Zwitserland kuuroord Postploeg Joop Zoetemelk: Natuurlijk start ik in de lour... Midi Libre begint met Nederlandse en eindigt etappewinst Jan Raas niet in Tour de France •1 I rri VV Kloosterboer vraagt om gesprek met Boer Prestatieniveau van vrijwel alle tourrenners stijgt w&x&m fowjim™ Wielerploeg Koop mans m grote problemen MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 9 SPORT SPORT 's-HEERENHOEK (GPD) - In overleg met ploegleider Pe ter Post en de Utrechtse spe cialist Strikwerda, heeft Jan Raas besloten om niet te starten in de Tour de Fran ce. Hij ondervindt nog te veel last van een in de klas sieker Parijs-Roubaix opge lopen knieblessure. Na een rustperiode van onge- ver een maand, startte Raas vorige week als test voor de Tour de France in de etappe- wedstrijd Midi Librè, waar van hij dit weekeinde vroeg tijdig thuis kwam. Raas: „Het ging gewoon niet meer. Ik dacht dat ik van de pijn af was, maar ik kreeg weer vol op last". Aanvankelijk wilde de Zeeuw de komende week gebruiken om zich voor te bereiden op het nationaal kampioen schap van komende zondag in Limburg om daarna een beslissing te nemen over zijn Tour de France-deelna- Dr. Strikwerda adviseerde hem echter rust, waarop Raas en Post Desloten de knoop meteen door te hak ken. „Misschien", aldus Jan Raas, ga ik dezer dagen in het gips. Dat is voor de rust het beste. Ik zal me nu ver der maar concentreren op het wereldkampioenschap al durf ik na alles wat ik nu heb meegemaakt geen enke le voorspelling te doen". Voor de plaats van Jan Raas in de Tour-ploeg van Peter Post, lijkt Ad Wijnands de grootste kandidaat. SPORT SPORT "Er komt weer een beetje gang in" GENEVE (GPD) - Joop Zoetemelk gaat volgende week donderdag definitief van start in de Ronde van Frankrijk. Sinds de etappewedstrijd Dauphinè Librè, twee weken geleden, waren er ernstige twijfels over de deelname van de Tour-winnaar van vorig jaar. Joop Zoetemelk: i de Tour de France Zelfs ploegleider Peter Post het weten dat hij, wanneer de vorm crisis zou voortduren, zijn kop man een zelfde vernedering als in de Dauphinè wilde besparen door hem niet voor 'La grande bouclé' op te stellen. Zaterdag GRONINGEN (GPD) - Om uit de schaatsimpasse te komen, vindt er vanavond een gesprek plaats tussen bondscoach Henk Boer, tegen wiens aanstelling de he ren-kernploeg zich heeft verzet, en Tjaard Kloosterboer, die on langs bedankte voor de functie van conditietrainer. Trainings- coordinator Henk Lamberts zal hierbij aanwezig zijn en het is volgens hem een poging om na te gaan of het duo alsnog bereid is met elkaar samen te werken, waarna wellicht ook de rijders, die Kloosterboer en Gauke Nij- holt als trainerskoppel willen, hun houding zullen veranderen. Het initiatief tot een gesprek met Boer is uitgegaan van Klooster boer. Mocht er vandaag maandag via de bemiddelingspoging geen over eenstemming komen tussen Boer en Kloosterboer en duurt het conflict voort, dan moet de heren-schaatstop zich via de gewesten voorbereiden op de Nederlandse kampioenschap pen, waar startbewijzen voor het EK en WK op het spel staan. echter, na de eerste klimtijdrit van de Ronde van Zwitserland, liet Zoetemelk al weten: „Na tuurlijk start ik in de Tour. Er zijn veel mensen geweest die daar aan hebben getwijfeld, maar voor mij stond het eigenlijk allang vast". De vijftiende plaats in de klimtijd rit van Solothurn naar Balmberg over een afstand van 12 kilome ter leverde weliswaar niet de ze kerheid dat Zoetemelk zijn oude vorm weer te pakken heeft, de Nederlander uit Germigny l'Eve- que beschouwde het als een dui delijke indicatie dat hij telkens beter gaat rijden. „Er zit vooruit gang in en er komt bij mij weer een beetje gang in", stelde hij. „Ik heb in die klimtydrit maar 1 minuut 20 verloren op winnaar Beat Breu. Dat betekent dat ik maar een tandje zwaarder moet rijden om dat verschil goed te maken". Meer tijd Ontspannen als voorheen luisterde Zoetemelk op zyn hotelkamer naar de radio. „In de Dauphinè kwam ik niet door de vormcrisis heen, maar toch heb ik dit alle maal zien aankomen. Ik heb erg lang stilgelegen in de winter en daarna duurde het inderdaad veel langer dan normaal voordat ik goed ging rijden. Misschien komt dat wel door de leeftijd. Ik ben al 34 jaar Vroeger kon ik nog lang rust nemen en snel terugko men. Nu is daar kennelijk meer tijd voor nodig", merkte hy op. „Toch ben ik geen moment in pa niek geraakt Als je al zolang meedraait, gebeurt dat niet meer Natuurlijk geeft het geen zelfver trouwen wanneer je wel wilt presteren, maar niet kunt. Alleen heb ik mezelf steeds voorgehou den: dan maar een paar weken later", vertelde de tweede Neder landse Tour-winnpar uit de ge schiedenis. Hij zal een van de weinigen zijn geweest die niet in een paniekstemming verkeerde. Immers, reden tot groot optimis me was er niet. De ellende begon eigenlijk al na de ontelbare crite riums. die hij na de Ronde van Frankrijk moest afwerken. In de Grand Fnx des Nations (een be langrijke tijdrit in Cannes) ein digde hy roemloos als laatste. Meelijwekkend GENEVE - De Ronde van Zwitserland lijkt voor de Nederlandse profwiel renners een soort kuuroord, dat uiterst herstellend werkt. Na vijf etappes in deze rittenkoers is de bijna vijandige stemming, die in de ploeg van Peter Post heerste tegen de publiciteitsmedia, al flink bijgesteld. Vooral na de krachtproef van zater dag - toen er een 12 kilometer lange klimtijdrit van Solothurn naar Balmberg op het program ma stond - werd er weer gela chen. Niet zozeer omdat het gro te succes nadrukkelijk lonkt in de Ronde van Zwiterland (hoe wel Jo Maas wel erg goed geklas seerd staat), maar vooral door het stijgende prestatieniveau van vrijwel alle renners die naar de Tour de France moeten. De wetenschap dat het beter gaat. DIEKIRCH (GPD) - Na voor de beroepswielrenners onzekere berichten over het voortbe staan van de Raleigh-ploeg (waarin dertien Nederlandse profs zijn ondergebracht), zijn er thans grote zorgen voor de 14 coureurs van de nationale HB-ploeg. „Zoals de zaken er nu voorstaan", al dus chef d'quipe Henk Koop- mans dit weekeinde in de Ronde van Luxemburg, „stoppen we". Eerder dit seizoen al liet spon sor Rody Hoogenboom we ten dat hij weinig ziet in door gaan op de huidige basis. Hij wil een hoger niveau. „Maar", zegt Henk Koopmans, „voor die extra uitgaven is een co- sponsor nodig. Ik heb mij georiènteerd, maar de econo mische situatie zit ons tegen. Volgens mij kunnen we het wel vergeten". De veertien renners is daarom het advies gegeven niet af te wachten, maar in te gaan op eventuele aanbiedingen. „Het is niet reëel", aldus Henk Koopmans, „om ze aan het lijntje te houden. Wie er gens anders kan tekenen, moet het maar gauw doen". Officieel mag dat pas per 1 oktober, vandaar dat Peter Zijerveld - door zijn presta ties de beste man voor de transfermarkt zich nog niet uitlaat over zijn contractbe sprekingen „Ik heb", aldus de dit voorjaar met goed werk in de beklimmingen op gevallen Zijerveld, „drie aan trekkelijke aanbiedingen". dringt de ellende van de laatste tijd naar de achtergrond. En pro blemen waren er genoeg. Voor het eerst in het bestaan van de formatie werden namen van en kele renners in relatie met do ping genoemd. Verder werd er een vraagteken geplaatst bij het voortbestaan van de ploeg met de huidige sponsor (TI Raleigh), maakte de bedrijfsvereniging problemen over de afdracht van sociale lasten, was de ziekenboeg overvol en marcheerde de equi pe door de vormcrisis van enkele toprenners niet geweldig. Maar, zoals gezegd, de grote moei lijkheden wórden vergeten. Na dat Roger de Vlaeminck de korte zaterdagochtendrit van Doettin- gen naar Solothurn op zijn naam had geschreven, werd er met be langstelling uitgekeken naar de klimtijdrit tijdens de middagu ren. Vooral Limburger Jo Maas kwam daaruit knap te voor schijn. Hij eindigde op slechts 14 seconden van winnaar Beat Breu (die door zijn zege de nieuwe lei der in de ronde werd) als derde. Hoopvol Overigens was Maas niet de enige van de Post-brigade die een keu rige tijd neerzette. Ook Gerrie Knetemann (negende op 54 se conden van Breu) en Henk Lub- berding (13e op 1 minuut 23) re den voor het eerst sinds lange tijd weer acceptabel. Het zijn dan nog wel niet de echte grote pres taties die van de wereldploeg be kend zijn, maar gelet op het diepe dal waarin men verkeerde, toch op zijn zachtst gezegd hoop vol. De drie ritten die dit weekeinde werden afgewerkt, zorgden ove rigens niet voor een ander aan zien van de ronde. De Vlaeminck boekte zaterdag zijn tweede rit- zege door zijn landgenoot Rudy Pevenage, met wie hij een kleine voorsprong op het peloton had, in de eindspurt moeiteloos te verslaan. De klimtijdrit bracht een andere Zwitser in de leiders trui. De kleine, frêle 23-jarige Beat Breu, vorig jaar afgedankt door Peter Post („Hij kan wel veel, maar rijdt bijzonder wissel vallig", zei de Amstelveense ploegleider zaterdag), reed als snelste naar boven. Hij kwam daardoor in de gouden trui, maar voelt de hete adem van zijn ploeggenoot Joseph Fuchs in zijn nek. Niemand lijkt het de Zwitsers echt moeilijk te willen maken om de ze etappewedstrijd een nationaal onderonsje te laten worden. Gis teren in de rit van Solothurn naar Genève werd er - onder de im puls van de vele premies onder weg - opnieuw hard gereden, on danks de warme weersomstan digheden. Na zo'n honderd kilo meter ontstond er een kopgroep van negen renners waar later nog een man bij aansloot. Ze waren allemaal ongevaarlijk voor de top van het klassement. Tijdens de enige, niet al te lastige beklim ming, haakte de Belg Wilfried Wesemael (als eenling van de Johan van der Velde won de laatste etappe ploeg van Post in de spits) af. De eerste de finish passeerde de Ronde van Zwit- de Midi Libre. De Brabander kon zijn geluk niet op. toen hij als Dit seizoen ging het al niet beter. In de Zesdaagse van Rotterdam was er voor hem een figuranten rol weggelegd. Het was byna meelijwekkend om de gevierde Tour-winnaar te zien tobben op het Rotterdamse rondhout. Ook in de Waalse klassiekers. Luik- Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl. kwam Zoetemelk niet mee en zijn lydensweg duurde tot en met de Dauphinè, waar hij zelfs een rit voor de bezemwagen bin nenkwam en uiteindelyk op vijf tig minuten van winnaar Hinault als 46e eindigde. Aan het eind van de Ronde van Zwitserland zou hij zyn definitie ve beslissing bekendmaken, heette het Zcetemelk: „Dat is verkeerd uitgelegd Er werd me gevraagd of ik in de Tour zou starten wanneer het hier even slecht of nog minder zou gaan dan in de Dauphinè. Ja. en dan wordt het anders. Voor mezelf was een vormstijging al genoeg En denk niet dat ik door Post of zo gedwongen word te starten Want elke ploegleider weet dat dat onzinnig is. Dat zie je maar aan Roger de Vlaeminck. die toch ook weigert Je kunt name lijk. hoewel dat niet myn instel ling is, altijd afstappen als je iets gedwongen moet doen". Niet afstappen Afstappen staat nog altijd niet in zijn woordenboek. Zoetemelk zegt dat het opnieuw goed njden in de Ronde van Frankrijk sinds zijn zege vorig jaar steeds in zyn achterhoofd heeft gespeeld. „En vergeet niet", besluit hij. „dat ik vorig jaar in de Dauphin ook slecht reed en zelfs nog afstapte in het Nederlands kampioen- iditp Toen won ik lot h, meer |a zult my nu niet horen zeggen dat ik dat nu weer doe". seriand 1979 kon het tempo niet bijbenen. De eindspurt van de kopgroep leverde de jonge Belg Jan Bogaert de winst op voor Rudy Pevenage. De uitslag van de vierde etappe, de klimpartij: 1. Beat Breu (Zwi) 12 km in 27 min. 20 sec. (gem. 26.335 km/u), 2. Jo seph Fuchs (Zwi) op 2 sec 3. Jo Maas (Ned) op 14 sec., 4. Claudio Natale (Ita) op 25 sec., 5. Eddy Schepers (Bel) op 32 sec., 9. Gerrie Knetemann (Ned) op 54 sec 13. Henk Lubberding op 1.23, 15 Zoetemelk op 1.24. De uitslag van de vijfde etappe 1. Jan Bogaert (Bel) 192,5 km in 4.37.39 (gem 41 624 knvu). 2. Rudi Pevenage (Bel), 3. Daniel Gisiger (Zwi). 4. Mario Nons (Ita), 5. Patrick Moerlen (Zwi). Algemeen klassement na vijf etappes 1 Breu (Zwi) 18.33 49, 2 Fuchs op 2 sec 3 Maas (Ned) op 28 sec 4 Schmutz (Zwit) op 34 sec., 5. Natale (Ita) op 39 sec., 6 Lubberding (Ned) op 1.37, 7. De Rooy (Ned) op 2.40, 13 Knetemann op 4.37, 18. Schuiten op 5.07, 19. Zoetemelk z.t. ADVERTENTIE L.V. Roodenburg voor leden, donateurs en vrienden, receptie t.g.v. het kampioenschap en de promotie. Vrijdag 19 juni vanaf 21.00 uur tot 22.30 uur. In de kantine van "Sportpark Noord". VERNET-LES-BAINS (ANP) - Dc "Midi Libre" begon en ein digde met een Nederlandse triomf. De proloogtijdrit was voor Bert Oosterbosch, de slote tappe voor Johan van de Velde. In de tussenliggende etappes, onder een schroeiende zon op geaccidenteerd terrein verreden, verloren de Nederlanders zoveel tijd, dat ze voor de eindzege geen rol van betekenis speelden. De hoofdprijs was, net als vorig jaar, voor de jonge Fransman Jean-René Bernaudeau. De vroe gere knecht van Hinault. die dit jaar bij een andere ploeg pro beert een vedette te worden, le verde daarmee voor het eerst in dit seizoen een prestatie van be tekenis. Voor zijn doorbraak naar de top van het klassement, dat werd aangevoerd door zijn jonge ploegmaat Philippe Martinez, ge bruikte Bernaudeau gistermor gen tijdens de voorlaatste etappe de beklimming van de Col de Jau. Slechts de pure klimmers Lejarreta en Alban konden enigszins in zijn spoor blyven, maar waren kansloos tegen zijn demarrage in de slotfase van de rit. Johan van de Velde, in de Mi Jean René Bernaudeau di Libre op oefening voor dc Ronde van Frankrijk, stelde aan vankelyk teleur, maar maakte zijn supporters weer optimis tisch door de laatste etappe te De "Midi Libre" van dit jaar stond in het teken van de opgave van vele vedetten Hinault had hoofdpijn, Agostinho oorpijn en Jan Raas wilde niet klimmen met zijn nog nauwelyks gen knie. De gevestigde orde wilde met het oog op de Ronde van Frankryk - geen risico's nemen, zodat deze wedstrijd een soort doorbraak van de jeugd werd De uitslag van de derde etappe 1. Daniel Willems (Bel) 202 km m 5 39 10 (met bon. 5 39 Q5fc 2 Ad Wijnands (Ned) z.t. (met bon 5 39 07), 3. Jacques Michaud (Fra) op 1 sec. (met bon. 5.39.09). 4. Jean-René Bernaudeau (Fra) z.t. (met bon. 5.39.10). De uitslag van dc vierde etappe 1 Jean Rene Bernaudeau (Fra). 110 km in 3 52 02 (met bon 3 51 52). 2. Marino Lejaretta (Spa) 3.52 08 (met bon. 3 52 03), 3 Robert Al- ban (Fra) 3.52.16 (met bon. 3 52 13). 4 Jacques Michaud (Fra) 3 53.29 (met bon 3.53 27), 14 Johan van de Velde (Ncd) op 3 15 De uitslag van de vyfde en laatste etappe 1 Johan van de Velde (Ned) 70 km in 2 30 04 (met bon 2.29 59). 2. Jean René Bernau deau (Era) z t (met bon I 3. Dominique Garde (Fra) op 7 sec 4 Jean Francois Rodriguez (Fra) z.t 18. Ad Wijnands (Ned) z.t. Het eindklassement 1 Jean-René Bernaudeau (Fra) 22.15 42. 2 Chnstian Levavasseur (Fra) op 2 19. 3. Ludo Pcctcrs (Bel) op 2 24,4 Marino Lejarreta (Spa) op 313, 5 Robert Alban (Fra) op 3.23, 12 Johan van de Velde (Ned) op 7 06; 20 Ad Wynands (Ned) op 9.28. Luxemburg De ronde van Luxemburg, die openstond voor profs en ama teurs. is geëindigd in een com plete triomf voor de Sowjet- Unic De toprenners van Viktor Kapitanov sloegen in de laatste etappe, die tussen Vianden en Dickirch over bergachtig terrein voerde, genadeloos toe Met zyn vijven reden ze het peloton, met toch verschillende gereputeerde profs, op meer dan tien minuten Sergei Sockhoroctsjenkov won de etappe voor Joen Bannov, die de eindoverwinning pakte Za terdag had Zagretdmov al voor een Russische triomf gezorgd Deeinstando 1 Bannov (Sov) 19 04 42 2 Bokov «Sov) op 26 sec. 3 Soefi (Sov) op 5 56. 4 Soekhor.H t j. rikov (Sov) op 11.55. 5 Zagrrtdinov (Sov)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9