Bijemnarkt trekt 8500 bezoekers Amnesty in actie voor Russische wiskundige Van moddertuin tot speeltuin Ds. Koek in Leiden Succesvol concours Pauline en Toekomst Feestweek wordt herhaald Friese klok gestolen Auto schept jongen (7): beenbreuk MAANDAG 15 JUNI 1981 LEIDEN - Bijna heel de Mare- diikbuurt was zaterdagmor gen uitgelopen om de herope ning van de geheel vernieuw de speeltuin aan de Maredijk te vieren. De Maredijk beschikt na een ge dwongen sluiting van de speeltuin gedurende tien maanden behalve over een prachtig clubhuis nu ook over een prachtige speeltuin. Voor de speeltuinvereniging Rondom de Maredijk'' en vooral voor de vele kinderen in de buurt wds de speeltuin bij nat weer één doffe ellen de". Een modderpoel. De tuin lag ongeveer negentig centi meter lager dan het omrin gende Schuttersveld. Met geld uit het verbeteringsplan voor de Maredijk is de speeltuin de afgelopen tien maanden op gehoogd door de Heidemij. Een drainagesysteem zorgt voor de rest. Een nieuw poe delbadje voor de kleuters roept hoogstens nog herinne ringen op aan het natte verle den. Behalve het poedelbadje heeft de speeltuinvereniging ook een trampoline ("uniek voor Leidenen een looprol ge kocht. Met geld van de Leidse Bond van Speeltuinen kon een schommelstel en bank- schommel aangeschaft wor den: Verder is er onder ande re een nieuwe klimhut en een nieuwe zandbak die 's avonds wordt afgedekt met een zeil zodat de bak geen kattebak wordt. De kinderen van de Maredijk lieten zaterdagmorgen met een merken wat zij van "hun" nieuwe speeltuin denken. Aanvankelijk kon het optre den van het majoretten- en muziekkorps "De Burcht" hun aandacht even vasthou den. maar tijdens de verschil lende toespraken hielden zij het voor gezien en namen de benen naar de speeltuin. Klauteren en glijden, zwieren en schommelen terwijl Cor Kromhcrut, voorzitter van de speeltuinvereniging, het oud ste erelid Piet de Goede, Han Pronk van de Stichting Wel zijn, Piet van Wissen van het buurtcomité en Martin Wil- stra van de Leidse Bond van Speeltuinen de hernieuwde speeltuin om het hardst pre zen en uitriepen tot "een van de mooiste" van Leiden. Wilstra (her-)opende de speel tuin door de vlag te hijsen met de hartstochtelijke woor den: "De kinderen hebben geen ruimte meer ofn te spelen zoals zij zelf willen. Overal paaltjes en steen. Het speel- tuinvjerk zit in het verdom hoekje en daar moet het uit, want de kinderen hebben de toekomst. In de Maredijk is het gelukt met een grote mond en dat is nodig ook". Wilstra bepleitte voorts voor een be roepskracht bij de Leidse Bond van Speeltuinen: "het speeltuinwerk is immers van en voor groot en klein". Bijna 150 kinderen en bijna ze ventig ouderen uit de Mare dijk genoten zaterdagmid dag van een feestprogramma in het Anthoniusclubhuis. Voor de allerkleinsten ver scheen de Berenbios op het to neel, voor de wat ouderen tra den de discogroep "The Shorts", een muzikale clowr en een buikspreker op. Vieringjubilea in Augustihus LEIDEN - Samen met ruim drie honderd mensen heeft de Werk groep Leiden van Amnesty In ternational zaterdagavond in Au- gustinus het tienjarig bestaan van de Werkgroep en het twintig jarig bestaan van Amnesty 'ge vierd'. In een wereld waar het nog wemelt van politieke gevangenschap pen, martelingen, "verdwijnin gen" en schijnprocessen valt er voor Amnesty eigenlijk weinig te vieren. Voor de Leidse Amnesty- werkgroep is de jubileumviering daarom zo geslaagd omdat het publiek duidelijk niet alleen voor de muziek kwam maar juist ook voor de informatie die de Werkgroep te bieden heeft. Veel aandacht was er voor de posi tie van de wiskundige Morozov uit Rusland die "wegens smaad tegen de staat" een proces aan zijn broek krijgt. Hij zit al tijden in voorarrest. Amnesty heeft een brief van Morozow waarin staat dat hij zelfmoord pleegt als hij na het proces veroordeeld wordt. De universiteitsraad heeft via het wiskunde-instituut reeds een be roep gedaan op de Russische au toriteiten Morozov vrij te laten. Amnesty bestookt eveneens de autoriteiten en probeert Morozov zelf via troostende brieven te steunen. Zaterdagavond werden ook hand tekeningen voorde vrijlating van Morozow opgehaald De adoptie- groep van Amnesty liep voorts met petiticlijsten ter ondersteu ning van politieke gevangenen in Marokko Zodoende werd de ju bileumviering eigenlijk een enorme grote schnjfavond. Amnesty houdt regelmatig schrijf- avonden om druk uit te oefenen op autoriteiten om politieke ge vangenen vrij te laten. Aanstaan de donderdag bijvoorbeeld lig gen vanaf acht uur in het gebouw van de Ekklesia aan het Rapen burg 100 weer voorbeeldbrieven en schrijfmateriaal klaar om dit maal gevangenen in Rusland, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Ko- rea te ondersteunen. Ook muziek Veel aandacht had het publiek ook voor de tentoonstelling over twintig jaar strijd van Amnesty tegen de schending van mensen rechten. Amnesty International telt ongeveer 250 000 leden in 134 verschillende landen. De film "Apartheid, inzicht en uitzicht", over de discriminatie van zwar ten in Zuid Afrika, en videobeel den over de burgeroorlog in El Salvador en over het werk van Amnesty zelf trokken zaterdag een volle zaal. Leden van de Leidse Werkgroep van Amnesty bespraken intussen met een ver tegenwoordiger van de Leidse Industriebond FNV de mogelijk heid tot een gezamenlyke actie in het komende jaar. Tussen alle discussie en informatie door speelden drie muziekgroe pen: tot twee keer toe Conjunto Yaravi met Chileense muziek op de meest vreemsoortige instru menten. de vrouwenband Trevi- ra 2000 en de Mixed Upband be sloot de jubileumviering in de kleine uurtjes op swingende en harde wijze Zanger gitarist Frans Nouws en folkzanger Hans Elzinga hielden het eerder wat rustiger op de Theezolder van Augustinus. Subsidie op losse schroeven LEIDEN - De belangstelling voor de vijfde Leidse "Milieu- bijenmarkt" aan de Sterrewachtlaan was met 8500 bezoe kers groter dan ooit. Maar de organiserende "vereniging tot bevordering van de bijenteelt" stond zaterdag al stil bij de zesde bijenmarkt volgend jaar die het waarschijn lijk zonder de 5000 gulden subsidie van de gemeente moet doen. Burgemeester C. Goekoop die de milieu-bijenmarkt zaterdagmor gen opende stelde nog eens dat de gemeente "met handen en voeten gebonden is aan hogere overheden. Voor de komende ja ren kunnen wij nog niets zeggen over een mogelijke subsidie voor de bijenmarkt. Vandaar dat wij u de raad hebben gegeven naar an dere geldbronnen te zoeken". De bijenvereniging blijkt dat al te doen. Bij de ingang werden enquêtefor mulieren uitgereikt'met de vraag aan de bezoekers of zij bereid zijn toegangsgeld voor de markt te betalen. Meer dan de helft zegt vijftig cent of meer te willen be talen, twintig procent vindt een kwartje heffing genoeg en twin tig procent voelt principieel niets voor een toegangsprijs. Meer dan negentig procent van de geën quêteerden vindt dat er behoefte is aan een milieu-bijenmarkt Eveneens meer dan negentig procent zegt de bedoeling van de markt aan te voelen: "het geven van allerlei alternatieven van de huidige passieve recreatie en van de grootschalige consumptiè. (De imkerij bijvoorbeeld is ener zijds milieuvriendelijk, gezond en natuurlijk en anderzijds een goede, actieve en creatieve vrije tijdsbesteding)". Van de 1500 uitgedeelde enquête formulieren werden er overigens slechts 261 ingevuld ingeleverd. De enqueteurs vermoeden dat de overige 1239 vergeten zijn het formulier in te vullen; "er lagen tenminste maar twee formulie ren op de grond". Voor een zesde bijenmarkt wenst de vereniging smaakmakers zo als muziek- en straattoneelgroe pen in elk geval te handhaven, subsidie of geen subsidie. De ge broeders Flint die hun geksche rende smartlapperij op de accor deon begeleidden of de poppen speler Ben van Kempen en min streel Cor van der Plas waren duidelijke smaakmakers op de LEIDEN - In een volle Lokhorst- kerk deed ds B A. Koek (40) gis termiddag intrede als remon strants predikant van de doops gezind-remonstrantse gemeente. Ook belangstellenden uit zijn vo rige gemeente. Oosterbeek, woonden de dienst bij. Ds. Koek is de opvolger van dr. E. P. Meyering, die nu volledig do cent is aan de Leidse i teit. Deze leidde de i dikant in tot zijn dienstwerk in Leiden. Het gezin Koek zal voor lopig in Oosterbeek blijven wo nen, omdat hier nog geen ge- Bij Westerkwartier-girls Een van de kraampjes op de milieu bracht manden, honing en boenwas bijenmarkt. De volksmuziek groep Poldergeest was ook dui delijk sfeerbepalend. Eventueel zou de zesde bijenmarkt volgend jaar met wat minder kraampjes genoegen moeten ne men als er geen subsidie komt. Coby Wieringa van de bijenver eniging. "Achteruitgaan in kwantiteit maar niet in kwali teit". Nu stonden er maar liefst veertig kraampjes met verkoop van en/of voorlichting over van allerhande milieuvriendelijke producten. Bij de ene kraam werd het maken van geitekaas gedemonstreerd, bij de andere kon je terecht voor het vervilten van pure schapen wol. De drie films over bijen en over sterrenkunde waren stee vast "uitverkocht". De vertoning van rode bosmieren in het Ster -bijenmarkt werd ingenomen door korfvlechter Leferink uit Soest. Hij LEIDEN - Leiden Zuid-West krijgt volgend jaar ook weer een feest week. Die toezegging doet pastor Willem Happel van de Antonius- kerk wanneer hij terugblikt op de dit jaar voor het eerst georgani seerde feestweek. Die is "buiten verwachting" geweest, aldus de pastor. Een fietsvierdaagse, een fotowedstrijd en een tekenwed strijd waren de belangrijkste evenementen. Vrijdagavond was er in de kerk een grote bingo-ma nifestatie, die zaterdagmiddag speciaal voor de ouderen in de aula van de Noorderwiek aan de Ter Haarkade nog eens werd overgedaan (zie foto). Na de eu charistieviering van tien uur teas er in de Antoniuskerk gister ochtend een concert van bigband Hans Dubbelaar, waar naar schatting zo'n vijfhonderd men sen naar luisterden, die - weet pastor Happel te vertellen hon derd liter koffie hebben opge dronken. rewachtgebouw leverden lange wachttijden op omdat telkens maar acht mensen naar binnen konden. Schrijver Hans Bouma in de kraam van het Nieuwe Boekhuis discussieerde over zijn boeken over bijbel en milieu. Mensen van Staatsbosbeheer deelden mee dat zij op één dag bijenmarkt meer bezoek hadden gekregen in hun 'rijdende' ten toonstelling over bosbeheer dan in veertien dagen ponypark Slag haren. Schuifelend liepen de dui zenden bezoekers in een schijn bare rij van half tien tot half vier langs de kraampjes; tussendoor proevend van het honderd pro cent natuurlijke vruchtensap van Gaiapolis of 'gewoon' een pilsje drinkend - vreemd genoeg uit een plastic bekertje - bij het 'restaurant' van de bijenvereni- ging. Veel bezoekers maakten de uitstap naar de Hortus Botanicus waarvan de Clusiustuin met haar bijenstand uit 1600 weer speciaal was opengesteld. De vereniging "Vrienden van de Hortus" was dit jaar ook met een stand pre sent op de bijenmarkt. Is Nederland nu door de vijfde bij- LEIDEN - Een Friese staartklok ter waarde van tienduizend gul den is zondagnacht omstreeks half vier gestolen uit een woning aan de Lorentzkade. De bewoon ster hoorde op dat tijdstip wat gestommel op haar binnenplaats maar de vogels bleken toen al ge vlogen. Zij waren de woning bin nengekomen door de achterdeur te forceren. Ruiten voetbal clubs ingegooid LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar heeft gisteravond zoveel moge lijk ruiten ingegooid van de ge bouwen van de voetbalvereni gingen aan de Boshuizerkade. Volgens de politie wilde de man zich op deze manier voor de ko mende nacht van onderdak ver zekeren op het politiebureau. Dat is gelukt enmarkt wat milieuvriendelijker geworden? Coby Wieringa "Ik hoop dat de markt een bijdrage levert. Maar het is hierbij net als bij het opvoeden van kinderen. Je ziet het resultaat pas na twin tig jaar". Behalve dan zo op het eerste oog bij de kinderen van een zestal scholen uit de Leidse regio die via tekeningen en kar tonnen bouwsels aangaven niet veel te voelen voor kernenergie of beton, maar meer voor groen en schone lucht. leiden - meer dan twintig majoret- tenpelotons en vijf drumbands zorgden zaterdag voor een conti nu programma op het "interna tionaal m^joretten-muziek-fcsti- val" op de groenplaats aan de Toussaintkade In de vroegte om half tien begon het - burgemees ter C. Goekoop verrichte de ope ning - en pas om zeven uur in de avond, tachtig optredens later, reikte het gemeenteraadslid N. Langerak de vele bekers uit. De organiserende m^jorettenvereni- ging. de "Westerkwartier-girls kijkt terug op een druk bezocht en geslaagd evenement. "Pauline" uit Leiden ging bij de majorettes met de eerste prijs strijken. De 'Toekomst" uit Lei den werd tweede bij de msyoret- tes en eerste bij de minirettes. De "Caravella's" uit Katwijk en de "P. D. girls" uit Dordrecht wer den met een gelijk aantal punten tweede bij de minirettes. In de afdeling drumbands won "Con Fueco" uit Leiden voor de gelijk geklasseerde drumband "Mati- lo" uit Leiden en de fanfare "Blau-Weiss" uit Dortmund Blau-Weiss gaf met een uitge breide afvaardiging de interna tionale tint aan het festival. Misschien wel de meest gewilde prijs, de "fair-plav"-beker ging naar de Koper Girls uit Leiden Een prijs voor orde en netheid, zowel binnen als buiten "de wei", die door het publiek via stcmbrieljes gegeven werd. Het publiek vond de majorettes van Con Fueco eigenlijk even "net" als de Koper Girls. Loting beslis te echter in het voordeel van de Koper Girls. Greenpeace LEIDEN - Ongeveer vierhonderd mensen hebben gistermiddag in het Leidse Hout-openluchtthea ter genoten van muziek, acroba tiek en clownerie. Niet alle toeschouwers hielden het onder het (slechts) dreigende wolkendek droog Enkele kllkh ren vielen al spelend in de sloot. De twee clowns van het kinder theater "Pluisje" lasten snel een dreg-act in De jongen kroop er liever zelf uit dan te wachten op de clowns die ook al de grootste moeite hadden een hoge paal de grond in te slaan De kinden n die zich rond de clowns verza melden gierden. De zeven leden van de acrobaten- groep "Lazcrus" brachten met een komische noot nummers als "de dubbele snoek" en "de slang" alsof het geen moeite kost. Ook enkele kinderen moch ten op de schouders van Laze- rusleden met losse handen de wereld en de sloot van bovenaf bekijken. De groep Csdrdés opende het "Leidse Hout festijn met een uur aanstekelijke Balkanmuziek Met subsidie van de gemeentes Leiden en Oegstgccst kon de or ganiserende werkgroep van de buurtvereniging Raadsheren- buurt de toegang gratis houden. Veel goede woorden besteedde H. Blansjaar. een van de festivallei- dars van de Westerkwartier-girls aan de "fantastische" medewer king van gemeentewerken en de sportstichting die zittnbunes ter beschikking stelde. Blansjaar is het die de milieu-organisatie "Greenpeace" uitgenodigd had voor het festival Greenpeace leek met haar kraam enigszins verdwj.iM u laan tu anaat»m drankkraampjes en kleren- en bloemenkraampjes. Lijkt verdwaald te staan, vindt Blansjaar Greenpeace heeft met haar acties voor de bescherming van walvissen en zeehonden en haar acties tegen de dumping van atoomafval in zee eigenlijk hetzelfde doel als de miyorettcn- vamifinfen, ngl hty "AHmb een nog veel groter doel. Green peace wil beesten redden Wy willen de meisjes van straat hou den. zodat ze niet op hun twaalf de. dertiende jaar al in de kroeg hangen Dat lukt prima Na am per drie jaar hebben \frij by de Westerkwartier-girls al 45 meis jes, en dan nu ook dit voor Lei den heel grote festival". "Zyn" girls werden overigens buiten mededinging ex aequo tweede by de majorettenpelotons. LEIDEN - Een zcveiyang jongetje dat zondagmiddag om half zes over de Gloxiniadal naar huis toerende, werd gegrepen door een zeer langzaam rijdende auto De jongen is met een gebroken been overgebracht naar het Aca dcmisch Ziekenhuis. Een 65-jange bromfietser uit Lei den brak zyn been en pols toen hy vanuit een brandpoort aan de Lom bok straat de weg opreed Zyn uitzicht werd gehinderd door een bakkerswagen Een 34 jarige Leidse autobestuurder kon de bromfietser niet ontwy ken. De man is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3