Blik in de weekbladen Verbetering van oude Stadswijken minder duur dan wordt gedacht... ELSEV1ERS 3? Japan wil meer uit Europa importeren POSTCODE jHESJ DONDERDAG 18 JUNI 1981 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG - Stadsver nieuwing lijkt onbetaal baar. De berekeningen lopen uiteen, maar als verbetering van oude stadswijken in de ste den ter sprake komt, is denken aan miljoenen niet voldoende. Miljar den guldens per jaar worden uitgetrokken. Voor de meeste ge meentebestuurders van welke politieke kleur ook, is het nauwelijks genoeg. Er is woning nood en nieuwbouw blijkt niet toereikend te zijn om dat op te lossen. Dus kunnen verouder de woningen niet zo maar afgestoten worde- Groot probleem bij stadsver- nieuwing is dat bewoners van op te knappen stadswijken precies ook de allerlaagste in komens hebben en zelf nau welijks kunnen bijdragen aan de kosten van de renovatie. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid schat dat de komende twintig jaar tachtig miljard nodig is om alle Nederlandse wonin gen op het kwaliteitsniveau te brengen van na 1965. De rege ring erkent dat het huidige tempo van woningverbete ring veel te laag is. Verpaupering Stadsvernieuwing is van het grootste belang. Wordt er niets gedaan aan de woningen dan dreigen steden te verpau peren, trekt een deel van de bewoners weg, draaien over blijvers dol en vandalisme en burgerlijke ongehoorzaam heid krijgt een uitstekende voedingsbodem. Maar waar komt het nodige geld van daan in een tijd waarin ieder aandringt op versoberin- g? Eén enkele discussiebijeen komst van deskundigen op stadsvernieuwingsgebied in Utrecht gehouden, geeft niet hèt antwoord. Opvallend was wel de eensgezindheid bij de door het Nationaal Comité Europese Stadsvernieu wingscampagne uitgenodig de deskundigen. Ieder vond dat extra geld voor de stads vernieuwing hoe dan ook er gens gevonden moet worden. Zelfs als het uit onwillige be leggershanden getrokken moet worden. Kamerleden waren in Utrecht bewust niet uitgenodigd om niet te verzanden in partijge- kijf. Het parlement en rege ring kreeg prompt een deel van de schuld van de niet vlekkeloze voortgang in de verbetering van de woning bouw in de steden. Daar zou teveel in aparte hokjes ge dacht worden volgens Rotter damse wethouder van stads vernieuwing J. G. Van der Ploeg. Zo kan het gebeuren dat het ministerie van sociale zaken miljoenen guldens ver bruikt voor uitkeringen aan werkloze bouwvakkers, ter wijl het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke or dening geen geld heeft voor woningbouw die de werklo zen aan werk zou helpen. 'Penny Wise' Bestreden werd op de bijeen komst dat stadsvernieuwing zoveel geld kost. „Iedereen rekent uit wat een bepaald project gaat kosten. Maar er is nooit iemand die uitrekent wat het gaat kosten als je zo'n project niet uitvoert", aldus een spreker. Wethouder Van der Ploeg had wat dat betreft een sprekend voorbeeld. In oude wijken staan woningen in een dichtheid van soms 120 woningen per hectare op el kaar. Veel te veel volgens he dendaagse eisen, alleen al om dat nu voor elk huis een auto moet kunnen staan. Als in zo'n oude wijk vervangende nieuwbouw komt, is voor de helft van de oorspronkelijke bewoners geen plaats meer: die moet uitwijken naar nieuwbouwsteden in de om geving. Van der Ploeg: „Uitgerekend is dat een nieuwe uitbreidings wijk in de Hoeksche Waard bij Rotterdam twee miljard kost aan wegen en railverbin dingen. Die kosten kun je be sparen door in de oude wijk op de oude dichtheid van 120 woningen te gaan zitten. Dat kan door parkeergarages te bouwen waarvan we de huur prijs via extra subsidies op vijftien gulden per maand wilden houden. Dat werd ge weigerd". Beleggers Het enkele maanden geleden gepresenteerde plan van de Amsterdamse wethouder van stadsvernieuwing Jan Schae- fer bleek in het Utrechtse ge zelschap goed te zijn ontvan gen. Schaefer noemde het verheugend dat ondanks de kritiek („iedereen sprak zijn waardering uit om vervolgens een vuilnisbak over me heen te storten") van de pensioen fondsen en beleggers de ideeën zijn gaan leven bij on der meer de vakbewegin- g. Zijn 'deltaplan' voor de steden roept beleggers op geld te ste ken in sociale woningbouw, waarbij genoegen moet wor den genomen met een lagere rente dan op de vrije geld markt mogelijk is. Beheer ders van pensioenfonsen wij zen het van de hand omdat be taalbare woningbouw niet hun belang is. Zij zouden slechts te zorgen hebben voor zo groot mogelijke pensioen uitkeiingen van hun lede- Fout, volgens Schaefer. „Men sen die deelnemen in het Al- gemeen Burgerlijk Pensioen fonds zullen voor het meren deel niet in stadsvernieu wingsgebieden wonen. Maar ze maken wel gebruik van alle voorzieningen en leuke din gen die alleen een grote stad kan bieden. Of ze hebben kin deren die kraken. En anders merken ze hel wel aan hun be lastingformulier. Elke keer dat de ME moet uitrukken, kost geld." Overwinst Een man die als directeur- generaal van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelgke ordening fors be taalt voor zijn pensioenrecht bij het ABP, de heer J. M. Koopman, bleek ook voor stander te zgn van het meer bijdragen door pensioenfond sen aan woningbouw „Ik heb persoonlijk geen enkele zorg over mijn pensioen straks De fondsen hebben door de be trekkelijke lage inflatie en de hoge marktrente de laatste ja ren een soort overwinst kun nen maken Het verschil tus sen inflatie en marktrente le vert hen vgf procent winst op." Topambtenaar Koop man zei het redelgk te vinden als die overwinst ten goede komt van aan woningbouw „Het probleem is in Neder land niet dat er geen bouw plannen zgn. Er is alleen geen geld Dat gat daartussen moet de komende jaren met alle middelen die mogelgk zgn worden gevuld." Van de bewoners zelf kan het ook volgens hem nauwelijks komen. „Ik ben niet onderste boven van de gigantische be dragen die nu al aan huursub sidies worden uitgekeerd. Dat ligt in dezelfde orde van grootte als de renteaftrek. Je hi bt ze allebei nodig om de woningbouw op peil te hou den". Echt pessimistisch werd de bg- eenkomst niet afgesloten. Het geld is een probleem, zoals ook de grote hoop bureaucra tische regels en bemoeizucht van met circulaires rond strooiende rijksambtenaren beter zou kunnen verdwg- nen. Maar, zei Schaefer, „er zijn enorme problemen maar ik werk met mee aan een gra- flucht. Steden zgn. dat leert de geschiedenis, niet kapot knjgen. Er zijn gigantische dingen gebeurd de laatste ja- Zgn Rotterdamse collega Van der Ploeg zei pessimistischer gestemd te zgn Hg heeft m zgn stad te maken met huur- weigenngs acties van bewo ners die zeggen de prgzen van opgeknapte woningen met meer te kunnen betalen „Ik hoop dat de mensen blgven vechten, anders beland je in- dwdisd in een graflucht Maar actiegroepen moeten ook bedenken dat met alles mogelgk is". MACA7INF WD-voorman Hans Wiegel noemt zijn boerderijtje in Friesland wel eens 'het Nederlandse Colom- bier-des-deux-Eglises'. In dat dorpje, ver weg van van rege ringscentrum Parijs, wachtte ge neraal De Gaulle tot de natie een beroep op hem deed. Frankrijk moets gered worden. Nederland binnenkort ook? "Je moet verge lijkingen nooit te ver doortrek ken", zegt Wiegel. Hij wacht rus- tif af en werkt aan zijn formatie leus 'onze tijd komt'. "Misschien worden ze (CDA-PvdA-D'66) het nog eens. Dat moet je natuurlijk nooit helemaal uitsluiten, want de Partij van de Arbeid is waar schijnlijk bereid de eigen ziel en zaligheid en zelfs de eigen aan voerder te verkopen". Verder in EM: Afscheid van Eppo Doeve, de 73-jarige tekenaar, die vorige week overleed. Pierre Huyskens tekent het leven van 'die onvervangbare collega'. Operatie Bullewijk: Volgende week gaat het nieuwe Amster damse Academisch Centrum open. Dan is operatie-Bullewijk, de grootste ziekenhuisverhui zing van Nederland een feit. "Verbijstering om een giganti sche patiëntenfabriek en wee moed om het knusse oude gast huis dat werd afgedankt. Ook in EM ontbreek de kwestie Polen niet. "De Russen zullen tien tanks nodig hebben om mij in bedwang te houden. Als de Sowjets ingrijpen vinden ze der tig miljoen Polen op hun weg", een interview met de Poolse vak bondsleider Lech Walesa. "Onverzekerd autorijden en frau deren loont". De brokkenmaker die kan liegen zonder te blozen, maakt goede kans om niet op te draaien voor de schade. Op grote schaal wordt straffeloos onverze kerd gereden. Een wantoestand, en verkeersdeskundigen vragen zich af hoe lang dit nog kan door gaan. Het onverzekerd rijden is slechts één van de treurige gevol gen van de chaos in de huidige regeling van de autodocumen ten. Autopapieren zijn niet op el kaar afgestemd. Controle is óf onmogelijk óf onvoldoende. Ho Chi Minhstad, het voormalige Saigon. Ieder detail uit het leven van "Oom Ho" is van onschatbare waarde voor de meeste Vietnamezen. Hij wordt vereerd als een heilige. Zijn betekenis voor het Vietna mese regime is vele malen groter dan die van Mao voor de Chine zen of die van Lenin voor de Sowjet-Unie. "Ho Chi Minh is Vietnam". De huidige leiders van Vietnam ontlenen hun gezag in niet geringe mate aan Ho Chi Minh. Het zijn Ho's strijdmak kers van het eerste uur, en de jongste van hen is dan ook al weer de zeventig voorbij. Ho's leiderschap over het graf heen verklaart misschien ook waarom de Vietnamese communistische partij als enige nooit zuiveringen aan de top heeft gekend: er is geen Vietnamese Trotski of Boe- charin, geen Lin Biao of geen Bende van Vier. Een artikel gewijd aan de vraag- Hoe antisemitistisch zijn de Bondsrepublikeinse linksen? Twee jonge Duitse joden, de journalist Henryk Broder en de onderwijzeres Lea Fleischmann, hebben hun huisdeur met een luide klap dichtgeslagen en zijn naar Jeruzalem verhuisd. Zij konden, verklaarden ze, in deze vrieskou niet meer leven. Ze schreven beiden een woedend boek over hun ervaringen en Broder schreef bovendien een open brief, waar de Duitse pers nu al weken van davert. VN in gesprek met Broder: "Vroeger kende elke Duitser wel een paar nette joden. Vandaag de dag ken ik een Daar nette Duitsers". In de boekenbijlage o.a. Marsman, Poll. Willem Brakman en Philip Roth. landers zo weinig fantasie heb ben, dat ze het bijna méér op prijs stellen wanneer ze weten dat iets niet echt is gebeurd". De passie voor reizen van Noote- boom komt volgens hem voort uit de mogelijkheid, dat je bij voorbeeld morgen in Equador kunt zitten. "Het is net zoiets als donjuanisme met vrouwen: de mogelijkheid is zo opwindend" Verder in de Boekenextra: Marcel Proust, Ida Gerhardt en William Faulkner. Swami Deva Ojas is inmiddels aan zijn derde naam toe. Acht jaar ge leden heette hij nog pater Jesual- dis en daarvoor gewoon Theo de Ronde. De bruine pij heeft hg weggehangen voor een oranje gewaad. Hij zet geen bloemen meer voor het Mariabeeld, wèl oranje lelies bij het portret van de Bhagwan op zgn werktafel. En is, zegt hij, gaan houden van het leven zoals het is. "Nu Poona is gesloten wordt er een nieuwe ashram gebouwd in het noorden van India, bij de Himalaya. Daar gaan we gewoon verder, de Bhagwan ook. Ik ook". Onder de kop 'Westerse banken beslissen de rol van Polen' doet De Tijd voorspellingen wat er ge beurd als de westerse bankiers deze week in Parijs geen uitweg kunnen vinden uit de financiële misère. "Mislukt dit, dan bete kent dat een forse stap op weg naar de sociaal-economische chaos en dus naar het ingrijpen door het Kremlin". In de serie Vietnam van Piet Pi- ryns deze week een portret van Na het ik-tijdperk in de Nederland se literatuur schijnen de reisver halen in de belangstelling te ko men. In ieder geval die van Cees Nooteboom, reisverhalen-schrij ver bij uitstek. "Nooteboom heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld van een argeloze ro- matische lifter (Philip en de an deren) tot een observerende glo betrotter (Een avond in Isfahan). Nooteboom: "Ik geloof dat Neder- hervormd nederland Harry van den Bergh, Tweede Ka merlid van de PvdA en defen siespecialist schrijft in HN een artikel over de achtergronden van de Israëlische aanval op de kerncentrale van Irak op tweede Pinksterdag. Van den Bergh meent, dat een re gelrechte veroordeling van deze daad wat al te simplistisch zou zijn. "Deze aanval heeft een voor geschiedenis en een context in de internationaal-politieke ver houdingen die het niet zo mak kelijk maakt onmiddellijk te roe pen, dat de heer Begin een 'schurk' is die zo snel mogelijk van het Israëlisch politieke to neel zou moeten verdwijnen". "Irak heeft een regime dat zonder twijfel het wreedste is van het Midden-Oosten en is één van de leiders van het front tegen de Egvptisch-Israèlisehe vredes overeenkomst. Een regime dus, dat vanwege zijn politieke wreedheid gevreesd moet wor den", aldus Van den Bergh. Na een terugblik in de geschiedenis van de staat Israël trekt Van den Bergh min of meer ter verdedi ging van de Israëlische aanval een vergelijking tussen aanval len van Palestijnse terroristen op burgerdoelen, die hg weliswaar veroordeeld, maar tevens als wanhoopsdaden betiteld, en de Israëlische aanval op de kern centrale van Irak, welk land is staat was binnen zeer korte ter mijn een kernwapen te produce ren. "Volkenrechtelijk te veroor delen, maar als gedrag van 'een kat in het nauw' te verklaren", meent Van den Bergh. Ed de la Torre is priester op de Fi lippijnen. Hij heeft ruim vijf jaar gevangen gezeten. Reden daar voor was zijn bijdrage aan het il legaal verzet. De la Torre voelde zich solidair met de boeren in zijn land. De boeren, die allemaal pachters zijn, mogen volgens de wet zeventig percent van de op brengst van hun land behouden. De overige dertig percent dient te worden afgedragen aan de ADVERTENTIE landeigenaren. In de praktijk komt het erop neer, dat de boe ren de helft van hun landop- brengst moeten afdragen. "We hebben zeventig zaken voor de rechtbank gebracht. Alhoe wel de wet achter ons stond heb ben we geen van de zaken ge wonnen". zegt De la Torre. Niet alleen de overheid krijgt een veeg uit de pan van Ed de la Tor- re. "De kerk steunt makkelijker mensen die lijden dan die strij den. De kerk laat de overheid nog veel te veel de grenzen bepa len van wat christendom is". W/l/d£fêA/,D/£ /foofw•S*t5f£V l^rV0^6£A/ OPd£gtfZ£/f/£ .Op De Nieuwe Rijn HP's omslagartikel is getiteld De Bewaarders. Wat bezield iem- dand om gevangenisbewaarder te worden? Over het verschil tus sen 'bejegeningsfunctionaris', 'detentiebegeleider' of 'penitair inrichtingswerker'. "Als je alle zestig bewaarders op de man af zou vragen: zou je misschien een andere baan willen hebben, dan willen ze morgen allemaal een baan waaraan ze meer plezier be leven". Een gevangene "Ze voe len zich hier even afschuwelijk als wg. Zg zitten ook gevangen". Al vijftien jaar organiseert Ben Hoekendijk van de Stichting Op wekking ter ere van Pinksteren de Vierhoutenconferentie. Bg de camping Zon en Vrijheid op de Paatsheuvel komen de aanhan gers van deze stichting bijeen. Opwekking staat volgens oprich ter Hoekendijk "tussen de ker ken en de niet-kerkelgke, vrije groepen in, doende met de ver spreiding van het evangelie in binnen- en buitenland, theolo gisch het dichtste bij de charis ma beweging De aanhangers blgven dus in eigen kerken, maar de lofprijzing verbindt hen Er wordt zeker druk lofc pm« in Vierhouten Vervolgens wordt de Heer aangeroepen toch vooral zorg te dragen voor de financiële kant van de zaak. Verder in HP De Italiaanse ziekte, waarmee het vallen en opstaan van de diverse Belgische kabi netten bedoeld wordt. En uiter aard een artikel gewijd aan de 'lieve' partijraad van de PvdA. die zich in vergelgking met de vonge formatieperiode opvallen koest heeft gehouden. BRUSSEL (ANP) - De Japanse regering zal spoedig een "plechtige ver klaring" afleggen, gericht tot het Japanse publfc n M htt Japanse bedrijfsleven, waarin gewezen zal worden op de noodzaak van een gro tere import van produkten uit Europa Dat heeft de Japanse minister voor handel en industrie. Rokusuke Tana- ka. gisteren in Brussel op een persconferentie gezegd. Tanaka heeft dinsdagavond en gisteren besprekingen gevoerd met de voorzitter en verscheidene leden van de EG-commissie in Brussel Meer import in Japan van Europese produkten is van essentieel belang voor een beter evenwicht in de handel tussen de Europese Gemeen schap cn Japan Tanaka zei er overigens bg dat het tgd zal kosten voor er tastbare resultaten zullen zgn. met andere woorden, vóór de Europe se export naar Japan daadwerkelijk toegenomen zal zgn. Zoals bekend heeft Europa een groot tekort op zijn handelsbalans met Japan Tanaka noemde het noodzakelgk dat Japan en Europa hun banden aan halen. Volgens hem zijn de besprekingen die hg in het Europese hoofd kwartier in Brussel voerde nuttig en succesvol geweest. Gaston Thorn, de voorzitter van de EG-commissie, zal vandaag zijn visie op de ge sprekken met Japanse autoriteiten geven. Eerder deze weck voerde de EG-commissie ook besprekingen met de Japanse premier Suzuki. Minister Tanaka bevestigde gisteren dat Japan bereid is zijn auto-export naar de Duitse bondsrepubliek en naar de dne Benclux-landcn te mati gen. Preciese gegevens en cgfers daarover zei hg echter niet te kunnen geven. Volgens Tanaka zal Japan ook bezien wat het kan doen inzake de export van andere produkten die de Europese markt verstoren De Japanse minister onderstreepte het belang dat Japan hecht aan de vrije handel en de uitbreiding daarvan "Protectionisme is niet het mid del om de economische problemen op te lossen", zo zei hg Staat bij alle adressen in uw boekje de postcode al? Da's makkelijk als u straks uw vakantiekaartcn stuurt a QewooHeue*idoeH.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17