Vrijspraak slaat als een bom in Prijs voor studie over Leiden e.o. Politie: wapen tegen fraude uit handen genomen Uitspraak definitief Leidse stadsrubriek DONDERDAG 11 JUNI 1981 Hof-president mr. Roggen (derde van links) spreekt het verlossende woord i Uiterst links procureur-generaal mr. Bos die afziet van cassatie. r de verdachten Van Leeuwen (rechts) en Rijsbergen. Rijsbergen (links) en Van Leeuwen schudden elkaar opgelucht de hand. Raadslieden Wladimiroff links) en Van Zalm gen slaan het tafereel met welgevallen gade. (Foto's Hans Kouwenhoven) LEIDEN Een halfjaar ge leden nog veroordeeld tot vijf en vier jaar gevange nisstraf en nu definitief op vrije voeten. Een verschil van hemel en aarde. De opluchting was dan ook groot bij de hoofdver dachten in de affaire rond het bouwbedrijf Lemy, Hans van Leeuwen (40) en Frits Rijsbergen (26). Enkele uren nadat de vice-presi dent van het Haagse Gerechts hof, mr. Roggen, het verlossen de woord had gesproken waren de directeur en zijn boekhouder nog altijd diep onder de indruk van de vrijspraak. Van enige uitbundigheid was alleen spra ke wanneer een 'goeie bekende' aan de lijn hing, wat overigens met grote regelmaat gebeurde. "Ja hoor, neem er maar een op de goede afloop. De eerste 65 zijn van mij", kregen kennissen en werknemers van directeurs- zijde te horen. Nu het Gerechtshof tot de conclu sie is gekomen "dat niet wettig en overtuigend is bewezen het geen. aan verdachten is ten laste gelegd, zodat zij daarvan moeten worden vrijgesproken" gaat de verdediging zich er over beraden wat de consequenties van deze vrijspraak zijn. "In welke positie zijn we komen te staan ten op zichte van het sociaal fonds en de fiscus? Kunnen we weer werken onder de naam Lemy of moeten we doorgaan met Hans van Leeuwen rioleringen nv (het zus terbedrijf van de Lemy -red.)? Hebben we door deze vrijspraak bepaalde rechten verworven?", vraagt Rijsbergen zich af. Bittere pil De vrijspraak is bij de verschillen de instanties die in het opspo ringsteam waren vertegenwoor digd als een bom ingeslagen. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB), de Fiscale Opsporings dienst, de Leidse politie moeten Brand in Rode Kruisgebouw een bittere pil slikken. Maanden lang hebben zij enorm veel man kracht in de opsporing gestoken, wat uiteindelijk vergeefse moei te blijkt te zijn. Woordvoerder Dorreboom van het SFB: "We zijn erg teleurgesteld. Je steekt er ontzettend veel tijd in en dan is het triest te moeten constateren dat het weggesme ten tijd is. Toch zal ons uitste kende opsporingsapparaat tegen de fraude blijven vechten". Wat er met de SFB-opsporings- ambtenaren gaat gebeuren van wie is gebleken dat zij bij hel op maken van processen verbaal ernstige fouten hebben gemaakt ten nadele van de Lemy is nog niet bekend. Gesuggereerd wordt dat drie ambtenaren van het SFB een proces wegens vals heid in geschrifte aan hun broek krijgen. Het openbaar ministerie wil evenwel niet meer kwijt dan dat het onderzoek nog altijd niet is afgerond. Hoofdinspecteur Mostcrt van de Leidse politie, die het opspo ringsteam indertijd heeft aange voerd, zegt zich af te vragen waar hij al die uren aan heeft gewerkt. De Leidse politie zal zich volgens Mostert een volgende keer wel drie keer bedenken voordat men wéér in een fraudezaak duikt. "Dat we er nooit meer aan begin nen zal ik niet zeggen maar we zullen ons van te voren wel ern stig beraden. Iedereen weet dat we krap in de mensen zitten. Doordat deze zaak zoveel tijd heeft gekost is de bestrijding van de kleine criminaliteit vorige zo mer in het geding gekomen. Dat mag eigenlijk niet meer voorko- Schadeclaim De verdediging overweegt nu een schadeclaim in te dienen. Hoe groot het bedrag is dat de ver dediging eventueel zal claimen is nauwelijks te schatten. Dat het om een bedrag gaat dat met zes nullen wordt geschreven ligt voor de hand. Immers. Van Leeuwen en Rijsbergen hebben driekwart jaar vastgezeten en de Lemy, een florerend bedrijf, is op het moment dat de zaak aan het rollen werd gebracht, maart vorig jaar, stil komen te liggen. Bovendien zijn Van Leeuwen en Rijsbergen al die maanden inten sief gesteund door advocaten die nu niet bepaald het minimum- uurloon incasseren. Het bedrag dat het drietal Van Zalingen, De Witte (aanvankelijk de raadsman van Rijsbergen) en Wladimiroff heeft gekost moet in de tonnen lopen. Ontvankelijk De verdediging had bij de behan deling van de fraudezaak voor het Hof aangedrongen op 'niet ontvankelijkheid' van het open baar ministerie. De raadsman van Frits Rijsbergen, mr. Wladi miroff, meende dat het opspo ringsteam zulk gebrekkig werk had verricht dat het openbaar ministerie tot de conclusie had moeten komen dat er onvoldoen de grond was om tot tot vervol ging over te gaan. Uit het arrest blijkt nu dat het Hof vindt dat het openbaar ministe rie wel ontvankelijk was. Met an dere woorden: dat er wél grond was om tot vervolging over te gaan. Dat betekent dat de hoofd verdachten niet zijn vrijgespro ken omdat het Hof meende dat de hele zaak juridisch-technisch niet goed in elkaar zat. Het Hof heeft zich daardoor moeten be zighouden met de kernvraag: heeft de Lemy gewerkt met nep- bv's waar het eigen personeel, voor wie geen lasten werd afge dragen, werd ondergebracht of met zelfstandige onderaanne mers die eigen stratemakers in dienst hadden. Door de gewijzig de verklaringen van kroongetui ge Wally van den B. (door de rechtbank tot tweeënhalf jaar veroordeeld vanwege zijn aan deel in deze affaire) en nog enke le directeurs van de bv's waar mee de Lemy heeft gewerkt is het Hof kennelijk tot de conclu sie gekomen dat de Lemy toch met zelfstandige bedrijven zaken heeft gedaan. Overigens liet Hof-president mr. Roggen gistermiddag desge vraagd weten dat hij "beslist niet" vindt dat de Haagse recht bank en in het bijzonder presi dent mr. Kootte door deze vrij spraak in hun hemd zyn komen te staan. Schade Voor de uitspraak van het Hof is volgens hoofdinspecteur Mostert de samenleving een belangrijk wapen uit handen genomen in de strijd tegen fraudezaken. "Want je gaat je nu natuurlijk wel afvra gen hoe de samenleving in het vervolg tegen schade als gevolg van fraude moet worden be schermd", aldus de hoofdinspec teur, "als er geen goede wetge ving is dan had een veroordeling een houvast kunnen betekenen" Van schade tegen de samenleving willen Hans van Leeuwen en Frits Rijsbergen uiteraard hele maal niets weten. Rijsbergen "Wij hebben de samenleving geen schade aangericht,maar zi. van het opsporingsteam. Wal denk je dat zo'n team niet aar weggegooide gemeenschapsgel den heeft gekost?" Hans van Leeuwen merkt nog op dat er in de toekomst op precies dezelfde manier zal worden ge werkt als in het verleden, dus met onderaannemers. Van Leeu wen: "Alleen vragen we nu ir plaats van eens in de zo vee maanden elke dag aan het SFE of we met bepaalde onderaanne mers kunnen werken". JAAP VISSEF LEIDEN - De Leidse bouw fraudezaak krijgt geen juri disch vervolg Het openbaar ministerie gaat niet in cassa tie bij de Hoge Raad en legt zich dus neer bij de uitspraak van het Gerechtshof. Dat be tekent dat Van Leeuwen en Rijsbergen definitief op vrye voeten zyn. "In cassatie gaan heeft weinig zin", aldus een woordvoerder van het openbaar ministerie, "daar is de zaak te feitelijk voor". Bij de Hoge Raad wordt in een strafzaak niet meer naar de feiten gekeken, maar alleen of de rechtsgang juist is geweest Het Ge rechtshof is tot de conclusie gekomen dat er te weinig be wijsmateriaal is voor de be schuldigingen die tegen Van Leeuwen en Rijsbermen w.i ren geuit. Die constatering zou bij een arrest door de Ho ge Raad niet worden onder zocht. LEIDEN Een ongewoon tafe reeltje speelde zich vanochtend om half zes af op de Lammen- schansweg. Bewoners merkten daar twee "loslopende paarden" op, die zich richting centrum be gaven. De gewaarschuwde poli tic ging op jacht en trof op de Ho- gewoerd een pony en een ezel aan. Omdat het voor de agenten een raadsel was waar de twee dieren vandaan kwamen, wer den ze meegenomen naar het bu reau. Daar werden ze vanoch tend opgehaald door de eige naar; de pony en ezel waren ont snapt van zijn stukje land achter de Lammenschans LEIDEN - In het Rode Kruisgebouw aan de Morsweg heeft gisteravond rond acht uur een brand gewoed. De gealarmeerde brandweer kon niet voorkomen dat de vlammen het interieur van hel gebouw verwoestten. Ook een groot gedeelte van het aanwezig materiaal moest het ontgelden. Hoeveel de schade bedraagt is nog niet bekend, ook naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. LEIDEN - De vereniging Oud Leiden looft een bedrag van 500 gulden en een oorkonde uit voor een oorspronkelijke en nog niet uitgegeven studie betreffende de geschiedenis van Leiden en om streken. Iedereen mag aan deze wedstrijd meedoen. Lidmaat schap van "Oud-Leiden" is geen voorwaarde. Deze tweejaarlijkse prijs zal voor de eerste maal in 1982 worden uitgereikt. Inzendingen dienen dan ook voor 1 januari 1982 bij de jury te worden ingeleverd. Het werk moet ook met de schrijf machine zijn geschreven en ano niem worden ingestuurd. Een op de tekst aangegeven motto dient herhaald te worden op een geslo ten enveloppe waarin de naam en het adres van de inzender zijn vermeld. De bijdrage moet minimaal 4000 en maximaal 8000 woorden groot zijn. Het bestuur van de vereni ging zegt te willen zorgen dat het bekroonde artikel wordt gepu bliceerd. Hetzij in het Leidse jaarboekje, hetzij elders. Inzending van een bijdrage houdt overigens in dat de schrijver ak koord gaat met publicatie in het Leidse jaarboekje. Over beoorde ling van de inzendingen en over toekenning van de prijs zijn het bestuur en de jury verantwoor ding verschuldigd. "Oud-Lei den" stelt echter verder dat over haar oordeel geen corresponden tie wordt gevoerd. Indien naar de mening van de jury geen inzending vuor bekroning in aanmerking komt of indien het bestuur zich niet kan vereni gen met de voordracht van de ju ry wordt de prijs niet toegekend. LEIDEN - Bij een technische con trole van 34 auto's op de Ples- manlaan heeft de Leidse politie bij 19 auto's een of meer gebre ken ontdekt. door René van der Velden Jaap Visser Bouwhuisarrest Huisvestingswethouder Tesse- laar is een bezig baasje. Het is dan ook niet gemakkelijk om als woningzoekende deze druk bezette socialist te spre ken. Zelfs niet als het water je nagenoeg tot de lippen is ge stegen. Anneke v.d. Berg en Aat Nieuwkerk van de Leid se Organisatie voor Arbei dersbelangen sloegen zich vrijdagmiddag op het Stads- bouwhuis in de kettingen om Tesselaar te spreken te krij gen, voor hij deze week op vakantie ging. Dit vrijwillige huisarrest had succes want de wethouder trok veertig minuten van zijn kostbare tijd voor het tweetal uit. Anneke v.d. Berg wilde van de wethouder weten waar zij nu aan toe is. Al jaren zoekt zij een passende woning voor zichzelf en haar peuter. Hoe wel ze voor haarzelf een me dische en voor haar zoontje een sociale indicatie bezit leek het onmogelijk een pas- sende woning te vinden. Ver huizend van de Antillenstraat naar de Diamantlaan en van de Diamantlaan naar de Arendshorst, bleef de nood stijgen. Noch een maatschap pelijk werker van de sociale dienst, noch de GG en GD. noch Aat Nieuwkerk had tot nu toe iets kunnen bereiken bij de ambtenaren van bu reau huisvesting. Daarom besloot Anneke v.d. Berg enkele weken geleden haar zoontje zolang ergens anders onder te brengen en een passend huis te kraken. Zij nam haar intrek in een woning aan de Boshuizerka- de. Aanvankelijk bleek de ei genares. de Leidse Woning Stichting, daar weinig moeite mee te hebben. Korte tijd la ter bleek echter dat het huis bestemd was voor de stads vernieuwing. Deze week zou den er mensen intrekken in Aat Nieuwkerk en Anneke v.d. Berg: geketende burgers afwachting van renovatie van hun eigen huis. De inmiddels radeloze woning zoekende kon kiezen: het huis dinsdag vrijwillig verla ten of er donderdag door de sterke arm worden uitgezet Dit werd Aat Nieuwkerk. die mevrouw Boot al twee jaar helpt bij het zoeken van een passende woning, te gortig. Wethouder Tesselaar, als ver tegenwoordiger van de Leid se bevolking, moest nu maar eens persoonlijk deze Leidse burgeres aanhoren En de vrijwillige vrijheidsbcpcr king op Stadsbouwhuis had succes Om half zes vrijdag avond konden de twee weer ongeboeid de kamer van Tes selaar betreden Hoewel ambtenaren altijd had den gezegd dat Tesselaar van de hele situatie op de hoogte was, wist hij slechts dat An neke v.d. Berg een huis had gekraakt. Het hele huisves- tingsverhaal. al talloze malen tegen talloze ambtenaren ver teld. werd daarom ook nog maar een keer bij de wethou der afgedraaid De aanhou der kwam uiteindelijk als winnares uit de str^d want Tesselaar beloofde Anneke v d Berg vóór 1 juli een aangepaste woning in Leiden Het kraakpand heeft Anneke v.d. Berg inmiddels vrijwillig verlaten. Anneke wacht in de onaangepaste flat aan de Ra venhorst op haar 'nieuwe' aangepaste woning. Mannenbroeders Het "Mannoncafé" is nu besteed geweest aan hitna helft van de Leidse bc\ king. Dit emancipatoire caié is opgeheven Het uitgedun de 'kader' van het mannenca fé werd het zat. Steeds waren er weliswaar enkele mannen bereid om eens in de twee weken achter de bar te gaan staan. Maar als er dan bijna geen man voor de bar staat, zit er weinig anders op dan te stoppen. De opening van het Mannenca- fé aan de Nieuwe Rijn, ruim een jaar geleden, trok nog een volle zaal mannen die van (hun) hanengedrag afwil len. En ook het feest in de nieuwe behuizing aan de Caeciliastraat was zxredruk'. Thema-avonden zoals "man nen en hun opstelling tegen over porno" en "mannen en kinderen" trokken tientallen bezoekers. De klad zat 'm echter duidelijk in de café avonden zonder een vooraf bepaald thema Wat is er dus logischer, vond het 'kader', dan te stoppen met het café maar door te gaan met festiviteiten en the ma-avonden. bijvoorbeeld, eens in de drie maanden. Het 'kader' heeft zich hiertoe om gedoopt in "Leids Mannen- contact" (tel 149593) Voor mannen die wat regelmatiger aan het doorbreken van de geijkte relatie patronen wil len werken met andere 'ge lijkgezinde' mannen, zijn er dan nog altijd (eventueel zelf op te zetten) mannenpraat groepen of radicale therapie- groepen mogelijk. De plannen van het 'mannen- contact' moeten na de zomer gestalte krijgen Leden van het contactpunt hebben ais laatste aktiviteit voor de ko mende zomer affiches ver spreid over het "landelijk mannenfestival'. zaterdag in het gebouw Rase in Utrecht De Nederlandse 'mannenbe weging' pi daar onder an- annen en vak- nd er nen tegen se xisrru t »^,.>iert uiteraard naar veel muziek en cabaret. Het Leidse mannencontact heeft deze keer nog afgezien van het huren van speciale bussen of extra treinen voor Leidse mannen en kinderen die naar het festival willen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3