Roemenië steunt Poolse leiding Zesjarig Italiaans jongetje in put is dood Kwestie Taiwan onbesproken Losse flodders naar Britse vorstin Tegenstanders van Bani-Sadr niet eens over tactiek Zwitserse vrouw: gelijke rechten als man MAANDAG 15 JUNI 1981 Dramatische reddingspogingen vergeefs Angela Licheri, een grot-onderzoeker, wordt uitgeput en gewond ft weggedragen. Licheri slaagde er zaterdag in de in de put gevallen Alfredo Rampi te bereiken, maar kon het kind niet naar boven trekken. ROME (GPD) - De kleine Alfredo Rampi is dood. Het zesjarig jon getje, dat woensdagavond in de buurt van Frascati bij Rome in een tientallen meters diepe en maar 30 cm wijde put viel, gaf omstreeks één uur in de nacht van vrijdag op zaterdag het laat ste teken van leven, dat door heel Italië via radio en televisie werd opgevangen. Toen tegen half ze ven de laatste redder onverrich- terzake naar de oppervlakte moest terugkeren, kon hij slechts berichten dat hij het li chaampje koud en verstijfd had aangetroffen en geen enkele reactie meer had waargenomen. Het was het trieste einde van een lange nacht, waarin heel Italië ademloos de reddingspogingen volgde van een legertje brand weerlieden en een groep moedi ge grottenonderzoekers, die zich de een na de ander met het hootd omlaag in de put hadden laten zakken, om telkens zonder resul taat, uitgeput en vol verwondin gen terug te keren. Vrijdagavond was er nog hoop op een goede afloop, ofschoon toen al was gebleken, dat het kind, door de trillingen van de giganti sche boormachine waarmee de brandweer een tweede, wijdere put naast het oorspronkelijke gat had gegraven, nog tientallen me ters verder omlaag was gegleden. De verbindingsgang op 34 m diepte, waarop men Alfredo had hopen te bereiken, diende nu als toegang voor de redders, die nog 27 m verder in de schacht moes ten afdalen om Alfredo te berei ken. De eerste, Angelo Licheri, begon de afdaling tegen middernacht en bleef meer dan een uur in de diepte. Het was een uur van on draaglijke spanning, waarin men uit de gesmoorde geluiden van zijn walkie-talkie kon opmaken dat hij het kind had bereikt en ermee sprak. Daarna begon het tergend lange „trekken nee, vieren..., nog verder..., trekken, trekken", dat eindeloos scheen te duren totdat ten slotte de half- bewusteloze Angelo alleen te voorschijn kwam. Het enige wat hy kon uitbrengen, voor hij het bewustzijn verloor, was dat Al fredo nog in leven was en in staat mee te werken aan de redding. Toen ik zaterdagmorgen met hem sprak, was hy nog volslagen uit geput en overdekt met schaaf wonden en kneuzingen, maar te rug op de plek van wat hij als een nederlaag had ondervonden. „Ik heb hem gezegd, dat ik hem mee zou nemen naar mijn dorp op Sardinië en dat ik hem de mooi ste plekken van de wereld zou la ten zien. Ik heb de modder uit zijn oogjes en uit zijn mond ge veegd en hem by de pols naar bo ven proberen te trekken. Maar hij zat onder de modder en glib berde steeds uit myn handen". „Eindelijk had ik hem onder de ok sels en kreeg ik hem een paar meter mee omhoog, maar toen gaven ze boven een ruk en viel hy weer naar beneden. En toen kon ik zelf niet meer. ik kon niet meer". Nog drie keer is het door anderen geprobeerd, maar ze worstelden met hetzelfde pro bleem. Alle stroppen en lussen die ze mee naar beneden namen, slipten over de glibberige mod der die het tengere lijfje overdek te. Intussen was ook de stemming omgeslagen, en de menigte die in de loop van de middag weer kwam opzetten, was ronduit vij andig. „Moordenaars!", werd er geroepen naar de brandweer, die zich twee dagen en twee nachten had uitgesloofd om Alfredo te redden, maar nu geen verdere mensenlevens meer op het spel wilde zetten om het lijkje te ber gen. Ook de pers had veel kritiek op „de typiscn Italiaanse cnaos en im provisatie", op „het gebrek aan technische uitrusting van de brandweer, die nog geen stap verder is dan bij de aardbeving van vorig jaar november", op ..de Dienst Burgerbescherming, die net als toen totaal afwezig is ge bleven". Alleen de moeder van Alfredo, die van het begin tot het einde een ongelooflijke moed en kalmte aan de dag heeft gelegd, bad een woord van dank voor allen die zich voor haar zoontje hadden in gespannen. „Voortaan heb ik nog maar één doel in het leven", zei ze zondagmiddag. ..ervoor te zorgen dat nooit meer iemand overkomt wat Alfredo is overko men. Ik ga ervoor vechten, dat de brandweer en de burgerbescher ming beter worden georgani seerd en uitgerust. Laat alle men sen die deze dagen met ons heb ben meebeleefd me daarby hel pen. dan is Alfredo met voor mots gestorven". Het blad maakte geen melding van de brief van vorige week waarin het Kremlin de Poolse partij zeer ernstig waarschuwde, maar ci teert wel delen uit de toespraak van Kania van afgelopen dinsdag tijdens de spoedzitting van het centraal comité. Ook zei het blad niets over de uitingen van anti- Sowjetisme waarover Moskou zo hevig was gevallen. Waarnemers in Boekarest zijn van mening dat Roemenie met deze koers zijn onafhankelijkheid van Moskou wil laten zien en tevens in eigen land de arbeiders wil Syrië schiet Israëlisch vliegtuig neer DAMASCUS/TEL AVIV (Reuter/ UPI) - Syrische luchtafweer heeft zaterdag noordoostelijk van Damascus een onbemand Is raëlisch verkenningsvliegtuig neergeschoten. Israël bevestigde later dat het toestel, dat een ver kenningsvlucht boven Libanon en Syrië maakte, niet op zijn ba sis was teruggekeerd. Volgens een officiële Syrische op gave zijn sinds het uitbreken van de crisis om de in Libanon opge stelde SAM-6 raketten, begin mei, in totaal zes van dergelijke onbemande vliegtuigen neerge haald. Zij worden door de Israëli sche luchtmacht elektronisch van afstand bestuurd en hebben als voornaamste taak het maken van foto's van vijandelijke gebie den. Andere bronnen spreken van het verlies van drie toestel len sinds de genoemde crisis. Een 18-jarige Palestijn, die op de westelijke Jordaanoever stenen gooide naar een Israëlische pa trouille, is zaterdag aan schot wonden overleden. De militairen openden het vuur toen de jongen geen gehoor gaf aan een bevel te blijven staan. Het slachtoffer was afkomstig uit een vluchtelingenkamp ten zuiden van Bethlehem. Voor dit kamp is een uitgaansverbod af gekondigd omdat gezocht wordt naar een tweede Palestijn die ste nen gooide. Besprekingen tussen Egypte, Is raël en de Verenigde Staten over de vorming van een internationa le vredesmacht voor de Sinaï zijn met een week uitgesteld naar 22 juni. voorhouden dat de Roemeense leiding wel eens tot hervormin gen zou kunnen besluiten die zijn geïnspireerd door Polen. Roemenie kampt al geruime tijd met grote economische proble men, terwijl het binnenlandse politieke systeem zeer streng is. Dit in tegenstelling tot de buiten landse politiek van de Roemeen se leider Ceaucescu, die de onaf hankelijkste van alle Oosteuro- pese landen was. Verkiezingen In verschillende delen van Polen werden gisteren afgevaardigden gekozen voor het buitengewoon partijcongres dat 14 juli moet worden gehouden. Partijleider Stanislaw Kania behaalde in Krakow de grootste overwin ning. Bij de geheime stemming kreeg hij 365 van de 396 stem men, zo meldde het officiële persbureau PAP. Ook andere BERN (AFP/DPA) - De stem gerechtigde Zwitsers hebben zich gisteren in een referen dum uitgesproken voor volle dige gelijkberechtiging van man en vrouw. Voorts heb ben zij met grote meerder heid een voorstel tot grotere bescherming van de consu menten goedgekeurd Tien jaar nadat de Zwitserse mannen zich akkoord ver klaarden met de invoering van het vrouwenkiesrecht lij ken de laatste barricaden op de weg naar gelijkheid tussen man en vrouw geslecht. On danks het verzet van vooral het bedrijfsleven dat vreest dat gelijke beloning tot eco nomische terugslag leidt, ver klaarden 797.679 (60,3 per cent) kiezers zich vóór en 525.950 (39,7 percent) zich te gen het gelijkberechtigings- voorstel. De opkomst was. zoals in Zwitserland gebrui kelijk, laag: 35,5 percent. voorstanders van de "politiek van vernieuwing" werden geko zen. Vice-premier Radowski, evenals Kania deze week nog heftig aangevallen tijdens de zit ting van het centraal comité, werd met Jozef Klasa, voorzitter van het voorlichtingsbureau van het centraal comité en ook als hervormingsgezind bekend staand, gekozen in Krakow. Vi ce-premier Jagielski, lid van het Politburo en ondertekenaar van de akkoorden van Gdansk in september 1980, en Tadeusz Fisz- bach, partij-secreatris van Gdansk en zeer populair bij de arbeiders aan de Oostzeekust, hadden geen enkele moeite ge kozen te worden. Tadeusz Grabski, de voornaamste woordvoerder van de harde lijn tijdens de spoedzitting van het centraal comité is nog niet geko zen. Hij was zaterdagavond aan wezig tijdens de verkiezing van de voorzitter van de oude vak bonden, Albin Szyszka, in Lesz- no. Maar ondanks het advies van verscheidene deelnemers aan de verkiezing stelde hy zich niet kandidaat. Verwacht wordt dat hy zal proberen in Konin tot af gevaardigde te worden verkozen. De leider van de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit, Lech Walesa, verklaarde in een vraag gesprek met het Westduitse blad "Der Spiegel", dat de Polen ge wapend verzet zullen plegen als de Sowjet-Unie hun land zou binnenvallen. Een dergelijke in val zou volgens hem de grootste fout zijn die het Kremlin kar. ma ken. De Polen hebben grote er varing met ondergrondse strijd en zullen deze tegen de Russen ook zeker voeren, aldus Walesa. Wapens via CIA naar Libië WASHINGTON (GPD) - Oud-CIA-agenten hebben de Libische kolonel Gadhaffi voorzien van verfijnde wapens en dragen zo bij aan wereld wijd terrorisme, aldus een onthullend artikel in de New York Times. Niet alleen de Sowjets zitten blijkbaar achter het 'internationale netwerk van terrorisme', zoals minister Haig al maanden heeft beweerd. Üit in de New York Times gepubliceerde bekentenissen van oud-CIA-agent Kevin Mulcahy blijkt, dat sommige gepensioneerde spionnen niet ge noeg van hun oude werk kunnen krijgen, en als voornaamste wapen handelaars voor kolonel Gadhaffi optreden. Voor enorme geldsommen leveren ze hoog-technologische wapens aan Gadhaffi. Deze wapens mogen normaal niet aan dergelijke landen wor den geleverd, maar via oude vrienden die nog bij de CIA werken weten de ex-spionnen Wilson en Terpil de officiële regels te ontduiken. Met deze operatie zyn de heren op slag miljonair geworden. WENEN/WARSCHAU (AFP/DPA) Roemenië heeft gisteren de stilte die het met be trekking tot Polen in acht nam doorbroken en zijn vertrouwen uitgesproken in het leidersduo Kania-Jaruzelski en zijn politiek van vernieuwing. In een zeer lang redactio neel commentaar in het Roemeense partijblad "Scinteia" is gezegd dat de gereden problemen moeten worden opgelost door het Poolse volk, de arbeidersklasse en de partij, zonder buitenlandse inmenging. de verklaring van de indertijd met 75,5 procent gekozen presi dent. Parlementsvoorzitter Rafsandjani verklaarde dat hy er voorstander van is dat Bani-Sadr zyn positie houdt, op voorwaarde dat hy "de wet gehoorzaamt". Chomeini ontving gisteren de op perbevelhebbers van het leger in een moskee in de buurt van zyn woning in Teheran-noord. Afge- lopén donderdag onthief de imam Bani-Sadr van het opper bevel van de strijdkrachten Hy verklaarde gisteren "ik beveel al le legerleiders het leger moet buiten de politiek worden ge houden". "Politiek in het leger is erger dan heroine. Er moeten, zo vond de revolutionaire leider, overwinningen komen in de oor log met Irak, zodat de vijand kan zien dat de geruchten dat het Iraanse leger is gedemoraliseerd, op niets zijn gebaseerd. De presi dent, zo zei Chomeini, kan zyn werk doen. maar hy ging hier niet verder op in. Zaterdag kwamen by vechtparty- en in verscheidene Iraanse ste den, volgens aanhangers van Ba ni-Sadr, minstens vijftien men sen om het leven. In tegenstel ling tot de afgelopen week, wa ren dit weekeinde de aanhangers van de president niet in het de fensief. De hezbollahis, aanhan gers van de 'party van god', raak ten in vele gevallen slaags met de aanhangers van de liberalere pre sident. Revolutionaire gardisten kwamen vaak tussenbeide maar toonden zich partijdig en steun den in het algemeen de hezbolla his. Zaterdag zouden drie van hen zyn omgekomen Gister avond kwam het opnieuw tot on geregeldheden in Teheran en an dere grote Iraanse steden. Met name werd gevochten op de Enghelab-avenue (Revolutie avenue). Tegenstanders van Ba ni-Sadr eisten de veroordeling en executie van de president De hoofdredacteur van de krant van Bani-Sadr, 'Islamitische re publiek', Mohammed Tjafari. is gisteren in de westelyke stad kermansjah gearresteerd en overgebracht naar Teheran. Volgens kringen rond de Madjlis bestaat er vooral bij de oudere en iets gematigder geestelijkheid ernstig bezwaar tegen een ont slagprocedure 'van de president Chomeini steunde stilzwijgend de campagne van Bani-Sadr. du in januari 1980 de eerste gekozen president van Iran werd. Voorts zouden deze geestelijken vrezen voor zeer ernstige ongeregeldhe den die in een burgeroorlog zou den kunnen uitmonden Het dodental van de aardbeving van afgelopen vrydag is opgelo pen tot 2000 De Iraanse Rode halve Maan vreest dat dit nog verder zal stijgen, omdat in het gebied, de zuidoostclyke provin cie Kerm an, nog veel mensen on der het puin liggen Nieuwe IRA- hongerstaker BELFAST (AFPDPI) - Vandaag is een zesde gevangen lid van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in hongerstaking gegaan Dit heeft het organisatiecomité van de hongerstakingen bckendge maakt in Belfast Paddy Quinn. 29 jaar oud. is het elfde lid van de IRA dat sinds maart van dit jaar in hongersta king is gegaan De IRA hoopt met de hongerstakingen de Brit se regering te dwingen tot ver lenging van de status van poli- tuk gevangene aan haar gevan gen leden. Vier hongerstakers overleden als gevolg van hun ar tie. Ken vyfde moest wegens een maagzweer opgeven Ruim een week geleden verklaarde de IRA het aantal hongerstakers te zullen opvoeren om de druk op de Britse regering te verho gen. LONDEN (Reuter/DPA) - Een man heeft zaterdagochtend in Londen met een namaakpistool enkele losse flodders op koningin Elizabeth van Engeland afgevuurd. De zes knallen zorgden voor paniek bij de bege leiders van de koningin en het publiek dat zich in de buurt bevond. Het incident gebeurde toen de vorstin te paard de traditionele 'trooping the colour' afnam. De man werd ter plaatse gearresteerd. Het paard van de koningin schrok van de knallen, maar zij wist het in bedwang te houden. Achter haar reden haar man, prins Philip en kroonprins Charles. De ceremonie werd na het incident normaal voort gezet.-. De politie arresteerde een 17-jarige jongen, die volgens haar het incident had veroorzaakt. Hij verschijnt volgende week maandag voor de poli tierechter. Omtrent zijn beweegredenen zijn geen mededelingen ver strekt.-. De gearresteerde is de 17-jarige Marcus Simon Sergeant, afkomstig uit het graafschap Kent. Hij zal zich vandaag voor de rechter in Londen moeten verantwoorden wegens het "opzettelijk aan het schrikken brengen van de koningin" door het afschieten van zes losse patronen met een speelgoedpistool. Zaterdagavond is hij onder een uit 1842 stammende wet op het hoogver raad in staat van beschuldiging gesteld.- TEHERAN (Reuter/DPA) - De po gingen om de Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr af te zet ten zijn gisteren voorlopig ge blokkeerd door de voorzitter van het parlement (Madjlis), Hodjato- leslam Hasjemi Rafsandjani, die door een studiecommissie van twaalf man de zaak eerst wil la ten onderzoeken. Het hele week einde hebben zich in de grote steden van Iran gewelddadige botsingen voorgedaan tussen aanhangers van de president en aanhangers van de conservatieve geestelijkheid. Hierbij zijn gis teravond minstens drie mensen om het leven gekomen. Irans re volutionaire leider, <yatollah Chomeini, heeft het leger ver zocht buiten de politiek te blij ven en een paar overwinningen tegen Irak te behalen. Ruim 120 parlementsleden ver zochten Madjlis-voorzitter Raf sandjani om een debat over de bevoegdheden van de president. Ze beschuldigden Bam-Sadr er van de grondwet te hebben over treden en indirect de veroorza ker te zijn van ongeregeldheden. Nog eens 18 parlementsleden be schuldigden Bani-Sadr in een scherpere verklaring van oprui ing en aanzetting tot rellen. Maar Rafsandjani, bekend tegenstan der van Bani-Sadr, verklaarde onder geschreeuw en protest dat deze zaak van dusdanig natio naal belang was dat een parle mentscommissie van twaalf man haar eerst uitvoerig moet voorbe reiden. Zaterdag had Rafsandja ni een bezoek aan Chomeini ge bracht waarbij deze zou hebben verklaard geen standpunt over deze zaak te willen innemen Gistermorgen las een vertrouwe ling van Bani-Sadr, onder luid protest, een verklaring voor van de ondergedoken president, waarin deze het land opriep zich te verzetten tegen de pogingen een dictatuur te vestigen. De ver klaring was vrijdag al verspreid en radiostations buiten Iran had den deze uitgezonden Bani-Sadr sprak in de verklaring ook over een gefaseerde staatsgreep die erop was gericht hem te doden De Iraanse staatsradio zond het debat rechtstreeks uit en dus ook Eerste dag bezoek Haig aan Peking De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig. werd in Peking begroet door zijn Chinese ambtgenoot Juang Hua PEKING (UPT/Reuter) - Op de eer ste dag van het officiële bezoek van de Amerikaanse minister Haig van buitenlandse zaken aan China is de kwestie-Taiwan on besproken gebleven. In de redes van Haig en.zyn Chinese ambt genoot stond een gezamenlijk Chinees/Amerikaans belang voorop: het indammen van de in vloed van de Sovjet-Unie De Chirtese gastheer, minister Huang Hua van buitenlandse za ken, zei tijdens een banket ter ere van zijn Amerikaanse colle ga. dat China en de Verenigde Staten hun onderlinge verschil len kunnen oplossen "zolang bei de partyen uitgaan van de globa le strategische belangen, ervan overtuigd blijven dat de weder zydse samenwerking positief bij draagt aan vrede en stabiliteit in de wereld en hun onderlinge ver schillen op een voorzichtige en passende manier benaderen". Een van de kwesties, die Washing ton en Peking uit elkaar houden, is de verhouding tot Taiwan En kele dagen voor Haigs komst naar China - hij blijft drie dagen en zal besprekingen voeren met Deng Xiaoping, de machtig»- vi- ce-voorzitter van de party, pre mier Zhao Ziyang en minister Geng Biao van defensie - uitten de kranten in de Volksrepubliek nog heftige kritiek op de vriend schappelijke benadering van Washington jegens Taiwan in het verdrag tot normalisering van de onderlinge betrekkingen, dat per 1 januari 1979 in werking trad. kwamen China en de Ver enigde Staten overeen, dat Was hington in het vervolg geen offi ciële contacten meer zou onder houden met het eiland, dat de machthebbers in Peking be schouwen als een opstandige provincie van de Volksrepu bliek.-. Franse hulp voor Spanje MADRID (Reuter) De nieuwe so cialistische regering van Frank rijk hnfl Mterda bt je te zullen helpen bij de bestrij ding van het geweld van Baski sche quernllastryders die af scheiding van Spanje willen De belofte werd door de Franse mi nister van buitenlandse zaken. Claude Cheysson. gedaan tijdens een kort bezoek aan Madrid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15