Russische turnploeg int eerste Gold Cup M iv; Koemans pakt districtstitel Geen succes voor 'Leidse' renners Cohen/De Ridder indrukwekkend Revanche Eberle op geslaagd toernooi Derde dan V.d. Berg Correljé haalt limiet V. Egmond wikkelt fraai af Sandra Dorlas snel DINSDAG 9 JUNI 1981 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Forescate-tennisser Jos Koemans is districtskam pioen geworden bij de jon gens tot en met 18 jaar. Zijn teamgenote Jacqueline van Wijk verloor in dezelfde cate gorie voor meisjes verras send van haar eeuwige rivale Petra Wessels: 7-6, 6-2. Was de finale tussen Jos Koe mans en de niet geplaatste, maar sterk spelende Frans Grimbergen een maatstaf voor de progressie in het spel van Koemans, de eindstrijd tussen Jacqueline van Wijk en Petra Wessels was dat niet of nauwelijks. Jacqueline van Wijk kwam niet aan haar spelniveau van de voor haar èn Forescate zo succesvolle competitie toe. Petra Wes sels, die haar opponente na de talloze partijen die zij al te gen elkaar hebben gespeeld natuurlijk kent als de tuin van haar ouderlijk huis, gaf Van Wijk geen kans in haar juiste ritme te komen. En dat is wat Jacqueline van Wijk nodig heeft om "eruit te kun nen halen wat er in zit". Fo- rescate's nummer één ging ook niet voluit van start, al thans zij maakte niet die in druk. Gevolg van een zekere onderschatting? Of juist een teveel aan respect voor haar tegenstandster? Hoe het zij, de sluitende aanval die zij met haar allround spel kan spelen kwam er niet uit; en Petra Wessels, die in feite niets te verliezen had, maakte daar met haar 'recht toe, recht aan tennis', gebaseerd op een puike conditie en een timmermansoog voor de ge boden kansen, voortreffelijk gebruik van: 7—6, 6-2. Met dezelfde cijfers wees Jos Koemans de verrassende fi nalist Frans Grimbergen te rug. Verrassend dan, gezien de plaatsing. Want de Lisse- naar is een van de weinige tennisspelers van het district die door de trainers alleen nog maar hoeft worden bijge slepen. Alle slagen, alle tech niek zit in hem voorgebak ken. Eén eigenschap mist hij nog om, tenminste op natio naal niveau, 'een grote' te worden. Namelijk de verbe tenheid, de wil om een partij te winnen...., ook als het niet allemaal naar wens verloopt. Dèt was het verschil met zijn tegenstander in deze finale, Jos Koemans. Een gouden greep van Forescate om hem in deze competitie in de frontlinie te zetten. En hoe heeft hij de kans gegrepen om verder op te stomen. Hij is een klasse sterker gewor den met zijn gevarieerde dri ves met topspin als hoofd moot, zijn diepe services en zijn geweldige wedstrijdmen taliteit. Dat karakter stelt hem in staat een opkomende storm te bezweren en daarna het karwei af te maken. Hij had in de finale alles nodig om Frans Grimbergen te be dwingen. Een groter compli ment kan de verliezer niet worden gemaakt. Maar dat compliment had de Lisse- naar al afgedwongen met zijn zeges op allereerst Ivar de Jong (6-1, 6-1) èn de als eer ste geplaatste Hans Tönjann: 6-4, 6-1! Wat het optreden van Tönjann betreft kan men zich de vraag stellen of de districtskam pioenschappen voor de jeugd niet wat te sterk in betekenis worden opgeschroefd. Som migen van de jonge spelers en speelsters lijken het ple zier in het spel nu al kwijt te zijn, en dat kan toch nooit de bedoeling zijn. De spanning in kampioenschappen als de ze is al groot genoeg en hoeft niet meer te worden opge voerd door coaches, trainers en clubbestuurders. Verlies en winst worden naar het ge voel van de objectieve kijker schromelijk overtrokken. Hans Tönjann kan veel en veel meer dan hij nu heeft la ten zien en datzelfde geldt voot Jacqueline van Wijk. Als er sprake zou zijn van een test, behalve op de tachni- sche en tactische kwaliteiten ook op de mentale kwalitei ten van de districtsjeugd, dan zijn naast Jos Koemans en Petra Wessels op deze kam pioenschappen stellig de vol- gense spelers en speelsters geslaagd: Ingelise Driehuis (winst in de leeftijdsgroep V m 14 en tm 16 jaar), Michael van den Berg (kampioen via 4-6, 6-3, 6-2 winst op de als eerste geplaatste René van der Wilk en een finale-zege op Kees Heemskerk: 6-4, 7-5), Mare Nagelkerken (t/m 12 jaar. hij versloeg in de eindstrijd Thomas Koemans met 6-4. 2-6, 6-1), Anne Jongkind (meisjes t/m 12 jaar, 6-0, 6-3 tegen Yvonne van Eeden. Bij de jongste deelnemers (in de leeftijd t/m 10 jaar) won bij de meisjes Sandra Dijkstra van Natasja Enkema (7-6. 6-2) en bij de jongens Kees Jan Schuilen- burg van Enk Bakker: 7-5, 6-0. De Merenwijk Het dubbelspeltoernooi dat de jonge Leidse tennisvereni ging De Merenwyk vocfr de tweede maal heeft georgani seerd blykt een schot in de roos. Het grote aantal in schrijvingen overtrof de toch al hoog gestemde verwach tingen van de organisatie en had tot gevolg dat in de D-ca- tegorie voorronden dienden te worden verspeeld. Op het tennispark van De Meren wijk komen in dit dubbel- toernooi alleen de C- en D-ca- tegorie aan bod. wellicht volgt in het komende jaar ook een toernooi voor de B- tennissers. Verrassingen bleven ook hier niet uit. In het ddc verdwe nen de als nummer vier ge plaatsten Paula Berg en Truus Törxjann uit de strijd. Zij werden geklopt door A. Roennk/A.T. Urlus: 3-6. 6-4, 2-6. In het hdd vestig den D. van der Water en Har Walenkamp de aandacht op zich door een snelle zege in de eerste ronde op het koppel Wijngaard/Messchaers: 6-1, 6-2. FRANK BONTE Pernix winnaar Pinkstertoemooi LEIDEN - De traditionele 2e Pinksterdagseries die de korfbal vereniging Pernix nu alweer voor de achtste maal organiseer de is door het 60-jarige Pernix zelf gewonnen. In de spannende finale wedstrijd zag de kersverse Promotieklasser kins het Haag se VES met 3-2 te verslaan. Pernix bereikte de finale door de laatste wedstrijd tegen beker houder VEO uit Voorburg met 4-1 te verslaan. Dankzij een be ter doelsaldo kwamen de Leide- naars in de finale. In de Eer- steklasse B kwamen VES, KVS en Fiks uit Oegstgeest eveneens met een gelijk puntentotaal over de streep. VES bleek hier uitein delijk het beste doelsaldo te heb ben. In de Juniorenklasse werden de eerste prijzen van de hoogste af delingen weggesleept door KVS en Pernix. Bij de aspiranten waren R.M.S. AI en KVS Al de sterksten, terwijl bij de pupillen de prijzen werden weggesleept door Pernix en KVS. De toernooicommissie kon overi gens aan in totaal 33 teams de eerste prijs uitreiken, warit dit unieke korfbalgebeuren bood aan maar liefst 159 teams in ver schillende afdelingen de moge lijkheid om na 318 wedstrijden verspeeld in 20 rondes het ere metaal in de wacht te slepen. LEIDEN - De afgelopen Pinkster dagen werden er in den lande tal rijke wielercriteria verrijden, waarin ook de renners uit de Leidse regio hun woordje mee spraken. Zaterdag vonden bo vendien in het Limburgse Geulle de nationale kampioenschappen voor junioren en nieuwelingen plaats. Bij de junioren had Lei derdorper Jan van Straaten de goede vorm niet te pakken. Hij moest het met een plaats in het peloton doen. Nieuwelingen Martin Overdevest en Gert-Jan Zwaan konden eveneens geen rol van betekenis spelen, ai ver zekerde Overdevest zich in de pelotonspurt wel van een 21ste plaats. Leidenaar Alex Jansen nestelde zich gisteren samen met Reinier Hoogkamer in de kopgroep van de ronde van Uithoorn. Beiden wisten zich goed te handhaven, waarna Jansen zich in de eind sprint achter winnaar De Nijs als derde klasseerde. Crosser Hoog kamer kwam als tiende over de meet. In de eveneens op tweede Pinksterdag verreden ronde van Stolwijk speelden Martin Over devest en Gert-Jan Zwaan een hoofdrol in de nieuwelingcn- koers. Uit de kopgroep van vier man werden zy resp. één en twee. Katwijker Axel Hermans verzekerde zich bij de amateurs van een stek in de kopgroep van zeven man. Na een levendige koers eindigde Hermans achter winnaar Hofland als vierde. Pe ter Post klasseerde zich in het verbrokkelde veld als veertien de. In de tweedaagse van Schermer hom poogde Karei Teeuwen. na op de eerste dag de "slag" gemist te hebben, tijdens de tweede dag met een solo alsnog de eindzege te bewerkstelligen. In de slotfase werd de Zilker echter door de kopgroep achterhaald, waarna de moegestreden Teeuwen naast de ere-prijzen greep. DEN HAAG (GPD) - Rusland mag zich als eerste natie sinds zater dagavond de gelukkige bezitter noemen van de gloednieuwe En- Hoofdrol voor dubbeltwee in Keulen KEULEN/AMSTERDAM - In drukwekkend was de manier waarop Die Leythe-junior Mar- tijn Cohen met zijn Rotterdamse partner Anno de Ridder zondag middag in Keulen op de laatste vijfhonderd meter van de grote finale in het nummer dubbelt wee de concurrentie op afstand roeide. Terwijl de andere vijf ploegen, die tot de eindstrijd wa ren doorgedrongen (uit een veld van 29 deelnemende ploegen) gas terug moesten nemen, zette de Leythe-Nautilus-combinatie zijn sterke baantempo van 34 sla gen per minuut door en finishte met vijf seconden (2 lengten) voorsprong in de tijd van 4 min. 55 sec. Tweede werd nog net de tweede Nederlandse ploeg, waar door de overigens oppermachti ge West-Duitsers in dit nummer in de Oranje-hemden duidelijk hun meerdere moesten erken- Zaterdag al hadden Cohen en De Ridder makkelijk gewonnen en was hun tijd, ondanks het gemak waarmee werd gewonnen, al net de snelste. Was toen de start te traag en het roeien wat ongelijk, zondag kwam men meer gecon centreerd en geladen aan de start, in de wetenschap dat een ruime overwinning een goede stap zou betekenen in de richting van Sofia, waar over twee maan den het Wereldkampioenschap wordt gehouden. De wedstrijd van zondag was bijna foutloos en Sofia is voor het tweetal een reëele zaak aan het worden, al kan het nog wel gebeuren dat de roeibond de snelle dubbeltwee wil gebruiken om te komen tot een dubbel vier. Het is de vraag of dat een verstandig besluit zou zijn. Nog drie andere Leidse junioren kwamen in Keulen aan de start. Tjark de Vries in de skif en Mar co Voorbij en Sicco Elzenga in de dubbeltwee, pupillen van Fred van der Loo en Yvette Wit maar, maakten hun buitenlandse debuut in roeibond-verband. De onervarenheid van de beide ploegen kwam heel verschillend tot uiting. In het mentaal toch al zware skif-nummer kwam De Vries beide dagen niet tot zijn normale niveau, moest met mati ge klasseringen genoegen nemen en bewees daarmee weer eens, hoe belangrijk het is voor jonge junioren om vroegtijdig interna- LEIDEN/DEN BOSCH - Peter Spillenaar en Carlos Piqué heb ben het taekwondo-examen zwarte band met goed gevolg af gelegd. Zij behoorden tot de twintig geslaagden van de vijfen veertig kandidaten die zaterdag in Den Bosch de proeven werden afgenomen. Sonja Pool en Ro nald Segaar werden afgewezen. Naast die voor de zwarte band werden er ook examens gehou den voor 2e en 3e dan. Gerard van den Berg behaalde de 3e tan en mag zich daardoor de hoogst onderscheiden taekwondoka in Leiden noemen. Ajax (L) boekt moeizame zege LEIDEN Het Ajax-cricketteam heeft een moeizame overwinning op Hilversum behaald. Aan bat maakte de Oegstgeestse formatie de indruk het spoor bijster te zijn. Ajax kwam tot slechts 98 runs. In het veld compenseerde ASC dat manko echter door goed te bowlen. Met name Ton Elde- ring, Johan Langerhorst en Frits de Jongh deden van zich spre ken. Hilversum reikte daardoor niet verder dan 75 runs all out. Voornaamste scorers Ajax: Mark Verbeek 28, Frits de Jongh 19 en Frank Smieder 12. tionale ervaring op te doen. De dubbeltwee had wat minder last van de zenuwen en roeide beide dagen goede races, die resulteer den in twee derde plaatsen, vóór de Nederlandse concurrenten. In het algemeen vielen de presta ties van de nederlanders in de grote finales na goede resultaten in de series wat tegen. Alleen in de dubbeltwee speelden de Ne derlanders echt een hoofdrol. Tegelijkertijd hield het Utrechtse Triton op de Bosmaan haar jaar lijkse lustrum-wedstrijden. Ver schillende toproeiers, die zich goed wilden voorbereiden op de wedstrijden volgend weekeinde in Ratzeburg, ontbraken. Ook van Leidse zijde was de deelna me beperkt, maar werden hier en daar wel goede prestaties gele verd. De senior-A-twee van Die Leythe, Bakker, Duterloo en stuurman Noordman, revan cheerde zich voor de nederlaag een week eerder en won nu over tuigend van het slagenpaar uit Njords A-vier, Wessel en Van Groningen. De andere helft van VOETBAL - Het voetbalelftal van de Fiji-eilanden heeft zaterdag in Lautoka de kwalificatiewed strijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap tegen Taiwan met 2-1 gewonnen. Het was een wedstrijd voor de groep Oceanie. VOETBAL - In een wedstrijd voor groep 3 van de Zuidamerikaanse zone van de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal heeft Chili zaterdag in Asuncion voor 60.000 toeschouwers met 1-0 gewonnen van Paraguay. ROTTERDAM - De Zijl/LGB zwemploeg heeft deelgenomen aan zwemwedstrijden in Rotter dam. Een laatste gelegenheid de vorm te testen voor de kring kampioenschappen dié komen de week verzwommen worden. Vooral René Correljé leverde goede prestaties af. De 2.37.0 op de 200 meter wisselslag was zelfs een persoonlijk record (limiet NK 2.41.0). Ook de 100 meter schoolslag zwom hij binnen de li miet voor de NK. Zijn 1.22.9 was juist een tiende van een seconde sneller dan de door KNZB ver langde 1.23.0. Reinier Haasnoot verscheen ook tweemaal op de startblokken. De 200 meter vrijeslag legde hij af in 2.10.9 (limiet NK 2.10.0). Overige uitslagen: 100 meter vrije slag meisjes 1970: Jolanda Later- veer 1.12.2. 200 meter wisselslag meisjes 1970: Mireille Correljé 2.57.0. 100 meter schoolslag meisjes 1971: Pauli Venckamp 1.38.9. 100 meter vrijeslag jon gens 1969: Leon Luiten 1.14.7. 200 meter schoolslag jongens 1967: Hans Bouwmeester 3.03.6. de ploeg deed het beter, door op de iets ongunstige boei in de overgangsklasse de stuurmanlo- ze te winnen. Op diezelfde boei was de Njord-ploeg als vier niet in staat om van Nereus te win nen, maar bleef wel Laga voor. Nereus verloor steurmanloos weer van Orca en al deze ploegen ontmoeten elkaar weer in Ratze burg. Michèle Parmentier roeide voor het eerst met haar nieuwe dub- beltwee-partner Jos Compaan uit de Olypische ploeg en vierde dat met een overwinning op Tri ton en Laga. In de skif werd ze tweede achter Compaan. De da mes dubbel-vier van Njord ging door met winnen in de over gangsklasse en werd tweede in het A-veld. De eerste-jaars-da- mes-acht van Asopos-De Vliet gangsklasse, maar werd tweede in het nieuwelingen veld. Meer tweede plaatsen waren er voor Njord in de nieuwelingen acht en de lichte nieuwelingen acht en voor skiffeur Roeél, die door een snoek kort voor de eindstreep de eerste plaats weggaf aan Paul van Meteren van Asopos-De Vliet. JAN KLERKS HAZERSWOUDE - Ronald van Egmond heeft de eerste partij in de herkamp om de open dam kampioenschappen van Katwijk gewonnen. Titelhouder Jan Pas- schier moest na 61 zetten de overwinning aan de Alphenaar laten. Beide spelers openden voorzichtig waarna Passchier ook nu weer de aanval zocht. Een tactische wending van de Leids kampioen bezorgde Passchier zoveel moei lijkheden dat de titelverdediger een schijf moest verliezen. Dat deed hij echter op een dusdanig vernuftige wijze dat er dankzij zijn positionele compensatie nog niets in de richting van een Al- phense overwinning wees. Juist op het moment dat de stelling op remise uit leek te draaien, over zag Passchier een doorbraak van een schijf. Op bijzonder fraaie wyze wikkelde Van Egmond naar winst af. nia Gold Cup; de trofee voor de winnaar van het gelijknamige turntoernooi waarin drie disci plines gelijktijdig zijn verte genwoordigd: keurturnen, mo derne ritmische gymnastiek en trampolinespringen. Opmerke lijk in de persoonlijke klasse menten was een zesde plaats van de turnkampioen Dick Ooy- kaas, een negende van Ingrid Bolleboom en een vijfde van de MRG-ster Suzanne Knip. De organiserende vereniging Pro Patria en allen die medeverant woordelijkheid hebben gedra gen voor een zo vlot mogelijke afwerking van het ingewikkelde programma, bleken zaterdag soepel lering te hebben getrok ken uit de onoverzichtelijkheid die de eerste avond had geken merkt. Er werden minder onder delen tegelijk afgewerkt waar door de verrichtingen aanzien lijk rustiger en begrijpelijker op de toeschouwers overkwamen. Al blijft het aan te bevelen óf te miniseren in onderdelen óf bij voorbeeld per land slechts één deelnemertster) met reserve uit te nodigen voor elk programma onderdeel. Waarmee de moge lijkheid toeneemt om minder ge lijktijdig te werk te gaan. Maar zoals reeds opgemerkt: de le vendige strijd om de Gold Cup heeft - hoe dan ook - toekomst. En het lijkt logisch te veronder stellen dat, wanneer het toernooi eenmaal is ingeburgerd, echte in ternationale toppers zeker bereid zullen zijn dit gebeuren boven aan hun verlanglijstje te zetten. De organisatoren troffen het na melijk minder goed dat gelijktij dig met hun evenement m het Bulgaarse Varna een internatio naal keurturntoernooi werd ge houden dat in de loop van de ja ren zo'n reputatie heeft opge bouwd, dat vooral de Oostblok landen het zich niet kunnen per mitteren daar met hun allersterk ste representanten te ontbreken. Het trampolinespringen daarente gen was nagenoeg door de aller- sterksten uit Europa vertegen *»- f De Roemeense toptumster Emilia Eberle nam tijdens hef Gold Cup toernooi »n Den Haag revanche voor haar tegenvallende prestaties bij de Europese kampioenschappen. Ze bleef haar nvale Mareckova een half punt voor. LEIDEN Sandra Dorlas heeft gisteren by atletiekwedstrijden op de kunststofbaan van Papendal opnieuw dit seizoen een snelle 400 meter afgeleverd. De juniore van het Leidse Bataven kwam tot 56 3 Clubge noot Maarten Gysbers deed over dezelfde afstand 51.4. Op de 1500 me ter noteerden op Papendal enkele Bataven-heren ook goede tyden Jan Verloop 4 03.3, Hans Minnee 4.05 6, Ben Kerkvliet 4.06.1 en Ton van den Berg 4.07.8. Theo van de Veer van het Leidse AV Holland kwam vrydagavond op de Haagse kunststofbaan op de drie kilometer na een makkelijk gelopen race tot 8.31.9. Clubgenoot Harry Otto bleef juist boven de negen minu ten steken (9.03.6) terwyl Bataaf Henk van Leeuwen die grens wel door brak: 8.52.2. Op de 800 meter heren kwamen dne Bataven snel uit de voeten: Peter Wezel 1.54.2, Han Kulker 1.54 4 en Ton van den Berg 1.59.5 woordigd. En dat hier wel dege lijk de top aanwezig was. bleek duidelijk, ook al werd het synch- roonspnngen zaterdagavond on der een minder gelukkig gestern te afgewerkt. Zonder daarvoor een oorzaak te kunnen aanwijzen - wellicht door icLs te veel ru moer om de concentratie goed te kunnen vasthouden - kwamen verscheidene koppels (Franse en Amerikaanse heren en Spaanse dames) verkeerd uit doordat de partner naast het ■Mtngmatn terecht kwam, zonder dat dit overigens tot enig letsel leidde Onbetwiste meesters op dit onder deel waren de Polen Jemiofa- Okoniewski. Maar daaraan hoort onmiddellijk te worden vastge koppeld de derde plaats die de Nederlandse dameskampiocnen Jacqueline de Ruiter en llujo van Diermen in dit sterke ge mengde gezelschap uiteindelyk voor zich opeisten. De driedaag se sance maakte zonder meer duidelijk waarom dit koppel als tweede tydens de laatst gehou den stryd om de wereldkam pioenschappen is geëindigd De Roemeense topper keurturnen Emilia Eberle maakte in De Uit hof van de gelegenheid gebruik haar tegenvallende vemchtin gen tijdens de Europeso kam pioenschappen in Madnd, waar ze slechts ISe werd. te corrigeren met de eerste plaats in deze krachtmeting om de Gold Cup Ze het haar Russische nvale Eva Mareckova ruim een hall Hl achter zich Een belangrijk puntenaandeel in de uitcindelyke Russische zege - behaald zonder deelname aan het trampoünespnngen dat in Rusland nog tot de onvolwassen sporten behoort had Andrej Ti konkhik, één uit die brede top van het Sowjet-keurturnen. Toe lichting: dat de Russen zonder trampolmcspnng.-rs HftWhtl winnen was mogelyk door het wedstrijdreglement dat voor schrijft dat de laagste waardc- nng van elke ploeg buiten de puntentelling valt. De Nederlandse vertegenwoordi ging had het in dit gezelschap niet zo gemakkelyk, want on danks prestaties die zeker niet benedenmaats mogen worden genoemd, moest ze tenslotte met een zesde plaats genoegen ne men. Dit was uiteraard voor een belangrijk deel te wyten aan het uitvallen van Ron Lam boo. De opmerkelykste figuur was de Amerikaan Mark Caso Begin ja nuari vorig jaar hep hy tydens een wedstrijd een ernstige breuk m de nek up IV dokter h.idd.-n hem voor sportbeoefening opge geven. maar dank zy een by na onverklaarbare energie begon hy helemaal van voren af aan met trainen en zag in dit toernooi kans op een achtste plaats tussen de 25 deelnemers beslag te leg 0M Zondag was een uitverkochte Uit hof getuige van toestelfinalcs be nevens de halve finales en de emdstryd van het trampoline springen individueel en synch roon. Gisteren werd de happe ning besloten met demonstra ties.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21