FNV ongerust over verhoging gasprijs Holec gaat zonnecellen maken Beurs Amsterdam Staldngsdreiging bij Akzo-bedrij ven Werlaiemers Nestlé toch aan het werk Ijsdag 23 juni 1981 inder afzet gas 1J Gasunie heeft in mei 8 procent I ||V>ininder aardgas afgezet dan in 71 V^nei 1980. 7,1 blijkt uit de maandelijkse af- anlet cijfers van Nederlandse gasunie. Oorzaken van de ver- ninderde afzet zijn het relatief 1W. varme weer in mei 1981, een zui- stookbeleid bij de centrales en |n een verminderde export. opwiiNederland werd in mei dit jaar a/d Rijloor gasbedrijven, industrie en jentrales in totaal 2168 miljoen n3 gevraagd tegen 2393 miljoen n3 in mei vorig jaar. De export iep terug van 3467 miljoen m3 in en z»nei 1980 tot 3214 m3 in mei van lixstrajit jaar. t de gasafzetcijfers blijkt verder dat over de eerste vijf maanden /an dit jaar 4 procent minder gas is afgezet dan over dezelfde pe riode van 1980. eugeot DEN HAAG (ANP) - De belas tingkamers bij de gerechts hoven gaan gebukt onder een steeds toenemend aantal be roepschriften. Werden er in de jaren 1961 tot en met 1972 per jaar gemid deld 4577 beroepschriften in gediend, in 1979 liep het aan tal ingediende beroepschrif ten op tot meer dan het drie voudige: 15971. Dit blijkt uit het rapport van de commissie van advies inzake 'werkwijze en normen belas tingkamers gerechtshoven', die wordt voorgezeten door mr. Van Vucht, raadsheer in de Hoge Raad. In dit zeer verontrustende beeld is nog geen rekening gehouden met de ontwikke- Bezwaren bij belastingen veroorzaken achterstand ling in 1980. Indien de groei van dit ogenblik zich voortzet moeten de belastingkamers, bij ongewijzigd beleid, in dit jaar worden uitgebreid tot 82 raadsheren. Dat behoort niet tot de reële mogelijkheden, meent de commissie. Elk van de gerechtshoven heeft aan de hand van de werk- voorraad beroepschriften een schatting van de bestaande achterstand opgemaakt: Am sterdam 1171 zaken, achter stand een half jaar. Arnhem 536 zaken, achterstand een half jaar. Voor Den Haag geldt eveneens een half jaar achterstand met 1000 zaken, Den Bosch raamt zelfs een achterstand van anderhalf a twee jaar met 1800 zaken en Leeuwarden komt, met 311 zaken, uit op vier maanden. Dit betekent, volgens de com missie, dat de gemiddelde be- handelingstijd van een be roepschrift nu is opgelopen tot 10 maanden tweeëneen half jaar. Het grootste aantal beroepen betreft nog steeds de inkom stenbelasting. DEN HAAG (GPD) - De Con sumentenbond is het niet eens met de nieuwe ideeën over honorering van de huisartsen. De dokters willen dat ook particuliere patiën ten een vast jaarbedrag gaan betalen (een abonnement, zo als de ziekenfondsen dat per patiënt betalen) in plaats van betaling bij of na elk indivi dueel optreden van de arts. Dat zal de zaak duurder ma ken, denkt de Consumenten bond. De gezondheidszorg gaat dan meer kosten, maar wordt niet beter. Dit idee komt erop neer dat iedereen wordt ver plicht een huisartsenverzeke ring af te sluiten en dat wij zen we vierkant af, aldus de bond. Dit systeem kan bo- "Abonnement op huisarts in nadeel patiënten" vendien de .zelfzorg" van de patiënten belemmeren en de toeloop naar de dokters doen stijgen, „want er is immers al voor betaald". Tussentijdse verandering van huisarts wordt moeilijker. In verband daarmee maakt de bond zich zorgen over het recht op vrije artsenkeuze. Het voorstel van de Landelij ke Huisartsen Vereniging zou meer mogelijkheden ge ven voor verkleining van de praktijken. Dat vindt de CB een prima doel. „maar met hun abonnementssysteem la den de huisartsen de verden king op zich dat zij met hun inkomen geen stap terug wil len doen". De dokters lijken uit te zijn op maximale sociale zekerheid met behoud van alle voorde len van hel vrije beroep. „Kortom: vermomd met uit spraken over een betere pa tiëntenzorg komt de huisartsenvereniging op voor puur eigenbelang en niet voor het belang van de pa tient", aldus de Consumen tenbond in zijn blad. ?t Franse automobielconcern Peugeot heeft het afgelopen jaar een nettoverlies van 1,5 miljard frank (ongeveer 700 miljoen gul den) geleden. Dit heeft Peugeot gisteren bekend gemaakt. Over 1979 was er nog een nettowinst van 1,8 miljard frank, ïugeot heeft oorspronkelijk een winstcijfer over 1979 van 1,11 miljard frank gegeven, maar de berekeningsmethode is onder tussen aangepast aan de interna tionale praktijk. De concernom- [zet vertoonde een nauwelijks (noemenswaardige toeneming van 71,03 miljard frank in 1979 tot 71 1 miljard frank in het afge lopen jaar. e ingrijpende verslechtering van het resultaat is het gevolg van een sterke vermindering van de afzet van de Franse dochteron dernemingen Automobiles Peu geot, de fabrikant van de merken Peugeot en Talbot (vroeger Chrysler), en Automobiles Ci- troën. Het verlies van Automobi les Peugeot beliep vorig jaar 966 miljoen frank en dat van Citroën 443 miljoen frank. In 1979 waren de twee takken van het concern nog winstgevend. i,EIDEN - Met een dag-aanvoer van B62 dieren behaalde de Leidse Vee- harkt vandaag een week-aanvoer van bestond vandaag uit 150 ichtrunderen, 265 gebruiksvee, der- 1 graskalveren, 2345 nuchtere kalve- i pony's, 726 varkens, 74 biggen, 4 schapen en lammeren, en 115 bok- i geiten. prijsnoteringen per kilo van de htrunderen waren hetzelfde als gis- eerste kwaliteit van 808 tweede kwaliteit van 740 pt 790; vaarzen eerste kwaliteit van 780 ot 870; vaarzen tweede kwaliteit van '10 tot 770; koeien eerste kwaliteit van (65 tot 860; koeien tweede kwaliteit 725 lot 760; koeien derde kwaliteit 670 tot 20; worstkoeien van 590 tot 690; extra kwaliteit en dikbillen van 900 tot 1400. pe nuchtere slachtkalveren noteerden randaag 125 tot 200 en slachtzeugen van 280 per kilo. )e prijzen van het gebruiksvee per stuk 5edroegen voor de melk- en kalfkoeien 775 tot 3150, varekoeien 1200 tot 2550, linken 900 tot 1600, graskalveren 400 tot 200, rode nuchtere kalveren van 275 tot te 250 tot 410; biggen van 00 tot 110, schapen 180 tot 240, uiglammeren 180 tot 225, pony's van tot 700, geiten 20 tot 100, Texelse 180 tot 210 en Noord-Hol- lammeren van 130 tot 190. 3e veemarkt noemde de aanvoer, han- prijzen van vandaag voor wat be- :reft slachtrunderen, melkkoeien, vare- pinken en graskalveren respec- lievelijk "matig, rustig en stabiel". Aan- handel en prijzen van nuchtere eren. redelijk, redelijk, iets hoger; pony's: matig, matig, stabiel; van varkens: redelijk, redelijk, iets hoger; van biggen: matig, matig en stabiel; van schapen en lammeren: redelijk, rede- ijk, stabiel; en van geiten: redelijk, re delijk en stabiel. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN - 22 juni Andijvie per kg 33-48; bos kroten A 56; spitskool 62-76; bospeen'l 95-1,14; was- peen AI per kist 17,20-26,70, All 13,30- 118,30; BI 24,50-28,60. Aanvoer 4500 kg. Radijs ibos) 31; rabarber 59-60; sla (na tuur) I 28-31; uien per kg 31; peterselie j (krul) 47-50; bos-selderij 13-15; bloem kool 6 per bak I 3.21-3,37; 611 1,45-1,52; 81 2,56-3.11; 811 75. AMSTERDAM (ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok heeft gisteravond in Am sterdam gewaarschuwd voor een kettingreactie die zou kunnen ontstaan als niet het uiterste wordt gedaan om de gevolgen van de verhoging van de prijs van het aardgas voor de koopkracht te beper ken. Volgens Kok is gisteren op de ver gadering van de federatieraad van de FNV gebleken dat de bonden erg ongerust zijn over de prijsontwikkeling van het aard gas. Een te forse stijging zou, zei hij, wel eens tot claims in de loonsfeer kunnen leiden. Gasprijsstijgingen worden volgens de FNV nu al onvoldoende goed gemaakt via de prijscompensatie omdat die compensatie is geba seerd op een kleiner deel van de kosten van levensonderhoud dan de energiekosten daar in middels in werkelijkheid van uit maken. Als het gas erg veel duurder wordt acht Kok het niet uitgesloten dat de FNV-bonden de energieprij zen en in feite de totale woonlas ten apart gaan bekijken en daar voor ook een afzonderlijke - ho gere - compensatie in de lonen zullen verlangen. De discussie hierover binnen de FNV is ech ter nog niet afgerond. Weinig optimistisch liet Kok zich uit over de kabinetsinformatie. De FNV vreest dat er niet veel voortgang wordt geboekt. Maar ze vindt het juist van het grootste belang dat er snel een nieuw ka binet komt zodat de sociale koers al bij de presentatie van de miljoenennota 1982 kan worden verlegd. Naar aanleiding van de deze week verwachte tussenrapportage van de informateurs zal de FNV con tact opnemen met de grote frac ties in de kamer. Daarbij zal ze nogmaals de nadruk leggen op de noodzaak van een gericht her stelplan voor groei en werkgele genheid. De FNV is er - zei Kok - niet helemaal gerust op dat dit ook in de informatie een centraa I punt vormt, ook al gezien de in houd van ambtelijke stukken (heroverwegingen overheidsuit gaven en sociale uitkeringen) en de rapponen van de commissie Wager en de centrale economi sche commissie (CEC). Vooral in het ambtelijke rapport zitten volgens Kok veel elemen ten "die echt niet door de beu gel" kunnen. De rapporten van de CEC en de commissie Wagner zeggen volgens hem te weinig over een taakstellend groei- en werkgelegenheidsbeleid en over de financieringsbronnen daar voor. Wat dat laatste betreft noemde hij de FNV-Nota "aan de slag" veel concreter. De FNV blijft ook kiezen voor een gelijke inkomstenontwikkeling van werkenden in de particuliere bedrijven en bij de overheid en van uitkeringstrekkers. In som mige rapporten wordt gesteld dat daar een eind aan gemaakt moet worden. Verder zei Kok dat de FNV de voorkeur geelt aan gedecentrali seerd overleg over de arbeids voorwaarden per onderneming en bedrijfstak, maar dan wel bin nen het kader van een geCOÖlxti neerd beleid: "we willen niet zo decentraliseren dat de prestatie- moraal weer toonaangevend wordt voor het beloningsniveau en voor beloningsverschillen en voor de financiering van de so ciale voorzieningen". Ford praat met arbeidsbureau AMSTERDAM (ANP) - De onder nemingsraad van Ford Neder land NV en de vakbonden gaan morgen praten met de directeur van het arbeidsbureau in Am sterdam. De dag daarop, woens dag zal een gesprek plaatsvinden met de vaste kamercommissie van economische zaken in Den Haag. In beide gevallen zal het onderwerp van gesprek de alter natieve voorstellen zijn, die de OR en de bonden, hierbij bijge staan door een aantal deskundi gen, aan de directie hebben ge daan om de Fordfabriek in Am sterdam open te houden en de werkgelegenheid te behouden, zo heeft de OR van Ford medege deeld. De directie van Ford wil de fabriek uiterlijk op 30 september sluiten, waardoor 1350 personeelsleden in de produktiesector op straat zouden komen te staan. Tot 30 juni hebben de OR en de vak bonden van de directie de tijd ge kregen om met "alternatieven" te komen. De directie heeft eer der de alternatieven in een eerste reactie "niet haalbaar" genoemd. SCHIPHOL (ANP) - De Amster damse wethouders E. Heerema (r) en J. Schaefer (m) wachtten gister middag samen met de heer H.Gros- veld (hoofd economische zaken Am sterdam) op Schiphol op hun ver trek naar Tokio, waar zij t/m 28 ju ni contacten hopen te leggen die economisch stimulerend voor de hoofdstad zullen zijn. HELMOND (ANP) - De Holec Ne derlanden groep met het hoofd kantoor in Utrecht, gaat in een nieuw te bouwen fabriek in Hel mond zonnecellen en zonnepa nelen produceren. bv. Holec heeft daartoe een licentie overeenkomst gesloten met het Amerikaanse concern Solarex Corporation, een bedrijf dat in het thuisland een leidinggeven de positie inneemt op het gebied van zonne-energie. De zonnecel len die in Helmond gemaakt zul len worden hebben een andere constructie dan de tot nu toe ge bruikelijke zonnecellen. Ze wer den tot voor kort vrijwel uitslui tend in de ruimtevaart gebruikt. In samenwerking met Solarex en onder leiding van de in Eindho ven gevestigde systeemgroep van Holec zijn complete syste men ontwikkeld, waardoor het gebruik maken van een zonnecel economisch interessant wordt op plaatsen waar het tot nu toe niet zo was. De Helmondse fa briek - met de bouw waarvan begin volgend jaar wordt begon nen - zal in de aanloopfase werk geven aan dertig tot veertig men sen. Het personeelsbestand zal daarna in enkele jaren moeten uitgroeien tot tweehonderd per sonen. Het betreft voornamelijk hoog gekwalificeerde werkne mers die voor een deel een oplei ding van een aantal maanden in de Verenigde Staten zullen krij gen. ROTTERDAM (ANP) - Een woordvoerder van de Nestlé-directie in Rot terdam liet gisteren weten, dat de tijdelijke sluiting van de Vlaardingse vestiging volledig losstaat van de plannen voor definitieve sluiting vol gend jaar. Door het wegvallen van orders heeft de directie vorige week besloten, dat voor de twintig werknemers in Vlaardingen drie maanden lang geen werk meer zou zijn. Hierover is woensdag uitgebreid met het personeel gesproken, aldus de directie-woordvoerder. Twee jaar geleden werd het personeel in Vlaardingon ook tijdelijk naar Rotterdam overgeplaatst. Het kreeg toen een volledige reiskostenver goeding en een reistijdvergoeding van een half uur per gewerkte dag Datzelfde zou ook deze keer zijn afgesproken Volgens de directie van Nestlé is het geen enkel probleem de .Vlaardingse werknemers in te passen in de produktie in Rotterdam. Voor zover nodig, krijgen zij daarvoor een opleiding. Morgen praten directie en vakbonden over de nu ontstane situatie. Voorlopig zal de directie geen maatregelen nemen om de produktie in Vlaardingen alsnog stil te leg gen. ROTTERDAM (ANP) - Onderhan delingen tussen de directies van Akzo chemie en Akzo zoutche- mie in Rotterdam en de indus triebond FNV over de invoering per 1 juli aanstaande van een ge combineerde vier/vijf ploegen dienst zijn gisteren afgebroken. Volgens vakbondsbestuurder P. van Emmenes van de industrie bond FNV in Rotterdam is een comité opgericht dat acties bij beide bedrijven moet voorberei den, voor het geval er definitief geen overeenstemming wordt bereikt. Van Emmenes zei gister avond korte werkonderbrekin gen en zelfs langdurige stakin gen bij beide Akzo-bedrijven niet uit te sluiten, wanneer geen akkoord wordt overeengeko- Bij Akzo chemie en Akzo zoutche- mie werken in totaal ongeveer 1000 mensen. Ongeveer 400 van hen zijn produktiemedewerkers, die zijn betrokken bij het conflict tussen Akzo en de industrie bond. Bij de cao-besprekingen eind vorig jaar is volgens Van Emmenes overeengekomen dat de onder handelingen over een vier/vijf ploegendienst vóór 1 juli 1981 zouden zijn afgerond op basis van de toen al bij Akzo bekende eisen van de industriebond FNV. De onderhandelingen zijn gisteren vastgelopen omdat volgens Van Emmenes de Akzo-directie niet verder wilde gaan dan invoering van een gecombineerde vier/vijf- ploegendienst met een arbeids tijdverkorting van 38 uur per ploegenwerknemer per jaar. De industriebond eist 120 uur ar beidstijd verkorting. Volgens Van Emmenes ligt dat ook in de lijn van wat de afgelopen maan den is overeengekomen met an dere petrochemische bedrijven in het Rijnmond-gebied. Bankenmogen weer uitlenen amsterdam )anp) - De Neder- landsche Bank is met de re presentatieve organisaties van het bankwezen en met de PTT overeengekomen, de maatregelen tot beperking van de korte kredietverle ning aan de particuliere sec tor en de lange uitzettingen gedurende het tweede half jaar van 1981 op te schorten. De banken en gelddiensten van de PTT mogen dus weer net zoveel geld uitlenen als zij willen en kunnen. De belang rijkste aanleiding tot op schorting is de thans om vangrijke ruimte onder de norm, per eind april 1981 in totaal ruim 3,5 miljard. Dit heeft de Nederlandsche Bank bekendgemaakt De opschorting houdt in, dat in de regeling voorziene sanc ties op overschrijdingen van de norm niet zullen worden toegepast. Tegen het eind van het jaar zal, aan de hand van de vooruit zichten met betrekkingen tot de overheidsfinanciën, de conjunctuur, de prijsontwik keling rn de het;iimgsh,'il,in overleg worden gepleegd over een eventuele beëindi ging dan wel een reactivering van kredietbeperkende maat regelen met ingang van 1982. Rijnmond wil kolentenninal ROTTERDAM (ANP) - De Rijnmondraad heeft gisteren besloten dat de plannen van Maasvlakte Coal Terminal (MCT) om op de Maasvlakte bij Rotterdam een groot kolenoverslagbedrijf te bouwen, moeten door gaan. Het openbaar lichaam Rijnmond zal het rijk adviseren voor de terminal vergunning in gevolge de wet selectieve investeringsregeling af te ge Met de beslissing van de Rijnmondraad is een eerste begin gemaakt met de besluitvormingsprocedures die uiteindelijk de MCT de bouw moge lyk moeten maken. Beufsoverzlcht AMSTERDAM De staatsfond- senmarkt heeft dinsdag op het Damrak een deuk opgelopen. De verhezen deden zich voor over een breed front en liepen op tol rond een half punt. Deze feitelij ke rentestijging beïnvloedde de belangstelling voor ri- tWi staatsleningen, waarop dinsdag kan worden ingeschreven, in ne gatieve zin Bij de aandelen zakte KLM 3,40 terug tot 135.60. Verder bleven de verschuivingen evenals in Wall Street nogal beperkt. Akzo was een dubbeltje beter op 26,50, Unilever verloor veertig cent op 150,30 en Kon Olie ze ventig ent op I 84, 10 Kongo vens moest twintig cent terug naar 18,60 en Philips tien cent naar 23,90

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17