Wijzigingen in busbanenplan Ir 111 Commissie: bezuinig sector volksgezondheid Rij Huigbrug geopend Inspraak leidt tot meer parkeerplaatsen Noor d wij kse winkeldief gepakt Vreewijk: vernieuw iin- en Schiekade Leidse stadsrubriek DONDERDAG 18 JUNI 1981 LEIDEN - De Huigbrug over de Maresingel is gistermid dag officieel geopend door wethouder Waal ruimtelijke ordening en verkeer). Met de bouw van deze brug is de ou de verbinding voor fietsers en voetgangers tussen Leiden- Noord en de binnenstad her steld. De fraaie houten ophaalbrug is gemaakt naar het model van de Huigbrug die in het verle den de Maresingel sierde. Wethouder Waal herinnerde aan de beruchte plannen van zijn voorganger Kret, het ba siswegenplan van 1961. Daarin stond de brug ook op genomen, maar dan - voor het autoverkeer - veel breder. Dat plan ging niet door. Het duurde tot 1974 voor er een noodbrug kwam. De opening van de nieuwe brug gebeurde onder grote publieke belang stelling. Onder meer de majo- rettengroep de Angels ver leende medewerking aan het officiële gebeuren. Vertegenwoordigers van het wijkcomité en de ouderen- raad in Noord zeiden erg blij te zijn met de nieuwe brug. De heer Vervoorn (wijkcomi té) pleitte ervoor dat de nood brug tegenover de Konings traat gehandhaafd blijft. Maatschappelijke zorg ontzien LEIDEN - De werkgroepen die de moeilijke opgave hebben te on derzoeken hoe de gemeente Lei den 12,6 miljoen moet gaan be zuinigen, hebben gisteravond enige tips gekregen van de raads leden uit de raadscommissie maatschappelijke aangelegenhe den. Wethouder Schoute werd verschillende bczuinigings: deeën aan de hand gedaan, die hij kan voorleggen aan de werk groepen volksgezondheid, maat schappelijke zorg en cultuur waarvan hij de voorzitter is Van de te bezuinigen 12,6 miljoen gulden moet volksgezondheid er 800.000 leveren, maatschappelij ke zorg 150.000 en cultuur 900.000 gulden. Alle raadsleden waren het er gisteravond wel over eens dat de afdeling maat schappelijke zorg zoveel moge lijk ontzien moet worden, zoals ook de lagere inkomensgroepen zo min mogelijk schade van de bezuinigingen mogen ondervin den. Wanneer er nu toch bezuinigd moet worden, dan lijnt er in de LEIDEN - Het busbanenplan voor het Levendaal en de Hoge Rijndijk is naar aanleiding van de reacties op veel plaatsen aangepast. Volgens de gemeente is aan de meeste bezwaren (van vooral de winkeliers) tegemoet gekomen. Het aangepaste ontwerp staat vanavond ter discussie in de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer. Bij de winkels nabij de Rijn stroomstraat wordt het aantal plaatsen uitgebreid door ver plaatsing van de bushalte. De parkeerplaatsen direct voor de winkels worden omgezet in kort- parkeerplaatsen. Ook komen er laad- en loshavens. B en W zijn er (in tegenstelling tot de ambtelijke stuurgroep) voor stander van dat het verkeer uit de richting Zoeterwoude linksaf kan blijven slaan naar de Kanaal straat, de Rijndijkstraat en de Cobetstraat. Ook ten gevolge van de inspraak komt er ter hoogte van de Ver damstraat een met verkeerslich ten beveiligde oversteekplaats voor fietsers. Het al dan niet af sluiten van de Plantage voor het autoverkeer is een kwestie die B en W overlaten aan de gemeente raad. In hun voorstel laten zij beide mogelijkheden open. Ook op verzoek is op de Plantage laan een oversteek voor voetgan gers gepland. De verplaatsing van de bushalte in die straat wij zen B en W af in verband met de afstanden ten opzichte van ande re haltes. Het busbanenplan - of eigenlijk: de tweede fase van het doorstro mingsproject openbaar vervoer 'Leidse Baan' - gaat niet uit van een vrije busbaan over het hele traject. Dit in tegenstelling tot busbaan op de Rijnsburgerweg, die deel uitmaakte van de eerste fase. Alleen bij de nadering van een zo genoemd knelpunt worden voor zieningen getroffen. Die voorzie ningen bestaan dan uit een apar te busbaan, beïnvloeding van de verkeerslichten of het aan de bus toestaan rechtdoor te rijden op de strook voor rechtsaf. Tunnel Ter hoogte van de Leiderdorpse- brug wordt een tunnel aange legd. Naar aanleiding van de in spraak is de op- en afrit hiervan verbeterd. Rijkswaterstaat, eige naar van dit weggedeelte, is niet ingegaan op de wens om de door getrokken üjnen te onderbreken voor een betere bereikbaarheid van automobielbedrijf Rob Gor- afdeling volksgezondheid nog de meeste ruimte te zitten Zo vroeg het raadslid Maat (PvdA) zich af of de gemeente nog wel bijdra gen moet leveren aan de bestaan de gezondheidscentra in Leiden. In deze centra zijn de werkers niet in loondienst, zodat de ge meente nu dus eigenlijk subsidie geeft aan vrij gevestigde artsen Ook zette Maat vraagtekens bij de negen ton die per jaar naar de Eerste Hulp Dienst (EHD) gaan Andere gemeenten zouden mis schien ook kunnen deelnemen aan de Leidse EHD en zo zouden de kosten voor Leiden dalen De Stichting Jeugdtandverzorging. die voor 25 procent door de ge meente wordt betaald, zou zich volgens het PvdA-raadslid vooral moeten gaan richten op de voorlichting. Het dure verzor gende gedeelte zou dan kunnen worden overgedragen aan tand artsen in de buurt. Lakenhal Voor de afdeling cultuur zag Maat de oplossing in hogere eigen bij dragen van de gebruikers van culturele instellingen (zoals to neel en muziek) Langerak (WD), die het met de door Maat gedane voorstellen wel eens was. Saxofoon uit handen gepakt LEIDEN - Een saxofoon werd gis teravond uit de handen van een 20-jarige Leidenaar gegrist. Om streeks half twaalf fietste de jon ge muzikant op de Hogewoerd, toen een bromfietser hem inhaal de. De duo-passagier van de bromfietser griste de saxofoon weg. Het instrument heeft een waarde van 1300 gulden. LEIDEN - Een 18-jange Leide naar heeft gisteren aangifte ge daan van diefstal van lllU po lyester boten. De boten lagen na bij het Wernink-terrem aan de Morsweg. De waarde van beide boten gezamenlijk bedraagt vier duizend gulden. opperde bovendien nog dat het gemeentelijk museum De La kenhal de openingstijden wat zou kunnen inkrimpen Op die manier zouden de personeels kosten dalen. Wethouder Schoute zal de voor stellen van de raadsleden over brengen aan de werkgroepen. Tuinier (CDA) drong erop aan dat de werkgroepen in augustus toch zeker een rapport op tafel moeten hebben, dat dan ook di reet in de gemeenteraad moet worden behandeld. LEIDEN - Een 17-jange scholier uit Noordwyk ging er gistermid dag in een parfUmerie in de Ko- re vaars tra at zonder te betalen met een flesje parfum vandoor. Een personeelslid ging de jongen achterna en kreeg hem op do Ho gewoerd te pakken Daar ont stond een vechtpartij. In V D werden gistermiddag twee vrouwen uit Den Haag be trapt op winkeldiefstal. De vrou wen in de leeftijd van 23 en 40 jaar namen goederen ter waarde van 200 gulden mee. In hetzelfde warenhuis werd later een 31-jan- ge Leidenaar betrapt op diefstal van gereedschap met een waarde van 180 gulden. ADVERTENTIE &asr& WW&Wfef/F FA/Z>'*M/ L/AFM&FVMfóFL' De Hoge Rijndijk. In de het busbanenplan is het aantal parkeerplaatsen hier uitgebreid. Meer Leids nieuws op pagina 19 .Op De Nieuwe Rijn Het autoverkeer naar het Waardei- land uit de richting Zoeterwoude moet volgens stuurgroep, die het plan heeft voorbereid, via de Ho- gendijkstraat en de Domela Nieuwenhuisbrug worden ge voerd. B en W willen de brug echter afgesloten houden in ver band met bezwaren van omwo nenden. De inspraak heeft ook tot resultaat gehad dat de mogelijkheid om met de auto op de Hoge Rijndijk linksaf te slaan naar de Meerbur gerkade is gehandhaafd. In het gedeelte tussen Wilhelminabrug en Utrechtsebrug was veel kri tiek van de betrokkenen op de vermindering van het aantal par keerplaatsen. In de huidige ver sie van het plan is aan die bezwa ren zoveel mogelijk tegemoet ge komen. Van de bestaande 107 legale plaat sen zouden er oorspronkelijk slechts 71 overblijven. Nu het plan is aangepast zullen het er honderd zijn. Op de Burggraven- laan en in de Cobetstraat wordt het aantal plaatsen met samen veertien uitgebreid. Levendaal De verkeerswerkgroep Hogewoerd wil meer parkeerplaatsen op het Levendaal door aan de noordzij de schuinparkeren toe te staan. B en W wijzen dit af. Op de Oranjeboomstraat, de Gere- gracht en de Korevaarstraat zal de verkeerssituatie ingrijpend worden veranderd. De bus zal voortaan niet meer via de Gere- gracht rijden, maar over het Le vendaal. Het autoverkeer zal in twee richtingen door de Oranje- boomstraat rijden. Op de Jan van Houtkade en de Zoeterwoudse- singel wordt de rijrichting omge keerd. De verwachting is dat rijkswater staat kort na de bouwvak in Lei derdorp met de werkzaamheden zal beginnen. De uitvoering van het totale project zal minstens een jaar in beslag nemen. Wet houder Waal hoopt dat de uitvoe ring van het project de beslissing van het rijk over het verbete ringsplan voor de Hogewoerd en omgeving zal bespoedigen. LEIDEN - Het buurtcomité Vree wijk vindt het hoog tijd worden dat de gemeente het laatste deel van de Rijn- en Schiekade eens behoorlijk repareert. In een brief aan de gemeente schrijft het comité dat dit stuk straat voor fietsers en wande laars nog steeds nauwelijks begaanbaar is. "Voor het van de Wouterenbrug afkomende fiets- verkeer moet de situatie zelfs als uitermate gevaarlijk worden ge kwalificeerd". Het is overigens niet de eerste keer dat het buurtcomité de aandacht vestigt op de slechte staat van het stuk straat; al in maart vorig jaar ging er een brief richting stadhuis. Pogingen die de gemeente sinds die tijd ondernam om een aantal gaten met zogenaamd koud as falt te dichten bleven volgens het comité zonder succes. "Na enke le weken was het effect van deze uitgevoerde reparatie evenwel weer volledig verdwenen". Het comité schrijft verder dat van de zijde van de afdeling Bestra tingen de toezegging is gedaan dat nog voor de bouwvakvacan- tie het bewuste deel van de Rijn en Schiekade zal worden ver nieuwd. Asfalteren voor de bouwvakvakan tie kan het buurtcomité wel op haar buik schrijven volgens de gemeente. Een ambtenaar van de afdeling bestratingen vertelt dat de klus op de agenda staat voor midden augustus. Dus na de bouwvakvakantie. "We kunnen ook niet eerder aan de slag", vertelt hij. "omdat we op dit moment op veel punten in de stad bezig zijn. Denk alleen maar eens aan de Breestraat. En dat soort vitale straten gaan toch echt voor. Het heeft nu geen zin om even snel een deel van de Rijn- en Schiekade te doen". door René van der Velden Jaap Visser Dungeschild De schapen van de gemeentes Leiden en Leiderdorp gingen gisteren onder het mes. Hun vacht dan, wel te verstaan. Half juni kunnen de schapen naar de kapper. De nachten zijn nu niet zo koud meer en het scheren gaat door een toenemende afscheiding van wolvet ook gemakkelijker dan vroeg in het jaar. De rammen (mannen), ooien (vrouwen) en hamels (geca streerde mannen) uit alle par ken in Leiden kwamen tesa- men op de kinderboerderij in de Merenwijk. Meer dan 600 schoolkinderen stonden ach ter de dranghekken toe te kij ken hoe de 'arme' schapen hun scheerbeurt 'lijdzaam' ondergingen. De Leiderdorp- se schapen kregen een beurt op de kinderboerderij in park de Houtkamp. Het schapen scheren is niet meer zo'n klus als vroeger De speciale schaar is vervan gen door een elektrische ton- deuze. (En mannen met baardgroei snijden zich im mers ook eerder met een scheermes dan met een Phi- lishave). Toch blijft deskun digheid geboden. Als het schaap bijvoorbeeld bij het scheren op z'n rug wordt ge draaid, kunnen de in een klu wen opgehangen darmen van het schaap in de knoop ko men. De zogenaamde scheer- ziekte. Na het scheren mogen de scha pen in bad; ze worden ge dompeld in een bak met wa ter en met ontsmettingsmid del om eventuele huidpara sieten te bestrijden. De schapevachten zijn in de loop der tijd door kruising steeds wolliger geworden. De dikke buitenharen verdwe nen en de hoeveelheid onder wol is toegenomen. Rond 1830 leverden de Nederland se schapen gemiddeld ander halve kilo wol per jaar. nu is dat ongeveer vyf kilo per schaap per jaar. De kinderen konden dit ver haal van schoolbioloog Frits van der Sluis zelf controle ren. De vacht die als een wol len jas van het schaap afkomt werd nauwkeurig gewogen. Een Fries melkschaap uit de Leidse Hout stond in haar na kie terwijl haar wollen jas van maar liefst vyf en een kwart kilo zwaar op de weeg schaal lag. Een stadsioch Schapen scheren in de Merenwijk. En daarna in bad. meende dat van die vacht vast en zeker een bontjas zou worden gemaakt. Zijn moe der had ook zo'n jas, maar dan van konijnenbont. Mooi niet De projectontwikkelaar F S, eigenaar van het voormalige Van Wijk-fabriekspand aan het Levendaal, is failliet. Dat komt PvdA-wethouder Waal mooi uit. Hij doet verwoede pogingen om van het rijk geld los te peuteren voor het opknappen van de Hoge woerd en omgeving. Het ryk zou een flinke smak geld op tafel moeten leggen voor de aankoop van het F S-pand. "Door het faillissement komt het complex vanzelf wel naar ons toe", hield Waal deze week ziin partijgenoten voor. "Mooi niet", zegt Wernsen van de Codi-markt. het grootwin kelbedrijf dat het pand van F S huurt. "Dat de huisbaas failliet is doet mets af aan het huurcontract", zegt Wernsen. "Dat contract blijft ook voor een volgende eigenaar geldig. Het loopt nog tot 1989". De Codi-man helpt Waal verder uit de droom door te vertel len dat de Fries-Groningse hypotheekbank voor zo'n vier miljoen gulden belang heeft in h?t gebouw. Hij be twijfelt daarom of er wel van verkoop sprake zal zijn. Nog sterker betwijfelt Wernsen of de gemeente ooit in staat zal zijn het complex te kopen. "Met dat plan moeten ze nog naar de regering. Voor het opknappen van de hele buurt vraagt de gemeente zo'n zes tig miljoen Ik denk dat de gemeente dat geld mooi niet krijgt. Al die winkels in de buurt wil de gemeente ver plaatsen maar de winkeliers willen helemaal niet' De laatste tijd dreigt het rijk steeds trager met geld voor stadsvernieuwing over de brug te komen. Misschien dat Waal er al bij voorbaat van uitgaat dat de goedkeuring van de opknapplannen tot 1989 op zich laat wachten Gescheiden De 'afscheidingsbeweging' van het Leidse zigeunerorkest Csérdés. het ensemble Mio- ntza, wil nadrukkelijker aan de weg gaan timmeren. Wie de Roemeense muziek van Mioritza wil beluisteren kan morgenavond vanaf kwart over acht terecht in de Leidse Schouw aan de Lange Schei- straat 5b naast de Lakenhal. Mioritza is in 1978 ÖOOI Leidse muzikanten opge richt Het gezelschap speelt nagenoeg alleen Roemeense volksmuziek terwijl Énli zo'n beetje elke soort Balkan- muziek speelt die maar voor radig is Miontza is het Roemeens voor lammetje en tevens de titel van een oeroude Roem- 8H 8 volsballade. Behalve het spe len van gezellige volksdans- muziek wil Mioritza ook be kendheid geven aan BDd8M Roemeense muziekuitingen zoals de Doina (een langzame lyrische melodie) Mioritza bestaat uit panfluitist Louis Lasance (28, studeert muziekwetenschappen met als bijvakken Roemeens en Hongaars), violiste Marjolijn Mellema (24. studeert aan het Haagse conservatorium en is muzieklerares), violist Henk Lippens (22. fysio therapeut), klannettiste Beha Klaassen (22. studeert medicyncn). Mi chiel Weidner (23, studeert aan het Amsterdamse conser vatorium) en zijn broer Evert Jan (22, studeert eveneens aan het Amsterdamse conser vatorium). Deze hooggeschoolde groep kwam al vroeg in aanraking met de typische Roemeens" volksmuziek. Maar in he voor hen te "massale" ziguc f nerorkest Csérdés konden zi hun muzikale ei niet kwijt, vandaar de afscheiding. Een maal op eigen benen begon nen de zes in een moordend tempo een eigen repertoire op te bouwen. Door studie reizen hebben de groepsle den regelmatig de Roemeen se sfeer kunnen proeven en zich kunnen verdiepen in de traditie van de Roem-r. volksmuziek. Beha Klaassen "In Roemenië betekent de volksmuziek nog heel veel voor de mensen. Wanneer je daar als buiten landse groep hun muziek speelt heb je meteen een nauw contact met de men sen. Dat is hier wel even an ders. Wij zouden onze schou ders ophalen wanneer een Duitser hier opeens een oua- liollandse volksliedje zou gaan zingen". De meeste Roemenen knjgen de volksmuziek met de pa plepel ingegoten. Marjolijn Mellema "De Roemenen hebben over het algemeen een pnma gevoel voor mu ziek. Wanneer er een Roe meens muziekgezelschap hier in het land is proberen we altijd les en adviezen van die muzikanten te krygen Dat zijn dan mensen die nooit muziekles hebben ge had maar toch zo ongelooflijk goed zyn, dat houd je gewoon nk voor mogelijk'' In dne jaar tijd heelt Miontza een indrukwekkend repertoi re opgebouwd. Overigens kan het zestal voorlopig nog vooruit, want er schynen maar liefst 20 000 Roemeense volksliedjes genoteerd te staan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3