Ook =*t=- volbloed BMW Blik in de weekbladen Britse fabriek bouwt auto van een op veertig HP rs?. samengesteld door Koos Post Vijf miljoen Fiats 127 Opel komt volgend jaar met kleine voorwiel- aandrijver Proto type van Fords stads auto KLSEVIERS ixn DONDERDAG 11 JUNI 1981 BMW heeft vorig jaar bijna net zoveel winst geboekt als in het recordjaar 1979. Ondanks alle ellende in de autobran che. Het is nauwelijks meer te geloven dat datzelfde BMW nog niet zo bar lang ge leden op de rand van de af grond balanceerde. Toch moest zo'n twintig jaar terug een ingrijpende verandering van modellenpolitiek het Beierse merk van een echec redden. Dat dat voortreffelijk is gelukt weten we nu. Vooral op het gebied van de grotere auto's staat BMW ijzersterk. Maar voor een groot deel is de kracht van de huidige positie ook te danken aan het succes van de kleine karretjes. Eerst was dat de 1600-twee deurs, het sportieve wagentje dat velen zo diepgaand aan sprak. Negen jaar heeft dat model - met de latere 2-liter varianten - het uitgehouden. In 1975 besloot de directie deze 2-serie te laten aflossen door de 316. 318. 320 en 320i. Een tikkeltje minder sportief dan de voorgangers maar wel met een grein meer comfort. Deze nieuwe 3-serie (later naar boven uitgebreid met een 6- cilinder motor in de 320 en 323i) is een schot in de roos gebleken. Ondanks zijn niet geringe prijs. "Maar men krijgt veel waar voor dat geld", schreef ik een kleine zes jaar geleden. Velen dachten er net zo over. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van BMW heeft een model de produktie van een miljoen exemplaren overschreden. Kortgeleden is men in Beieren welgemoed aan het tweede miljoen "drietjes" begonnen. Het bereiken van die miljoen mijlpaal viel ongeveer samen met het verschijnen van de jongste loot aan deze drie- stam: de 315. Tijdens een persconferentie ter gelegen heid van de personenauto- RAI in februari jongstleden werd zijn komst al aangekon digd maar het heeft tot nu ge duurd alvorens hij in de showroom kwam te staan. De serie was in de loop der ja ren als het ware iets opge schoven. De laagst genum merde, de 316, was al uitge rust met een 1800 cc motor met een vermogen van 90 pk. Dezelfde krachtbron die men in de 318i kan vinden. Maar daarin heeft men het vermo gen kunnen opvoeren tot 105 pk. Dus was er aan de "bodem" van de serie ruimte gekomen om weer eens terug te grijpen naar de bij BMW zo bekende, vertrouwde en betrouwbaar gebleken 1600 cc motor van 75 DIN-pk. En die zit nu in die nieuwe 315 Er is ook uiterlijk enig verschil met de 316. Wat minder chroom. Geen halogeen-kop lampen. Een niet van binnen uit verstelbare buitenspie gel. En nog enkele in feite vrij ondergeschikte zaken. Het belangrijkste verschil schuilt onder de motorkap. Toevallig heb ik dat verschil goed kunnen ervaren. BMW Nederland in Den Haag kon namelijk de met mij gemaak te afspraak voor de 315 niet volgens de letter nakomen. De beloofde wagen was niet op tijd gereed. Daarom kreeg ik voor korte tijd een 318i mee. Een machtig stuk mechaniek met een als een spinnend katje snorren de krachtbron die dank zij zijn elektronische inspuiting onder alle omstandigheden soepel zijn werk bleef doen. Maar wat mij het meest van al les opviel was toch de betrek kelijke zuinigheid van de wa gen. Zo'n zes jaar geleden schreef ik dat men blij mocht zijn als men met een 316 één op tien zou kunnen halen. Toegegeven, ik heb uiterst rus tig gereden met die 318i. In feite niet overeenkomstig het pittige karakter van de auto (met een top boven de 170 km per uur). Maar dat alleen kan toch niet de verklaring zijn dat ik aan de benzinepomp tot één op 11,5 kwam. De technici hebben duidelijk niet voor niets hun aandacht op zuiniger motoren gericht gehad. Dat bleek mij ook bij de test met de 315. Vijfduizend gul den goedkoper dan de 318i. met 200 cc minder cilinderin houd en 30 paardekrachten minder vermogen. Met de vroegere BMW's met 1600 cc motor moest ik bijzonder op mijn tellen passen als ik één op tien wilde halen. Dan moest ik al mijn snelheidsin stincten op een laag pitje plaatsen. Met deze 315 (op papier dezelf de motor) bleek dat geen moeite. Goed, ik heb niet het onderste uit de kan willen vissen, maar zelfs zonder een sponsje onder het gaspedaal of andere trucjes die in zui- nigheidsritten schering en in slag zijn haalde ik toch de één op 11,9.. Toen BMW in eerste jaren ze ventig met de 1502 op de proppen kwam een wat uit geklede versie van de 2-serie tegen een tamelijk zacht prijsje betekende dat het begin van het einde van dit model. Kort daarop werd de 3-serie geïntroduceerd. Nu de 315 is gelanceerd krijgt men de neiging te verwach ten dat deze geschiedenis zich zal herhalen. Maar BMW's woordvoerder Jan Evert van Seggelen heeft mij met nadruk verzekerd dat dit niet het geval is: "De 315 is gewoon een afronding van de 3-serie naar beneden. Om het publiek een handje te helpen de overstap naar ons merk te maken". Trouwens, de 315 is ook geen echt koopje. Weliswaar dui zend gulden goedkoper dan de 316 maar dat betekent dat men er toch nog altijd 21 mil le voor moet neertellen. Dat bedrag moet men dus betalen voor de "goedkoopste" BMW Dat is slechts de constatering van een feit, niets denigre rend. Want ook deze 315 is een echte BMW, Dat wil zeg gen een auto met voortreffe lijke rij-eigenschappen en een prettige hoeveelheid comfort. Dat laatste wordt gevormd door rust in de be sturing. goede wegligging en minimaal geluid. Helemaal geluidloos is deze 315 ook niet. Dat is geen enkele mid denklasser Maar het is een lekker zoemend geluid dat de motqg maakt. Oneffenheden in het weg dek komen nauwelijks naar boven in de cabine en zelfs op topsnelheid (ruim boven de 150 kilometer per uur) is het nog aangenaam toeven m deze BMW Goede stoelen, gemakkelijke schakeling, kostelijk directe besturing, het zijn de feiten die ik jaren geleden al noem de om het plezier te onder strepen waarmee ik de 316 had gereden. Plezier dat ik in deze 315 bijna volledig heb teruggevonden. Het Beierse merk heb ik meer malen arrogant genoemd. Het verbluffende gemak waarmee het zijn produkten heel hoog prijst heeft mij tel kens weer verbaasd. "Zeker, we zijn duur", geven ze grif toe. "Maar niet té duur. Alle waar is naar zijn geld", voe gen ze er zonder blikken of blozen aan toe. De ruimte achterin is bij deze 315 net als bij de hele 3-sene verre van royaal. Ik miste een handgreep boven het rechter portier. En het feit dat de ach- terraampjes niet meer open kunnen vind ik een gemis ook al beweert BMW dat de ventilatie voldoende is. Maar dat zijn de weinige op merkingen die ik kan plaat sen. Ik heb persoonlijk het verschil tussen de 318i en de 315 goed kunnen constate ren Maar wie zal die auto's zo vlot achter elkaar kunnen ry- den^ En zonder die ervaring blijft de 315 een machtige au to. Niet goedkoop. Maar wel goed voor een fiks stuk ryple- Ford heeft een "denk-tank" bij Ghia in Turijn. Daar heeft men nu het prototype van een ééncilinder stadsauto uitge broed. Een wagentje op drie wielen met twee zitplaatsen in tandemopstelling zoals eens bij de legendarische Mes- serschmidt. De gestroomlijnde vorm van het stadswagentje levert een bij zondere zuinigheid op en een relatief hoge snelheid. Het ontwerp zou in stadsgebruik niet meer verlangen dan één op 33,3. Hel is mogelijk de 12 pk. 200 cc luchtgekoelde benzinemotor die het enkele achterwiel aandrijft - te vervangen door een elektromotor of an dere krachtbronnen die op dit moment door Ford worden onderzocht. Pedalen en besturing zijn het zelfde als in een normale per sonenauto. Met uilzondering van de achteruit. Die wordt in werking gesteld door het indrukken van een beveiligde knop, welke een elektromotor bedient die op het achterwiel is aangesloten. De wagen weegt 350 kilogram heeft een lengte van 3,28 me ter en een breedte van 1.43 meter. Zoals het wagentje nu is kan het de weg nog niet op. "In zijn huidige vorm voldoet de Cockpit niet aan alle wettelij ke veiligheidsaspecten", geeft men in Turijn toe. "Maar er kan redelijkerwijs worden aangenomen dat in een tijd van energiebeperking de hui dige wetgeving zal worden aangepast". De fabriek is gloednieuw. De eerste auto moet nog van de band komen. Toch zijn er al honderden stuks besteld. Waaraan is die verrassend grote belangstelling te danken? Aan het feit dat die auto naar verwachting een gemiddelde van één op veertig(l) zal kun nen halen. Als men dat verge lijkt men de gangbare model len en de daarin genoteerde verbruiken dan kan men zich de lawine van bestellingen voorstellen. Want de nieuwe Engelse auto- fabriek "Wainwright Motor Company" gaat geen kleine karretjes bouwen. Integen deel. De "Butterfly" zoals de auto gaat heten - zal plaats bieden aan zes perso nen: drie naast elkaar voorin en drie achterin. Deze "But terfly" gaat 7000 pond kos ten. De wagen heeft vier deuren met grote kofferruimten voor en achter. Dat is mogelijk omdat het nu nog geheime wapen - de motor midden onder de wagen wordt ge monteerd. De kleine één-liter motor zou niet groter zijn dan een flinke diplomatenkoffer. Deze motor - ontworpen door Frederick Stidworthy loopt op benzine met het zeer lage octaangehalte van 87. Dat is praktisch zonder enige loodtoevoeging. Stadsver- bruik zou 1 op 30 zijn, gemid deld gebruik dus 1 op 40 en bij constant 90 kilometer zou zelfs 1 op 43 zijn te halen.... Een grote onderhoudsbeurt is slechts om de 75.000 kilome ter of eens in de vier jaar no dig. De fabriek zegt ervan: "Het zal de eerste automotor zijn die een levenlang mee gaat". Nog een bijzonderheid van de ze kunststoffen auto: binnen drie minuten kunnen het stuur en de pedalen van links naar rechts worden ver plaatst. De fabriek is begonnen met c-en particulier stichtingskapitaal van acht miljoen pond. Aan het hoofd van het bedrijf staan elektronisch ingenieur Basil Wainwright en de voor malige Raleigh-adviseur Maurice Reynolds. Zij verwachten dat er zo'n vier honderd nieuwe banen zul len worden geschapen en dat er een aanzienlijke opleving zal zijn in de toeleveringsbe drijven. De fabriek van Wainwright Mo tor Company staat in Red- ditch-Worchestershire. Flat verwacht in september de vijfmiljoenste 127 te produ ceren. Dat zou dan ongeveer tien jaar na de introductie zijn. Het kleine kittige wagentje van Fiat heeft destijds een feestelijk onthaal gekregen. Het werd in februari 1972 tot "Auto van het jaar" gekozen. Dat stimuleerde de vraag fiks en reeds na drie jaar was het eerste miljoen vol- gemaakt. Er zijn vele varianten op de oorspronkelijke uitvoering gevolgd: een driedeurs in 1972, de vierdeurs vier jaar later en in 1978 kwamen daar nog een sportieve ver sie en een bestelautootje bij. En begin dit jaar was er in eens de Fiat 127 diesel. Tien jaar na de geboorte is de 127 nog steeds een goed mee draaiend karretje. Zijn for mule (dwarsgeplaatste mo tor, voorwielaandrijving, onafhankelijke wielophan ging) komt men nu ook bij vele concurrenten tegen. Opel zal - waarschijnlijk twee de helft volgend jaar - met een kleine voorwielaandnj- ver op de markt komen. Het wagentje zal worden geas sembleerd in de fabriek die thans in de Spaanse stad Za- ragossa wordt gebouwd Ook de mannen van Opel heb ben het Japanse lesje ge leerd: het assemblageproces in Zaragossa zal voor 95 pro cent zijn geautomatiseerd. En daarmee zal de fabriek de modernste ter wereld zijn. Nog een nieuwtje van Opel: de Kadett is nu ook verkrijgbaar met automatische transmis sie. De in de Kadett geplaat ste automaat is speciaal voor dit op de voorwielen aange dreven model ontworpen. Een nieuwe vleugel-oliepomp, een glad functionerende kop pelomvormer en drie versnel lingen zorgen voor een doel matige krachtoverbrenging van het motorvermogen waardoor het altijd iets hoge re benzineverbruik tot het minimum beperkt blijft. In het stadsverkeer zou de auto maat zelfs nog iets zuiniger zyn. De meerprijs voor deze auto maat - leverbaar op de 1.3 li ter motoren - bedraagt 1814 gulden. De Haagse Post heeft deze week een uitgebreid verhaal dat veel feiten geeft over de hegemonie van de oliemaatschappijen Shell en Esso. Deze twee bedrijven verrijkten zich dc afgelopen vijf tien jaar al behoorlijk aan de ex ploitatie van Nederlands aard gas, maar staan nu ook goed georganiseerd klaar om aan de omschakeling op kolenstook te verdienen. Een omschakeling die nodig is omdat olie steeds duurder wordt en men voorzich tiger wordt met het opstoken van de Nederlandse gasbel. Volgens de Haagse Post hebben overheid en elektriciteitsbedrij ven veel te lang gewacht met in spelen op de grotere behoefte aan kolen. Dc oliemaatschappij en zijn wat dat betreft slagvaardi ger geweest. Exxon (de Ameri kaanse eigenaar van Esso) heeft al immense voorraden kolen in de Verenigde Staten opgekocht. Exxon is met onderzoek naar methoden om kolen te vergassen of ze vloeibaar te maken ook zeer ver gevorderd. De Haagse Post komt tot dc con clusie dat over tien jaar Neder land nog veel afhankelijker zal zijn van de oliemaatschappijen dan nu. Nü is de "olielobby" nog afhankelijk van de OPEC. straks kan zij zelf haar voorraden grondstof beheren. Het is trouwens onthullend om te lezen hoe (bij de winning van Ne derlands aardgas en de verkoop daarvan naar het buitenland) Shell en Esso zichzelf hebben weten te verrijken door zowel bij de verkoop als bij de aankoop commerciële belangen in het ge ding te brengen. Het artikel over Shell en Esso leest aanvankelijk wat moeilijk, maar is interessant en goed gedocumenteerd. In het weekboek van John Jansen van Galen een verslag van een debat tussen de schrijver Her mans en de literatuurcriticus Jaap Goedegebuure. Het publiek vermaakt zich, maar vindt Z.E. Hermans niet meer zo scherp als vroeger. Eerder bot. Henk Holland schrijft over de his torische vergissing van de PvdA om steeds weer te hopen op een linkse meerderheid. Ook het tu mult rond de Stichting Christo- foor, een organisatie die zich be zighoudft met de opvang van geestelijke gehandicapten. Een van de direkteuren zou zich ille gaal hebben verrijkt. De Haagse Post viert ook tien jaar ministe rie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne, met een interview met minister Ginjaar: "Mag ik dt> geluidsemissie van een gras maaier alsjeblieft zelfbepaletC". Verder een artikel over de oplei ding van vrouwelijke soldaten in Amerika. "Sinds een Amerikaan se rechter besliste dat sekse geen beletsel mag zijn om als vrijwilli ger in het leger te gaan. nemen hoe langer hoe meer meisjes dienst". hervormd nederland Hervormd Nederland belicht dc achtergronden van de man die de aanslag op paus Johannes Paulus II pleegde, de Turk Meh- met Ah Agca. Agca pleegde een moord op een Turkse liberale journalist, ontsnapte uit een Turkse gevangenis, verbleef lan ge tijd in Europa en pleegde toen de aanslag op de paus. Een aan slag die hij al eerder had aange kondigd. Hervormd Nederland gaat vooral in op de rol in het geheel van de Turkse MI IP. de Nationale Actie Partij, een uiterst rechtse partij die op haar beurt weer de gewa pende jeugdorganisatie Grijze Wolven heeft opgezet. Daar kwam Agca mee in contact. Het is een organisatie, schrijft de Haagse Post. die kan opbloeien op een voedingsbodem van werkloosheid, een slechte toe komst voor de jeugd en het wo nen in sloppenwijken. "Dan trekt een organisatie die de na druk legt op nationale trots, het streven naai een Groot Turks Rijk(...)". Maar wat precies de aversie tegen de paus heeft ver oorzaakt blijft onduidelijk. Jan Goossensen beschrijft het ge drag van de Nederlandse multi national Deli-Mij uit Rotterdam. Dit bedrijf (dat in Brazilië in de tabakshandel zit) ontliep lange tijd fiscale verplichtingen in dat Zuid-Amerikaanse land. maar kwam daar toch mee in moeilijk heden Uitgebreide "reorganisa ties" waren nodig om de Deli- Mij-praktijken te* "witten". Goos sensen boassert zijn verhaal op gegevens die binnenkort gebun- acia worden aangeboden aan de Tweede Kamer, en die zijn verza meld door het oecumenisch stu die- en actiecentrum voor inves teringen in Amsterdam. Van de acties die dc Tweede Kamdr tot nu toe heeft ondernomen tegen dit soort bedrijven heeft het cen trum blijkens het artikel geen hoge pet op. Verder komt in HN aan het woord de Italiaanse psychotherapeut Piero Ferrucci, die pleit voor "zelfgenezing" van de westerse mens. Ferrucci doelt op de pro blemen die een volledige zeifont- plooing van dc mens kunnen verhinderen. Ook een artikel over de zwarte Afrikaanse schrijfster Bessie Head, inwoon ster van Botswana Ook de situa tie in Botswana wordt belicht. Machthebber Mobutu wordt een rampzalig bewind verweten. MACA71NE Automatisering moet, elke dag Die indruk zou je tenminste kun nen krijgen uit het artikel over de automatisering van dc melk en pluimveehouderij dat Else- viers Magazine deze week als "cover itory" brengt Het blad stelt het toenemende gebruik van computers door boeren aan de orde. Een enkele boer is al zeer ver gevorderd met deze au tomatisering. maar hoe het nu in het algemeen met de automatise ring in het boerenbedrijf is ge steld, daar geeft Elseviers eigen lijk helemaal geen indruk van. Het blad gaat er waarschijnlijk van uit dat de lezer eigenlijk niet in achtergronden is geïnteres seerd, maar gewoon in een ver haal in de trant van: Neeltje 14 heeft geen naam meer, maai al leen een nummer, en zij krijgt haar krachtvoer via de computer enzovoorts. Intussen wordt het wél voorge steld tlsof verdergaande automa tisering van het boerenbedrijf onontkoombaar is. Dat is maar net de vraag Het woord zuivel overschot wordt in het artikel bijvoorbeeld niet genoemd Ook de vraag of schaalvergroting van het boerenbedrijf wel z.o nodig is blijft ongesteld, dus onbeant woord. Over dierenleed wordt soepel heengestapt. Steeds meer mensen, aldus Else viers Magazine, kunnen een dure vakantie niet mi beUk n Hel blad vraagt zich af of de grote vakantietrek misschien voorbij is. Elseviers voorspelt in een .ma lyse van dc formatieperikelcn dat de PvdA behalve haar leider ook een fors aantal programma punten zal moeten inleveren "Van Agt heeft er geen twijfel over laten bestaan dat met name het sociaal-economisch beleid van zijn huidige kabinet in ver sterkte mate dient te worden voortgezet". Een beetje laat maar ach. conserva tisme is tenslotte van alle tijden, geeft Elseviers de Nederlandse regering nog Boot gelijk dat /n tegen een olieboycot van Zuid Afrika is. Zo'n boycot schaadt vooral de buurlanden van Zuid- Afrika. is het voornaamste argu- inrnt Elseviers G. Philip Mok (vroeger redacteur van het Nieuw Israëli tisch Weekblad) belicht de Israë lische aanval op de Iraakse kern centrale. In een commentaar zegt Elseviers dat algemene veront waardiging over de Israëlische actie pas zin heefi als "zij ge paard gaat aan algemene veront waardiging over hetgeen ander landen op nucleair gebied doen( VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland maakt in het ope ningsartikel duidelijk dat binnen de CDA-fractie in de Tweede Ka mer niet veel parlementariërs staan te springen om de PvdA binnen dc regering te halen Van Tijn en Van Weezei komen tot dc conclusie dat er nog zeer veel oud zeer ligt bij de CDA ers Dit gaat terug tot 1973, toen er door toedoen van Jaap Burger een ka binet tot stand kwam dankzij een scheunng in de confessionele ge lederen En later, in 1977. stond een sterke PvdA ook te dringen om in CDA ogen "te bepalen wat er moest gebeuren", zodat alleen een VVD CDA kabinet uitkomst kon brengen Van Weezei en Van Tijn geloven dat veel CDA'crs daarom vastbesloten zijn om. met de verkiezingsoverwinning als ruggesteun, ditmaal van de PvdA te winnen" bij de forma tie. Dit lijkt niet onaannemelijk. Een verwarde Piet Pirijns komt toch tot een indrukwekkende sfeertekening uit het Vietnam na de oorlog De "heropovoedings- kampen" van ex aanhangers van het Zuid-Victnanicse regime (er zijn ook massamoordenaars bij) worden dooi PtrUna bosoi hl maar hij heeft niet de illusie dat hij een goed. representatief beeld krijgt voorgeschoteld "Hoeveel commissies van het Rode Kruis bb. i i, i:«4u n l«M i. Duitse concentratiekampen be zocht'' En hoe luidde hun con clusie ook alweer?" Pirijns bezoekt ook My Lai. het Vietnamese dorp waar de Amen kaansc luitenant Calley twijfel achtige faam verwierf met het uitmoorden van d«- hele bevol king De hele bevolking op twee na. want c-en vrouw en haar kind <i< htp.i vrouw woont, dertien jaar na de gebeurtenissen, nog steeds in Mv Lai. Pirijns spreekt met haar Hij vraagt haar, wanneer z\j naar My La\ is teruggegaan "De vol gende ochtend"zegt de vrouw "Ik wilde mijn vader en mijn broer begratv» Piryn< "Eu u bent hier qewoon gebleven?". De vrouw Natuurlijk De rijst was nip Iemand moest die toch oog- De Tijd was gisteren in Leiden niet verkrijgbaar HENK VEGTKR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11