F okker verkoopt F-28 in Amerika Pinkster v erkeer veroorzaakt 100 km file Kamerleden op de bres voor referendum Rioja 1975 i um- Heroïnesmokkel in FS beloopt miljard Protest tegen Amicales Echtgenoot aangehouden in moordzaak Heemskerk CotoVintage Manifestatie tegen aanleg Markerwaard Ruim twintig doden op Nederlandse wegen DINSDAG 9 JUNI 1981 CE Burgers niet laten besluitenmaar wel mening vragen DEN HAAG (GPD) - Er moet een referendum, een volks raadpleging, gehouden wor den over de vraag of er in Ne derland behoefte bestaan aan- ....een referendum. Dat stelt het Nationale Actiecomité Re ferendum in een petitie aan Tweede en Eerste Kamer. Het comité vindt dat in ons land de mogelijkheid van een refe rendum moet worden inge voerd. Geen volksraadpleging waarbij de burgers beslissen over een bepaalde zaak, maar een consultatief referendum, waarbij slechts de mening van die burgers wordt gevraagd. Keierenaa zouden gehouden moeten worden over aangele genheden van groot nationaal belang, zoals kwesties van energiebeleid, sociale zeker heid, sociaal-economische vraagstukken of andere kwes ties die langs de normale poli tieke weg moeilijk oplosbaar zijn. Het referendum is een goed mid del om het politieke burger schap te activeren, stelt het co mité. De gewone algemene verkiezingen zijn ontoereikend om dit burgerschap tot gelding te brengen. Een referendum betrekt de burgers op directe r bij het overheidsbeleid. Voorts voegt het een nieuw con trole-element toe, vergroot het de spreiding van politieke macht, helpt de politieke ver vreemding tegen te gaan en versterkt de maatschappelijke In 1971 bleek bij een onderzoek al dat 61 procent van de onder vraagden voor een referendum is. Vanuit de politiek zijn altijd veel bezwaren geuit, volgens het comité omdat daar de nei ging leeft democratie te ver eenzelvigen met representatie ve democratie, waarbij de bur gers vertegenwoordigers kie zen die beslissingen nemen. De petitie is ondertekend door 300 mensen waaronder de Eer ste Kamerleden mr. J. Glastra van Loon en mr. J. Vis (beiden D'66), het oud-Tweede-Kamer lid mr. A. Kappeijne van de Co- pello (WD), oud-minister prof. dr. G Veldkamp (CDA), NOS-voorzitter mr. E Jurgens (PPR), het oud-DS'70-kamer- lid R. Nijhoffen de Rotterdam se hoogleraren in de rechten prof. dr. S Couwenberg. prof. mr. W. Slagter, prof. dr. S. Cnossen en prof. dr. J. Huls kamp. MI AMI-NEW VORK (GPD) - De 35-jarige Nederlandse vrouw die mogelijk een he- roinebende in de Verenigde Staten heeft geleid, zou voor een bedrag van 400 miljoen dollar, ruim één miljard gul den. hebben gesmokkeld. Dat heeft het Amerikaanse sensatieblad Daily News in New York bekend gemaakt. De vrouw, die vorige week op verdenking van handel in he roine in Miami is aangehou den, noemde zichzelf graag, de smokkclkoningin van de staat Florida. Voordat zij zelf ging smokkelen, heeft de Ne- Gebruikers Breguet Atlantic willen schadeloosstelling PARIJS (GPD) - Fokker heeft contracten getekend voor de verkoop van acht F-28 verkeersvliegtuigen en heeft tegelijk bekendgemaakt dat eerder drie vliegtuigen waren verkocht aan niet met name genoemde afnemers. De acht vliegtuigen werden verkocht aan twee Amerikaanse maatschappijen, die elk vier vliegtuigen hebben besteld. De elf straalverkeersvliegtuigen voor 85 passagiers hebben een waarde van ruim 200 miljoen dollar. Altair, een regionale luchtvaart- maaschappij met Philadelphia als basis, bestelde vier F-28's en nam een optie op vier, maar had er eerder zes besteld. Vijf daar van zijn al in gebruik, de zesde wordt afgeleverd na de lucht vaartshow in Parijs. De andere Amerikaanse afnemer is Empire Airlines uit Utica in de staat New York, een maatschap pij voor forensenverkeer. Ook Empire heeft een optie genomen op vier vliegtuigen naast de vier waarvoor vrijdag het koopcon tract is getekend. Empire heeft tot dusver twee F-28's in bedrijf. De elf vliegtuigen zullen vanaf eind dit jaar tot medio volgend jaar worden afgeleverd. Breguet Atlantic De gebruikers van het marines-pa trouillevliegtuig Breguet Atlan tic, onder wie Nederland, Frank rijk en Duitsland, komen volgen de week bijeen in Parijs om zich te beraden over schadeloosstel ling. Door nog niet precies vast gestelde oorzaak zijn tot dusver drie van deze vliegtuigen veron gelukt, waarvan twee Nederland se, als gevolg waarvan met de Nederlandse vliegtuigen sinds februari niet meer wordt gevlo gen. De Breguet Atlantic wordt gebouwd door Dassault. Aldus is vrijdag meegedeeld door een of ficier van de Nederlandse marine op de luchtvaarttentoonstelling in Parijs. Intussen verloopt de bouw van de dertien Lockheed Orions voor de Koninklijke Marine, het onder- zeebootbestrijdingsvliegtuig dat de Neptune opvolgt, volgens schema, zo heeft een woordvoer der van Lockheed meegedeeld. De eerste Orion is op 10 septem ber voltooid en zal ceremonieel naar buiten worden gereden in aanwezigheid van een aantal Ne derlandse politici. Eind oktober wordt het vliegtuig AMSTERDAM (ANP) - Op ver schillende plaatsen in zijn giste ren demonstranten op de been geweest om te protesteren tegen de rechtse Marokkaanse groepe ring Amicales. In Amsterdam verhinderden zon dagmorgen enige tientallen buurtbewoners en buitenlandse werknemers, dat een bijeen komst van Amicales in de le Hu- go de Grootstraat kon plaatsvin den. Met plakkaten voor de ra men en dwar£ over de straat op gehangen spandoeken, waarop teksten als "geen fascisten in on ze buurt-weg met Amicales", gaf men te verstaan dat deze groepe ring niet welkom is. Bij een vechtpartij in Eindhoven tussen leden van een Marok kaanse democratische groepe ring Kman en Amicales zijn drie licht gewond geraakt, s ontstond toen leden van Kman pamfletten uitdeelden voor het pand van Amicales. Vol gens Kman is Amicales een fas cistische organisatie. In Rotterdam protesteerden enige honderen mensen tegen het feit, dat de Marokkaanse organisatie Amicales daar bestuursverkie zingen hield. De actievoerders, afkomstig van onder andere het Komtitee van Marokkaanse ar beiders in Rotterdam, vinden dat de Amicales met deze verkiezin gen "een schijn van democratie opbouwen en ondertussen ras- cistische sentimenten aanwak keren". van de fabriek in Burbank, Cali- fornië, overgevlogen naar Jack sonville in Florida, waar het vliegtuig uitvoerig zal worden getest vanaf de Amerikaane ma rinebasis aldaar. Vliegers van de Marineluchtvaartdienst zullen gedurende enkele maanden ver trouwd worden gemaakt met het nieuwe vliegtuig. De proefvluch ten zullen telkens door drie, voor zover de produktie het toelaat, mogelijk door vier vliegtuigen tegelijk worden uitgevoerd. De compensatie voor dit program ma begint nu redelijk vorm te krijgen. Een derde deel is thans ondergebracht en volgens woordvoerder Rosenberg van Lockheed zal het de helft zijn aan het eind van dit jaar. De com pensatie bestaat in de uitvoering van bestellingen voor onderde len van Lockheed-vliegtuigen bij diverse Nederlandse industrieën tot een totale waarde van 60 mil joen dollar. General Dynamics, bouwer van het gevechtsvliegtuig F-16 (Figh ting Falcon), gelooft dat de nieuwbouw van dit toestel nog wel doorgaat tot 1988. General Dynamics hoopt 75 vliegtuigen te verkopen aan Australië, 36 aan Zuid-Korea, 144 aan Spanje, 40 tot 80 aan Turkije en 40 tot 100 aan Griekenland. In al die geval len krijgen Nederlandse indus trieën compensatie van 15 pro cent van de aanschafwaarde van die vliegtuigen. General Dyna mics sluit ook niet uit dat de F-16 geleverd zal worden aan Groot- Brittannië, als de produktie van een nieuw vliegtuigtype samen met Zweden en Duitsland te kostbaar blijkt te worden. BOLSWARD (ANP) De demissionaire premier en wielerfanaat Dries van Agt deed gisteren i traditionele fiets-elf stedentocht. Hij reed het parcours samen met tienduizend collega-amateurs. HEEMSKERK (ANP) - Na een ruim twee weken durend onder zoek heeft de Heemskerkse re cherche gisteravond de 41-jarige D. van den B. uit Heemskerk gearresteerd op verdenking van moord op zijn 40-jarige echtge note Fien. De vrouw werd op de avond van 23 mei door revolver schoten om het leven gebracht op een door bossages omzoomd voetpad in een Heemskerkse nieuwbouwwijk. De verdachte heeft steeds volge houden dat de moord gepleegd was door een tweetal onbekende mannen, die zich in de bosjes langs dat voetpad hadden opge houden en die na een opmerking van hem plotseling waren gaan schieten. Het onderzoek heeft echter geen spoor geleverd van die twee onbekenden. Wel wer den er steeds meer aanwijzingen gevonden die wezen in de rich ting van de echtgenoot. De man ontkent overigens nog steeds. (ADVERTENTIE) Terecht veel *aardcnng voor deze sublien Rioja. In kwaliteit vergelijkbaar met betere Bordeaux. Echter niet in prijs, die is opvallend laag. Verkrijgbaar bij Import en distributie tel. 015 - 569324* tel. 08334 - 9KU DEUHVE MUIDEN (ANP) Ongeveer tweeduizend boten met in totaal zo'n 10.000 bemanningsleden hebben zondag deel genomen aan een watersportdemonstratie tegen de in poldering van het Markermeer. organisatoren waren zeer tevre den over de opkomst en het en thousiasme van de deelname rond deze manifestatie. De tweeduizend boten voeren, met blauwe wimpel ten teken dat het IJssclmeer open en nat moet blij ven, rond het eiland Pampus. De aerlandse gewerkt voor de regeringen van de Verenigde Saten en Canada. VOOT dt Amerikaanse federale recher che. de FBI en voor de Ame rikaanse narcoticabrigade. DEA Vanaf 1977 zou zij het smokkel- pad hebben bewandeld als leidster van een hcroineben- de. Verborgen in radio- en te levisietoestellen zouden gro te hoeveelheden heroïne zijn gesmokkeld. Regelmatig reisde zij binnen de VS. naar Europa en het Verre Oosten. De vrouw werd door ver schillende instanties al gerui me tijd van drugsmokkel ver dacht. Ook de Amsterdamse Narcoticabngrade heeft zich met de vrouw bezig gehou den. Het bleef steeds bu «?n verdenking, voor een arresta tie bestond blijkbaar onvol doende bewijs. Ondanks het ontbreken van of ficiële inkomsten leidde de Nederlandse een zeer lu xueus leven. Zij liet zich in Florida rondrijden in een Rolls Royce of een Jaguar Sport, al dan niet gekleed in een nertsmantel van 25 000 gulden. Als haar chauffeur trad de Haitiaan F. B (Franz Biamby) op. de vriend van de De laatste jaren voelden de vrouw en haar Haitiaansc vriend zich duidelijk opge jaagd Zij verhuisde gemid deld één keer per maand. Om op alles voorbereid te zyn had de vrouw met uitstekend resultaat een schietcursus ge volgd: ze had altijd een klein (dames)pistool bij zich Op 20 mei liep de Nederlandse in Miami kennelijk in de val; ze werd naar New York ge bracht In de federale gevan genis Metropolitan Correc tion Centre is ze in voorlopi ge hechtenis genomen. De fe derale gevangenissen huis vesten „zwaardere" verdach ten en gevallen dan gevange nissen van de verschillende Amerikaanse staten Haar zou een gevangenisstraf van zo'n dertig jaar boven het hoofd hangen. De rechter in Brooklyn (New York) eiste een borgsom van vyf miljoen dollar, ruim 12.5 miljoen gulden. Dat is een uitzonderlijk hoog bedrag. Overigens kan iemand op borgtocht vrijkomen als tien percent van de borgsom (in dit geval een half miljoen dol lar) direct wordt gedepo neerd. De verdachte moet zich wel in stad of staat be schikbaar houden, anders wordt geprobeerd het overi ge geld alsnog op de betrok kene te verhalen. De rechter kan de borgsom nog verhogen als het oorspronke lijke bedrag toch zou worden betaald. „Men vindt het ..ont snappingsgevaar" kennelijk zo groot dat een vrijwel „on neembare" borgsom wordt gevraagd", aldus een woord voerder van het Nederlandse consulaat in New York. De zelfde woordvoerder beves tigde dat het niet de eerste keer is dat hij met de Neder landse vrouw wordt gecon fronteerd. Het karakter van die eerdere confrontatie wil de hij niet onthullen. Opvallend is dat de vrouw nooit eerder is veroordeeld: hoewel zij enkele jaren gele den tegenover een Canadese rechter toegaf betrokken te zijn geweest bij vervoer van twee kilo heroine vanuit Bangkok, Thailand. Mogelijk dat zij toen nog optrad voor een of andere (politie)instan- tie. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Casa Blanca Instanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis Avaarbew. 20 Avaarbew. 21 regenbui 22 zwaar bew. 19 zwaar bew. 20 zwaar bew. 22 zwaar bew. 19 geheel bew. 22 half bew. 13 onbew. 27 zwaar bew. 20 geheel bew. 29 geheel bew. 19 zwaar bew. 25 licht bew. 26 half bew. 18 half bew. 19 geheel bew. 27 regen 20 1 zwaar bew. 24 onbew. 25 I regen 19 regen 20 onbew. 34 1 onbew 25 1 onbew. 33 zwaar bew. 21 licht bew. 22 1 geheel bew. 15 1 zwaar bew. 19 i half bew. 27 licht bew. 28 geheel bew. 19 1 regen 27 mist 21 1 geheel bew. 22 licht bew. 29 1 onbew. 25 onbew. 26 onbew. 31 1 17 01 14 05 17 06 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Pinksterdrukte heeft gisteren op de Nederlandse wegen tot files van in totaal 100 kilometer lengte geleid. Aan het einde van de mid dag meldde de rijkspolitie in Driebergen ruim twintig files met een gemiddelde lengte van vijf kilometer. In de loop van de avond nam de drukte op de we gen snel af. De rijkspolitie sprak van een gespreid verlopen afvoer van de ongeveer 600.000 buiten landers, die een bezoek aan ons land hadden gebracht. Al op zon dagavond was er sprake van een trek van Westduitsers naar het eigen land. De files beperkten zich in hoofd zaak tot de provincie Zeeland, waar op de wegen in de richting Rotterdam enkele opstoppingen voorkwamen. Verder waren er alleen bij de grensovergangen fi les. Het verkeer eiste het afgelo pen weekeinde toch nog ruim twintig doden, voornamelijk jon geren tussen de 18 en 24 jaar. In Lisse kwam de 18-jarige A van Zandwijk uit deze plaats zondag middag door een verkeersonge luk om het leven. Hij botste vol gens de politie door onbekende oorzaak met zijn motor tegen een huis en moest zwaar gewond worden overgebracht naar een KATWIJK - Tweede Pinksterdag Een volle parkeerplaats en een leeg strand in Katwijk. Het vertier zocht men gisteren liever op beschutte plaatsen, daar waar de wind weinig in te brengen had. ziekenhuis in Heemstede. Daar overleed hij tijdens een operatie aan het opgelopen letsel. Bij een verkeersongeval in Abcou de is zondagmiddag de 49-jarige T. Riemers uit Voorhout om het leven gekomen. Volgens de poli tie raakte het slachtoffer in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt en sloeg vervolgens twee maal over de kop. Hij werd daarbij uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De buitenlanders, van wie een rui me meerderheid afkomstig was uit West-Duitsland, bezochten dit Pinksterweekeinde voorna melijk de kuststreken. Vooral de provincie Zeeland was een ge liefde trekpleister. In de kustge bieden waren de hotels, pen sions, bungalows en campings zeer goed bezet. In de grote ste den was de bezetting, met uit zondering van Den Haag. wat minder. Nederlandse vakantiegangers zijn dit jaar met Pinksteren in tegen stelling tot de buitenlanders vooral de bossen ingetrokken. De bungalows en campings bui ten de Randstad waren zeer goed bezet tot vol Bij de plaatselijke VW's is het echter rustig ge weest, waaruit het Nationaal Bu reau voor Toerisme heeft gecon cludeerd dat de meeste Neder landers van tevoren hadden ge reserveerd. Met name Tweede Pinksterdag zijn de Nederlanders massaal naar buiten getrokken. Zij be zochten evenals de buitenlan- mmw v- ofcr-MV AMSTERDAM - In een stralend zonnetje vermaken twee muzikanten zaterdag toeg> troomde toehoorders op de Dam in Amsterdam. Het eerste gedeelte van het Pinksterweekeinde bracht vanwege het goede weer oeien op ders vooral dierentuinen de A pen heul in Apeldoorn (34.000), het Noorder Dierenpark in Em men (28 000) da Rottevd I diergaarde Blijdorp (26 500) en Ouwehands Dierenpark in Rhe- MB (25 500) De grootste trekpleister was even als vong jaar hot ponypark Slag haren (58 000). De Efteling was goede tweede met 56 000 bezoe- ka Di Bi k a Bir.'' débH ren beek trokken ruim 48 000 be zoekers. Ook het recreatiecen trum Duinrell in Wassenaar stond met 36 000 bezoekers voor aan in de belangstelling. De be zoeken aan musea namen iets toe 70.000 tegen 66 000 vong jaar. Voor dc rondvaarten in Am sterdam, Rotterdam en Harder wijk was deze keer heel wat min der animo 30 000 bezoeken vo ng jaar tegen ruim 18.000 dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7