Nader onderzoek woningbouw jMorskwartier krijgt nu r spoedig (nood)apotheek Tentoonstelling uittreksel werk Van der Sterre "PvdA past alleen het schaamrood Geen besluit over geologie Aandacht voor het detail &A - Gemeenteraad: studenten buiten toewijzing houden Microscopen op open dag Parkeergarage twistpunt Gemeenteraad stemt in met busbanenplan Leidse stadsrubriek DINSDAG 23 JUNI 1981 LEIDEN - De bewoners van de Mors wilden er gisteravond niet 52 langer moeilijk over doen. Een de apotheek moet er komen, en wanneer dat ten koste gaat van rs een stukje groen, wat dan nog, vinden zij. Na jarenlang wachten lou op een apotheek moet je daar 20 niet over zeuren. Dus na alle voor- en nadelen toch nog eens nst tegen elkaar te hebben uitgezet was het geheel duidelijk: apothe- sie ker Kok kan zijn noodapotheek r neerzetten op het grasveldje op vr de hoek van de Saffierstraat en 00. Topaaslaan. 48. op De rest lijkt simpel. Kok heeft in- 21 middels zijn bouwvergunning aangevraagd en die procedure kan gaan draaien. Wanneer de gemeente groen licht heeft gege- en ven voor de bouw, bestelt de apotheker zijn noodgebouwtje - dat er vervolgens binnen enkele weken kan staan. Al met al bete- a" kent dit dat de Mors nog komen- Ir' de winter een apotheek heeft, waarbij de verzuchting "einde- k. lijk" zeker op zijn plaats is. ar Een apotheek in de Mors namelijk, :n dat leek jarenlang onhaalbaar, in Een geschikte plaats vinden leek razend moeilijk en was die er wel, dan was er geen apotheker te vinden die in de Mors wilde beginnen. Op die manier is het dus begrijpelijk dat de bewoners gisteren tijdens een voorlich tingsavond hun kans grepen. Ze kozen de snelste weg, en dus een locatie waarvoor het bestem mingsplan niet hoeft te worden aangepast. En als er dan nog ge kozen kan worden tussen een plaats op de hoek van een gras veld, waardoor het veld niet wordt versnipperd, en een plaats er middenin, dan maar het laat ste. Want een gebouwtje vlak langs de stoep kan de verkeerssi tuatie er heel wat onoverzichte lijker op maken. De apotheek staat er dus nog deze winter. Apotheker Kok, die ook 7aak heeft aan het Rapen burg, zal de vestiging gaan run nen. Een noodvestiging, want als er ooit nog eens een gezond heidscentrum komt in de Mors, zal Kok daarheen verhuizen. Ei genlijk was het de bedoeling dat gewacht werd met de apotheek tot zo n voorziening er was. Er moet echter nog heel wat verga derd worden, wil het wijkge zondheidscentrum vaste vormen gaan aannemen. Vandaar de tij delijke voorziening. Kok blijft overigens, zolang er geen wijkge zondheidscentrum staat in de Mors, ook gewoon gevestigd aan het Rapenburg. LEIDEN - In de universiteitsraad is gisteravond geen besluit gevallen over de opheffing van de studierichting geologie aan de Leidse univer siteit. Over vier maanden zal het college van bestuur na overleg met de subfaculteit geologie en geofysica de universiteitsraad een nieuw be sluit voorleggen. Het bestuur van de subfaculteit geologie had het college van bestuur er in een brief op gewezen dat een besluit tot opheffing pas kon worden genomen nadat advies van het beleidsorgaan aardwetenschappelijke opleidingen in Nederland is ingewonnen. De universiteitsraad erkende dit en vond dat het bestuur van de subfacul teit geologie in de gelegenheid moet worden gesteld de bestaansmoge lijkheden van de Leidse subfaculteit in plaatselijk en landelijk verband te onderzoeken. LEIDEN - Het Research Instituut Gebouwde Omgeving (RIGO) gaat nader onderzoek doen om te komen tot een plan voor de volkshuisvesting in Leiden. In het onder zoek wordt bezien of de procedures bij de voorbereiding van bouwprojecten kunnen worden bekort, welke soor ten woningen er gebouwd moeten worden en of verbete ring van de verdeling van woonruimte mogelijk is. Wat betreft de soorten woningen waaraan in Leiden behoefte bej staat, vindt de gemeenteraad dat op basis van de nadere stu die de plannen voor Roomburj en de Leeuwenhoek en in tweel de instantie de Stevenshoj eventueel moeten worden aanl gepast in de richting van meer kleine woningen. In de realisering van woningbouw voor alleenstaanden en tweeper- i soonshuishoudens moeten de woningbouwverenigingen een belangrijk aandeel leveren. De categorie studenten blijft voor alsnog uitgesloten van het ge meentelijk systeem van registra tie en woningtoewijzing. Er wordt voor de studenten alleen bouwgrond beschikbaar gesteld. Bij de vormgeving van de wonin gen, het aantal typen dat wordt gebouwd, de inspraak en de keu ze van de architect wordt er steeds op gelet dat de huren niet Tesselaar: ook dure woningen no dig. te hoog worden. Wethouder Tes selaar had het in dit verband over kale huren in de nieuw bouw van 400 gulden per maand op het prijspeil van 1980. Daar komt elk jaar de stijging van de bouwkosten bij, nu ongeveer zes procent. Wat betreft de verdeling van wo ningen moet niet alleen het aan tal vertrekken, maar ook de op pervlakte een rol spelen, zo sprak de gemeenteraad gister avond uit. De rijksvoorkeurrege- ling bij de nieuwbouw in de wo ningwetsector moet verdwijnen. Gekeken moet worden wat de voor- en nadelen (en de kosten) zijn van een systeem van urgen tie. De gemeente wil meer greep op de toewijzing van particuliere huur woningen met een redelijke huurprijs. Als een woningzoe kende ten onrechte herhaalde malen een woning weigert, komt deze voortaan niet meer voor toe wijzing in aanmerking. Hiertoe zullen regels worden opgestelt. In de gemeenteraad waren d« meeste partijen het in grote lij nen met elkaar eens over de uit gangspunten voor het nadere on derzoek van het RIGO. Met me de PSP had echter ook veel kritiek. Raadslid Ponsen wees de bouw van vrije sectorwoningen categorisch af en kondigde aan daarop te zullen blijven hame- PvdA-wethouder Tesselaar her haalde dat een beperkt aantal woningen in de vrije sector en de (duurdere) premiekoopsector zijns inziens nodig is om een nieuwbouwproject financieel rond te krijgen. PSP-raadslid Ponsen trok bij gebrek aan bijval een motie over deze kwestie in. "Ik wacht op een links college", aldus Ponsen. LEIDEN - Werd de centrale bi bliotheck onlangs feestelijk ge opend door koningin Beatrix sinds enige tijd is er in het we gebouw aan de Nieuwstraat ook een tentoonstelling ter nage dachtenis aan de ontwerper, P. van der Sterre. Architect Van der Sterre heeft de definitieve uitvoering van zijn creatie met meer kunnen zien. Hij stierf op 3 oktober 1978, een dag die hij had willen besteden aan het schetsen van de stan daard bij het doopvont van de Hooglandse kerk. Ondanks het feit dat Van der Ster re meer nieuwbouwplannen on der handen had dan restauraties, is hij toch vooral bekend gewor den door dat laatste werk. Vin den bewonderaars dat niet vreemd, omdat volgens hen Van der Sterre een zeer bekwaam res tauratie-architect was. Op de tentoonstelling in de gangen van de nieuwe bibliotheek zijn vooral - hoe kan het ook anders veel tekeningen en foto's te zien die betrekking hebben op het nieuwe gebouw. Daarnaast zijn er o.a. restauratie- tekeningen te zien van de kerto- rens van Leiderdorp, Hazers- woude en Bodegraven. Evenals stoelen die hij ontwierp voor de Hooglandse kerk. Begeleidende teksten ontbreken vanzelfsprekend ook niet. Zo kan de bezoeker o.a lezen dat "het wonderlijke architectenoog ziet wat er is. en tegelijk wat er niet is, wat er kan zijn". De tentoonstelling is opgezet door J. Verboom, werkzaam bij archi tectenbureau Van der Sterre— Peetoom en J.P van der Sterre, zoon van de architect. Volgens eerstgenoemde zijn de plannen om het werk van Van der Sterre eens te exposeren al ouder dan vandaag, maar vormde de ope ning van de bibliotheek een mooie gelegenheid een herden kingstentoonstelling te organise- Meer Leids nieuws op pagina 15 De tentoonstelling is volgens Ver boom 'met een bepaalde filoso fie in het achterhoofd opgezet". Hij legt uit: "Wy hebben het klein gehouden zodat de bezoe kers een bescheiden inzicht in het werk van Van der Sterre krij gen. Of laat ik het anders zeggen: wij hebben een soort uittreksel gemaakt. Vooral het bijzondere detailwerk krygt veel aandacht". Een goed uitgangspunt vindt Ver boom, die stelt dat de nadruk te vaak op kwantiteit komt te lig gen. "Als je teveel gaat ophangen bestaat de kans dat mensen braakneigingen krijgen. En daar schiet je niets mee op". Volgens Verboom is de tentoon stelling ook in een ander opzicht vrij opvallend te noemen. "Alles hangt zo'n beetje op kruishoogte. Reuze handig voor de kinderen. En de volwassenen moeten maar even door de knieën". LEIDEN - Een cel die je met blote oog door een microscoop waar neemt, zie je oneindig veel dui delijker via een electronenmicro- scoop. Een electronenbundel zorgt namelijk voor een veel ster ker vergrotend vermogen en geeft veel meer mogelijkheden dan een lichtbundel. Om nu een ruimere bekendheid te geven aan de mogelijkheden die de electronenmicroscopie biedt, or ganiseert de Commissie Electro- nenmicroscopie van de faculteit Geneeskunde woensdag in^het AZL een "open dag" In de grote prakticumzaal van het laboratorium voor celbiologie en histologie komen verschillende vakgroepen, waar clectronenmi- croscopisch onderzoek plaats vindt, bijeen om een gedeelte van hun onderzoek te presente ren. Zoveel mogelijk electronen- microscopische technieken zul len de revue passeren. Behalve wetenschappers kunnen ook mensen die geïnteresseerd zijn in deze onderzoeksmetho den de dag bijwonen. I LEIDEN - "De PvdA sjoemelt met het eigen verkiezingspro gramma. Eerst verklaart de PvdA de oorlog aan de vestiging van Digros en nu wil het college de peperdure grond voor een parkeergarage tegen een vrien denprijsje van de hand doen. Rood past deze partij niet, alleen het schaamrood". Met deze bewoordingen opende PSP—raadslid Van der Putten gisteravond een scherpe aanval op met name PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening). Van der Putten herinnerde eraan dat de PvdA in het verleden via een motie van wethouder Bordewijk, toen nog gewoon raadslid, krach tig stelling nam tegen de komst van de Digros-vestiging aan de Langegracht. In de motie werd uitgesproken dat alle medewerking zou worden geweigerd. In het bestemmings plan Noordvest werd de moge lijkheid open gehouden om op het voormalige Krantz-terrein woningen te bouwen. Van der Putten wees er op dat de bewo ners van de wijk Noordvest zich steeds tegen de parkeergarage hebben verzet. Ook de te verwachten invloed van de garage op de winkels in de binnenstad en daarmee de werk gelegenheid stelde het PSP- raadslid aan de orde. "De PvdA kiest tegen de bewoners en voor de grootgrutter. En Van den Broek is de lachende derde", al dus Van der Putten. Hij merkte op dat de WD de bouw van de garage niet meer als colle ge-partner zou meemaken "en hopelijk helemaal niet". Wethou der Waal reageerde voorlopig al leen door het betoog van Van der Putten af te doen als een verkie- zingsspeech. Het debat over de kwestie (onderdeel van de vast stelling van het verbeteringsplan voor Noordvest) wordt vanavond voortgezet. Van Oosten (PPR) diende een mo tie in, waarin wordt uigesproken dat de grondverkoop aan Digros niet verliesgevend mag zijn. Waal daarentegen vindt dat er bij grondverkoop rekening moet worden gehouden met toekom stig gebruik. Dit betekent dat de gemeente desnoods verlies lijdt. Van Oosten is van mening datje deze redenering alleen maar mag hanteren bij woningbouw en niet bij parkeergarages. LEIDEN - De gemeenteraad is gisteravond unaniem akkoord gegaan met het busbanenplan voor het Levendaal en de Hoge Rijndijk. Het verkeersproject kreeg een brede steun van de politieke partijen, nu het oorspronkelijke plan op veel punten naar aanleiding van de inspraak was bijgesteld. Die bijstelling was voor de WD-fractie voldoende om akkoord te gaan. Het oorspronkelijke plan was voor de liberalen onaanvaardbaar, zo het Zonnevylle weten. Met name aan het verlies van parkeergelegenheid op de Hoge Rijndijk tilde de WD zwaar. "We moeten oppassen dat. bevordering van het openbaar vervoer geen autootje pesten wordt", aldus Zonnevylle. PPR-raadslid Van Oosten vond daarentegen juist dat er ten gevolge van de inspraak te veel concessies aan het particuliere (auto)vervoer gedaan waren. Een ononderbroken busbaan, zoals op de Rijnsburgerweg, had zijn voorkeur gehad. De gemeenteraad bepaalde gisteravond dat - overeenkomstig een voor stel van de buurtbewoners - de Plantage open moet blijven voor het autoverkeer in de richting stad-uit. Daarbij moet wel een vrijüggend fietspad gerealiseerd worden en het bestaande openbaar groen zo min mogelijk worden aangetast. door René van der Velden Jaap Visser Hoedjesmanie Op het Rapenburg moet je uit kijken voor de "hoedjesma nie". De verbouwing van Pré- natal aan de Haarlemmer straat is "uit de hand gelo pen". Op het terrein van de voormalige Morspoortkazer- ne wordt gezocht naar "iets wat zich als een hoek extra manifesteert". De welstandscommissie leidde gisteren de gemeenteraad door de binnenstad. Dat wil zeggen: zes leden van de raad, van wie er twee als wet houder een volledige betrek king bij de gemeente hebben. Zo waren alleen CDA en PvdA vertegenwoordigd om aan te horen wat van de wel standscommissie mag in de stad en wat niet. Elk bouwplan waar een ver gunning voor is vereist, wordt beoordeeld door de welstandscommissie. Een club van bijna louter archi tecten, onder voorzitterschap van de enige niet-architect: ingenieur Rinus Houtman, die vroeger voor de SGP in de gemeenteraad zat. Die commissie geeft adviezen aan B en W die meestal, ver zekerde wethouder Cees Waal, door het college wor den opgevolgd. Maar niet altijd. Dat bleek bij voorbeeld in de Haarlemmer straat. Het uiterlijk van de winkel van Blokker blijkt ge heel in strijd te zijn met het plan dat door de welstands commissie destijds was goed gekeurd. De commissie schreef daarop een brief aan B en W met het verzoek om in te grijpen. Het college moet nog antwoorden, maar de welstandscommissie zeurt daar niet over, want het is pas negen jaar geleden dat zy haar brief op de post deed. Een ontwerp tot uitbreiding van restaurant Nieuw-Miner- va aan de Aalmarkt kon bij de welstandscommissie niet door de beugel. Daarentegen mocht trouwerij De Jong aan de Boommarkt hoger bou wen dan volgens het bestem mingsplan was toegestaan, "omdat de welstand daarmee gebaat was". Het Hoogheem raadschap van Rijnland kon de loze ruimte aan de Boom- markt (waar ooit misschien nog gebouwd wordt) niet zo maar met een gietijzeren hek afsluiten, daar moesten van de welstandscommissie lan ge betonnen palen tussen. Alleen een hek bij het Hoogheemraadschap van Rijnland was niet voldoende, vond de welstandscommis sie. Vandaar dat deze palen er ook bij moesten komen. Loopt er eigenlijk wel eens een architect beledigd weg uit een vergadering met de commissie? "Nee" zegt Hout man, "ja" zegt Waal. "Leiden is er de laatste jaren mooier op geworden en dat is mede te danken aan de wel standscommissie" zei de wet houder gisteren. Daar kan hij moeilijk ontevreden over zijn, want hij heeft als wet houder een flinke vinger in de pap bij de samenstelling van de commissie. "Er zitten de laatste jaren wat meer mensen in met gevoel voor de realiteit", meent Hout man. Dat gevoel schrijft voor dat "Leiden niet aan ge schiedvervalsing mag doen". En daarom mocht het koets huis aan de Doelenngracht niet worden vervangen door panden met puntige gevels. "En het is byna 2000. Nog eens duizend jaar verder en dan is het 3000", merkte een com missielid spits op, terwijl de wandeling voerde langs het eigentijdse gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland, waarvan de archi tect heeft gezegd: "Over een paar honderd jaar zal dit een monument zijn". Via het Kort Rapenburg en het Gal gewater voerde de tocht langs de woningen van West- land-Utrecht, waar raads- en commissieleden bewonde rend de leegstand gadesloe gen, om vervolgens op het Noordeinde uit te komen. Het getoeter is daar niet van de lucht. Een wanhopige auto mobilist ontwaart een wille keurige groep eerzame bur gers die wat merkwaardig veel omhoog lopen te kijken. Hij springt uit zijn wagen en klampt de eerste de beste hem verder onbekende voor bijganger aan. "Meneer, bent U bekend in Leiden", begint hij. De aangesprokene heeft het gevoel van wel. Tenslotte is hy, Cees Waal, al bijna ie. ven jaar wethouder van ruim telijke ordening, openbare werken en in dit verband vooral van verkeer. "Ik woon al 55 jaar in Leiden, maar nu is de Breestraat afgesloten, het Rapenburg is afgesloten, ik weet echt niet meer hoe ik op de Herenstraat moet ko men". Waal laat zich niet uit het veld slaan. "Er zyn twee mogelijkheden", legt hij uit, "via de Churchilllaan en via de Langegracht". Over het Doelenterrein ("ja, on deruit!" schreeuwde een bouwvakker en weg waren de de binnenstadsbezichti- gers), (Kort) Rapenburg, de Beestenmarkt en de Haar lemmerstraat ging de wan deltocht verder. Welstands- commissielid Modderman legde omzichtig uit: "We let ten ook op reclameborden, om ze een beetje op elkaar af te stemmen Dat lukte vrij goed. Maar één ding kan ons achteraf erg tegenvallen: de kleur". En hij blikte droevig naar de pimpelpaarse con touren van de contactlenzen- winkel op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Turfmarkt. Geestverwantèn De verhouding tussen de afde ling Leiden van de JOVD en de plaatselijke WD blijft van een opmerkelijke hartelijk heid. Juichend staan de jon ge liberalen aan de kant toe te kijken hoe PvdA en WD in één college van burgemees ter en wethouders samenwer ken. Zo is het dus niet Waar elders la het land de JOVD het pro gressieve geweten van de WD vormt - sommige leden maken zelfs later ni.-t d< overstap naar de party van Wiegel, maar prefereren D'66 of, erger nog. de PvdA - daar mag in Leiden de jongerenor ganisatie vryheid en demo cratie als de uiterste rechter vleugel worden beschouwd. Voormalig landelijk voorzit ter Gys de Vries, die in Lei den woont, werd dat zelfs te moede, dat hy lid werd van de afdeling Groningen, ken nelijk om in elk geval in theo rie zover mogelijk verwijderd te zijn van wat hy allang niet meer als zyn geestverwanten beschouwt. Wethouder Jos Fase van de WD kreeg van de JOVD al eens een veeg uit de pan, om dat zy niet had verhinderd dat het gemeentebestuur een vordenngsprrocedure begon tegen de eigenaar/partyge- noot van een flatwoning die als kantoor in gebruik was. Ditmaal gaat er m De Leidraad, het clubblad van de Leidse JOVD, een subtiele aanval in de richting van het ge meenteraadslid Cees van Duyn. In een vraaggesprek met burgemeester Cees Goe koop wordt hem de vraag ge steld "W.it milt 1v.in <i< wezigheid of het te laat ko men van sommige raadsle den, zodat zy de hamerstuk ken missen of bij beslissin gen niet mee kunnen stem men? Dhr C van Duyn k.rn dat hier in Leiden bijvoor beeld erg goed". Goekoop trapt niet in de val en laat /mm partijgenoot niet zakken Hy houdt het op drukke werk zaamheden als oorzaak Voorzitter Frans van Schaik van de JOVD Leiden geeft in het/elfde blad de me. I In I fende illustratie van de bitse verstandhouding van zyn or ganisatie met de WD. de party die met twee wethou ders in het dagelyks bestuur van de gemeente is vertegen woordigd. Van Schalk, voor stander van een WD-CDA- RPF SGP GPV kabinet, schrijft: "De verkiezingsuit slagen hebben in Leiden nog een kleine verrassing opgele- rd. de VVD heeft in Leiden niet verloren, maar zelfs een lichte winst van 0.2 procent geboekt Hieruit blykt dat, anders dan vaak wordt be weerd, plaatselyk beleid niet van invloed kan zyn geweest op de politieke keuze van de kiezer by de verkiezingen voor de Tweede Kamer."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3