Israël vernietigt kerncentrale Irak Polen voor nieuwe krachtmeting Voorbereidingen gesprek over wapenbeperking snel op gang Onrust in Iran: president steeds meer in het nauw mm Bombardement voert spanning op Aanslag op raadslid Arabische Liga stemt in met wapenstilstand voor Libanon Verkiezingen Ierland in teken van Ulster en de werkloosheid Frankrijk: Basken niet uitgeleverd Geldmarktrekening: Slavenburg's Bank DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA 9 WARSCHAU (AFP/Reuter) - Het was volgens goedingelichte krin gen in Warschau Brezjnjev zelf die vrijdag namens het centrale comité van de Russische com munistische partij in een brief aan de verenigde Poolse arbei derspartij (de communistische partij van Polen) een 'zeer ernsti ge waarschuwing' liet horen aan het adres van de leiders van deze partij. Brezjnjev verweet de Poolse lei ders, in het bijzonder partijsecre taris Stanislaw Kania en premier Jaruzelski, zich niet in staat te hebben getoond", het hoofd te bieden aan de contrarevolutie". De leiders van Polen hebben vol gens Brezjnjev de controle verlo ren over de massamedia die de zaak van het anti-socialisme steunen en treden niet krachtig genoeg op tegen de steeds meer toenemende anti-Sowjetrussi- sche betogingen. Bresynjev zegt dan in zijn brief dat de Poolse ar beiders gemanipuleerd worden door de "contra-revolutionairen" en voegt hieraan toe dat de Sow- jetrussiche communistische par tij Polen niet in de steek zal laten in de moeilijkheden die het land doormaakt en elk ogenblik be reid blijft Polen hulp te verlenen. In de brief wordt op geen enkele wijze gezinspeeld op eventuele militaire voorbereidingen van de kant van de Russen en ook niet rechtstreeks gezegd dat er wijzi gingen moeten komen in de top van de Poolse communistische partij. Inmiddels is van goedingelichte zijde in Warschau vernomen dat er een vergadering bijeen is ge roepen van de landen van de ver- dragsorganistie van Warschau. De bijeenkomst moet binnen vertegenwoordigers van de di verse landen is niet bekend. Kania en generaal Jaruzelski staan als gematigd bekend en zijn daarom diverse keren aangeval len door de 'haviken' in de Pool se partij. Ook de radicalen, in hoofdzaak afkomstig van een van de twee vleugels van de on afhankelijke vakbond Solidari teit, hebben Kania en Jaruzalski verwijten gedaan. Zij menen dat het tweetal niet genoeg heeft ge daan om de eisen voor nog ver dergaande veranderingen in de Poolse maatschappij in te willi gen. Een groep Poolse intellectuelen reageerde gisteren op de nieuwe crisis met een verklaring waarin gezegd wordt dat er geen alterna tief is voor de koers naar politie ke liberalisatie. De groep waar schuwt voor de 'onberekenbare gevolgen' als het vernieuwings proces teruggedraaid mocht worden. "De afdeling Huta Katowice van Solidariteit (Huta Katowice is een groot staalcomDlex) oefende in een open brief aan premier Ja ruzelski felle kritiek uit op diens 'gebrek aan actie' en wees in dit verband op de zeer slechte eco nomische situatie in Polen. Van hun kant eisten de leden van Solidariteit, werkzaam in de staalfabriek Lenin in Krakow, het onmiddellijke ontslag van minister van justitie Jerzy Bafia en de Poolse procureur-generaal. Beide mannen worden door de vakbondsleden beschouwd als zijnde voornamelijk verantwoor delijk voor de vertraging bij het onderzoek naar de incidenten in Bydgoszcz van 19 maart. De Poolse vakbondsleider Leeh Walesa noemde gisteren in Genè- ve de toestand in zi]n land "moei lijk maar niet hopeloos". Hij is inmiddels naar Polen terugge keerd. De landen van het Sowjetblok stel len zich bij de perskritiek op Po len niet in één lijn op achter de Sowjet-Unie. Tsjechoslowakije. Bulgarije en Oost-Duitsland val len de Russische pers direct bij. maar Hongarije en Roemenie zijn wat terughoudender. De vo rige week nog sloot Hongarije zich aan bij het standpunt van Joegoslavië dat elke communi- sche partij onafhankelijk van Moskou moet kunnen opereren. Ook president Ceausescu van Roemeniè liet de vorige week nog weten dat de Polen hun ei gen zaakjes moeten opknappen. JERUZALEM, BAGDAD, WASHINGTON (GPD) Negen Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben zondagavond Iraks vrijwel voltooide kerncentrale Osirak, bij Bagdad, to taal vernietigd. TEHERAN (Reuter) - In Tehe ran hebben moslim-demon stranten gisteravond betogin gen gehouden waarby vooral president Bani-Sadr het moest ontgelden. Er werden leuzen geroepen als "dood aan Bani-Sadr" en portretten van het staatshoofd werden verscheurd. In verscheidene delen van de stad waren op de dag al schoten gehoord en Volgens de Franse televisie is bij de aanval een Franse technicus omgekomen. Israels actie heeft tot een stroom van negatieve reacties geleid, omdat zij de toch al grote spanning in het Midden- Oosten nog verder zou kunnen aanwakkeren. Amerikaanse zegslieden achten het niet waar schijnlijk dat grote hoeveelhe den radio-activiteit zijn vrijgeko men, maar de VS hebben Irak hulp toegezegd om de stralings activiteit nauwkeurig te kunnen vaststellen. Iraks reactor was, met onder meer Italiaanse bijstand, voornamelijk door Frankrijk geleverd. Zij zou uitsluitend voor wetenschappe lijk onderzoek bestemd zijn, doch van Israëlische zijde wordt beweerd, dat Irak bepaalde vei ligheidssystemen, die de Fran sen met het oog daarop hadden aangebracht, hadden verwijderd, zodat de reactor plutonium zou kunnen produceren. Volgens de Israëlische bekendmaking van het bombardement en Ameri kaanse zegslieden zou de reactor begin juli worden geactiveerd. Israël zegt met het oog daarop juist nu te hebben aangevallen, omdat bij een aanval op een produce rende kerncentrale zeer grote hoeveelheden radioactiviteit zouden zijn vrijgekomen. De centrale werd in de beginfase NAPELS (UPI) Drie gewapende mannen hebben zaterdag een lid van de gemeenteraad van Napels in zijn auto klemgereden en in de benen geschoten. Het slachtof fer, de communist Uberto Siola, is belast met de woningbouw in de Zuiditaliaanse stad, die vorig jaar door een zware aardbeving werd getroffen. Siola is in het ziekenhuis geope reerd. De artsen zeggen dat hij het redelijk maakt. De aanslag wijst in de richting van de Rode Brigades. Dezelfde groep ontvoerde op 27 april een lid van het regionale bestuur van Campania. van de oorlog tussen Irak en Iran al eerder door vliegtuigen aange vallen en beschadigd. De Irake zen zeiden toen dat de Phantom toestellen, van Iraanse kente kens voorzien, uit Israël kwa Hoewel Irak niets heeft meege deeld omtrent de omvang van de schade wordt te Bagdad ver klaard dat de wetenschappelijke ontwikkeling niet door het bom bardement achterop zal raken. De Israëlische kerngeleerde Yu- val Ne'eman meent dat wanneer de reactor is vernield, inclusief de reactor-kern, Irak van voren af aan zal moeten beginnen, een tijdverlies van minstens drie jaar. Spoedbijeenkomst Irak heeft inmiddels om een spoedvergadering van de Arabi sche Liga gevraagd. De bijeen komst, op het niveau van minis ters van buitenlandse zaken, zou in Beiroet moeten plaatsvinden. De internationale reacties op Is- raëls aanval waren onmiddellijk, scherp en negatief. In Washing ton sprak een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van „een zeer ernstige kwestie en een re den voor de grootste bezorgd heid". Behalve de door Franse bron ge melde technicus, blijkt uit de verdere berichten niet dat er meer buitenlandse slachtoffers zijn gevallen. Israëls premier Be gin zei dat juist met het oog daar op een zondag voor de actie was uitgekozen. Frankrijk heeft on geveer 150 technici bij de reactor aan het werk. Zij waren eerst eind april naar Irak terugge keerd, nadat zij met het oog op de vijandelijkheden tussen Irak en Iran waren geëvacueerd. Ook nabije Russische installaties zou den geen schade hebben opgelo pen. Het Franse kernproject Osirak. op zo'n twintig kilometer van Bag dad, werd al eerder aangevallen. Saboteurs (Israëlische, zeggen de Irakezen) hebben in april 1979 de kern van de reactor opgebla zen vlak voordat die van een op slagplaats aan de Franse Middel landse Zeekust naar Irak zou worden gebracht. Dat bezorgde de Fransen een achterstand van enkele maanden. In juni 1980 werd in Parijs een Egyptische kerngeleerde die voor de Fran sen aan het project in Irak werk te, vermoord. In augustus van het vorig jaar dreigde een organi satie die zich aandiende als „Be waker van Irans Islamitische re volutie" met vergeldingsmaatre gelen tegen vijf Franse bedrijven die aan Iraks kernreactor werk ten. In Frankrijk rezen ook ernstige protesten tegen het regeringsbe sluit om Irak van hoogverrijkt uranium te voorzien als brand stof voor de reactor. Volgens de Fransen kon dit gebeuren omdat Irak het non-proliferatie verdrag had getekend en het project nauwkeurig werd gecontroleerd door het Internationale Agent schap voor Atoomenergie. De aankomst van de Arabische ministers weekeinde een wapenstilstand voor dit land overeenkwamen. zij tijdens het pinkster- TURKEY 300 dit kaartje toont de plek waar de kerncentrale van Irak is gelegen: vlakbij de hoofdstad Bagdad. Negen Israëlische gevechtsvliegtuigen ver nietigden zondagavond deze centrale. r-par- BEIROET (UPD- tijencommissie van de Arabi sche Liga voor Libanon heeft gisteren bekendgemaakt dat alle partijen die bij het con flict in dat land betrokken zijn, hebben ingestemd met een algemene wapenstil stand. Dit werd bekendgemaakt door president Elias Sarkis van Li banon, die de vergadering die de vier-partijencommissie zondag en gisteren in Beited- din ten zuiden van Beiroet heeft gehouden, heeft voort- gezeten. "De commissie heeft er nota van genomen dat alle partijen met een wapenstilstand voor het gehele gebied van Liba non hebben ingestemd", al dus een verklaring na de ver gadering van de uit Saoedi- Arabië, Syrië en de Arabi sche Liga bestaande commis- De commissie maakte voorts bekend dat zij zou blijven bij eenkomen om te proberen een duurzame vrede in Liba non en beëindiging van de bijna zeven jaar oude burger oorlog in dat land te berei ken. DUBLIN (AFP) - De kiezers van de Ierse republiek zullen op 11 juni naar de stembus gaan om een nieuw parlement te kiezen na een campagne die in het teken stond van de toestand in Noord- Ierland en van de grote werk loosheid. Premier Charles Haugney. wiens partij, de Fianna Fail, de absolu te meerderheid in de 166 leden tellende volksvertegenwoordi ging heeft, besloot op 21 mei het parlement te ontbinden nadat de oppositie hem "gebrek aan be sluitvaardigheid" had verweten. Haugney werd in december 1979 premier toen hij Jack Lynch op volgde die na verloren tussen tijdse verkiezingen aftrad. De re geringsmeerderheid was toen te ruggelopen van 20 naar 19 zetels. Alvorens te besluiten tot het uit schrijven van vervroegde verkie zingen verkeerde de premier in tweestrijd: de grote politieke on rust in de Britse provincie Noord-Ierland zou volgens velen naar de republiek kunnen over slaan. Anderzijds speelde de gro te ontevredenheid over de hoge inflatie (20 procent) en de grote werkloosheid (11 procent) de op positie in de kaart. De republikeinse beweging heeft negen gevangenen van het Ierse Republikeinse leger en het Ierse Nationale Bevrijdingsleger kan didaat gesteld, onder wie de vier die in de Maze-gevaneenis bij Belfast hun hongerstaking voort zetten. De gevangenen konden kandidaat gesteld worden omdat de inwoners van Noord-Ierland als zij dat wensen aanspraak kunnen maken op de Ierse natio naliteit. PARIJS (AFP) - Premier Pierre Mauroy van Frankrijk heeft zon dag te kennen gegeven dat de militante Basken die in Frank rijk verblijven, niet aan Spanje zullen worden uitgeleverd Spanje heeft om hun uitlevering verzocht. Premier Mauroy zei dat "er geen sprake van is dat Baski- sche terroristen vanaf Frans grondgebied opereren" De Franse regering, aldus Mauroy, zal zeker krachtige maatregelen nemen. "Maar het bestrijden van de terroristische activiteiten op Franse bodem en uitlevering zyn twee verschillende dingen". De activiteiten van de Baskische guerrillastrijders vormen een van de twistpunten tussen Ma drid en Parijs Spanje VMfvUt Frankrijk dat het dient als basis voor de Baskische terreur. ADVERTENTIE Rente. 10V4% Minimum saldo, f 5.000,- Opzegtermijn: 3 maanden Bij opname binnen de opzegtermijn wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekke lijk als u wel de geldmarktschommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuhere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij-het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan uw tegoed is altijd mogelijk. Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 Hoofdkantoor Coolsingel 63. Postbus 1( Rotterdam, telefoon 010-695911 U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank WASHINGTON (Reutcr/AFP) De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie zullen de komende we ken in Washington voorberei dende besprekingen beginnen om een basis te leggen voor de onderhandelingen over een be perking van de kernwapens in Europa later dit jaar. Dit heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zondag meege deeld. Amerikaanse en Russische rege ringsfunctionarissen zullen el kaar geregeld ontmoeten tot sep tember wanneer de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig een ontmoeting zal hebben met zijn Russische collega Andrei Gromiko. Haig liet journalisten zaterdag weten dat hij en Gromiko elkaar in New-York zullen spreken om een datum vast te stellen voor het officiële begin van de onder handelingen over de kernwa pens in Europa. Verwacht wordt dat de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken belast met Euro pese aangelegenheden, Lawren ce Eaglcburger. en Alexander Bessmertnyk, de tweede man van de Sowjet-ambassade in Washington, komende week een eerste voorbereidend gesprek zullen voeren. Bij opening van onderhandelingen over de middellange-afstandsra ketten in Europa zal de Sowjet- Unie de ontwikkeling van nieu we wapens en dc installering er van stopzetten. Dit heeft Vadim Zagladin, lid van het centraal co mité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, ge zegd in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad "Der Spiegel". Zagladin bevestigde dat Moskou voorstander is van het verande ren van Europa in een kernwa- penvrije zóne De plaatsing van SS-20 raketten was volgens hem nodig voor de Sowjet-Unie om Amerikaanse systemen die in Europa zijn opgesteld bij te blij ven. Er was een antwoord nodig omdat de SS-4 en SS-5 systemen totaal verouderd waren en daar om zijn ze gemoderniseerd, al dus Zagladin. In afwijking van de recente aanval len op de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt in de Sowjet-pers. prees Zagladin de Westduitse leider als een realist en als iemand die een belangrij ke bijdrage leverde aan de Oost- West-betrekkingen. Een realisti sche leider als Schmidt zou als de realiteit dat eist, zijn steun voor de NAVO-plannen tot sta tioncring van nieuwe kernwa pens wel eens kunnen intrekken, zo geloofde hij. Zagladin gaf overigens geen ver dere bijzonderheden over de voorgestelde stopzetting van ontwikkeling van nieuwe wa pens. De Amerikaanse generaal Bernard Rogers, de opperbevelhebber van de NAVO, is bezorgd over neutralistische ontwikkelingen in Europa en over de herleving van de anti-kcrnbomdemonstra- ties in Groot Bnttannic. West Duitsland en Nederland In een zondag gepubliceerd vraagge sprek noemt de generaal mensen du- protesteren tegen kernwa pens "naicf". En neutralisme speelt volgens hem slechts de Sowjet-Unie in dc kaart revolutionaire gardisten moesten zelfs een keer ingrij pen met traangas om de beto gers uiteen te drijven. Het ge weld in Teheran barstte los nadat het openbaar ministe rie een verschijningsverbod oplegde aan zes kranten, waaronder islamitische repu bliek die aan de kant van pre sident Bani-Sadr staal De president reageerde op het verbod met een oproep om te demonstreren tegen wat hij noemde een poging om een dictatuur in Iran te vestigen Bani-Sadr richtte zich daarbij vooral tegen dc mohamme daanse geestelijkheid die een overheersende positie bin nen de regering heeft. De Iraanse leider Chomeini heeft maandag president Ba ni-Sadr scherp veroordeeld om diens verzet tegen het be sluit van de procureur van de revolutie zijn krant te verbie den. Chomeini noemde Bani- Sadr echter niet bij naam. In een toespraak in Teheran zei hij dat "degenen die zich te gen het parlement verzetten" hetzelfde lot kunnen onder gaan als de ex-sjah "Houdt uw oren goed open", zo begon Chomeini, "omdat ik het lot van de sjah zal doen kennen aan degenen die cor ruptie willen propageren, die spanningen scheppen, die zich verzetten tegen de pro cureur, tegen het parlement of tegen andere machtsorga nen". De geestelijke leider sprak daarbij van "dictatuur" en "verzet tegen de islam". "Als de procureur volgens de wet wenst te handelen en men aanvaardt dat niet, dat heet het juist dictatuur", zo voegde Chomeini eraan toe President Bani-Sadr had gister morgen in Teheran zelf een blaadje doen verspreiden, na dat zijn dagblad door de auto riteiten was verboden Nu zijn krant verboden is, schijnt president Bani-Sadr van Iran zich voortaan met pamfletten en bandopnamen te willen richten tot zijn land genoten. Nauwelijks tweeë neenhalf jaar na de val van de sjah heersen er in Teheran weer toestanden die sterk herinneren aan de dagen van de omwenteling in de laatste periode van 1978. Het wordt steeds duidelijker dat er in de komende weken niet alleen over het lot van Bani-Sadr, maar ook over dat van Irans "sterke man", aja- tollah Ruhollah Chomeini be slist zal worden. Tot dusver heeft de 82-jarigc Chomeini altijd een middenpositie in genomen tussen de twee gro te kampen waarin Iran is ver deeld. Hij poogde voortdu rend te bemiddelen tussen Bani-Sadr en de party van de islamitische republiek Maar uit zyn jongste verklarin gen valt op te maken dat Cho meini nu voor de party van de islamitische republiek heeft gekozen. Bani-Sadr heeft weliswaar steeds be klemtoond dat hy zich nooit tegen de ajatollah zal keren, maar die uitlatingen moeten toch eigenlyk als tactische manoeuvres worden opgevat De Iraanse president heeft zi< h met zijrl oproep UH vr zet nu duidclyk tegen de lei der van de revolutie gekant. Dit betekent dat er een machts strijd is ontstaan tussen de twee populairste mannen van het land. Ook al zouden de gemoederen de komende da gen wat bedaren, dan nog blijven de tegenstellingen zo groot dat het smeulende vuur elk ogenblik weer fel kan op laaien Bani-Sadr wil blijkens zyn uitlatingen het beslissen de politieke gevecht in Iran zelf uitstellen tot na de oorlog met Irak, maar of hem dit lukken zal blijft zeer de vraag Dit keer gaat het echter niet om een stryd tussen een kleine oligarchie die de macht bezit en de gehele Iraanse bevol king. maar om dc mogelijk heid van een burgeroorlog waarvan het resultaat nog volstrekt ongewis is De par ty van de islamitische repu bliek controleert nu t het parlement, dc regering en het justitiële apparaat, maar ook circa 100 000 revolutio naire gardisten en andere mi litairen eenheden die op een zekere steun onder de bevol king kunnen rekenen De aanhangers van president Bani-Sadr bezitten nog veel wapens die in de dagen van de opstand buit zyn gemaakt en kunnen volgens hun zeg gen rekenen op dc steun van het grootste deel van dc be volking. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9