LEIDSCH DAGBLAD Crisis in Polen vermeden VS W" VS keuren aanval op Irak scherp af ssasw Steeds meer energiegebruikers "rood" Bezuinigen kan tot 24 miljard ISRAEL Treinramp Vakbond en regeringsdelegatie bereiken akkoord DINSDAG 9 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36492 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad|.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Smgel 1 2311 BG Legden Voor lel nrs m cotton NIEUW DELHI (Reuter/UPI) - Indiase spoorwegftmctiona- rissen twijfelen of het spoor wegongeluk zaterdag in de staat Bihar aan 3.009 men sen het leven heeft gekost. Volgens hen was de trein weliswaar overvol, maar konden er onmogelijk zoveel mensen in en op de rijtuigen hebben gezeten. lotossen zijn 215 lijken gebor gen uit de rivier de Bagmati, waarin zaterdag zeven rij tuigen van de ontspoorde trein terechtkwamen. Ge vreesd wordt dat in de rij tuigen die onder water lig gen van de wild stromende rivier nog veel meer slacht offers liggen. Over de oorzaak van het onge luk lopen de meningen even eens alteen. De directeur van de spoorwegen heeft verklaard dat de trein op een brug over de Bagmati werd getroffen door een wervelstorm. Een plaatselij ke ftmctlonaris zei dat het ongeluk gebeurde toen de machinist de remmen krach tig aantrok omdat er een os op de rails stond. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM/LEIDEN - Hel Ge meentelijke Energie Bedrijf van Rotterdam krijgt sinds kort per maand ruim 8000 nota's terug die niet automatisch bij bank of giro kunnen worden geincasseerd. Het GEB veronderstelt dat dit komt doordat de afnemers „rood" staan, waardoor het ver schuldigde bedrag niet kan wor den afgeschreven. Tot een jaar geleden bedroeg het aantal door banken en giro terug gezonden nota's niet meer dan ,300 tot 400 per maand. Nu is dat opgelopen tot ettelijke duizen den. Bij het GEB verwacht r dat dit aantal als gevolg van de al aangekondigde prijsverhogin gen van gas, water en elektrici teit nog aanzienlijk zal toene men. Wegens forse achterstanden in de betaling van de energierekening zijn in Rotterdam al meer dan 1000 huisgezinnen afgesloten van elektriciteit en gas. Ook zijn er veel mensen die aan het einde van het seizoen een bedrag moe ten bijbetalen en dat niet meer ineens blijken te kunnen vol doen. Zo komen er de afgelopen maanden steeds meer verzoeken bij het GEB binnen om het bij te passen bedrag in termijnen te mogen voldoen. Noodgedwongen stuurt het GEB de meest schrijnende gevallen al door naar de sociale dienst. Ook Schiedam, Dordrecht en Vlaar- dingen kampen met soortgelijke problemen. In Vlaardingen is het zelfs zo dat van elke 100 verzon den nota's er 20 onbetaald retour komen, en bij 6 van die 20 moet er een incassobureau aan te pas komen om het achterstallige geld „langs de deur" te kunnen innen. Rijnland Bij het Energiebedrijf Rijnland kent men deze problemen nog niet. Volgens directeur Broos- hooft blijft het aantal automati sche incasseringen, dat wegens een ontoereikend saldo van de rekeninghouders niet kan wor den geïnd, beperkt tot enkele tientallen per maand. En dat is al jaren zo, aldus de heer Broos- hooft. Het aantal afsluitingen vertoont eenzelfde beeld. In Leiden en omgeving zijn niet meer dan honderd gezinnen wegens forse achterstand in de betaling afge sloten van gas en elektriciteit. In de meeste gevallen kan afslui ting worden voorkomen doordat de verbruiker zijn of haar toe vlucht zoekt tot de gemeentelij ke sociale dienst. "Het probleem is alleen", aldus Brooshooft, "dat in zo'n geval alléén een regeling voor de toekomst wordt getrof fen. De oude schulden blijven veelal staan". Niettemin heeft het Energiebedrijf Rijnland niet meer dan een ton aan langlopende schulden uit staan. "En daar zitten dan nog een paar grote verbruikers bij", aldus de directeur. WARSCHAU (AFP) - Een afvaardiging van het afdelings bestuur van de Poolse vrije vakbond Solidariteit uit Bydgoszcz en een regeringsdelegatie zijn het vannacht alsnog eens geworden. Daarmee wordt een nieuwe cri sis voorkomen. Tussen de vakbond en de regering in Polen was een con troverse ontstaan over een onderzoek naar gebeurtenis sen in Bydgoszcz op 19 maart van dit jaar. Toen werd een aantal leden van Solidariteit door de politie in elkaar ge slagen. De Poolse vakbond had voor aan staande donderdag een waar schuwingsstaking van twee uur uitgeschreven teneinde de rege ring tot meer spoed en duidelijk heid in dit onderzoek aan te spo ren. Deze staking is voorlopig opge schort. Tot 3 juli krijgt de rege ring de tijd een oplossing te vin den voor het conflict. Volgens een vannacht uitgegeven communiqué zijn de twee partij en het eens geworden "gezien de WASHINGTON (GPD/REUTER/ DPA/UPI/AFP) - De aanval van Israël op de kerncentrale van Irak heeft internationaal tot scherpe afkeuring geleid. President Ronald Reagan van de Verenigde Staten is van plan op "tamelijk korte termijn" een rap port aan het Congres te sturen over het gebruik door Israël van vliegtuigen van Amerikaanse makelij voor de aanval op de Iraakse onderzoeksreactor bij Bagdad. Dit heeft een functiona ris vanmorgen verklaard. Officiële woordvoerders herinner den tegelijkertijd aan de herhaal delijk uitgesproken Amerikaan se bezorgdheid over Iraks ont wikkeling op het gebied van de kernenergie. Volgens voorwaar den, verbonden aan de Ameri kaanse wapenverkopen aan Is raël, mogen deze wapens niet voor offensieve doeleinden wor den gebruikt. Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden Wat koeler Zonnige perioden en in hoofdzaak in de nacht en ochtend een bui. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige wind, draaiend van zuidwest naar west. (opgemaakt om 11.15 uur) Premier Pierre Mauroy van Frank rijk - het land dat Irak hielp bij het bouwen van de kerncentrale - heeft het Israëlische bombar dement krachtig veroordeeld. Hij noemde het feit "onaan vaardbaar en zeer ernstig" en zei, dat de spanningen in het Mid den-Oosten er slechts groter door kunnen worden. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de Is raëlische aanval op de kerncen trale van Irak veroordeeld als een "zwaarwegende inbreuk op het internationale recht, die ern stige gevolgen zou kunnen heb ben". Het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren zijn "grote bezorgdheid" uitge sproken over het bombardement op de kerncentrale van Irak. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft vanmorgen in een verkla ring de Israëlische luchtaanval veroordeeld. Volgens een gisteren door het bu reau van president Sadat van Egypte uitgegeven verklaring heeft Egypte Israël laten weten, dat diens luchtaanval op Irak de spanning in het Midden-Oosten alleen maar kan doen vergroten. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren een telefoonge sprek gehad met president Sad dam Hoessein van Irak. Koning Hoessein heeft bij die gelegen heid zijn "krachtige afkeuring" uitgesproken over Israëls "verra derlijke agressie". Israël verkeert in een jubelstem ming na de aanval op de kern centrale van Irak. De populari teit van premier Begin, aan wiens herverkiezing nog maar enkele weken geleden nauwe lijks nog iemand geloofde, is we derom sterk toegenomen. Irak heeft gisteravond gevraagd om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. (zie ook pagina 9) Diefstal 60 mille uit huis (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 48—jarige Lei- denaar uit de Sperwerhorst heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 60.000 gulden uit een geld kistje. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, hebben volgens de politie ook het hele huis van de Lei- denaar doorzocht. De diefstal zou plaats hebben gehad in de nacht van zondag op maandag. Wegens een terugloop in de rende menten van alle dagbladen heeft de minister van economische zaken in het belang van de verscheidenheid in de dagbladpers toestemming ver leend tot een aanpassing van de abonnementsprijzen. In verband hiermee zijn onze abonnementsprij zen per 1 juli 1981 als volgt vastge steld: Wij nemen graag aan dat de abon nees, die een machtiging tot auto matische afschrijving hebben ver strekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DIREKTIE noodzaak tot handhaving van de sociale rust in Polen" en "gezien de wens een constructieve oplos sing te zoeken voor de kwestie van Bydgoszcz". De spanning in Polen was de laat ste dagen weer hoog opgelopen nadat de Russische president en partijleider Leonid Bre^jnjev in een brief aan de Poolse leiders had gewaarschuwd dat er krach tiger moet worden opgetreden tegen de anti revolutionairen. De onderhandelingen tussen rege ring en vakbond waren volgens de leider van de vakbondsdele gatie, Krysztof Gutowski, uiterst moeizaam verlopen. De regering bleef bij haar weigering de ver antwoordelijke personen van de gebeurtenissen in Bydgoszcz strafrechtelijk te vervolgen. "De delegatie toonde een onwrikbare houding en liet duidelijk blijken dat de boodschap van de Russi sche partijleiding aan het adres van Warschau geen ruimte voor twijfel overliet", (zie ook pagina 9). Baby's voor adoptie ontvoerd JAKARTA (GPD) - De politie van Jakarta heeft een vroedvrouw gearresteerd die baby's ontvoer de en ze tegen hoge bedragen doorverkocht voor adoptie aan onder anderen Nederlandse echtparen. Vier van de vijf ontvoerde baby's die op het punt stonden naar het buitenland te worden meegeno men door adoptieouders, kon den worden onderschept, zo deelde een politiewoordvoerder Een van de baby's die vong jaar ontvoerd is uit een dorp bij Ja karta. is geadopteerd door een Rotterdams echtpaar. De gear resteerde vroedvrouw verkocht de gekidnapte baby's voor 2000 gulden aan een sociale instelling die voor de adoptie zorgde. De vroedvrouw zorgde ook voor de vervalste geboorteakte en adop tiepapieren. De vroedvrouw kocht ook baby's van arme ouders in de dorpen op voor ruim 400 gulden. DEN HAAG (GPD) - Tot 1985 kan op de rijksuitgaven tussen 13 en 24 miljard gulden worden bezui nigd, waarvan tussen 5 en 10 mil jard op de uitgaven van de diver se ministeries, tussen 4,8 en 7 miljard op de sóciale zekerheid, 1,2 miijard op de gezondheids zorg en 4 tot 6 miljard op de amb tenarensalarissen. De diverse ministeries zouden veel doelmatiger kunnen omspringen met de overheidsgelden. Tot en met 1985 valt alleen zo al 5,75 miljard gulden te bezuinigen. Dat blijkt uit het „Rapport Her overweging Overheidsuitgaven" dat vanochtend is vrijgegeven. De afgelopen jaren heeft een wa re wildgroei van personeelsvoor zieningen in die dienstverlenen de sector plaats gehad, een groei die geen gelijke tred heeft gehou den met de bevolkingsgroei en zelfs niet met de toenemende dienstverlening. Het rapport is gebaseerd op een diepgaand onderzoek naar mo gelijkheden om te bezuinigen op 28 hoofdtaken van de rijksdienst, op het hele sociale zekerheids stelsel, de gezondheidszorg en de ambtenarensalarissen. De bedoeling van het rapport is het volgende kabinet te wijzen op de mogelijkheden tot bezuinigen. Het rapport is het afgelopen weekeinde al toegestuurd aan de kabinetsinformateurs. De verhoging van de doelmatig heid kan vooral worden bereikt door in de dienstverlening fors te snoeien. Dat levert meer dan de helft van de bezuiniging op.Een veel minder hoge opbrengst komt van het zogenaamde „pro fijtbeginsel", waarbij de burgers zelf meer gaan bijdragen aan overheidsvoorzieningen, waar voor ze tot nu toe niets of weinig uit eigen zak bijbetaalden. Bo vendien kan ook nog stevig wor den bezuinigd - tussen minimaal 0,8 en maximaal 1,8 miljard gul den - op de uitkeringen die de re gering doet aan het bedrijfsle- De opstellers van het heroverwe gingsrapport, een groep ambte naren van het ministerie van fi- i onder leiding van de di recteur-generaal voor de rijksbe groting dr. B. Leblanc, heeft de afgelopen drie maanden op vrij wel alle ministeries de uitgaven posten doorgelicht De onderzoekers menen dat op de defensie-uitgaven niet echt meer bezuinigd kan worden. Als enige bezuinigingsmogelijkheid wordt hier een 0-groei gezien Door het wegvallen van de NAVO-af- spraak over de groei van de de fensie-uitgaven met 3 procent kan dan tot 1985 11 a 12 procent bezuinigd worden. Ook op ontwikkchngssamcnwcr king wordt geen mogelijkheid tot bezuiniging gezien. 30 PAGINA'S Wim Ligt- voet van Roodenburg op de schouders Roodenburg lacht laatst tegen Lisse Fokker verkoopt F-28 in Amerika President Iran in de verdrukking PAGINA i Noordwijk haalt het ditmaal niet De Israëlische premier Begin lijkt als geen ander de kunst te verstaan zijn bond genoten met alleen keer op keer versteld te doen staan en hen tegen zich in het harnas te jagen, maar ook op bij na onverantwoordelijke wijze te spelen mei wat genoemd zou kunnen worden een situatie van een minimum aan vrede in het Midden-Oosten De aanval op de Iraakse kerncentrale bij Bagdad is daar een nieuw voorbeeld van. De vraag is wat wil Israël met dit soort acties Gaat het hier om een bewust beleid, of vinden de machthebbers in Tel Aviv dat ze niet anders kunnen? Hel bewust uitlokken van een oorlog met zijn erfvijanden - mogelijk op grond van de militai-e hegemonie van Israël ten opzichte van een mili tair bijna traditioneel verdeelde Arabische vijand - lijkt een wat te eenvoudige redenering. Wat anders is of de recente acties er niet toe kunnen, of zullen lei den. De toch al te snijden span ning in het Midden-Oosten, als gevolg van de Israèhsch-Syn- scfje raketcrisis zal eerder toe dan afnemen De machtigste bondgenoot, de Verenigde Sta ten. zijn in een moeilijk parket ge bracht bij hun pogingen de raket- ensis te bezweren Aan de ene kant probeert Amerika te bemid delen. aan de andere kant doet het land waarvoor wordt bemid deld gewoon zijn eigen zin en dwingt datzelfde Amerika tot een ongewoon scherpe veroordeling Israël zit natuurlijk in een uiterst moeilijke positie. Want hoe moet een toch al dagelijks bedreigd land reageren dat weet dat een ander land (Irak) kalmpjes bezig is een atoombom te maken met de bedoeling dat wapen te ge bruiken tegen dat land? En de daaropvolgende vraag of het middel dat gekozen is niet erger is dan de kwaal? Een feit is dat Israël de laatste maanden bezig is zich in een steeds groter isolement te plaat sen Het gevaar dreigt dat de Is raëlische machthebbers Wester se mogendheden een excuus verschaffen de traditionele ver bondenheid met Jeruzalem op te offeren teneinde de Arabische wereld gunstig te stemmen. Dat dit niet direct zal gebeuren heeft meer te maken met de omstan digheid dat de steun van die Westerse mogenheden aan Is raël voor een belangrijk deel ge baseerd is op eigenbelang en niet alleen op onbaatzuchtige hel de voor het kleine Israël. Sommige politieke waarnemers gaan er vanuit dat de knjgshafti ge daden van Begin zijn bedoeld om diens herverkiezing veilig te stellen En het is inderdaad zo dat opiniepeilingen voorspellen dat Begins buitenlandse politiek hem een spectaculaire winst zal bezorgen. Die omstandigheid heeft er zeker mee te maken, maar evenzeer het blinde fanatisme dat Begin kenmerkt als het gaat om moge lijke vijanden van de staat Israel Het is in internationaal opzicht hoe dan ook nauwelijks een ge ruststelling. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu ,.een - .:onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S vp bon ingevuld in een open enveloppe ionder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNBL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1