Mammoet- toernooi geslaagd Heren Unicum houden race om landstitel vol Aj Njord snelste op Küchensee Cricketteam iax onderuit Onverwachte ontknoping Rapidtoernooi PAGINA 12 SPORT RATZEBURG - Al weken duurt de roeistrijd om de toppositie in het veld van de vieren, zowel in het gestuur de als in het ongestuurde nummer. Evenzolang zijn de posities verschillend en over enkele weken zal bij de Ne derlandse kampioenschap pen de gelukkigste de win naar zijn, zo gering zijn de on derlinge verschillen. Afgelo pen zaterdag was het Njord, dat zich de snelste Neder landse gestuurde vier mocht noemen. Op de zeer winderi ge Küchensee tegen de Oost- duitse grens, finishten de Leidse studenten een fractie van een seconde voor Ncreus en iets meer voor Aegir. Orca en Laga roeiden dit maal zon der stuurman, de ene Skadi- vier startte in het B-veld en de Varsity-vier van de Rotter dammers ontbrak in verband met de huwelijksreis van slag Lycklema. Weinig duidelijk heid dus nog over de ver schillen, wel over het niveau, want de Nederlandse onder- hngc strijd speelde zich af op eerbiedige afstand van de winnende boten uit Duits land en Engeland. Njord was vierde, Nereus vijfde en Ae gir zesde. Gisteren gaf een zelfde beeld te zien. Dezelfde Nederlandse ploegen, maar nu was het Nereus dat heel duidelijk als eerste Neder landse ploeg eindigde, met Aegir als tweede op 4 secon den en Njord iets daarachter. Door de steeds wisselende wind was het erg lastig de juiste riemafstclling te kiezen voor de race. Njord roeide duidelijk te zwaar en het gro te verschil tussen zaterdag en gisteren is daaruit voor een deel te verklaren. lijke" de strijd voortgezet. Tijdens die wedstrijden is ook de beslissende race voor de Leythe-twce-zonder Dou- we Atsma en Peter Bongers om zich te kwalificeren voor het Senior-B-landen toernooi in juli in Essen. In het afgelo pen weekeinde bewees het Leythe-duo van internatio naal niveau te zijn. Zaterdag wist zij een tweeduizend me ter durend boord aan boord duel met een Berlijnse ploeg in haar voordeel te beslissen door middel van een lange eindsprint. Slecht sturend hadden de Leidse roeiers twee maal een kleine voor sprong prijsgegeven, maar even zovaak konden de West- Duitsers weer achterhaald worden. Gisteren lukte dat nir»« Mot als Njord waren er problemen met de juiste af stelling. Bij de twee zonder stond het te licht, waardoor een geforceerd hoog tempo geroeid moest worden. Zon der echt moe te kunnen wor den schoten de Leythe- roeiers snelheid te kort. Als vijfde gingen zij over de streep, al was het verschil nauwelijks meer geworden dan 4 seconden. De lichte Asopos-De Vlie- troeiers Frans van der Steen en Bart de Bruyn waren door de Roeibond met twee Skadi- roeiers in een vier gestopt. Ondanks de korte voorberei dingstijd werd via de voor wedstrijd probleemloos de fi nale bereikt. Daarin ontmoet te de Leids-Rotterdamse combinatie drie Nederlandse concurrenten, waarmee een zelfde strijd geleverd wordt, als bij de zware vieren en evenals bij hen. ver achter de internationale top. In de dames Senior-B-Skif won Liesbeth van der Veld haar sterk geroeide voorwedstrijd. De daarop volgende finale werd een teleurstelling. Na een valse start te hebben ver oorzaakt, startte de Leythe- skiffeuse de tweede keer zo voorzichtig, dat zij al meteen tegen een forse achterstand aankeek. Vervolgens deed slecht sturen de rest. Op ruim 10 seconden achter de winna res was een zesde plaats het resultaat. Daarna ging het al lemaal veel beter. De finale werd zonder problemen be reikt. Daarin deed de Leythe- roeister wat eigenlijk zater dag al voor mogelijk werd ge houden. In een schitterend gevaren wedstrijd bleef zij het internationaal sterk be zette veld voor. In de dit jaar overbezette wed strijd-agenda prijkte dit weekend de Martini-Regatta. Slechts enkele Leidse roeiers hadden de verre reis naar Groningen gemaakt. Enkelen van hen wonnen: Ellen van Dijk van Die Leythe won de de dames beginnelingen skif, Roelf Valkema de lichte skif en verder wonnen de dames van Asopos de Vliet in de acht en dubbeltwee. Die Leythe lijkt de smaak van het roeien van superlange af standen te pakken hebben gekregen. Vorige week werd de 105 km lange Ringvaart- Regatta gewonnen, gisteren won Rob Robbers de 50 km lange Turfschippers-Regatta. Tweede werd Peter Jurgens van Asopos de Vliet. JAN KLERKS In Wassenaar WASSENAAR - Het buitenvolleybaltoernooi van WW is een enorm succes geworden. Ruim 2800 volleyballers waren zaterdag vanuit alle windstreken van Neder land op de schoolsportvelden aan de Prinsenweg te Wassenaar neergestreken om het einde van de jongste volleybaljaargang vooral recreatief te beëindigen. in Nederland. Dit jaar trokken bijna 3.000 beoefenaars i Bijna 500 volleyballers meer dan het voorgaande jaar passeerde zaterdag de hekken aan de Prin senweg. Voor organisator Cees van der Krofl van WW was het daarom een pak van het hart dat dit grootste volleybalgebeuren in Nederland organisatorisch vrij wel zonder haperen verliep: "We kunnen gerust stellen dat het twaalfde WW-toernooi in elk ge val organisatorisch is geslaagd. Er waren natuurlijk wel Wat teams die daags tevoren afbel den, maar de gaten die daardoor in het wedstrijdprogramma vie len konden we met eigen teams, die,we expres niet hadden inge deeld, prima opvullen. Van de 350 ingeschreven teams is er een slordige twee procent niet opge komen". "Gelukkig hebben we de beschik king over het sportfondsen zwembad", vervolgt Van der Kroft: "Daardoor kunnen teams die wat te lang op «ie volgende wedstrijd moeten wachten zich daar verpozen". De WVV-toernooi-formule, die combinatie van zwemmen en volleyballen, is een enorm suc ces gebleken. De toernooileiding treft het dan ook al jaren met het weer. Zo ook zaterdag. WW-voorzitter Rob Gussekloo, belast met de taak alle 57 velden steeds maar weer van een scheidsrechter te voorzien, had het zaterdag moeilijk: "Het zijn steeds dezelfde verenigingen die verzuimen scheidsrechters te le veren", klaagt hij: "Volgend jaar proberen we dat tegen te gaan door deze verenigingen, die we ondertussen nu wel zo'n beetje kennen, gewoon niet meer toe te laten". Eredivisie-trainer Henk van Klave ren (Van Santen/Haag '68), die in het WW-toerr.ooi een prima ge legenheid zag om zelf ook weer eens aan de bak te komen: "Dit toernooi is veel grootser opgezet dan het buiten-toernooi in Sint Antonus (Noord-Brabant), maar dat is dan ook louter bestemd voor nationaal spelende teams. Het is een goede zaak dat bij dit toernooi gedacht wordt aan de lagere teams, die op districtsni veau uitkomen. Het enige nadeel hier, zo dicht aan de kust, is de wind". Ook Leython-vedette Wim Schou ten, half naakt languit op het zonovergoten gazon, vond dat de wind erg nadelig werkte op het spelpeil: "Vooral bij het passen hebben we behoorlijk wat moei te met die wind". Naast de recreatieve waarde van het WW-toernooi speelde vooral in de hogere klassen de presenta ties wel degelijk een rol van bete kenis. Bij de promotieklasse-da mes baarde het vrouwenteam van het organiserende WW zelf opzien door in de finale het Haagse PVC/Blokkeer met een neuslengte voorsprong te ver slaan (31—29). WW verscheen dan ook nagenoeg volledig bin nen de lijnen. Alleen Anneke Grieven en Tineke Lageveen wa ren thuis gebleven. Zij werden evenwel uitstekend vervangen door Erica Gussekloo, Marijke van Amsterdam en de piepjonge spelverdeelster Linda Sanberg. Bij de heren (promotieklasse) ging de eerste prijs naar Viano uit Rotterdam. In de finale ontmoet te Viano erg veel tegenstand van het jeugdige team van Radius uit Gouda. Radius had echter een halve finale nodig gehad om via een 30-15 zege op Agilitas uit Arnhem de slotronde te berei ken. Viano daarentegen bereikte de finale na winst in de poule via een bye. Radius nam onder enorme publie ke belangstelling (1000 toeschou wers aanvankelijk via scherp en kort aan vals werk een 15-7 voor sprong, die door vermoeidheid het niet tot het einde kon worden gehouden. De overwinning ging dan ook iet-wat gelukkig naar Viano (31-29). Overige winnaars in Wassenaar: Heren le klasse: Tonegido, Ley- thon, Waho, Ibis; 2e klasse: Agili tas. Radius, Spivo, Radius, Tone gido, NOVO; 3e klasse: Alcazar, ISS, Irene. GGV, Spivo, RSB, Te Werve. Skania; 4e klasse: VCO, Shell, Verkeer Waterstaat, Vol ley v.d. Berg. Dames le klasse: Viano, WW '72; klasse: ZO- VOC, Almere h. i, Ariston, SKC. Spivo; 3e kl GGV, Te Werve, MVC, Shell, Smash '66, Wyenheim, Oranje Wit, Majella, FIC; 4e klasse: Christofoor, De- vo. Osdorp, Sloterpark. HA JÉ OLDEN Óp de tennisbanen van het Leidsche Hout was het zaterdag geze toeven. De vereniging vierde het 35-jarig bestaan met een geslaagd toer- i alle oude cracks hun medewerking verleenden. OEGSTGEEST - Na de spectacu laire overwinning op Hilvei mm van vorige weck heeft het Ajax- cricketteam niet opnieuw voor een verrassing kunnen zorgen. Bij de koploper in de over gangsklasse. Quick Nijmegen, verloor de Oegstgcestse formatie kansloos. Schaaktweekamp uitgesteld AMSTERDAM (ANP) De voorzit ter van de internationale schaak federatie (FIDE)? Fridrik Olafs- son, heeft besloten de tweekamp om de wereldtitel tussen titelver dediger Anatoli Karpov en Vik tor Kortsjnoi uit te stellen. De tweekamp zou op 19 september in Merano in Noord-Italie begin nen. De directe aanleiding tot het uitstellen van de tweekamp is de onwil van de autoriteiten in de Sowjet-Unie om Kortsjnoi's vrouw en zoon een uitreisvisum te verstrekken. Anders dan de openingsstand van 36 voor 1 deed vermoeden, kwam het als eerste battende Ajax tot een magere score van slechts 99 runs. Ed Fifield (25) en Gerrit Gordinou de Gouberville (17) waren de rungetters. Mark Verbeek 16) zorgde voor een tus senstand van 71 voor 4, waarna een collapse volgde. In de slotfa se van de Ajax-innings kon al leen Ton Eldering met 15 runs nog tegen het bowlinggeweld van de Nymegenaren op. Daarna is Quick eigenlijk geen mo ment in gevaar geweest. Alleen van de als vanouds bowlende Fnts de Jongh, die vier Quick- opponenten tot slachtoffer maakte, zorgde nog voor enige tegenstand: 4 voor 18 in 12 overs. Het Ajax-totaal werd niettemin gepasseerd voor het verlies van vier wickets. Ondaks deze nederlaag behoudt Ajax haar derde plaats in de overgangsklasse. Zondag komt het Rotterdamse VOC in Oegst- geest op bezoek. LEIDEN Unicums eerste herenteam blijft in de race om het landskampioen schap, de OLTC promo veert naar de tweede klas se en de jongste tennisver eniging van het district Leiden, de Merenwijk, mag in de volgende com petitie uitkomen in de derde klasse. Dat was de positieve oogst van de promotie-competitie van de Leidse kampioenen. Daar staat tegenover het verlies van Fores- cate, kansloos tegen de reserves van Leeuwenbergh met kanon nen als oud- nationaal kampioen Jan Hordijk, Krullaards. Groene- veld en Ton Luykx in de gelede ren. Het werd in Voorschoten 6-1 voor Leeuwenbergh 2. Uni cum 1 verloor van Pelikaan 3, 2-5 (de GD's werden niet meer gespeeld), de Leidsche Hout ging in Alkmaar tenonder in een kolkend chauvinisme van het publiek, 1-6 en Zeen en Duin moest met 3-5 de eer laten aan Bilthoven. Unicums eerste herenteam lijkt op weg naar het landskampioen schap. Zonder assistentie van Bram Madera en dat is een niet mis te verstane aanduiding van de kracht van het team. Velden uit Maastricht hoefde niet lang in spanning te zitten over het resul taat. Philip van der Kwast, Wim Pufkus, Har Meijer en de voor Bram Madera ingevallen Rov Mooyman zetten de Maastrichtse illusies al om ca. 12.30 uur op ijs. Toen hadden Philip van der Kwast. Wim Pufkus en Roy Mooyman de stand voor Unicum al op 3-0 gebracht. Zonder set- verlies en waar het Philip van der Kwast betreft zelfs zonder spelverlies, 6-0, 6-0 tegen J. Ewalds. Wim Pufkus had die score ook kunnen laten noteren, maar zijn spelinstelling is wat minder dan die van zijn teamge noot Van der Kwast. Pufkus liet zijn vis Op 't Rood wat langer in het net spartelen alvorens hem op te halen, 6-1, 6-3. Har Meijer stuitte eigenlijk nog op de mees te tegenstand, maar tot setverlies liet ook hij het evenmin komen. Bij de stand 4-0 werden de dub bels niet meer gespeeld. Uni cums oude garde ging zich "in spinnen" op de laatste pot, de fi nale om het landskampioen schap komende zondag op Uni cum! Het team van Manege uit Apeldoorn zal ongetwijfeld kun nen zorgen voor spanning, maar daar zullen Van der Kwast, Puf kus, Meijer en coach-begeleider Bram Madera niet tegenop zien. Het "jonkie" in de gelederen, Roy Mooyman, kan zich koeste ren in de warmte van het zelfver zekerde optreden van zijn "maats" Baas De OLTC, met Joly Drok, Nancy Thoole, Jan Vonk, Marcel Gerrit sen en Jan Ruysenaars. Feest was het gisteren ook op het ten nispark van de jongste Leidse tennisvereniging, de Merenwijk. Na een zenuwslopende tweede GD van Anneke Wijnveldt en Hans Goemans waarbij het ging om de winst van een set werd het tegen het murw gespeelde Hil- verheidese duo Hoveling/Van Woensel, zelfs een zege, 2-6, 7-5, 6-4! Hans Thuis, Hans Goe mans, Leontine Poots - Hins en Anneke Wijnveldt mogen dus in de volgende competitie hun ge luk proberen in de derde klasse. Er kwam nog een kampioen uit de bus. Het eerste herenteam van Roomburg, bestaande uit Ton van Aelst, Keek Koole. Harry Mulder en Ton Crepin kon dank zij een beter setgemiddelde de stap omhoog doen naar de derde klasse. Voor de sterkste ploeg uit het Leidse district, Forescate, kampioen in de overgangsklasse A, werd het gisteren een koude douche tegen de reserves van Leeuwenbergh. De eer werd op papier gered door het herendub- bel van Herman van der Capel- len en Bub van der Zee, die Krul- laards/T. Luykx en drie sets af troefden, maar werkelijke tegen stand ondervond Leeuwen- berghs tweede garde in het eer ste herenenkelspel van Jan Hor dijk tegen Jos Koemans. Bru taalweg pakte de jonge Voor schotenaar de eerste set van de oud nationaal kampioen van Ne derland, 6-3, om toen op het punt van routine en klasse (want naar nationale maatstaven geme ten bezit Hordijk die voor partij en als deze nog in meer dan vol doende mate) te worden geveld, 1-6, 3-6. Stuk Unicum I kon het stuk niet redden tegen Pellikaan 3, 2-5. De winst punten kwamen van Hans Tön- jann, die Sjeng Coenen klopte met 6-3, 6-2 en Hennv Fehling, 6-3, 6-2 tegen Y. Piekers. Als Ivar de Jong in de tweede set te gen Bahnsche wat minder risico had genomen, het werd 3-6, 5-7 (na 4-1) dan zou de wedstrijd wellicht een ander verloop heb ben gekregen. Hoe het zij, Uni cums jonge garde heeft een voor treffelijk seizoen achter de rug. De stap was nu misschien nog wat te groot, maar volgende com petitie moet het normaal gespro ken kunnen lukken. De Leid sche Hout zag gisteren alleen El len de Groot winnen, Waldo Jan sen verloor in twee sets met mi nimale marge, 4-6, 5-7 en Inge van Zuuren kwam tot eenzelfde score. Peter Pauwels ging in drie sets tenonder, 6-4, 3-6, 4-6 en de achterstand uit de enkelspe len kon in een bijna vijandige sfeer - missers van de spelers en speelsters van de Leidsche Hout werden met applaus begroet! - niet worden goedgemaakt. Tenslotte bleek ook Zee en Duin uit Katwijk niet bij machte het kampioenschap te bekronen met een promotie naar de over gangsklasse B. Voor de Katwijk- se winstpunten zorgden Marijke Guyt in het eerste D tegen M. van der Linden, 6-1, 6-4, Marijke Guyt/Els Kaales in het DD tegen Van der Linden/Watteze, 6-4, 6-3 en nogmaals Marijke Guyt met Jan de Groot in het eerste GD, 4—6, 6-2, 6—0. Van de kam pioenen uit het Leidse district kwam gisteren de Noordwijkse TV niet aan bod. De Noordwij- kers konden hun tegenstanders voor komende zondag, Pellikaan 3!, aan het werk zien tegen Uni cum. Piet Veentjer was er om aantekeningen te maken. Hope lijk zal de Noordwijkse TV daar straks zijn voordeel mee kunnen doen. In het toernooi van de Me renwijk, dat door de promotie- strijd danig werd verstoord, de volgende resultaten uit de bus: HDC den Elzen/Stuyver w.o. te gen P. van Paridon/D. van der Plas - L. Poots/A. Wijnveldt, 3—6, 6-3, 6-1, GDC B Leertouwer/L. Tjebbes - P. Velzel/M. Steen, 4-6, 2-6, HDD H. Dibbets/Wil- lems - Paiil/Kestelo, 6-2, 6-1. FRANK BONTE. LEIDEN - De ontknoping van het Philidor-Rapidschaaktoernooi v/as wel erg verrassend. Eerst zag het er naar uit dat John van der Wiel moeiteloos beslag op de eindzege zou leggen. De Lei- denaar stortte echter volledig in, waarna de strijd weer volle dig open was. Dat tenslotte de speler die het vonnis over Van der Wiel velde ook aan het lang ste eind zou trekken hadden weinigen verwacht. Eindhove- naar Gerard Welling verzekerde zich met een score van 6 uit 7 van de eerste plaats. Ook het schaken kan wel eens on der de invloed van het weer staan. Het zonnetje zorgde er za terdag voor dat de 160 schakers het in de bomvolle speelzalen van het gebouw "In den Bierdeg- hel" knap benauwd kregen. Hoe groot de invloed van deze mini- hittegolf op het spelpeil was zal altijd een vraagteken blijven. De abrupte inzinking van John van der Wiel mocht echter opmerke lijk heten. De Leidse meester opende met een score van 4 uit 4 en had daarbij al met twee van zijn voornaamste concurrenten, Enklaar en Böhm, afgerekend. Op dat moment lagen alleen Lu- berti en Rinie Kuyf met 3'/2 punt nog goed in de achtervolging. Zaankanter Wim Luberti was de eerste die aan het scorebolwerk van Van der Wiel wist te knabbe len. Luberti bracht de nummer vijf van Nederland danig in het nauw, waarna Van der Wiel met hard knokken een nipte remise kon bewerkstelligen. Kuyf miste de kans om op gelijke voet met de koploper tè komen, hij ging ten onder tegen Böhm. Luberti, Böhm en Welling vormden na deze vijfde ronde het drietal dat Van der Wiel op een half punt volgde. Welling had weliswaar in de derde ronde van Böhm verlo ren, maar daar was het tot dan toe bij gebleven. De Lichttoren speler kreeg in de zesde ronde de kans om nog verder hogerop te komen. Die kans wist hij met beide handen te grijpen, na een spannend duel wist hij Van der Wiel klop te geven. Luberti, ook al zo'n onberekenbare outsider, nestelde zich mede aan de lei ding dankzij een bewogen zege op Böhm. Alles spitste zich in de beslissende zevende ronde toe op het onder linge treffen tussen Luberti en Welling. Alle favorieten stonden buitenspel. Beide spelers staan er echter om bekend dat zij soms onverwachte stunts uit kunnen halen. Zo won Welling onlangs het sterk bezette toernooi van De Variant. De met wit spelende Lu berti bewerkstelligde in eerste instantie een goede positie. De Zaankanter is echter een speler die juist vanuit slechte posities toe moet slaan. Met een goede stelling weet hij zich meestal geen raad, zo ook nu. Na een re miseaanbod van Welling afgesla gen te hebben, vercombineerde Luberti zich. Welling strafte de fout zonder mededogen af, won de partij en daarmee ook de sterk bezette hoofdgroep van het toer nooi. Omdat een gedesillusio neerde Van der Wiel tegen Mi- chiel Wind ten onder ging deelde een viertal spelers de tweede plaats: Luberti, Wind, Böhm (winst op Enklaar) en Rinie Kuyf (winst op Vogel). De eindstand: 1 Welling 6 uit 7; 2-5 Böhm, Luber ti, Wind en Kuyf 5; 6-11 Van der Wiel, Lex Jongsma, Vogel, H.Kuyf, Bosboom en Okkes 4V2. In groep 2 deelden oud Katwijk speler Jan Willem Duyzer en C. de Wit de eerste prijs. Lange tijd stond De Wit ongeslagen op kop, maar Duyzer kwam door winst in het onderlinge treffen op gelij ke hoogte. Ab Smit werd met 5'/2 uit 7 derde. In groep drie won J.v.d. Berg met 6 uit 7. Kreeft, V.d. Logt, Walter en Perez Per- reira deelden met 5J/2 uit 7 de eer ste prijs in de vierde groep. De rondeindeling met de computer verliep vlekkeloos totdat de uit slag van het treffen tussen Kuyf en Böhm verkeerd in het geheu gen kwam. Toen was er flink wat improvisatie nodig om alles nog in goede banen te leiden. Na de prijsuitreiking wijdde Philidor haar sfeervolle nieuwe speel honk met een receptie in. RUUD DOBBELAAR VTL hield zaterdag een receptie in het clubhuis ter ere van het behalenj van het kampioenschap van de afdeling Leiden. Wethouder Tesselaar van sportzaken (en volkshuisvesting en bouwzakenkwam de Vlietclub felici teren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12