Oostenrijk neemt leiding over van West-Duitsland Steeds meer vluchtelingen uit Polen naar Oostenrijk m Kopstukken gewipt bij De Munnik In WK-kwalificaticstrijd Midlotto Marcella Mesker geplaatst voor Wimbledon-strijd Gijsberts tweede in Venetië Vietnam mikt op dialoog Proces in Turijn Ook synodevoorzitter Roos op ,Kirchentag, DONDERDAG 18 JUNI 1981 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - In het Munnik-toer- nooi vielen vooral bij de heren in C enige kopstukken. OLTC'er Marcel Gerritsen gaf Ton Crépin van Roomburg geen schijn van kans. De als derde geplaatste Rob Stam werd geëlimineerd door Jeroen Hoevers. Bij de da mes in C plaatste Marianne Everts zich ten koste van Yvon ne Westerhout en kwam favorie te Leontien Poots niet in de pro blemen tegen Truus Hennipman. In B werkte Herman van der Ca- pellen de tweede ronde tegen Thomas de Mooy op eigen park in Rijnsburg af en overtuigde op nieuw: 6—0, 6—4. Bart van der Feen kwam een ronde verder door winst op Thijs Steensma 6-2,7-5. De als vijfde geplaatste Jan Willem van Dop stuitte op felle tegenstand van dubbelspel- partners Hans Tönjann. Na winst voor Van Dop in de eerste set (7-5), verlies in de tweede (3-6), gooide de duisternis by de stand 5-5 roet in het eten en besloten beide spelers daarop vandaag maar de gehele set over te spe len. Bij de dames werd de strijd tussen Bertie Koemans en Karin Braakman om dezelfde reden ge staakt. Beide dames zetten mor genavond de strijd voort en be ginnen dan aan een derde set. In dezelfde categorie bleek Liselot- te van der Bijl sterker dan Barba ra Heesen (6-1, 6-1) en klopte Ellen Geresse de Voorschotense Ellen Winckel met 6—4, 6—4. In Lisse werd Ivar de Jong al in een vroeg stadium uitgescha keld. Leon Damen zette de Uni cum speler de voet dwars: 6-4, 6-4. Peter Leythen leverde een prima prestatie door de Indiër Wilson te kloppen: 6-3, 7-5. By de dames plaatste Rose-Marie Verdegaal zich zonder proble men voor de volgende ronde door winst op Paola Kaaien. Jan- nie Kaaien was evenmin succes vol. want zij verloor van E. Hen- neman: 7-5, 6-1. In de gemengd dubbel C was de grote verrassing, dat Annette Karl en Frank Bonte, als eerste geplaatst, werden uitgeschakeld door het koppel Jansen/Albers: 3-6, 6-2, 7-5. In het damesen kelspel D verdween de als twee de geplaatste Lizette van Noort door toedoen van Willemyn van Noort: 3-6, 6-4, 6-4 Uitslagen Munmk-toernooi HEB J. Koemans-R v.d Wilk 6-1, 6-3, B v.d. Feen-M Steensma 6-2. 7-5, H v.d. CapeUe-Th de Mooy 6-0, 6-4 DEB J van Sas-M. Scheymans w o.. E Geresse-E. Winckel 6-4. 6-4 HEC. L. van Tongeren-H Dorlandt 6—0, 6-2 F de Weger-Van Rhyn 6-3, 7-5 M Ekker-R Sonneveldt6-2 6-4 P van Paridon-O ten Bosch 6-4.6-4. R vd Wilk-P. van Alderwerelt 7-6. 6-4, E Plooi van AmstH-R de Bakker 6-4. 7-5. J Salman-M. Steen* 6-4, 6-4 DEC L. Poots-T Hennipman 6-3. 6-1. P Lafay-C. Huigen 6-3, 6-4 M. Everts—Y Westerhout 6-3, 5—7, 6-1. Uitslagen toernooi Lisse HEB H Verdegaal-H. Slissen 6-1, 6-2. E Zimmerman-H. Ekker 6-4, 7-6. L Damen-I de Jong 6-4. 6-4. P. Leythen-P Wilson 6-3. 7-5 6-7,6-4. P Barnhoorn-Gesta Fernan dez 7-5. 6-2. F. Liefbroer-L van Diest 6-1. 6-4 DEC E van Trigt-J Grimbergen LINZ (ANP) Oostenrijk heeft gisteravond in Linz een wedstrijd voor de voorronde van het toernooi om de we reldtitel voetbal tegen Finland met 5—1 gewonnen. Bij de rust stonden de Oostenrijkers al voor met 2-0. Door dit resultaat nam Oostenrijk in groep één de leiding over van West-Duitsland. Oostenrijk heeft tien punten uit"zes wedstrijden, West-Duitsland staat op acht punten uit vier duels. Voor ruim 25.000 toeschouwers zorgde Prohaska met treffers in de 16e en 18e minuut voor een comfortabele voorsprong van Oostenrijk bij rust. Krankl (49e), AZ'67-speler Welzl (55e) en Jur- Het UDO-bestuur hield gisteren een receptie ter ere van van het behaalde kampioenschap naar de derde klasse. Op de foto ont vangt secretaris Rose Hazebroek felicitaties. tin (66e) brachten de stand op 5-0, alvorens Valvee voor Fin land in de 72e minuut iets terug kon doen. Bij Oostenrijk waren Prohaska en Jara de uitblinkers. De stand in groep een is nu: 1. Oostenrijk 6 5 0 1 10 15—3 2. W-Duitsland 4 4 0 0 8 11-1 3. Bulgarije 5 3 0 2 6 9—6 4. Albanië 5 1 0 4 2 3-10 5. Finland 6 0 0 6 0 1-19 Het Zwitserse voetbalelftal speel de gelijk in Oslo voor het kwalifi catietoernooi om het wereldkam pioenschap tegen Noorwegen: 1-1. Bij de rust was het nog 0-0. In de 62e minuut gaf Barberis de Zwitsers, die onlangs verrassend Engeland versloegen, de leiding. Twee minuten voor het einde zorgde Davidsen voor de gelijk maker. Er waren 18.000 toe schouwers Door dit resultaat veranderde er in de stand van voorrondegroep vier vrijwel niets. Zwitserland bleef vierde en Noorwegen vijf- VOETBAL - In het achtste toer nooi om het Europees voetbal kampioenschap voor politie teams heeft Nederland gisteren in Hamburg met 0-4 verloren van Noorwegen. Zweden en Noorwegen plaatsten zich voor de finale. Halverwege het duel met Noorwe gen stonden de Nederlandse agenten door een treffer van Bal ken met 0-1 achter. Eidem (2) en nog eens Balken bepaalden de eindstand op 0-4. De AZ-speler Kurt Welzl bewees in de interlandOostenrijk-F inland zijn schuttersfaa de. Engeland voert de ranglijst aan met zeven punten uit zés wedstrijden en wordt gevolgd door Roemenië (6 uit 5) en Hon garije (5 uit 4). Op 9 september speelt Engeland een uitwedstrijd tegen Noorwegen. De stand in groep vier is nu: 1. Engeland 6 3 1 2 7 11-6 2. Roemenië 5 2 2 1 6 4-3 3. Hongarije 4 2 1 1 5 6-6 4. Zwitserland 5 1 2 2 4 7-8 5. Noorwegen 6 1 2 3 4 5—10 Recordtransfer De 24-jarige international Klaus Allofs is gisteren voor een be drag van 2,25 miljoen mark over gegaan van Fortuna Düsseldorf naar FC Köln. Deze transfersom is een record voor West-Duits land. Na een vergadering van vijf uur gaf het bestuur van Fortuna het groene licht voor het vertrek van Allofs. "Sportief gezien is dit natuurlijk een enorm verlies voor onze club", aldus voorzitter Hans Noack. "Maar economisch gezien hadden we geen alterna tief meer. We moesten wel verko pen om de liquiditeitspositie te verzekeren". Klaus Allofs, die met vakantie is in Portugal, zal zijn handtekening zetten onder een driejarig contract, dat hem per seizoen ongeveer 400.000 mark oplevert. AS Roma AS Roma heeft gisteravond in Tu rijn de Italiaanse voetbalbeker gewonnen. AS Roma zegevierde met 5-3 over Torino. Na de regu liere speeltijd en verlenging was de stand 1-1. AS Roma schoot van elf meter vier keer raak, Tori no twee keer. In de 37e minuut zette Cutone Torino op 1-0. Uit een strafschop maakte Di Barto- lomei in de zestiende minuut van de tweede helft gelijk. De eerste wedstrijd tussen beide teams was eveneens in 1-1 geëindigd. AS Roma veroverde de beker voor de tweede achtereenvolgen de keer. Vorig jaar werd dezelfde tegenstander op dezelfde verslagen. RKC RKC, dat zich al zeker wist van de nationale voetbaltitel bij de zon dagamateurs. won in Groesbeek ook het laatste verplichte num mer tegen de Treffers. RKC zege vierde met 1-0 dank zij een tref fer van Dolf Timmermans in de 81e minuut. RKC won alle vier wedstrijden in de nacompetitie tussen de kampioenen van de drie hoofdklasse, de Treffers en DHC zegevierden elk eenmaal. Cruijff naar Diplomats WASHINGTON (AP) - Johan Cruyff heeft een contract ftte* kend tot het einde van het sei zoen bij Washington Diplomats, de club waar hy vorig jaar ook voor uitkwam. Dit hebben func tionarissen van de "dips" gister avond bekend gemaakt, maar zy gaven geen verdere details. Washington Diplomats bezet de tweede plaats op de ranglijst en verloor met 2-1 van koploper New York Cosmos. DEN HAAG (ANP) - De winnen de getallen van midlotto 24a van gisteravond zijn: 8- 9-16- 25-33-40 reservegetalien 20 en 37 Winnende eindcijfers van het formulier 10 52; 25.- 448; 250 - 1035 1000.- 37027; 25 000, 048241 AanUl deelnemers 504 827, inleg 1 916 088,- -, pnjzenbedrag 910 141.80. eerste prys 318549.63; tweede prijs 91 014.18 derde pnjs 136 521,27, vier de en vyfde prys: 182 028.36. ROEHAMPTON (ANP) - Marcella Mesker heeft zich geplaatst voor het Wimbledon tennistoernooi In het kwalificatietoernooi, dat in Roehampton wordt gehouden, versloeg zy gisteren in de derde ronde de Australische Cassell met 6-2 en 6-3 De amenkaanse Tracy Austin plaatste zich gisteren tydens het tennistoernooi in Eastbourne zonder problemen voor de kwartfinales damesenkelspel. Zy versloeg de Bntse speelster Jo Durie met 6-1 6-4. De 17-jange Amerikaanse Pam Casals had minder dan vijftig minuten no dig om haar landgenote Leslie Allen te bedwingen 6-3 6-0. Dc uitslagen van de partyen voor de achtste finales zyn Andrea Jaeger (Vst) - Bettma Bunge (Wdl) 6 3 6-0 Claudia Kohde (Wdl) - Renee Blount (Vst) 6-4 5 7 8 6 Pam Casals (Vst) - Leslid Allen (Vst) 6-3 6-0 Wendy Turn bull (Aus) - Ka thy Jordan (Vst) 6-3 6-2 Anne Smith (Vst) - Ivanna Madruga <Arg) 7-5 6 2 Tracy Austin (Vst) - Jo Dune (Gbr) 6-1 6-4 Barbara Potter (Vst) - Kim Sands (Vst) 6-3 6 3 Martina Navratilova (Vst) - Sue Barker (Gbr) 6-7 6-3 6-3.-. VENETIË (ANP) - De Nederland se atleet Koen Gysbers is giste ren tydens atletiekwedstrijden in Venetié op de 400 meter als tweede geëindigd in 46,72 secon den Winnaar werd de Italiaan Stcfano Malinverni. die zeven honderdste seconder sneller was. Zyn landgenoot Alfonso di Guida finishte in 46,93 als derde. De overwinning op de 1000 me ter ging naar Steve Ovett Met een tyd van 2 21,84 verwees de Brit de Spanjaard Antonio Paez (2.22,90) naar de tweede plaats. De wedstrijden in Venetië werden onder bar slechte weersomstan digheden gehouden. Vlak voor de start van de 1000 meter barst te een onweer los Een strakke wind maakte bovendien presta ties van wereldklasse onmoge lijk. De beoogde aanval van Ovett op het wereldrecord op de kilometer (van zijn landgenoot Coe, 2.13,40) ging daarom niet door. Dc belangrijkste uitslagen zyn 100 me ter horden dames 1 Michele Chardon- net (Fra) 13.47. verspringen heren 1 Ncnad Stekic (Joe)7.87 meter, kogelsto ten heren 1 Bnan Oldfield (Vst) 20.07. 400 meter heren 1 Malinverni (lla) 46,65, 2 Gysben (Ned) 46,72. 3 Di Gui da (Ita) 46.93. 1000 meter heren 1. Seven Ovett (Gbr) 221,84 2. Antonio Paez (Spa) 2.22.90, 3 Robert Benn (Gbr) 2.23.80 (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) In Oostenrijk komen de laatste maan den dagelijks ruim 30 Poolse vluchtelingen de grens over. Dat is acht keer zoveel als vorig jaar in een zelfde periode. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft mee gedeeld dat vorige maand 1259 mensen van 16 verschillende na tionaliteiten in Oostenrijk ver zoeken om politiek asiel hebben DEN HAAG (ANP) - Vietnam wil door middel van de dialoog vre de bewerkstelligen in Zuidoost- Aziè. Nu de landen van de Asean (Thailand, Maleisië, Singapore, Indonesië en de Filippijnen) op nieuw een regionale conferentie met de drie Indochinese landen (Vietnam, Laos en Cambodja) hebben geweigerd, wil Hanoi proberen met het voortzetten van regionaal overleg, tussen twee of meer landen uit beide kampen te komen tot een oplos sing voor Cambodja. Vietnam dringt er bij China op aan de vredesonderhandelingen te hervatten. Dit heeft de nieuwe Vietnamese ambassadeur in Frankrijk, Mai van Bo, tevens in Den Haag geaccrediteerd. Giste ren verklaard op een persconfe rentie in Den Haag. Hij herhaalde het Vietnamese standpunt dat het probleem Cambodja, een van de onderwer pen op de Asean-conferentie dei in Manilla plaatsvindt, een kwes tie is tussen de drie Indochinese landen en China. De drie weige ren deelname aan de Cambodja- conferentie van de Verenigde Naties die 13 juli in Nwe York zal beginnen. ingediend. Van hen zijn er 991 Polen en maar 35 Roemenen en 22 Tsjechoslowaken. Voor veel vluchtelingen is de con frontatie met het geciviliseerde Westen hard. De eerste kennis making met het Westen vindt plaats in het enige Oostenrijkse vluchtelingenkamp Traiskir- chen, een massief complex van gebouwen en barakken uit het einde van de vorige eeuw, dat ligt in een park op ongeveer 25 kilometer van Wenen. Na een veel bewogen geschiedenis als opleidingsinstituut voor kadet- ten en later als opleidingscen trum voor de Hitier Jugend, wer den de haveloze gebouwen tij dens de opstand in Hongarije in 1956, toen 200.000 Hongaren Oos tenrijk binnenstroomden, snel veranderd. De sombere onderkomens zijn ge bouwd voor het opnemen van 1000 vluchtelingen. Op het ogen blik zijn 1900 vluchtelingen in de gebouwen samengeperst, gezin nen wonen in door gordijnen van elkaar afgeschermde ruimten en alleenstaande mannen zijn met 40 tegelijk ondergebracht op slaapzalen. Drieduizend meer ge lukkigen hebben onderdak ge vonden in pensions en leegstaan de hotels over het hele land. De kosten voor de opvang van vluchtelingen zijn voor de Oos tenrijkse staat enorm en de Oos tenrijkers maken van hun hart geen moordkuil als ze zich bekla gen over het feit dat het Hoge Commissariaat voor Vluchtelinr gen van de Verenigde Naties, on voldoende fondsen ter beschik king stelt. In deze grauwe, sombere omge ving brengen de vluchtelingen hun tijd door. Ze mogen geen vaste baan aannemen, behalve in bijzondere gevallen. Hun enige tijdverdrijf is drie tot negen maanden wachten tot de formali teiten zijn vervuld en zij naar hun uiteindelijke bestemming in Amerika, Canada en Australië kunnen vliegen. Er mogen er maar een paar voorgoed in Oos tenrijk blijven. Oostenrijk verwacht dit jaar een re cord aantal vluchtelingen, waar van twee derde waarschijnlijk Polen zullen zijn. Achter ieder nummer op dc vluchtelingenlast staat een individu, een gezin, dat leeft tussen hoop en vrees, vaak niet zeker of ze het goed hebben gedaan, bang voor hun vrienden en kennissen thuis, onzeker over de toekomst in het Westen, dat niet helemaal is wat ze er van hadden verwacht. TURIJN (UPI) - Tn Turyn zijn gisteren 62 van 73 vermeende leden van de stadsquerillabeweging Rode Brigades op een massaal proces ver oordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal 17 jaar wegens lidmaat schap van een misdadige vereniging en, in een paar gevallen, wegens moord, ontvoering en overtreding van de vuurwapenwet De bekendste beklaagde, Patrizio Peci, voormalig chef van de kolonne Turijn van de Rode Brigades en ook bekendste "spijtoptant" en infor mant van de politie, werd veroordeeld tot vier jaar en vijfenveertig dagen gevangenisstraf. Peci kreeg een betrekkelijk mild vonnis omdat een terreurbestrydings- wet uit 1979 strafverlichting toezegt aan terroristen die samenwerken met politie en justitie De broer van Peci, Roberto, is vorige week door de Rode Brigades in San Benedetto del Tronto bij Ancona ontvoerd. Zy hebben gedreigd hem te zullen vermoorden. De Italiaanse politie deelde gisteren mee dat de Rode Brigades een foto van Roberto Peci hadden gepubliceerd, met de mededeling dat hij te recht stond. Foto en communiqué werden op aanwijzing gevonden in een papiermand op straat door een verslaggever van hel Napolitaanse dagblad "II Mattino". die door een onbekende was opgebeld Foto: Sergio Spazazali lacht naar zijn advocaat nadat hij is vrijgesproken In 75 kerken en zalen is giste ren in Westduitslands groot ste stad, Hamburg, de negen tiende 'Kirchentag' van dc Evangelische Kerk begon nen. Deze tweejaarlijkse protestantse happening duurt tot zondag. Het aantal deelnemers is groter dan ooit: 120.000. Zy hadden de hele dag voor hardnekkige verkeersopstoppingen ge zorgd. De spoorwegen zetten 30 extra treinen in en er re den wel 1000 bussen naar de havenstad. Tienduizenden kwamen per auto. Van de vaste bezoekers is 60 procent jonger dan 25 jaar. Er zyn nog eens 30 000 UMtn verkocht aan mensen die maar één dag kunnen Dc or ganisatie van de kerkdagen voor kinderen kreeg ook aan- zienlyk meer aanmeldingen te verwerken: nu 20.000. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur sla pen 70.000 mensen in scho len. Tienduizenden Hambur gers stelden een logeerbed ter beschikking En tut m verre omgeving /yn de hotels en campings volledig bezet. Onder de meer van ISUO bijeen komsten waaruit de deelne mers kunnen kiezen nemen die over de relatie tussen ge loof en politiek en over de kernwapens een belangrijke plaats tn. De voorzitter van de Nederlandse hervormde synode, ds. Roos. zal een toe lichting geven op hel kernwa penrapport ran zijn kerk en de discussie daarover. Het is de bedoeling, dat zater dag. met de Kirchentag als achtergrond, een grote vre desmars wordt gehouden uit protest tegen het Navo-be- sluit tot modernisering van de kernwapens in West-Euro pa. Een groot aantal groepen die aan deze dagen deelne men heeft de demonstratie voorbereid. De leiding van de Kirchentag is er niet onver deeld gelukkig mee. Men vreest nogal scherpe confron taties Bondskanselier Schmidt en minister Apel krygen dc gelegenheid hun beleid inzake de atoomraket ten te verdedigen. Ook in het rooms-katholieke bisdom Haarlem is een ver cniging voor pastoraal werkenden opgericht. Doel is alles te doen wat de leden voor een 'gezonde beroeps uitoefening belangrijk vin den Alle bisbommen van Ne derland hebben nu zo'n ver eniging Ze zyn louter 'bur gerlijk van karakter, behalve die in het bisdom Breda, die zich heeft aangediend als 'burgerlijk met een kathohc kc signatuur' Bisschop Ernst van Breda is dc enige die de vereniging van priesters en pastorale werxers en werk sters heeft erkend Hervormde Kerk: beroepen te Maartensdyk W. van Hen- nekeler Loon op Zand. te Op en Nedcrandcl kandidaat L. Groenenberg Hardtnxvcld, te Overschie J M. D. van den Berg Werkendam. aang< n-> DM D BMf Eindhóvcn W. de Leeuw Stevensweert-Maas- bracht; beroepbaar mevrouw A. M. van Andcl Utrecht en G H Wyland Maartensdijk Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Noorde loos M Vlietstra Bunschoten Het 'Gereformeerd Maat schappelijk Verbond zyn leden vooral betrekt uit de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, vindt het on juist. dat de postkantoren voortaan formulieren voor deelneming aan de paarden- lotto moeten hebben en ver werken "Het is een ernstige zaak. dat op deze wyzc het gokken wordt bevorderd" "Dc economische omstandig heden van ons land staan een extra sUmulans voor het uit geven van geld aan kansspe len niet toe" Het verbond heeft de PTT-di- rectie gevraagd, in dit ver band geen activiteiten te ei sen van werknemers die be zwaren tegen de lotto heb ben. De Chinese regering veroor deelt de pauselykc benoe ming van dc Chinese bis schop Dominic Tang tot aartsbisschop van Kanton Zy ziet deze benoeming als een 'illegale daad' en als 'in menging in de binnenlandse aangelegenheden van dc volksrepubliek' De benoeming van Tang kreeg begin deze maand haar be slag, een jaar nadat de geeste lijke uit de gevangenis was ontslagen. Hy had 22 jaar vastgezeten. Ook de vereniging van 'patriot tische katholieken' in China heeft de benoeming van Tang veroordeeld. Een bestuurslid hekelde die als een 'beledi gende inmenging in dc soe vereiniteit van dc Chinese kerk' Hy betichtte het Vati kaan van 'permanente vyan digheid tcgnover China, het communisme en het volk Van Vatikaansc kant is nog geen reactie gekomen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15