Bani-Sadr krijgt ontslag Scheiden toch in mag nu Spanje 's Bank Franse vakantie-"piek zorgt voor lange files Ex-president wellicht in Egypte Tientallen doden bij rellen Marokko Moordenaar van Lennon bekent Nieuwe hongerstaker in Noord-Ierland "Sancties tegen Zuid-Afrika zijn niet haalbaar" Wet aangenomen U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank DINSDAG 23 JUNI 1981 PARIJS (GPD) Toeristen die de ze zomer per auto naar Frankrijk reizen, worden traditioneel ge waarschuwd door „De slimme Indiaan", een organisatie van het Franse ministerie van verkeer. Zijn de Fransen en de buitenlan ders dan zo kinderachtig dat er flauwe grappen voor nodig zijn om ze te behoeden voor ellende? Kennelijk wel. „De slimme In diaan" heeft met zi)n adviezen steeds meer succes. Voor dit sei zoen adviseert hij twee dagen die men bij het reizen in en naar Frankrijk moet mijden: zaterdag 11 juli en zaterdag 1 augustus. Het gevaar waar de organisatie te gen waarschuwt, zijn files die lengtes kunnen aannemen van vele tientallen kilometers en soms een hele autoweg kunnen verstoppen. De Fransen noemen dat „bouchons" en hebben lang gedacht dat het bij de vakantie- Drukte op 11 juli en 1 augustus vreugde behoorde. De files kos ten echter veel benzine en veel tijd. Zaterdag 11 juli wordt ten sterkste afgeraden omdat dan het week end vóór de nationale feestdag van 14 juli begint. In die periode worden ruim een miljoen men sen in automobielen op de Fran se wegen verwacht. De beruchte zaterdag van 1 augustus wordt door de organisatoren van het wegenadviesbureau regelrecht met hartkloppingen tegemoet gezien. Vorig jaar hadden aan de vooravond van deze vakantie maand een miljoen mensen het in hun hoofd gezet om allemaal tegelijk op weg te gaan. Ditmaal wordt verwacht dat 2,6 miljoen Fransen in augustus vrij zullen nemen. De hele periode van donderdag 30 juli tot en met maandag 3 augustus bevindt zich in de „gevarenzone". De te rugkeer van deze vakantiehou dende Fransen ligt meer ge spreid. De top van de terugkeer ligt rond vrijdag 28 augustus. Tussen 1 en 15 augustus zullen meer dan 12 miljoen Fransen in beweging zijn, op weg of terug komend van vakantie. Vanuit ons land komen dit jaar waarschijnlijk 770.000 automobi listen Frankrijk binnen. In sa menwerking met de ANWB kun nen zij zich op de hoogte stellen van de maatregelen die de Fran se autoriteiten hebben genomen om hen bij te staan. Ook langs de wegen zijn pleisterplaatsen inge richt, waar inlichtingen worden gegeven en kaarten worden uit gedeeld. Er kan ook worden op gebeld. Een belangrijke dienst die de orga nisatie verleent, is de instelling van alternatieve routes, die door duidelijk zichtbare groene pylen en groene borden zijn aangege ven. Ook wordt op de autoroutes duidelijk aangegeven wanneer een komend gedeelte ervan "ver zadigd" is. Met name denke men aan de tunnel bij Lyon. De meest bezochte gebieden van Frankrijk zijn volgens het minis terie dit seizoen in stijgende ma te de Provence en Languedoc- Roussillon. Daarna komen Bre- tagne, de Loire en de Rhone-Al- pes. Het blijft buiten kijf dat in het heetst van het "gevecht" de klassieke Rivièra vermeden dient te worden. TEHERAN (AP, AFP, Reuter, DPA, UPI) - De leider van de Iraanse revolutie, ayatollah Chomeini, heeft gisteren de Iraanse president Bani-Sadr ontslagen. Chomeini be vestigde daarmee het besluit van het Iraanse parlement om Bani-Sadr "onbekwaam" te verklaren. AMSTERDAM (ANP, Reuter) - De rellen van het afgelopen weekeinde in het Marokkaanse Casablanca, waarbij volgens offi ciële regeringscijfers 66 mensen omkwamen, bewijzen dat het Marokkaanse volk niet langer bereid is de kosten van de oorlog in de Sahara op te brengen. Dit heeft Karim Abdallah, vertegen woordiger van het Polisario- front in de Benelux, gisteren ver klaard op een persconferentie in Amsterdam. Op deze persconfe rentie heeft het Polisario Comité Nederland een dossier gepresen teerd waarin de door Marokko bedreven schendingen van de rechten van de mens in de weste lijke Sahara aan de kaak werden gesteld- Het bewind van koning Hassan II besteedt, zo zei Abdallah, sinds geruime tijd 43 procent van het nationaal inkomen aan de oorlog in de westelijke Sahara. De ver hoging van de voedselprijzen be wijst dat de Marokkaanse burger deze oorlog betaalt, terwijl hij steeds minder gelooft fn de mooie praatjes van de regering. NEW YORK (UPI) - Mark David Chapman heeft gisteren via zijn advocaat laten weten dat hij be kent schuldig te zijn aan het doodschieten van oud-beatle John Lennon, vorig jaar decem ber. Rechter Dennis Edwards heeft die verklaring aanvaard en zijn uit spraak op 24 augustus bepaald. Chapman kan tot 25 jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Chapman liet weten dat hij op 10 juni in zijn cel door God bezocht was, die hem zei dat hij zijn on- schuldigverklaring wegens tijde lijke geestesstoornis moest in trekken en zijn schuld moest be kennen. Uit twee psychiatrische onderzoe ken is gebleken dat de 26-jarige Chapman in staat is terecht te staan. De Marokkaan, zo zei hij, wil niet de annexatie van de westelijke Sahara, maar hij wil eten. Abdallah voorspelde een intensi vering van de strijd. Enkele da gen geleden vielen strijders van het Polisario-front de fosfaatmij- nen bij Bou Craa en plaatsen in Zuid-Marokko aan, maar Abdal lah beschikte nog niet over be richten van het verloop van deze aanvallen. De fosfaatmijnen bij Bou Craa, die Marokko zo graag in bezit wilde hebben, produceerden volgens Abdallah al sinds 1976 niets meer. Het Marokkaanse leger be heerst volgens hem alleen de ste den en kleine gebieden daar om heen. Volgens de socialistische oppositie in Marokko zijn als gevolg van twee dagen van onlusten tijdens een algemene staking in Casa blanca in het weekeinde meer dan honderd mensen om het le ven gekomen. De staking, die was georganiseerd door de socialisten en hun vak verbond, was een protest tegen de verhoging van de levensmid- delenprijzen in mei. Een arts in een ziekenhuis in Casa blanca vertelde dat daar in het weekeinde minstens tien men sen aan vuurwapenwonden wa ren overleden. De socialistische woordvoerder deelde mee dat in Casablanca zondagavond een soort staat van beleg heerste. De politie pa trouilleerde, pantserwagens na men posities in het stadscentrum iiren wegen waren afgesloten. Volgens hem vuurde de politie za terdag en ook zondag weer op betogers, onder wie veel jonge ren, in enkele achterbuurten. In de Marokkaanse hoofdstad Ra bat vonden zondag ook betogin gen plaats, maar gewelddadig heid deed zich er niet voor. Eind mei werden de levensmidde- lenprijzen in Marokko met maxi maal 85 procent verhoogd. De verhogingen werden tien dagen later na wijdverbreide protesten van partijen zowel voor als tegen de regering gehalveerd. Terzelf- dertijd verhoogde de regering de salarissen van overheidsperso neel met 13 procent en het mini mumloon in de particuliere sec tor met 20 procent. Bonden en oppositiepartijen zeiden dat zij de verhogingen niet voldoende vonden en dat zij de prijsverho gingen in hun geheel ongedaan gemaakt willen zien. Voorzitter ILO: "Israël mag blijven in organisatie van arbeid" GENÈVE (AFP/DPA) - De voorzitter van de conferentie van de internationale ar beidsorganisatie ILO, de Se- negalees Alioune Diagne, heeft gisteren in Genève meegedeeld dat Israël niet uit de organisatie zal worden ge stoten. Een groep Arabische landen had dit gevraagd van wege de Israëlische aanval op het Iraakse atoomcentrum op 7 juni. Diagne zei- dat een daartoe strekkend verzoek al leen kan worden uitgevoerd na aanvaarding van een reso lutie die aan het begin van de conferentie is ingediend. De voorzitter deelde overigens de "rechtmatige bezorgheid van de Arabische landen over de Israëlische aanval die de spanning in het midden-oos ten vergroot". Tijdens een spoedvergadering van de Arabische parlemen taire unie heeft de voorzitter van het Iraakse parlement, Nairn Haddad, een beroep ge daan op de Arabische landen, om strafmaatregelen te ne men tegen de Verenigde Sta ten, waaronder een olieboy cot. Dit heeft het Iraakse persbureau gisteren bekend gemaakt. Het spoedberaad vond plaats op verzoek van de Iraakse volksvertegen woordiging naar aanleiding van de Israëlische luchtaan val op een Iraakse kerncen trale op eerste pinksterdag. Haddad riep op tot sancties te gen de VS "wegens de totale Amerikaanse partijdigheid ten gunste van de zionisti sche vijand". Daarom dienen de Arabische landen de VS daarvoor te straffen door on der meer een olieboycot in te stellen en fondsen van Ame rikaanse banken terug te trekken. PLO-leider Jasser Arafat sprak gisteren op dc opening van de wereldvredesconfcrentie van solidariteit met Syrië en het Palestijnse volk, die in Damascus wordt gehouden (foto). Volgens nog niet bevestigde be richten zou Bani-Sadr uit Iran zijn gevlucht, en in Egypte ver blijven. Chomeini maakte zijn besluit be kend in een brief aan de voorzit ter van het parlement, Rafsand- jani. Deze vormt nu samen met premier Radjai en de president van het hooggerechtshof, Be- hesjti, de "voorlopige presiden tiële raad" die overeenkomstig de grondwet de taken van het staatshoofd tijdelijk overneemt. Binnen vijftig dagen moeten er nieuwe presidentsverkiezingen worden gehouden. Egypte heeft gisteren berichten dat Bani-Sadr zijn toevlucht heeft gezocht in Egypte, willen bevestigen noch ontkennen. In de Egyptische pers deden sinds zondag geruchten de ronde dat Bani-Sadr die dag in Cairo was aangekomen. Tegen de sinds twaalf dagen spoor loze Bani-Sadr is in Iran een ar restatiebevel uitgevaardigd Oproep Bani-Sadr: In Egypte' BELFAST (DPA) In Noord-Ier- Volgens het Britse ministerie v land is gisteren het aantal repu blikeinse gevangenen uit de Ma- ze-gevangenis bij Belfast dat in hongerstaking is, opnieuw uitge breid met één. Noord-Ierland weigerde de 27-ja- rige Michael James Devine giste ren het ontbijt te accepteren. Devine is lid van het verboden "Ierse Nationale Bevrijdingsle ger" (INLA), een radicale afsplit sing van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Hij zit een 12-jarige gevangenisstraf uit. volutie in een toespraak van een uur voor de nationale radio. Chomeini deed ook een beroep op Bani-Sadr zich niet aan te sluiten bij oppositiebewegingen in het buitenland. "Ik richt het advies aan Bani-Sadr niet in de valstrik te raken van die groeperingen in het buitenland die niet zullen schromen via allerlei konkelwe gen dat beetje eer dat u nog rest verder in discrediet te brengen", zo betoogde de ajatollah. "Ik zou niet graag zien dat u zichzelf nog verder in de vernieling brengt." De toespraak van Chomeini, die als "verzoenend" wordt betiteld, lijkt er op te duiden dat hij ver dere onlusten rond^ ex-president Bani-Sadr wil voorkomen De linkse en wereldlijk ingestelde krachten in het land hadden in Bani-Sadr hun grootste pleitbe zorger. Chomeini leek er op te zinspelen dat de voormalige president kan rekenen op volledige gratie op voorwaarde dat hij berouw toont. Mugabe (premier Zimbabwe): SALISBURY (Reuter) - Zim babwe. het voormalige Rho- desiê. kan niet meedoen aan eventuele maatregelen tegen de handel met en via Zuid- Afrika. Zimbabwe's econo mische afhankelijkheid van Zuid-Afrika is zo groot dat het zinloos zou zijn te "dag dromen" over deelneming aan een embargo. Robert Mugabe Dit heeft de premier van Zim babwe, Robert Mugabe, ge zegd in een interview met het Britse persbureau Reuter aan de vooravond van zijn ver trek naar Nairobi ter bijwo ning van de topconferentie van de organisatie van Afri kaanse eenheid (OAE). Muga be zei dat Zimbabwe alleen maar in vrede en samenwer king met de republiek wilde leven, maar dat Zuid-Afrika "hunkert naar oorlog". De verwachting is dat in Nairo bi zal worden opgeroepen tot het nemen van maatregelen tegen Zuid-Afrika, om dit land te brengen tot mee gaandheid inzake Namibië en matiging van zijn binnen lands systeem van apartheid. Mugabe zei dat het hem toe scheen dat Zuid-Afrika more le troost put uit de verkiezing van Ronald Reagan tot presi dent van de Verenigde Sta ten. wiens regering er door zwart Afrika van is beschul digd met Zuid-Afrika samen te werken. Maar uiteindelijk zullen de Verenigde Staten volgens hem niet verzaken aan hun verplichtingen te genover burgerlijke vrijhe den en democratie om de apartheid te steunen. Hij zei dat Zimbabwe op de topconferentie van dc OAE zou streven naar krachtige standpunten over Namibië. Zy zal maximale steun moe ten geven aan bevrydingsbe- wegingen in Zuid-Afrika en ook politieke en economi sche maatregelen uitwerken "van een aard die Zuid-Afri ka tot bezinning brengen" Dit alles zou voor Zimbabwe aanvaardbaar zijn. aldus de premier, maar deelnemen aan sancties die internatio naal worden voorgesteld kan het niet "Wy zullen echter hun oplegging niet in de weg staan, zelfs niet als zy ons zouden schaden", voegde hij eraan toe. Ruim 90 procent van Zimbab we's handel wordt vervoerd via Zuid-Afrika. Arrestatie De Zuidafnkaanse politie heeft gisteren het hoofd van de commissie voor evangelische missie van de Zuidafnkaanse raad van kerken (SACC). Sol Jacobs, in zijn woning in Pie- termaritzburg gevangen ge- De secretaris-generaal van de SACC, bisschop Desmond Tutu, verklaarde in Johan nesburg dat Jacobs toen hy gearresteerd werd, bezig was met voorbereidignen voor een conferentie over hulpac ties van de raad voor Zuid- afrikaanse vluchtelingen in de zwarte buurlanden Tot die voorbereidingen behoor den het organiseren van be zoeken aan vluchtelingen kampen in Botswane, Leso tho en Swaziland. (De zoge naamde Zuid-Afrikaanse "thuislanden"). Chomeini heeft gisteren een op roep gedaan aan Bani-Sadr het land trouw te blijven als theoreti cus van de Islamitische revolu tie. zo heeft radio ^Teheran ge meld. "Het is in uw eigen belang berouw te tonen en gelouterd terug te ke ren van uw deelname aan cor rupte en criminele klieken en uw diensten aan te bieden als den ker en schrijver", zo verklaarde de 81-jarige patriarch van de re- MADRID - Na een jarenlange poli tieke strijd heeft het Spaanse parlement gisteravond uiteinde lijk toch de omstreden echtschei- dingswet aanvaard. Vooral de conservatieve christen-democra tische vleugel van de regerings partij UCD - sterk gekant tegen de wet - had alle geschut in stel ling gebracht om de echtschei- dingswet op het laatste moment te torpederen. Vooral werd gepoogd een artikel in die wet te laten opnemen dat aan de rechter speciale bevoegdheid zou verlenen om het verzoek tot echtscheiding af te wijzen, als deze nadelig zou uitvallen voor de kinderen of een der echtgeno ten. Een clausule waarmee de conservatieven hoopten de rei kwijdte van de echtscheidings- wet tot een minimum te beper ken. Alle parlementariërs van de UCD waren persoonlyk opgeroe pen of per telegram gewaar schuwd, dat stemmen tegen de echtscheidingswet absolute prio riteit had Maar net als bij de eerste behande ling van de wet in april vielen ook nu legio parlementariërs uit de boot. In april verstopten libe ralen en sociaal-democratische parlementariërs van de UCD zich in de bar van het parlement tijdens de stemming. Dit keer stemden ze onder dekking van de geheime stemming tegen het beperkende artikel 87. dat met stemmen van de socialisten en communisten met ruime meer derheid werd weggestemd. Vanaf eind juli kunnen naar schat ting 1 miljoen Spanjaarden via de rechtbank legaal een einde maken aan hun mislukte hu- weljk. Gezien de te verwachten stormloop heeft de minister van justitie, Fernandez Ordonez, al aangekondigd dat in de maand augustus 30 nieuwe rechtbanken zullen worden gecreeerd gespe cialiseerd in echtscheidingsza- ken, om de ongetwijfeld grote toeloop te kunnen verwerken. De aanvaarding van de echtschei dingswet betekent een nederlaag voor conservatieven maar ook voor de rooms-katholicke kerk. De conservatieven hadden afge lopen maand een harde campag ne gevoerd tegen de echtschei dingswet. Ontslag Chinese partij voorzitter PEKING (AP) - De Chinese partij voorzitter Hua Guofeng zou al twee weken geleden zijn ontslag hebben ingediend en naar wordt verwacht zal het centrale comité van de partij, dat nu in vergade ring bijeen is, scherpe kritiek op zijn economische blunders leve ren en zijn ontslag aanvaarden, zo is vandaag uit diplomatieke bronnen vernomen. Secretaris-generaal Hu Yaobang wordt genoemd als mogelijke opvolger van Hua. Hua, opvolger van wijlen partij voorzitter Mao Zedong, zal ech ter welwillend worden behan deld, aldus de zegslieden. ADVERTENTIE staking Zij eisen dat de Britse regering hun de status van poli tiek gevangene verleent. In de af gelopen maanden zijn al vier hongerstakers overleden na we kenlang voedsel geweigerd te hebben. Spaarrekening Toprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5 000.- geen opzeg termijn Bij opname boven f 5 000.- en binnen de termijn van 1 maand.wordt i% van het opgenomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maander wordt 2 van het op genomen bedrag aan u berekend Bij opname binnen de op zegterrrnin van 6 maander wordt 3 van het opge- genomen bedrag aan u f rente dan op de spaarrekening Vooral geschikt wanneer u met al te snel over uw te besc hikken Tegoed direkt :n geringe retour Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt Aantrekkelijk als u wel de c i« kJmarkt- schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de parlikuliere deposito s vaste b» -dragen <-n termijnen, hoger mmimum- saldo U kunt direkt over het saldo beschikken 1 het dat er in dit geval een ret< rurrent< wordt berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogeti|k jaisu ttebe' korte termiin o ikkon DireMe *ijft echter mogekjk. retoorrente m d4 Leiden. Kort Rapenburg 20.071-126244

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13