"Studenten onmondig gehouden Geef haar de tijdbijvoorbeeld tot 2000 'Onhoffelijkaffiche blijft "Mierennesthofje nog net in goede tijd opgeknapt" Forum wil monarcliie en dus de koningin weghebben 11 N Politie betrapt melk- dieven aan Lage Rijndijk DONDERDAG 11 JUNI 1981 r>r> LEIDEN - "Meestal bekijken fo rums achteraf wat er allemaal fout gegaan is. Wij doen het vooraf Hans de La Mar opent als voorzit ter een PSP-forum over de "nada gen van de monarchie". Plaats: An- thonius Clubhuis. Datum: gister avond tegen negenen De koninginnedagen van vorig jaar in Amsterdam en van dit jaar in Breda liggen nog fris in het geheu gen bij het forum, dat alvast een voorbespicgeling geeft van het be zoek van de koningin, vandaag, aan Leiden. Dit bezoek is goed voorbereid door de gemeente. Poetsen en boenen. Leiden moet een lust voor het oog zijn, overal, waar de koningin langs komt. Vanochtend nog legden straatmakers de laatste handen aan nieuwe parkeerplaatsen voor ko ningin Beatrix en haar gevolg, vlak voor het stadhuis. Beatrix bezocht vanmiddag de stadsvernieuwing in Leiden en opende de bibliotheek in de Nieuwstraat op officiële wij ze. Beatrix in Leiden. Daar schijnt te genwoordig meer op tegen te zijn dan toen zij nog in Leiden studeer de. Maar ze is nu dan ook koningin; "een symbool dat de hang van de gemiddelde burger naar een leider bevredigt, op zich een fascistisch gegeven", meent forumlid Manuel Kneepkens, specialist strafrecht en criminologie aan de Rotterdamse universiteit, ronduit. "De monar chie steelt het democratisch be wustzijn van de mensen, onder het mom van 'het is maar een konin gin' en 'het is zo'n lieve vrouw". Kneepkens heeft dus niets op met de monarchie. De andere vier le den van het PSP-forum evenmin. En het merendeel van het lang zaam binnendruppelende, op de hele late avond bijna honderdkop- pige publiek ook al niet. Zij spel den buttons op met de beeltenis van een afbrokkelende kroon. Een deel van het publiek heeft oranje vlaggetjes met een rode streep er doorheen in de hand. Een eenzijdige avond. Maar dat mag wel eens, volgens forumlid Godfried Engberse van het Leidse sociologisch instituut. Hij be schrijft hoe tal van media, van de Volkskrant tot de Telegraaf en de Winschoter Courant, maar ook tal van politici en deskundigen even eenzijdig de oprispingen bij de laatste twee koninginnedagvierin gen belichten. "Geldverspilling" Straatmakers hoeven van het fo rum niet stel op sprong parkeer plaatsen in dc Breestraat voor de koningin en haar gevolg aan te leg gen. De vers geschilderde schut ting in de Burgsteeg om een ga pend gat aan het koninklijk oog te onttrekken kost geld. "Hoeft niet, nu ineens voor de koningin Glan zende vlaggemasten bij het nog eens grondig nagekeken Van der Sterrepad. En ook de inderhaaste herbestrating van dc Nieuwstraat en de gloednieuwe "Leienaartjes van wethouder Waal" die de biblio theek van palen voorzien kosten veel geld. De Nieuwstraat wordt la ter - in elk geval na het koninklijk bezoek - weer opengebroken, treurt forumlid en PSP-gemecnte- raadslid Annelies Ponsen. "Geldverspilling dus, zo'n bezoek van Beatrix", vindt Ponsen. "De ene zinloze instantie, de burge meester. ontvangt dc andere, de koningin, om in een paar uur als reclamestunt te dienen voor de paaltjes en de bruggetjes van wet houder Waal. Leiden is arm. Elke cent die we onnodig uitgeven is verspilling Voor buurthuizen zijn geen centen, vrouwen moeten on derling de kleine emancipatiepot bevechten, de geldkraan voor de stadsvernieuwing dreigt dicht te gaan. Toch is er voor het bezoek van Beatrix ineens wel geld". Volgens Ponsen kost het konink lijk bezoek Leiden duizenden en duizenden guldens. "Het is niet al leen de ontvangst in de bibliotheek die goed is voor 17.000 gulden. Daarbovenop komen de uitgebrei de veiligheidsmaatregelen door de politie en allerhande haastklussen van gemeentewerken; posten die niet zo maar in geld uit te drukken zijn". Kersvers Tweede Kamerlid voor de PSP. Andree van Es, heeft giste ren trouw aan de Koning beloofd en heeft beloofd geen steekpennin gen aan te nemen. Zij moest wel om een Kamerzetel te kunnen be zetten. "Toch een vreemde zaak", vindt dit forumlid. Zij wil nog wel de monarchie afgeschaft zien en denkt tevens hardop na over de steekpenningen-affaire van prins Bernhard. Van Es zegt: "De koningin is niet democratisch controleerbaar. Nie mand heeft er invloed op dat de ko ningin twee CDA-ers, Koning en Lubbers, tot informateurs van een kabinet benoemt. Dc macht als 'ambassadeur van Nederland' - denk aan Bernhard - is al even on controleerbaar, hoewel lang toege- juichd door de Nederlandse rege ringen". De representatieve taken van de koningin moeten zonder poespas LEIDEN - Als koningin Beatrix vanmiddag het prikbord in de openbare bibliotheek heeft beke ken, dan zag zij daar tussen aller lei andere affiches ook een anti- Beatrix affiche hangen. Het affi che meldt: "Wederom wordt Lei den belegerd. Ditmaal door hon derden ME-ers en politiemensen, aangevoerd door de zich konin gin noemende vrouw Beatrix wier paleis voor tientallen mil joenen door volkshuisvesting is opgeknapt. Op 11 juni hopen zij de bieb in te nemen. Help haar te ontzetten". Politiemensen hebben Twan Calu- wé, de directeur van de biblio theek, gevraagd of hij wist dat het affiche op het prikbord hing. "Dat wisten we uiteraard", zegt de Caluwé. "Het affiche lijkt mis schien onhoffelijk voor de konin gin. Maar ik wil haar er graag op attenderen met welke achter grond wij affiches ophangen. Het wezen van de bibliotheek is na melijk dat iedereen zijn mening kan zeggen. Juist de bibliotheek moet niet schuwen om maat schappelijke discussie op gang te brengen. De koningin zegt zelf in haar kroningsrede dat wij naar elkaar moeten leren luisteren met respect voor elkaar in een maatschappij met tegengestelde meningen". Een 21-jarige man uit Tiel is van nacht in Leiden door de politie aangehouden bij het plakken van het bewuste affiche op het stadhuisplein. De politie verze kerde vanochtend dat zij niet van plan is de mobiele eenheid in te zetten bij het bezoek van Bea trix. Wel worden er een veertigtal "gewone" agenten (van wie twin tig uit Leiden) en twee boten van de Rijkspolitie ingezet. rouleren binnen de ministerraad, vindt Van Es. Met zorg somt zij op dat de uitrusting van de politic een steeds verdergaand militair karak ter hebben gekregen, juist na ko ninginnedag 1980, en dat de rechts orde verder op de helling gezet dreigt te worden. Crimineel Forumlid Arnout Weenink uit Bre da. door forumvoorzitter Hans de la Mar voorgesteld als "crimineel", vertelt dit aan den lijve te hebben ondervonden op koninginnedag 1981 in Breda. "Mensen met lang haar, leren jacks, buttons zijn in Breda aangepakt en opgepakt", be vestigen twee Leidse sociologie- studenten die in Breda video-opna men maakten. Weenink droeg een button. "Ik ben opgepakt, zonder enige reden, terwijl ik juist hard wegliep voor een charge van de po litie, waar ik per ongeluk ineens in de buurt van kwam. Op het bureau zat ik meer dan zeven uur vast, zonder recht op advocaat De poli tie zei dat ik beter thuis had kun nen blijven". De sociologie-studenten lieten met video-beelden zien dat de gemid deld uitziende burger geen stro breed in de weg is gelegd door de politie in Breda. "De meeste media schoven de demonstranten op ko ninginnedag '80 de schuld van het geweld in de schoenen door hen af te schilderen als primitieve anar chistische en criminele stenen gooiers waartegen de politie terug houdend en noodzakelijk optreedt. De media zijn niet toegekomen aan waarop de demonstran ten zichzelf zien, als demonstran ten tegen woningnood etcetera. De media leverden aldus een bijdrage aan de vergoeilijking van de milita risering van de politie en van zaken zoals op koninginnedag in Breda". "Beatrix is juist crimineel", roept criminoloog Kneepkens. "Zij gaat naar Breda waar ze niks te zoeken heeft. Dertig april is haar koningin nedag niet eens. De protesten in Amsterdam en Breda waren gezon de reacties van mensen in de straat tegen criminele figuren: tegen het structureel geweld van het leger, politie, de staat en het staatshoofd. De koningin werd door de demon stranten aangegrepen om proble men van woningnood, kernenergie en noem maar op onder de aan dacht te brengen van een groot pu bliek". Tot 2000 Toch wil Kneepkens, die tegelijk met Beatrix in Leiden studeerde, het ook enigszins voor de koningin opnemen. "Beatrix heeft veertig jaar voor koningin gestudeerd. Dat moet je keurig afbouwen. In de programma's van PvdA, PPR en PSP staat al dat de monarchie af geschaft moet worden. Het is een aflopende zaak. Nederland is der de-wereld-gebied met haar monar chie. Keizerrijken en koninkrijken tref je bijna nergens meer aan. Na tionale symbolen terwijl we inter nationaal zouden moeten denken. Geef haar gezien haar opvoeding de tijd, bijvoorbeeld tot 2000. Maar in elk geval geen koning Willem- Alexander meer". RENE VAN DER VELDEN Proefschrift Leidse jurist: LEIDEN - De student heeft in het onderwijs bitter weinig te vertellen en daar moet nodig verandering in komen Over de vraag hoe dat verwezenlijkt kan worden, heeft de Leidse jurist Job Cohen een proefschrift geschreven waarop hij gisteren is gepromoveerd. 'Studierechten in het wetenschap pelijk onderwijs' heet het en daarin spreekt Cohen over zoge naamde materiële rechten. De bestaande formele rechten - zo als het recht van inspraak binnen het bestuur en de mogelijkheid tot protest tegen examenuitsla gen - kunnen daarmee wat meer gestalte worden gegeven. Cohen formuleert het zo:"In vrij wel het gehele onderwijsbestel nemen diegenen om wie het alle maal begonnen is (leerlingen/stu denten) de positie van onmondi- gen in". Die positie is volgens hem op zich niet onlogisch. Im mers. de verhouding leraar-leer ling is in principe ongelijk. En omdat dat tot voor kort boven dien veelal ook een verhouding meerderjarige-minderjarige in hield, is het niet zo verwonder lijk dat daar nooit grote vraagte kens achter zijn gezet. Dat dat nu wel gebeurt is te danken (wijten) aan de groep volwassenen die nu onderwijs volgt en de democrati seringsbeweging. Toch is er volgens Cohen wat dc rechten van de student betreft (zeker bij het Hoger Beroepson derwijs) nog veel werk aan de winkel. In zijn werkstuk heeft hij daarvoor drie categorieën onder scheiden: de toelating tot het on derwijs. de situatie in het onder wijs en de examens. Wat dat eer ste betreft hebben de aspirant- studenten aan de universiteit weinig reden tot klagen, volgens Cohen. "Dat is best goed gere geld in het wetenschappelijk on derwijs. Al is loten natuurlijk geen pretje". Willekeur Veel slechter is het echter gesteld met dc HBO-student die is over geleverd aan dc willekeur van een schoolbestuur. Cohen:"Ein- dexamencijfers zijn veel objec tiever dan een praatje van een kwartier, zoals dat vaak bij het HBO wordt gehanteerd als crite rium". Cohen vond bij zijn on derzoek vier punten waarin de toelating tot het HBO te kort schiet ten opzichte van het uni versitair onderwijs. Daarbij bleek vooral het ontbreken van een wettelijke regeling zich da nig te laten gevoelen. Voor het tweede hoofdstuk - de Architect: Rijk wordt lastiger Job Cohen: "HBO-student overgeleverd aan willekeur" LEIDEN - Hoewel de nieuwe be woners er al weer een paar maan den wonen wordt het Mieren nesthofje aan de Hooglandse- kerkgracht morgen officieel ge opend. De reden daarvoor is dat de eigenares, de stichting Dioge nes, wilde wachten tot de tuin was aangelegd en de poort was hersteld. De totale kosten van de restauratie bedragen bijna zeven ton. En dat is iets duurder dan aanvankelijk werd verwacht. De huren veran deren niet; die blijven zo rond de vierhonderd gulden liggen. Het Mierennesthofje is een van de kleinste hofjes in dc Leidse bin nenstad en ligt in de schaduw van de Hooglandse kerk. Het hofje dateert uit de dertiende eeuw. Na de Tweede Wereldoor log dreigden de vervallen huisjes gesloopt te worden, maar later werden de hofjeswoningen toch weer bewoond. "En dat betekende de redding", legt de ontwerper van het op- knapplan, de architect Taco Mul der, uit. "Want als huizen zyn be woond vervallen ze natuurlijk lang niet zo snel". De eerste plannen voor de restau ratie dateren al uit 1978. Aan het begin van dat jaar diende Taco Mulder, die in september '77 al werd ingeschakeld, zijn eerste schetsplannen in. Pas twee jaar later kon er ver bouwd worden. Frustrerend? Niet echt, antwoordt Mulder. "Ik kan me goed voorstellen dat men daar geen vrede mee heeft, maar wij zijn die lange procedures wel gewend. Frustrerend wordt het zodra je de ministeries en ambte naren tegen je hebt. Wij hadden het geluk dat onze plannen in principe direct werden goedge keurd". Volgens Mulder kun je zonder meer stellen dat dc restauratie opvallend was. "In de eerste plaats is het hofje natuurlijk his torisch gezien uniek te noemen". Daar komt volgens de architect bij dat hij het project samen met de aannemer pretentieloos en in telligent heeft aangepakt. Mulder: "Dat behoeft enige uitleg. Het was zo dat veel elementen van de huisjes nog goed waren. Veel was nog te redden. We heb ben toen beslist dat we per bouwonderdeel zouden bekijken of we de zaken zouden gen of niet". Grondig Aan die werkwijze kleven wel de nodige bezwaren geeft Mulder even later toe. Telkens opnieuw beslissingen willen nemen houdt namelijk in dat de ministeries van CRM en volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening je vrij moe ten laten. Mulder: "Wat dat be treft zou je kunnen zeggen dat het Mierennesthofje nog net in de goede tijd is opgeknapt. De laatste tijd merk je namelijk dat het rijk steeds lastiger wordt. Steeds vaker zeggen ambtena ren: waarom heeft u dat veran derd? Dat was de afspraak toch niet?". Grondig was de restauratie van de vijf huisjes zeker. Elke woning werd voorzien van alle heden daagse gemakken zoals behoor lijk sanitair, goede isolatie en voldoende licht en lucht. Ook aan de buitenkant werd het nodi ge gedaan. Deuren en kozijnen werden gerepareerd of vervan gen en de voorgevels werden net als vroeger uitgevoerd in wit stucwerk. Éen omstandigheid maakte het werk er voor de architect be paald niet makkelijker op: het hofje is alleen bereikbaar via een enorm lange gang vanaf de Hooglandse Kerkgracht. Alle materialen moesten via die gang worden aangevoerd. "En dat wil de wel eens problemen opleve ren", zegt Mulder. "We moesten dus zorgen dat we een goede planning hadden". WIM BRANDS gang van zaken in het onderwijs - heeft Cohen een aantal voor waarden geformuleerd. Aller eerst moet de student kunnen ei sen dat de gegeven stof relevant is. Cohen geeft een voorbeeld: "Tot voor kort was het voor een juridische studie noodzakelijk om Latijn te kennen. Het Ro meinse recht speelde zo'n be langrijke rol dat kennis van die taal onontbeerlijk werd geacht. Dat die teksten ook vertaald kon den worden, is men kennelijk pas later gaan beseffen" Poppenkast in bibliotheek LEIDEN - In het kader van de openingsactiviteiten rond de opening van de bibliotheek aan de Nieuwstraat. werden er gisteremiddag verschil lende voorstellingen gegeven voor de kinderen. Voor de kleintjes was er poppenkast van "De Poppekeet". Voor deze voorstelling waren kinde ren van scholen, clubhuizen en vaste bezoekertjes van de bibliotheek uitgenodigd. Voor wat oudere kinderen trad het theater Pubcrus op Deze amateurtoneelgroep bracht het stuk "Ga je mee". Ook kan de ontvanger van onder wijs. volgens Cohen staan op kwaliteit. "Dat ligt misschien op het eerste gezicht erg voor de hand, maar het aantal leerboe ken dat niet deugt, moet je niet onderschatten". Voor het recht op kwalitatief goed onderwijs, denkt Cohen aan een ander soort 'verbintenis' tussen de partijen docent en student. Nu is het zo dat de eerste alleen maar verplicht is om zijn best te doen, maar volgens Cohen "is het waard te denken" aan een re sultaatsverplichting. De onder- wijsgever zegt daarbij toe dat de student zal slagen, mits hij slim genoeg is en zijn best doet. Co- hen beseft echter: "De vraag is of je dat waar kunt maken" Examen De meeste aandacht schenkt Job Cohen in zijn proefschrift aan de de rechten van studenten bij exa minering. Uitgangspunt daarin is dat dat examen wordt gegeven door de overheid en dat het uit slag van een tentamen of examen als een soort beschikking van dc overheid moet worden be schouwd. Voor zo'n examen zou den dus dezelfde regels moeten gelden als voor een beschikking. Daaruit voortvloeiend komt Cohen tot een aantal rechtsregels. Zo moet de periode waarbinnen uitslag bekend wordt zo beperkt mogelijk worden gehouden. Co- hen; "Ik ken een geval van een jongen die in januari examen deed om pas in mei uitslag te krijgen. En dat, terwijl hij al in juni een herkansing had". Ver der vindt hij het noodzakelijk dat een examinator verplicht kan worden gesteld zijn mening te motiveren en dat direct na het examen de juiste antwoorden be kend moeten worden gemaakt. De vrees dat het onderwijs te lijden zal hebben van zijn streven naar een betere rechtspositie van de student, veegt Cohen van tafel. "De hogere eisen die daarmee aan docenten worden gesteld, zal de kwaliteit van het onderwijs al leen ten goede komen". BART JUNGMAN LEIDEN - Twee Leidenaars van 18 en 20 jaar zijn vanochtend vroeg op heterdaad betrapt bij het stelen van melkprodukten uit een winkel aan de Lage Rijn dijk. Eerder hadden de twee jon gelui de politie al eens ontmoet toen zij voor een behoorlijke ge luidsoverlast zorgden in een pand aan de Lage Rijndijk. Vol gens de politie komt het vaak voor dat de vier bewoners van dat pand dc muziek te hard heb ben aanstaan De twee aange houden Leidenaars werden van- LEIDEN - De politie heeft giste ren een 21-jarige bankwerker aangehouden in Rotterdam. De man probeerde daar een aantal girobetaalkaarten te verzilveren die vorige week in Leiden wer den gestolen. Uit een studenten huis aan de Lage Rijndijk wer den toen van twee studenten de girobetaalkaarten en de pasjes meegenomen. Bromfietser raakt gewond LEIDEN Een 20—jarige bromfietser uit Leiden heeft gistermiddag diverse ontvellin gen en kneuzingen opgelopen bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. De jongen kwam uit de Kooilaan en stak de Willem de Zwijgerlaan over zonder acht te slaan op de na derende personenauto van een Alphense vrouw. Hoewel dc bstuurster nog probeerde de brommer te ontwijken, kon een botsing niet worden voorko men. De vrouw liep een aantal 'schaafwonden op.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4