LEIDSCH DAGBLAD Staat leent op twee fronten Meneer, ook u komt erbij mij niet n.. "Betaling leger grote puinhoop" Vut schept nauwelijks extra werk Financiën mikt op binnen- en buitenlands kapitaal Derdewereld bedreigt EG- bedrijlsleven Keervelt vermoord VOENSDAG 17 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36499 pirecteur G. Koopman (Hoofdredacteur AAM. Schuurmans ^.•hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau WAe S<ngal 1 2311 BG laden Voor teLnrs w coWon DEN HAAG (GPD) - De Vut regelingen blijken weinig werkgelegenheid te schep pen. In 1979 traden 9000 werknemers van 63 jaar of ouder vrijwillig vervroegd uit hun werkkring. In het gunstigste geval kon 25 per cent van de vrijgekomen ar beidsplaatsen door werklo zen worden ingenomen. Dit blijkt uit een in opdracht van het ministerie van so ciale zaken verricht onder zoek. Het kosten-batenonderzoek maakt echter aannemelijk dat de meeste van de verlo ren gegane arbeidsplaatsen ook zonder Vut verloren zou den zijn gegaan. Bij de over heid kan overigens op een veel hoger vervangingsper centage worden gerekend. Uit het rapport blijkt dat de kosten van de Vut niet te genvallen. Zelfs niet op lan gere termijn. Eigenaar Zeepaardje Noordwijk - verdacht van discriminatie - voor rchter Dancing 't Zeepaardje in Noord- wijk: "Mensen die me niet aan staan, komen er niet in" zegt de ei genaar. (Van een onzer verslaggevers) NOORDW1JKJDEN HAAG - De Haagse officier van justitie mr. Den Os eiste gisteren 500 gulden boete tegen de 59-jarige eigenaar van bar-dancing 't Zeepaard je" aan de Grent in Noordwijk aan Zee. Volgens de officier heeft hij twee jaar geleden een Surinamer op grond van zijn huidskleur de toe gang geweigerd. "Zeg mij wie het is. Laat me z'n ge zicht eens zien, dan weet ik ten minste om wie het gaat", riep de dancing-eigenaar voortdurend tegen de rechtbankpresident mr. Kootte. "Er komen per jaar zeker 400.000 mensen binnen. Zelfs Surina- mers, mensen uit Curacao en In dische mensen. Ik kan me niet voorstellen dat die man wegens zijn huidskleur niet is toegelaten. Lr zal wel iets anders aan de hand zijn geweest". Gevraagd naar de normen voor zijn toelatingsbeleid zei de dan cing-eigenaar: "Als wij iemand voor de deur laten staan, dan doen we dat omdat die persoon ons niet aanstaat. We kijken dan niet naar de kleur. Ook oudere mensen mogen er bij ons niet in. De leeftijdsgrens ligt rond de der tig". "U zou er bij ons ook niet in ko men", zei de dancing-eigenaar tot een zichtbaar verraste mr. Kootte. "Ik zie u al staan sprin gen met een meid van een jaar of achttien. Dat is toch geen gezicht. Trouwens, van oudere mensen hebben we de meeste last. Die handelen in drugs of zijn soute neur. De mensen die hier komen zijn daar nog te jong voor. Ze kunnen wel door ouderen slecht worden gemaakt. Daarom hou den we die ook zo veel mogelijk buiten de deur". Engelsen en Ieren staan sinds enige tijd ook op de zwarte lijst bij 't Zeepaardje. "Er zitten er hier veel in de buurt. Als die bij el kaar zitten, komt er knokken. Dus laat ik de ene week de Engel sen voor de deur staan en de an dere week de Ieren. Maar discrimineren doen we niet", aldus de dancing-eigenaar. "We selecteren alleen om moeilijkhe den te voorkomen. Als er proble men zijn moeten wij alles zelf op knappen. De politie doet niets. Als u vindt dat wij discrimine ren en wij laten in het vervolg ie dereen binnen, dgn moet u ook maar zorgen d de moeilijkhe den worden oelost. Zo met, dan willen we c zelf uitmaken wie er bij ons bienkomt." Volgens de danci-eigenaar heb ben Noordwijkdancmgs zeven jaar geleden (toten om geen Turken, Maroanen, Sunna- mers en Molukkt meer toe te la ten "We haddeoen een slechte naam. Niet veéiter zei de bur gemeester dat hal een stuk be ter ging bij 't Zeiardje Dat be leid voeren we trigens al lang niet meer. Mocht u mij toch roordelen dan ga ik in hoger b*ep en kom met drie, vier bussemrinamers hier naar toe om ze laten getuigen dat ze er bij mijlemaal in mo gen, als ze er mc netjes uitzien en zich netjes geagen". Uitspraak over vei en dagen. NEW YORK - Actrice Gina Lollobrigida krijgt een warm onthaal van de bekende Walt Disney-figuur, de hond Pluto. Het gebeurde op een feest in het Newyorkse Bloomingdale waar de twintigste film uit de Disney-studio's ten doop werd gehouden getiteld "De vos en de hond". Vakhond dreigt met geding UTRECHT (ANP) - Minister De Geus krijgt van de vak bond Facom een kort geding aan z'n broek als hij er niet voor zorgt dat binnen tien dagen orde op zaken wordt gesteld in de chaotische uitbetaling van salarissen aan militairen. Sinds vorig jaar juni de salarisadministratie voor de militairen drastisch werd geautomatiseerd is er volgens Facom-secretaris J. Berghoef spra ke van een enorme janboel waar ook de loonadministratie van defensie zelf niet meer uitkomt. Salarissen komen veel te laat binnen en ze kloppen niet. Generaals bij voorbeeld krijgen ineens korporaalssalarissen en andersom. "Het is een onvoorstelbare puinhoop", aldus Berghoef. Volgens de secretaris heeft de Facom al een jaar vergeefs bij defensie aangedrongen op verbetering van het uitbetalingssysteem. Een woordvoerder van het ministerie van defensie ontkende, dat er nu nog sprake is van chaotische toestanden bij de salarisuitbetaling. Die chaos is er in het verleden wel geweest, maar gaandeweg is de situatie verbeterd. Absurditeiten als generaals die korporaalssalarissen krijgen komen niet meer voor, aldus de defensiewoordvoerder. Aanhoudend koel Brandbom Zonnige perioden, eerst nog enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Krachtige noord westelijke wind. 18 juni Zon op: 5.18 uur; onder: 22.04 Maan op: 22.40 uur; onder: 6.09 uu Hoogwater te Katwijk om 4.33 en 1 uur, laagwater om 0.27 en 12.42 uu bij Labour LONDEN (AP) - Een brandbom is vanmorgen vroeg bij het hoofd gebouw van de Britse Labour- partij in Londen ontploft, maar niemand heeft verwondingen opgelopen. De ontploffing veroorzaakte een kleine brand die echter door voorbijgangers kon worden ge doofd. Topman Philips: Eri i de ROTTERDAM - derde wereld een groeiend aantal landen, dat een bedrei ging vormt voor het bedrijfs leven in de landen van de Eu ropese gemeenschap. Deze ontwikkelingslanden, zijn nog geen gevaar op het ge bied van de geavanceerde techniek. Ze zijn dat wel - door hun veel lagere loonkos ten en sociale lasten - in de sector van de massaproduk- tie. Dit zei vandaag de vice- voorzitter van de raad van be stuur van Philips, dr. W. Dek ker, op een jubileumbijeen komst van dc Brits-Neder landse kamer van koophan del in Rotterdam. Andere gevaarlijke landen voor de EG-ondernemers zijn vol gens Dekker Japan en de Verenigde Staten. Van Japan was al bekend, dat het hevige concurrentie levert in scheepsbouw, auto-industrie en bij het vervaardigen van elektronische apparatuur en camera's. De Philips-topman vreest echter, dat Japan zich ook op het gebied van com puters, tele communicatie en micro-elektronica gaat roe- LEIDEN/DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft vanochtend twee nieuwe staatsleningen bekend gemaakt. De ene is een zevenjarige lening tegen 11 per cent; de tweede een vijftienjarige lening tegen 11,25 percent. Sinds 1971 is het niet meer voorgekomen dat twee staatsleningen tegelijkertijd worden afgekon digd. Volgens een woordvoeder van het ministerie van financiën is het besluit om met twee leningen op de markt te komen vooral inge geven door de behoefte bij beleg- Begin blij met begrip van Reagan JERUZALEM (GPD) - Premier Begin heeft president Reagan ge prezen voor het begrip dat de Amerikaanse president kan op brengen voor het Israëlische bombardement van de Iraakse atoomcentrale. Op een verkie zingsbijeenkomst in het plaatsje Lod zei Begin triomfantelijk dat volgens Reagan Israël goede be weegredenen had gehad voor de actie. Begin zweeg in zijn verkie zingstoespraak over de kritiek die Reagan eveneens had geuit. Niettemin lijkt de Amerikaanse re gering vast te houden aan de eer der uitgesproken veroordeling van de Israëlische actie, wanneer in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties gestemd moet worden over een resolutie met die inhoud. (Zie ook pagina 9). gers. Zoals bekend wordt ook vanuit het buitenland (o.m. Ara bische landen) veel op Neder landse staatsleningen ingeschre ven. Bij buitenlandse beleggers zou vooral belangstelling be staan voor kortlopende leningen, terwijl in het binnenland de voorkeur uitgaat naar leningen op langere termijn, aldus de woordvoeder. Door aan beide wensen tegemoet te komen is de kans op het sla gen van de leningen groter dan normaal Dat betekent dat de overheid binnen korte tijd veel geld binnenkrijgt om het tekort op de begroting te dekken. De 11 pet. wordt afgelost in vier ge lijke termijnen. De eerste termijn vervalt op 1 augustus 1985. Ver vroegde gedeeltelijke of algehele aflossing is niet toegestaan. De 11,25 pet. lening wordt afgelost in vijfjaarlijkse termijnen, te be ginnen op 1 augustus 1992. Ver vroegde gedeeltelijke of algehele aflossing is toegestaan, voor het eerst op 1 augustus 1991 tegen een koers van 103 pet. De storting op beide leningen is op 3 augustus. De rente op de nieuwe zevenjarige lening is een vol procent lager dan die op de vorige staatsle ning, eveneens met een looptijd van zeven jaar. Op deze 12 pet. lening 1981 per 1985-1988 kon op 19 mei worden ingeschreven. Het bedrag van deze lening werd vastgesteld op 1.100 miljoen en de uitgiftekoers op 100,5 pet. De storting is op 18 juni. Commissie-Palnie: Hervat SALT- overleg snel MOSKOU (ANP) - De commissie- Palme. die afgelopen weekeinde in Moskou heeft vergaderd, wil dat de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten op zo kort mogelij ke termijn het ontwapenings- overleg in het kader van SALT-2 hervatten. De i 1980 door de Zweedse oud- p.emier opgerichte particuliere commissie bestudeert ontwape ning en veiligheid. De commissie, die aan de Verenig de Naties een serie ontwape ningsvoorstellen wil doen, zegt dat het laten varen van het SALT-2-akkoord wel moet lei den tot een bewapeningswed loop van de VS en de Sowjet- Unie. Directeur Ondini. KLM: brandif- kosten kunn lager BINA 27 Radio en te'isie brengen me Tour .GINA 5 Regenwatei ons land hel zuit .GINA 7 VS gaan Ping wapens veipen VGINA 9 Bani-Sadr De rol van Bani-Sadr. de president van Iran. is uitgespeeld, ook ai moet het Iraanse parlement zich daarover officieel nog uit spreken. De ayatollah Chomeini heeft hem laten vallen en dat is in het Iran van vandaag meer dan voldoende. Zoals met veel zaken in Iran onder het bewind van Chomeini valt er weinig ratio neels over te zeggen Bani-Sadr heeft het vertrouwen van de grote leider verloren en dat is het einde voor iedereen in Iran. het recht streeks gevolg van de dictatuur van de religieuze extremisten. Het betekent dat Iran een gematigd leider kwijtraakt, van wie kon wor den gezegd dat hij - in tegenstel ling tot de werkelijke leiders van het land - uitging van in zekere zin socialistische- en democrati sche standpunten Het is hem niet gelukt daarvan iets te realise ren, hoewel daar in redelijkheid bij moet worden gezegd dat Bani- Sadr, toch al geen krachtfiguur, voor een bijna onmogelijke op dracht stond. Het verwezenlijken van democratische gedachten staat bijna haaks op de wijze waarop Chomeini en de zijnen het leiderschap uitoefenen Met het verdwijnen van Bani-Sadr verdwijnt ook het gematigde mid den in Iran. Het is nu toneel ge worden voor uitsluitend extremis ten, zo lijkt het althans. Dat kan de grote leider in problemen brengen. Hij is namelijk een be langrijk tactisch wapen kwijt. Chomeini heeft voortdurend de aandacht van de werkelijke pro blemen kunnen afleiden door het Iraanse volk eendrachtig achter het vaandel van de haat tegen de vijand geschaard te houden Eerst tegen de voormalige mach thebbers onder de sjah, vervol gens de 'Grote Satan' in Amerika en daarna de vijanden in Bagdad Bani-Sadr is de eerste getrouwe, die het moet ontgelden, nota be ne de man die in Iran de weg heeft helpen bereiden voor de te rugkomst van Chomeini, die toen nog als balling in Parijs woonde. De tijd is niet veraf meer dat Cho meini zich zal moeten bezighou den met de interne problemen Economisch is Iran op dit ogen blik niet ver meer verwijderd van een situatie van absolute chaos. Daarbij verkeert het land ook nog in oorlog. De olieproduktie - het belangrijkste economische wa pen - stagneert. Men kan van Chomeini veel zeggen, maar niet dat hij in het verleden regelmatig blijk heeft gegeven van dit soort problemen enig verstand te heb ben. In het huidige Iran is het le vensgevaarlijk je als zodanig op te werpen zonder duidelijke rug dekking van de grote leider en wie dat vertrouwen wel krijgt weet hoe de grote leider in de praktijk met vrienden omgaat. Al met al is er van de grote revolutie na de komst van Chomeini niet veel meer overgebleven dan een bittere nasmaak, die voor weini gen echt voordeel heeft gebracht, behalve voor de Hezbollahi, een enorme groep godsdienstige fa naten, die de basis vormen voor de nog steeds ongebreidelde macht van Chomeini. LEISCH DAGBLAD Plan Surinaamse staatsgreep GEORGETOWN (SNA) - Humph rey Keervelt, hoofdredacteur van het Surinaamse persbureau, is in de hoofdstad van Guyana ver moord. Hg zou het slachtoffer zgn geweest van een ontvoering door drie gemaskerde mannen. Volgens de politie van George town zou Keervelt sinds een week in de Guyanese hoofdstad bezig zijn huurlingen te werven. Met hen zou hij de Surinaamse regering van premier Chin-A- Sen hebben willen omverwer pen. LülLUJLrJ Wilt u j nu meteen np'p Naam: Adres: Woon|ats: Gironr. Svp. batgevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturerarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 Vleiden en de krent komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1