Wiegel laakt informateurs "Overheid misbruikt huishoudens" Bewindslieden WD nog niet in kamer FNV en CNV wijzen voorstel werkgevers af "WD in onderhandelingen ten onrechte buitenspel'' Aantal verkeersdoden in 80 "laag" gebleven Classe Royale. Pils van grote klasse.]^ DEN HAAG (GPD) - ..Iedereen moet in staat zijn zelfstandig een eigen huishouding te voeren. De verantwoordelijkheid voor deze huishoudelijke arbeid mag niet alleen op vrouwen neerkomen. De overheid moet op dit terrein zorgen voor voldoende voorlich ting en vorming, waarmee in principe iedereen moet worden bereikt. Er moet een actief beleid worden gevoerd om vooral het huishoudonderwijs aan mannen te stimuleren". Dit is een van de kernpunten van een nieuw beleidsplan dat de Stichting Huishoudelijke Voor lichting HVP gisteren in Den Haag heeft gepresenteerd. De in 1935 opgerichte stichting geeft jaarlijks aan ongeveer 60.000 cur sisten voorlichting over diverse aspecten van de huishoudelijke arbeid: van voeding en kleding tot budgettering en energiege bruik. De stichting HVP is van mening dat de overheid niet alleen te weinig aandacht besteedt aan huishoudelijke arbeid en de edu catie op dit terrein, maar ook misbruik maakt van de huishou delijke arbeid die in Nederland, onbetaald, door miljoenen vrou wen wordt verricht. Als voorbeeld noemt de stichting het feit dat mensen steeds vaker eerder worden ontslagen uit het ziekenhuis en dat ouden van da gen steeds langer moeten wach ten op opname in bejaarden- of verzorgingshuis; situaties waarin de verzorging thuis door nict-be- roepskrachten moet gebeuren. „Zodoende schuift de overheid werk naar de huishoudelijke sec tor. De gratis verrichte huishou delijke arbeid wordt gebruikt als een reservetank die naar belie ven kan worden aangesproken, en waarbij vaak alleen vrouwen deze extra huishoudelijke arbeid moeten opbrengen", aldus het argument van de stichting. Men vindt het een treurige zaak dat in de Beginselennota inzake de volwasseneducatie (vorige maand uitgebracht onder verant woordelijkheid van de ministers van onderwijs. CRM en sociale zaken) niet wordt gesproken over huishoudelijke arbeid en voorlichting, vorming en onder wijs op dit terrein. In de nota wordt gesproken over betaalde arbeid en vrije tijd. terwijl over huishoudelijke arbeid met geen woord wordt gerept. In haar pleidooi voor de noodzaak van voorlichting, vorming en on derwijs op het terrc-in van de huishoudelijke arbeid stelt de stichting dat steeds minder meis jes naar huishoudscholen gaan. Ook komen in het vakkenpakket van deze opleiding steeds meer algemene vakken en steeds min der specifieke huishoudvakken voor. Tegen die ontwikkeling heeft de stichting geen bezwaar, maar de overheid moet er vol gens haar wel „volwassenenedu catie" op het terrein van het voe ren van de huishouding tegen over zetten. De stichting vindt, dat niemand (vrouw noch man) zonder kennis en vaardigheden kan op dit ter rein waar steeds nieuwe ontwik- kfiinpon en problemen (daling van koopkracht, bezuinigingen op welzijnsvoorzieningen) zullen doorwerken. Huishoudelijke voorlichting speciaal gericht op mannen zal. volgens de HVP. een betere verdeling van huis houdelijke taken mogelijk ma ken. Grote bezwaren heeft de stichting tegen de plannen in de eerder ge noemde nota. om het HVP-werk over te hevelen van het ministe rie van onderwijs naar dat van CRM, waar het onder de Kader wet Specifiek Welzijn zou wor den ondergebracht. In de prak tijk zou dat voor de stichting on der meer betekenen dat de HVP in ongeveer 800 gemeenten mee zou moeten doen aan het overleg over de gemeentelijke welzijns planning. om een plaatsje op de gemeentebegroting te krijgen Dat zou, volgens de stichting, bete kenen dat zij tweemaal zoveel medewerkers nodig zou hebben om hetzelfde werk te doen. een extra kostenpost van 5 miljoen gulden betekenen. DEN HAAG (GPD) VVD-leider Wiegel vindt dat de bei de informateurs de opdracht, die zij van koningin Bea trix hebben ontvangen, verkeerd uitleggen. Bij hun on derzoek naar de mogelijkheden van een kabinet van zo breed mogelijke samenstelling, had ook de VVD betrok ken moeten worden. Met hun besluit verder te gaan zon der de VVD hebben de informa teurs Lubbers en De Koning „de oren naar de PvdA" laten han gen. schrijft Wiegel in een lange brief aan de informateurs, met wie hij gisteren bovendien een gesprek had. Vandaag beginnen de onderhande lingen tussen de fractieleiders Van Agt (CDA). Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66). Gisteravond brachten de informateurs voor de tweede maal tussentijds ver slag uit aan koningin Beatrix. Lubbers en De Koning lieten Wie gel meteen al in een kort briefje weten dat hij het bij het verkeer de eind heeft. Zij wijzen erop dat de PvdA niet met de VVD wil on derhandelen en bovendien dat de PvdA groter is dan de VVD. Daarom ligt het voor de hand eerst de mogelijkheden van een kabinet met PvdA, CDA en D'66 te onderzoeken. Wiegels 'bezwaren zijn gebaseerd op die laatste overweging van de informateurs, namelijk dat dat - gezien de houding van minstens één van de partijen - het breedst mogelijke kabinet is. Dat is vol gens Wiegel echter alleen een ka binet waarbij naast deze drie ook de WD betrokken wordt. Wiegel vindt het dat de VVD nu buiten spel is ge zet. Hij heeft er vooral moeite mee omdat dit blijkbaar gebeurd is vanwege de weigering van PvdA-leider Den Uyl met de li beralen rond een tafel te gaan zit ten. De WD-leider vindt het niet rede lijk dat de groepering, die niet met een andere partij wil spre ken. haar zin krijgt. Ook vindt hij het niet redelijk dat het hier ook nog een partij betreft die. meer dan welke andere ook. door de kiezers is teruggewezen. Wiegel WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki lrmsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis rbew. 17 9 2 zwaar bew. 18 9 1 geheel bew geheel bew regen 18 12 0 onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. licht bew. half bew. 16 12 04 17 11 3 17 9 05 16 12 01 18 11 0 14 4 2 27-0 21 12 0 23 11 0 18 11 0 21 8 0 22 11 0 18 10 1 14 12 04 22 13 7 19 10 l 28 16 0 27 17 0 18 11 8 34 17 0 25 18 0 28 14 0 20 11 01 24 18 0 17 8 01 20 10 0 accepteert deze beslissing wel, „maar bijzonder aanvaardbaar acht ik ze niet". Antwoord Het.briefje dat Lubbers en De Ko ning de WD-fractieleider gister avond stuurden, luidt als volgt: „De brief die u ons op 10 juni schreef geeft op één punt aanlei ding tot een reactie. In uw brief merkt u op dat de heer Den Uyl weigert met de VVD aan tafel te gaan zitten. Deze constatering is juist. Aan dit politieke feit ver bindt u echter een redenering die onjuist is". „Uw vraag of het redelijk van ons is het gesprek te openen met de PvdA in plaats van met de WD laat zich eenvoudig beantwoor den. Onze opdracht is mogelijk heden te onderzoeken van een kabinet dat op een zo breed mo gelijke steun in de Kamer kan re kenen. Welnu, uit de door uzelf genoteerde feiten met betrek king tot het in een kabinet willen zitten, zoals de PvdA dat ten aan zien van de VVD formuleert, en uit de getalssterkte van de onder scheiden partijen, vloeit redelij kerwijze voort de noodzaak thans de mogelijkheden van een kabinet van CDA. PvdA en D'66 te onderzoeken". Wiegel zei wel waardering te kun nen opbrengen voor het pro gramma dat inmiddels voor de komende onderhandelingswe- ken is opgesteld. In zijn brief wijst hij vooral op het belang van een goede aanpak van de sociaal- economische en financiële pro blemen. Hij is het overigens wel eens met de gedachte van de informateurs dat het kabinet zo mogelijk de begroting voor 1982 nog moet kunnen vaststellen. Dat is van belang omdat in dat geval de ver antwoordelijkheid voor het alge hele financieel-economische be leid „precies" komt te liggen waar die hoort. Wiegel steunt verder de uitlatingen van Lubbers en De Koning dat Van Agt de eerst aangewezene is om minister-president te wor den. Aan het adres van onder an deren PvdA-leider Den Uyl zegt de liberale leider dan ook „dat het een genoegen is onder en met de heer Van Agt te arbeiden". Vanmiddag beginnen de eerste echte onderhandelingen tussen de drie fractieleiders en de infor mateurs. Vanaf dan zullen zij el ke werkdag van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 17.30 uur onderhandelen over de 38 agen dapunten die door de informa teurs zijn opgesteld, alsmede over de kwestie van de zetelver deling in het nieuwe kabinet en het premierschap. In Haagse kringen wordt de vol gende week cruciaal geacht voor het welslagen van de informatie- poging van Lubbers en De Ko ning. Blijkt eind volgende week dat er inhoudelijk vooruitgang wordt gemaakt, dan is de kans op slagen redelijk groot. informateur Lubbers zaten gisteren s DEN HAAG (GPD/ANP) - De nieuwe Tweede-Kamerleden hebben woensdag de drie eden of geloften afgelegd waarmee zij in de Kamer zijn geïnstalleerd. Kamerleden hebben de keus tus sen het afleggen van een eed of het doen van een gelofte. De ver deling was 79 eden en 66 gelof ten. Afwezig waren de vijf geko zen WD-kandidaten die als mi nister of staatssecretaris zitting hebben in het kabinet, zij hou den hun benoeming nog in be raad. De vijf afwezige VVD-bewindshe- den zijn de ministers Wiegel (bin nenlandse zaken) en Van Aar- denne (economische zaken) en de staatssecretarissen Koning (binnenlandse zaken). Van Eeke- len (defensie) en mevrouw Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). Deze leden hebben nu vier we ken de tijd om alsnog een beëdi ging te aanvaarden. Daarna heb ben kamerleden drie maanden de tijd om te kiezen tussen het ministerschap of het kamerlid maatschap. De combinatie van de twee functies is volgens de grondwet niet toegestaan PvdA'er Patijn besteedde een paar ADVERTENTIE onbew licht hall bew 20 10 2 22 13 02 20 9 0 21 16 0 - 18 - M 2n li 29 22 0 - 21 - 35 16 0 opmerkingen aan de houding van de WD'ers. Hij erkende dat de bewindslieden juridisch ge heel correct handelen, maar hij meende dat het minder gewenst was. Hij verwees daarbij naar de komende wijziging in de grond wet. voorbereid door Wiegel, waarin de overgangstermijn van drie maanden verdwijnt Waar nemend WD-fractievoorzitter Rietkerk antwoordde slechts dat de WD tegen geen enkele wette lijke bepaling heeft gehandeld. Bekentenis in Heemskerkse moordzaak HEEMSKERK (ANP) - De 41 jari ge D.v.d.B. uit Heemskerk heeft gisteravond bekend, dat hij op de avond van de 23e mei zijn vrouw met revolverschoten om het leven heeft gebracht. Tot dusver had de man steeds vol gehouden, dat zijn vrouw tijdens een avondwandelingetje was neergeschoten door twee onbe kende mannen. De verdachte zal vrijdag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Haar lem. VOETBAL - De eerste klasse Za terdagclub ACV uit Assen mag volgend jaar in de KNVB-beker competitie voor het betaald voet bal uitkomen. In de laatste wed strijd voor het periodekampioen schap van het zaterdag en zon dag amateur voetbal won ACV woensdagavond met 5-0 van Quick '20 In dc beide andere poules is de beslissing nog niet gevallen DEN HAAG (ANP) Het aantal verkeersdoden in Nederland is in 1980 opnieuw onder de 2000 gebleven, namelijk 1977 Dit CBS cijfer is in vergelijking met andere jaren gunstig omdat in 1980 een strenge winter is uitgebleven, terwyl de cijfers over de eer ste kwartalen duidelijk hoger lagen dan een jaar tevoren. In de laatste kwartalen is dat cijfer weer sterk gedaald Dit verklaarde minister Tuijnman van verkeer- en waterstaat gis teren bij de installatie in Den Haag van de raad voor de verkeers veiligheid. Twee jaar geleden lag het aantal doden in het verkeer voor het eerst sinds 1962 weer onder de 2000 (1977), maar dat gunstige resultaat werd toen toegeschreven aan de barre winter. Het aantal verkeersdoden steeg in de periode 1965 tot 1974 tot bijna 3300 per jaar. doch hierna heeft zich een permanente da ling ingezet. De nieuwe Kamer heelt een voor dracht opgesteld voor het voor zitterschap tot Prinsjesdag. Op de eerste plaats staat do huidige voorzitter Dolman (142 stem men). gevolgd door de CDA'er mevrouw Cornehssen (125 stem men) en Joekes (WD. 135 stem men). De voordracht is nog de zelfde middag aan de koningin overgebracht De gemiddelde leeftyd van de (nieuwe) Tweede Kamer is 45 jaar en 6 maanden. Het jongste kamerlid is de PSP-afgevaardig- de Andree van Es (28 jaar) en de oudste onder de volksvertegen woordigers is hot CDA k.imi ihd Joep Mommersteeg (64 jaar) In de nieuwe samenstelling is de gemiddelde parlementaire erva ring per kamerlid 1938 dagen Het aantal kamerleden zonder enige parlementaire ervaring be draagt 34. De langste parlem» n taire ervaring heeft het CPN-ka merlid Marcus Bakker met in to taal 8981 dagen Hij wordt ge volgd door de liberaal Joekes (6553 dagèn) en de socialist Den Uyl (met 6004 dagen) Er zitten thans 24 vrouwen in de Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) - De FNV vindt de voorstellen die de werkge verscentrales dinsdag hebben gepresenteerd aan de informa teurs De Koning en Lubbers vol strekt onaanvaardbaar, aldus vi ce-voorzitter Wim Spit na zyn be zoek aan de informateurs gister middag. FNV-bestuurder Franc Drabbe zei dat de werkgevers de koop kracht van de werkenden willen handhaven ten koste van de uit keringstrekkers. Die voorstellen zijn niet bespreekbaar en zyn by- na asociaal te noemen, aldus Drabbe Eén van de uitgangspunten die Spit bij de informateurs op tafel heeft gelegd, is dat als er de ko mende jaren offers moeten wor den gebracht dat in evenredig heid moet gebeuren wat uitke- nngstrekkers en werknemers be treft. By deze iaatste groep moet ook geen onderscheid worden gemaakt tussen werknemers in het bedrijfsleven en ambtenaren of trendvolgers. Het trendbeleid moet dus blyven bestaan, aldus Spit. Verder moe ten de minima zo goed mogelyk worden ontzien. De FNV-vice- voorzitter voegde daar aantoe niet in te zyn voor de opdeling in minima en echte minima (gezin nen die louter van een minimum inkomen moeten leven) Spit heeft tegenover de informa teurs nog eens duidelijk probe ren te maken dat er geen twijfel over mag bestaan dat het FNV plan voor de komende jaren, "Aan de slag", serieus is ge meend en ook serieus moet wor den genomen. Da gebeurt niet als het wordt gekwalificeerd mot temen als "slag in de lucht" of potverteren, zoals van werkge verszijde is gedaan, aldus Spit. Ook heeft hy aandacht gevraagd voor de vraag of het door de FNV bepleite invcsteringsloon nog een rol zou kunnen spelen al is daarover ook in eigen FNV kring nog studie en overleg nodig Ook het CNV vindt dat het herstel van de positie van de industrie niet mag leiden tot een sleutelen aan de trend en de koppclng tus- ADVERTENIlt De zin onderaan deze advertentie kan ook lui- _,i1 den: Classe Royale, vV pils van kleine adverten- I ties. sen minimumloon en uitkerin gen. zonder dat precies bekend is welke effecen dat heeft. Deze boodschap heeft de CNV voor zitter H van der Meulen gister ochtend by de beide informa teurs achtergelaten. "We moeten niet aan het hakken slaan zonder te weten in welke situatie we te recht zullen komen", aldus Van der Meulen gistermiddag in Luntren op een jaarvergadering van de Christelijke Vakorganisa tie voor Militairen, Facom Het CNV gaat er volgens hem van uit dat er bij bezuinigingen spra ke moet zyn van een billykc ver deling van de lasten, een gelijke behandeling van alle groepen en inspraak bij besteding van de gelden die als gevolg van de loonmatiging beschikbaar ko- Geen bijdrage Nederland aan vredesmacht in Sinai-woestijn DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft "nee" gezegd op een Ame rikaans verzoek of ons land even tueel bereid zou zijn een bydrage te leveren aan een vredesmacht voor de Sinai woestyn na de te rugtrekking door Israel uit dat gebied als gevolg van de Camp David akkoorden Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ver klaard Gisteren werd in het Australische parlement door de oppositie voe rende socialisten geciteerd uit oen briefwisseling tussen de Au stralische minister van buiten landse zaken Tony Street en diens collega uit de V S. Alexan der Haig Ook aan Australië is verzocht een bydrage aan de vre desmacht te leveren In een van de brieven noemde Haig Neder land als een van de dertien lan den die waren gepolst Het ministerie in Den Haag toonde zich verbaasd over de brief van Haig 'Tydens het hoogtepunt van de Camp David onderhande lingen. eind 1979. is Nederland voorzichtig gepolst of men even tueel zou willen deelnemen aan een vredesmacht wanneer deze noodzakelijk zou blyken te zijn Nederland heeft toen gewezen op de Unifilvcrplichtingen en de consequenties daarvan op het gebied van financiën cn man kracht. Wc hebben toen een dui delijk nee laten horen cn zyn dan ook verbaasd dat Nederland nu kennelijk weer opduikt in een brief van Haig", aldus de woord voerder UTRECHT (ANP) - De vondst van de resten van rivierbeschoenngen en een havenhoofd uit de twaalfde eeuw ixirmt het sluitstuk van maandenlang naarstig speurwerk in de Utrechtse bodem naar archeologische vond sten. Dankzij allerlei vertragingen tn een woningbouwproject, waardoor een anderhalf hectare groot terrein bij de Utrechtse Jacobikerk langer braak bleef liggen dan de bedoeling was, hebben Utrechtse archeologen ongekend lang - een jaar en zeven maanden - de tijd gehad om een schat aan historisch materiaal letterlijk en figuurlijk aan de oppervlakte te brengen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7