Moeilijkheden bij aansluiting brug over Kerksloot Bibiotheek Oegstgeest stopt boeken en lezers in computer [Le/cfee agenda Verkeersoverlast door rondweg H Burgerlijke stand Winkeliers masaal achter Komvoniplan nieuw winkelceitrum Vier daen zwemmti in Leiderdrp STAD EN RAND WOENSDAG 17 JUNI 1981,, OEGSTGEEST Dc openbare bibliotheek ir. Oegstgeest gaat automatiseren. Op de eerste dag van juli gaat de bi bliotheek dicht tot en met 7 augustus. In die tijd moet dc gehele lezcrsadministratie worden gereorganiseerd. De kosten van de automatisering bedragen zo'n 30.000 gulden per jaar. Die sluitingsperiode is nodig, omdat de automatisering een enorme klus is. Zo'n dertig duizend boeken moeten wor den voorzien van een strip, die leesbaar is voor de com puter. Het is van het grootste belang dat alle boeken terug zijn op 30 juni. Is dal niet he* geval dan kost de automatise ring veel meer werk. "Als niet alle boeken terug zijn, moeten we in augustus stuk ken van ons werk laten lig gen", aldus Heieen Janssen, plaatsvervangend hoofd van de bibliotheek. Om de terugbezorging vóór 30 juni te beïnvloeden heeft de bibliotheek zelfs de boete tot die dag afgeschaft. En dat le vert opmerkelijke resultaten op. Er zijn boek'teruggeko men, die cigenlieen jaar ge leden al terug idden moe ten zijn. Heleerunssen: "De boeken die pana de slui tingsperiode Ug worden gebracht zijn tarna waar schijnlijk een t uit de rou latie. We moettze eerst op slaan en er daten strip in plakken. Als h er veel zijn hebben we df de ruimte niet voor". Voordelen Het nieuwe systm heeft vol gens Heleefi anssen vele voordelen. Dboeken zou den sneller tiggezet kun nen worden ifle kasten en de leners zouaen minaer uja hoeven door te brengen voor de balie bij de inname en het uitlenen. De boeken worden bij het uitlenen op een plaat gelegd. De lezer steekt zyn nieuwe computerpas in een gleuf en na een druk op de knop is alles geregistreerd. Bij de inname vindt een der gelijke handeling plaats. Het opschrijven van de naam en het nummer van de lezer op kaarten wordt overbodig. Die kaarten hoeven ook niet meer in de boeken worden gelegd. En daar ligt volgens Heieen Janssen de tijdsbe sparing. Belangrijk is ook het exact vastleggen van wat er nu uit geleend is en wat niet. De controle, als een boek niet te rugkomt, wordt ook verge makkelijkt. "Er werden nog wel eens fouten gemaakt bij het opschrijven van de lezers- gegevens op de kaart uit het boek. Dat is een handge schreven papiertje. Een com puter heeft natuurlijk veel meer autoriteit". Een ander groot voordeel is de tijdsbesparing. Bij de mede werkers zal na de automatise ring een taakverschuiving optreden. Veel administratief werk wordt overgenomen door de computer en daar door kunnen ze zich meer richten op andere activitei ten. Er worden geen r ontslagen. Het nieuwe systeem wordt aan gesloten op de centrale com puter van de Verenigde Pro vinciale Bibliotheek Centrale in Schiedam. Vele minder grote bibliotheken zijn bij de VPBC aangesloten en begin nen met het nieuwe systeem. Als de nieuwe bibliotheek in het Leiderdorpse Leiderves- te klaar is, wordt ook daar op deze wijze geautomatiseerd. Belangrijk Om de zoveel tijd komt er een zogenaamde "uitdraai" van de centrale computer, waar op allerlei statistische gege vens staan. Zo kan in de bi bliotheek gelijk bekeken worden hoeveel boeken er zijn uitgeleend en welke er al hadden moeten worden inge leverd. Aan het eind van het jaar wordt ook duidelijk wel ke boeken het meest worden uitgeleend en welke het minst. "Die gegevens kunnen erg belangrijk zijn bij het aankoopbeleid van de biblio theek", meent Heieen Jans sen. De invoering van het nieuwe systeem heeft ook nog een neveneffect. Als aan de hand van de catalogus alle boeken in de computer zitten, blijkt hoeveel boeken er niet zijn en dus nooit zijn teruggebracht of zijn gestolen. De sluitingsperiode is langer dan voorgaande jaren. Die tijd is echter hard nodig om op tijd klaar te zijn met de au tomatisering. De meeste me dewerkers van de biblio theek gaan dan ook in die pe riode niet op vakantie. Alhoe wel ze in de bibliotheek aan het werk zijn, kunnen in die periode geen boeken worden teruggebracht. VOORSCHOTEN De aansluiting van de ndweg van de nieuwe wijk Bijdorp in Voor schoten op de prof. Zeemanplantsoen get meer moeilijkheden dan de gemeente had verwacht. De bewoners rondom het Zeeanplantsoen zijn niet zo te spreken over de brug over de Kerksloot daar en de verkesafwikkeling door hun straten. Bij de bouw van nieuwe wijken wordt tegenwoordig veel aan dacht besteed aan het wegenpa troon. Straten heten in de wij ken dan plotseling woonerven en het doel is om alleen zoge naamd bestemmingsverkeer de mogelijkheid te geven er te ko men. Rond de wijk komt dan een rondweg, die ervoor zorgt dat het verkeer snel in en uit de wijk kan. In de wijk Bijdorp is dit verkeers systeem toegepast. De Zwaluw- weg is de rondweg en op het mo ment dat je van deze 'brede' as faltweg afrijdt, kom je in een wir war van kleine straten, versierd met houten paaltjes en bloem bakken. Een probleem is echter de aansluiting van de rondweg. Nieuwe wijken worden vaak aansluitend aan oude woonwij ken gerealiseerd. De rondweg wordt dan vaak gekoppeld aan bestaande straten ïti de oude wij ken en de bewoners van die stra ten zien hun straat plotsehng veranderen in een drukke 'ver keersader'. De Zwaluwweg in Voorschoten be gint eigenlijk aan het eind van de Marinelaan nabij de Veurseweg. Daar zijn geen problemen, aan gezien de Marinelaan al een vrij drukke straat is als toegangsweg naar de sport! en het jongeren centrum De^indehoeve. De moeilijkhedeDntstaan bij de aansluiting v&et einde van de rondweg bij prof. Zeeman plantsoen ho Molenlaan-Ca- rel Fabritiusli. Bult De aansluiting tr bestaat uit een brug over dKerksloot. Deze brug heeft e doorvaarhoogte van anderhal meter. Dit is ge daan om define pleziervaar tuigen die ini sloot liggen de mogelijkheid geven onder de brug door te ren. De brug zelf is zeer smal gevoerd. Aan bei de zijden is efietspad gepland en één rijstro-voor het verkeer. Het plan vare gemeente was om de Carel Jritiuslaan na rea lisering van brug af te sluiten. Als men vanBijdorp over de brug zou riji, dan kan men met de autoieen maar recht door (Zeenplantsoen) of linksaf (Molean). Dit plan viel zcl bij verschillen de raadsledeals bij de bewo ners van deolenlaan niet in goede aarde.e bewoners van het Zeemanntsoen konden zich min of er wel vinden in de plannen. Raadsleden vjgen tijdens de commissievergadering van openbare werken hoe de aanslui ting van de brug met het be staande wegdek zou plaatsvin den. De raadsleden hadden ge constateerd dat de brug op dat moment nog minstens één meter hoger lag dan het bestaande weg dek. Zij zagen daar, om de brug met zowel auto als fiets te kun nen nemen, een gigantische bult ontstaan. "Dat wordt de grootste en hoogste drempel van Voor schoten", werd al gekscherend gezegd. 'Maar niet alleen de 'bult' zorgde voor problemen, ook de verdere verkeersafwikkeling. Het plan om de Carel Fabritiuslaan af te sluiten kreeg weinig steun. De bewoners van deze straat hadden daar om verzocht aangezien zij meenden dat deze straat, die in het verlengde ligt van de Molen laan, door nogal veel auto's werd bereden. De 'officiële' wijkroute is die via de Raadhuislaan, die evenwijdig ligt aan de Carel Fa britiuslaan, maar enkele tiental len meters noordelijker. De Graaf (WD) zei dat afsluiting van de Carel Fabritiuslaan de verkeersveiligheid niet ten goe de zou komen. "Als automobilis ten uit de richting Bijdorp de brug afkomen, zal de snelheid ongelooflijk hoog zijn. Ze hoe ven immers niet op het verkeer van rechts te letten, want dat kan er door de afsluiting niet komen. Onze hele fractie ziet deze afslui ting dan ook niet zitten", aldus De Graaf tijdens de commissie vergadering van openbare werken. Oplossing De verkeerstechnische aangele genheden werden echter tijdens de commissie vergadering van fi nanciën besproken. Daar kwa men de bewoners van de Molen laan dan ook met een petitie aan zetten. Een woordvoerder van een gedeelte van de Molenlaan (het gedeelte tussen de prof. Zee manplantsoen en de prof. Asser laan) zei dat zij verwachten dat veel verkeer uit de wijk Bijdorp via hun straat de wijk zou verla ten. Hij baseerde deze stelling op het feit dat de prof. Zeeman plantsoen een vrij smalle straat is. Het passeren van twee auto's was volgens de woordvoerder dan ook nauwelijks mogelijk. "De automobilisten zullen dan de Molenlaan kiezen als ontslui- tingsweg, dat gaat namelijk veel sneller." De woordvoerder kwam met een oplossing voor de problemen. Komend vanaf de brug zou het gemotoriseerd verkeer zowel de Molenlaan als de prof. Zeeman plantsoen niet mogen inrijden. Het verkeer zou eerst rechts af moeten, de Carel Fabritiuslaan in om dan direct links af te gaan het Gerard Douplantsoen op. Het Zeemanplantsoen en het Douplantsoen worden van el kaar gescheiden door een singel. Volgens de woorvoerder is het Gerard Douplantsoen breder dan het Zeemanplantsoen en wo nen er minder mensen. De pro blemen zouden dan volgens hem opgelost zijn. Dit plan werd door de aanwezige leden van de commissie finan- Woensdag Leiden - Stadhuis, raadscommissie fi Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur, 20 u Augustinus - Rapenburg 24. manifeste tie Actiecomité Asielzoekers, 21 Jan Luykenlaan 203 - voorlichting borstvoeding. 20 uur In de Vroolijcke Arke - Pieterskerk choorsteeg 15, voorlichtingsavond meente sociaal-cultureel plan, 19.31 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don, soos met films en informatie pro gramma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16- 22 uur. VTL-terrein - Voorschoterweg, avond wandeltocht, start van 19 tc Academiegebouw - Rapenburg 73, sym posium over contractonderzoek, do om S.45 uur opening door prof. dr. Laeyendecker. Wassenaar - botenloods Van Zuylen Nijeveltstraat 100, rommelmarkt de Deylknotsen, woe, do, vr van 10-22 uur, za van 10-17 uur. Donderdag De aansluiting van de wijk Bijdorp op de Vlietwijk is nog heel wat moeilijker dan het Voorschotense gemeente bestuur ooit in gedachte had. Zelfs voetgangers met aan de hand een fiets hebben zoals op de foto blijkt heel wat problemen om het "opstapje" van één meter te nemen. ciën als zeer redelijk omschre ven. Zij voelden er wel wat voor. Eén probleem bleef echter over eind. Hoe zouden de bewoners van het Gerard Douplantsoen reageren op deze plannen. Zij waren immers steeds buiten be schouwing gebleven. De voorzit ter van de vergadering, Van Da len (WD), kon niets anders toe zeggen dat er nogmaals een hoor zitting zal komen met alle be trokken rondom de brug. De bouwwerkzaamheden rond de brug gaan gewoon door en ook de aansluiting zal binnekort ge realiseerd zijn. Of het verkeer er dan al overheen mag rijden, is echter nog onduidelijk. Mag dit dan nog niet, dan betekent dat dat de tweede verbindingsweg met de wijk Vlietwijk niet ge bruikt mag worden. Op dit mo ment is de aansluiting met de Oranjeboomstraat nog steeds af gesloten voor het autoverkeer. Van een echte rondweg is voorlo pig nog geen sprake. Leiden - stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshuis-' vesting, sport en bouwzaken, 20 uur. D De Kooi - Driftstraat 49, voorlichtings avond gemeente sociaal-cultureel plan, 19.30 uur. De Lakenhal - deelcommissie molen museum De Valk, vr 16 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, Japanse theeceremonie, vr 14.30 uur. Rapenburg 100 - schrijfavond Amnesty y International, 20 uur. Augustinus, Rapenburg 24 - manifesta tie over vluchtelingen, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Wassenaar - botenloods Van Zuylen van Nijeveltstraat 100, rommelmarkt de Deylknotsen do, vr van 10-22 uur, za van 10-17 uur. APOTHEKEN Leiden. De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Léi- den wordt van 12 juni - 19 juni waarge nomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 071-124807, apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel. ter zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp tel. 410131, spreekuur ma t/m vr. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL laan 20, Hillegom, tel. 02520-22076. ZOETERWOUDE - Nu de realise ring van het winkelcentrum in Zoeterwoude-dorp in haar laat ste (inspraak-)stadium is beland, valt er een duidelijke balans op te maken. Gisteravond werd tij dens de eerste inspraakavond (donderdag is de tweede en laat ste) duidelijk dat de balans door slaat naar het ontwerp dat onder het motto 'Komvorm' is ingezon den. De deskundigen kozen unaniem voor dit ontwerp omdat de bui tenruimte van het winkelcen trum ruimtelijk het best is ver zorgd. Met name de plaats van het toekomstige horecabedrijf werd door de deskundigen ge roemd. De winkeliers hebben eveneens hun voorkeur voor dit plan uitgesproken. Aanvankelijk was ongeveer de helft van de winkeliers voorstander van het ontwerp 'Onder de pannen', dat evenals de andere drie in het ge meentehuis is te bezichtigen. 'Onder de pannen' past uitstekend in de omgeving en is erg sfeervol vond een deel van de winkeliers. Maar een nadere toelichting van deskundigen heeft de winkeliers op andere gedachten gebracht. Vooral de hoge kosten bleken voor de winkeliers een bezwaar te zijn. Andere winkeliers waren niet te vreden met de indeling van het toekomstige winkelcentrum. Het door de ondernemers vooraf in gediende eisenpakket zou door de architecten over het hoofd zijn gezien. Als voor 'Onder de pannen' zou worden gekozen, trekken wij ons terug, zo deelde de tegenstanders van dit ont werp mee. Het is de bedoeling dat het winkentrum door de winkeliers zelrordt betaald en de financierinpu in problemen komen als eenntal winkeliers alsnog niet mwillen doen. Dat door dit veto t uitspraak voor het ontwerp imvorm' wordt geforceerd, s>ot bij enkele aanwezigen de inspraak avond in het keerde keelgat. Het nut van «tijdrovende in- spraakprocedtwerd door vele betwijfeld. Zei als zou blijken dat het door d'inkeliers geko zen ontwerp iet voldoende steun zou krijj tijdens de in- spraakavonder Morgen is de vende inspraak avond. Op 23 jizal de definitie ve beslissing \en en als alles volgens plan g, wordt de eer ste paal nog vel982 geslagen. LEIDERDORP Vier avonden kan men 500 mr zwemmen in het zwembad Does in Leider dorp volgende ek van 22 tot en met 26 juni. e avond vanaf zes uur start deondzwemvjer- daagse. Naast Izwemmen dit jaar ook een aal demonstra ties die in het zmaamde derde bad worden gepn De kosten voor de zwemvdaagse bedra gen vijf gulden voorinschrij ving. Op de da^f komen daar nog eens twee lirtjes bij. OEGSTGEEST - Het werk aan het Wilhelminapark en het ge meentehuis in Oegstgeest ver loopt volgens plan. Het plein tje is nu nog voor een groot deel een hoop zand, maar voor de bouwvakvakantie moet de aannemer het plein hebben bestraat. De verbouwing en opknapbeurt van het gemeentehuis is half augustus klaar. De ambtena ren beginnen omstreeks die datum met de verhuizing. Ook de gehele maand septem ber zijn ze daar mee bezig In oktober wordt het gemeente huis weer officieel geopend. Het werk aan het Wilhelminapark en aan het gemeentehuis in geest vordert goed. Links op de achtergrond is de nieuwbouw gemeentehuis zichtbaar. LEIDEN Geboren: Albertus zv. A. Kerpershoek en M. Schuiling; Leendert zv. A. Kerpershoek en M. Schuiling; Ma rian dv. A.N.M. Hickendorff en D.J.M. van Lieshout; Robert-Jan Pieter zv. J.L. Kooij en M.E.S.A. Baronesse van Hövell van Wezeveld en Westerflier; Cornelis Joost zv. A. Vianen en A.M. Leeuwen burg; Dione Elise dv. F. de Weger en M.I.D. Mulder; Alan zv. W. Pison en M.Th. de Groot; Ewald Peter zv. W.J.M. Kok en C.M.B.E. Giezen; Bart zv. C.J. Zuidhoek en G. Schoneveld; Inge Anto- nette dv. C.G. Strating en B. Rozendaal; Jansje dv. A.J. Eradus en J. Honsbeek; Casper zv. F. Mooijekind en A. Sint Maartensdijk; Robertus Maria zv. C.J.M. Immerzeel en H.M. Heuchemer; Bouke Lijsbertus zv. A.J. Hoek en B.J. de Mooij; Eduard zv. E. Karim en C. van Kasterop; Naoil dv. M. Moufid en M. Is- maili-Alaoui; Peter Amoud zv. P. Bier drager en R.B.A. van der Luit; Marie- Louise Elisabeth Bemardina, dv. L. Mieremet en A.E.M. 't Mannetje; Lies- beth dv. H.W. Schelvis en P. Triest Ondertrouw: M.J. Zaalberg en S.M.L. van den Berg; P.A.M. Ragot en K.E. Mooij; G.M.J. Verkerk en M. Filippo; M.B. Jacques en I.A. Slootweg; J.C. van Egmond en J.M. Steneker; H.J. Schmaltz en E.C. Schenk. Geboren: Sandra J. d/v J.L.M. van der Hulst en J.P. Koorneef (Warmond), Su- zanna P. d/v J.C. v/d Voet en H.M.P. v/d Peet (Leiden). Soraja, d/v M. Jahan en E. Bekelaar (Leiden). Ingeborg J. d/v R. Wicherson en D. Pit (Leiden.) Gehuwd: F. Fieseler en M.J. Piket; R.A.C. Baars en M.C.C. Schouten; R.J. Holtslag en E.F. Westerhout; G.R.W. Berk en E.J. Brussel; P.A. Wolting en T. Roos; J. Schlagwein en T.M.L.M. Ferru; P.A. Verwilligen en M. Broekhof; W.J. Hoeven en J. de Ligny; P.M.L. Fentrop en l.s.M. Meltzer; M. van Dun en J.M. Eggink; C.J. van Oosten en W. van Oos ten; J. Schalks en J.S. de Feijter; Th.H. van Leeuwen en J.E. van der Blom; J.R. Spijker en C.J. Roggeveen; G.W.A.S. van der Vliet en W.C.M. Dessing; J. de Wolf en B.M.H. Melis; J.J. Roosendaal en C.M.J. Fles; J. de Bruin en C. Jong bloed; M.J. Botermans en E.M. Verhoe- Overleden: A. den Haan (1915); A. de Graaf (1903); T.B.H. van Meurs (1896); R. Blok (1898) echtgenote van W. van Hes- se; H.A. Beugelaar (1948); C. Klomp (1897); J. Roelandse (1900) gehuwd ge weest met H.J. van Dam, J. Dubbelaar (1911); J. Mulder (1895) gehuwd geweest met J.J. Jonker; J. Ruijs (1913); A.J. van der Me(j (1912) echtgenote van W H. Haasbroek; A.H.M. van Spaendonck (1918); M.E. Lebbing (1911) echtgenote van F. Wassenaar; E.M. Hendriks (1902) gehuwd geweest met M. de Bruijn, E.H.W. Koreman (1896) gehuwd ge weest met G. van der Sluis; E.C. Donck (1919) echtgenote van A. van Schaik; W van Groeningen (1901); J. de Man (1965); A. Sieval (1898). Overleden: C.H. Moederscheim (1933) echtgenote van I. Selier; A.M. Maks (1905); A.J. van Goozen (1919); J A. Blonk (1918); M.J. Frankhuijzen (1900) geh. gew. met J. Zeegers; W.N.C.A. Gastelaars (1906); A. Hoogstrate (1923); D A Vermeer (1910); Ph.F. Smittenaar (1917); A.P. Commissaris (1917) geh. gew. met A.Th.A. Heuzen; C.C.R.W. van Hattum (1917) echtgenote van J. Heide veld; W C. Lem (1910) echtgenote van M. Landheer; J Wijfje (1927) echtgenote van J. de Ridder, A.W. van Gijlswijk (1905) echtgenote van C.W Duijndam; A. de Wijs (1906) echtgenote van G.A.M. van der Kallen; D. den Heijer (1894); R.R. Verplancke (1950). LEIDSCH £L DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. BI) automatische Losse Directie: G. Koopm, Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televl- Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parl|s, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Rodactle randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennarlz tel. 071-133202 071-121401. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890047 D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2