"We hebben bewezen: de Rijn is niet zuiver" 'Gemeente geeft veel te weinig medewerking Europees project tegen vervuiling Rijn Scholieren op onderzoek in Lobith LUe/cfee agenda Particulieren willen pand restaureren Hagenaar verongelukt PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 11 JUNI 1981 LEIDERDORPILOBITH - De Europese samenwerking begon gisteren pas goed in Lobith. Scholieren van de Leiderdorpse lagere school "DeSping- plank" troffen daar hun leeftijdgenoten van het staatsgymnasium Gör- res utt Koblenz om samen de vervuiling van de Rijn te onderzoeken en te bespreken. Beide scholen nemen deel aan het project "Water", dat door de Europese Gemeenschap wordt betaald. De Rijn, die door de twee gemeenten stroomt, was als onderwerp gekozen In Leiderdorp wordt dit project begeleid door Joke Wals. die daarnaast ook part-time onderwijzeres is op "De Springplank". De lagere school doet samen met 't Startblok" en een school uit Zwaanshoek mee aan het EG-projecl. De bedoeling is het materiaal, dat door de school is verzameld te bundelen tot een handboek voor onderwijzers. Dat handboek moet over Neder land worden verspreid. Het EG-project loopt dit jaar af. maar waar schijnlijk wordt dit jaar tijdens een vergadering in Parijs besloten door te gaan met dit soort projecten. Maar nu op de scholen voor voortgezet onderwijs. In Nederland wil men voortgaan op de ingeslagen weg en in samenwerking met andere Nederlandse lagere scholen dit soort onder wijs (het zogenaamde milieu-educatie) verder gaan geven "De kinde ren worden door milieu-educatie geconfronteerd met dingen die ze zelf kunnen zien en onderzoeken. Zo leren ze zelfstandig werken aldus Joke Wals. In milieu-educatie zijn allerlei vakken, zoals aardrijkskun de, biologie en geschiedenis, samengevoegd. "De Springschans" heeft op deze manier de vier basiselementen van de natuur (energie, water, grond en luchtbehandeld. Volgend schooljaar begint men waarschijnlijk weer met een project grond of lucht. LEIDERDORP/LOBITH - "Het water is hier veel zouter dan in Leiderdorp. Net als in Koblenz heeft het hier ook een erg hoog zuurgehalte, maar het wa ter in Leiderdorp is daar entegen weer erg hard". Dit zijn enkele conclusies die door de leerlingen van de lagere school "De Springschans" en van het staats-Görres-gymnasium uit Koblenz werden ge trokken. Voordat ze die conclusies konden trekken hebben ze eerst een heel jaar gewerkt aan het project Wa ter met als hoofdthema de Rijn. In het kader van dat project heb ben de scholieren uit Leiderdorp en Koblenz het water van de Rijn (in Leiderdorp een aftakking, de Oude Rijn) bekeken op de ver vuiling. De nadruk lag op het zuurstof-gehalte, het zoutgehalte en de aanwezigheid van bacte riën en micro-organismen (die vooral leven in sterk vervuild water). Laboratorium Gisteren was de grote dag. Na het plaatselijke onderzoek togen de scholieren per bus naar Lobith waar ze de Rijn nogmaals zouden onderzoeken. Tevens was da; de eerste kennismaking met hun buitenlandse 'mede-onderzoe kers'. Lobith was niet zomaar ge kozen. Ten eerste is de grens een Duitse en Nederlandse kinderen nemen watermonsters op een pier bij Lobith. Later werden deze watemonsters bekeken en vastgesteld hoe erg de Rijn vervuild is. DONDERDAG Leiden - kinderboerderij Merenwijk, na tuurwandeling Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, 19 uur. Stadsgehoorzaal - voorlichtingsavond over sociaal-cultureel plan gemeente. 19.30 uur. Schoolgebouw - Regenboogpad, be stuurscommissie, De Dukdalf, De Loopplank, 20 uur. Bibliotheek Burchtcomplex: open huis. 19 uur. Holiday Inn - streekcommissie Leiden en omgeving, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep dienstweigeren, voorlichting en begelei ding dienstweigeren, van 20-21.30 uur. straat 73, disco van 20-22.30 u van 15-17 uur Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, oepn avond, 21-1 uur. 't. Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20 30 uur. tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, c In het schoolbiologisch centrum "Presikhaaf' vergelijken de Duitse en Nederlandse kinderen de resultaten t het wateronderzoek. Op de achtergrond een affiche van de Duitsers uit Koblenz. logische plaats om elkaar te tref fen. Maar in Lobith ligt ook een boot met daarop een laborato rium, die dagelijks het Rijnwater controleert. Aangekomen bij Lo bith moesten de kinderen in ge mengde groepen (Duitse en Ne derlandse kinderen) de proeven uit Leiderdorp en Koblenz nog maals herhalen. Ook kregen zij op het meetstation een uitleg van de chemici, die onder andere ver telden dat het zoutgehalte van het Rijnwater de laatste tijd ge lijk blijft ("ze storten het afval van de kalimijnen in Frankrijk vrij regelmatig"). Eén van de chemici vertelde ook hoe moei lijk het is om de vervuiling van de Rijn vast te stellen. Een olielo zing kunnen ze bijna niet meten, omdat de olie sterk wordt ver dund door het water. "In een li ter Rijnwater meten wij 167 mili- gram zout. Dat betekent dat er in de hele Rijn ruim vijftig miljoen kilo zout is gegooid", zo werd de kinderen verteld. Hun eigen metingen lieten ook een verontrustend hoog zoutgehalte zien. Het is dan ook logisch dat er al snel opgeroepen werd tot actie. De Duitse scholieren wa ren al met spandoeken gekomen met opschriften als "Rijnvervui ling, nee dank u". Dat was ook een verschil met de Nederlandse scholieren. Die hielden zich meer bezig met het onderzoek en wilden daarna pas gaan denken over maatregelen die ze kunnen nemen. Er wordt bijvoorbeeld gedacht een brief te schrijven aan de Nederlandse regering. Jeugdjournaal Veel lol en verontwaardiging was er na het bezoek van het Jeugd journaal. Verslaggeefster Marga van Praag was hoogstpersoonlijk met een cameraploeg naar Lo bith gekomen om de verrichtin gen van voornamelijk de Neder landse scholieren te volgen. "We moesten het een heleboel keer overdoen en zij zei wat we moes ten zeggen. Ook vind ik het maar stom dat ze slechts één groepje heeft gefilmd", vertelde een van de kinderen later in de bus. Ook project-begeleidster Joke Wals vond het maar een bedoe ning. Volgens de verslaggeefster moest het twee minuten durende filmpje een logische opbouw hebben en daarvoor had ze tel kens dezelfde groep voor nodig. Die was echter al verhuisd van de Rijnoever, waar de proeven werden genomen, naar het meet station op het water. Uiteindelijk werden de leerlingen terugge haald met van Joke Wals de op merking "dat ze er niet waren voor het Jeugdjournaal". Overi gens werd er wel een korte stop gemaakt bij motel Bunnik om het Jeugdjournaal niet te r Positief punt Ondanks de hinderlijke aanwezig heid van het Jeugdjournaal kwa men de scholieren toch toe aan hun onderzoek. "Vandaag heb ben wij kunnen bewijzen dat de Rijn niet zuiver is. Voor ons heb ben allerlei instanties dat al ge daan, maar nu hebben we het met eigen ogen gezien", zo sprak een Duitse gymnasiast aan het eind van de dag. De resultaten en de conclusies werden 's middags in het schoolbiologisch centrum "Presikhaaf'in Arnhem bespro ken. Naast alle negatieve resulta ten was er toch een opmerkelijk positief punt. Het aantal micro organismen in de Rijn neemt af. Deze diertjes leven van de ver vuiling en verbruiken een groot deel van het zuurstof in het wa ter. Toch is het zuurstofgehalte ondanks de afname van de mi cro-organismen zeker nog zo'n tachtig procent te laag, verkeer en vervoer. 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 5 tot 8 juni 8 uur 's morgens door Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Boekmer, Florijn 19. Winkel hof Leiderdorp; van 8 juni 8 uur 's mor gens tot 12 juni door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Lin- neaus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274 WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. de Bruin, L. v. Deijssel- laan 20, Hillegom, tel. 02520-22076. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse stichting 't Spinne- web" begint in september ook tnet een aantal cursussen die worden gegeven in het clubge bouw aan de Zuidbuurtseweg. Deze cursussen zijn Frans voor beginners (25 tot 30 lessen), volksdansen voor beginners (15 lessen) en er is nog plaats voor 5 cursisten bij Engels voor gevor derden. (25 tot 30 lessen) op maandagavond. Aanmelden kan via de volgende telefoonnum mers: 017.15-2682 of 01715 2054 Leiderdorpse oranjevereniging in problemen LEIDERDORP - Voor Wil lem van der Wijngaard, voorzitter van de Leider dorpse Oranjevereniging, zijn er heel wat vraagte kens te zetten bij de mede werking die het gemeen tebestuur deze vereniging zou willen geven. Het lijkt er althans niet erg op dat het dagelijks bestuur van de ge meente, het college van burg meester en wethouders, de afge lopen jaren de koningsgezinden hebben gesteund bij het opzet ten van activiteiten. Vooral de vcrenigingsleden in het oude ge deelte van Leiderdorp zijn naar hun mening achtergesteld, door dat in dit gedeelte van het dorp vrijwel niets meer wordt georga niseerd. Herhaalde pogingen van de oranje vereniging om in elk geval de kermis in het oude centrum te krijgen, stuitten op weerstand van het gemeentebestuur. Ge volg: een sterk teruglopend le dental het afgelopen half jaar Een daling die het totale ledental heeft teruggebracht tot zestien honderd. Het plezier om de jaar lijkse contributie langs de deu ren in het oude dorp te halen, is geheel vergaan bij contributie- inner Griffioen. Onomwonden wijzen de bewoners hem op het feit dat alles naar het nu u vr ge deelte van Leiderdorp is ver huisd en dat de oranjevereniging niets meer voor de mensen van het oude dorp doet. Flauwekul "Ze hebben gelijk, maar we kun nen niet anders", zegt Van der Wijngaard. "Op de een of andere manier vinden de collegeleden allerlei flauwckul-argumenten om de kermis maar op de plek die hen goeddunkt neer te zot ten. Ik, vraag me af of bepaalde mensen in het college nog wel een oranjevereniging willen heb ben, laat staan een kermis," al dus Van der Wijngaard die even als de secretaris van de vereni ging, Rien Blauw, teleurgesteld is over het verloop van de laatste kermis. Deze had plaats op de velden van voetbalvereniging RCL in het sport- en recreatie park De Bloemerd. Een ongeluk kige keuze van het gemeentebe stuur, dat de plaats naar eigen in zicht als enige mogelijkheid had aangewezen. Ongelukkig bleek dat des te meer te zijn voor de Leiderdorpse oranjevereriging die de opbrengst van de pacht van de kermis nu ju»st zo extra hard nodig heeft. Het te verwachten kermisbezoek bleef uit en de kermisexploitant wil niet meer op dezelfde ver weggestopte plek staan. "De ker mis is net een kerk, je moet de kermis ook naar de mensen toe brengen en de mensen niet er naar toe. Want anders krijg je ze niet. Wij willen onze kermis juist in het oude dorp houden, omdat daar verder niets gebeurt. Maar als de oranjevereniging iets bij de gemeente vraagt, wordt er moeilijk gedaan over vergunnin gen." "Terwijl tot onze verbazing een winkeliersvereniging wel een zelfde soort activiteit mag orga niseren een paar maanden later. Steeds weer werden argumenten van verkeersveiligheid aange dragen. Waarom kan er dan wel op het terrein van Matser (op het gedeelte waar vroeger de nood- winkels in Winkelhof hebben ge staan) een kermis van een be paalde supermarkt worden ge houden? Met nota bene een reu zenrad van zeventien meter hoog. Wij hebben deze plek al eerder voor onze kermis aange wezen. Dit werd algewezen om,., verkeersveiligheid". Opheffing Van der Wijngaard en Blauw heeft de oranjevereniging de laatste tijd veel extra kosten gehad door de kroning van Koningin Bea trix. "Maar het grootste gedeelte van onze spaarcentjes is wel op geslokt doordat we de organisa tie van het twaalfhonderdjarig bestaan van Leiderdorp op ons hadden genomen. Dat heeft ons dertigduizend gulden gekost. Voor de kroning hebben we aan de lagere schoolkinderen een herdenkingszegel kunnen geven. De kleuterscholen kregen van de gemeente een beker met de beel tenis van de nieuwe koningin. Dat konden we niet betalen al dus Van der Wijngaard, die zelf van mening is dat het best wei eens tot een opheffing van de oranjevereniging zou kunnen ko men. "Zover is het natuurlijk niet maar soms denk ik wel eens van hier burgemeester, hier heb je alles van ons, ik doe het niet Rien Blauw ziet de toekomst ech ter niet zo pessimistisch in: "We zijn een beetje bankroet, want het jubileum van de burgemees ter hebben we ook net gehad. De zomerkermis is voor ons daarom zo van belang. Wij willen graag activiteiten blijven organiseren, anders geef je je kracht als ver eniging uit handen. Met de ker misexploitant ben ik het hele dorp wezen bekijken naar een geschikte plek. Als plek kwam het parkeerterrein van de Does wederom naar voren. De vorige aanvraag werd afgewezen, maar de Gading gaat er van de zomer wel iets organiseren Dat mag dan blijkbaar wel. Dat klopt toch niet? Daarnaast Weet je dat cm kermis op dit enorme parkeerter rein makkelijk kan en aantrekke lijk is, omdat het dicht bij de mensen staat". "We blijven echter doorvechten, desnoods pikken we alleen nog maar een graantje mee tijdens de braderiën wanneer we stand plaatsen voor het een of ander verhuren. Maar dat levert veel te weinig op", vertelt Rien Blauw, die hoopt dat het gemeentebe stuur dit keer wel overstag gaat. "Anders krijgt die geheimzinni ge spuiter op de muren van het nieuwe gemeentehuis toch nog gelijk met z'n zogenaamde "kunsthart". Het zal wel iemand uit het oude dorp zijn" ROEL ZAADNOORDIJK Vraagtekens voor de secretaris Blauw (links) en voorzitter van den Wijngaard. Waarom mag de oranjevereniging op deze parkeerplaats bij het zwembad de Does geen kermis houden, zo vragen zij zich af. LEIDERDORP - Omdat restaura tie van het pand op de hoek van de Bruggestraat en de Hoofd straat in Leiderdorp voor de ge meente veel te duur is, worden al enige tijd particulieren gezocht, die het voor eigen rekening wil len opknappen. De kunstenaar Van der Nat heeft inmiddels een bod gedaan op het woonhuisgedeelte aan de Brug- gesteeg, zo bleek gisteravond in de raadscommissievergadering voor ruimtelijke ordening. Voor de rest van het pand (de zoge naamde gemeenteschuur) is ook al een gegadigde, namelijk een stichting in oprichting, die be staat uit de oudheidkamer en een aantal kunstenaars die het pand voor een symbolisch bedrag wil kopen. Hoewel er volgens de afdeling bouw- en woningtoezicht van Leiderdorp nog wat haken en ogen aan het plan zitten, noemde wethouder Meerburg (CDA) de plannen "wel haalbaar". Meer ruimte voor uit laten hond LEIDERDORP - Hel plan van bur- gemeester en wethouders van Leiderorp om een tweetal kleine afgebakende terreinen aan te wijzen als uitlaatplaats voor hon den werd gisteravond door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening afgewezen. Volgens de commissieleden zal het schep pen van dergelijke plaatsen geen einde maken aan het los lopen van honden en de uitwerpselen op wegen en grasveldjes. De commissieleden waren overi gens wel van mening dat er eeri aantal grotere terrein moeten worden aangewezen, waar hon den vrij rond mogen lopen. De commissie gaf het advies aan de gemeenteraad om de Bloemerd, de Houtkamp, de Touwbaan, de Elisabcthhof en het terrein ach ter de ijsbaan aan te wijzen voor het uitlaten van de honden. WASSENAAR - Bij een ongeval op de Rijksstraatweg in Wasse naar is gistermiddag om vier uur de 66-jarige Hagenaar W. Boon stoppel om het leven gekomen. Het slachtoffer reed met zijn per sonenauto richting Den Haag toen hij op de andere weghelft te recht kwam. De oorzaak daarvan is nog niet bekend, waarschijn lijk is de man onwel geworden. In ieder geval kon een tegemoetko mende vrachtwagen de auto van de Hagenaar niet meer ontwij ken en reed er bovenop. Door de klap werd het dak van de perso nenauto gerukt en kantelde de vrachtwagen. De Katwijkse vrachtwagenchauffeur moest met een hersenschudding wor den overgebracht naar het Bro- novo-ziekenhuis in Den Haag. Op de foto de totaal vernielde auto van de Hagenaar en de gekantel de vrachtwagen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 26864. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186.70. Per post f 276,10. Losse nummers I 0,70. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. ven der Meor (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqevoen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en telev ale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In; Bonn, Brussel, Londen, Parl|s, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten. TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2