (Oosi 6-4, 7 6. 6 7. 7 6 Tanner (VstkManson (Vst) 6 1 6 4. 6 4 Smith (VstF Ismail (Zim) 6-3. 6 1 6 3. Tony Giammil. j (VstFDavies (Vst) G 4. 7 6. 6- 2 Davis (Vst)-GlirksU'in (Isr) 7-5, 5-7. 2- 6. 7 5. 6-4. Rog. r Vassclin (FrakLopcz- Macso (Spa) 6 4. 6-4. 7 6. Duprv (Vst). Smid (T*j) 7-5. 6-3, 3-6. 6-2

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9