Holland atleten verrassen Hoofdrol voor Wilborts in Davis Cupontmoeting Internationale doorbraak Els Vader In atletiekcompetitie Oranje hockeydames halen uit tegen ploeg van VS: 8-0 Titel Queen's club voor John Mcenroe MAANDAG 15 JUNI 1981 PAGINA 11 SPORT SPORT Nederlandse titel voor Dirk Maassen van de Brink SINT JACOBIPAROCHIE (ANP) Dirk Maassen van de Brink heeft zaterdag in Sint Jacobipa- rochie het nationale kampioen schap 50 kilometer snelwande len op zijn naam gebracht. De at leet van Holland uit Leiden had op de streep bijna drie minuten voorsprong op Jan de Jonge. Derde op ruim zeven minuten werd Jan Vos. Titelhouder Nico Schroten ontbrak wegens ziekte. De uitslag is: 1. L)irK Maassen van de Brink (Holland) 50 km in 4.42.57; 2. Jan de Jonge (Lat) 4.45.44; 3. Jan Vos (RWV) 5.00.12; 4. Harry Schmitz (Atilla) 5.12.46; 5. Bert Timmermans (Olat) 5.21.46. Twee records voor Zeeuwse sprintster actie in West-Duitsland, twee keer leverde het een record op. BIELEFELD (GPD/ANP) - Een internationale doorbraak. Zo mag men de prestaties typeren die de 21-jarige Zeeuwse sprint ster Els Vader zaterdagavond in het Westduitse Bielefeld leverde. Tijdens de damesinterland West- Duitsland-Bulgarije kwam Els Vader twee keer in actie en beide keren leverde dat een nationaal record op: 11.28 sec. op de 100 en 22,9 sec. op de 200 meter. Voor het eerst sinds negen jaar. toen Wilma van Gool-van den Berg internationaal hoog stond aangeschreven met handtijden van 11,1 en 23.0 sec., is Neder land dankzij deze prestaties van Els Vader weer een dubbele sprintrecordhoudster rijk, die ook internationaal duidelijk aan sluiting krijgt. Haar tijd van 11.28 sec. zou vorig jaar een twintigste plaats op de wereldranglijst heb ben betekend. Els Vader was al sinds vorig jaar, toen ze eerst in Leiden 23.09 sec. en even later in Bazel 23,08 sec. liep, recordhoudster op de 200 meter. Op de 100 meter prijkte haar naam nog niet omdat ze tot nu toe nog niet sneller was ge weest dan de elektronische rc- cordlimiet van 11,35 sec. "Vooral met dat laatste record ben ik erg blij", aldus de Zeeuwse, die zaterdag in Bielefeld beide nummers ook nog won. "Omdat ik in die interland mocht meelo pen, kreeg ik de ongunstigste baan en bovendien was er een te genwind van 1,2 sec.". In Bielefeld waren trouwens nog twee heel tevreden Nederlandse atletes. De Haagse Elly van Hulst benaderde op de 800 meter het nationale record van Olga Com mandeur (2.01,6) heel dicht met haar beste seizoentijd van 2.07,72. Ook de Arnhemse Saskia Brouwer keerde tevreden huis waarts. Zij verbeterde haar per soonlijke record op de 1500 me ter (4.18,1) ruim tot 4.15,83. ook al de beste Nederlandse seizoen- prestatie. Gerard Mentink heeft zaterdag in en rond Deventer beslag gelegd op de nationale titel 25 kilome ter. De atleet van Daventria schudde m de laatste 500 meter zijn enjge concurrent Rudy Ver riet van zich af. Na de start van de 280 lopers, on der wie titelhouder Cor Vriend en Gerard Nijboer ontbraken for ceerden Roelof Veld en Tom Luttikholt al snel een afschei ding. Beide lopers moesten die inspanningen bekopen en haak ten na zeven kilometer af. Er ont stond een kopgroep van zeven man: Henk en Gerard Mentink van de organiserende vereniging Daventria, die het parcours da nig verkend hadden in de vooraf gaande weken, Douwe Jaarsma, Bram Wassenaar, Jan Honkoop, Rudy Verriet en Leon Wijers. Dat zevental bleef tot de 17e kilo meter bijeen. Opdat moment ver hoogde Gerard Mentink het tem po en stuk voor stuk vielen con currenten af. Alleen Rudy Ver riet van AV Nijmegen bleef in zijn voetspoor. Op 250 meter volgden Douwe Jaarsma en Henk Mentink. op 500 meter Bram Wassenaar. In de laatste 2000 meter probeerde Gerard Mentink. beducht voor de eindsprint van Verrict. de Nij- megenaar te lossen. Het duo kwam niettemin zij aan zij de sin- telbaan van Daventria. waarop nog 500 meter moest worden ge lopen. op. In die laatste honder den meters versnelde Gerard Mentink voor eigen publiek nog maals. Dit keer bleef Vernet het antwoord schuldig. De uitslag is 1 Gerard Mentink (Daventria) 25 km in 1 17.52; 2. Rudv Verriet (AV Nijmegen) 1.17.59; 3. Douwe Jaarsma (Fit) 1.19 09, 4. Bram Wassenaar (De Bataven) 1.20 43. Bij internationale atletiekwedstrij den In Berkeley (VS) heeft Ed win Moses (VS) de beste wereld seizoen prestatie op de 400 meter horden, die met 48.61 seconden reeds op zijn naam stond, verbe terd tol 48.29 seconden. Het we reldrecord van Moses staat op 47.13 seconden. Het was de 58ste maal dat de Olympische kam pioen van Montreal de 400 meter horden binnen de 49 seconden l"-n Hn behaalde tevens /nn 62- te achtereenvolgende overwin ning op zijn specaiiteit. Sedert 1977 heeft de Amerikaan geen wedstrijd meer verloren De verrassing van Berkeley was de comeback van de Cubaan Alber to Juantorena. De tweevoudige Olympische kampioen op de 400 en 800 meter van Montreal, die sedert 1979 door een blessure niet meer in wedstrijden is uitge komen. eindigde als zesde in 47.34 seconden. De wedstryd le verde met 45.65 seconden een overwinning op voor Willie Smith (VS). Ook Juantorena s landgenoot Silvio Leonard, die bij de Olympische spelen van Moskou het zilver op de 100 me ter won, was kansloos tegen de Amerikanen. Leonard werd der de in 10.60 achter Ron Brofcn (10.46) en Emmitt King (10 56). De myl werd in 3.56 97 gewon nen door Steve Scott (VS) voor de Zuidafnkaan Sidney Marec (57.74). Oud-wereldrecordhouder John Walker (Nw.-Zeclbezette in 3.57.85 de derde plaats. LEIDEN - De herenploeg van het Leidse AV Holland heeft giste ren tijdens de tweede ronde van de nationale atletiekcompetitie in Groningen verrast. De door blessures, vakanties en ziekten zeer verzaakte Leidse ploeg draaide desondanks in de boven ste regionen van de eerste klasse mee. Het werd een vierde plaats met een hogere puntenscore dan de vorige keer: 20.725. De heren van De Spartaan deden het in de hoofdklassepoule in Den Haag ook goed, behaalden meer punten dan ooit tevoren (26.973) maar kwamen toch niet verder dan een tiende plaats. De Spartaan-dames, eveneens hoofdklasse, moesten in Hengelo met een negende plaats genoe gen nemen met 15.302 punten. In Leiden traden in de tweede klas se de dames en heren van het Leidse De Bataven en de dames van de AV Holland aan. De teams verbeterden hun totalen uit de vorige ronden. Omdat ook in andere plaatsen van het land tweede klasse-poules werden verwerkt is nog onduidelijk wel ke klasseringen deze teams mo menteel innemen. De AV Holland-heren toonden in Groningen karakter. Het gemis aan puntenhalers als Martien van de Hoorn, Michel Moll, Aja van Gemeren, Dick van de Vijver en nog enkele atleten werd met 'kei hard werken' en een reeks van persoonlijke records gecompen seerd. Een geweldige inzet toon de Theo van de Veer die zich 'op offerde' en binnen een uur een 1500 meter en een 5000 meter liep. Hij deed het verbluffend goed: 1500 m in 3.58.3 en 5 km in 15.02.5. Mark van Vliet was bij het pols- hoog ook weer als vanouds. Dit afschuwelijk traag verwerkte nummer (12.15 uur begonnen en 19.30 uur eindigend) bracht Van Vliet de overwinning met 4.30 meter waarbij hij de pech had dat het juist begon te regenen op het moment dat hij rond half ze ven de polsstok ter hand nam. Joop Grevelink toonde zich weer eens een geweldige aanwinst voor de Leidenaars. Binnen en kele maanden heeft hij zich op de 400 meter tot een atleet van allure ontpopt. Nu ging het al naar 50.4 seconden. Kees Riemens smaakte het genoe gen de speer naar een persoonlij ke recordafstand van 62.16 meter te werpen waarmee hij aangaf dit seizoen een opmerkelijk beter gemiddelde te draaien dan voor gaande jaren. Ook al een per soonlijk beste tijd zette Harry Ot to op de 3 km steeple chase neer. Zijn race goed opbouwend kwam hij tot een ongedachte tijd van 9.45.8. Voor een goed gemid delde op de 800 meter zorgden Cor van Loon (1.58.6) en Bert Paauw (1.59.0). Verrassend goed verliep ook het verspringen waar twee 'inval lers', Kees; Justus Vogel eh Rob Ultzen, met afstanden van 6.45 meter en 6.40 meter duidelijk maakten dat Holland op dit num mer in de breedte sterk is. Een behoorlijke 400 meter horden bracht Roel Hendriksen op zijn naam: 57.0 seconden. Bij de Spartaan-heren haalde Piet Waaning dezelfde 'stunt' uit als Theo van de Veer bij Holland. Ook Waaning liep zowel een 1500 meter als een 5000 meter en deed dit goed: 4.02.0 en 14.46.9. Op, merkelijk was de sprint van John van Loon op de 100 meter die hij aflegde in een fraaie 10.8. Daar kwam nog een 110 m hor den bij in 15.3. Ook fraai ^aren de hordentijden die Ad van Doorn neerzette: 110m horden in 14.9 en de hem onbekende 400m in 55.0. Rob Brouwer liep naar een p.r. op de steeple: 9.37.1. Goede gemiddeldes werden er ge realiseerd op de 800 m door Mar tien van Rijssel (1.58.5) en Peter Jonkheer (1.59.5) en bij het ver springen door Ard Vermeulen (6.50) en de zich blesserende Aad Kortekaas (6.38). Theo Dijkstra leverde goede sprints af (100 m in 11.2 en 200 m in 22.7) terwijl John van de Zwet (51.8 op 400 m) en Paul Grimbergen (1500 m in 4.02.7) ook tevreden konden zijn. Minder tevredenheid bestond er bij de werpers van wie Peter van Koen Gijsbers gaat door de finish Noort met de slingerkogel teleur stelde (47.24), Nico van Noort met de discus niet de beste draai kon vinden (43.54) maar de speerwerpers weer wat beter voor de dag kwamen: Jan van Heek 54.78 en Paul de Koning 51.88 meter. Van de Spartaan-dames was Jac queline Bierman rap op de 100 m (12.6) en haalde Marian van der Niet zoals gebruikelijk veel pun ten binnen met een 100m horden in 15.3. Annelies Deutekom wierp de speer 32.12 meter, Mar- ga Kortekaas de discus 34.98 me- van de 400 meter. ter en Klarien Winkelmolen sprong 5.13 meter ver. De juniores Sandra Dorlas en Ma ries Hunck waren in de dames- ploeg van De Bataven de grote, puntenhalers. Beiden liepen zo wel een 100 als een 400 meter. Dorlas in 12.3 en 58.0, Hunck in 12.7 en 59.3. Femmy Jansen stootte de kogel naar 10.10 meter terwijl Irene Buntsma in de tweede Bataven-damesploeg de discus naar 30.56 meter smeet. Van De Bataven-heren soleerde Wybo Lelieveld op de 1500 m naar 3.50.9 en bracht Jan Verloop na enig gooi en smijtwerk 4 03.6 op de klokken. Peter Wezel liep zijn eerste 5 km in een knappe 15.11.6 en Henk van Leeuwen voegde daar een tijd van 15.21.6 aan toe. Natuurlijk waren de broers Koen en Maarten Gysbers ook weer snel. Koen een 100 in 10.9 en een 400 m in 47 4. Maar ten een 400 m in 51.1. Bij de Holland-dames een prima discusworp van Mies Kuipers (31.34 m) en een verdienstelijke 800 meter van Marion Komdeur in 2.21.4. ROTTERDAM - De Amerikaanse dameshockeyploeg heeft het ge weten, dat het een etmaal later dan aanvankelijk in de bedoeling «Jag. in ons land neerstreek Gis termorgen om half elf landde het vliegtuig op Schiphol en om vier uur moesten de dames aangetre den staan op het kunstgrasveld van Victoria in Rotterdam voor een interlandwedstrijd tegen Ne derland. Dit was voor de Ameri kaanse meisjes teveel. De wed strijd eindigde voor hen in MB debacle, vooral gezien tegen de achtergrond van de overwinnin gen die zij in de laatste wedstrij den tegen Oranje behaalden Zij verloren nu met 8-0 (rust 4-0). na ook maar geen moment een drei ging te hebben gevormd. De eni ge reele scoringskans kregen ze kort voor het einde, toen na een overtreding van Margriet Zegers tegen Sheryl Johnson de Amen kaanse zelf een strafhal mocht nemen. Zij kon Det de Beus, die m het Nederlandse doel nog geen enkele maal m actie had be hoeven te komen, zelfs niet op de proef stellen. Haar push ging naast. Nederland heeft de volle 70 minu ten het spel gemaakt en de tegen stander geen moment de kans gegeven het initiatief over te oe men. Het was overigens de vraag of de Amerikaanse meisjes ge zien de vermoeidheid van de reis daartoe in stiat waren. Het werd daardoor een eenzijdige wed strijd met acht over beide helften gelijkelijk verdeelde doelpunten. Eén ervan kwam voort uit een strafbal (Sophie van Weiier), vier uit de in totaal tien strafcorners (alle door Fieke Boekhorst inge schoten), en drie uit goed opge zette aanvallen van respectieve lijk Sophie van Weiier (2) en Sandra le Poole, waaraan goed voorbereidend werk van Else- mick Hillen en Annelies Kaptein voorafging Welke waarde aan deze forse over winning moest worden toege kend, moet blijken in het vierlan- dentoernooi, dat donderdag in Amstelveen begint en waaraan naast Nederland en de Verenig de Staten ook Engeland en West- Duitsland deelnemen. Dat de uit geruste Amerikaanse ploeg zich dan zo zal laten slachtofTeren als gisteren, valt niet tc verwachten Tweede plaats voor Katwijkse renner Hermans LEIDEN - Het opvallendste resul taat van de Leidse wielrenners in de landelijke wielercriteria kwam ditmaal van Katwijker Axel Hermans. In de ronde van Nicuwerkerk a/d Ijssel zag hy za terdag een achtervolging op win naar Bram Jouvenaar beloond met een tweede plaats. Reinier Hoogkamer eindigde in de ach tervolgende groep als zevende. Leidenaar Alex Jansen werd in Poortugaal zevende. Karei Teeu- wen ging in Langendyk tever geefs op jacht naar leiders Slot en Hopman, maar kwam hier door wel als derde over de meet Oegstgeestenaar Peter Post be proeft zijn geluk momenteel ach ter de dernys. In Hilversum wist hij meteen te winnen. Op zondag reed praktisch het gehele ama teurkorps op het parkoers te Slo ten. Alex Jansen finishde in de massaspurt als vierde. Teiinisteam na zege op Ierland in derde ronde EINDHOVEN (GPD) - Eric Wilborts heeft, zonder het zelf te hebben gerealiseerd, een hoofdrol gespeeld in de Da- vis Cupontmoeting tussen Nederland en Ierland. De 16- jarige tennisser uit Tilburg versloeg gisteren in Eind hoven tot ieders verrassing Matt Doyle (6-4,6-8,12-10 en 6-4), waardoor de score definitief in het voordeel van Nederland doorsloeg, later nog gewijzigd (4-1) door Louk Sanders, die Sean Sorensen met 6-3, 6-2 versloeg. Daardoor is het Nederlandse team tot de derde ronde van de Davis Cup doorgedrongen en zal eerdaags in Arnhem tegen Finland uitkomen. Eric Wilborts leverde tegen de Ier Doyle een opmerkelijke prestatie. Dankzij een zege stelde het Nederlandse Davis Cupteam zich definitief veilig voor de derde ronde. Wilborts kwalificeert zijn opmer kelijke prestatie tegen de Ameri kaanse Ier niet als een door braak. „Als ik op Wimbledon de halve finales haal, dan noem ik dat doorbraak", grapte de nuch ter op dit succes reagerende Wil borts, die gisteren kort na de par tij naar Londen vertrok, omdat hij in de eerste kwalificatieronde van het seniorentoernooi van Wimbledon moet optreden. LONDEN (ANP) - John Mcenroe is gisteren win naar geworden van het tennistoernooi van Queen's club te Londen. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Brian Gottfried met 7-6, 7-5. John Mcenroe, titelverdediger in het toernooi op Queens, heeft be wezen op het gras een onver moeibare en onverslaanbare spe ler te kunnen zijn. Hij liet zich echter weer eens gaan in zijn kwartfinalepartij tegen zijn land genoot Hank Pfister. Voor de zo veelste keer moest de ongeduri ge Amerikaan een berisping in casseren vanwege het uitslaan van obscene taal in een enigszins verhitte discussie tussen Mcen roe en arbiter Stirk. Ondanks deze onderbreking toon de Mcenroe zich de sterkere ten opzichte van de met kracht en agressie spelende Pfister. Mcen roe had telkens het iets betere van het spel en won dan ook ver diend met 6-2 en 7-5. Mark Ostoja won gisteren het ten nistoernooi in Brussel. De 20-ja- rige Joegoslaaf won in de eind strijd van Ricardo Ycaza uit Ecuador met 4-6, 6-4, 7-5 Betsy Nagelsen zegevierde in het toernooi op de grasbanen van Subirton, dat was gedoteerd met 50.000 dollar. In de eindstriid versloeg de Amerikaanse haar landgenote Barbara Hallquist met 6-4, 5-7, 6-3. De Australiër Frank Sedgman bleek gisteren in het grand mas- terstennistoernooi te sterk Sedgman zegevierde in de eind strijd van het toernooi te Scheve- ningen over de Amerikaan Alex Olmedo in drie Beta 6 4. 0-6, 6-3 De Tilburger gelooft door de winst van zondag de opgaande lijn in zijn spel weer te pakken te heb ben. „De resultaten waren de laatstetijd minder omdat ik maar zo weinig wedstrijden heb gespeeld. Ik heb hoofdzakelijk aan de nationale competitie deel genomen", zegt de debutant in de Davis Cup. Die Nederlandse titelstrijd voor clubs behoort voor hem tot het v<*rleden. De Thor-Rood-Witspeler ziet zijn vorm in de weken waarin om het clubkampioenschap wordt ge speeld verslechteren en wil zijn programma volgend jaar anders indelen. Wilborts stond tegen Doyle bijna drie en een half uur op het gravel van de ELTV Van die tijd nam de derde set alleen al anderhalf uur in beslag. In de marathonset. waann slow motionspeler Doyle negen van zijn totaal 17 dubbele fouten sloeg (o.a. vier in een ga me). werd de opslag slechts drie keer doorbroken Telkens tref fend in beeld gebracht door een onooglijk scorebord. En dan te bedenken dat het toernooi werd gesponsord door een bedrijf in elektronische registratie-appara- tuur. Het zal Wilborts een zorg zijn ge weest. Bij de stand 10-10 kreeg hy de Ier alsnog op de knieen. De Tilburger, die minder nerveus was dan vrydag tegen Sorensen, kreeg door die voorsprong in sets (2-1vóór de pauze meer zelf vertrouwen en maakte de party in de vierde set na een doorbraak in de vyfde game bekwaam af De dag voordat Wilborts afrekende met Doyle. had Ierland via winst in de dubbel de achterstand te ruggebracht tot 2-1 Doyle en So rensen versloegen het duo Huub Van Boeckel-Marc Albert. Dat de Nederlanders het zaterdagmid dag niet zouden redden, stond al vast op het moment dat Tom Ok ker te kennen had gegeven zich dit ke.-r niet vuur h. I N« !«-: i.»r se team beschikbaar te stellen. Okker gaf de voorkeur aan een lucratief toernooi in Los Ange les Maar ook al zou hy in Eindhoven hebben willen aantreden, dan nog had Fred Hemmes hem niet opgesteld. De bondstrainer vindt het tijd om het hoofdstuk Oklw af te sluiten en geeft de voorkeur aan talentvolle jeugd. Als het ware talent zich echter niet aandient, dan is het een kwestie van behelpen Zoals met Mare Albert, die tegen de Ieren prak tisch geen bal behoorlyk raakt» Van Boeckel toonde in de eerste set de opponent wel aan te kun nen, maar zakte door het zwakke optreden van Albert terug Het resulteerde in een overwinning (3-6. 6-4. 16. 2-6) voor het zi< hl baar beter dan de Nederlanders ingespeelde duo Doyle-Soren- Andere uitslagen Europese zone A: Spanje-Algerije 5-0. Mona co-Polen 3-2, Egypte-Honga- rye 1-4, Joegoslavië-Israel 1-4 Europese zone B Sowjet Unie- Belgiè 4-1, Oostenrijk-Dene- marken 3-2, Finland-Bulgarye 3-2. Gunthanlt ook naar Hilversum HILVERSUM (GPD) Het selecte gezelschap van geplaatste spe Iers. dat van 18 tot en 26 juli zal deelnemen aan de open Neder landse tenniskampioenschap pen. die op de banen van het Melkhuisje in Hilversum worden gehouden, is door toernooidirvc teur Piet van Eysden aangevuld Naast de Pool Wojtck Fibak. de Hongaar Balazs Taroczy en Bus ter Mottram uit Engeland heeft de Hilversumer Tomas Smid uit Tsjecho-Slowakye, de Zwitser Heinz Gunthardt en Shlomo Glickstein (Israël) voor het 75 000-dollar-toernooi gecontrac teerd. *De dne onlangs gestrikte tennis sers staan momenteel resp als 26e, 42e en 53e gerangschikt op de ATP-computer ranglijst

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11