Moskou moet overSS-20 praten Een hele goeie zware shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Opwerkingsfabriek modern beveiligd Massaal ontslag dreigt in het vluchtelingenwerk Vóór acties in Almelo Valse bommelding vertraagt schip Den Uyl in Sowj et-Unie Demonstratie tegen VS Drinkwater in Deurne groen Harderwijk 750 jaar Het betere zware werk. MAANDAG 15 JUNI 1981 ALMELO (ANP) - Nog juist voor het begin van de acties tegen Ul tracentrifuge Nederland (UCN) en Urenco in Almelo sinds deze week, zijn beide bedrijven voor zien van zeer moderne beveili gingsapparatuur. Dit is volgens de leiding van het UC-project toeval, want als de acties begin juni zouden zijn ge houden (wat aanvankelijk de be doeling was), dan had het nieuwe beveiligingssysteem nog niet volledig gewerkt. Het systeem kost zo'n zeven miljoen gulden en bestaat onder meer uit een dubbel hek, 2,5 kilometer lang en voorzien van geavanceerde appa raten, die elk ongewenst bezoek signaleren. Bovendien zyn bij de twee hoofdingangen gebouwen neergezet voor de bewakings dienst. Zodra het donker is baadt het fa briekscomplex in en zee van licht en bij het geringste geluid beginnen honden te blaffen. In de dagen voor de aangekondigde blokkade van het UCN- en het Urenco-terrein zijn bewakers en politie extra attent op de aanwe zigheid van mensen die belang stelling tonen voor de twee on dernemingen. Zelfs degenen die zich buiten de omheining (op openbare weg) wat langer op houden wordt naar hun bedoe lingen gevraagd. Personeel en directies van de twee bedrijven zijn niet bepaald ge lukkig met de door het rijk voor geschreven beveiliging en ande re maatregelen die moeten voor komen dat niet gewenste bezoe kers op het fabriekscomplex ko men. "Maar nu we steeds meer het doelwit zijn van acties moe ten we de veiligheidseisen wel aanvaarden", zo redeneert men bij het UC-project. In overleg met het ministerie van economi sche zaken (waar het project on der valt) en dat van binnenlandse zaken hebben UCN en Urenco overigens zoveel mogelijk gepro beerd te voorkomen dat hun complex in een vesting zal veran deren. In de afgelopen jaren is UC in Al melo meerdere keren geconfron teerd met demonstraties. De eer ste keer was dat in 1978. toen ze ker 35.000 mensen meeliepen in een toegestane protesttocht. Na dien waren het vooral de leden van de groep "breek atoomketen Nederland" (ban) die het fabriek sterrein regelmatig blokkeerden door zich met kettingen aan de toegangspoorten vast te maken. Ernstige incidenten deden zich hierbij niet voor, want de demon stranten lieten zich zonder zich actief te verzetten - wegdragen door de politie. Actievoerders en overheid gaan er ook nu vanuit dat de acties van deze week zon der moeilijkheden verlopen. Bei de partijen hebben verklaard dat geweldloosheid voorop staat. Om aan een rustige sfeer bij te dragen heeft de gemeente toe stemming gegeven voor een ten tenkamp, wordt het gebruik van een radiozender gedoogd en mag er zaterdag op het terrein van de voetbalclub Heracles een afslui tende manifestatie worden ge houden Een blokkade van het UC-terrein wordt echter niet getolereerd en zal dan ook worden gebroken. «/LISSINGEN (GPD) - Een anonieme en naar later bleek valse bommelding heeft er gisteren voor gezorgd dat ruim 400 passagiers van de Olau Line de reis Vlissingen- Sheerness met ruim vier uur vertraging zijn begonnen. Tegen kwart voor twaalf gister morgen kwam bij de Olau Li ne Vlissingen de melding binnen, dat er op de een half uur eerder uitgevaren Olau Finn een bom zou liggen. Dit passagiersschip keerde daar op terug naar Vlissingen. waarna ongeveer twintig mensen van verschillende MOSKOU (GPD) - De Sowjet-Unie moet volgens PvdA-fractieleider Den Uyl bij het ontwapeningsoverleg met Washington bereid zijn te praten over een aanzienlijke ver mindering of verwijdering van het aantal opgestelde SS-20-raketten. Den Uyl zei dit na afloop van een dit weekeinde in Moskou gehou den bijeenkomst van de "inter nationale commissie voor ontwa pening en veiligheidskwesties". Van die commissie maken naast de Nederlandse socialist onder andere de Zweedse ex-premier Palme, de voormalige Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Vance en de Russische veiligheidsadviseur Arbatov deel uit. Na afloop van de conferentie zei Den Uyl, dat hij gesterkt is in de opvatting van de PvdA, dat af wijzing van de nieuwe NAVO- kruisraketten "op beslissende wijze kan bijdragen aan het stop zetten van de nucleaire bewape ningswedloop". Afwijzing van de 572 kernwapens voor de mid dellange afstand die de NAVO in West-Europa wil plaatsen moet, aldus Den Uyl, wel steeds ge paard gaan met een beroep op de Sowjet-Unie om de daar al aan wezige raketten van het type SS- UTRECHT (GPD) - Indien minis ter Gardeniers van CRM niet be reid is om de tekorten van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) over te nemen, zal het faillissement over de WN binnenkort worden uitge sproken. Voor de vereniging zelf betekent dit het ontslag van ze ker 250 medewerkers. Bestuurs lid Postma sloot niet uit dat de aantallen wellicht nog hoger ko men te liggen. Dat bleek afgelopen zaterdag in Utrecht op een besloten leden vergadering van de WN. Uit de gegevens van het financiële jaarverslag blijkt dat de WN een schuld aan de bedrijfsvereniging heeft van twee miljoen gulden Uit het accountantsrapport valt op te maken dat tal van uitgaven op de rekening van de WN over het vorig jaar niet gedekt zijn. Uit de stukken blijkt dat deze pro blemen zich ook voordoen in de eerste helft van dit jaar. Daarom zal de WN met onmiddellijke ingang een aantal activiteiten stoppen en bepaalde verplichtin gen opzeggen, zoals de huur van de verschillende opvangcentra. De situatie waarin de VVN zit, heeft tot gevolg dat er directe geldtekorten zijn waardoor men niet in staat is om de salarissen WEERRAPPORTEN over de maand juli aan de ruim 300 medewerkers uit te betalen. Massaal ontslag lijkt daarmee onvermijdelijk. Woordvoerder J. Postma deelde namens het bestuur van de WN mee dat slechts een overeen komst tussen de WN en het mi nisterie van CRM een faillisse ment van de Vereniging Vluchte lingenwerk kan voorkomen. Vrijdag zal er een gesprek tussen de WN en CRM op het departe ment plaatsvinden. Postma ver telde verder dat WN-penning- meester Bert van de Rotte inmid dels is afgetreden en adjunct-di recteur Kaplanjan voor onbe paalde tijd met ziekteverlof is. 20 te verminderen of te verwijde- Volgens de PvdA-leider heeft het Westen nooit serieus het zoge naamde moratorium-voorstel van Sowjet-leider Brezjnjev on derzocht. Volgens dat voorstel zou Rusland stoppen met statio nering van SS-20-raketten op voorwaarde dat de NAVO geen nieuwe middellange-afstandsra- ketten in West-Europa zou neer zetten. Den Uyl: „Arbatov heeft nog eens duidelijk gezegd dat de Sowjets niet anders vroegen dan af te zien van plaatsing van de nieuwe wapens; de NAVO mocht door gaan met de produktievoorberei- ding ervan. We hadden dus al lang kunnen bereiken dat toena me van het aantal SS-20-raketten was gestopt. Het blijkt allemaal dat er bijzonder langs elkaar heen wordt gepraat". Van de (nu) bij de kabinetsforma tie betrokken partijen in Neder land is de PvdA de enige die plaatsing van de NAVO-kernwa- pens volledig afwijst. D'66 doet dat 'in de huidige omstandighe den'. Het CDA is verdeeld en neigt naar uitstel van de beslis sing om af te wachten wat er uit de aangekondigde onderhande lingen komt. De NAVO wil vasthouden aan de beslissing om 572 nieuwe raket ten neer te zetten, als antwoord op de SS-20 en gelijktijdig met de Russen over wapenbeheer sing praten. Praten zonder nieu we raketten verzwakt de onder handelingspositie, zegt de NA VO. Volgens de PvdA echter gaat het om een nieuwe stap in de wapenwedloop en is juist een duidelijk 'gebaar' nodig om die te doorbreken. politiekorpsen de boot uit kamden. Volgens de gemeen tepolitie Vlissingen en de di rectie van de veerdienst was cr daarbij geen sprake van paniek of consternatie onder de passagiers. Na twee uur zoeken gaf de ge meentepolitie Vlissingen. die de actie coördineerde, het passagiersschip weer vrij. Te gen half vier kon de boot daarop opnieuw een reis naar Sheerness beginnen. Direc tiewoordvoerder Van der Lee. liet weten dat de Olau Finn zondagavond pas tegen tien uur in Sheerness zou ar riveren en dat de kwestie ook maandag nog tot enige ver traging in de afvaart te Vlis singen kan leiden. Hg ver wacht echter dat de boot dinsdag weer op schema ligt n - Amsterdam zwaar bew. 16 5 De Bilt zwaar bew. 16 4 Deelen half bew. 16 2 Eelde zwaar bew. 16 2 Eindhoven licht bew. 17 4 Rotterdam zwaar bew. 16 4 Twente half bew. 16 2 Vlissingen zwaar bew. 15 10 Zd. Limburg onbew. 17 7 Aberdeen regen 13 8 Athene zwaar bew. - 20 Barcelona onbew. 29 20 Berlijn onbew. 22 7 Bordeaux onbew. 28 12 Brussel onbew. 18 7 Frankfort onbew. 23 8 Genève zwaar bew. 29 16 Helsinki regen 17 10 Innsbruck regen 29 15 Klagenfurt zwaar bew. 30 18 Lissabon onbew. 36 21 Locarno onbew. 29 18 Londen zwaar bew. 17 10 Luxemburg onbew. 19 7 Madrid onbew. 39 18 Malaga onbew. 25 18 Mallorca onbew. 32 16 München geh. bew. 26 13 Nice onbew. 28 21 Oslo onbew. 11 5 Parijs onbew. 19 10 Rome onbew. 29 18 Split licht bew. 31 21 Stockholm regenbui 13 5 Wenen zwaar bew. 31 15 Zürich zwaar bew. 25 15 Casa Blanca half bew. 25 20 UTRECHT (ANP) - Naar schat ting enkele honderden mensen hebben zaterdagmiddag in Utrecht deelgenomen aan een landelijke demonstratie tegen in menging van de Verenigde Sta ten in Centraal Amerika. De protestmars werd georgani seerd door het Breed Platform, dat is voortgevloeid uit het Gua- tamala-, El Salvador- en Nicara- gua-comité. Volgens "Breed Platform" grijpt de regering Rea gan de strijd in El Salvador aan om haar invloed in Centraal Amerika te behouden. Daarbij zouden de Verenigde Staten de Salvadoriaanse regering met wa pens steunen, terwijl er ook plan nen zouden zijn om de regimes in Guatemala en Honduras van militaire steun te voorzien. In Florida staan de Verenigde Sta ten toe dat Cubaanse ballingen samen met oud-leden van de na tionale garde van ex-president Somoza zich militair trainen voor een aanval in Nicaragua, al dus het Breed Platform, dat tracht de Nederlandse publieke opinie te mobiliseren tegen wat zij de "interventiepolitiek van de VS" noemt. Breed Platform bestaat uit meer dan tachtig politieke, kerkelijke en andere maatschappelijke or ganisaties. Bij wijze van tegenac tie cirkelde tijdens de demon stratie een vliegtuigje boven Utrecht met de sleeptekst "en Afganistan en Polen dan", doe lend op de Russische inval in Af ganistan en de spanning tussen Polen en Rusland op dit mo ment. DEURNE (ANP) - Het leidingwa ter in de wijk Coolhof in het Bra bantse Deurne is sedert zater dagavond met een onbekende stof verontreinigd. Het water is groen gekleurd. De be woners van de 1500 woningen is aangeraden het water niet te ge bruiken voor consumptieve doeleinden. De brandweer en de BB hebben op verschillende plaatsen in de wijk tanks met schoon water geplaatst. De politie heeft de bewoners zater dagavond met behulp van ge luidswagen gewezen op de verontreiniging, die zich beperkt tot het waterleidingnet in de Coolhof. De oorzaak van de verontreiniging van het leiding water is nog steeds een raadsel. Het onderzoek van de watermon sters heeft nog niets opgeleverd. Het is al evenmin duidelijk hoe de verontreiniging in het leidingwa ter is terechtgekomen. De water leidingmaatschappij Oost-Bra bant pompt water in de gemeen ten Deurne. Budel en Someren. Vast staat dat het water bij die bronnen niet verontreinigd is. Bg het onderzoek naar de wijze waarop de stof die het water groen heeft gekleurd m het lei dingnet is terechtgekomen is ook de gemeentepolitie van Deurne ingeschakeld. Leden DS'70 tegen opheffing EDE (ANP) - Van de 46 sprekers uit het actieve partijkader van DS'70 die zaterdag in Ede achter gesloten deuren van gedachten hebben gewisseld met het hoofd bestuur over de politieke toe komst van DS'70, was niemand geporteerd voor onmiddelijke opheffing van de partij. Voorzitter Zeger Hartog verwacht dat voldaan zal worden aan het verlangen van het partijkader om een onafhankelijke commis sie in te stellen die een advies zou moeten voorbereiden van het hoofdbestuur over de politie ke toekomst van DS'70 voor het openbare partijcongres dat begin oktober zal worden gehouden. Hoofdbestuurders actief bij de verkiezingscampag ne van de partij betrokken zijn geweest zullen niet in de com missie plaats mogen nemen. De sfeer op het besloten overleg was veel beter dan in 1977, toen DS'70 slechts met één zetel in de Tweede Kamer terugkwam. Bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 26 mei ging deze ene zetel voor DS'70 verloren. Doorgaan is desondanks geboden, zo meent de partijvoorzitter, ge zien de zeer labiele politieke si tuatie in Nederland. HARDERWIJK (ANP) - Koningin Beatrix, prins Claus en hun zoon prins Johan Friso hebben zater dag een bezoek gebracht aan Harderwijk, waar ter gelegen heid van het 750-jarig bestaan vlaggetjesdag werd gevierd. Het koninklijk gezelschap arri veerde aan boord van de "Groe ne Draeck", waar ook de ex-echt genoot van prinses Irene, prins Carlos met zijn kinderen prins Carlos jr. en de prinsesjes Marga rita Jaime en Maria Carolina aan wezig waren. Voor de "Groene Draeck" werd een vlootschouw gehouden waar ongeveer tweehonderd schepen aan deelnamen, waaronder vijf tien oude botters. Op de vis markt in Harderwijk gebruikten koningin Beatrix en haar echtge noot een broodmaaltijd, waarbij het oudste vissersvrouwtje van Harderwijk, de 86-jarige tante Ploon het gezelschap een brood je paling aanbood. Ruim 10.000 mensen waren zater dag in Harderwijk bij vlaggetjes dag aanwezig. Record aantal treinreizigers UTRECHT (ANP) - De in 1978 in gezette groei van het aantal trein reizigers heeft zich ook in 1980 voortgezet Dat jaar bereikte het aantal afgelegde reizigerskilomc ters een record niveau van 8.910 miljoen. Dat is 4.7 percent meer dan in 1979. Dit blgkt uit het jaarverslag 1980 van de Neder landse Spoorwegen. Volgens de Spoorwegen is sinds de "trendomslag" in de zomer van 1978 het aantal reizigers met ruim 11 percent gestegen. Ook de eerste maanden van dit jaar geven volgens de spoorwegen nog steeds een stijgende lijn ie zien. De forse groei van het aan tal treinreizigers heeft overigens wel tot de nodige problemen bg de spoorwegen geleid zoals over bezetting van treinen en vertra gingen. In het jaarverslag wijst NS erop dat de maatregelen die zijn genomen om de dienstregeling op korte tgd te verbeteren, succes lgken te hebben. De eerste maanden van dit jaar hebben de Intercity- treinen minder vertragingen op gelopen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Als oorzaken van de groei noemen de spoorwegen drie punten: de stijging van de benzineprgs, de stagnatie in de inkomstenont wikkeling en een zich wijzende houding van het publiek ten op zichte van het openbaar vervoer De reizigersgroei heeft voor NS ook positieve financiële conse quenties De opbrengsten stegen in 1980 met ruim tien percent tot 845 miljoen gulden. De stijging werd mede beinvloed door twee tariefsverhogingen m oktober 1979 en oktober 1980 (ADVERTENTIE) f2.95

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7