LEIDSCH DAGBLAD Golf schadeclaims verwacht Onvoldoende controle kerncentrales in VS Wapenhulp VS voor Pakistan Olieboycot door veto VS? Campagne voor deeltijdbanen bij de overheid Almelose middenstand wil UCN-demonstratie niet door binnenstad Spoeddebat Na uitspraak Kroon over woonwagenkampen Iraans parlement over Bani-Sadr DINSDAG 16 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 **-' yvr.arrrr^—^ 36498 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN B</eau w<ie Sngei 1 2311 BGLeoen Voor W nrs w coWon DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van binnenlandse zaken begint bin nenkort een zeer groots opgezette campagne om bij de overheid deel tijdarbeid te bevorderen. Overheidsdiensten op alle niveaus, waaron der ook niet-particuliere ziekenhuizen en vervoersdiensten, maar niet de politie en defensie, zullen voor het scheppen van deeltijdbanen een rijkssubsidie krijgen. Hiervoor is een bedrag van 10 miljoen gulden uitgetrokken. Een en ander is een uitvloeisel van het door het kabinet goedgekeurde Rapport Emancipatie- en Deeltijdarbeid. De beschikbare subsidie zal uit twee delen bestaan. Ten eerste is de hoog te van de subsidie afhankelijk van de deeltijdfunctie die wordt gescha pen en ten tweede is zij gekoppeld aan de hoogte van de functie. Grieken zoeken Nederlandse hasjsmokkelaars RHODOS (AFP) - De havenau toriteiten van het Griekse eiland Rhodos (in het zuiden van de Egeische Zee) zijn op zoek naar twee Nederlan ders. De Nederlanders worden er van verdacht in een grot langs de zee 76 banden te hebben verborgen, waarin zich drie ton hasjiesj be vond. De waarde wordt op zeker 140 miljoen gulden geschat. De politie gaat ervan uit, dat de handelaren twee Neder landers waren, die vorige maand in Piraeus, bij Athe ne, een jacht huurden. Weerbericht onduidelijk DEN HAAG (ANP) - Uit weten schappelijk onderzoek van TNO is gebleken dat het weerbericht van het KNMI, zoals dat via kranten, radio en televisie wordt gepresen teerd, voor de meeste men sen te ingewikkeld is. Vele termen worden door het pu bliek maar slecht begrepen en dikwijls verkeerd uitge legd. Toch, zo geeft het onderzoek aan, stelt vrijwel iedereen het weerbericht op hoge prijs. Men zou het niet wil len missen. De berichten moeten worden aangepast. Bij gebruik van televisie moet het beeld meer benut worden om in formatie over te brengen dan via het geluid alleen. ALMELO (GPD) - Dc Almelose middenstand heeft de burge meester gevraagd geen toestem ming te verlenen voor een de monstratieve mars door de bin nenstad op de zaterdag voor va derdag. De winkeliers vrezen grote schade. Op zaterdag 4 maart 1978 hebben veel zakenlie den in het centrum ook vrijwel geen omzet gehad doordat tien duizenden demonstranten door de straten liepen als gevolg waar van de klanten wegbleven De burgemeester heeft alleen toe stemming gegeven voor een de monstratieve mars tussen het NS-station De Riet en het Hera- clesterrein, waar de slotmanifes tatie wordt gehouden. De Anti Kernenergie Beweging is het daar niet mee eens De UCN-blokkade en de demon stratie van zaterdag kost de ge meente Almelo volgens een voorlopige raming in elk geval 49.300 gulden De kosten van de politie zijn daarin niet meegere kend. TEHERAN (DPA/AFP) - Het Iraanse parlement (Madjlis) komt morgen in spoedzitting bijeen om 4 over de bevoegdheden van president Bani-Sadr te debatteren. Een meerderheid van de leden van de Madjlis heeft vandaag om een dergelijk debat verzocht, waarna dit volgens de grondwet van de islamitische republiek binnen 24 uur moet worden gehouden. In het verzoek werd gesproken over de "incompetentie van de president". Als de Madjlis in meerderheid besluit dat de presi dent onbekwaam is heeft vol gens de grondwet de "gids van de revolutie", ^jatollah Chomei- ni, het recht de president af te zetten. De Iraanse radio meldde vandaag nog niets over de brief van Bani- Sadr aan Chomeini, waarin hij gisteren de imam opnieuw verze kerde zijn verplichtingen tegen over de imam na te komen, maar tevens aankondigde zich in te blijven zetten voor door de grondwet gegarandeerde burger rechten. ARNHEM-DOETINCHEM (GPD) - De Nederlandse ge meenten kunnen voor honderden miljoenen guldens aan schadeclaims verwachten van mensen die in hun directe omgeving een woonwagenstandplaats hebben gekregen of nog zullen krijgen. Dit op basis van een recente uit spraak van de Raad ran State toaarin is vastgelegd dat de ge meenten de waardedaling HATTEM Prinses Margriet was gisteren op bezoek bij het 25ste nationale kamp voor schipperskin deren in Hattem. Ze deed daar mee aan een spel rond de Rode Pimper nel. Op de foto prinses Margriet naast kampleider J. Kroon rechts). Minder winst bij van Gend en Loos UTRECHT (GPD) - Van Gend Loos heeft in 1980 een netto winst gemaakt van 7,3 miljoen gulden, 4,5 miljoen minder dan over 1979. Hoewel de omzet steeg van 737 miljoen tot 792 mil joen gulden, schrijft de directie van het wegvervoersbedrijf, de afgenomen winst in het vandaag verschenen jaarverslag toe aan conjuncturele invloeden, hogere rentelasten en toegenomen kre dietrisico. Toch wordt voor 1981 opnieuw winst verwacht. De directie van Van Gend Loos gaat er daarbij van uit dat de vo lumes niet verder zullen teruglo pen. Droog Het KNMI in De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselend bewolkt, vandaag droog, morgen in de loop van de dag hier en daar kans op een bui. Matige tot krach tige wind uit het Noord-Westen. Maximumtemperaturen morgen: 16 gr. Miniumtemperaturcn: 9 gr. Zon op 5.17, onder 22.03 uur. Maan op 21.46, onder 5.29 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.59 en 16.26 uur, laagwater te Katwijk om 12.03 WASHINGTON (GPD) - De veiligheidscontrole op kerncentrales in de VS deugt niet. De officiële Amerikaanse inspectie is niet in staat een „veilige ex ploitatie van kernenergie volle dig te verzekeren". Dit staat in een onlangs verschenen rapport van een commissie uit het Con gres. Aanleiding tot het onderzoek was het weglekken van grote hoe veelheden radioactief koelwater uit een kerncentrale dichtbij New York. Op het fatale moment was geen van beide inspecteurs op de centrale aanwezig. Inmid dels heeft men twee inspecteurs extra aangenomen. Niet alleen deze Newyorkse cen trale kampt met personeelste korten. Vanwege Reagans over heidsbezuinigingen zijn over het hele land te weinig nieuwe in specteurs aangenomen. Dit pro bleem wordt des te nijpender nu de regering-Reagan ook de pro cedure van vergunningen voof kerncentrales versneld heeft, al dus het rapport. De jaarlijks uit te voeren routine inspecties liggen sterk achter op schema. Zo was de centrale bij New York maar voor een derde gecontroleerd. Maar ook elders werden de inspecteurs gecon fronteerd met talloze schendin gen van de veiligheidsvoor schriften. In twee gevallen lagen de technici van de controleka mer te slapen, terwijl de kern reactor op volle toeren draaide. In Tennessee zette een i machinist een verkeerde klep open, zodat een grote hoeveel heid koelwater uit het systeem stroomde. De reactor kwam ge deeltelijk bloot. De man ontdek te zijn fout toen hij het personeel van het reactorgebouw ineens in rep en roer zag. De overtredende exploitanten kregen fikse boe tes. In het rapport zegt de zich juist zorgen te maken over gebreken die door onvoldoende inspectie nog verborgen zijn ge bleven. Poolse partij royeert vele leden WARSCHAU (Reuter) - Onge veer 245 functionarissen zijn uit de Poolse volks- en arbei derspartij (PVAP) gezet, om dat ze schuld hadden aan de economische en politieke cri sis waarin het land verkeert. Volgens het officiële persbu reau "PAP" lopen nog eens 1.432 partijleden de kans hun lidmaatschap te verliezen. Een speciale commissie van de leidende partij heeft van 15 april tot 10 juni een groot scheeps onderzoek verricht in de ledenlijsten van de PVAP. In mei verklaarde ex-partijlei der Edward Gierek dat hy schuld had aan de crisis. onroerende goederen door de plaatsing van woonwagens in de nabijheid moeten vergoeden. Met name bij instanties die zich be zighouden met het spreidingsbe- leid van woonwagens is deze uit spraak van de Kroon ingeslagen als een bom. Wethouder H. C. de Beurs van de gemeente Rheden en voorzitter van de werkgroep Woonwagen zaken van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten noemt de ze uitspraak onbegrijpelijk. Hij wijst erop dat de consequenties hiervan gigantisch zullen zijn. In het verleden - vanaf 1975 - is het rijksbeleid er altijd op gericht ge weest de grote regionale woon wagencentra te ontmantelen. Dit decentralisatiebeleid verplicht de gemeenten kleine kampjes te stichten binnen de bestaande sa menleving om zodoende de woonwagenbewoners in de ge meenschap op te nemen. De Beurs: „Van de uitvoering van dit beleid krijgen de gemeenten thans de rekening letterlijk ge presenteerd". Hij kan de uit spraak van de Kroon niet anders zien dan een regelrechte door kruising van het door de rijks overheid voorgestane sprei- dingsbeleid. „Eerst ontwikkelt de minister van ruimtelijke ordening en volks huisvesting de decentralisatiege dachte. Nu het eenmaal zover is, zet diezelfde minister door arti kel 49 van de Wet op de ruimtelij ke ordening uit de la te halen, de uitvoerende gemeenten finan cieel schaakmat". Dat artikel 49 regelt de waardedaling van on roerend goed door ingrepen op het gebied van de ruimtelijke or dening. De Beurs voorziet een lawine van schadeclaims die op de gemeen tebesturen af zullen komen. „Voor Nederlandse begrippen bedragen van ongekende hoog te", vreest hij, daarbij denkend aan vele honderden miljoenen guldens. „Bovendien zijn de gemeentebe sturen in een uiterst moeilijke Kreisky in ziekenhuis WENEN - Bondskanselier Bruno Kreisky is als gevolg van adem halingsmoeilijkheden vannacht in een ziekenhuis opgenomen. De moeilijkheden werden veroor zaakt door een plotseling sterk opgelopen bloeddruk waardoor als gevolg v&n een zwakke wer king van het hart een bloedstu- wing in de longen was ontstaan. De behandelende artsen zijn ech ter van oordeel dat de 70-jarige regeringsleider geenszins in le vensgevaar verkeert. positie gemanoevreerd door bij de gemeenteraden het sprci- dingsbeleid ten aanzien van woonwagenkampen te moeten verkopen en daarbij zelf voor de financiële consequenties te moe ten opdraaien", aldus De Beurs. De uitspraak van de Kroon is geba seerd op een aanvraag tot een schadeloosstelling van een Doe- tinchemse landbouwer. Hij voer de aan dat zijn bedrijf schade leed door de aanleg van een nieuw woonwagencentrum in Doetinchem en claimde een be drag van 50 mille. De, Kroon heeft de gemeente Doetinchem verplicht dit bedrag uit te beta len. 20 PAGINA'S „Kernenergie meer aandacht geven" Voortgang gemaakt bij de informatie Spanning rondom de Europese raket Hoe hoog wordt op 1 juli uitkering? Ontwikkeling kernbom vormt geen belemmering (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - De VS gaat voor 4 miljard gulden mili taire hulp aan Pakistan geven. Het totale hulppakket bedraagt ongeveer 8 miljard. Na lang on derhandelen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad zijn de par tyen het eens geworden. Pakis tan is waarschijnlijk een kern bom aan het ontwikkelen. De of ficiële zegsman van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei, dat de regering Reagan dat „goed beseft". Het geven van militaire hulp aan een land dat een atoombom ontwik kelt is in strijd met de Ameri kaanse wet. Het Congres moet er speciale toestemming voor ge ven. De regering-Rcagan vindt de „Sowjet-dreiging" echter veel belangrijker dan de vraag van de kernwapens. Onderminister van buitenlandse zaken James Buckley laat er geen twijfel over bestaan, dat hy oud-president Carters vroegere voorzichtigheid belachelyk vindt Het verkopen van wapens is in het Amerikaanse belang, al dus de onderminister, en dan ga je niet letten op mensenrechten of op de verspreiding van kern wapens. Onder Carter werd ech ter al een begin gemaakt met wa penhulp aan Pakistan Na de Russische inval in Afghanistan verklaarde Carter het Midden- Oosten tot een Amenkaans na tionaal belang vanwege de olie- éxport. Verdediging tegen de „Sowjet-dreiging" zou voortaan centraal staan LEIDSCH Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste DAGBLAD KOEWEIT (AP) - De Arabische olielanden zullen een olie-em bargo tegen de Verenigde Sta ten overwegen als dc Ameri kaanse regering haar vetorecht in de Veiligheidsraad gebruikt om sancties tegen Israel naar aanleiding van het bombarde ment op de Iraakse kerncentra le te voorkomen. Dit heeft van daag het conservatieve blad Al- Siyassaeh in Koeweit geschre- Het blad schreef dat de Arabische OPEC-landen in een spoedzit- tinc bijeen zullen komen als de VS tijdens het nu lopende debat in dc Veiligheidsraad van het vetorecht gebruik maken. Het debat wordt gehouden op ver zoek van Irak dat sancties wil tegen Israël na het bombarde ment van zondag 7 juni. Wilt u mij nu Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p. bon ingevuld in een open enveloppe i onder postse gel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNfl m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1