LEIDSCH DAGBLAD ^Straf Israël voor aanval Na jaren weer een overschot Wiegels tweede huis met leuzen besmeurd Hillegomse bedrijven betalen gemeente niet Oproep landen Arabische Liga: VOLVO 343 16990.- VLIETWIJK 3750,- Er ligt een gratis boekje over contactlenzen voor u klaar. 40$ Kortzichtig LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36495 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bueau Witte Smgel 1 2311 BG leden Voor Wm w coWon EE (GPD) Een anonieme 'Friese actiegroep' heeft zich gisternacht uitgeleefd op de tweede woning van minister Hans Wiegel in Ee. Leuzen als 'Us taal is Frysk' (On ze taal is Fries), 'Jou dy óf (Ver dwijn), 'Frysk blinders' (Fries donders) en 'Wiegel oppakke' (Wiegel, wegwezen) werden met grote klodders verf op de ruiten gekalkt. De kladderaars hebben zich, aldus hun persbericht geër gerd aan de uitspraken van de minister over het Fries. Zijn mededelingen aan de Kamer dat de Friese gemeentenamen in het Nederlands moeten worden vastgesteld en dat de provincie de burgers in de Nederlandse taal een brief moet schrijven heeft hen tot de actie geïnspi reerd. „Dat hij hier misschien nog eens commissaris zal worden, moet hij maar heel snel vergeten. Wij willen hem (eerst maar eens met wat verf op zijn huis in Ee) waar schuwen dat hij hier beter maar niet meer kan verschijnen", zo laten zijn in hun persbericht we ten. Minister Wiegel, desondanks gis teravond toch in Ee aanwezig, had weinig commentaar: „Ik heb er helemaal geen zin in voor dit rapaille, dat zich vergrijpt aan andermans eigendom, mijn be leid uiteen te zetten of te verdedi gen". Jongetje valt in diepe put FRASCAT1 - Ferdinando Rampi spreekt via een megafoon met zijn zesjarige zoon, die al 36 uur in een ruim 30 meter diepe put zit. De jongen viel er woensdag in en alle pogingen om hem eruit te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Inmiddels wordt er hard gewerkt aan het graven van een tweede gat vlak naast het eerste. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM - Een aantal bedrij ven op het Hillegomse industrie terrein Horst ten Daal weigert nog langer te betalen voor de aanleg van wegen en rioleringen. Betalingen aan de gemeente zijn opgeschort omdat men zich be nadeeld voelt ten opzichte van een daar gevestigd autosloopbe drijf. De bedrijven staan naar schatting voor half miljoen in het krijt. De onvrede schuilt in het feit dat de bedrijven de grond tegen een flinke prijs moesten kopen, ter wijl het slopersbedrijf de grond "voor een symbolische prijs huurt". Bovendien lappen de slo pers volgens de andere bedrijven voorschriften aan hun laars Zo worden in strijd met de bepalin gen op het terrein wrakken opge stapeld. Twee jaar geleden schortte ook al een bedrijf betalingen op. Het was een Amsterdams vervoers- centrum dat er een nieuw bedryf zou neerzetten. Op vragen van het PvdA raadslid Van der Laan antwoordde de toenmalige wet houder Smits destijds dat er ei genlijk nauwelijks iets aan de hand was. Gisteravond kaartte de PvdA-er de zaak opnieuw aan. B en W van Hillegom zullen er de volgende raadsvergadering op antwoorden. DEN HAAG - De belangstelling voor bloemen is vorig jaar aan zienlijk gestegen. De Nederland se gezinnen gaven vorig jaar 644 miljoen gulden uit aan snijbloe men, potplanten en bloemstuk- jes. Dat is 38 miljoen gulden meer dan in 1979. Dat blijkt uit cijfers van het Pro- duktschap voor Siergewassen, die 5000 gezinnen heeft gevraagd wekelijks bij te houden welke bloemen en planten worden ge kocht en welke prijs er voor wordt betaald. Volgens het pro- duktschap is die groep van 5000 gezinnen zodanig samengesteld dat ze het koopgedrag van alle gezinnen in Nederland weerspie gelt. Vooral de bestedingen aan snij bloemen zijn vorig jaar flink ge stegen. Die stijging, van 398 naar 430 miljoen gulden, wordt ge deeltelijk veroorzaak doordat de prijzen van snijbloemen zo'n acht procent zijn gestegen. In de drie grote steden, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, wordt het- meeste geld uitgege ven aan bloemen en planten. In het noorden van het land worden veel minder bloemen gekocht. De chrysant, hoewel vorig jaar iets minder gekocht, blijft populair bij de Nederlandse gezinnen. Op de tweede plaats van de top 10 van bloemen staat de roos. De belangstelling voor deze bloe men is vorig jaar flink toegeno men. Er werden 10 miljoen stuks meer verkocht. De tulp heeft in 1980 duidelijk aan populariteit verloren. De verkoop daalde met twintig procent naar 62 miljoen stuks. De verkoop van narcissen daarentegen steeg van 58 naar 69 miljoen stuks. Verbeterde betalingsbalans DEN HAAG (GPD) - De Neder landse betalingsbalans - het overzicht van de internationale betalingen en ontvangsten - ver toont voor het eerst sinds enige jaren weer een overschot. Tegen over een gemiddeld tekort van 1,2 miljard gulden per kwartaal in 1980, staat een overschot van 1,4 miljard gulden in het eerste kwartaal van dit jaar. In het vierde kwartaal van 1980 was het tekort zelfs 1,9 miljard, zodat sprake is van een verbete ring met 3,3 miljard gulden. Deze verbetering kwam voor 2,2 mil jard op rekening van het goede renverkeer en voor 1,1 miljard op het zogenaamde „onzichtbare verkeer" (w.o. de diensten en in komens). De balans van het goederenver keer geeft voor het eerst sinds Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempera tuur omstreeks 8 graden, middagtem- peratuur ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 13 juni Zon op 5.19, onder 22.01 uur Maan op 17.35, onder 3.43 uur Hoogwater in Katwijk om 1.09 en 13.46 Laagwater om 9.06 en 21.43 uur. voorjaar 1979 een overschot te zien, van 1,5 miljard. De uitvoer waarde steeg met 8,6 procent, de invoerwaarde met slechts 1,6 procent. Deze uitvoerstijging komt vooral op rekening van de toegenomen energie(gas)-export. Het eerste kwartaal gaf een ka- pitaaluitvoer te zien van 1,3 mil jard gulden, tegen een invoer van 0,8 miljard in het laatste kwartaal van 1980. Ongeveer 1 miljard gul den aan investeringen vloeide naar het buitenland, terwijl het buitenland voor 200 miljoen in ons land investeerde. Eind 1980 werd nog 800 miljoen in Neder land geïnvesteerd. De verkoop van Nederlandse obli gaties nam af tot 500 miljoen gul den, terwijl ook minder Neder landse aandelen in het buiten land werden verhandeld. Daar entegen werd voor 600 miljoen aan buitenlandse effecten inge voerd, tegen 1,6 miljard eind 1980. De totale buitenlandse schuld van het Nederlandse bankwezen nam in het eerste kwartaal af met 1,2 miljard gulden. In de niet-mo- netaire sectoren was sprake van een klein overschot van 300 mil joen. vanaf BAGDAD, TEL AVIV (UPI/AP/Reuter) - De ministers van buitenlandse zaken van de 21 landen van de Arabische Liga hebben vandaag alle landen in de wereld, de Ver enigde Staten in het bijzonder, opgeroepen Israël te be straffen voor zijn luchtaanval op een Iraakse kerncentra le en de betrekkingen met het land te verbreken. Een afvaardiging van Algerijnse en Koeweitse vertegenwoordigers zal vandaag de zaak van straf maatregelen tegen Israël op de spoedvergadering van de Veilig heidsraad bespreken. De Verenigde Staten staan op handhaving van de nauwe be trekkingen met Israël ondanks de Amerikaanse veroordeling van de Israëlische luchtaanval in Irak. Dit heeft president Reagan verklaard tegenover de Israëli sche ambassadeur in de VS, Ef- raim Evron. Reagan sprak met Evron kort nadat hij overleg had gepleegd met de ambassadeurs van een aantal landen in het Mid den-Oosten. Reagan zei in zijn gesprekken met de Israëlische en Arabische am bassadeurs veel belang te hech ten aan de pendelmissie van zijn afgezant Philip Habib. Deze heeft zijn missie die een oplos sing moet brengen in het Israë- lisch-Syrische conflict onlangs hervat. Volgens het officiële Russische persbureau Tass had Israël de aanval op de Iraakse kerncentra le afgelopen zondag nooit kun- In een zeer fel commentaar zei Tass dat de Israëlische aanval "het welsprekendste voorbeeld van Amerikaanse steun aan het internationale terrorisme is". Het werkelijke doel van het Israëli sche bombardement op de Iraak se kernreactor was een onder grondse nucleaire installatie waar de Irakezen van plan zou den zijn in het geheim een kern bom te bouwen, zo heeft premier Begin verklaard. Volgens Begin bevond deze instal latie zich 40 meter onder de grond en is bij het bombarde ment volledig vernietigd. De bekendmaking van Begin schijnt deel uit te maken van een Israëlisch offensief om de Ver enigde Staten te overtuigen dat de Amerikaanse afkeuring van de actie onrechtvaardig was. Washington heeft als reactie de levering van vier F-16 gevechts vliegtuigen aan Israël opge schort. (zie ook pagina 9). LEIDEN Koningin Beatrix bracht gisteren een bezoek aan Lei den. Na een ontvangst op het stad huis woonde zij een lezing van wet houder Waal bij, die vertelde hoe ver Leiden is gevorderd met de stadsvernieuwing. Tussen de bedrijven door kreeg de koningin nog de gelegenheid om haar spijt te betuigen aan het bruidspaar dat vanwege het be zoek een half uur eerder dan ge pland in het huwelijksbootje moest stappen. Vanaf het stadhuis ging de konin gin per bus de stad in om de stads vernieuwing te bekijken. De rit voerde tot de wijk Herengracht/ Zijlsingel waar de koningin de huizen van een aantal be kort bekijken. Sommige be- van de wijk demonstreer den tegen de hoge kosten die Bea trix' bezoek met zich mee brachten, anderen sloegen bij het zien van de koningin hun hand voor de mond van verbazing (foto). Na een rondvaart door de Leidse kwam Beatrix bij de nieu- bibliotheek aan de Nieuwstraat i, die zij officieel opende door touwtjes aan elkaar te kno- Drie agenten kunnen katten niet de baas NOORDWIJK - Drie politie agenten is het gisteren niet gelukt om twee katten uit een zomerhuis aan de Golf baan in Noordwijk te ver wijderen. De bewoners van het huis hadden de hulp van de politie ingeroepen nadat ze door de katten waren aan gevallen. De agenten hadden zich goed op de operatie voorbereid. Gewapend met schild en een lange lat togen de agenten naar het zomerhuis. Daar bleken de katten zich te ont poppen als ware furies. Eén van hen beet een agent dwars door zijn dikke hand schoen en verwondde hem zo gemeen dat doktersbe handeling noodzakelijk was. Na vele pogingen om de katten te pakken te krijgen bliezen de agenten onverrichter za ke de aftocht. "Het leken wel jonge poema's", rapporteer den zij later. De doodsbe nauwde bewoners besloten een andere slaapplaats op te zoeken. de eerste WADE Chesterfields ir Nederland, 'n Bewi|S van 20 jaar kwaliteit, garantie en service Dal vindt U nergens anders" Nu e Kooreman Meubelen BV Nieuwe Rijn 9 - beiden Tel, (071) 122144 Landelijke demonstratie te Utrecht tegen V.S.-tnterventie in Centraal-Amerika. Datum: 13 juni. Vertrek: 13.00 uur op het Dom plein (Utrecht) Giro: 2936572 t.n.v. El Salvador Komltee Ned. Postbus 8039 - Tilburg. Alles wat u altijd al over lenzen wilde weten staat plezierig beschreven Een briefje of kaart|e naar Het Optiek-Gilde, antwoordnum mer 2351 Den Haag. is voldoende om het boekje omgaand in huis te krijgen Let op dit vignet van de gilde opticien wan neer u een bril of contactlenzen gaat kopen 26 PAGINA'S Wegenwacht: auto's minder onderhouden PAGINA 17 Treinkaartje moet betaalbaar blijven Reagan verwijt de Russen "inmenging" KLM vliegt nog steeds met winst >e Westland-Utrecht Hypotheekbank ziet Sr!, af van het collectieve ontslag voor 200 250 werknemers Men wil nu pro beren de. volgens het bedrijf noodzakelijke. personeelsver mindering door te voeren door natuurlijk verloop, waarbij men ook rekent het helpen van men sen bij het zoeken naar een an dere baan De Dienstenbond FNV is niet tevre den met de toezegging van de WUH-bank dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen De FNV-bond verzet zich tegen elke vorm van afbraak van de werkge legenheid. De vraag is of dat met getuigt van kortzichtigheid als het gaat om de werkgelegenheid De bond heeft gelijk dat het vrijwillig vertrekken van werknemers bij de WUH-bank naar een andere werkkring met bevorderlijk is voor de werkgelegenheid in het alge meen. Een vertrekkende werkne mer neemt immers de plaats in van iemand anders. Het Is de taak van een vakbond om waar mogelijk op te komen voor het behoud van werkgelegen heid. Voor een vakbond is dat een doel op zichzelf. Om dat te realiseren heeft zij bedrijven no dig. voor wie het in stand houden van de werkgelegenheid niet een doel op zichzelf is. Dat zou ook niet kunnen, tenzij men vooruit weet te kunnen rekenen op over heidssubsidies. Het besluit van de WUH-bank om een sanering door te voeren is in het belang van de werkgelgen- heid bij de betreflende bank. om precies te zijn in het belang van de ongeveer 700 werknemers die straks overblijven. Dat is een trieste zaak voor de 200 a 250 werknemers, die naar ander werk zullen moeten omzien, maar het is niet anders, tenzij men het juist acht dat het winststreven van een onderneming, zoals de WUH- bank. een verloeilijke zaak is, waarbij natuurlijk de hoogte van die winst discutabel is Het is duidelijk dat het niet goed gaat met de hypotheekbanken. Dat heeft niet zoveel te maken met het voeren van een slecht beleid door de directie, alswel met de hoge rentestand en de malaise op de woningmarkt. Slecht beleid zou zijn de ogen daarvoor te sluiten en net te doen alsof er niets aan de hand is Men houdt dan weliswaar de werkge legenheid in stand, maar de vraag is of dat op den duur in het belang van het hele personeel is en dat is natuurlijk niet zo Het is daarom onjuist dat de vak bond het personeel heeft opge roepen niet in te gaan op de aan geboden medewerking van de di rectie te helpen bij het zoeken naar een andere baan Dat ge tuigt van kortzichtigheid en is op den duur niet in het belang van de mensen die ze vertegenwoor digen. Man en vrouw in Rotterdam doodgeschoten ROTTERDAM MNP) - Bij een schietpartij in een huis aan de Schiedamseweg in Rotterdam zijn vanmorgen een man en een vrouw om het leven gck.im.-n Volgens de politie is de dader bekend, maar nog voortvluch tig Wilt u mij nu metpén note-en al Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.p. bon ingevuld meen open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsel) Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1