tegen wil acties duur wonen i FNV 'Atoomfabriek' omstreden Geen garantie voor minimum-inkomens Beurs Amsterdam marktbericht Als gasprijs met 12 cent stijgt: Onderzoek: woonlasten zeer snel toegenomen Belgen willen afval opwerken "Vakbeweging moet aanval weerstaan" Grobben weg bij Fokker Beursovcfzicht ECONOMIE 1 Duphar Tijdens een hoorzitting van Rijks waterstaat heeft de werkgroep Noordzee gisteren bezwaar ge maakt tegen de lozing door Phi lips Duphar op zee van vrijko mende produkten bij de produk- tie van het onkruidbestrijdings middel Dichlobinyl. De onderne ming had de overheid gevraagd om een verlenging van een ver gunning die zij al sinds 1972 heeft. De werkgroep is van me ning dat de geloosde stoffen het leven in het zeewater aantasten. Zij acht het niet verantwoord dat met de lozingen wordt doorge gaan en vindt, dat Philips Du phar naar alternatieve oplossin gen moet zoeken. Staking Wegens een staking van het perso neel van het luchtverkeerslei dingscentrum in Londen ging een aantal vluchten van de KLM en NLM vandaag niet door. Het ging om een vlucht van Schip hol naar Londen en één van Schiphol naar Belfast. Twee vluchten van de NLM vanaf het vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam naar Londen werden eveneens geannuleerd. Limburg De sociaal-economische problema tiek in Limburg vertoonde in 1980 geen verbetering. Het ver schil tussen de gemiddelde werkloosheid in Nederland en in die Limburg is nog beduidend groot. Nederland 5,8 percent tegenover 9,4 percent in Limburg. Het grootste probleemgebied, de re gio Zuid-Limburg, gaf zelfs een percentage van 10,7 te zien. IJsland De IJslandse luchtvaartmaat schappij Isair zal met ingang van 25 juni lijnvluchten gaan uitvoe ren tussen Nederland en IJsland. De vluchten zullen voorlopig eenmaal per week, op donder dag, worden uitgevoerd tussen Schiphol en Reykjavik. Eind au gustus zullen de vluchten wor den verlegd naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, zo heeft Isair meegedeeld. Fokker Fokker NV gaat het aandelenkapi taal waarschijnlijk uitbreiden en wel via een claim emissie, (waar bij aandeelhouders recht van voorkeur krijgen bij koop van de nieuwe aandelen) als het MDF- 100-project met McDonnell Douglas doorgaat. Bij uitvoering van het MDF-100-programma wordt het wenselijk om het eigen vermogen meer te versterken dan via alleen winstinhouding BP De scheepvaartonderneming van de oliemaatschappij British Pe troleum (BP) zal haar tanker- vloot met nog eens zes schepen verkleinen. De maatregel bete kent ontslag voor omstreeks 230 Britse officieren, 300 Britse ma trozen en een vergelijkbaar aan tal Indiase bemanningsleden, zo heeftBP gisteren bekend ge maakt. BP heeft de tankervloot eerder dit jaar ook al met zes schepen verkleind. Als gevolg van de twee inkrimpingen zijn er van de 58 tankers nu nog 46 over. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 17 juni: andijvie per kg 0,20-0,30, spitskool 73-80, bospeen II 80-94. waspeen AI 10,30-23,-. All 8,10-15,-, BI 18.70-23.80 per kist. Aan voer 58 ton, radijs 0,18, rabarber 52-75. spinazie 20-61, uien per kg 41-44, sel derij 26-27, bloemkool 6 per bak 1.77-2,28,6 II 93-1,23,8 I 1,24-1,85,8 II DEN HAAG (GPD) - De Neder landse gasbedrijven, verenigd in de Vereniging Exploitanten van Gasbedrijven (VEGIN) zullen vandaag moeten beslissen of de gasprijs op 1 januari met 12 cent per kubieke meter omhoog gaat, van 47 tot 59 cent. De vraag is of de verhoging doorgaat nu minis ter Van Aardenne (economische zaken) geen garantie wil geven over het ontzien van de mini muminkomens. Het hoofdbestuur van de Vegin had aan Van Aardenne geschre ven wel een gasprijsverhoging met 12 cent te willen voorstellen, maar als bindende voorwaarde werd daarbij verlangd dat de mi nister toezegt rekening te hou den met de positie van de laagst betaalden. Ook werd gevraagd of de minister wil proberen om het "aardgas aandeel" in de prijscompensatie te behouden. Pas gisteren heeft de VEGIN de brief van Van Aar denne (wegens diens afwezig heid getekend door minister Van der Stee van financiën ontvan gen. Toen werd pas officieel dui delijk dat de bewindsman niet aan de voorwaarden van de VE GIN kan of wil voldoen. Wat betreft de prijscompensatie, verwijst de minister in zijn brief naar het overleg tussen de socia le partners. Zijn brief komt er in feite op neer dat de VEGIN zich met haar verlangens begeeft op een terrein dat het hare niet is. Het is gebleken dat veel gasbedrij ven zich zullen verzetten tegen de twaalf cent prijsverhoging. Niet duidelijk is echter of dit een meerderheid betreft. Veel gasbedrijven zitten met steeds meer onbetaalde energie rekeningen, mede als gevolg van de op 1 januari doorgevoerde gasprijsverhoging. Naar schat ting gaat het al om een zoge naamd oninbaar totaal van ruim een miljard gulden. De voorge stelde verhoging met 12 cent kost een gemiddeld gezin onge veer 30 per maand extra. Van daar ook het voorstel aan de mi- nister de minima te ontzien. Protesten Inmiddels regent het de laatste da gen opnieuw protesten tegen de gasprijsverhoging uit het gehele land. Zo hebben zes politieke partijen in Amsterdam "bevrie zing" van de gasprijs gevraagd. Men wgst er daarbij op dat als gevolg van de energieprijsont wikkeling do woonlasten voor velen ondraaglijk hoog zijn ge worden. Het gemeentebestuur van Rotter dam wil invoering van een pro gressief aardgastanef (wie meer gebruikt moet meer betalen) als de gasprijzen per 1 januari weer sterk omhoog gaan In een nota schrijft het colcge van b en w van de Maasstad dat de grenzen van de maatschappelg- ke aanvaardbaarheid van ver dere prijsstijgingen vooral voor de laagstbetaalden nagenoeg of helemaal zijn bereikt. Een her verdeling van de aardgaslasten door het invoeren van progres sieve tarieven, waarbij de draag kracht van de gebruiker in aan merking wordt genomen, acht het stadsbestuur wenselijk. Rijk wil uit fonds werkloosheid treden DEN HAAG (ANP, GPD) - Samen met het Konsu- menten Kontakt (consu mentenorganisatie van onder meer de vakbonden en de VARA) gaat de In dustriebond FNV krachti ge druk uitoefenen om een einde te maken aan wat deze organisaties be schouwen als een on rechtvaardige stijging van de woonlasten voor de la gere inkomensgroepen. Zou een nieuw kabinet niet een an der beleid gaan voeren ten aan zien van de energieprijzen en de diverse heffingen, die een steeds groter deel van de woonkosten zijn gaan uitmaken, dan zal de Industriebond FNV bij zijn be leid rekening gaan houden met deze "onrechtvaardige" lasten stijging, die vooral door de stij ging van de gasprijs is veroor zaakt. Voorzitter Arie Groenevelt van de industriebond FNV heeft dit gis teren verklaard bij de presentatie van het verslag van een onder zoek, dat de FNV samen met Konsumenten Kontakt heeft ge daan naar de stijging van de woonlasten in verhouding tot het netto-inkomen. Dit onderzoek heeft de vakbond gesterkt in zijn overtuiging, dat de laatste jaren op het gebied van de energietarieven beslissingen door politiek Den Haag zijn ge nomen, die zeer onrechtvaardig zijn voor de lagere inkomens groepen. Voor veel mensen zijn als gevolg van die beslissingen de woonlasten niet meer te dra gen en daarom zal de Industrie bond FNV actie gaan voeren en zijn arbeidsvoorwaardenbeleid aanpassen, als het de laatste ja ren gevoerde beleid niet veran dert. Nog deze week krijgen de kabi netsinformateurs Lubbers en de Koning een brief van de Indus triebond FNV en Konsumenten Kontakt, waarin gevraagd wordt om een nieuw beleid op het ge bied van de woonlasten en waar in als eerste maatregel wordt ge vraagd, dat de gasprijs voorlopig niet wordt verhoogd. Zo'n verhoging van de gasprijs zou vooral voor de laagste inkomens groepen grote gevolgen hebben. Een nieuw kabinet zou pas mo gen beslissen over verhoging van de gasprijs. FNV en Konsumenten Kontakt maakten gisteren bekend dat de laagste inkomens (1500 gulden netto per maand) al 30 procent kwijt zijn aan woonlasten. Moda le inkomens moeten 24 procent aan woonlasten uitgeven. Dat is veel meer dan tot nu toe alge meen werd aangenomen. Het Centraal Bureau voor de statis- DEN HAAG (GPD) - De gezamen- gegevens die het CBS en het Planbureau hanteren. De afgelo pen jaren is door die verouderde gegevens ook te weinig prijs compensatie betaald. In 1981, aldus de beide organisa ties, gaat de hele stijging van het netto-inkomen op aan de geste gen woonlasten. Als gevolg daar van ondergaat het vrij besteed baar inkomen, na aftrek van de woonlasten, in 1981 een reële da ling. Andere wensen van de Industrie bond en het Konsumenten Kon takt: er moeten uniforme richtlij nen komen voor de berekening van de stook- en servicekosten, de energiebedrijven moeten standaard-leveringsvoorwaar den hanteren en zij moeten hun afnemers overzichtelijke en voor iedereen goed leesbare energie afrekeningen geven. STAVANGER - Dit boorplatform is het grootste ter wereld. Het werd onlangs voltooid in het Noorse Stavanger, en wordt binnenkort naar zijn bestemming, één van de Noorse gas- en olievelden, gesleept. ZOETERMEER (ANP) - Het njk denkt er over om volgend jaar geen bijdrage meer te leveren aan het Algemeen Wcrkloos- heidsfonds (AWF). Dat blgkt uit een brief van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken, die gis teren tijdens een bestuursverga dering van het AWF ter tafel kwam. Het rijk heeft steeds de helft van de ww-premie betaald, terwijl werkgevers en werkne mers elk een kwart voor hun re kening namen. In die verdeling komt per 1 juli al verandering als de werknemers één procent meer premie moeten betalen. Gezamenlijk betalen werkgevers en werknemers dan 2.5 procent. Het rgk gebruikt die premieverhoging, die ruim 500 miljoen oplevert, voor een groot deel om ook al dit jaar een deel van zijn bgdrage, namelijk ruim 400 miljoen, terug te trekken Het AWF krijgt van de premie verhoging per 1 juli dus maar 100 miljoen, waarmee de financiële problemen van dit fonds op geen stukken na zijn opgelost Over de definitieve vorm waarin het AWF gefinancierd moet wor den zal de regering advies vragen aan de sociaal-economische raad. Het AWF bestuur discussieerde gisteren over een voorlopige ra ming van de premie voor vol gend jaar. die op 2.68 procent zou moeten komen. Van vakbonds- zgde werd daartegen ernstig be zwaar gemaakt. FNV-vertegen- woordiger drs. N. Gans noemde het dreigende weglopen van de overheid uit het fonds onaan vaardbaar Een verzwaarde loon eis zal het gevolg zijn van deze gang van zaken, voorspelde hg. Ook CNV-vertegenwoordiger J Hogenes was niet te spreken over de plannen van de overheid. Het kroonlid (namens de regering) drs. P.A. Gille vond dat het be stuur, ook al keurt het de hou ding van de overheid af. toch maar beter een kostendekkende premie kan voorstellen. Het bestuur besloot uiteindelijk mogelijkheden te bekgken de premieverhoging uit te smeren over meerdere jaren Het fonds zal in het najaar zijn defi nitieve advies aan de minister van sociale zaken over de ww- premie voor 1982 vaststellen. 0.62. UTRECHT (ANP) - Volgens Vice- voorzitter Piet van Keulen van de Vervoersbonden FNV ziet het er naar uit dat "de jacht van de werknemers en de uitkerings trekkers open is. De vakbewe ging zal de komende aanvalsgolf met kracht moeten weerstaan", aldus Van Keulen vandaag op een vergadering van de federa- tieraad - het "bondsparlement" van de vervoersbonden in Utrecht. Hij beaamde dat maatregelen ter- wille van de werkgelegenheid onontkoombaar zijn maar de vakbeweging eist wel dat het een evenwichtige operatie wordt die in de strijd verworven rechten van de werknemers ontziet. tiek en het Centraal Plan Bureau bijvoorbeeld houden voor woon lasten een percentage aan van iets meer dan 15 procent. Dat grote verschil komt volgens de onderzoekers door verouderde SCHIPHOL (GPD) - H. J. Grob ben, vice-voorzitter van Fokkers raad van bestuur en belast met financiën en economie, heeft be sloten Fokker aan het eind van dit jaar te verlaten. Vanaf 1 ja nuari 1982 treedt de heer Grob ben als vennoot toe tot een ac countantsmaatschap. Grobben heeft 16 jaar bij Fokker gewerkt. Hij heeft besloten Fok ker te verlaten nu de moeilijke periode van fusie en ontvlech ting met het Westduitse bedrijf VFW tot een goed einde is geko men. Volgens Fokker heeft het bedrijf zijn huidige sterke finan ciële positie voor een groot deel aan Grobben te danken. lijke energiecomités Zuid-Ne derland zijn begonnen met een campagne tegen de plannen van de Belgische regering tot herope ning van de opwerkingsfabriek voor kernsplijtstof bij Dessel- Mol in de Kempen, enkele tien tallen kilometers ten zuiden van Eindhoven en Tilburg. De comi tés keren zich tegen dit voorne men, wijzend op de gevaren die aan deze processen voor een wij de omgeving zijn verbonden. De voorbereidingen voor het nieu we begin van deze fabriek zijn aan de gang, de bedoeling is dat het Belgische parlement in het najaar over deze kwestie gaat de batteren. „Eurochemic", zoals de fabriek was genaamd, draaide op experimentele basis van 1966 tot 1974. De onderneming werd op initiatief van 13 landen opgericht om kennis op te doen op dit ter rein, maar was te klein om com mercieel te kunnen draaien. In 1971 sloten Frankrijk en West- Duitsland zich aaneen met Enge land om samen opwerkingsfa brieken te bouwen en overcapa citeit te voorkomen. Na moeiza me onderhandelingen nam Bel gië de stilliggende fabriek over, die nu de naam Belgoprocess heeft gekregen. De verwerkings capaciteit zou van 60 ton tot 300 ton per jaar moeten worden uit gebreid om alle Belgische kern afval te kunnen verwerken Plutonium Bovendien wil Belgie. dat zo veel kerncentrales bezit dat het tegen 1990 de helft van zijn elektriciteit op basis van kernenergie zal pro duceren, een vooraanstaande po sitie op plutoniumgebied heb ben. De actievoerenden wijzen ook op het feit dat het bij opwerking in Dessel vrijgekomen afval nog steeds op het terrein van het voormalige Eurochemic ligt. Het zou binnen vijf jaar behandeld en definitief opgeslagen moeten worden. De Belgen zijn bezig met het zoeken naar een opslag in kleilagen ten noorden van Mol, vlakbij de Nederlandse grens. Ons land heeft geen opwerking, maar de Belgische ..nucleaire vuilnisbak" is dichtbij, zeggen de energiecomits Herinnerd wordt aan de grote problemen die overal ter wereld worden on dervonden met het opstarten van opwerkingsfabrieken. „Zeker bij Eurochemic is geble ken", aldus de energiecomités, „dat er onder miserabele, onvei lige omstandigheden moest wor den gewerkt, dat voorschriften werden overtreden, dat vitale voorzieningen voor de veiligheid van het personeel ontbraken, dat er gevaren zijn voor de omge ving." Onvolmaakt De opwerking van splgtstof is een onvolmaakte technologie, con cluderen de bezwaarden. Geva ren voor lozingen van zeer scha delijke produkten zijn te groot, radioactiviteit kent geen gren zen, als er in Dessel ongelukken gebeuren, die niet denkbeeldig zijn, krijgt Nederland de stra lingseffecten via lucht en voed sel „op zijn bord". Mede omdat er in Eurochemic ook Nederlanders (totaal 60) hebben gewerkt, is ons land medeverant woordelijk. zo wordt gesteld. De energiecomits baseren hun waar schuwingen mede op het relt— van een van die gewezen werk nemers. de 48-jarige K. G Pau- lus, die een aantal jaren als su pervisor in de plutoniumfabm-k bij Dessel heeft gewerkt Hij maakte toen de stopzetting be kend werd gemaakt gebruik van een afvloeiingsregeling. Politiek gezien bestaat er bg de Belgen nauwelgks tegenstand Enige hoop wordt gevestigd op bedenkingen die de laatste tgd in de gelederen van de Belgische socialisten worden vernomen. Een minister uit die partij (Claes van economische zaken) is ver antwoordelijk, ook voor de kern energie. maar de exploitatie is geheel in handen van particulie re maatschappij.-n Wel bestaat er nu een verbod op het bouwen van meer kerncentrales. TERAPELKANAAL (ANP) - Het coöperatieve aardappelmeel- concern AVEBE heeft over 1980 een verlies geboekt van 63.9 mil joen gulden Via extra steun van de overheid (47,1 miljoen) en van de boeren (14.2 miljoen) is dat verlies uiteindelijk terugge bracht naar 2.6 miljoen gulden. In 1979 boekte de AVEBE 35.5 miljoen verlies. Toen droegen de overheid 17 miljoen en de boeren 15 miljoen bij, zodat uiteindelgk een negatief saldo van 3 miljoen overbleef. DONDERDAG 18 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN 72,20 73. 20,70 27. 298.00 302, SI.10 BINNENLANDSE i>u*W AANDELEN AMSTERDAM - Op de Amster damse effectenbeurs heeft de aandelensector donderdag de weg omhoog weer ingeslagen na dat woensdag winstnemingen zorgden woor wat lagere koersen. Dit werd donderdag echter grotendeels weer rechtge trokken. Vooral de internationa le aandelen konden profiteren van tv.. c. nt I i. Daarbij was de Amerikaanse beurs nauwelijks veranderd Ko ninklijke Oho wist iets goed te maken van de koersverliezen die al een aantal dagen geleden wor den Het oliefonds klom naar 82,80, 2.50 hoger KLM had de wind in de rug door de bekend making van de fors verbeterde beladingsgraad m de maand mei. De koers werd omhooggezogen naar 129,70, 2,40 hoger. Unile ver bleef niet achter en was 1.80 vaster op 148.40 Ook Akzo en Philips werden duurder Alleen Hoogovens moest terrein prgs- gevcn en wel twee dubbeltjes op 18,70. De financiële waarden la gen er eveneens gezond bij met uitzondering van de hypotheek banken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23