"Zorgen dat iedere zwemmer redden kan" Popfestival niet in trek Bejaarde man mishandeld Weidse agenda Vijf tig jaar Wassenaarse Reddings Brigade Boot slaat om: nat pak Meer goedkope bouw in plan Loinmerlust jmCffiK STAD EN RAND Slechts tweehonderd bezoekers ZOETERWOUDE - Het gisteren gehouden popfestival 'ten einde raad' in Zoeterwoude is zeer ma tig bezocht. Maar tweehonderd liefhebbers wisten de weg te vin den naar het parkeerterrein van het sportpark Haasbroek. "We hoeven niet te huilen, maar wel een traantje wegpinken", al dus één van de organisatoren gis teren over het enthousiasme van de Zoeterwoudenaren. De orga nisatoren vroegen zich af wat ze wel niet moesten organiseren in de toekomst om de jeugd voor de popmuziek warm te laten lopen. Al eerder werden vooraanstaan de Nederlandse bands naar Zoe terwoude gehaald, maar de pu blieke belangstelling was steeds zeer gering. Het popfestival begon met een op treden van de Haarlemse-Leid- se formatie SO?! Muzikaal gezien was dit verreweg het beste dat geboden werd. Het vroege aan- vangstijdstip (half zes) zorgde er echter voor dat de publieke be langstelling erg minimaal was. SO?! bestaat uit een funky bass, exotische percussie, een ge schoold synthesizer bespeler en een ervaren drummer. De groep zorgde voor een swingend geheel dat helaas door het Zoeterwoud- se publiek niet op de juiste waar de werd geschat. De Leiderdorpse groep Qranq hield zich daarna voornamelijk bezig met oude nummers uit de langvervlogen jaren zestig. Num mers van de Doobie Brothers, Alquin en Traffic bleken het goed te doen bij de jeugd van Zoeterwoude. Kreten als 'onwijs goed' en 'te gek soundje' kwa men uit de monden van de aan wezigen. De plaatselijke rock-blues band Hegt bleek gisteren beter te spe len dan op het Soeterpopfestival van afgelopen winter. Bij het pu bliek sloeg echter de vonk nog niet over. De theatrale act van zanger Hans Rijns ten spijt, was het geheel zo van originaliteit ge speend, dat het publiek een apa thische, niet-begrijpende hou ding aannam. De geëngageerde teksten werden niet gedragen door de muziek en verloren daar door veel van hun kracht. De echte Happening vond plaats bij de slot-act van het festival. Het optreden van de plaatselijke heavy-metal-instantie. Een aantal jongeren gingen op dat moment dusdanig aan de zwier dat er zowaar nog enig sfeer ont stond. Spijtig was dat bassist Ed gar Ubert van de Happening ver stek moest laten gaan. Een vakantie in Spanje had toch zijn voorkeur boven het festival. Zijn ruige stemgeluid werd hoorbaar gemist. Een compliment voor zijn vervanger Ron Hoenson, bassist van de band SO?!, is ech ter geheel op zijn plaats. Een ochtend repeteren bleek voor hem voldoende om de Happe ning te redden. Het 'ten einde raad' was hiermee afgesloten. Om van een echt ge slaagd muziekfestival te spreken is echter meer nodig dan aleen een positieve instelling van de optredende bands en een goed lopende organisatie. Enige res pons van de toehoorders zou wel op zijn plaats zijn. Of is popmu ziek slechts voorbehouden aan gemeenten met meer dan acht duizend inwoners? MAANDAG 15 JUNI 1981 MAANDAG West, 14.30 u Stadhuis: vergadering algemeen stuur Regionale Woonwagencentra Lei-1 den, 16.00 uur. Stadhuis: gemeenteraad, 19.30 t Wassenaar. Gemeenteraad, raadhuis De| Paauw, 20.00 uur. Voorschoten. Cie welzijn, 20.00 APOTHEKEN Leiden. De avond-, nacht dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt van 12 juni - 19 juni waarge nomen door apotheek Kok, Rapenburg 9. Leiden, tel. 071-124807, apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel, ten noorden van de Rijn 134604, tel. ter, zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge. zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp tel. 410131, spreekuur ma t/m vr. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten gezondheidscentrum] v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. de Bruin, L. v. Deijssel- WASSEN AAR - Bij een ru we zee in de maand juli 1931 verdronken drie men sen bij de Wassenaarse Slag. Twee weken later (28 juli) werd naar aanlei ding van onder andere dit ongeval de Wassenaarse Reddings Brigade (WRB) opgericht. Vanaf dat mo ment was er een vereni ging die streefde naar zwemonderwijs voor ie dereen, maar vooral naar het leren van reddend zwemmen. Nu bijna vijftig jaar later is er weer een hoogtepunt in de ge schiedenis van de Wassenaarse Reddings Brigade. Naast de ve le - nog te houden - jubileumac tiviteiten werd afgelopen zater dag de nieuwe strandpost offi cieel geopend door burgemees ter Staab. Sommige namen zijn onverbreke lijk verbonden aan de WRB. De meeste Wassenaarders kennen "Ome Jan" Lockhorst, G. Ver steeg en de vele andere mensen van het eerste uur nog wel. "Ome Jan" kwam in het 1936 met het plan om het strand permanent te bewaken. Toen en ook later viel het niet mee om de post volledig te bezetten. Problemen gaven in die tijd ook de feestavonden. Het bestuur wilde om de financiële positie te verbeteren de jaarlijkse avonden besluiten met dansen voor leden en belangstellenden. Andere leden vonden dat een te frivole bezigheid tegen de ernsti ge achtergrond van het reddings werk. Ondanks het streng christelijke karakter van Wasse naar was de WRB van het begin af een gemengde vereniging. Om de zaak in goede banen te leiden hield de plaatselijke politie 's nachts de reddingspost goed in de gaten: om te voorkomen dat er in de post werd overnacht. Motortje Jan Lockhorst, alhoewel hij in Voorburg woonde, was van het begin af aan erbij. Het bestuur zocht om zijn aanwezigheid op zomerse dagen veilig te stellen naar "een tweedehands motortje in de laagste klasse der wegenbe lasting om snel de afstand van huis naar zee te overbruggen en om langs de kust verdwaalden op te sporen". Tijdens de oorlog was het strand verboden terrein, omdat de Duit sers er schietoefeningen hielden. Maar in 1946 namen enkele oud gedienden het werk weer op en gebruikten een bunker als tijde lijk verblijf. Voor een luttel be drag werd een vlet aangeschaft en weer begonnen met het zwemonderwijs onder de leuze: "Zo niet kan zwemmen iedere man, zorge iedere zwemmer dat hij redden kan". Tevreden met de houding van het gemeentebe stuur was de vereniging niet, zo blijkt uit de verslagen van die tijd. De gemeente stelde veel te weinig geld beschikbaar om de WRB goed te laten werken. Dat veranderde pas jaren later in 1952 toen M. Schrijver voorzitter werd. Met hem en enkele vrien den brak een tijd van ongekende activiteit aan. Hij slaagde er in bij het gemeentebestuur meer be grip te kweken voor het red dingswerk. Ook de interne orde was bij hem in goede handen. "Als je wat aan te merken hebt, zeg het dan meteen en blijf er niet mee rondlopen", was zijn devies. Chloor-ia Tot 1956 moest de WRB naar een Haags zwembad voor het geven van zwemonderwijs. Daar kwam verandering in door het bouwen van het Wassenaarse Sportfond- senbad. Het zwemonderwijs kon nu in Wassenaar worden gege ven. Overigens niet zonder pro blemen, want de WRB had nogal wat aan te merken op de accom modatie. Zo waren de hygiëne en de waterafvoer slecht en leidde het chloorgehalte zelfs tot een feestlied met als refrein "lang i vlag. De r post heeft 225.000 gulden gekost. Wassenaarse reddingspost door het hijsen zullen we leven in de chloor-ia". In die dagen liep het ledenaantal op tot ruim 1.000, een hoogte punt in het bestaan. Tien jaar later overleed Jan Lock horst, na 35 jaar werken voor de WRB. Hij had een jaar eerder in 1965 de Erepenning van de ge meente Wassenaar ontvangen. Juist op de dag dat "Ome Jan" overleed, viel ook de stroom in Wassenaar uit. Het Sportfond- senbad had geen noodverlich ting, zodat de aanwezige WRB- instructeurs door een snelle in greep het bad moesten ontrui men. Een zelfde toevalligheid deed zich voor op 15 augustus 1973. Pre cies een jaar eerder was de WRB te gast op de marinebasis Val kenburg. Een jaar later redde de WRB veertien marinemensen uit een Brequet Atlantic, die vlak voor de Wassenaarse kust een noodlanding maakte. De eisen aan mensen en materieel van de WRB zijn vergeleken met vroeger veel zwaarder geworden. De mensen gaan steeds verder op zee, de surfplanken belemme ren het uitzicht op de branding. De nieuwe strandpost was daar om noodzakelijk. Jarenlang zijn er geen verdrin- kingsgevallen geweest en de WRB wil proberen dat ook in de toekomst te voorkomen. WIM OLYSLAGERS DE KAAG - Twee Leidenaren lie pen zaterdagnacht om drie uur op het Norremeer een nat pak op toen hun cruiser vol water raak te. De rijkspolitie te water vermoedt dat de mannen (75 en 34 jaar oud) aan lager wal zijn geraakt waar de boot in aanraking kwam in een stellingfuik van beroepsvis sers. Door de harde wind en dus flinke golfslag zou de ronddob berende boot onder gelopen zijn. De mannen verklaarden tegen over de rijkspolitie dat hun boot ploseling omsloeg. Wassenaars postkantoor overvallen WASSENAAR - Een 'gewapende' overvaller is afgelopen vrijdag middag met 25.000 gulden vanuit het postkantoor aan de Groot—- Haesebroekseweg in Wassenaar vandoor gegaan. Deze roofover val werd pas vanmorgen door de gemeente politie van Wassenaar bekend gemaakt. Om acht minuten over half vijf kwam een man van rond de 35 jaar vrijdagmiddag, met een blauw nylon jack aan, het post kantoor binnen. Met een voor werp dat op een wapen leek zei hij tegen de 21 jarige lokettiste A.V. uit Wassenaar: "Geef geld". De lokettiste twijfelde geen mo ment en gaf de overvaller 25 dui zend gulden. Daarop verdween de man, waarvan het gelaat goed zichtbaar was, het postkantoor. Hoe de man verder is wegge gaan, is niet bekend. Op dit mo ment ontbreekt nog ieder spoor Bij overval in Oegstgeest de r vbIIP WARMOND Meer woningen in de woningwetsfeer zullen gerea liseerd worden in het bestem mingsplan 'Loinmerlust' in War mond. Het bouwplan wordt daarmee aangepast aan de huidi ge woonbehoeften en de econo mische situatie. Het oorspronkelijke bouwplan ging ervan uit dat er 55 premie koopwoningen en 28 woningwet woningen zouden komen. Het nieuwe plan bestaat uit twee fa sen. De eerste fase omvat 14 pre mie-A woningen, 27 eengezin- s—woningwetwoningen en 36 wooneenheden voor één en tweepersoonshuishoudens. De tweede fase bestaat uit 22 eenge zinswoningen en 18 wooneenhe den voor de één en tweeper- suuiiahuishoudens. Waarschijn lijk allemaal in de woningwets ector. Gehoopt wordt dat met de bouw zo snel mogelijk begonnen kan worden. De premiewoningen, waarvan de bouwkosten rond de honderd vijftigduizend gulden zal bedragen, worden gebouwd door bemiddeling van Panagro b.v. te Warmond. VOORSCHOTEN Een 17-jarige bromfietser uit Voorschoten kwam zaterdagavond om half tien om nog onbekende redenen ten val op de Van Hogcndorp- weg in Voorschoten. Met letsel aan het ruggewervel is hij over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. WASSENAAR - Vele Amerika nen en Canadezen zaten zater dagmiddag gemoedelijk op het gras voor het raadhuis De Paauw. Zij waren daar voor de jaarlijkse picknick van de American Baseball Founda tion. Vanuit geheel Nederland waren complete families naar Wassenaar gekomen voor het jaarlijkse samenzijn. Naast het eten vermaakten de Amerika nen en Canadezen zich met bal spelen. OEGSTGEEST - Inbrekers heb ben zaterdagnacht rond twaalf uur een bejaarde bewoner van de Oude Rijnzichtweg in Oegst geest met een schroevendraaier op het hoofd geslagen. In sa menwerking met buurtbewo ners heeft de politie van Oegst geest een van de drie inbrekers kunnen aanhouden. De inbrekers belden eerst aan bij het huis waar een broer en zus i te kijken of er ie- Auto botst tegen huis ZOETERWOUDE - Gewoon rechtdoor dacht gisteravond een autobestuurder waarschijnlijk op de Nieuweweg in Zoeterwou de. Helaas voor hem stond daar wel een huis, waarmee hij in bot sing kwam. Gevolg, een hoofd wond en naar het Academisch ziekenhuis. Het is niet de eerste maal dat auto mobilisten die via de Nieuweweg naar de Weipoortseweg rijden daar in moelijkheden komen. De weg eindigt ploseling en er moet een keuze gemaakt worden of naar rechts of naar links. Recht door betekent in aanraking ko men met een huis. mand thuis was. De bewoonster keek even naar beneden, be sloot niet open te doen en ging weer slapen. Twee inbrekers gingen echter naar de achter deur, forceerden deze, forceer den ook nog een tussendeur en belandden en in de huiskamer. Daar namen zij sieraden en een bedrag van 3500 gulden mee. Op zoek naar nog meer buit gin gen de inbrekers naar boven en troffen daar de 74-jarige bewo ner slapend aan. De man werd wakker, waarop de inbrekers hem tot twee keer toe met een grote schroevendraaier bewerk ten. De inbrekers vluchtten. Door het geschreeuw was de 66- jarige bewoonster van het huis inmiddels wakker geworden. De uit flinke hoofdwonden bloe dende bewoner zette het raam open, en met geroep alarmeerde de bewoonster de buurt. Buurt bewoners zetten de achtervol ging in op de drie inbrekers die er met een auto tussenuit gin gen. De politie wist vervolgens een twintigjarige in Amster dam verblijvende illegaal aan te houden. De andere twee in brekers zijn nog spoorloos. Rommelmarkt De jaarlijkse rommelmarkt van de Wassenaarse 'Deylknotsen' begint woensdag om twaalf uur. De 'rommel' zal in de botcn- loods aan de Zuylen van Nije- veltstraat 100 eventueel van ei genaar kunnen veranderen. De markt vindt ook donderdag en vrijdag plaats van 10 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. Kinderboerderij De kinderboerderij 'de Hout kamp' in Leiderdorp houdt woensdag een open middag van 14 tot 17 uur. Tijdens deze mid dag kan men kennis maken met het schapen scheren, worden er demonstraties van weven, spin nen en kantklossen gegeven en zijn medewerkers van de diere nambulance aanwezig om over hun werk te vertellen. Wandelen In Wassenaar kan men vanaf van avond meedoen aan de avond wandelvierdaagse. Vanaf het van Heeckerenhuis kan men vijf, tien of vijftien kilometer wandelen. Daarvoor moet men wel vijf gulden per persoon be talen en na afloop ontvangt men dan een medaille. Met het lopen kan gestart worden tussen 18.30 en 19 uur. LEIDSCH A DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Poetbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen odmlnlstratle- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Ad|unct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeu Plv. Alg. red J.M.J Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en D|akarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 07L133202 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2