Borg: "Ik heb geluk gehad" EH2 Betty Stöve Mandlikova 'leidt' naar titel De Zomer Mid-Lotto van 17 juni zet duizenden prijswinnaars in het zonnetje. Daar kunt u ook bij horen! Vallend doel doodt jongen Lendl gelijkwaardig aan winnende Zweed Battagliu bloeit op in Giro Zwemprijs Mechelen voor Hans Kroes SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT VERONA CAFP/UPI Reuter) - Giovanni Battaglin is oen laat bloeier De 29 jange wielrenner uit Venetië is bezig aan zijn beste seizoen. Nadat hij eerder dit jaar de Ronde van Spanje won, bracht hij zondag de 64e editie van de Giro op zijn naam In de 22ste etappe, een individuele tijdrit over 42 kilometer, behield Battaglin de rose leiderstrui Bat taglin, de Zweed Tommy Pnm en de Italiaan Guiseppe Saronni. voor de laatste rit de enige over gebleven kandidaten voor de eindzege, passeerden de eind streep in de arena van Verona met een onderling verschil van slechts dne seconden. De Noorse specialist Knut Knudsen beves tigde zijn faam als tijdnjder door met een voorsprong van 1.22 op Prim de afsluitende rit te win- Zelden zal het eindklassement van de Ronde van Italië zulke kleine verschillen te zien hebben gege ven. Battaglin zegevierde met een marge van 38 seconden op Pnm en van 50 seconden op Sa ronni. de winnaar van 1979. die na de tgdnt door de kijkers in het uit de eerste eeuw daterende stadion werd uitgejouwd. In de voorlaatste etappe, die tamelijk onreglementair verliep, werd de basis gelegd voor een enerve rend slot. Tijdens de sprint in Ar zignano trok Moser de sprint aan. gevolgd door Saronni en Ga vazzi. Saronni wilde Moser voor bij gaan, maar werd aan de lin kerkant van de weg tegen de ba lustrade gedrukt. Daarna pro beerde hij het op rechts, maar weer week Moser van zijn lijn af Gavazzi profiteerde van die zig- zagkoers. Door de tgdbonifica- tie, die de tweede plaats oplever de. liep Saronni twintig MOOD den in op Battaglin De verwach ting was dan ook dat Saronni op de laatste dag zijn slag zou slaan. Het eindklassement: 1. Giovanni Battaglin (Ita.) 104.50.36. 2 Tommy Pnm (Zwe.) op 38 seconden. 3. Giuseppe Saronni (Ita.) op 50 se conden. 4. Silvano Contini (Ita op 2.59. 5. Josef Fuchs (Zwi op 3 19. 6. Roberto Visenti (Ita op 5.37. 7 Alfio Vandi (Ita.) op 9 32. 8. Beat Breu (Zwi.) op 10 02. 9 Claudio Bartolotto (Ita op 10.12, 10 Gianbattiste Baron cheüi (Ita.) op 12 01 Sergej Krivotsjejev uit de Sow jet-Unie is winnaar geworden van de Ronde van Groot-Brittan- niè voor wieleramateurs In de door de Bnt Mark Bell gewon nen laatste etappe eindigde Kri votsjejev op geringe afstand van de kopgroep Bell had voor de 131 kilometer van Harrogate naar Blackpool een tijd van 8 uur 55 minuten en 41 seconden no dig Andrej Verdcrnikov uit de Sowjet-Unie eindigde in het eindklassement als tweede. De Pool Zbigniew Szczcpkowski. die derde werd. maakte het Oost- europese succes compleet Australiër Alexander uitgeschakeld LONDEN (Reuter) De Australiër John Alexander is in de eerste ronde van het toernooi van Queen's Club uitgeschakeld door de Amerikaan Bnan Gott fried. Andere prominenten, die de eerste confrontatie met gras in een belangrijk toernooi niet overleefden waren Pat Du pre (VS), Thierry Tulasne (Fra.) en Chris Lewis (NwZ.) Marcelle Mesker werd in de eerste ronde van het toernooi te Surbi ton uitgeschakeld. Zg won de eerste set van haar Amerikaanse tegenstandster Laura Dupont met 6-1 Maar verloor de volgen de twee met 4-6 en 5-7 Een lachende Borg torst de kampioensbokaal boven de blonde lokken. Zijn zoveelste succes. PARIJS - Door de duizenden toeschouwers op Roland Garros werd hij zaterdagmiddag niet opgemerkt toen hij zich met zijn vriend en begeleider Wojtek Fibak op een bijbaan voorbereidde op de finale. Eén dag later werd hij bijna op handen gedragen. Bijna, omdat Ivan Lendl we reldkampioen Björn Borg als geen ander liet twijfelen aan zichzelf, maar op het beslissende moment toch de kracht miste om de Zweed de zesde open Franse tennis- titel te onthouden. Borg, die tot zondag in Parijs geen set had behoeven af te staan, werd 193 minuten en 5 sets beziggehouden en be leefde zijn moeilijkste eindstrijd in de Franse hoofdstad: „Ik heb het vanmiddag zwaarder gehad dan in 1974 toen ik ook vijf sets nodig had tegen Orantes". Destyds verloor Borg de eerste twee sets, maar behoefde hg in het vervolg van de wedstrijd nog maar twee games af te staan. Dit maal werd hij door Lendl tot de vijfde set op de hielen gezeten (6- 1, 4-6, 6-2, 3-6), alvorens hij met 6-1 definitief naar winst kon af wikkelen. „Ik heb nu echt ge dacht dat ik zou verliezen. Dat heb ik hier de afgelopen jaren niet gehad aldus Borg. die 135.000 gulden en zijn eerste 'grand slam'-titel van 1981 kon toevoegen aan zijn indrukwek kende erelijst. Hoewel Lendl werd „afgescheept" met zo'n 67.000 gulden, was de 21-jarige Tsjechoslowaak be paald niet teleurgesteld. Hij was allang blij dat hij zover gekomen was.iTwee weken eerder leek een finaleplaats voor hem een utopie en zag het er zelfs naar uit dat hij voor het toernooi in Parijs moest bedanken. Lendl was gebles seerd uit Rome gekomen waar hij zijn partij in de halve finale tegen Clerc min of meer had moeten laten lopen. Bij aan komst in de Franse hoofdstad had Lendl nog zo'n last van rug pijn dat er een masseur, de Alge rijn Robert Laurens, aan te pas moest komen om hem weer enigszins op de been te helpen. „Fibak belde me op of ik meteen naar het hotel van Lendl wilde komen omdat zijn vriend ver ging van de pijn. Toen ik in zijn kamer kwam, trof ik hem aan op de grond; de enige positie waarin hij geen pijn had. Het zag er alle maal heel ernstig uit. Hij had last van zijn schouder, van zijn rug- gewervels, van zijn nieren, nou zeg maar van alles. Op dat mo ment zag ik Lendl nog niet ten nissen". Toch maakte Laurens Lendl weer speelklaar. Met massage en met infrarode stralen werd de Tsje choslowaak weer op de been ge- In die mate zelfs dat hg op weg naar de finale onder andere de als derde getipte McEnroe uit schakelde. Lendl presteerde dat met vrij aanvallend spel. zoals hij in het verleden altijd het offen sief heeft gezocht. Tegen Borg koos Lendl echter voor een ver dedigende tactiek; een speelstijl die hij er sinds 1978 meestal op Betty Stóve is er niet in geslaagd om tijdens de open Franse kam pioenschappen de titel in het gemengd-dubbelspel te winnen. Met haar Amerikaanse partner, McNair, verloor zij zondag met 7-6 (tiebreak 8-6), 6-4 van het zeer jonge Amerikaanse duo Jaeger-Arias. Het dames-dub belspel werd gewonnen door de Zuidafrikaansen Harford en Fairbank (6—1, 6-3 tegen Rey nolds en Smith) en de winst in het heren-dubbelspel was voor de Zwitsers-Hongaarse combi natie Gunthardt-Taroczy: 6-2, 7-6, 7-3 tegen Teltscher en Moor. Dank zij zijn finaleplaats in het toernooi om het open Franse kampioenschap is de Tsjecho- slowaakse tennisspeler Ivan Lendl in het grand-prix-klasse- ment opgerukt naar de tweede plaats. De Amerikaan Jimmy Connors is nog steeds eerste. Borg maakte door zijn toernooi zege een sprong van 39 plaatsen naar de tiende positie. holpen. Hij had daarbij het voor deel dat hij in het begin een extra rustdag kreeg omdat zijn partij in de eerste ronde tegen de Au straliër Fitzgerald wegens de re gen werd uitgesteld. „In de eer ste wedstrijden heb ik nog last gehad. Vandaar dat die ook vrij lang duurden. Daarna is het steeds beter gegaan" nahoudt. „Vroeger liep ik op alle ballen naar voren, maar omdat me dai nogal eens is opgebroken, ben ik anders gaan spelen". Aanvankelijk had Lendl er geen succes mee omdat hg teveel fou ten maakte, waardoor Borg hem in 32 minuten met 6-1 kon weg spelen. Op dat moment had de zaterdag 25 jaar geworden Berg al drie games op nul gewonnen In totaal zouden dat er zes wor den. Met een betere eerste servi ce, meer spreiding, iets minder behoudend spel en soms met knappe passeerslagcn - in die ge vallen waarin de voor zijn doen ondernemende Borg zich aan het net liet zien - ontpopte Lendl zich toch nog als een gelijkwaar dig tegenstander. De intensieve en langdurige trainingen wier pen in zijn eerste grote finale vruchten af in de tweede en de vierde set Met een score van 2-2 in sets had Lendl het dan ook in zich om Borg voor het eerst sinds 1976 (in de kwartfinale tegen de Italiaan Panatta) in Parijs met verlies de confronteren. Panatta, die Borg ook al in 1973 had weten te ver slaan, bleef echter de enige voor wie de Zweed op Roland Garros heeft moeten buigen. Lendl ver loor de afsluitende reeks met 6-1. maar de verhoudingen lagen an ders dan die cijfers doen v den. Borg, die in de tiende game van de tweede set tot tweemaal toe van racket verwisselde omdat de sna ren te strak gespannen waren, bevestigde na afloop ook het ge ringe krachtsverschil: „Zelfs in het begin van die vijfde set heb ik nog gedacht te kunnen verlie zen. Ik heb toen het geluk gehad dat ik op het nippertje een paai heel spannende games wist t< winnen en dat het daardoor 3-1 werd". PARIJS (GPD) - Hana Mandlikovs uit Tsjechoslowakije heeft zater dagmiddag de titel in het dames enkelspel gewonnen tijdens de Open Franse tenniskampioen schappen. In de finale werd de Westduitse Sylvia Hanika met 6- 2, 6-4 geklopt. Jarenlang was de inmiddels 29-ja- rige Mandlikova het toppunt van grilligheid, waardoor ze haar ta lent niet in belangrijke overwin ningen kon omzetten. Ze was al tijd veel te ongeduldig, rende bij elke bal naar het net en zag die alles-of-niets-tactiek nogal eens afgestraft. De trainster van de Tsjechoslowaakse ploeg, Vera Sukova, Wimbledon-finaliste in 1962, heeft Mandlikova er vaak genoeg op gewezen dat zij meer geduld moest opbrengen. Meer dan de wereldtitel bij de jeugd en het predikaat „veelbelovend" le verde het Mandlikova niet op. Wat Sukova niet lukte, daar is Bet ty Stöve, zelf op de baan nooit het toonbeeld van de evenwichti ge speelster, wel in geslaagd. „Ik heb haar moeten dwingen om ook eens af te wachten. Ze was altijd veel te onrustig en dacht al leen maar aan aanvallen", aldus Stöve, die sinds Wimbledon 1980 fungeert als coach van Mandliko- Vanaf dat moment is de carrière van de Tsjechoslowaakse ook in een stroomversnelling gekomen. Ze bereikte de finale van de open Amerikaanse titelstrijd op Flus hing Meadow, waar alleen Chris Evert op de synthetische baan te sterk was, ze won op het gras van Melbourne de „open Australi sche" door Turnbull in de eind strijd te verslaan en zaterdag won ze dan in Parijs, waar ze Syl via Hanika op gravel achter zich liet. Mandlikova heeft daarmee bewezen op verschillende soor ten banen te kunnen spelen. Veelzijdig als ze is, kan ze in de partij ook van tactiek veranderen en beschikt ze bovendien over een opvallend incasseringsver mogen. De één jaar oudere Hanika, die als negende was geplaatst, onder vond dat in een partij die door ruim 11.000 toeschouwers werd gevolgd, voor de dames een op vallend aantal. Tweemaal nam ze de leiding, met 2-0 in de eerste en met 4-0 in de tweede set. In beide gevallen stelde Mandlikova er ononderbroken series van zes ga mes tegenover. Op die manier riep zij zichzelf op de banen van Roland Garros uit tot de eerste winnares uit Tsjechoslowakije. Tot de overwinning van Mandliko va heeft ook bij gedragen het feit dat ze conditioneel veel sterker is geworden. Vorig jaar brak het gebrek aan uithoudingsvermo gen haar op tegen Evert in de halve finale, waarin de Oosteuro- pese de eerste set won. Daarna is ze op haar „vrije" dagen vier uur gaan trainen op de baan en ook nog eens drie kwartier op de weg. Zaterdag leverde het haar in 1 uur en 15 minuten 100.000 gulden op en vele complimen ten, onder andere van Stóve: „Ik had niet verwacht dat Hana de finale zo gemakkelijk zou win nen. Dat ze in de tweede set met 4-0 achter kwam, was toeval om dat beide speelsters elkaar toen weinig ontliepen. Het had toen net zo goed 2-2 kunnen zijn". Hanna Mandlikova in actie aan de baseline. De Tsjechoslowaakse won de Franse titel. ADVERTENTIE Extra hoofdprijs van f25.000,- netto en nog heel veel andere gratis extra prijzen. Woensdag 17 juni kunt u zich ook koesteren in het prijzenzonnetje van de Zomer Mid-Lotto. Want direct na de "gebruikelijke" Lotto-trekking (misschien heeft u wel 6 goed), vindt er een extra trekking plaats. Op de nummers van de speciale Mid-Lotto- èn de juni-maand- formulieren vallen dan weer vele duizenden gratis prijzen. Waaronder de extra hoofdprijs van f 25.000.- netto Meer van weten? Haal dan even het Zomer Mid-Lottofoldertje. Tip voor weekspelers vul méér Zomer Mid-Lotto- formulieren in. Wie slim is vult meer speciale Zomer Mid-Lottoformulieren in. Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers. hoe meer kansen Dit zijn de extra prijzen. Laatste 6 cijfers goed f 25.000. netto Laatste 5 cijfers goed f 1 000, netto Laatste 4 cijfers goed f 260, netto Laatste 3 cijfers goed f 25,- netto. Laatste 2 cijfers goed f 10,-netto 't Is voor een goed doel. Uw Lotto-geld gaat naar vele goede doelen, zoals jeugdkampioenschappen, schaaktoernooien, aanschaf tijdwaar nemingsapparatuur en allerlei bijdragen aan de amateursport (o a kleedlokalen) Maar 't wordt ook gebruikt voor de aankoop van historische monumenten, folklore, natuurbescherming, revalidatie, bejaardenhulp en nog tientallen andere voortreffelijke doelen, te veel om op te noemen. v\X/X Uw Lotto-geld is altijd .„i..,.,., goed besteed. LEEUWARDEN (ANP) - Tijdens een voetbaltournooi voor junioren in het Friese Surhuisterveen is de 11-jarige Rypke Bloem uit Molcnend bg een ongeluk om het leven gekomen Tgdens de middagpauze speelde Rypke met epige ploeggenoten een oe fenpart*'tje. waarbij een verplaatsbaar doel werd gebruikt De jongen, die voor keeper speelde, kreeg het stalen frame van dat doel in de nek toen het voorover viel. Het tournooi werd afgelast. MECHELEN (BELG1E) - HPC zwemmer Hans Kroos heeft zon dag bg zwemwedstrijden de Gro te Prijs van de stad Mechelen ge wonnen. De Lissenaar zegevier de in Mechelen op de 100 meter vrije slag in 52.5 seconden en op de 200 BM Ivtntt lag in 1 11 1 Zijn clubgenoot Leon Steen brink won de 100 meter vlinder slag in 58.2 seconden. Gerard de Kort nam de 200 meter vlinder slag voor zgn rekening in 2.07.6 Bg de dames won Margke de Groot de 100 meter vlinderslag in 1.06,1 en de 200 meter vlinder slag in 2.19.1. Verder greep Inge de Bie de zege op de 100 meter vrge slag in 59 6 seconden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27