Partijleiding blijft overeind -af Bani-Sadr legerch< Amnesty iragtVS om hnlp aan El Salvador te beperken VS willen China gerust stellen herschi Haig op diplomatieke toer Amerikanen zijn blij met Reagan Roerige zitting van Poolse CP maak jedmt niaai iial... Zieke Bhagwan naar VS Polen publiceren Russische brief Nieuwe fase in machtstrijd Iran "Aanval was verldezingsstnnt" DONDERDAG 11 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON/PEKING (AFP Reuter/UPI) - Het buitenlandse beleid van de regering Reagan in Washington richt zich de komen de week op de Chinese volksre publiek. Dit onderdeel van de Amerikaanse diplomatie, dat sinds het aantreden van Ronald Reagan nog nauwelijks aandacht had gekregen, is de laatste we ken geleidelijk naar voren ge schoven. Deze ontwikkeling is voornamelijk het gevolg van de wil van de Amerikaanse regering een stevi ge muur op te werpen tegen de Sowjet-Unie, Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Om het grote belang te onderstre pen dat de Verenigde Staten hechten aan een betere verhou ding met China, stapt de leider van de Amerikaanse diplomatie. Alexander Haig. persoonlijk in het vliegtuig richting Peking. Haig vertrok vannacht. Na een kort verblijf in Hong Kong moet hij zondag in de Chinese hoofdstad aankomen. Daar zal Haig gedurende vier dagen ge sprekken voeren met vice-pre- mier en minister van defensie Geng Biao. met China's leider Deng Xiaoping en met premier Zhao Zivang. De eerste opdracht die Ronald Reagan zijn minister van buitenlandse zaken heeft meegegeven is de Chinezen ge rust te stellen. Peking immers lijkt steeds meer moeite te heb ben met het handhaven van ban den. zelfs al is dat "niet-offi- cieel", tussen de Verenigde Sta ten en Taiwan. De politieke leiding in China ver keert enigszins in tweestrijd over de houding van de nieuwe Ame rikaanse regering. Enerzijds is er bewondering voor de krachtige anti-Sowjet-hou- ding van de Verenigde staten, maar anderzijds vreest men de Amerikaanse sympathie voor Taiwan. Chinese functionarissen hebben de laatste tiid geijverd voor een Amerikaans bezoek op hoog niveau, gedeeltelijk om te waarborgen dat China hoog blijft staan op de Amerikaanse priori teitenlijst. Herhaaldelijk hebben Chinese functionarissen onderstreept dat Taiwan een sleutelfactor is bij het verbeteren van de relaties Washington - Peking - precies zo als dat tien jaar geleden gold toen Henry Kissinger zijn eerste, geheime bezoek aan China bracht. Diplomaten in Peking geloven dan ook dat Haig indrin gende vragen krijgt voorgelegd over wat de Chinezen zien als tweeslachtigheid in Washingtons Taiwan-beleid. Wapenverkopen aan Taiwan zou den een onduldbare inmenging zijn in de interne Chinese zaken, vergelijkbaar met een situatie waarin China wapens levert aan Hawai, zo kan men in Peking ho ren. De Verenigde Staten zijn, ook na de normalisering, Taiwan blijven voorzien van militair ma terieel. Waarover China zich ech ter ernstig zorgen maakt is de verkoop van modern materieel, zoals gevechtsvliegtuigen, die Taiwan graag wil hebben. WASHINGTON (ANP) - Van elke drie Amerikanen beoordelen er twee het presidentschap van Ronald Reagan positief. Uit de laatste peiling van het bureau Gallup blijkt, dat 68 percent het beleid van de president steunt, terwijl 21 percent er niet mee ingenomen is en de rest geen uitgesproken mening heeft Uit een door het weekblad 'Time" gehouden opiniepeiling blijkt, dat er sprake is van een nieuw conservatisme in de Verenigde Staten, dat lijkt te wijzen op een terugkeer naar traditionele waarden. Het weekblad stelt dat "het volk weer optimistisch is over de gang van zaken in het land". Zo stemde in januari maar 26 percent van de ondervraagden in met de stelling dat het goed gaat in Amerika. Begin juni was dat percentage verdubbeld tot 51 Eenzelfde ontwikkeling doet zich voor op het gebied van de ïnfla- tiebestnjding. In april 1979 geloofde niet meer dan 9 percent dat president Carter de geldontwaarding een halt kon toeroepen. Nu Reagan president is. denkt 45 percent dat de inflatie te be teugelen is. Meer dan 60 percent van de Amerikanen vindt, dat de media, on der aanvoering van de televisie, de weerspiegeling zijn van toe geeflijke en immorele waarden "die slecht zijn voor het land Drie op elke vier Amerikanen vindt dat de Verenigde Staten hun militair vermogen moeten opvoeren, zodat Amerika "duidelijk de sterkste wordt". WARSCHAU Bezorgde gezichten tijdens de zitting van het centraal comité van de Poolse communistische partij Van links naar rechts Stefan Olszowski. premier Jaruzelskt en Tadeusz Grabstci WARSCHAU (UPI/AFP) - In Warschau is gisteren kort na middernacht de tweedaagse bijeenkomst van het centraal comité van de Poolse communis tische partij afgesloten. De voltallige vergadering werd besloten met een re de van partijleider Kania, die felle aanvallen te ver duren kreeg maar deson- brezjnjev: met instemming geci teerd in brief aan Polen. WARSCHAU (DPA, AFP, UPI) - Het Poolse persbureau PAP heeft gisteravond de brief gepubliceerd die de Russische communistische partij heeft geschreven aan het centraal comité van de Poolse zusterpartij. Gedeelten van de brief waren al uitgelekt. Een nieuwslezer las de brief gisteren op de Poolse televisie voor. De in houd van de brief was het voornaamste onderwerp van de buitengewone bijeen komst van het centraal comi té, die voor grote beroering zorgde (zie ook elders op deze pagina). De Franse krant Le Monde pu bliceerde gisteren gedeelten uit de brief. Hieronder enkele passage's uit de brief, die scherpe kritiek bevat op de situatie in Polen: danks overeind bleef, (zie ook voorpagina). Tijdens de stormachtig verlopen vergadering leverden aanhan gers van de harde lijn in het cen traal comité felle kritiek op het beleid van Kania. Met name Ta deusz Grabski, lid van het be leidsbepalende politbureau, ging tegen Kania tekeer. Hij vroeg om het aftreden van Kania. Toen Ka- zimierz Barcikowski als secreta ris van het centraal comité gister- "De voortdurende concessies aan de anti-socialistische krachten en aan hun eisen hebben er toe geleid dat de Poolse communistische par tij stap voor stap terugwijkt onder druk van de interne contra-revolutie, die wordt gesteund door buitenlandse centra van imperialistische saboteurs. Op het ogenblik is de toestand niet alleen ge vaarlijk, maar het land is nu in een kritische fase geko men". "De laatste tijd is de toestand binnen de Poolse communis tische partij zelf onderwerp van bijzondere zorg gewor den. Er rest niet veel meer dan een maand voor het par tijcongres. De anti-socialisti sche krachten geven echter in de verkiezinsstrijd de toon aan. Het komt niet zelden voor dat toevallig gekozen personen die vaak opportu nistische standpunten inne men, in de leiding van plaat selijke partij organisaties ko men en tot de gedelegeerden voor de conferentie en de partijdag behoren. Dit feit moet tot ongerustheid stem men. Als gevolg van de talrij ke manipulaties van revisio nisten en opportunisten, die vijanden van de Poolse com munistische partij, werden ervaren mensen ter zijde ge schoven". 'Ons standpunt werd op het 26ste partijcongres van de communistische partij van de Sowjet-Unie duidelijk ver woord door kameraad Brezjnjev: "We zullen niet toelaten dat afbreuk wordt gedaan aan het socialistische Polen, en we zullen een broe derland in het ongeluk niet in de steek laten" middag naar aanleiding daarvan zijn ontslag aanbood, werd de vergadering geschorst voor een onverwachte bijeenkomst van het politbureau. Het politbureau (het dagelijks be stuur van de communistische partij) stelde centraal comité (de vergadering van afgevaardigden van de afdelingen) de vertrou wenskwestie en vroeg de 140 le den van het comité zich uit te spreken over ieder van de elf le den van het politbureau afzon derlijk. Een meerderheid van het comité stemde echter tegen deze procedure en het dagelijks be stuur van de Poolse communisti sche partij bleef daardoor onge wijzigd. Het centraal comité was voor een spoedvergadering bijeengeko men na een brief van de Russi sche partijleiding aan de rege ring in Warschau. Daarin werd ervoor gewaarschuwd dat de ernstige bedreiging van het socialisme in Polen het voortbestaan van het land in ge vaar brengt. Volgens het officiële Poolse pers bureau stemde het centraal co- TEHERAN (UPI) - De Iraanse re volutionaire leider, Ajatollah Chomeini, heeft president Bani- Sadr ontslagen als opperbevel hebber van de strijdkrachen en de geruchten tegengesproken dat Bani-Sadr zijn ontslag als president heeft ingediend. Dit heeft het Iraanse persbureau PARS gisteren meegedeeld. Het Iraakse persbureau INA ver spreidde het bericht dat Bani- Sadr zijn ontslag indiende. De generale staf van het Iraanse le ger verklaarde gisteren dat zij be velen van Bani-Sadr niet langer zou opvolgen De verklaring die werd uitgegeven door het bureau van Chomeini en door hem was ondertekend luidde als volgt: "Bani-Sadr, de president, is ontslagen van het opperbevel van de strijdkrach ten". Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. De maandenlange machtstrijd tus sen de 47-jarige liberale presi- JERUZALEM (GPD) - In Israel is een uiterst felle strijd losgebrand tussen oppositieleider Peres en premier Begin naar aanleiding van het bombardement op de Iraakse kerncentrale. Peres be schuldigde Begin er in onge meen felle bewoordingen van geen regeringsbeleid te voeren, maar verkiezingspropaganda te bedrijven met militaire operaties als die boven Irak. Peres verweet Begin ook de crisis met Syrië te hebben veroorzaakt door het neerhalen van Syrische helikopters boven Libanon. Pe- mité het voorstel van partijleider Kania voor een vertrouwens kwestie weg. Volgens een jour nalist van het Poolse persbureau PAP kwam het politbureau on geschonden uit de bijeenkomst, ondands de herhaalde felle kri tiek en de overduidelijke ver deeldheid binnen het bureau. PAP liet weten dat de bekendma- dent en de conservatieve geeste lijkheid kwam afgelopen zondag tot een nieuw hoogtepunt toen de openbare aanklager de slui ting van de Bani-Sadr-gezinde kranten beval. Bij een demon stratie in Teheran, maandag, kwam het tot schietpartijen. Ajatollah Chomeini berispte de president omdat hij zich niet aan de bevelen van de rechterlijke macht hield door de sluiting van zijn eigen blad de "Islamitische republiek" niet te aanvaarden en te verklaren de strijd tegen de "dictatoriale tendenzen" voort te zetten. Bani-Sadr werd vorig jaar met een overweldigende meerderheid (75,7 procent) tot president geko zen. Bij het uitbreken van de oor log met Irak werd hij automa tisch opperbevelhebber van de strijdkrachten. In de machts strijd met de geestelijkheid hield Chomeini Bani-Sadr herhaalde lijk de hand boven het hoofd. res: „De ene dag roept Begin uit dat hij binnen twee uur de Syri sche raketten in Libanon kan vernietigen en de volgende dag vertelt hij iedereen geduld te oe fenen". De socialistische opposi tieleider beschuldigde Begin van ..lichtzinnigheid" en „verdraai ing van de waarheid". De woede van Peres was gewekt doordat Begin een aan de pre mier gerichte vertrouwelijke brief van Peres liet publiceren, waaruit zou blijken dat de oppo sitieleider gekant was tegen het bombardement op de kerncen trale. Peres ontkende dit en stelt dat de betekenis van de brief, die in zeer bedekte termen is ge schreven, geheel anders is Peres zou zich er slechts tegen verzet hebben dat de aanval op de dag van de Franse verkiezingen zou plaatsvinden. Temeer, aldus Pe res, omdat Mitterrand hem ver- king van de slotresolutie van de vergadering van het centraal co mité betreffende de Russische brief nog op zich zal laten wach ten. De Poolse premier, generaal Jaru- zelski, heeft gisteren een reeks prijsverhogingen aangekondigd. Naar het Poolse persbureau mee deelde, zei de premier tijdens de Waarnemers wijzen erop dat de president vooral onder de mid denstand in de steden, maar ook bij de gewone man een grote po pulariteit geniet, hoewel het niet duidelijk is of hij deze macht na dat Chomeini de partij van de geestelijkheid koos, zal behou den. De president van de centrale bank van Iran, Ali Reza Nobari is afge treden omdat hij het niet eens is met het economisch beleid van de Iraanse regering. Bani-Sadr heeft het ontslag aanvaard maar nog geen opvolger aangewezen. De kritiek van Nobari op het rege- rinsbeleid geldt vooral het be sluit om de Iraanse olie-export te vergroten van 1,3 miljoen tot 2.5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Dat is volgens premier Mo hammed Ali Rajai nodig om de begroting voor het op 21 maart begonnen financiële jaar pas send te maken. zekerd had Irak geen verrijkt uranium te zullen verschaffen dat voor de produktie van atoombommen gebruikt kan worden. Peres stelde gisteren tijdens een persconferentie in Jeruzalem, dat er voor Israël nog voldoende tijd beschikbaar was geweest om de Iraakse kwestie via diploma tieke acties op te lossen. Volgens de oppositieleider zou de kern reactor pas in september be drijfsklaar zijn geworden en niet al in juli. zoals door Begin wordt beweerd. Hij meende ook dat het bombardement de verstandhou ding tussen Israel en Egypte heeft geschaad. Vandaag zal Peres bekend maken of zijn voor dit weekeinde ge plande ontmoeting met de Egyp tische president Sadat nog door gaat. vergadering van het Poolse cen trale partijcomité dat de prijsver hogingen gezien moeten worden als onderdeel van de economi sche hervormingen in zijn land. Zij zijn "onvermijdelijk" en moe ten zo snel mogelijk worden in gevoerd voor steenkolen, brood en meel en aanverwante artike len. Bandi-Sadr: ontslag als legerlei der. LONDEN (AP) - De mensenrech tenorganisatie Amnesty Interna tional heeft gisteren bekend ge maakt dat zij bij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, heeft aange drongen op beëindiging van alle militaire steun aan El Salvador die voor "moord, marteling en andere schendingen van men senrechten" zou kunnen worden gebruikt. De organisatie, die haar hoofd kwartier in Londen heeft, stelde Haig ervan op de hoogte dat zij beschikt over definitief bewijs materiaal ovver moorden door veiligheidstroepen op boeren, jonge mensen en anderen, die zich niet schuldig hadden ge maakt aan guerrilla-activiteiten. Amnesty verklaarde dat de oproep aan Haig was gedaan in een op 6 mei verstuurde brief. De brief was beantwoord door de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken. William Clark, die had geschreven dat hij het niet eens was met Amnesty's me ning over El Salvador, maar be reid was om de crisis verder te bespreken. Amnesty's brief aan Haig bevatte een opsomming van moorden, ontvoeringen en martelingen door regeringstroepen en politie functionarissen. Er werd melding gemaakt van "massamoorden, waaronder het doodschieten van enkele hon derden vluchtelingen, voor het merendeel vrouwen en kinderen, die in mei vorig jaar een poging hadden ondernomen om naar het aangrenzende Honduras te ontkomen". De organisatie zei te beschikken over een overdaad aan bewijzen, "waaronder officiële Amerikaan se rapportenwaaruit onder meer zou blijken dat Satvado- riaanse soldaten en politiefunc tionarissen waren betrokken bij de moord op drie Amerikaanse nonnen en een welzijnswerkster vorig jaar december. Amnesty merkte op dat uit verkla ringen van Haig zelf en van de Amerikaanse president Ronald Reagan valt op te maken dat het Amerikaanse beleid inzake El Salvador is gericht op bescher ming van de mensenrechten in het gebied. De organisatie betoogde voorts dat de schendingen nog steeds op grote schaal worden gepleegd De Amerikaanse regering wordt opgeroepen "de huidige miltitai- re junta van El Salvador nu t te voorzien van militaire bijstand, die /ou worden gebruikt om der gelijke grove mensenrechten schendingen voort te zetten". Washington wordt tevens ver zocht om in het openbaar het be- wys te leveren dat de Amen kaanse hulp niet voor dergelijke doeleinden wordt misbruikt. BRUSSEL - De Belgische rege ring wankelt nog steeds. Pre mier Mark Eyskrns, de Vlaamse christen-democraat die door uitlatingen van Franstalige so cialisten over het statuut van de Voerstreek danig in het nauw was gebracht, heeft in de Belgische senaat nog eens bena drukt dal hij vandaag in het parlement de vertrouwens kwestie zal stellen. "Omdat", zo zei hij. "de regering een man daat nodig heeft om een kracht dadig herstelbeleid te kunnen voortzetten en de begroting van 1982 te kunnen opstellen. We kunnen dit echter alleen doen als het zwaard van Damocles van vervroegde verkiezingen wordt weggenomen". ADVERTENTIE Herschi/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 DEN HAAG (ANP) - Bhagwan Shree Róyneesh is in verband met zijn gezondheid op 1 juni naar de Verenigde Staten vertrokken. Een woord voerder van de Bhagwanbeweging Nederland heeft gisteren meege deeld, dat hij een diagnose moet ondergaan in verband met rugklach ten. De verschijnselen wijzen in de richting van hernia. Het is nog niet bekend, of hij geopereerd moet worden. De woordvoerder bevestigde telexberichten uit Poona (India), waar de Ashram (leefgemeenschap) gevestigd is. Daarin staat, dat men de exac te plaats niet bekend wil maken, omdat een oploop van volgelingen in verband met de lichamelijke toestand van de Bhagwan ongewenst wordt geacht. Na jubel nu politiek rumoer in Israël

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9