LEIDSCH DAGBLAD ME treedt grimmiger op Gaspiijs gaat met negen cent omhoog Geen Franse wapens voor Zuid-A fri ka Tweede helft juli blijft favoriete vakantietijd Ruim 80 proeent wil snel kabinet Na vernielingen aan beveiligingssysteem UCN KRO en NOS zien af van voetbal reportage VRIJDAG 19 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw 36501 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Btrea j Wfle SmjH 1 2311 BG leder Voor tel i*s cotton AMSTERDAM (ANP) - Dat er na de verkiezingen snel een nieuw kabinet moet komen en er niet weer een half jaar op de formatie daarvan moet worden gewacht vindt 81 procent van de Nederlan ders. Dat nieuwe kabinet zou dan moe ten worden geleid door Van Agt, is de mening van 39 procent van de kiezers. Dit blijkt uit een en quête van het Nipo, die vlak voor de verkiezingen onder 1020 stemgerechtigden werd gehou den. Veertien procent van de onder vraagden had er geen bezwaar te gen als de formatie van een kabi net weer een half jaar in beslag zou gaan nemen. Vijf procent wist geen antwoord op de vraag, aldus het Nipo. Den Uyl scoorde onder 32 procent van de ondervraagden bij de vraag wie de nieuwe minister president moest worden. Wiegel en Terlouw stonden met elk zes procent op een derde plaats. Twee procent van de stemge rechtigden noemde nog een an dere naam en vijftien procent wilde of kon geen antwoord ge ven, aldus het Nipo. Uit de enquête bleek tevens dat 90 procent van de CDA-stemmers Van Agt als premier wenste. Zij worden daarin gesteund door 51 procent van de WD-stemmers, 13 procent van de D'66-stemmers en vijf procent van de PvdA-aan- hangers. Van de PvdA-stemmers wilde 89 procent dat Den Uyl het nieuwe kabinet gaat leiden. Één procent van de CDA-stemmers was het daarmee eens en in de WD-achterban wilde ook nog eens één procent Den Uyl als de nieuwe voorman. Terlouw was de keuze van 43 procent van de D'66-stemmers en van bijna nie mand anders. Ook Wiegel wordt als premier bijna uitsluitend door de eigen achterban voorge steld: 32 procent van de WD- kiezers. Beatlestraten in Liverpool LIVERPOOL (UPI) - Vier straten in de stad waar de Beatles hun carrière begon nen zullen de namen gaan dragen van de leden van de beroemde popgroep uit de ja ren zestig en zeventig. Dit heeft de gemeenteraad van Liverpool gisteren besloten. Over enkele maanden zullen in een nieuwe wijk straten ko men met de namen George Harrison Close. John Lennon Drive, Paul McCartney Way en Ringo Starr Drive. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de afschaffing van de collectieve bouwvakvakantic blijft de twee de helft van juli bij de Nederlan ders een favoriete vakantieperio de. Wel is er een verschuiving in de bezetting van de bungalows van begin juli naar augustus, maar dit komt wellicht door de spreiding van de schoolvakan ties. Deze beginnen met name buiten de randstad later. Dit is vandaag bekendgemaakt door het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat een telefonische enquête heeft gehouden. Daaruit bleek verder, dat er nog ruimte is voor een bungalowvakantie in Nederland Tot en met 11 juli ligt de bezet tingsgraad van de bungalows op 60 procent, om in de week van 11 tot en met 18 juli te stijgen tot 80 procent. Het hoogtepunt wordt bereikt in de periode van 18 juli tot 15 augustus. De laatste twee weken van juli ligt het percenta ge op 95 procent en voor de eer ste twee weken van augustus op 90 procent. In de tweede helft van augustus daalt de bezetting naar 70 procent, aldus het NBT- onderzoek. ALMELO - Met harde hand heeft de mobiele eenheid vanmorgen de blokkade bij een van de zes poorten van de UCN-Urencofabriek in Almelo gebroken om zo de doorgang voor het 450 man sterke personeel, dat op nieuw met bussen werd aangevoerd, vrij te maken. Dat duurde nu maar even, maar het gebeurde in een veel grimmiger sfeer dan gisteren. Onbekenden hebben vannacht voor enkele tonnen schade aangericht aan het beveiligingssysteem van de UCN-fa- briek. Men neemt aan, dat het deelnemers aan de blokka de zijn geweest. Gasunie reageert teleurgesteld ME'ers dragen demonstranten weg om de baan vrij te maken voor het personeel dat vanmorgen het UCN-complex wilde betreden. (Van onze verslaggevers) UTRECHT - De Nederland se gasbedrijven (verenigd in de Vegin) hebben giste ren besloten om in onder handelingen met de Gasu nie te streven naar een verhoging van de gasprijs met bijna negen cent per kubieke meter, op 1 janua ri volgend jaar. Dat is drie cent minder dan de ver hoging met 12 cent per kubieke meter, waar het Vegin-bestuur eerst voorstander van was. Het Bedrijven vervuilen water minder DEN HAAG (ANP) - De heffingen die bedrijven moeten betalen voor de vervuiling van het afval water hebben tot gevolg gehad dat het water minder is veront reinigd. uit een onderzoek onder veertien bedrijfstakken, die in 1969 het meest vervuilden, is ge bleken dat het systeem van hef fingen de industrieën ertoe brengt het water minder te ver vuilen. Dit zegt drs. H. Bressers van de af deling bestuurskunde van de Technische Hogeschool Twente, die de vervuiling onderzocht. Veel bewolking verwachting van het KNMI tot zater dagavond: veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtemperatuur circa 15 graden. Matige noordelijke wind, windkracht 4. 20 juni Zon op: 5.18 uur; onder: 22.04 uur. Maan op: -.- uur; onder: 7.56 uur. Hoog water te Katwijk te 5.41 en 18.12 uur, laagwater te 1.28 en 13.54 uur. voorstel van "net Vegin- De politieke partijen bleken echter wel te willen vasthouden aan de koppeling van de aardgasprijs aan de olieprijs. Maar de sterke gasprijsstijging die daarvan de komende jaren het gevolg is, moet de gebruikers geleidelijker in rekening worden gebracht dan men tot nog toe van plan i bestuur kwam nadat minister Van Aardenne had geweigerd een garantie voor compensatie voor de gasprijsverhoging aan de gezinnen met minimum-inko mens te geven. De Leidse energiewethouder Fase vindt een prijsverhoging cent "reeël", omdat zij vreest dat Bovendien vinden CDA. PvdA. anders de minister van economi sche zaken ingrijpt, en de tarie ven nog veel hoger worden. Haar voorstel om de Vegin-delega- tie bij de onderhandelingen met de Gasunie de nodige onderhan delingsruimte te geven om even tueel iets hoger dan negen cent uit te komen werd door de meer derheid van de gasbedrijven af gewezen. De Gasunie, het bedrijf dat de dis tributie van gas in Nederland re gelt (en dat voor de helft eigen dom is van Shell en Esso, en voor de helft van DSM en de staat) heeft teleurgesteld gereageerd op de beslissing van de Vegin. De Gasunie streeft er naar de gasprijzen in de pas te laten lo pen met de verhoging prijzen olie. Konsumenten Kontakt Vara) heeft uiterst verontwaardigd gerea geerd op op de verhoging van de gasprijs met bijna negen cent (ze ven cent exclusief btw). De verhoging van de gasprijs bete kent voor een gemiddeld gezin dat 2500 kubieke meter gas per jaar gebruikt een extra uitgave van f 17,20 per maand. In de noordelijke provincies liggen de ze bedragen nog hoger, omdat de gezinnen daar meer moeten sto ken. De woordvoerders van de grote po litieke partijen, Van Houwelin- gen (CDA), Van der Hek (PvdA), De Korte (WD) en Engwirda (D'66) zeiden gisteren voor de tv dat te abrupte, forse prijsverho gingen, zoals nu zijn voorgesteld, vermeden dienen te worden. De noodzakelijke prijsverhogingen moeten in kleine porties worden opgelegd, zodat de mensen niet voor plotselinge problemen ko men te staan. WD en D'66 dat de laagste inko mens een compensatie moeten krijgen voor die sterk stijgende gasprijzen. Over de vorm van die compensatie is men het minder eens. De door de Gasunie voor gestelde verhoging met 12 cent per kubieke meter op 1 januari (waar de Nederlandse gasbedrij ven zich dus tegen zullen verzet ten) stuit in de Kamer op veel verzet. De kwestie van de gasprijzen is de afgelopen dagen ook in de kabi netsinformatie aan de orde ge weest. D'66 heeft daar het voor stel voor een over twee data ver deelde prijsverhoging inge bracht, die op weinig verzet van de andere twee partijen zou zijn gestuit, huisbrand- en stook- Diverse Leidse organisaties protes teerden gisteren bij de Jaar beurshal tegen de gasprijsverho ging. Er waren spandoeken van middenstanders en buurtcomi- tés. Israël won tevoren in VS informatie in WASHINGTON (AFP/UPI) - Is raël heeft in oktober vorig jaar in Amerika inlichtingen ingewon nen over de gevolgen van het bombarderen van een kerncen trale met bommen van duizend kilo. Dit is officieel in Washing ton meegedeeld. Israël deed het voorkomen alsof het bezorgd was over een aanval op zijn eigen centrales. HILVERSUM (GPD) - De KRO heeft vanmorgen beslo ten om te berusten in de wei gering van minister Garde niers om voor de voetbalwed strijd Heerenveen-DS'79 de regels tegen de sluikreclame soepel toe te passen. Nadat de NOS al had afgezien van het uitzenden van beelden van de wedstrijd heeft de KRO het zoeken naar moge lijkheden om de in het Hee- renveenstadion aangebrach te reclameborden te omzei len, gestaakt. „We hebben moeten vaststellen dat het onmogelijk is. De re portages van andere wedstrij den in het Heerenveensta- dion zijn nog eens bekeken, en daaruit valt op te maken dat er geen kans is om de wedstrijd door een aangepas te camera-opstelling toch op het scherm te brengen. Er zou dan voor de kijkers niets aardigs meer aan zijn", aldus de KRO-persdienst. Rond het hele terrein zijn draden doorgeknipt, kabels opgegraven en vernield en censoren (verklik kers) kapotgemaakt. Volgens de voorlichtingsdienst van het be drijf mankeert er aan het sys teem als zodanig niets. De vernielingen zijn terstond ge signaleerd. maar de veiligheids dienst van het bedrijf kreeg van het beleidscentrum in het stad huis opdracht niet in te grijpen. Was men over de hekken ge klommen, dan hadden de op het terrein gelegerde ME-pelotons wel opgetreden. De beslissing van de staf geen opdracht te ge ven voor tegenmaatregelen is bij de politie-eenheden binnen de hekken met grote verbazing ont vangen. Andere tactiek De politie heeft vanmorger bij het ontruimen van de menselijke barricaden, ook al gezien het gro te aantal mensen, duidelijk voor een andere tactiek gekozen dan die gisteren werd toegepast, toen men opereerde in zogenoemd vredestenue. Door wat tactische fouten duurde dat langer dan ge pland. Vanmorgen kwam men direct voorzien van wapenstok ken naar de poorten en in veel grotere getale dan gisteren. De demonstranten bij de vrij te ma ken materiaal poort werden door een rij van ME'ers ingesloten en daarop hardhandig en snel weg gewerkt. De grimmige stemming was van morgen vroeg al duidelijk merk baar. Het totale aantal deelne mers van de blokkades was dui delijk groter dan gisteren, name lijk rond de 800, maar altijd nog veel minder dan de organisato ren voor een effectieve aanpak nodig achtten. De hele nacht had men door moe ten gaan met een twee-ploegen- systeem, terwijl men had gere kend met drie ploegen te kunnen werken. Gisteravond was het enige wapenfeit de aflossing van de mobiele eenheid in de fabriek via een "achterpoortje". Voor de rest verliep de nacht (koud en) rustig. Vanmorgen tegen zeven uur trok ken steeds meer demonstranten van het tentenkamp naar het UC- complex, vooral ter versterking van de hoofdpoort, waar men de bussen met personeel verwacht te. Er werd een begin gemaakt met barrières Tegen negen uur kwam de ME naar buiten, met getrokken wa penstok. Bij de poort die gisteren werd vrijgemaakt lagen op dat moment zo'n 300 demonstranten voor de poort, een duidelijk an der publiek dan gisteren, voor een deel zichtbaar ingesteld op confrontatie Zij werden meteen door de ME ingesloten, zodat ze niet naar de andere poorten voor assistentie konden en om te voorkomen dat "veroverd ge bied" net als gisteren weer door de demonstranten in bezit werd genomen met nieuwe blokkades. Volgens de bedrijfsleiding zaten de bussen vanochtend vol. Vrijwel niemand zou thuisgebleven zijn, hoewel die vrijheid er wel was. "Dat zegt wel iets over de sfeer en de solidariteit", aldus de woordvoerder. "Er gaan zelfs stemmen op om morgen ook maar te komen werken. De pro- duktie is tenslotte niet optimaal geweest Bukman: formatie in kritiek stadium VS en Irak eens over resolutie Joop Zoetemelk: "Elke dag beter" V en D investeert in West-Duitsland (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Frankrijk zal „geen wa pen, geen klinkbout en geen schroef voor militaire doelein den" uitvoeren naar Zuid-Afrika Met deze verklaring stelt de Franse minister van „buiten landse betrekkingen", het vroe gere departement van buiten landse zaken, zich achter de lijn van de regering-Barre en presi dent Giscard. Minister Cheysson sprak voor de leden van de Franse diplomatie ke pers en probeerde daarbq een excuus te vinden voor het feit dat president Mitterrand zijn eer ste interview - en dan nog wel op het gebied van de buitenland e politiek - aan de Amerikaanse Washington Post gegeven had. Cheysson verklaarde dat de pre sident dit gedaan had „omdat de parlementsverkiezingen nog aan de gang waren en de president het debat niet wilde beïnvloe den". Met zijn verklaringen over Zuid- Afrika begaf minister Cheysson zich op het slappe koord. Op dc recentelijk gehouden VN confe rentie in Parijs over Zuid Afrika had de nieuwe minister lippen dienst bewezen aan de bevrij dingsbeweging van Hm dl M Met de verbreking van de han delsbetrekkingen werd vaag ge schermd, terwijl de gehele im port en export Franknjk-Zuid- Afrika voor Frankrijk niet meer dan 0,9 respectievelijk 0.5 van de gehele buitenlandse handel be slaat Ditmaal betreft het dreige ment uitsluitend dc wapenhan del LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste HEDEN GEOPEND MICO IJSSALON HERENSTRAAT 46 Cafetaria de Twee Sleutels Herenstraat 29 JÜJ 'DU-V Wilt u mij nu met n nn' Naam Adres Woonplaats Gironr S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1