Wat wil Reagan met wapenbeheersing VS rekenen niet meer op plaatsing kernwapens in Nederland DONDERDAG 18 JUNI 1981 WASHINGTON Een positieve Nederlandse beslis sing over de plaatsing van 48 kruisraketten is van grote betekenis voor het Atlantisch bondgenoot schap. Zo luidt de officiële boodschap in Washing ton. Achter de schermen klinkt echter een ander geluid. De vertolkers daarvan noemen de officiële lezing "peptalk". Nederland is wat hen betreft al „opgege ven". Is in feite ook niet van betekenis, want Duits land en Italië staan borg voor plaatsing van vol doende raketten. De Euroraketten zijn in Washing ton geen „hot item" meer. Over één punt is iedereen het eens: om militaire redenen zijn de 48 raketten op Neder landse bodem niet nodig. Ze kunnen evengoed elders staan. Maar een positieve be slissing is van politiek en psychologisch belang. De eenheid en geloofwaardig heid van het bondgenoot schap zijn de inzet. Vertolker van de officiële le zing is onderminister voor Europese zaken, Lawrence Eagleburger. Hij is ook de man die de onderhandeling en met de Russen over be perking vaa Euro-strategi sche wapens gaat voorberei den. Amerika houdt zich aan de belofte die onderhandelin gen te voeren, dan moet Eu ropa zich ook houden aan de afspraak de raketten te plaat sen, zegt hij. Europa moet zich afvragen of de NAVO belangrijk voor haar is. Het loslaten van de TNF-beslissing (TNF staat voor Theater Nuclear Forces) kan de NAVO veel schade be rokkenen, zegt een hoge re geringsfunctionaris. Het Amerikaanse vertrouwen in bondgenootschappelijke be sluiten zou verdwijnen. Maar Robert Pranger, directeur internationale zaken van het Amerikaanse Enterprise In stitute (een conservatieve „denktank" met goede con tacten met het Reagan-be- wind) gelooft niet dat de TNF-kwestie door Reagan hoog zal worden opgespeeld. Amerika heeft belangrijker zaken aan het hoofd, zegt hij. Perzische Golf De Russische dreiging naar Zuidwest-Azië en Japan is een groter zorg, aldus Pran ger. Dus zullen de Verenigde Staten zich vooral toeleggen op hun plannen voor een sterke interventiemacht voor het gebied rond de Perzische Golf en militaire versterking van Japan. „We kunnen best leven met een negatieve Ne derlandse beslissing", zegt hij over de kruisraketten kwestie. In Washington wordt de in vloed van een Nederlands „nee" (of van uitstel van een Nederlandse beslissing) op de andere Europese bondge noten niet groot geacht. De Amerikanen rekenen op West-Duitsland en Italië en verwachten dat ook België mee zal doen. Wel zegt men dat in een mogelijk sneeuw baleffect het enige echte ge vaar van een afwijkende Ne derlandse houding zou schui len. Stafleden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden voorzien een golf van anti- Europese gevoelens wanneer alle Europese bondgenoten de kruisraketten zouden af wijzen. Er zullen krachtige stemmen opgaan om dan maar de Amerikaanse troe pen uit Europa terug te trek ken. „De grootste bedreiging voor het bondgenootschap komt niet van de houding van Ne derland, rcjaar van irrationele reacties in de Verenigde Sta ten", zegt Pranger. „Als reac tie kan er een zwenking naar rechts komen. De isolationa- listische, nationalistische groep zal naar voren komen en aandringen op het zoeken van nieuwe vrienden, bond genoten die werkelijk willen helpen. Zuid-Afrika bijvoor beeld". Nu al bestaat er een sterk ge voel dat de Europeanen voor een prikje profiteren van de Amerikaanse militaire be scherming. „De lasten en de risico's delen", wordt alom geroepen. Minister Haig werpt zich op als pleitbezor ger van Europa. Terwijl Ame rika de laatste tien jaar 13 procent minder uitgaf aan de NAVO, groeiden de Europese defensie-uitgaven met 20 procent, rekent hij voor. „Als we er alleen voor zouden staan, zouden we twee keer zoveel geld kwijt zijn". Filantropen Toen de NAVO in december 1979 in Brussel instemde met de bouw van 572 nieuwe ra ketten (Pershing 2- en Kruis raketten), werd tevens beslo ten tot onderhandelingen met de Sowjet-Unie over be perking van het aantal raket ten in Europa: het zogenaam de „dubbelbesluit". Voor standers van uitstel van de Nederlandse plaatsingsbe slissing (in het CDA te vin den) vinden dat die beslis sing mede afhankelijk moet zijn van resultaten in het wa- penbeheersingsoverleg. Die gedachtengang wordt zo wel voor als achter de scher men in Washington verwor pen. Als we zelf de nieuwe ra ketten niet hebben, valt er ook niet te onderhandelen, zegt men. De Russen zijn geen filantropen, dus praten vanuit een zwakke positie heeft geen enkele zin, zegt een regeringsfunctionaris. Op het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van defen sie, zegt een hoge functiona ris: „Als we die raketten niet plaatsen, zullen de Russen ons in de onderhandelingen niet serieus nemen. We hoe ven er niet evenveel te heb ben, maar iets is beter dan niets". Ook de Pentagon-man gelooft niet in filantropische bedoe lingen van de Sowjets. Voor argumenten dat het afzien van de raketten een mogelijk heid is om de bewapenings wedloop te doorbreken, heeft hij geen begrip. Tien jaar ge- Door Chiel Evers In december 1979 be sloot de NAVO in Eu ropa 572 raketten voor de middellange af stand te plaatsen. Ne derland onderschreef het besluit, maar zei pas in december 'BI een beslissing over plaatsing van 48 kruis raketten op ons grond gebied te zullen ne men. Bij de formatie van een nieuw kabinet belooft de rakettenkwestie een van de moeilijkste punten te worden. PvdA zegt „neen", D'66 zegt „in de huidige om standigheden neen" en CDA neigt naar uitstel van de beslissing. In de Amerikaanse hoofdstad Washington heeft men de hoop op een Nederlands „ja" al opgegeven, zo bleek verslaggevers Chiel Evers, die in bijgaand artikel een overzicht geeft van de standpun ten. leden heerste er in Amerika zo'n stemming, zegt hij. Maar ondanks Amerika's vriende lijker houding hebben de Russen hun agressief gedrag niet gewijzigd. Afghanistan gaf de klap. Zijn de Russen geen filantro pen, de Amerikanen even min, zo wordt in Europa ge vreesd. Velen zetten daarom vraagtekens achter de ernst waarmee de Verenigde Sta ten met de Sowjet-Unie zul len onderhandelen over be perking van de Eurostrategi- sche wapens. Willen ze echt, of doen ze het alleen maar om ons tevreden te stellen? Voor de gek „Als we niet werkelijk vonden dat de bewapening terug moest, zouden we niet gaan onderhandelen. We doen het niet om Europa voor de gek te houden, dat zou snel ge noeg doorzien worden", zegt een funtionaris op het State Department (ministerie van buitenlandse zaken), die nauw bij de voorbereiding van de onderhandelingen be trokken is. Van die onderhandelingen moeten we niet al te snel wat verwachten, wordt overal ge zegd. Het wordt een moei zaam proces. Alleen al het be palen over welke wapensys temen er gepraat gaat wor den (alleen de SS-20 en de NAVO-raketten die daar te genover komen, of ook ande re kernwapens in Europa?) zal zeer tijdrovend zijn. Zowel op het Pentagon als op het State Department valt te horen, dat de Amerikanen niet van plart zijn het aantal van 572 raketten in West-Eu ropa onderhandelbaar te ma ken. Dat wordt beschouwd als een minimaal antwoord op de 220 SS-20's met elk drie kernkoppen die aan de oost kant al zijn opgesteld. De onderhandelingen zijn veel eer bedoeld om verdere ont wikkelingen te stoppen. „We hopen dat we niet verder hoe ven te gaan dan de NAVO-be- slissing van december 1979", zegt een hoge functionaris op het State Department. „Dat we de ontwikkeling in de Sowjet-Unie kunnen stop pen, om te voorkomen dat er een nieuwe generatie syste men komt, die wapenbeheer sing nog moeilijker maakt". In kringen van het Congres (het Amerikaanse parlement) valt scepsis waar te nemen. „Sommigen in de regering van Reagan zien wapenbe heersing als een illusie", zegt een staflid van de senaats commissie voor buitenlandse zaken. Maar vooralsnog gunt hij de nieuwe president het voordeel van de twijfel. „De loop van de onderhande lingen zal het uitwijzen. Een stafmedewerker van de Democraten in de Senaat wijst op verdeeldheid in het regeringskamp. Minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig, is wel serieus voor stander van wapenbeheer- singsoverleg, zegt hij, maar van defensieminister Caspar Weinberger durft hij dat niet te zeggen. Geen visie De vraag is: naar wie luistert president Ronald Reagan hi meest? Reagan heeft zijn sie op de buitenlandse po tiek nog niet ontvouwt Daarmee wil hij wachten to dat hij de belangrijkste fina ciële plannen door het Co gres heeft gekregen Ma volgens Pranger van het E terprise Institute zal de pres dent vooral naar het Penta gon luisteren. Pranger zelf vindt het overi gens zinloos om met de Rus sen te praten zolang de raketten nog niet in Eu ropa staan „Maar het was een politieke beslissing. Die onderhandelingen zijn er om de Westduitse bondskanse lier Schmidt te gerieven" Ook Helmut Sonnenfeld. we tenschapper van een wat pro gressievere „denktank", het Brookings Institute, zegt het „Omdat Europese leiders hun positie lieten afhangen van onderhandelingen, moest de regenng-Reagan die wel beloven" Er was nog een reden voor de Amerikanen om zich bereid te tonen tot praten. Er moest een einde komen aan de reeks vredesvoorstellen van Brezjnjev. „Daardoor ont stond de indruk in sommige Europese kringen dat de Russen alle initiatieven na men en wij onwillig waren", aldus een zegsman op het Pentagon. Dat laatste is niet juist, betoogt hij. Betogen ook anderen. De nieuwe Amerikaanse presi dent heeft weliswaar SALT 2 naar de prullenbak verwezen, besloten de bewapening tot ongekende hoogte op te voe ren en gezegd dat de Verenig de Staten weer een leidende positie op het wereldtoneel zullen innemen, maar dat be tekent nog geen streven naar overwicht. „Er is een verschil tussen nummer 1 willen zijn en niet nummer 2 willen zijn", aldus de Pentagon- En het is van belang om „de an dere kant" niet nummer 1 te laten zijn, zegt hij. In Europa zien we dat onvoldoende in. „Ik ben bezorgd over de trend om minder belang te hechten aan het zeer serieuze spel dat wij met de Sowjet- Unie spelen", zegt hij. „Vijf endertig jaar lang is niet om streden geweest dat er van de Sowjet-Unie dreiging uitgaat. Nu is dat ineens wel het ge val". In Europa althans. In Ameri kaanse regeringskringen is dat allerminst het geval. Daar heerst de overtuiging dat de Sowjets er op uit zijn een wig te drijven tussen de NAVO- bondgenoten aan weerskan ten van de Atlantische Oce aan. Wanneer dat lukt. en Eu ropa zou geen nieuwe raket ten plaatsen tegenover de Russische SS-20. zijn de Westeuropese hoofdsteden „gijzelaars" van de Sowjets, zo wordt gewaarschuwd. Weerstand bieden „We moeten ons niet afvragen wat ze van plan zijn, maar eenvoudigweg kijken naar de militaire mogelijkheden die ze hebben en daar weerstand aan bieden", zegt een functio naris op het Pentagon. „Versterking van het machtse venwicht is een van de pijlers onder het buitenlandse be leid". zegt minister Haig. Hij noemt „de Sowjet-activiteit in de wereld het grootste ge vaar voor de vrede". Vandaar dat de nieuwe Amerikaanse regering een programma heelt om de komende vier jaar vele miljarden dollars ex tra aan bewapening uit te ge- De bevolking lijkt vooralsnog in grote meerderheid bereid om de plannen te steunen. „Als hot etiket militair is. kan je er als senator maar beter niet tegen zijn Zo is de stem ming nu", zegt de medewer ker van een vooraanstaand Democratisch senaatslid De kruisraketten passen vol gens de Amerikanen volko men m het hoofdstuk „af schrikking". „Hoe denken jullie, Europeanen, de Russi sche tanks te kunnen af schrikken zonder de dreiging met een kernoorlog''", vraagt een functionaris die zich op het State Department bezig houdt met Europese zaken Maar schuilde het wezen van de afschrikking er juist niet in, dat de grote interconti nentale raketten in Amerika, die volledige verwoesting van de Sowjet-Unie in petto hebben, voor West-Europa een nucleaire paraplu vorm den? „Dat is wel zo", aldus de zegsman, „maar het punt is datje niet weet wat de Rus sen denken. Misschien zijn zij er niet van overtuigd dat de Verenigde Staten bereid zijn New York op het spel te zetten als zij een vliegveld in Nederland aanvallen Daar om zijn kleine kernwapens in Europa zelf nodig". Helmut Sonnenfeld denkt daar precies zo over. Er is een stap nodig tussen de beschikbare wapensystemen jn Europa en de grote, strategische In mra ketten. „Die afschrikking is nodig om te voorkomen dat we in een paar uur zouden moeten beslissen over een ui terst drastische reactie op een Sowjet-aanval", zegt hij. De kruisraketten in Europa moeten de tweede en derde linie van de Sowjet-troepen bedreigen, aldus Sonnenfeld over het nut van het nieuwe wapentuig „Dat betekent een afschrikking van het soort landgevecht dat de Russen het liefst hebben een verrassingsaanval met latere aanvoer van hulptroepen. Daarom maken deze raketten een oorlog in Europa minder waarschijnlijk". SIPRI Het Stockholmse internationa le instituut voor vredeson derzoek SIPRI bestrijdt deze visie. In het onlangs versche nen jaarboek staat „Het lijkt duidelijk dat aan het woord afschrikking een interpreta tie wordt gegeven die veel wijder is dan de betekenis die het VToeger had Vele jaren lang heeft de in wezen defen sieve strekking van deze con ceptie als een nuttig vijge- blad gediend voor in wezen offensieve oogmerken". „Er bestaat alle aanleiding voor een drastische herwaarde ring van de afschrikkingsge dachte". aldus het SIPRI. Een stabiel wederzijds af schrikkingssysteem is een il lusie doordat de supermo- gendheden beide doorgaan met de ontwikkeling van kernwapens voor een be perkte nucleaire oorlog. „De beste methode voor werkelijke wapenbeheersing houdt in dat gebroken gaat worden met de conceptie van stabiele afschrikking en dat zal worden teruggekeerd naar pogingen om zowel een pragmatische als een morele grondslag aan nucleaire ont wapening te geven", aldus het SIPRI Je zult maar in het ziekenhuis belanden en bij die gelegen heid ontdekken, dat je hele maal niet meer in het zieken fonds zit! Het zal gelukkig niet vaak voorkomen, maar Marian B. was wel zo onge lukkig. Na haar ontslag uit het ziekenhuis kwam ze met de rekening bij ons: f5000,-, waar moest ze dat vandaan halen? Wat bleek... Marian leed aan een ernstige aangeboren kwaal, waarvoor ze regelma tig medische hulp nodig had; periodiek moest ze ook in een ziekenhuis worden opgeno men. Een baan in het "vrije bedrijf' was er voor haar niet bij. Ze had wel een tijdlang via de sociale werkplaats ge werkt. In dat zg. WSW-dienst- verband was ze verplicht ver zekerd voor het ziekenfonds. Dat veranderde toen ze ont slag nam om zich volledig aan haar hobby, schilderen,te kunnen wijden. Ze viel terug op haar arbeidsongeschikt heidsuitkering (op grond van de AAW). En aan deze uitke ring is geen verplichte zie kenfondsverzekering gekop peld. Deze verandering had ze moe ten doorgeven aan haar zie kenfonds. wat ze niet wist. De sociale werkplaats gaf het ziekenfonds wel door, dat ze er niet meer werkte. Het zie kenfonds schreef Marian daarna tweemaal een brief om haar te waarschuwen, dat ze uitgeschreven zou worden, als ze zich niet snel als vrij willig verzekerde meldde. Door een ongelukkige sa menloop van omstandighe den, waar het ziekenfonds en Marian geen van beiden iets aan konden doen, bereikten de brieven haar niet. Het zie kenfonds schreef haar uit en kort daarna werd ze in het ziekenhuis opgenomen. Brandend huis Voor mensen als Marian, die niet verplicht in het zie kenfonds verzekerd zijn, is de vrijwillige ziekenfonds verzekering in het leven ge roepen. Deze verzekering geeft dezelf de rechten als de verplichte ziekenfondsverzekering. Ie dereen, die niet verplicht ver zekerd is en een inkomen heeft beneden de zg. loon grens (op dit moment f42.300.- bruto over 1980). kan voor de vrijwillige verze kering in aanmerking ko men. Het ziekenfonds is wet telijk verplicht ook die men sen toe te laten, die op grond van hun gezondheidstoe stand of leeftijd een extra ziekterisico lopen. Van hen mag bovendien geen hogere premie worden gevraagd. Dat is het bijzondere van de vrijwillige ziekenfondsverze kering ten opzichte van de partikuliere ziektekostenver zekeringen. Door dat verbod van "risicose lectie" kan de premie voor de vrijwillige verzekering wel behoorlijk oplopen. Wie over weegt zich voor de vrijwillige verzekering aan te melden, doet er dan ook goed aan eens te kijken of hij met een partikuliere verzekering in zijn geval niet voordeliger uit Het ziekenfonds mag dus niet op gezondheid of leeftijd se lecteren. Maar het mag wel een wachttijd aanhouden, als je niet tevoren en aansluitend verplicht of (bij een ander zie kenfonds bijv.) vrijwillig ver zekerd bent geweest. Zo geldt voor ziekenhuisopna me een wachttijd van twee maanden. Meld je je dus aan en word je binnen twee maanden daarna opgeno men, dan worden de kosten van de opname, voorzover deze gemaakt worden binnen die twee maanden, niet ver goed. Het wordt allemaal heel anders, als je je pas meldt, wanneer je al ziek bent en daarvoor zg verstrekkingen (medische hulp, opname) nodig hebt. Je vormt dan niet zomaar een "risico", maar een direct "schadegeval". De zieken fondsen hebben daarvoor een naam: "brandend huis" (als je huis in brand staat, kun je het ook niet meer ver zekeren). Het ziekenfonds mag dan wel degelijk weige ren je tot de vrijwillige verzeke ring toe te laten! De Ziekenfondsraad, die toe zicht houdt op de zieken fondsen, ook voor wat betreft de vrijwillige verzekering, is overigens wel van mening dat de ziekenfondsen de toe lating alleen zouden mogen weigeren in geval van "apert misbruik". De Raad denkt daarbij aan gevallen, waarin mensen bewust wachten met hun aanmelding tot ze een maal ziek zijn. Misbruik Hoe is het nu voor Marian afge lopen9 We hebben het zie- Koornbrugsteeg 2 2311 EK Leiden kenfonds gevraagd Marian alsnog in de vrijwillige verze kering op te nemen en wel met terugwerkende kracht tot het moment waarop haar verplichte verzekering was geëindigd (dus toen ze ont slag nam uit haar WSW dienstverband) Concreet kwam ons voorstel er dus op neer, dat Marian de premie over die periode zou betalen en het ziekenfonds de zieken huiskosten. We vonden dat in het geval van Marian echt niet teveel gevraagd, omdat ze eigenlijk maar op één punt in gebreke was gebleven ze had het ziekenfonds niet doorgegeven dat ze gestopt was met werken. Maar we vonden het tegefijkertijd zo begrijpelijk, dat ze daaraan niet had gedacht. Het ziekenfonds stelde zich eerst heel formeel op Marian kon als verzekerde worden toegelaten, maar niet met te rugwerkende kracht Dus niet minder, maar helaas ook niet meer dan de wet bepaal de Het heeft heel wat overredings kracht en daarmee tijd ge kost voordat het ziekenfonds inzag, dat hier geen sprake was van het "aperte mis bruik", waarvoor de weige ringsbevoegdheid volgens de Ziekenfondsraad bedoeld is Uiteindelijk kreeg Manan dus wat haar o.i. toekwam Laksheid Het is ons heel duidelijk gewor den dat een "brandend huis", dat ook maar enige laksheid verweten kan worden ge-en schijn van kans heeft op een verzekering met terugwer kende kracht "Je weet welk risico je loopt of je hebt het kunnen weten", redeneert het ziekenfonds Een redelij ke redenering die in het alge meen ook opgaat voor men sen. van wie de verplichte, verzekering ophoudt. Je bent immers verplicht om standigheden. die tot het ein de van de verplichte verzeke ring leiden, bij het zieken fonds te melden Bovendien waarschuwt het ziekenfonds je ook. als het op andere wtyat hoort, dat je verplichte verze kering is geëindigd Je krijgt dan nog de kans je voor de vrijwillige verzekering aan te melden voordat het zieken fonds tot uitschrijving over gaat De vrijwillige verzeke ring zou natuurlijk erg duur (nog duurder) worden, als het ziekenfonds "brandende hui zen" zonder meer zou toela ten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21