PTT overweegt personeelsstop Heidemij leed verlies van 5,9 miljoen Beurs Amsterdam hort zakelij Roer om voor herstel Geen acties streekvervoer MogeKjk nog dit jaar LPG-terminal weer op losse schroeven Mogelijk dit jaar toch haringvangst Honderd jaar pakketpost Beursoverzkht DONDERDAG 11 JUNI 1981 ECONOMIE PAGINA 25 Prime rate Een belangrijke Amerikaanse han delsbank, de Marine Midland Bank, heefl gisteren haar prime rate, de rente die in rekening wordt gebracht aan de beste klanten, verlaagd van 20 naar 19,5 procent. Na de stap van de in grootte dertiende bank van de Verenigde Staten zullen moge lijk ook de andere Amerikaanse banken op korte termijn hun ho ge rentevoet verlagen. Volgens financiële deskundigen is de vraag naar commerciële lenin gen door de hoge rentestand van de afgelopen weken in de VS aanmerkelijk aan het dalen waar door de banken niet meer van het bij hen beleende geld afko- Veranderingen in de prime rate lo pen doorgaans achter op wijzi gingen in andere rentetarieven. De rente op leningen bij de fede rale overheid was de afgelopen dagen al gezakt tot 17,5 procent. Van Nelle Ook in 1980 is er bij Van Nelle, on derdeel van het Amerikaanse Standard Brands-concern, in de levensmiddelensector weer spra ke geweest van een hoog investe ringsniveau en voor de toekomst staat hier een ambitieus pro gramma op papier, niet alleen voor de produktie maar ook voor de uitrusting. De opzet is, te kun nen blijven produceren op een kostenniveau dat een effectieve concurrentie mogelijk maakt. Het accent van de investeringen bleef liggen in de tabaksfabriek. In totaal investeerde Van Nelle in het op 30 november geëindig de boekjaar 1979-1980 f 11,2 min tegen f 13,4 min in het voorgaan de jaar. De vermindering hield verband met het meerjarenplan van de zoetwarengroep, dat ge leidelijk aan tot uitvoering komt, zo blijkt uit het jaarverslag. De resultaten over 1979-1980 stemmen het bestuur van Van Nelle tot tevredenheid. De winst steeg van f 11,9 min tot f22,6 min. Kwaliteitsonderzoek Het produktschap voor vee en vlees heeft gisteren tijdens de openbare bestuursvergadering een subsidie toegekend voor on derzoek naar de kwaliteit van vleeswaren. Het gaat hierbij om het zoeken naar een methode om de eiwitsamenstelling van vlees waren te bepalen en een onder zoek naar de bruikbaarheid van kwaliteitscriteria voor gekookte hammen en schouders. Dit laat ste is van belang om te kunnen komen tot invoering van een ex- tra-kwaliteit vleeswaren. Behal ve het produktschap zal ook TNO aan het project deelnemen en is het ministerie van land bouw en visserij gevraagd hier aan (financieel) bij te dragen. In verband met malversaties rond de weging van slachtvarkens zal een adviescommissie van het produktschap zich op korte ter mijn gaan bezighouden met maatregelen die hieraan een eind moeten maken. BRUSSEL - De directies van Ford-Europa en Ford-Amster dam hebben gisteren in een ge sprek met vier leden van het Eu ropees parlement te Brussel nog eens herhaald dat zij het voortbe staan van de vestiging in Amster dam niet of nauwelijks zien zit ten. Op verzoek van Bouke Beumer (CDA), Frans van der Gun (CDA), Johan van Minnen en Wim albers (beiden PvdA) was een vrij zware Ford-delegatie naar Brussel gekomen. De vier Europarlementariërs hadden ge hoopt dat zij na een gesprek meer zekerheden voor de werk nemers in Amsterdam konden verkrijgen. De directeur van Ford-Amsterdam, Lorant, beves tigde nog eens dat de bedrijf per dag een verlies boekt van een mihoen gulden. ARNHEM (GPD) - De NV Heide maatschappij Beheer heeft vorig jaar een verlies geleden van 5,9 miljoen gulden. Dat is hoofdza kelijk een gevolg van slechte re sultaten bij aanneming en uit voering in het binnenland, in de vastgoedontwikkeling en de houthandel. Er is inmiddels een programma van herstructurering en sanering in uitvoering, dat in 1983 weer winst moet opleveren. Volgens mr. H. J. Hellema. voorzit ter van de raad van bestuur, zal de Heidemij dit jaar financieel gezien door een dal gaan. De ver wachting is een verlies van zes miljoen gulden naast de al in 1980 getroffen voorziening van acht miljoen gulden. In de twee de helft van volgend jaar wordt gehoopt weer een 'break even point' te kunnen bereiken, maar Hellema betwijfelt of dan op jaarbasis al weer quitte gespeeld kan worden. In 1983 moet er weer winst gemaakt worden. Tijdens een toelichting op het van daag verschenen jaarverslag van de Heidemij wees Hellema erop dat ongeveer de helft van de om zet van de Heidemaatschappij wordt bereikt met activiteiten waarmee het bedrijf zich vijfjaar geleden nog niet bezig hield. Het illustreert volgens hem de veran deringen binnen het bedrijf. Rond twee derde van het werk van de Heidemij is afkomstig van de overheid. Wanneer de overheids bestedingen stagneren, ligt het voor de hand, aldus Hellema, de aandacht meer te richten op par ticuliere opdrachtgevers. En wanneer er voor de bouw en aan leg van nieuwe objecten minder geld of geen geld beschikbaar is, dan zoeken wij naar oplossingen voor goed en betaalbaar onder houd van bestaande objecten. Als voorbeeld noemde hij onder andere de opzet van een net van kleine dienstcentra van waaruit het onderhoud van sportvelden kan worden verricht. De Heidemaatschappij beweegt zich op het gebied van stads- en dorpsvernieuwing, de infrastruc tuur voor het bedrijfsleven, mi lieu- en gezondheidstechniek, beheerssystemen en sport en re creatie. Vooral op het gebied van milieu is er nog veel te doen, Hel lema noemde de vernieuwing van rioleringen die overal in Ne derland voor de deur staat. De meeste riolen zijn aangelegd met betonnen buizen, die hebben een levensduur van zo'n dertig jaar en moeten daarna vervangen worden. Dat gaat veel kosten, maar het zal betaald moeten wor den omdat je de zaak immers niet kunt laten liggen Ook het ruimen van gift belten vormt werk waarvoor de Heidemaat schappij klaar staat. Overigens verwacht Hellema de komende twee en een half jaar nauwelijks toename van de marktvraag voor datgene wat de Heidemij doet. Om het omzetvo lume te behouden zal daarom het marktaandeel vergroot moeten worden. Door afstoting van pro jecten in de vastgoedsector en eventuele deelnemingen, hoopt Heidemij dit jaar enkele tiental len miljoenen guldens vrij te kunnen maken om de financiële ruimte te creëren voor nieuwe in vesteringsplannen. Van de 265 arbeidsplaatsen die in het kader van de saneringen zul len verdwijnen, overigens zon der gedwongen ontslagen, zijn er inmiddels al honderd gereali seerd of is bekend wanneer de betreffende personeelsleden weggaan De totale omzet van de Heidemij bedroeg vorig jaar 879 miljoen (in 1979 827 miljoen). Er werken 5295 mensen waarvan 561 in het buitenland (in 1979 5110 waarvan 470 in het buiten land). UTRECHT (ANP) - Acties in het streekvervoer zijn "voor lopig" van de baan nu minis ter Tuijnman van verkeer en waterstaat werkgevers en vakbonden heeft uitgeno digd volgende week maan dag te komen praten over de beloning van de 9000 chauf- taan in het streekvervoer De vakbonden willen dat de chauffeurs in het streekver voer net als hun collega's bij de stad svervoers bedrijven HTM en RET worden gepro moveerd naar een hogere loonschaal met behoud van hun ongemakkentoeslag In middels is er zowel bij de HTM als bij de RET een ak koord bereikt waarbij de chauffeurs er in afwachting van een onderzoek naar hun werkomstandigheden gemid deld 70 gulden bruto per maand bijkrijgen. WASSENAAR (GPD) - De PTT ziet zich genoodzaakt een personeelsstop in te voeren. De hoofddirectie zal zich hierover binnenkort beraden en overweegt de maatregel „mo gelijk dit jaar, anders in 1982" in te voeren. Directeur-generaal drs. Ph. Leenman van de PTT heeft dit gisteren meegedeeld bij de presentatie van zijn jaarverslag. In het beraad zal ook aan de orde worden gesteld of de personeels stop geheel of gedeeltelijk zal worden ingevoerd. Er zijn diver se mogelijkheden. Een ervan is werknemers die wegens pensio nering of vervroegde uittreding de PTT verlaten, niet te laten op volgen. Leenman prees zich gelukkig dat de maatregel nu pas nodig was, hoewel Nederland al een aantal jaren wordt getroffen door eco nomische malaise. „Ik ben dan eigenlijk ook wel wat verwon derd dat het nu pas doordringt tot de PTT", zij hij. De PTT heeft op het ogenblik geen behoefte aan verhoging van post- tarieven of, zoals vorig jaar, aan opnieuw een verlaging van de te lefoontarieven. Wel verwacht de PTT het lopende jaar opnieuw te kunnen afsluiten met een winst van ruim 800 miljoen gulden, al thans voorzover het post, tele communicatie en rente-inkom sten betreft. Leenman was nog niet in het bezit van de dinsdag uitgekomen Nota heroverweging rijksuitgaven, waarin onder meer als bezuini gingsmogelijkheid wordt ge noemd af te zien van „de voorge nomen verplaatsing van de aan gewezen overige onderdelen van de Centrale Directie (van de PTT) naar Groningen." Hij rea geerde levendig, vond het vreemd dat hij als belangheb bende de tekst nog niet onder ogen had gekregen maar be streed dat de post misschien te laat was bezorgd. Als zijn voorlopige oordeel gaf hij dat „ik me kan voorstellen dat we niet gaan spreiden als er be zuinigd moet worden, aldus er gens werkloosheid opheffen, maar tegelijk ergens anders werkloosheid laten ontstaan." Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer heeft onlangs aangekon digd een onafhankelijke com missie te zullen benoemen die een analyse moet maken van de monopoliepositie van de PTT. De commissie staat onder voor zitterschap van drs. Frans Swart- touw van Fokker. Met dit gege ven zei Leenman te verwachten dat het rapport binnen afzienba re tijd op tafel zal komen, „onge veer gelijktijdig met het aantre den van het nieuwe kabinet." Leenman hecht grote waarde aan de uitkomsten van de studie. „Ik vind het van belang als de PTT wat onafhankelijker zou kunnen opereren", zei hij. Bij de aanslui ting van de vijfmiljoenste tele foon op 19 mei hadden zowel Leenman als staatssecretaris Smit-Kroes erop gewezen dat niet alles wat de PTT wilde, ver wezenlijkt kon worden. ROTTERDAM (ANP) - De voorge nomen bouw van een LPG-ter minal van BP en Shell in de Eu ropoort bij Rotterdam is nog ver- BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft achter gesloten deuren een rapport uitgewerkt dat het vangstverbod op haring in de Noordzee moet opheffen. Bovendien wil ze dat nog dit jaar 40.000 ton haring kan worden ge vangen. Indien de ministers van visserij in hun komende raads vergadering, vermoedelijk eind juni in Luxemburg, het met deze visie van de commissie eens wor den zou de Nederlandse haring vloot een groot deel van deze 40.000 ton mogen vangen. Veel kans van slagen lijkt het rap port niet te hebben. De afgelo pen maanden konden de minis ters elkaar niet vinden over een gezamelijk visserijbeleid voor dit jaar. Met name Frankrijk en En geland wensten niets toe te ge ven. Aangezien het vangen van haring in het totaalpakket thuis hoort bleven ook de Nederlandse vissers dit jaar aan de wal. Hypotheekrente per 2 juni 1981 rentepercentages Naam bank: rente vast gedurende afsluit- provisie in met Gem. garantie zonder Gem. garantie opgave bank werkelijk opg bank werkelijk Annuïteiten- hypotheken ABN. 1 jaar 1,5 11,75 12,50 11,75 12,50 5 jaar 1.5 12,0 12,77 12.25 13,05 Amrobank variabel 1.5 11,5 12,04 11,75 12,31 5 jaar 1,5 12,0 12,58 12,25 12,85 Bouwfonds Ned. Gem. 2 jaar 1.5 5 jaar 1.5 12.4 13,45 12,6 13,67 30 jaar 1,5 Leidsche Spaarbank 5 jaar 1,25 12,0 12,54 12,0 12,54 Nationale Nederlanden 10 jaar 1,5 11,9 13,04 12,1 13,27 Postgiro en Rijkspostspaarbank 5 jaar 1 11,7 12,50 11.7 12,50 Rabobank Leiden variabel 1,25 11,25 11,77 11,25 11,77 Westland Utrecht standaard 5/10 jaar 2 12,4 13,70 12,6 13,93 Leven hypotheken 10 jaar Centraal Beheer 11,9 12,44 11,9 12,44 Ennia 5/10 jaar - 11,9 12,44 11,9 12,44 Levensverz. aangesl. 5/10 jaar 12,44 bij N.V.L. 11,9 11,9 12,44 Nationale Nederlanden 5/10 jaar 11,9 12,44 11,9 12,44 Copyright 'vereniging eigen huis' te Amersfoort der op losse schroeven komen te ■taan bp ovenveegt ernstig uit het projekt te stappen en deel te nemen in een LPG-terminal in het Sloegebied b(j Vlissingen. Dit heeft BP-directeur ïr N.J. Stenstra gisteren meegedeeld aan de gemeente Rotterdam, al dus haven-wethouder drs. J Rie- zenkamp in een commissiever gadering. BP vindt dat met de re cente kabinetsbeslissing groot schalige aanlanding van LPG op twee plaatsen (Sloegebied en Eu ropoort) toe te staan teveel on duidelijkheid is ontstaan over de kansen van de voorgenomen BP- Shell-terminal Naast de problemen met BP wor den de lagere overheden in de Rijnmond ook geconfronteerd met de problemen rond Oxirane Chemie Dit bedrijf wil via de BP/Shell-terminal LPG aanlan den, maar moet (in ieder geval tijdelijk) een alternatief voor die aanlanding hebben als de termi nal niet doorgaat Dat moet voor 18 juni bekend zijn in verband met de investeringsbeslissing van Oxirane. Het bedrijf ziet an ders van deze en nog andere plannen (investtenngen tot een bedrag van 700 miljoen gulden) af met ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid. In de commis sie-vergadering werd gisteren door Riezenkamp een voorstel op tafel gelegd Oxirane tijdelijk zelf. dan wel via Esso, de extra 15.000 ton LPG per jaar aan te la DEN HAAG (ANP) - Ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de pakketpost in ons land overhandigde de di recteur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, gistermid dag. twee jubileumpaketten aan voorzitter Dolman van de Tweede Kmer en voorzitter Thurhngs van de senaat. De pakketten waren met een postkoets en onder begelei ding van een muziekkorps naar het Binnehof vervoerd De pakketten waren in de mid daguren verzonden vanuit het PTT-opleidingscentrum in Wassenaar door drs. A. van Ommeren, de hoofddirecteur post. In een toespraak voor de vakpers en andere geno digden ging hp niet alleen in op de historie van de pakket post. maar ook op nieuwe ontwikkelingen Goed jaar Voor Concordia Verzekeringen is 1980 als geheel een goed jaar ge weest De omzet steeg van ruim f 137 min naar f 145.5 min Het verzekerde kapitaal bij de le venmaatschappij nam met 8 pro cent toe van ruim f3.748 min tot f 4 048 min Het grootste deel van de stijging kwam voort uit het in dividuelc bedrijf, zo blijkt uit het jaarverslag. De bijschrijving van winst op de individuele polissen werd opgevoerd van f25 tot f 26.50 per f 1000 verzekerd be drag. 1270.00 1270,00 DONDERDAG 11 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN NMB Oicrm I Pakhot BINNENLANDSE AANDELEN 115.50 115.50 5.50 6.00b 29.00 28,50 51.70 52.90 4400.1)0 4300,0c BELEGGINGS INSTITUTEN 12M.00 126! 47.00 32.80 GOUD EN ZILVER Goud onbrw 3M7I) - Jva Zilvw onbrw 787 - 8»o BUITENLANDS GELD 109 AO 112.60 1300.00 AMSTERDAM - Het Damrak heeft donderdag de weg omhoog ingeslagen Dit gebeurde vrijwel over de gehele Unie, waarbij de koersen voortdurend stegen. Als belangrijke oorzaken werden ge noemd de langzaam verder da lende rente en het herstel voor de rioll.ir i KM blit-f ,im« n met I at naaam achter Van de internationale aandelen lag Akzo bijna 1.— hoger op 26.- Kon Olie ging ruim 1.- vooruit op 84.30 en Unilever trok ze ventig cent aan op 144.30 KLM was ongeveer 1.- beter op 133.80 De beurs is erg be nieuwd naar de donderdagmid dag te publiceren jaarcufers. Phi lips en Hoogovens waren goed prijshoudend De bankaandelen zaten duidelijk in de lift Mid denstandsbank steeg 3.50 tot 157.50 en de ABN 4,- tot 284.- Amrobank was ƒ1,40 ho ger op 52.50 Ook voor de verze- kenngswaarden golden wat ho gere prijzen. De bouwers lagen er vast bij HBG liep hierbij voor op met een winst van 1,50 op 69.20 en Bos Kalis trok twee kwartjes aan tot 82,-.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25