Tl MAAND VOL LAGE PRIJZEN. Opvanghuis Norton a veer open "Teveel drinken vaak gewoonte" Akkoord in Haagse raad over Scheveningen and verbouwd Proefschrift in Leiden EN NOG VEELMEER EXTRA LAGE PRIJZEN BIJ NSDAG 23 JUNI 1981 EIDEN - Cortona, het opvangcentrum voor alleen staande ouders en hun kinderen, heropent vrijdag. Na een jaar van verbouwen is het huis aan de Haagweg zodanig opgeknapt dat de bewoners er volgende maand weer in kunnen trekken. Tijdens de verbouwing moes ten zij genoegen nemen met een onderkomen in de Ur- sulakliniek in Wassenaar. Drtona is een FIOM-huis waar al leenstaande ouders en hun kin deren terecht kunnen wanneer zij thuis in een crisissituatie zijn geraakt. Na de renovatie is Cor tona het eerste gebouw dat spe ciaal voor deze groep is ge bouwd. Kenmerkend zijn vooral de extra beveiligde toegang aan de zijkant en de kamers, die zo zijn gelegen dat ze onderling bij een te voegen zijn en weer los te koppelen. Op die manier kan zo wel een zwangere vrouw als een moeder met drie kinderen een geschikte woonruimte krijgen in Cortona. lisen ie officiële heropening van het ge bouw betekent voor Cortona niet alleen feest. In het kader van "Vrouwen uit opvanghuizen ei sen een woning. NU!", gaan de vrouwen van Cortona vrijdag ochtend naar het Binnenhof in Den Haag om een aantal eisen in te dienen bij de Vaste kamer commissie voor Volkshuisves ting. Bij deze actie zullen zo'n veertig andere FIOM-instellin- gen en Blijf van mijn lijf-huizen Cortona steunen, gewapend met een huisvestingslied en 500 bal lonnen die op het Binnenhof het (luchtruim zullen kiezen. De ac tie, door de vrouwen zelf "huisje s-happening" genoemd, geldt als sluitstuk van een demonstra tieve tocht die vanaf het Malie veld vertrekt. flet het overhandigen van een aan tal eisen willen de actievoerders bereiken dat de overheid harder gaat werken aan het oplossen van de huisvestingsproblemen die vrouwen in opvangcentra hebben. Veel van hen kunnen namelijk haast geen woning vin den wanneer zij de hulp van het i centrum niet meer nodig heb ben. Naar hun vorige adres kun nen en willen ze vaak niet terug omdat daar een echtgenoot wacht die zij juist waren ont vlucht. Een nieuwe woning vin den, het liefst ver van de oor spronkelijke woonplaats af, is heel moeilijk omdat de gemeen ten altijd een economische of so ciale gebondenheid eisen. En daar kunnen de vrouwen, vaak ongeschoold en met kleine kin deren, niet aan voldoen. Belemmering Behalve de zeer onplezierige situa tie voor de vrouwen en hun kin deren, heeft het gebrek aan ver- volghuisvesting ook nadelen voor de opvanghuizen zelf. Het komt voor dat Cortona nieuwe hulpvragers moet weigeren, ter wijl er mensen in huis zijn die de hulp van het centrum eigenlijk niet meer nodig hebben. Zij zou den wel weer zelfstandig kunnen wonen, als er maar een huis voor hen beschikbaar was, het liefst ver van de vroegere woonomge ving. Het ontbreken van zo'n huis belemmert een goede door stroming in de opvangcentra. Volgens Cortona is dit zeer on gunstig, temeer daar de hulpver lening in het opvangcentrum al tijd nog zo'n 130 gulden per per soon per dag kost. Daarom willen de actievoerders dat het rijk gaat overleggen met gemeenten en woningbouwcor poraties over maatregelen tegen de huisvestingsproblemen van vrouwen uit opvanghuizen. De gemeenten zouden hun inschrij vingsnormen moeten wijzigen, zodat de bedoelde vrouwen kun nen gaan wonen waar ze willen, namelijk ver van hun eerdere woonplaats die zij als bedreigend Het verbouwde opvanghuis Cortona aan de Haagweg ervaren. Dit betekent dat de ge meenten niet meer moeten letten op economische of sociale ge bondenheid van de woningzoe kende. Staatssecretaris Brokx voerde begin vorig jaar al een maatregel in waardoor geschei den mensen een huis konden krijgen zonder economische bin ding. De maatregel was echter zo algemeen dat ook mensen die al jaren eerder waren gescheiden er aanspraak op konden maken. Op aandringen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten en de Tweede kamer werd deze maat regel dan ook al snel weer afge schaft. Wat nog wel loopt is een onderzoek in alle FIOM-instel- lingen en Blijf van mijn lijf-hui zen naar de huisvestingsproble matiek van de cliënten. Brokx trok een ton subsidie uit om dit onderzoek, dat eind van het jaar wordt afgerond, te laten doen. De opvanghuizen willen nu dat ook de maatregel van Brokx weer wordt ingevoerd, maar dan speciaal gericht op vrouwen die na een verblijf in een opvanghuis willen scheiden van hun echtge noot. Een derde eis van de actie voerders is dan ook dat zulke vrouwen bij bureau huisvesting kunnen worden ingeschreven vanaf de datum dat zij in het op vangcentrum aankwamen. Een echtscheidingsprocedure kan namelijk heel lang duren en zo als het nu is kan een vrouw zich niet inschrijven als woningzoe kende zolang ze officieel nog ge trouwd is. Volgens de actievoer ders zouden de vrouwen juist de hoogste urgentie moeten krijgen bij de gemeenten. LEIDEN - Overmatig alcoholge bruik is vaak het gevolg van de gewoonte om te drinken. Ge woonte betekent in dit verband niet alleen herhaald gedrag, maar houdt ook een bepaalde manier van denken in. Vanzelf sprekendheden zoals 'Als je thuis komt, pak je een borrel' en 'Als er wat te vieren valt hoort er alcohol bij' wordt in de loop van de opvoeding uit de omgeving overgenomen. Dit concludeert drs. G.M. Schip pers in zijn proefschrift "Alco holgebruik en alcoholgerelateer- de problematiek", waarop hij vandaag aan de Leidse universi teit is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Volgens Schippers heeft het alco holgebruik veel te maken met al ternatieven die de drinker zich zelf biedt. Iemand die zegt: "Ik móet nu een borrel hebben", zal meer gewoontegedrag vertonen dan iemand die nog een keuze tussen pils en frisdrank over denkt. In zijn studie benadrukt Schippers dat overmatig alcoholgebruik functioneel gedrag is, ook al is het schadelijk voor de persoon en zijn omgeving. De drinker heeft altijd een reden om te drin ken. Het aanleren v^n gezonde opvattingen over dit probleem is volgens hem van essentieel be lang. "Dat aanleren moet gebeuren in een periode dat iemand nog niet drinkt, bijvoorbeeld op de lagere school. Een en ander zal echter toch niet verhinderen dat kinde ren 'alcoholvriendelijke' opvat tingen leren. Daarvoor is onze cultuur te zeer doordrenkt met alcohol en is de invloed van voor beeldgedrag te sterk". Schippers noemt het zinnig om het aantal verkooppunten van drank te beperken en de verkoop van drank los te koppelen van de ver koop van brood en melk. Ook zou volgens hem niet elke kanti ne of clubhuis drank mogen schenken. In Nederland hebben naar schat ting een kwart miljoen mensen problemen door hun alcoholge bruik. Het aantal drinkers met drinkgewoonten dat een ver hoogde kans op problemen geeft, kan worden geschat op 600.000 tot één miljoen. Duivensport (1) De Snelvlieger vloog met 287 duiven vanaf Soissons. De uitslag was: 1. Gebr. Witte- veen 2/4. G.van Leeuwen 3. L.vd.Heijden 5/7. M.de Lange en zoon 6. I.Klinkhamer 8li0. Fokker-van Lenden 9 A.Bink. Duivensport (2) De Blauwkras vloog met 200 duiven vanaf Compiegne. De uitslag was: 1. J.Rozier 2. F.vd.Wetering 3. J.Schipper 4. H.Koome 5/6. Gebr Wetering 7. R.Verhoogt 8. P.Gijsman Zn 9. W.Ravensbergen 20 P. Landensbergen. Duivensport (3) De Rijnklievers vloog met 220 duiven vanaf Soissons De uitslag was: 1/7. J.Kok 2. B.Brandt 3/5. J.vd.Wal 4. Sj.vd.Heyden 6. P.vd.Wal 8 F.Kiel 9. J.v.Leyden 10. A.de Mey. Duivensport 4) LPC vloog vanaf Soissons met een zeer traag verloop De uit slag was: 1. A.Siera 2110. N de Groot en zn. 3/5/8. P.de Haas 4. A.Singelmg 6. W.Onstenk 7. W.Schouten 9. J.vd.Meijden. Duivensport (5) De Reisduif vloog met oude dui ven vanaf Soissons. De uit slag iüos: 1. G.vd.Tang 2/518. H Hartevelt 3. W.vd.Hoogt 4.' 6. W.Kop 7. S.vd.Hoven 9. N.vd.Dop en zn. 10. G.Par don. Duivensport (6) 'Leiderdorp' vloog met 166 dui ven vanaf Compiegne. De uit slag was: 1. J.van Alphen 2/8 W de Roode 3 FJioOptri Ml 4. M 5 9 W Jacobi 6. J Knijnenburg 7. H.van Laar 10. H.Flippo. Duivensport (7) Het Oosten vloog op 20 juni vanaf Soissons De uitslag was: 1/3/9. G Hendnkse 2/81 10. W.vd.Nieuwendijk en zn. 4 7 WvAs 5 A Pracht cu zn 6. B.v.Putten. Tekenfilm De laatste kinderfilmmiddag van het seizoen wordt woens dag ui de Kapelzaal van het K O gebouw aan de Oude Vest gehouden. De middag begint om 14.30 uur. Loulou In het filmhuis van het Leids Vrijetijds CentrumBree- straat 66, draait deze week de Franse speelfilm Loulou. Vandaag, woensdag en don derdag 's avonds om acht uur en donderdag ook om kwart oier tien wordt deze film van Maurice Pialat vertoond. Burgemeester in ziekenhuis LEIDEN Burgemeester Goe koop heeft zaterdag tijdens het sporten een spierscheurtje in zijn been opgelopen. Hierdoor ont stond een inwendige bloeding Goekoop is hiervoor voorlopig opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hoe lang zijn verblijf daar gaat duren is nog niet bekend. Geen openbare verkoop van boekbinderij LEIDEN - De openbare verkoop van de bezette boekbinderij Van den Berg aan de Eerste Groenes- teeg in Leiden is afgelast. De belastingdienst wilde aanvan kelijk het vorige week door de werknemers bezette bedrijf aan staande donderdag veilen. Ande re schuldeisers dan de fiscus hebben bezwaarschriften tegen de openbare verkoop ingediend. Die bezwaarschriften moeten eerst behandeld worden door de belastingdienst vooraleer er ge veild kan worden. Bij het uitstel van de openbare ver koop speelde volgens de heer Zirkzee van de belastingdienst ook een rol dat de rechtbank aan staande donderdag Van den Berg zeer waarschijnlijk failliet zal verklaren. De openbare ver koop op diezelfde donderdag zou "niet elegant" zijn ten opzichte van andere schuldeisers dan de fiscus, aldus Zirkzee. DEN HAAG (ANP) - De Haagse gemeenteraad heeft zich afgelo pen nacht na urenlange discus sies achter de voorstellen van het college van B en W geschaard in zake de verdere ontwikkeling van de badplaats Scheveningen. Na een hoofdelijke stemming werd de uitslag 23 vóór en 17 te gen, waarbij de niet-alledaagse combinatie PPR/WD tot de te genstemmers behoorde. Het consortium (waarin projekt- ontwikkelaar Bredero met vijftig procent de grootste participant is) kan nu na bijna een jaar stil stand weer voortgaan met de ver dere afbouw van de badplaats Scheveningen. Aangevuld met kleine wijzigingen (vier amende menten) wordt nu gemikt op een bouwvolume van 173.000 vier kante meter (waarvan 66.000 vierkante meter voor kantoren), handhaving van het bestaande circustheater, de bouw van een nieuw politiebureau en een Ne derlands danstheater, de realise ring van driehonderd woningen parkeerruim te voor achthonderd auto's. Als wijzigingen zijn in het raadsbe sluit opgenomen, dat het consor tium de woningen van het Pala- cecomplex vóór 1 januari 1987 oplevert. Het ligt in de bedoeling dat het to tale plan Scheveningen-bad be gin 1986 gereed is. Dat is twee jaar later dan bij de oorspronke lijke opzet in 1980 was overeen gekomen. De stilstand in de ge hele opbouwprocedure van Scheveningen medio vorig jaar, was de te grote hoeveelheid kan toren die het consortium in het totale plan voor ogen had. De bouw van woningen, kantoren, drie bioscopen en het Neder lands danstheater begint nu in 1983. De fractie van D'66 stelde, dat Scheveningen niet nogmaals in de steek mocht worden gelaten. Een herhaling van 'er gebeurt niets meer' zoals voor 1973 is on aanvaardbaar en gezien de huidi ge marktsituatie zullen zowel ge meente als consortium water in de wijn moeten doen, aldus D'66. De VDD vond de stedebouw- kundige visie van de nieuwe plannen veel te star en de totaal visie van B en W niet aanvaard baar. 'Er kunnen betere plannen worden gemaakt. Er is meer uit te halen', aldus WD-voorman Ressenaar. De PPR vond het consortium slim mer dan de gemeente. 'De ge meente is gewoon ingepakt door het consortium en de bijzonder kwalijke praktijken in Scheve ningen gaan nog steeds door', zo stelde deze partij. Geen vervolging Veldkamp DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van justitie ziet geen aankno pingspunten voor het starten van een strafrechtelijk onderzoek naar de illegale adoptie van een Colombiaans kind door de Utrechtenaar J.G.M. Krommert en de betrokkenheid van oud minister prof. G.M.J. Veldkamp daarbij Alleen in de sfeer van de kinderbescherming wordt nog bekeken wat voor consequenties de illegale adoptie kan hebben voor het echtpaar Krommert en het Colombiaanse kind, aldus een woordvoerder van justitie gisteren. Ook de betaling van twee cheques van ieder 25 000 dollar aan het leprozendorp Agua de Dios in Bogota levert volgens de woord voerder geen aanknopingspunten voor een strafrechtelijk on derzoek op. Het kind werd door de Utrechtenaar vanuit het leprozencentrum in Bogota meegenomen naar Utrecht, waarbij echter regels ten aanzien van adoptje met voeten werden getreden. Prof. Veld kamp had in relatie tot die adoptie een verklaring opgesteld, waarin hij zich bereid toonde als voogd van het kind te willen optreden. Corduroy meisjes broeken v.a. Leuke meisjes- parka's Ajour spencerpakje Jurken in o.a. njst- korreldessin Linnen stretch pantalons Meisjes printjurkje met tasje

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15