Probleemloos zijde beschilderen Raintainer produkt van het jaar Goede bergruimte in schuur en garage Bouwtekening voor rustieke tuintafel ZO DOE JE DAT Tuinmeubels niet alleen voor buiten Informatiegids MAANDAG 15 JUNI 1981 j De niet alleen erg handige maar ook drinkwaterbe- sparende „Raintainer" die door Curver is ontwik keld, heeft in Duitsland een heel eervolle onder scheiding gekregen; dit regenwateropvangreser voir van het Rijense bedrijf werd tot „produkt van het jaar" uitgeroepen. De Raintainer heeft ook hier veel succes. Hij vangt, „ingebouwd" in een regenafvoerpijp, het regenwa ter op, en kan voor watergift aan planten enz. wor den afgetapt. Dat is gezonder voor de plantjes en het spaart weer een beetje kostbaar leidingwater...waar de planten trouwens niet zo blij mee plegen te zijn. Voor nog geen dertig gulden is dit handige ding in vele honderden winkels te koop. Eenvoudige bergplanken tegen de wand van schuur of garage (of welke andere ruimte dan ook als berging gebruikt wordt) kunnen met de gewone plankdragers worden bevestigd. Maar de hier afgebeelde hebben het voordeel dat ze de planken aan de voor kant „opsluiten", terwijl de plan ken toch los kunnen blijven lig gen. In de handel verkrijgbaar. Zelf buigen van stripstaai kan ook, maar dan wel goed menieën en verven. Als de ruimte hoog genoeg is, benut de „hanebalken" dan om er aller lei lange materialen (pijp, latten enz.) op te bergen. Haken zoals op deze tekening zijn te koop, of kunnen zelf gemaakt worden van stripstaai. Ook handig voor op hangen van de ladder. Gebruik voor de bevestiging schroeven van voldoende lengte en dikte, zodat alles stevig vast zit. Let wel altijd aan „dragende" delen be- Dit is het begin van een simpele ma nier om een wandstelling voor het opbergen van allerlei spullen te maken. Bevestig met pluggen en schroeven houten latten van 5 x 2 cm tegen de wand, op regel matige afstanden, bijv. 30 cm. Let erop dat ze alle goed horizontaal (waterpas) lopen. In schuur of ga rage is het raadzaam de latten, vóór de montage, met menie te behandelen. De latten (regels) dienen als drager voor de planken, 30 a 40 cm breed. Het goedkoopst zijn op de gewenste maat gezaagde stroken spaanderplaat. Laat ze op de lat ten rusten en bevestig ze daarop met schroeven. Ondersteun ze tij delijk, tot de hele constructie klaar is. Maak de planken exact even lang als de regels op de wand. Situering in een hoek, zo als op de tekening, maakt het werk een stuk gemakkelijker. Zet de open kant van de stelling af met een strook spaanderplaat of een plank. Die sluit niet alleen af, maar houdt de bergplanken ook stevig vast. Bevestig die zijplank met (dunne) schroeven, maar let er wel op dat de horizontale plan ken goed haaks ten opzichte van de wand gesteld worden. In de hoek, tegen de zijwand, vervullen op maat gezaagde stukken plaat materiaal (hoekje voor regel uit zagen!) dezelfde functie. Onder aan beginnen en telkens vast schroeven. Eveneens met op maat gezaagde stukjes spaanderplaat kan de stelling van een vakkenindeling worden voorzien. Bij een stelling van vrij grote lengte kan dit ook de stevigheid bevorderen. Het wordt dan een complete (open) wandkast die voor betrekkelijk weinig geld gemaakt kan wor den. Schilderen zal voor een ech te „rommelberging" niet altijd nodig zijn, maar het kan natuur lijk wel. Met tobasign Het lijkt erop, dat het be schilderen van natuurzij de dé nieuwe rage gaat worden op het gebied van het zelf verfraaien van tex tiel. Of het net zo populair wordt als het zelf batikken is nog de vraag, maar zeker is dat de mogelijkheden zeker zo groot zijn. Tot voor kort was het beschilderen van natuurzijde voor de „ama teur" niet zo eenvoudig. Afgezien van de speciale verfstoffen gaf ook het fixeren ervan de nodige problemen, omdat daar (meestal kostbare) stoomapparaten voor nodig waren. Met de introductie van nieuwe verfsoorten voor hob- bygebruik werd het fixeerpro- bleem grotendeels opgelost: be handeling met een strijkijzer of het gebruik van een snelkookpan is voldoende. Het ei van Colum- Deze verf is speciaal ontwikkeld voor het schilderen en drukken op natuurzijde en wordt eenvou digweg gefixeerd door er een vloeistof (Tobafix) overheen te smeren. En alsof dat unieke fi xeermiddel nog niet genoeg is, kunt u de verf ook nog gebruiken op katoen, kunstzijde en alle an dere cellulosevezels. Mogelijkhe den genoeg dus om zelf uw zijden sjaal, jurk, kimono en dergelijke te maken. De kleur- en lichtechtheid van deze verf is bijzonder hoog. Het meest eenvoudig is de door uzelf geko zen of ontworpen afbeelding rechtstreeks op de natuurzijde (dat op een houten raam gespan nen wordt) te schilderen. U heeft daar dan Tobasign-verdikt voor nodig. Deze soort heeft dezelfde dikte als olieverf en laat zich pri ma met een kwast of penseel ver werken. Na het drogen doet u er fixeermiddel overheen, dat gedu rende eéri uur moet intrekken. Daarna het geheel uitspoelen. U ziet het: een kind kan de was doen. Tobasign wordt ook in een vloeiba re vorm verkocht. Een druppeltje vloeistof doet een hele „vlek" ontstaan op de stof. Om het uit vloeien te voorkomen, kunt u lij nen aanbrengen met een zoge naamd stopmiddel. Hierdoor krijgt u binnen de contourlijnen mooie, egaal gekleurde vlakken. Bijzondere effecten ontstaan door het gebruik van vloeibare en verdikte verf te combineren. Een ander „grapje" is het neerleggen van (bij voorkeur grove) korrels keukenzout op de nog natte vloei stof. Zout trekt vocht aan, zodat er een donkere rand van verfstof op de plaats van het zout ontstaat. En om een creatief gebruik hele maal compleet te maken, zijn er naast de twee soorten verf en het makkelijk toe te passen fixeer middel ook nog een middel om vloeibare verf te „versnijden" (af zwakken van de kleur). De materialen zijn verkrijgbaar bij hobby- en handenarbeidwinkels. Een „beginners"-pakket met vier flesjes onderling mengbare kleu ren vloeistof (elk 100 ml), verdun ningsmiddel. 200 ml fixeermid del en een lap natuurzijde ter grootte van een sjaal kost onge veer f37,50. De vloeiverf is per kleur te koop in een flesje van een kwart liter en kost dan f 10,60. Mocht u geen winkel bij u in de buurt kunnen vinden, bel dan voor het dichtstbijzijnde adres naar Toko Batik BV te Enschede, telefoon: 053-334262. Op aan vraag wordt u dan een uitvoerige beschrijving van de mogelijkhe den met Tobasign toegestuur- Het schilderen op zijde nu ook ioor de amateur mogelijk. Wie nog wat aan het uitkijken is naar nieuwe tuinmeubels, zal het niet ontgaan zijn dat dit plezieri ge materiaal om in de zomer lek ker op terras of op balkon te zit ten, tegenwoordig vaak een stijl bezit die ook beslist binnenshuis niet misstaat. De fabrikanten hebben bewust voor een dergelij ke aanpak gekozen, mede onder invloed van het feit dat in vele moderne woningen de „grens" tussen binnenhuis en tuin niet meer zo scherp is. Grote opens laande deuren en vooral schuif puien doen het binnen- en bui tenleven bij mooi weer in elkaar vloeien. Het terras is dan ook niet zelden een verlengstuk van het interieur, een soort „buitenka mer". Waarom zou je die dan ook niet meubileren met iets fraaiers dan een heel simpel klapstoeltje Bovendien zit er een economisch aspect aan. Meubilair dat zowel binnens- als buitenshuis ge bruikt kan worden, vergt maar een uitgave. De onnutte wintcr- berging van het tuinmeubilair wordt tevens overbodig, of be perkt. Voorwaarde is natuurlijk dat de meubels licht van gewicht zijn, zodat verplaatsen geen moeite kost. Of dat ze. zoals bijv. de fraaie „zonnebedden" die in vele uitvoeringen te koop zijn, op twee wielen weggekruid kunnen worden. Een dergelijk lekker lig- meubel is het hele jaar door ook in huis erg handig, hetzij met, het zij zonder hemel. Ook de schom- mclbanken, oorspronkelijk voor de tuin ontwikkeld, komt men thans wel in het interieur tegen. Waarom ook niet...ze zitten heel makkelijk en relaxend Een tendens naar meer huiselijk heid in het tuingebeuren uit zich eveneens in de materiaalkeuze van bijv. de zonwering Er zijn heel gezellige doekjes te koop. Ook los, zodat een zonnescherm dat mechanisch nog goed in orde is, maar waarvan het doek aan vernieuwing toe is, gemakkelijk gerenoveerd kan worden. Het moderne doek heeft bovendien het grote voordeel dat het volko men rot- en schimmelvrij is, mak kelijk schoon te maken en tot qop* cm breed. Behalve dan de ge streepte, die gaan tot maximaal 140 cm. Wie voor de zomertijd naar een dankbaar timmerkarweitje uitziet, kan misschien zijn hart ophalen aan deze fraai ontworpen tuintafel. r de handleiding is heel dui- Er is wel enige handigheid in hout bewerking voor nodig, maar de zeer duidelijke en gedetailleerde bouwbeschrijving die in de mees te gereedschappenzaken gratis verkrijgbaar is, geeft ook de „ge middelde doe-het-zelver" vol doende houvast om eraan te kun nen beginnen. Gewoon een kwes tie van rustig en nauwkeurig werken. De tafel ziet er wat de constructie betreft wel wat moeilijk uit, maar als het karwei gedaan is, staat er ook een leuk stukje „dhz- vakwerk" op het terras of op het balkon! De genoemde bouwbe schrijving bevat een materiaal- staat en laat ook heel precies zien hoe de diverse onderdelen op maat en vorm gezaagd en/of ge stoken worden. Als je het schema op de voet volgt, kan er niets mis gaan. Afwerking naar eigen keus: blank lakken, schilderen, beitse- Een attent stukje service van ge- reedschappenfabrikant Stanley, die ih de zaken die hij belevert een stapel van die bouwbeschrij- vingen voor de liefhebbers heeft gedeponeerd. Om zó maar mee te Misschien het antwoord op de vraag: wat geven we pa op vaderdag? Er is een „klusjeskit" samengesteld waarin allerlei dingen zitten die bij karweitjes in huis goed te pas komen: kwastenreiniger, verfafbijt, be- hangplaksel, vulmiddel, plamuur, lijm voor zacht-PVC, een plamuur- mesje en schuurpapier. Die „Limbra-klusjeskit" ziet er echt als een leuk cadeautje uit, maar vader weet meteen wat de bedoeling is: de mouwen opstropen en aan de slag gaan. Hoewel de kit speciaal met het oog op vaderdag is samengesteld, blijft hij natuurlijk permanent zijn nut behouden en blijft hij ook verkrijgbaar. In gereedschappenzaken, verf-behangzaken, warenhuizen enz. Voor f29,95 adviesprijs. Dc nieuwste heggeschaar van SKIL heeft twee dubbelgetande messen die 60 cm lang zijn. Deze dubbelsnijdende messen lopen in tegengestelde richting, zodat zeer snel en efficiënt kan worden gewerkt. Bovendien treden bij dit systeem vrijwel geen trillin gen op. Speciaal bij brede heg gen zijn de lange messen erg ple zierig omdat de hele breedte met één streek wordt bereikt. Maar ook bij het snoeien van de zijkan ten werkt men sneller met lange dubbelsnijdende messen. Afge zien van de geringe vibratie zijn er nog andere factoren die tot het bedieningsgemak bijdragen: de compacte bouw, het geringe ge wicht van slechts 2,6 kg en de er gonomisch gevormde handgreep om in alle standen zonder in spanning te werken. Om te voorkomen dat de machine door toevallige druk op de scha kelaar onverwacht gaat lopen, heeft de nieuwe heggeschaar een speciale beveiliging. Pas nadat de blokkeerknop is ingedrukt, kan dc schakelaar worden be diend om dc motor te starten. Ook zal de motor onmiddellijk afslaan wanneer de machine wordt losgelaten. Prijs 279,- Gereedschap kopen is een kwestie van kiezen uit een ongelooflijk veelzijdig as sortiment. Niet alleen (voor de leek vaak onzicht bare) kwaliteitsverschil len zijn bij de keuze be langrijk, ook de keuze van het juiste gereedschap is voor de doe-het-zelver dik wijls een probleem. Hierin biedt de zojuist verschenen „Welke?" informatiegids de hel pende hand. Daarin worden alle gereedschappengroepen vanuit nuchtere en praktische overwe gingen behandeld, zonder dat daarbij in de redactionele inhoud voorkeur voor bepaalde merken wordt uitgesproken. Keuze ma ken zal niettemin sterk worden vergemakkelijkt, omdat de lezer heel duidelijk wordt gemaakt waarop hij moet letten. De koopgids geeft ook informatie over allerlei dhz-materialen, zo dat hij voor iedereen die zijn klus jes zelf pleegt te doen, nagenoeg het hele produktengebied be slaat. De gids is overal waar tijdschrijften enz. worden verkocht verkrijg baar, ook in de boekhandel. Hij kost f 4,95. LEIDEN - Aan de Leao-school "de Nieuwe Vaart" zijn geslaagd: VV. Botermans, E. Chaudron, D. Smits, R. Thiele, E. v.d. Tuyn, R. Zandbergen, R. v. Gonter J. Beij, M. Dernee, P Dirkx, F. Jack- steit, S. Lalloesingh. A Latumanuwy, M. Mazurel, N. Mereu. C. Robbers, J. Si- pahelut. P. Schuts. R. Arnoldus, T. Gans. E. de Haas. J. v.d Lubbe. A. Querreveld. A. v.d. Bosch, S. Bremnier, A. Collé. E. v. Dort, J. v.d Hoek. G Kleyn, R. Kroeze. E Mink, B Oostendorp, E. den1 Os. H. Plomp, L. Schoone. A. Schuurmans. H. Smit. J. Spierenburg, K v. Velzen, L. v.d Voorst, I. Vreeken. T Bosma. Kees-Jan v. Duin, R. v Eist, I Heikoop, J. v. Hofwegen, T. Jonge Vos, M. Kamphorst. J. Koelewijn, R. Leue- ring, E. Mekel, R. de Mooy, E. v. Prehn. K. Raasveldt, R. Schouten, A. Spadon. J v. Velzen. M Verkaik J. Bakker. J v. Duyvenbode. C v. Eg- mond. K. Heemskerk, A v. Helden. J v Loon, T de Ridder, Y IJzerman. P Vis. E.J. van Heyningen, J. Kluts. R. v.d Meij, L. Moenilall, R. Smittenaar. J. Arnoldus, D. Bavelaar, M. v. Ben- them, A. Cavé, P. Fasel, S. Gorlee. J. v.d. Heijden, A. v.d. Hoed. S. Holverda. J. Houwaard, A. Keyzer, C. v.'t Kruis, J. Noordervliet. J. Verhoeven. E. Verkerk, A. v. Went, L. Lampo, C. Schouten. B. Durieux, G. Heruer, K. v. Holland, R. Keimling, W. Lardé. R. v. Steyn, M. Ber- nardus, R. Brandt, L. Deegenaars. S. v. Egmond, S. v. Heden, M. Knol, M. Kraaij, A. v. Maanen, E. v. Oosten, A. Reynders, A. Riethoven, L. Schiebroek. J. v. Strein, J. v.'t Veer. A. Vinkestijn. L. Guldemond, N. Koolmoes, J. Mul ders, René v. Oosten, J. Ouwehand, John Roodenburg, R. Rijsdam, M. Vis, R. v.d. Water. L. v.d. Wetermgh. Y. Co- lijn, C. Duyvesteijn. K. den Hoed, C. Holverda, j. Hoogenboom. A. Iterson, S. Jansen. D. Knotter, Linda v.d. Mey- den, W. Mulder, B. Plomp, M. Pronk, A. Sjardijn, A. Vogelenzang, K. v. Wijk. P. Bogaards, R Holverda, R. v. Leeu wen. R. Uiterdijk, R. Wentink, J. Boek kooi. M v. Eyck, A. de Groot. J Hattu, S. Houtman. V. v.d. Hulst, J. Ju, S. Klui vers. S. Knecht. A. Peter, E. Polane. R. Rasser, J. Spieker. A. Stakenburg, W. Verhage, K. v.d. Zeeuw. M. Abspoel, P. Bleyi. G.J. Doornekamp, R. Hagen, E. Hubers, R. v Schooten. R. Tessers. J. Vermeulen. D. v. IJssel. R. Zirkzee. C. Bol. M. v Duuren. T v Rhijn, I. Splin ter. D. Stikkelorum, G. Tisseur. S. Velt- huizen. Aan de Anne Frankschool te Nieuw koop zijn geslaagd voor het diploma L.H.N.O.: Marja Kroft, Jacqueline de Roos, Afra Bakker, Signora Vianen, Jacqueline van Beek. Annelies Bierste ker, Annette Bloos, Els Broeken, Sabie- tra Dwarka, Marleen Hofstede, Dorien van de Maat, Ingrid Nieuwenhuizen, Sandra van Overbeeke, Carla Wolswyk, Miranda Baas. Lydia van Eijk. Evelien Spring in 't Veld, Karin Uyttewaal, Ma- riska van Veen, Saskia Versteeg en Mar- got Groote Woortmann, Anja Douven, Greet Baartman, Gabrielle Mocking, Petra Eijpen, Anne Mane Schutter, Mi randa Baas, Jolanda Clazing, Mariëlle de Frankrijker, Carolien van de Steegt en Miranda Verleun. LEIDEN - Aan het Bonaventuracolle- ge in Leiden zyn geslaagd voor O.V- .W.O.: H. Ammerlaan, M. van Ammers, E. Bakker, S. Bakker, M. van Berkel, J. Bemaert, M.B. Bierman, P. Chrispyn, L. Ciere J. Cryns, H. v.d. Drift, A. Dwarka- sing, C. Elie, L. Elie, B. v.d. Geest, C. de Groot, M. Hogenboom, R. Hogenboom, J. van Hoof, J. Jaspars, D. Kempers, W. v.d Klaauw. P. v.d. Klem, A. van Klink, M. Kloosterman, R. Koek, B. Kompier, M. Komst, G. Koot, S. Kortekaas, E. Kraayevanger, J. Kuiper. A. van Leur, F. van Leijden, D. v.d. Meer, J. v.d. Meer, L. Mentink, C. Metaal, M. Nije, E v.d. Oord, R. Oremus, E. Papót, W. Peil, P. Perquin, A. Pleij, L. Ramsaran, M. Rietbroek, R. van Rossenberg, Th. Rub- bens, W. van Ruiten, R. van Rijn, M. van Schie, F. Schonk, E. Schouten, M. Schouten, M. Sluijs, P Smeele, M. Streng, M. Teunissen, A. van Velzen, R. van Velzen, R. Verhoog, F. Voordouw, H. Walter. G. van Wee. J. de Wit, C. Wol- ters. Voor Havo: R. Alkemade, C. Bakker, M. v.d. Berg, F. Borst, I. Bos, F. Cozijn. R. van Diemen, B. Driessen, Th. Driessen, C. Duindam, C. v.d. Geest, W. v.d. Geest, A. van Gelderen, L. Hogenboom, M. Hooijschuur, G Huigsloot, K. Kempers, A. Koek, L. Koeman, A. Kraan, A. van Leeuwen, J. van Leeuwen, St. Loum- pranos, L. v.d. Meer, J. v.d. Meer, R. Mulder, P. Noordermeer, R. Pieters, R. Plomp, C. Plug, M. van Rhyn, P. van Roosmalen, C. van Rijn, E. van Rijn, J van Schadewyk, N. van Schie, E. Stub- bé, F. Suyten, P. Termeulen, E. van Tol, H. Tulkens, K. Turk, L. van Veen, B Vendel, M. v.d. Vooren, R. Wesselman, R. van Zandwijk, Th. Zoetendaal, P. te Boekhorst, G. Bon, A. Comelissen, V. Engelen, M. Fakkel, L. v.d. Geest, C. van Goozen, E. de Grijs, M. Hartog, F. Hede- rik, T. Hekking, H. Huttinga, E. Jansen, H. de Jong, W. van Kins, J. Kooter. L. van Leeuwen, 1. v.d. Maas. H. Nelissen, Th. Oltheter., Y. Onderwater, F. v.d. Poel, M. Simons, H. SNyders, M. van Tol, I. Tros, K. Vermeulen, R. Vermeu len, L. dc Vries, C. Wallaart. A. v.d. Werf, J. v.d. Werff, M Willemsen, R. Zevenho ven, R. van Zyp. Voor Mavo: K. Beerlage, M. v. Belkum, R. Berbée, F. Berg, J. v.d. Berg, A. v.d. Berg, C. Bruinsma, K. Deutekom, J. Duyndam, E. Flapper, J. v.d. Geest, P. de Goede, G. Hockx, H. Hogeboom, M. Hogervorst, B. Molmans, J. Montagne, T. Mooyenkind, M. v. Moorsel, P. Neder- pel, K. v. Niekerk, P. Pieterse, P. v.d. Poel, E. Polman, A. v.d. Salm, W. v.d. Salm, P. v. Sassen, C. Slingerland, A. v.d. Sluis, N. Steenhauer, F. Szités, P. v. Tienen, B. Tjin-Pit-Joen, O. van der Veer, W. Veeren, P. Versteegen. Rijnlands Lyceum L. Aten, J. van der Boon, R.-J. Braban der, B. van Dijk. M. Floor, E. Goddijn, N. van de Griend, I. van Kampen, H.-E. Kruyt. W. Kuyck. F. Kuijvenhoven, L. van Leeuwen, P.-J. van Leeuwen, V. Pe- dersen, A. Piet, O. Pool, A. Reinders, J. Schweizer, B. Turion, B. Blok, B. Bos. S. Bregonje, R. Duursma, A. van Duij- venbode, L. van der Geest. F. Haalkens. K Jalink. M. Kuyt, C. van der Lippe, G. Lodder, A. Mees. M. Mourik, R. Muller, W van de Poll. A Spijker. M. Tjeenk Willink, E. Vasbinder. W. Warnaar. M. de Wind, R. Wong. J. Zwiep. H. Backer, S. van Belle. F. van den Bosch. E. Hen- drikse, J. Jalink, Y. Knape, K. van Rees, P. van Staalduinen. P. Vink, C. Wid- dows. A. van Wijk, E. Binnema, H. Dal- huisen, T Fekkes, P. Geurds, P. S. de Jong, A. de Kluyver, M. Kriele, A Kruit hof, M. Kuyper, H. van der Luyt, N. Pie terse, W. J. Soetenhorst. H. Souman, F. Stoffel, C. van Voorthuisen, H. Wessel, S. Albarda, B. van den Berg, F. Bleeker, J de Boer, M. de la Chambre. K. de Fcij- ter, F Goemans. C. Hamersma, R. Heemskerk, M. Hendrikse. I). van de Leur, H Louwers, H. Prakke, H Slin gerland. M. Snoeks, H. Tjoe Ny. K. Tuynman. A Versnel, F. Visser, R. de Waard, F. Zaalberg.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14