Accijns benzine drie cent Kleuren drinkwater Deurne was "grap" "Kernenergie geen breekpunt" •st '0 Ministeiie niet bang voor schadeclaims in kwestie woonwagens Krappe meerderheid in Kamer HtT Pïïhl MB A^Ai/ioiirenfilms BEET Nog zeker twee jaar studiestops Vrouwen taboe bij brandweer K'dam t -rr 7 EL£4/-7oüf{d£ ~mWfA/WA///4hf- Ttytflp ST/Ur&l W£USfy&o£D£Z- WyVte* SMGTje --OpDfBtyDs/f,c DONDERDAG 18 JUNI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEURNE (GPD) - Hel met de raadselachtige, groene kleurstof verontreinigde water, waarmee de bewoners van de wijk Kool hof in de Brabantse gemeente Deurne het afgelopen weekeinde werden verrast, blijkt het resul taat te zijn van een uit de hand gelopen grap. De geschrokken Deurnenaren hebben er echter niet om kunnen lachen. De gemeentepolitie van Deurne heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie inwoners aange houden. die inmiddels bekend hebben dat ze hun dorpsgenoten wilden trakteren op een soort ranja. Enkele weken geleden al kwam het idee in hen op om deze traktatie te verstoppen in tien li terflessen met de kleurstoffen tartrazine en briljant-zwart, die zij vervolgens aan het waterlei dingnet toevoegden. Een dure grap, die enkele tienduizenden guldens schade heeft opgele verd. Het in allerijl ingestelde onderzoek bracht het plaatselijke politie korps en de Waterleidingmaat schappij in Den Bosch al snel op het goede spoor: het vreemde goedje kon van het industrieter rein afkomen, maar ook uit het centrum van de getroffen wijk zelf. Immers, daarvandaan kwa men de meeste klachten binnen. Toen echter bij het huis-aan-huis- onderzoek bleek dat bij één per ceel de bewoners gedurende twee dagen 'niet thuis' gaven, ging er een lampje branden by de speurders, dat leidde tot de nachtelijke aanhouding van dne verdachten. 29. 27 en 22 jaar oud. Ook een tussenpersoon blijkt bij de 'grap' betrokken te zijn ge weest. door de kleurstof verhan deld te hebben. Van deze laatste man wil de politie vooral weten om hoeveel vloeistof het precies ging en hoe hoog de concentratie van de kleurstof was. Geknoei met het waterleidingnet, waarvan de drie grappenmakers blijk hebben gegeven, is volgens de Deurnese politie-korpschef niet te voorkomen: ..Iets wat door mensenhanden is gemaakt kan door diezelfde handen ook worden ontregeld". Ir. G. van der Ploeg van de inspectie van volks gezondheid in Den Bosch meen de al vóór de aanhouding van de verdachten, dat de kleurstof via een onbekende rechtstreekse aansluiting in het waterleiding net is terechtgekomen, een aan sluiting. die niet zou voldoen aan de geldende voorschriften. DEN HAAG (GPD) - Het ministe- rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening verwacht niet dat de recente uitspraak van de Kroon in de zaak van de Doe- tinchemse landbouwer Bloe mendal. waarbij werd bepaald dat de gemeenteraad van Doetin- chem m 1975 hem ten onrechte DEN HAAG (GPD) - De verhoging van de benzi neaccijns, en dus van de benzineprijs, met 3 cent zal pas op 6 juli ingaan. Dit is een gevolg van het trage indienen van het wetsontwerp door het ka binet. Eerder was de be doeling dat de accijnsver hoging al op 1 juli zou in gaan. Het voorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) kan rekenen op de steun van de frac ties van CDA. WD, SGP. GPV en RPF. Ondanks de afwezig heid van vijf WD-bewindslie- den leveren deze fracties 75 stemmen voor het voorstel op. De gehele oppositie kan slechts rekenen op 70 stemmen. Overigens zijn ook CDA en WD allerminst enthousiast over het voorstel. De woordvoerders Van Dijk (CDA) en Joekes (WD) zei den de benodigde gelden (in de rest van 1981 75 miljoen, op jaar basis 150 miljoen) liever te heb- Van den Berg directeur Wiardi Beekman AMSTERDAM (ANP) - Drs. J. Th. J. van den Berg wordt per 1 okto ber de nieuwe directeur van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stich ting. Van den Berg woont in Al phen aan den Rijn en werkt aan de Universiteit van Leiden als wetenschappelijk medewerker parlementaire geschiedenis. Hij volgt hiermee drs. W. Gortzak op, die sinds 1 maart hoofdredac teur is van het dagblad Het Pa rool. Van den Berg was ook ad junct-hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad. ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frank for* Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui 15 0.2 regenbui 15 2 regenbui 15 8 geheel bew. 15 2 regenbui 15 6 regenbui 14 0.1 regenbui 15 0.5 regenbui bew. 14 ZVhalf bew. 17 0.2 onbew. 23 0 zwaar bew. 15 2 licht bew. 14 9 zwaar bew. 20 0 zwaar bew. 14 4 regenbui 20 0.1 8 1 22 regenbui 18 onbew. 33 zwaar bew. 25 geheel bew. 14 half bew. 14 zwaar bew. 37 licht bew. 29 licht bew. 32 half bew. 16 licht bew. 26 licht bew. 17 zwaar bew. 17 zwaar bew. 30 half bew. - zwaar bew. 16 regenbui 21 zwaar bew. 16 onbew 26 zwaar bew. 27 onbew. 25 licht bew. 34 ben gevonden via sterkere bezui nigingen op de overheidsuitga ven. Van Dijk constateerde tevreden dat de regering had afgezien van het aanvankelijke voornemen om de benzineaccijns met 6 cent, en de accijns op dieselolie met 5 cent te verhogen. Daardoor is de schade voor het beroeps(goede- ren)vervoer beperkt gebleven. Hij sprak van een verbrokkeld be leid omdat de laatste jaren al minstens acht benzineprijsver hogingen hebben plaatsgehad. En steeds omdat de overheid in geldnood zat en nooit op grond van een afgewogen lastenverde ling. Joekes zei dat de samenleving geen nieuwe accijnsverhoging kan velen, zo kort na de vorige. Zowel hij als Van Dijk zeiden echter toch met het voorstel in te stemmen „om de gaten niet nog verder te vergroten". Voor Joe kes gold het een „keuze voor de minste van twee kwaden". Engwirda (D'66) en Wöltgens (PvdA) waren tegen de accijns verhoging. Woltgens vond dat de regering beter de 1,3 miljard aan ongerichte steun die zij kort voor de verkiezingen aan het bedrijfs leven gegeven heeft kan terugne men en gebruiken om het finan cieringstekort terug te dringen. De PvdA'er vond het onjuist om een eenzijdige lastenverzwaring op één bedrijfstak (de autobran che) af te wentelen. Staatssecre taris Van Amelsvoort zei zelf ten slotte het wetsvoorstel „zonder enthousiasme" te hebben inge diend. Zowel Joekes als Wöltgens uitte zich kritisch over het kort geding dat de Bovag, de bond van gara gehouders, tegen de Staat heeft aangespannen in een poging de accijnsverhoging te voorkomen. Dat geding dient vrijdag. Wolt- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat nog twee jaar wordt voortgegaan met het sys teem van beperkte toelating tot verschillende studierichtingen. Die tijd moet de dan zittende mi nister van onderwijs benutten voor het opstellen van een wet waarin de problematiek van het teveel aan studenten voor ver schillende vakken wordt opge lost. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van de verlenging van de machtigingswet, waarmee de minister studicstops kan instel len. Minister Pais had gevraagd om een verlenging met een jaar, maar Beinema (CDA) diende een motie in om een tweejarige ver lenging in te voeren. Alleen Walt- mans (PPR) verzette zich hierte gen. Van den Anker (PvdA) stemde on danks bezwaren tegen de nood wet in met het wijzigingsvoorstel van de CDA'er. Hij meent dat daarmee de minister de nodige ruimte krijgt om een alternatief systeem voor te bereiden. Dit al ternatief, bijvoorbeeld door het instellen van toelatingstoetsen, bleef verder onbesproken, om dat dat buiten het onderwerp viel. Beinema diende verder een aantal amendementen in waarin techni sche wijzigingen worden voorge- Van deze voorstellen benadrukten de kamerleden dat voorkomen moet worden dat bij studierich tingen met een numerus fixus open plaatsen ontstaan door het op het laatste moment afzeggen van studenten. Als de accijnsverhoging wordt aan genomen gaat superbenzine op 6 juli 172,3 cent per liter kosten, normaal komt dan op 166,9. Daarvan is 56,3 cent accijns (nu 53,3 cent). Maar deze bedragen kunnen nog verder stijgen als de olieprijs op 1 juli, zoals wordt verwacht, verhoogd wordt als ge volg van de stijging van de prijs van ruwe olie. DEN HAAG (ANP) - Zigeunerkoning Koko Petaio heeft gisteren met een kleine groep zigeuners op het Binnenhof gedemonstreerd, omdat de informateurs volgens hem te weinig aandacht aan minderheden besteden De zigeuners maakten daarbij een kampvuur, dat door aanwezige politiemensen werd geblust Verschillen van mening CDA, PvdA, D'66 "overbrugbaar" tie voor het nieuwe kabi net. DEN HAAG (GPD) - De drie onderhandelaars voor CDA, PvdA en D'66 zijn gisteren opnieuw op enke- Var Agt, Den Uyl en Terlouw blij- le forse geschilpunten ge stoten tijdens de informa- Marokkanen beginnen hongerstaking ROTTERDAM (ANP) - Twee Ma rokkanen, die vast zitten in het huis van bewaring in Rotterdam, zijn in hongerstaking gegaan. Ze zijn het niet eens met hun gevan genhouding en eisen dat ze wor den vrijgelaten. De Arabische jeugdvereniging in Rotterdam, een culturele organi satie voor Arabische jongeren waarvan beide lid zijn, heeft dit gisteren meegedeeld. Het tweetal werd eind vorige maand bij een actie tegen de dis criminatie van buitenlanders bij de Pauluskerk in Rotterdam aan gehouden voor legitimatie con trole. Één van hen, die illegaal in Neder land verblijft, probeerde tever geefs te vluchten. De ander, die wel over papieren beschikte, sprong volgens de Arabische jeugdvereniging voor zijn vriend in de bres. De jongen zou daarbij een agent in het been hebben ge stoken. Hij ontkent dit echter en zegt op valse gronden te worden vastgehouden. Volgens de jeugdvereniging kan de "illegaal" niet naar Marokko omdat hij geen paspoort heeft en omdat dat land hem om politieke redenen niet wil toelaten. ken onder meer fors van mening te verschillen over de toekomst van de bestaande kerncentrales. Het moet echter mogelijk zijn uiteindelijk tot overeenstem ming te komen, zo lieten de woordvoerders na afloop van het beraad weten. Daarnaast is ook uren gesproken over de vraag wel of niet invoe ring van de middenschool en de verhoging van de aardgasprijs. Naast de koppeling van de prijs aan de olieprijzen kwam hierbij ook de inmiddels aangekondig de verhoging van 12 cent per ku bieke meter aan de orde. Andere punten van discussie wa ren het emancipatiebeleid, en dan vooral invoering van een mi nister van emancipatiezaken en de individualisering van sociale uitkeringen. Dinsdag ontston den al meningsverschillen over de koopkracht van de laagste lo nen en uitkeringen, stabilisatie van de druk van de collectieve voorzieningen en de huurprijzen. ze cijfers zullen de informateurs één compromisvoorstel opstel len. Volgende week bereiken de ge sprekken waarschijnlijk het sta dium dat de eerste echte conclu sies getrokken worden. Dan zal ook blijken of de politieke wil bij elk van de gesprekspartners in voldoende mate aanwezig is om tot een kabinet te komen. PvdA-leider Den Uyl liet weten dat zijn standpunt over de kerncen trales nog steeds het sluiten er van inhoudt. Maar in de onder handelingen komen ook andere voorstellen aan de orde, waarbij het voorstel van Terlouw (D'66) tot een spoedige stillegging eni ge kans maakt aanvaard te wor den. Verdere besluiten zouden dan na de toekomstige Brede De informateurs en delaars hopen morgen een aardig eind op te schieten met het be spreken van de overgebleven agendapunten. Hierbij komen onder meer ontwikkelingssa menwerking, Zuid-Afrika en de kernwapens aan de orde. Van daag wordt niet vergaderd, om dat de Japanse premier Suzuki op bezoek is. Gisteravond ontvingen de infor mateurs Lubbers en De Koning van het Centraal Planbureau de eerste berekeningen over de ver schillende sociaal-economische voorstellen. Aan de hand van de- ROTTERDAM (ANP) - Een onderzoek heeft uitgewezen dat de overgrote meerderheid van de volledig uit mannen bestaande bluseenheden van de Rotterdamse brandweer weinig voelt voor het aanstellen van vrouwen by de brandweer In een brief aan het college van b en w schrijft brandweercom mandant W. Vossenaar, dat zijn mensen de komst van vrouwen in 24 uur parate brandweerploegen "niet zien zitten", omdat zij daarvan mogelijk negatieve effecten verwachten op de team geest. Verder spreekt hij in zijn brief over een "onaanvaardbare uithol ling van de brandweertaak voor de mannelijke collega's, indien men vrouwen voor speciale brandweertaken gaat inzetten. Ook wijst Vossenaar erop, dat het de brandweerman en dus ook de brandweervrouw om veiligheidsredenen verboden is het haar tot over de oren en de kraag te laten groeien, ook maakt de komst van vrouwen in de brandweerploegen aanpassing van de kazernes noodzakelijk voor het aanbrengen van aparte douches, toiletten en slaapruimten is volgens Vossenaar geen geld. PESSE (ANP) In Pesse in Drenthe is begin deze maand een Middeleeuwse nederzetting ontdekt bij werk zaamheden voor de aanleg van een sportveld. Medewerkers t>an het biologisch-archeologisch instituut ran Groningen zijn begonnen met het afgraven van het terrein. De nederzetting dateert uit de jaren 800 tot 1000. planschade heeft onthouden, een stortvloed van nieuwe aanvragen voor schadevergoeding zal ver oorzaken. Naar het oordeel van de Kroon moet een bedrag van 50.000 gul den - plus rente daarover vanaf oktober 1978 worden toegekend aan de Doetinchemse landbou wer wegens waardeverminde ring van zijn bedrijf op grond van een eind 1970 vastgesteld be stemmingsplan Dat plan voor zag in de aanleg van een aan zijn bedrijf grenzend regionaal woon wagencentrum met 55 stand plaatsen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening /uilen komende aanvragen voor scha devergoeding ook zeker niet door de Kroon worden gehono reerd. omdat de Kroon in het ge val van de Doetinchemse land bouwer in de uitspraak specifiek op de omvang van het woonwa gencentrum heeft gewezen De zegsman van het ministerie ver wijst in dit verband naar de over weging in de uitspraak van de Kroon dat het bestemmingsplan voorziet in de aanleg van en re gionaal. relatief groot woonwa gencentrum met 55 standplaat sen „Juist de nadrukkelijke ver melding van dit aantal zorgt er naar ons oordeel voor dat geen planschade zal worden toege kend als woonwagencentra met 15 of minder standplaatsen in het geding zyn". aldus de woord voerder van het ministerie ADVERTENTIE geef vader iets voor z'n fiets! Maatschappelijke Discussie ge nomen moeten worden. De woordvoerder van CDA-leider Van Agt liet weten dat de ver schillen overbrugbaar lijken. Ze ker op het punt van de procedu res (dat in het akkoord alleen komt te staan hoe het kabinet verder gaat opereren) lijkt de mogelijkheid tot overeenstem ming aanwezig. Een van de frac tieleiders heeft inmiddels dit de partement opgeëist. Over de naam van de betrokkene wilde de woordvoerder niets kwijt. PvdA en D'66 hebben omroepbe leid en perszaken uitgebreid aan de orde gesteld, waarbij voorstel len voor een perswet, uitbreiding van de zendtijd, invoering van een (wel of niet commercieel) derde televisienet en de satellie ten-uitzendingen de revue pas seerden. Beeldje van Greenpeace DEN BOSCH (ANP) - De vijftien jarige leerling van een Ivo-mavo uit Rotterdam, Gert van Beek. zag gisteren in Den Bosch, het door hem ontworpen beeldje in fabrieksproduktie gaan. Hij was de winnaar van een wedstrijd die door Greenpeace uitgeschreven was op scholen voor het voortge zet onderwijs. De opdracht was een beeldje van een walvis te ma ken, een symbool namens Greenpeace dat voor 20 gulden zal verkocht worden door de schoolkinderen van het voortge zet onderwijs en bestemd is om het nieuwe schip dat Greenpeace nu heeft gekocht voor acties op zee in de vaart te houden Mensa weg in Utrecht UTRECHT (ANP) - In Utrecht is een actiecomité opgestaan dat u- vert voor het behoud van de mensa, de studenteneettafel, van de Utrechtse universiteit. Het college van bestuur van de uni versiteit wil namelijk de stich ting die de mensa exploiteert met langer subsidiëren. Correspondent Zuid-Afrika in opspraak DEN HAAG (GPD) - De journalist Karl Breyer, correspondent voor onder meer de Gemeenschappe lijke Pers Dienst in Johannes burg, werd voor propaganda-ac- tiviteiten betaald door het Zuid- afnkaanse ministerie van infor matie Dat beweert het Komitee Zuidelijk Afrika, dat zegt te be schikken over een lijst geheime projecten, waarop de naam van Breyer voorkomt De hoofdre dacteur van de GPD. Jan van Beek, verklaarde desgevraagd dat een onderzoek zal worden in gesteld naar de door het KZA ge publiceerde feiten. Jreyer, van Westduitse nationali teit maar Nederlandstalig, stond volgens het KZA als „project G 9" op een geheime lijst van het Zuidafnkaansc ministerie van informatie. Hij zou voor het jaar '78-'79 ongeveer f 75.000,- hebben ontvangen voor aan de Zuidafn kaanse autoriteiten geleverde diensten. Onder leiding van staatssecretaris Eschel Rhoodie werd getracht voor Zuid-Afnka gunstige berichtgeving in bui tenlandse media gepubliceerd te krijgen. Daartoe werden buiten MdM journalisten met steek penningen bewerkt Breyer zelf berichtte voor zijn Ne derlandse afnemers begin april over het bestaan van de lijst met geheime projecten, naar aanlei ding van een publicatie door het Zuidafnkaanse dagblad The Star Hij ontkende gisteravond ra'. g«,r: h. r- nistene van informaUe te hebben ontvangen. Naar zyn mening is het KZA een VVlIl handen gespeeld, die duidelijk de bedoeling heeft hem schade te berokkenen AnvERTENTIfc .QpDeNfeaweRqn,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7