"We gaan pas weg als de gemeente nieuw huis bouwt" Meer subsidie hockeyclub en vol kstuiiK Iers Geen restauratie van Voorschotens atelier e/dse^ agendas Bezetters bejaardentehuis: Leiderdorp: presentie geld omlaag (vervolg pagina 1) WASSENAAR - "Wij gaan hier niet weg. We accepteren de huidige situatie en we wisten dat het zo was toen we hier kwamen wonen. Wij blijven in Wassenaar". Een opgewon den bewoner van het bejaardenhuis Nieuw Rijksdorp windt er geen doekjes om. Ze zijn vastbesloten in het tehuis te blijven wonen, wat de plannen van de gemeente of provin cie ook zijn. Daarom hebben de bejaarden Nieuw Rijksdorp gistermiddag bezet. Gedeputeerden Staten van Zuid- Holland besloten vorige week dat de bewoners op 20 juli het bejaardentehuis moeten verla ten. Nieuw Rijksdorp voldoet niet aan de voorzieningen, die aan een bejaardentehuis wor den gesteld. Het is onder andere brandgevaarlijk, zo meldde de provincie. DINSDAG 23 JUNI 198, De spandoeken maken het duidelijk. Het bejaardentehuis Nieuw Rijks dorp is bezet. De bewoners willen er niet uit. verschuilt de gemeente zich ach ter de provincie", aldus de direc teur. De bewoners en de directeur De Visser zijn het helemaal eens met de provincie. De situatie is verre van goed, maar toch willen zij er niet uit. De Visser: "Iedereen weet allang dat de situatie hier slecht is. In 1977 schreef de pro vincie al een brief dat het tehuis moest sluiten. Later trokken ze die weer in en zeiden tijdens een vergadering dat het bejaardente huis moest worden aangepast. Ik moest een renovatieplan indie nen. Het renovatieplan. opge steld door het ingenieursbureau Niekerk, werd als onrealistisch afgewezen. Terwijl ik het zelf wilde betalen". In 1977 kocht de gemeente Wasse naar het bejaardentehuis ("om te speculeren", zegt De Visser) van een particulier en bleef het ver huren aan De Visser. De gemeen te heeft volgens de directeur in 1977 al plannen in gedachte voor het terrein. Ze heeft nooit de be doeling gehad het bejaardente huis in stand te houden. "En nu Schande "Het is toch een schande dat je mensen zo maar oppakt en weg doet", vertelt een boze De Visser. Hij is vooral kwaad omdat de op zegtermijn zo kort is. "Zo'n korte termijn is bezopen. Dat doe je nog niet eens bij een normale huurder". Hij blijft het pand ove rigens gewoon huren ("zolang ik het vol kan houden. De huur is bijna een jaarsalaris"). Volgens de directeur heeft de in- spectrice van de provincie gepro beerd de bewoners met dwang te overreden het bejaardentehuis te verlaten. Ook de bewoners bea men dat. "De inspectrice zei dat ze er voor ons was. En dat het tehuis toch dicht moest. Dus konden we beter maar weggaan. Maar we gaan niet", aldus woordvoerder Mulder. De situatie lijkt in een impasse ge komen. De bewoners willen niet meer praten met de provincie of de gemeente. "Als ze (ambtena ren van provincie of gemeente) nu nog komen gaan ze eruit. Er komt er geen één meer in", ver telt Mulder. Hij wil ze er des noods met geweld uitzetten. "Als ik het zelf niet kan, haal ik er de politie bij". Bang om eruit gezet te worden is Mulder niet. "Ze kunnen moei lijk de Mobiele Eenheid op ons af sturen". Een andere bewoonster vreest echter dat na 20 juli de bulldozers opeens voor de deur staan. "Ach, dat kan toch niet, al onze spullen staan er dan nog in en wij zelf zitten er ook nog. Dan kunnen ze toch niet gaan slo pen", meent Mulder. Er is slechts één oplossing volgens de woordvoerder. "Als de ge meente een nieuw huis bouwt waar we met z'n allen in kunnen, gaan we pas weg". Directeur Visser steunt de bewo ners-actie volledig. "Het zijn alle maal ingezetenen van Wasse naar. Ze zitten hier in het vereni gingsleven en voelen zich goed thuis. Daarom steun ik deze ac tie. De mensen hebben gewoon gelijk. Ik kan voor het handelen van de provincie geen woorden vinden. Ik word er steeds weer driftig om". Brandgevaarlijk De grote schuldige is volgens De Visser de gemeente. "Toen de ge meente het tehuis kn 1977 kocht, werd het ineens brandgevaarlijk. Het was bijna een crematorium als je de gemeente moest gelo ven. Waarom heeft het dan nog zolang geduurd voordat het moest worden gesloten? Ze heb ben gewoon willen speculeren. Toen ze het in 1977 kochten, za gen ze de winst al hangen". Dat de gemeente Wassenaar een sleutelpositie inneemt, bevestigt ook een woordvoerder van de provincie. "Het renovatieplan was niet realistisch, omdat de ge meente Wassenaar niet mee wil de werken. Zij moet de vergun ningen geven en zonder de me dewerking kan er niets gebeu- Wel verwacht de provincie-woord- voerder dat er een oplossing kan worden gevonden. "Gisteren is er al overleg geweest tussen een aantal inspectrices en een zestal bewoners. Vier van de bewoners willen weg en kunnen we ook plaatsen in de bejaardentehuis in de Haagse regio. Ook in de ko mende tijd willen we gaan praten met de andere bewoners. Het is nog lang geen 20 juli", aldus de woordvoerder. Overigens ont kende de woordvoerder dat er door de inspectrices dwang zou l zijn uitgeoefend op de bejaarden om Nieuw Rijksdorp toch maar te verlaten. Burgemeester en wethouders van Wassenaar waren vanmorgen niet in staat commentaar te ge ven op de gebeurtenissen. Zij za ten in vergadering en bespraken de nu ontstane situatie. Voorschoten verdeelt geld VOORSCHOTEN - De volkstuin- dersvereniging en de hockey club in Voorschoten kunnen re kenen op een subsidie van de ge meenteraad voor hun clubac commodaties. Gisteravond kon de gecombineerde commissie vergadering akkoord gaan met de voorstellen, zodat deze aan staande vrijdag de eindstreep zullen halen bij de gemeente raadsvergadering. In een zeer goede stemming werd gisteravond door de politieke partijen in de gemeenteraad maar liefst vier ton verdeeld. De ze extra financiële ruimte was ontstaan doordat de ontvangen rente van uitgeleende gelden in 1980 hoger was dan geraamd. Al leen Aikens (D'66) was niet ge lukkig met deze sinterklaas-ak- tie. "Op het ene moment wordt er ge smeten met honderdduizenden guldens en het rest van de jaar roept het college dat er bezui nigd moet worden. Ik zet vraag tekens bij het verdelen van de vier ton. Het zijn geen zaken waarmee een bepaald beleid op de rails wordt gezet", aldus Ai kens. Hij wilde nog niet tot ver deling van de gelden overgaan. Het liefst zag hij dat het geld te rugvloeide naar de grondreser ves. "Vorig jaar zijn uit deze re serves gelden gehaald voor doe len die daar niet voor bestemd waren. We moeten beleidsmati ger bezig zijn dan op dit mo ment". Aikens kreeg geen steun. Wethou der Marselis (CDA) zei tegen Ai kens dat een kleine partij toch al tijd met leuke dingen voor de mensen kon komen die nauwe lijks reecl genoemd kunnen wor den. Wethouder Van Dalen (WD) wilde in eerste instantie zelfs geen antwoord geven op de voorstellen van Aikens. De wet houder had de koppen geteld, zag dat er toch geen meerderheid voor zou zijn en wenste dan ook niet in te gaan op de voorstellen. Een 'aktie' van Van Dalen die door Aikens als niet democra tisch werd omschreven. De overige partijen in de gecombi neerde commissievergadering konden wel akkoord gaan met de vooratdien. De hockeyvweni ging kan rekenen op een subsi die van 150 duizend gulden voor de uitbreiding van vooral de kleedruimten. Deze bleken na de aanleg van het kunstgrasveld en het vierde veld veel te klein voor het aantal sporters in het week einde. De totale kosten voor deze uitbreiding bedraagt 240 duizend gulden. Kasteel? De volkstuinders kregen 20 dui zend gulden extra voor hun club huis. Het subsidiebedrag komt dan voor hen neer op 170 dui zend gulden. De totale kosten voor hun clubhuis bedraagt 275 duizend gulden. Naast de subsi die en eigen inbreng blijft er nog een gat over van 20 duizend gul den. Dit bedrag zal de vereniging op de kapitaalmarkt moeten le nen. De PvdA kwam gisteravond met het voorstel om ook dit bc drag te subsidiëren. Zowel CDA als de WD waren hiertegen. "Al le verenigingen lenen geld", zei Offringa op het voorstel van de PvdA. Mevrouw van der Kloes (WD) stelde dat de volkstuin ders misschien wel een kasteel wilden en daarvoor moesten ze dan ook zelf maar bijdragen. Verder werd gisteravond besloten om de brandweer nog meer geld te geven voor uitbreiding van hun materiaal en werd een ton uitgetrokken voor de brandbe veiliging van de verschillende scholen in Voorschoten. Restauratie monumenten in Wassenaar WASSENAAR De westelijke tuinmuur van de Gang en de aan de zuidkant gelegen tuinmans woning worden binnen vijf jaar gerestaureerd. De eigenaar, de stichting Twickel, heeft dat be dongen bij de verkoop van deze monumenten aan de gemeente Wassenaar. Wassenaar koopt de tuinmuur en de tuinmanswoning pas nadat de restauratie is voltooid. De prijs is symbolisch, namelijk 1 gulden. i zal worden verkocht. VOORSCHOTEN - Het Atelier Molenlaan 3 in Voorschoten zal niet door de huidige eigenaresse, Hannie Schrofer—Bal worden gerestaureerd. Door de bezwaar schriften die door omwonenden zijn ingediend is zij in financiële moeilijkheden gekomen. Het pand aan de Molenlaan werd in 1979 door Schrofer van de ge meente voor een gedrukte prijs van 75 duizend gulden gekocht. Het doel was om het pand in overleg met de rijksdienst voor de monumentenzorg voor juli 1984 te restaureren. Het restaura tieplan werd zowel door de mo numentenzorg als door de ge meente geaccepteerd. Tegen de restauratie plannen kwa men een aantal omwonenden van het pand in opstand. De res tauratie zou niet 'origineel' zijn en door een nieuwe kap op het voormalige atelier zouden de bu ren minder zon in de tuin krij gen, waren de belangrijkste ar gumenten van de reclamanten Nadat de reclamanten geen gelijk kregen bij de gemeente, teken den zij een beroep aan tegen de beschikking van de staatsecreta ris van CRM die ook zijn goed keuring had verleend. Gevolg was dat niet met de restauratie gestart kon worden. Verwacht wordt dat de afdeling geschillen van de Raad van State niet'bin nen negen maanden met een uit spraak komt. Een uitspraak waar de reclamanten weer tegen in be roep kunnen gaan. Zodat dan pas over twee jaar daadwerkelijk met de restauratie kan worden begonnen. Onmogelijk Mevrouw Schrofer heeft al in 1976 subsidie gekregen voor de res tauratie. Jaarlijks vindt geen bij stelling plaats van het bedrag, zo dat alle kosten die in de loop der jaren bij komen door gestegen prijzen, door haar zelf opge bracht moeten worden. Zij heeft nu te kennen gegeven dat dit voor haar financieel onmogelijk Volgens de voorwaarden in het koopcontract met de gemeente, moest mevrouw Schrofer het pand weer aan de gemeente te koop aanbieden als zij besloot niet tot de restauratie over te gaan. Het college van burge meester en wethouders heeft de gemeenteraad voorgesteld om niet over te gaan tot de aankoop van het pand. Zij zijn van me ning dat mevrouw Schrofer het pand op de vrije markt te koop mag aanbieden. Voor haar de enige manier om te proberen de reeds gemaakte kosten gedeelte lijk terug te verdienen. De heer De Keuning (WD) zei gis teravond dat hij het merkwaardi ge feit had gehoord dat één van de reclamanten onlangs op het gemeentehuis was geweest om te vragen of hij het pand nu niet voor de gedrukte prijs van de ge meente kon kopen. LEIDERDORP - Zowel burgerle den als raadsleden in Leiderdorp zullen minder ontvangen voor hun aanwezigheid bij de ver schillende vergaderingen. De raad zal aanstaande maandag be slissen om de burgerleden 10 percent te korten en de raadsle den vijf. Voor de burgerleden komt dit er op neer dat zij per vergadering 81,90 90 ontvangen. In 1980 was dit nog 82,65. Het college meent dat uit oogpunt van soli- darteit en tegen de achtergrond van de vele bezuinigingen, ook de raadsleden moeten inleveren. De raadsleden krijgen na het be sluit 7073 gulden per jaar. en ver mindering ten opzichte van 1980 met 70 gulden. Automobilist klem gereden LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar, die met zijn Mercedes veel te hard door Leiderdorp reed ne geerde gisternacht een stopteken van de rijkspolitie Leiderdorp. In de Pelikaanstraat in Leiden werd hij klem gereden. Waar schijnlijk was teveel drank de oorzaak. Vakantie gangers op dievenpad LEIDEN - Drie 16-jarige jongens hebben gistermiddag drie truien bij een zaak op de Haarlemmer straat weggenomen. Twee kon den direct na het voorval worden aangehouden, terwijl de derde die de buit in zijn beheer had 's avonds op het station kon wor den opgepakt. De jongens bleken met een Euro- patreinkaart hier op vakantie te zijn. Na een kort verblijf op het bureau en een vermaning moch ten ze hun vakantie voortzetten. DINSDAG LEI M Leiden - Parlement, Nieuwe Rijn 52 lal discussie-avond van de PALU over de ap politieke situatie in Suriname. w; Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest kinderfilmmiddag, woe om 14.30 uur. Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum Breestraat 66. Franse Speelfilm Loulou °1 van Maurice Pialat, di. woe en do om 20 ni uur en do ook 22.15 uur. v< Aula BTS - Vondellaan 5. bijeenkomst van de Leidsche Ver. v. Postz. Verz. w Stadhuis - gemeenteraad. 19.30 uur Stadhuis begeleidingscommissie Openbare Werken Binnenstad, 19 uur. Werklozen Advies Centrum - ma t/m vr d van 10-12 uur, Breestraat 19, tel. 122000. T NVSH-bibliotheek Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op De werkdagen van 14-16 uur en di van 20-21 n Stats jongerencentrum - Haarlemmer- straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui- tend soos. muziek of film, woe. soos en v sport, 15-17 uur. 3 Gespreksavond Bahai gemeenschap - d Sleutelbloem 2. vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- h straat 67. ma. di. don. vr van 16-22 uur. f tel. 126052. J Algemene Reclasserings Vereniging - I" Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. bereik- baar op werkdagen van 9-17 uur, voor Ee hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met j politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond. 21-1 uur. Voorschoten - fietsdriedaagse, De Lin- dehoeve, 18 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, onderwijs- WOENSDAG Leiden - Filmhuis Leids Vrijetijdscen trum, Franse speelfilm Loulou van Maurice Pialat, woe om 20 uur, do om 20 en 22.15 uur. Volkshuis - Apothekerdijk, manifestatie Werklozen Belangen Vereniging, 20 Stadhuis - commissie voor onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Stadhuis - projectgroep Transvaal, 20 Stadhuis - commissie Beroeps- en Be zwaarschriften, do om 9.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 16-22 uur. Voorschoten - fiestdriedaagse, De Lin dehoeve, 18 uur. Zoeterwoude - Ons Huis, vergadering Waterschap Ommedijck, 20 uur. DONDERDAG eenkomst Communicatie Club Leiden, 20 uur. Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Franse speelfilm Loulou van Maurice Pialat. 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies. 19.30-21.30 uur Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, van 20-21.30 uur Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco, 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje'- Bernhardkade 40, spreek uur hulp- ep adviesbureau WAO/WSW. tel. 142505, van 19-20.30 uur. Voorschoten - fietsdriedaagse, De Lin dehoeve. 18 uur. Warmond - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverga dering, 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- ia t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 19 juni tot 26 juni door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. NOORDWIJK - De bemanning van de Noordwijkse reddingsboot "Kurt Carlsen" heeft sinds kort een eigen onderkomen. Gister avond werd een eigen ruimte in het boothuis van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij (KNZHRM) officieel in gebruik genomen. De uitbreiding is tot stand geko men dankzij een legaat en bijdra gen uit het Noordwijkse vereni gingsleven. De bemanning deed zelf de rest. In hun vrije tijd heb ben de mannen van de "Kurt Carlsen" het grootste gedeelte van de bouw voor hun eigen re kening genomen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN LEIDEN EN Telefoon: 071-144941 OMSTREKEN Nabezorglng van Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Telefoon Hoofdkantoor, 071-123143. Witte Singel 1. 2311 BG Abonnementsgelden bl| LEIDEN vooruitbetaling te voldoei Postbus 54, 2300 AB BIJ automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: J.M.J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) Jaarabonnement f 186,70. W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) Directie: G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans sle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta Redactie randgemeenten TEL 071-125260 of 071-144941 Ch.' Lennartz 222 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers P.C. Rosier (radio en televl- tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2