Minister zwakt rede Reaganaf Moord op Surinaamse hoofdredacteur roept vragen op Debat Bani-Sadr zaterdag VS voor dilemma in Midden-Oosten Kritiek op VS in OESO valt mee "Geen verdediging Israël" Nederland maakte slechte beurt bij "Europa Classe Royale. Pils van grote klasse. DONDERDAG 18 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze medewerker Ruud de Wit) DEN HAAG (GPD) - Met de moord op Humphrey J. Keervelt in Georgetown, de hoofdstad van Surinames wester- buur Guyana, lijkt een nieuw hoofd stuk toegevoegd te zijn aan de recente gewelddadige geschiedenis van Suri name. Volgens informatie van de poli tie van Georgetown is Keervelt door drie gemaskerde mannen ontvoerd en vervolgens vermoord. Hij zou het laatst gesignaleerd zijn in gezelschap van een vrouw die de politie op het spoor zegt te zijn. De politie van Georgetown deelde ver der mede, dat Keervelt sinds een week in de Guyanese hoofdstad bezig was huurlingen te ronselen, met de bedoe ling de regering-Chin a Sen omver te werpen. Keervelt was de laatste de cennia een belangrijke vertegenwoor diger van de linkse beweging in Suri name. Hij begon zijn politieke carrière in Nederland als voorzitter van de lan delijke organisatie van Surinamers LOSON. In Suriname was hij oprich ter van de Communistische Partij Su riname. Tijdens de stakingen van 1973 tegen de toenmalige regering-Sedney, die indi rect leidden tot de onafhankelijkheid in 1975, speelde hij een voorname rol, vooral toen hij poogde met de oprich ting van het Democratisch Volksfront (DVD de linkse partijen te bundelen tegen de gevestigde politieke partijen. Keervelt, die zich in die tijd een mar- xistisch-leninist noemde, had bij de verkiezingen van 1973, die op de sta kingen volgden, evenwel met zijn DVF weinig succes. Hij kreeg slechts 676 stemmen. In 1977 probeerde hij met zijn DVF op nieuw een derde blok te vormen, maar succes bleef uit. Keervelt wendde zich daarop tot de NPS van minister-presi dent Henck Arron, blijkbaar vanuit de visie, dat als een linkse bundeling tot geen enkel concreet resultaat leidt, slechts een infiltratie binnen de geves tigde politiek uitkomst kan bieden. Na de staatsgreep van 25 februari 1980 ging Keervelt in tegenstelling tot de politici van de oude garde ongestoord door zich te keren tegen de militairen en de regering Chin a Sen, die hij ver weet op ondemocratische wijze aan de macht te zijn gekomen. Deze openlijke oppositie bracht hem enige malen in moeilijkheden en leidde zelfs tot een arrestatie. In het najaar van vorig jaar verdween Keervelt voor enige tijd naar Nederland om zich te wijden aan zijn activiteiten als hoofdredacteur van hel Surinaams Persbureau. Begin dit jaar keerde Keervelt opnieuw terug naar Nederland om zijn achter ban zijn ommezwaai naar de NPS te verklaren en op te roepen tot „burger lijke ongehoorzaamheid tegen de rege ring-Chin a Sen. Over zijn onverwachte dood doen ver schillende speculaties de ronde Het bericht als zou Keervelt een samen zwering tegen de regering-Chin a Sen organiseren, wordt op dit moment in Suriname ontkend. Volgens de meest recente informaties zou zijn lichaam in een zodanige toestand zijn aangetrof fen. dat het hier om een ordinaire moord door een prostituee zou gaan Toch achten insiders het met onmoge lijk dat Keervelt wel degelijk bezig is geweest steun te verwerven in Guyana voor het organiseren van een staats greep in Suriname. Gezien de geweld- Oadige praktijken van de Guyanese dictator, Forbes Burnham. en do uit stekende contacten die er het laatste jaar zijn geweest tussen de Guyanese en Surinaamse regering is het niet on waarschijnlijk dat Keervelt in op dracht van Burnham uit de weg is ge ruimd of dat dc Guyanese regering een Sunnaams liquidatie-commando behulpzaam is geweest bij zijn dood. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse president Ronald Reagan probeerde Israël niet te verdedigen toen hij dinsdag op een persconferentie verklaarde dat de Israëlische regering "oprecht gedacht kan hebben" dat de aanval op het Iraakse atoom centrum een "defensieve actie" was. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren laten weten. de argumenten van de Israëli sche regering aanhaalde". Vol- (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) - Is Israël voor Amerika een waardevol le bondgenoot of een blok aan het been? Een vraag die niet nieuw is, maar die met de Libanese raketcrisis en het bombardement op de Iraakse kernreactor opnieuw actueel is geworden. Er zijn twee historisch gegroei de redenen waarom Israël door Amerika gesteund wordt. Alle Amerikaanse pre sidenten spreken over een morele verplichting van het Amerikaanse volk ten aan zien van Israël als enige ver tegenwoordiger van de wes terse democratien in een on democratisch deel van de we reld. En tevens wordt Israël een belangrijke strategisch- militaire bondgenoot ge noemd, een mogelijke waak hond voor de Amerikaanse belangen in het Midden-Oos ten. In de filosofie van president Reagan en zijn adviseurs wordt juist de nadruk gelegd op de militaire en strategische waarde van Israël. Het vervelende voor Amerika is dat het in beide kampen van het Israëlisch-Arabische conflict 'goede vrienden' heeft, met Saoedi-Arabië als beste vriend voorop. De nieuwe Amerikaanse regering hinkt ten aanzien van Israël vaak op twee gedachten want de verdeling in Oost West, goed- slecht gaat gepaard met grote zakelijke belangen van de republi keinen in de Arabische wereld. Veel meer dan de Democrati sche Partij zijn vooraanstaande republikeinen zakelijk met de Arabische wereld verbonden. De grote vraag dus: wat zal bij het uitstippelen van de Amerikaanse Midden-Oostenpolitiek de doorslag geven. Die Midden-Oostenpolitiek is er nog niet. Reagan en zijn advi seurs besloten al snel dat het Midden-Oosten geen topprioriteit moest krijgen, en dat met name de Israëlische verkiezingen af gewacht moesten worden. Tot meer dan verbale verplichtingen aan het proces van Camp David is de Amerikaanse regering dan ook niet gekomen. Maar wel liet de regering in Washington via minister van buitenlandse zaken Haig aan alle betrokkenen in het Midden-Oosten weten dat de prioriteiten van de Midden- Oostenpolitiek anders zouden komen te liggen dan bij Carter het geval was. Niet het Palestijnse vraagstuk werd als de sleutel tot de oplossing van dc belangrijkste problemen gezien, maar het buiten de deur houden van de Russen. Voor dat doel zouden al Amerika's vrienden in het Midden-Oosten, Egypte, Israël, Jordanië, Saoe di-Arabië en de Golfstaten ingeschakeld moeten worden. Niet in een formeel pact natuurlijk, maar wel in een soort alliantie met Amerika als tussenschakel. Voor premier Begin en de zijnen was dat allemaal een bevestiging dat er in de betrekkingen met Amerika nu gouden tijden zouden aanbreken. Nu eens niet een president die over de onwettigheid van nederzettingen zat te zeuren, die de 'vredestaak' van Syrië in de Libanon positief beoordeelde, en die voortdurend met de PLO zat te flirten. Syri en de PLO werden in Washington tot terroristische agenten van Moskou, en de Libanese christenen werden positiever gewaardeerd dan voorheen. Die vage en niet doordachte Amerikaanse filosofie heeft al direct tot onvoorziene problemen geleid. De christenen in Libanon en de Israëli's dachten de Syriërs nu een lesje te kunnen leren - zo niet met Amerika's instemming, dan toch met Amerika's gedo gen. En de Israëli's besloten de Iraakse atoomreactor te bombar deren. De pretentie van Begin op één lijn te zitten met Washing ton heeft echter via die militaire escalatie het Amerikaans-Israë lische bondgenootschap veel onzekerder gemaakt. Want als Begin met die twee crises iets heeft bewezen is het wel dat het Israëlisch-Arabische conflict wel degelijk bijzonder cen traal staat, en de sleutel is voor stabiliteit in het Midden-Oosten. Amerika's Arabische vrienden zijn nooit onder de indruk ge weest van het 'rode gevaar' in het Midden-Oosten, en achtten het zionistische gevaar veel groter. Haig heeft dat op zijn rondreis in het Midden-Oosten twee maanden geleden zovel in Amman als Riad mogen horen. En het is alweer Begin die de Arabische argumenten bewaarheid heeft. Er is daarom een onverwachte crisis ontstaan in de Amerikaans- Israëlische betrekkingen die geen precedent kent bij vorige, wat Begin dan noemt, minder bevriende Amerikaanse regeringen: voor het eerst heeft. Amerika wapenleveranties aan Israël opge schort en daarmee een indicatie gegeven dat deze regering be reid is Amerikaanse militaire steun aan Israël als politiek pres siemiddel te gebruiken, iets waarvan Carter had bezworen dat hij daar nooit gebruik van zou maken. Het Amerikaanse dilemma komt goed tot uiting in de manier waarop president Reagan in zijn laatste persconferentie reageer de op de Israëlische aanval op Bagdad. Aan de ene kant begrip voor de Israëlische motieven, maar aan de andere kant zei hij dat nader onderzocht wordt of Israël een wet van 1952 geschonden heeft die het gebruik van Amerikaanse wapens beperkt tot zelf verdediging. Ook in de Veiligheidsraad heeft Amerika het moei lijk: meewerken aan een veroordeling van Israël, en dus de stra tegische bondgenoot tegenwerken, of de Arabische belangen zwaarder laten wegen? De strijd is binnen de Amerikaanse regering nog niet beslist. Het schijnt dat Haig meer op de hand van Israël is. terwijl minister van defensie Weinberger ervoor is om Israël te straffen. Maar voor Israël is wel het belangrijkste dat zijn positie bij de regering van president Reagan hoogst onzeker is geworden, ondanks alle vriendelijke woorden en ferme taal over de gemeenschappelijke strijd tegen Moskou. gens Passage heeft Washington zijn diplomatieke vertegenwoor digingen in de Arabische landen geïnstrueerd de Arabische rege ringen mee te delen dat Reagan niet de indruk heeft willen wek ken zich op het standpunt van Is raël te stellen. Tegenover de commissie voor bui tenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaarde onderminister van buitenlandse zaken Walter Stoessel gisteren nogmaals dat de regering-Rea- gan ontzet is over de schade die door de Israëlische actie is toege bracht aan de pogingen om tot een vredesregeling te komen in het Midden-Oosten. Volgens Stoessel heeft de aanval op de Iraakse kernreactor "allerlei pro blemen" opgeroepen. Zo heeft Israël met de actie de spanning in het Midden-Oosten doen toenemen en is de Egypti sche president Sadat, die on danks felle weerstand van de an dere Arabische landen een vre desverdrag met Israël heeft ge sloten, in een moeilijk parket ge raakt. Ook heeft de Israëlische aanval de missie van de speciale Amerikaanse afgezant Philip Ha- bib bemoeilijkt, aldus Stoessel. Habib probeert de rakettencrisis tussen Syrië en Israël te bezwe- Sowjet-Unie 5? Volgens Van Aardenne Op de vraag of de Israëlische aan val de Sowjet-Unie de mogelijk heid zal bieden om haar invloed in het Midden-Oosten te vergro ten, zei Stoessel dat die kans er zeer zeker in zit. De Sowjet-Unie zal volgens hem waarschijnlijk de banden met Irak willen aan halen nadat de betrekkingen met dit land het afgelopen jaar leken te verslappen. Stoessel zei over het Israëlische ar gument dat Irak bezig was een kernwapen te ontwikkelen, dat de Irakezen in de toekomst zeker in staat zouden zijn geweest zo'n wapen te produceren als zij "op de ingezette weg zouden zijn voortgegaan". De uitspraken van president Rea gan hebben in Irak tot een bitte re reactie geleid. Irak verklaarde dat de uitspraken aantonen dat de Verenigde Staten een Israë lisch offensief tegen de Arabi sche wereld zullen steunen. Een Iraakse regeringswoordvoer der liet via het officiële Iraakse persbureau INA weten, dat Rea- gans uitlatingen de Amerikaanse verbondenheid bevestigen met de "zionistische eenheid". Irak en de Arabische wereld moeten beseffen dat de Israëlische-Ame- rikaanse samenwerking gericht is tegen de Arabische natie, al dus de woordvoerder. Hij is van mening dat president Reagan door de Israëlische aan val te rechtvaardigen, het feit ne geert dat Israël kernwapens bezit en weigert het verdrag tegen de verspreiding van deze wapens te ondertekenen, hetgeen Irak wel heeft gedaan. Nederzettingen Israël zal meer nederzettingen bou wen in het bezet gebied. Dat heeft premier Begin gisteren aan joods kolonisten beloofd. Hij voegde er echter aan toe dat het verboden is land van Arabieren te onteigenen. Begin sprak bij de inwijding van Beit Arye, een ne derzetting op een heuvel 29 kilo meter van Tel Aviv. "Het is niet alleen verboden maar het is ook niet nodig Arabieren van hun land te zetten, er is ruim te voor duizenden in Samaria en Judea" (de bijbelse namen voor de bezette westelijke Jordaanoe- ver), zo zei Begin tot een enthou siaste menigte. Uit kringen van kolonisten ver luidde gisteren dat Israël op de westelijke Jordaanoever 800 apartementen wil bouwen die de komende drie maanden woon ruimte aan 3000 joodse kolonis ten moeten bieden. De regerings commissie voor nederzettingen zou hiertoe op de laatste verga dering voor de verkiezingen van 30 juni hebben besloten. PARIJS (ANP/Reuter) - Minister van Aardenne van economische zaken vindt niet dat de Franse en de Amerikaanse opvatting om te komen tot een economisch her stel, zo erg ver uit elkaar liggen. Hij heeft dat gisteren desge vraagd gezegd in Parijs, waar hij de ministerraad van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling) bijwoont. De Amerikanen hebben daar een vrij hard standpunt verkondigd: eerst thuis orde op zaken stellen door te beginnen met de inflatie- bestrijding. Probleem daarbij is de elders doorwerkende hoge rentevoet. Maar de Amerikanen gaan ervan uit, dat de wereldeco nomie ermee gebaat is, als het in de VS goed gaat. De Verenigde Staten zijn per slot "bewaker van de basis van het internationaal monetair systeem", aldus woord voerder McNamara, de Ameri- ADVERTENTIE T&nAUJ) SHOv/arss/// /4/&E GX&SFn/V VAA/lMQ... op&WAte/fl? Op De Nieuwe Rijn kaanse onderminister van finan- Voor dat standpunt bestaat vol gens Van Aardenne begrip onder de andere geïndustrialiseerde landen, ook bij de nieuwe Franse socialistische regering. Frankrijk heeft echter geen goed woord over voor het economische be leid van de Verenigde Staten. Dat bleek gisteren toen de Fran se Minister van economische za ken, Jacques Delors, verklaarde dat de economie van de Ameri- kanse bondgenoten op kwaad aardige wijze wordt aangetast door het hardnekkige volhouden van de strijd tegen de inflatie in de VS. Delors merkte tegenover de minis ters van buitenlandse zaken en financiën van de 24 Westerse in dustrielanden die bij de OESO zijn aangesloten op, dat Frank rijk niet de bedoeling heeft zich met het binnenlandse economi sche beleid van Washington te bemoeien, maar zich zeer onge rust maakt over de kwalijke ge volgen van de hoge dollarskoers en het buitensporige peil van de rente in de VS. De Franse minister noemde het merkwaardig dat Washington van zijn Europese bondgenoten verwacht dat ze meer betalen voor de verdediging van de vrije wereld en tegelijk een beleid voeren dat de economische posi tie van die bondgenoten ver zwakt. Hij waarschuwde voor de politieke en sociale gevolgen van de toeneming van de werkloos heid die het Amerikaanse beleid in Europa meebrengt en zei dat dit wel eens zou kunnen leiden tot wanhoop en opstand Voorzorgen bij bezoek Cbarles aan New York NEW YORK (Reuter) - De po litie van New York tast met verrekijkers de lucht af op zoek naar eventuele snood aards die een aanslag op de Britse kroonprins Charles zouden willen plegen. Prins Charles brengt dezer dagen een officieel bezoek aan New York. Demonstranten die pro-Ierse leuzen schreeuwden hebben gisteren een voortijdig einde I an een balletvoor- i de Metropolitan irbij de kroonprins gemaakt stelling ïi Opera, wa aanwezig Om de vijf minuten stond een betoger van zijn plaats op en liep naar voren, onderwijl an ti-Britse leuzen schreeu wend. Toen dit voor de vijfde keer ge beurde, hadden de uitvoeren den er genoeg van en staak ten de voorstelling. Doden bij scliietpartij GERONA (Reuter) - Bij een schietpartij in een kazerne van de Guardia Civil bu Gerona in Noordoost-Spanje zijn gisteren een man en een vrouw doodge schoten van wie vermoed wordt dat zij lid waren van de linkse guerrilla-organisatie Grapo. Volgens een woordvoerder van de politie hadden twee leden van de Guardia Civil de vrouw en de man voor ondervraging meege nomen nadat zij waren gesigna leerd op een spoorbaan Tijdens de ondervraging trok de vrouw een pistool waarmee zij een van de twee politiemannen neer schoot. De ander schoot daarop de \touw en de man dood, aldus de lezing van de Guardia Civil. STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropees Parlement heeft gisteren in een terugblik het Nederlands voorzitterschap van de Europese ministerraad, de ministers van buitenlandse zaken van de EG. weggehoond. "Een bedroevende ervaring" noemde dc voorzitter van de socialistische fractie, de Belg Ernest Glinne, het afgelo pen halfjaar. De Italiaanse com munist Fanti omschreef het op treden van het duo Van der Klaauw - Van der Mei als. "een dieptepunt in de geschiedenis van de gemeenschap dat we maar het beste zo gauw mogelijk kunnen vergeten" Zelfs de enige Nederlandse deelnemer aan het debat, Jean Ponders (CDA), een geestverwant van de staatssecre taris. verklaarde slechts enkele minuten nodig te hebben "om een tamelijk spijtig oordeel uit te spreken over het Nederlandse voorzitterschap: er is nu t vod uitgekomen". Staatssecretaris Durk van der Mei, hij verving minister Van der Klaauw die naar Manilla onder weg is, had de bui kennelijk al zien aankomen. In zijn balans van het Nederlandse voorzitter schap (30 juni loopt het af en neemt het Verenigd Koninkrijk over) stelde hij bij voorbaat: "in de afgelopen maanden heeft de gemeenschap - en daarmee het voorzitterschap - de wind niet in de rug gehad. Veeleer was er sprake van tegenwind ofwel van windstilte, die echter nuttig ge bruikt is voor bezinning op de toekomst". In zijn drie kwartier durende rede noemde hij voor namelijk dc Europese Politieke Samenwerking (EPS) en dc vele trips van minister Van der Klaauw naar het Midden-Oosten in het kader van het Europees vredesinitiatief als positieve punten. Andere zaken waarmee Nederland eer had ingelegd wa ren volgens Van der Mei: de jum bo-raad en di- voorstellen in ver band met de staalcrisis waarover overigens nog moet worden be slist Hij was bij het Europees parlement aan een slecht adres. Glinne wees erop dat de jumbo-raad "door het Nederlandse voorzit terschap met heel wat omhaal aangekondigd, door datzelfde voorzitterschap niet ernstig werd voorbereid. Indien dc jumbo raad dan toch een betrekkelijk succes is geworden, dan is dit ze ker niet dankzij het Nederlandse voorzitterschap, maar wel we gens de positieve inbreng van de Franse delegatie". De Belgische socialist stelde dat de raad onder Nederlandse leiding zich had be perkt tot datgene wat de Canade se econoom Galbraith reeds in een studie over de ensis van 1929 aanklaagde, "wanneer de zaken slecht gaan. beperken de verant woordelijken zich er toe te verga deren". TEHERAN (Reuter) - Het parle^ ment van Iran heeft gisteren be sloten zaterdag te debatteren over het aanklagen en vervolgen van president Bani-Sadr. Enkele afgevaardigden riepen gisteren al om zijn terechtstelling. Het besluit van het huis viel toen de Iraanse radio een oproep tot het volk richtte van de hand van de revolutionaire aanklager van Teheran, "klaar te staan om de straat op te gaan ter voorkoming van een samenzwering uitge broed door agenten van de Ver enigde Staten". De zitting van het parlement bleek een "koppen tellen", met aan hangers van Bani-Sadr die weg bleven om bespreking van de po sitie van de president te voorko- Maar uiteindelijk waren er meer dan de noodzakelijke 180 af gevaardigden - tweederde van 270 - die vóór het bespreken van Bani-Sadr's bekwaamheid wa ren en stemde het huis vóór een debat op zaterdag. Op het einde van de zitting gingen de meeste van de 182 aanwezigen staan en riepen "Allah o akhbar" (God is groot), de mohamme daanse uitroep van geloof. Velen voegden eraan toe "dood aan Bani-Sadr" en "Bani-Sadr moet voor 100 procent worden geëxecuteerd". De president is al een week niet in het openbaar gezien, sinds imam Chomeini hem ontsloeg als op perbevelhebber van de krijgs macht. Bani-Sadr's kabinet is gesloten en telefoons die rinkelen worden niet opgenomen. Het is niet bekend of de 48-jarige president het debat van zaterdag zal bijwonen Voorzitter Hasjemi Rafsandjani bepaalde het begin van het debat op zeven uur 's morgens (half 6 bü ons). In Teheran heerste gisteren betrek kelijke rust, afgezien van motor benden van islamitische militan te jongeren die het verkeer hin derden en leuzen riepen als "het Bani-Sadr-idool ligt in gruzele menten" en Abolhassan is ver nietigd". De afgevaardigden die de presi dent in het verleden openlijk ge steund hebben, woonden dc par- lementszitting niet by. Ongeveer 20 Bam-Sadr-aanhan gers lieten aantekenen dat zij aanwezig waren, maar zij betra den de vergaderzaal niet. Zij wezen ook een voorstel al dat de twee grootste politieke riva len van de president, premier Mohammed Ali Radjai en opper rechter en leider van de islamiti sche republikeinse partij ayatol lah Mohammed Behesjti, aan het debat zouden deelnemen Na het debat van zaterdag zal een stem ming worden gehouden over Ba ni-Sadr's politieke bekwaam heid. Er zal een meerderheid van tweederde der aanwezigen voor nodig zijn om die in twijfel te trekken Een voorstel Bani-Sadr tien dagen de fijd te geven om over zijn zaak te denken werd verworpen. ADVERTENTIE DV xit één voordeel aan die iC-; kleine advertenties. U kunt J1 nooit zeggen dat u door de/v. reclame aan Classe Royale l bent begonnen. v ;r

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9