Kans op andere informateur Waarschuwingsnet tegen gevaarlijke medicijnen Naimbië-congres in Vredespaleis Binnengasthuis buiten dienst rrrïïi Om problemen rond premierschap op te lossen Almere registreert gezinnen zigeuners Internationale Waddenzeedag Knutselen aan meterkast levensgevaarlij k Directeur RABO- bank geschorst 'Waarschuwing sigaretten moet anders1 DINSDAG 23 JUNI 1981 •EN HAAG (ANP) - Uit de begro tingsmiddelen van ontwikke lingssamenwerking heeft de ne- derlandse regering honderddui zend gulden beschikbaar gesteld als bijdrage in de financiering van een net van waarschuwings- posten over de gehele wereld te gen voor de gezondheid gevaar lijke medicijnen en voedings middelen. >it is gisteren bekendgemaakt op de eerste dag van het tiende con gres van de internationale bond van consumentenorganisaties, dat deze week in Den Haag wordt gehouden. Nederland is het eerste land dat geld voor dit waarschuwingsnet beschikbaar stelt. De Nederlandse consumen tenbond prijst het in een com mentaar, dat Nederland in deze actie, die vooral gericht is op het voorkomen van schade door me dicijnen in de derde wereld, het voortouw heeft genomen. Het congres, dat is geopend door prins Claus, bespreekt met name de gevaren voor de volksgezond heid, vooral in de landen van de derde wereld, van de versprei ding van medicijnen, die bij ver keerd gebruik als gevolg van on voldoende of onjuiste voorlich ting van de kant van de fabri kant. risico's voor de gezondheid of het leven van de gebruikers opleveren. Grote verontwaardiging werd gis teren op het congres door de lei ding en aangesloten organisaties erover geuit dat het farmaceu tisch concern Ciba-Geigy nog steeds op een volgens deze orga nisaties onverantwoordelijke wijze haar clioquinol-produkten onder de merknamen entero-vio- form en mexaform blijft aanprij zen als middel tegen gewone diarree. Het middel wordt ook onder andere namen, zoals Smon in Japan op de markt gebracht. Uit Japan waren tien mensen, die door gebruik van dit middel zijn verlamd of blind geworden, naar het congres gekomen als af gevaardigden van de ongeveer zevenduizend Japanse clioqui- nol-slachtoffers. om er tegen te protesteren, dat clioquinol in meer dan honderd landen nog steeds op onverantwoorde wijze aan de man wordt gebracht. Naar schatting zijn tien- dertig duizend mensen ofwel gehandi capt als gevolg van het gebruik van clioquinol bevattende medi cijnen ofwel gestorven. Veel van de gehandicapten lijden voort durend pijn door het middel. On juist gebruik van clioquinol kan leiden tot verlamming van de beide benen, blindheid of de dood. DEN HAAG (GPD) In politiek Den Haag leeft de verwachting dat op korte termijn een nieuwe informateur wordt benoemd die een oplossing moet vinden voor de problemen rond het premierschap van een regering van CDA, PvdA en D'66. Dat zou iemand moeten zijn met meer afstand tot de actuele politiek dan de huidige informateurs Lub bers en De Koning. De onderhandelingen over de vor- ming van een nieuw kabinet dreigen op het punt van het pre mierschap vast te lopen. Op dit moment is geen van de bij de ge sprekken betrokken fractielei ders bereid het eerder ingeno men standpunt te laten vallen. Dat betekent dat het CDA vast blijft houden aan Van Agt, ter wijl Den Uyl en Terlouw wel een CDA'er kunnen accepteren, mits dat niet Van Agt is. Het ziet er naar uit dat het oplossen - van dat probleem bepalend wordt voor het wel of niet slagen van de poging een coalitie tussen CDA, PvdA en D'66 tot stand te brengen. Voor een groot deel hebben de onderhandelaars al overeenstemming bereikt, zo deelde de woordvoerder van Lubbers en De Koning gister avond mee. In andere gevallen is men dicht bij het bereiken van overeenstemming. Vooral het CDA lijkt van het pre mierschap een halszaak te ma ken. D'66-leider Terlouw zei gis termiddag na afloop van de be sprekingen teleur ges leid te zijn dat het CDA zich veel harder dan voorheen opstelde. „Het CDA gedraagt zich alsof het verlies van de PvdA uitsluitend door het CDA bewerkstelligd is," zei hij. „Zij moeten begrijpen dat zij niet alleen de dienst uitmaken. Ook zij hebben een zetel verloren". Deze week zullen de informateurs en de fractieleiders nauwelijks meer over de nog bestaande ge schilpunten overleggen. Het gaat nu vooral over de procedures, en dan met name over het opstellen van het stuk dat in de komende dagen naar de fracties zal wor den gestuurd. Daarbij passeren de vragen die de fracties worden voorgelegd, de revue. Verder komt er een op somming van de stand van zaken ALMERE (GPD) - Zestig hoofden van zigeunerge zinnen hebben zich bij het politiebureau in Almere- Haven gemeld voor regi stratie. Een ambtenaar van de vreemdelingenpo- HARLINGEN (ANP) - De milieu organisaties in Nederland, West- Duitsland en Denemrken die zich bezighouden met het wad dengebied, hebben zaterdag 4 ju li uitgeroepen tot "Internationale Waddenzeedag". Volgens een woordvoerder van de Wadden vereniging gisteren in Harlingen zullen die dag protestacties wor den gehouden tegen de bedrei ging van de Waddenzee. De ac tievoerders vrezen in het bijzon der militaire activiteiten, have- naanleg en inpoldering van wad dengebied. WEERRAPPORTEN op dit moment. Dat betreft dan vooral de punten waar overeen stemming mogelijk lijkt, deels mogelijk lijkt of waar de stand punten nog te ver uiteen liggen. Informateur Lubbers heeft gister ochtend een onverwacht gesprek gehad met de onderhandelaars van PvdA, Den Uyl, en D'66, Ter louw. Dit gebeurde aan de hand van een stuk van de informa teurs over de sociaal-economi sche problemen. Bij het gesprek met Den Uyl en Terlouw ontbrak De Koning, omdat deze in Lu xemburg moest zijn voor een ge sprek met andere ministers van ontwikkelingssamenwerking. Gisteravond spraken de informa teurs opnieuw met vertegen woordigers van het Centraal Planbureau. De gesprekken tussen de onder handelaars gingen vooral over mensenrechten, de opvattingen over Zuidelijk Afrika, volksge zondheid en het eventueel opnei: fen van dit departement, open baar vervoer en het wel of niet inpolderen van de Markerwaard. Na woensdag lijkt de informatie enkele dagen stil te komen lig gen. Het is niet uitgesloten dat premier Van Agt zich donderdag al wil gaan voorbereiden op de kc mende Europese top, die maandag en dinsdag in Luxem burg gehouden wordt, "\ijdag berr l-l net Kabinet de Voor jaarsnota. Dit betekent voor de informatie een vertraging van minstens vier dagen, tot volgen de week woensdag. DEN HAAG (ANP) - De Westerse landen hebben gekozen voor ei gen economische winst ten koste van de levens van het Namibi- sche volk, ten koste van alle ge vestigde normen van internatio naal recht. Dit zei Herman Ithete, vertegenwoordiger van de Nami- bische bevrijdingsbeweging Swapo, gistermiddag tijdens de litie heeft de namen van de gezinshoofden geno teerd en voor deze week een afspraak met hen ge maakt. De politie kon nog niet meedelen of er een contactpersoon van het ministerie van justitie bij deze gesprekken aanwezig zal zijn. Per geval wordt bekeken wat er gebeuren zal. De zigeunergezin nen zullen vermoedelijk, voor zover ze illegaal in Nederland zijn, een verblijfsvergunning wil len aanvragen. Verdere registra tie zal daarvoor nodig zijn. Landdrost Han Lammers heeft echter altijd gezegd dat hij zich alleen ontfermt over de groep zi geuners die in de huizen van be waring in Middelburg en Zwolle zat. De landdrost nam de komst van de zestig gezinshoofden nog al laconiek op. Hij wil eerst we ten om welke mensen het gaat, voordat hij een verder standpunt inneemt. Als de mensen geregi streerd willen worden, heeft hij daar geen bezwaar tegen. Het is niet duidelijk of alle leden van de groep op de camping bij het Mui- derzand verblijven. Het aantal bewoners van de Dit heeft staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes maandag schriftelijk geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Sanden (CDA). AMSTERDAM (ANP) - Op 2600 postkantoren in Nederland kon giste ren voor het eerst een deelname formulier worden ingeleverd voor de paar- delotto. Bij winst zorgt de PTT voor overschrijving op giro- of bankreke ning of voor een cheque. Fraude door hoge energieprijs ARNHEM (GPD) - De mete- ropnemer valt bij de jaarlijk se controle van gas- en elek triciteitsmeters steeds vaker van de ene verbazing in de andere. Met de regelmaat van de klok blaken energiever bruikers alle inventiviteit in de strijd te werpen tegen de alsmaar stijgende kosten van energieverbruik. Geknutsel aan de meters, variërend van draaien aan het cijferuerk tot de aanleg van illegale leidin gen buiten de registrerende meter om. De elektriciteitsbedrijven in Nederland constateren de laatste maanden een stijging van het aantal fraudegeval len. Verbruikers, die in de meterkast aan het knutselen slaan, in de ijdele hoop dat de meteropnemer het niet ziet. Doel: het drukken van de energierekening die zwaar op de huishoudbeurs drukt. De knutselaars komen echter van een koude kermis thuis. De meteropnemer heeft door jarenlange ervaring direct in de gaten of er aan de meter is geknoeid of niet. Ook al werd de erbij geknutselde leiding tijdelijk weer weggewerkt. Woordvoerder Hagenbeek van de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschappij (PGEMV „Het valt natuurlijk direct op wanneer het ver bruik in hetzelfde huishou den plots gigantisch is ge daald. Tien tegen een dat er aan de meter werd ge knoeid". Het knutselwerk heeft veelal levensgevaarlijke construc ties tot gevolg. Bij de elektri citeitsmeter wordt vaak een illegaal leidinkje gelegd met behulp van draad. De stroom komt daardoor buiten de me ter om het huishouden bin nen. Wat veel knutselaars daarbij vergeten is dat de stoppenkast buiten werking is gesteld en dat ook de aard- lekschakelaar niet meer func tioneert. Deze schakelaar zorgt er bij de kleinste kortsluiting al voor dat de stroomtoevoer naar de leidingen in het huis uitvalt. Is deze veiligheidsklep uitge schakeld, dan zijn de gevol gen niet te overzien. Niet zel den was een kortsluiting bij een uitgeschakelde aardlek- schakelaar de oorzaak van een brand. Verbruikers die het zelf niet aandurven om aan de meter te knoeien, schakelen meest al een bevriende relatie in die wel met „verstand van za ken" de omlcgoperatie even zal klaren. Maar ook daarvan is het resultaat vaak levens gevaarlijk Helemaal gevaarlijk wordt het wanneer in de woning de ene groep wel blijft aangesloten op de meier en de andere groep via een in de muur ver stopte draad wordt omgeleid. De voor deze omleiding ge bruikte draad is vaak niet be rekend op de grote hoeveel heden stroom die er door heen moet en ook hier ligt een duidelijke veroorzaker van brand. Bij de gemeentelijke gasbedrij ven in Nederland is het al niet anders. Ook aan deze meters wordt steeds vaker driftig gesleuteld met alle ri sico's van dien. Een gemeen telijk woordvoerder in Arn hem: „We hebben kort gele den een geval gehad van ie mand die het gas via een bin nenband van een fiets buiten de meter om had geleid. Zo'n band is duidelijk niet bere kend op de druk die op de gasleiding staat. Wat daar ge beurde, kunt u zelf wel ra den" "Ingrijpen in kabel moeilijk" DEN HAAG (ANP) - Het automatisch uitschakelen van ontvangkanalen in kabelomroepsystemen is technisch nog te moeilijk en het geeft geen garantie tegen misbruik van de kabelomroep door piraten. Bovendien zouden alleen de Nederlandse omroepzenders verplicht kunnen wor den tot het uitsturen van zo'n sluitsignaal en kunnen alleen de collectie ve antenne-inrichtingen verplicht worden een automatische afsluiter te installeren. "Zolang geen internationale regeling is getroffen, kan de buitenlandse omroep geen enkele verplichting worden opgelegd en kan alleen op vrijwillige basis medewerking worden verkregen". camping verschilt van dag tot openingszitting van een studie bijeenkomst over de internatio- naalrechtelijke aspecten van de kwestie Namibië in het Haagse vredespaleis. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de raad voor Namibië van de Ver enigde Naties. Zo'n veertig deskundigen op het gebied van het internationale recht uit Nederland en de rest van de wereld bespreken tot en met morgen de juridische aspec ten van de voortdurende on rechtmatige overheersing van Namibië door Zuid-Afrika en de internationale handel in Namibi- sche bodemschatten. Aanleiding voor de bijeenkomst is de tiende verjaardag van een advies van het internationaal gerechtshof in Den Haag, waarin het de aanwe zigheid van Zuid-Afrika in Nami bië veroordeelde en Pretoria ver plichtte zich uit het gebied terug te trekken. Volgens Ithete is de hoop, die be stond op een oplossing voor de onafhankelijkheid van Namibië vervlogen door het veto dat de drie Westerse permanente leden van de Veiligheidsraad op 30 april van dit jaar uitspraken te gen een Afrikaanse resolutie waarin algemene en dwingende sancties tegen Zuid-Afrika wer den gevraagd. De voorzitter van de bijeenkomst, de Pakistaanse vertegenwoordiger bij de VN Sjamsjad Ahmad, acht het "een goede gelegenheid om juridische kennis te mobiliseren tot steun aan de gerechtvaardigde stnjd van het namibische volk voor vrede en gelijkheid". Dinsdag komt tn het Vredespaleis de internationale handel in bo demschatten uit Namibië aan de orde, ingeleid door de Leidse hoogleraar internationaal pn vaatrccht prof. mr. J.P. Verheul aan de hand van zijn artikel over Namibisch uranium en de verrij king daarvan in Nederland. -e Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limbuj-g Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parys Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. AMSTERDAM (ANP) - Als alles volgens plan verloopt zal het Amsterdamse Binnengasthuis terrein er eind deze week verla ten bijliggen: dan moet de mon ster-verhuizing van het halve AZUA (Academisch Ziekenhuis bij de Universiteit van Amster dam) naar de Bullewijk achter de rug zijn. Gisteren reden op het terrein van het spiksplinternieu we Academisch Medisch Cen trum, of AMC, zoals het kortweg heet, de eerste vrachtwagens af Morgen volgt het moeilijkste on derdeel van de operatie dan worden de 150 patiënten die nu nog in het Binnengasthuis wor den verpleegd, met bed en al ver kast. Vrijdag hoopt men het gi gantische karwei te hebben ge klaard. Kale verhuiskosten: ruim 2 miljoen gulden. Op de binnenplaats van het Amsterdamse Binnengasthuis biedt t hoogwerker uitkomst bij de verhuizing van apparatuur nieuwe Academisch Medisch Centrum. Het nieuwe super-ziekenhuis (950 bedden en 18 poliklinieken) ziet er van binnen aanmerkelijk vro lijker uit dan de strenge buiten kant doet vermoeden kleurige buizenconstructies en liftkokers van transparant plastic geven het gebouw een zekere gelijkenis met het Centre Pompidou in Pa rijs. De ontmoetingsruimte, waar ambulante patiënten hun bezoek kunnen ontvangen, heelt het aanzien van een open stadsplein, met een groot terras, een restau rant, een winkel en automatie ken. Heel ver in de hoogte is de zaak afgedekt met een overkap ping van transparant plastic, zo dat het geheel nog het meest lijkt op een overdekte stad. Vaste bezoekuren behoren, althans voor ambulante patiënten, tot het verleden in het AMC, zo ver telt voorlichter Goutier Zij mo gen bezoek ontvangen wanneer ze maar willen en desgewenst met hun gezelschap in het res taurant gaan eten. Voor de bedle gerige patiënten is het van 's middags 3 tot 's avonds 8 uur open huis. "Maar daar kan even tueel vanaf geweken worden". In het nieuwe gebouw wordt overi gens geen onderscheid meer ge maakt naar rang of stand het on derscheid tussen le en 2e klasse is afgeschaft Of men een kamer alleen krijgt, dan wel "op zaal" moet liggen is afhankelijk van de aard van de kwaal. Overigens zijn er geen zalen met meer dan 6 bedden, en de twee-persoons-ka- mers zijn in de meerderheid. Op het ogenblik is het nog niet zo ver. maar op de lange duur zal de patient in het AMC niet meer be hoeven te eten wat de pot schalt de keuken gaat te zijner tijd keus bieden uit vier verschillende me nu's. en dat geldt ook voor de dieetpatiènten Veel aandacht wordt verder besteed aan de cen trale recreatieruimte, waar de meest uiteenlopende sporten en spelletjes kunnen worden beoe fend. De voorbereiding voor de verhui zing van de patiënten, die mor genochtend om 04 00 begint en tegen de namiddag afgerond moet zijn. heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De ïntensive- care-patienten verplaatsen is een veel te hachelijke zaak, dus heeft het BG de laatste tijd geen ern stig zieke patiënten meer opge nomen: die werden doorge stuurd naar het Wilhelmina Gast huis. dat pas in de loop van 1983 naar de Bullewijk wordt overge plaatst. De "gewone" patiënten worden met bed en al in vier stadsbussen geladen, waaruit voor dit doel alle stoelen verwij derd zijn. Onder begeleiding van een politie-escorte gaat het dan in volle vaart naar de Bullewijk. Dat zal in totaal 5 ritten vergen. BUSSUM (GPD) - De 50 jarige di recteur van de Rabo bank Naar- den-Bussum is door het bankbe- stuur en de raad van toezicht tij delijk uit zijn ambt gezet, omdat hij wordt verdacht van malafide praktijken met een Bussumse makelaar De voorlichter van de Rabo bank Nederland te Utrecht verklaarde dat er een diepgaand onderzoek gaande is naar de be slommeringen van de in Naar- den woonachtige bankdirecteur. „Er is .pr.ikr v.m n vi-rmenging van privé- en zakelijke activitei ten waardoor de vertrouwelijke positie van de bankdirecteur in het geding is", aldus W. Kmt. woordvoerder van de centale bank. Het onderzoek naar de ac tiviteiten van de Rabo-man wordt geleid door de centrale bank en is al geruime tijd gaan de. Over de duur van het interne onderzoek valt volgens de woordvoerder nog geen zinnig woord te zeggen. De bankdirecteur zou. zo blijkt uit een onderzoek, de eerder ge noemde Bussumse makelaar re gelmatig financieel hebben ge steund Zowel privé als zakelijk zou hij de huizenhandelaar die met name in Amsterdam ope reert regelmatig leningen heb ben gedaan Naar aanleiding van deze situatie deed de Nederland se Bond van Makelaars al eens zijn beklag over de Bussumse bankman. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse sigarettenindustrie is te gen het aanbrengen van de door de minister van volksgezonheid en milieuhygiëne voorgeschre ven waarschuwing op het groot ste vlak van een pakje sigaretten Die waarschuwing moet 1 juni volgend jaar op alle pakjes siga retten en shag zijn aangebracht De omvang van de tekst en de voorgeschreven lettergrootte legt een zo groot beslag op de be schikbare ruimte aan voor- of achterkant van het pakje, dat het merkbeeld erdoor in het gedrang kan komen, zo zegt het bureau voorlichting sigarettenindustrie in een persbericht Voor Neder land stuiten wijzigingen m het merkbeeld op moeilijkheden en veroorzaken extra kosten, vindt de sigarettenindustrie, omdat het beeld vrijwel steeds interna tionaal is vastgelegd en gestan daardiseerd. Ervaringen in het buitenland heb ben bovendien, aldus het bureau voorlichting, geleerd dat waar schuwing op de zijkant van het pakje voldoende duidelijk over komen en algemeen bekend zyn bij het publiek. ADVERTENTlt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7