"Dit elftal kan niet meekomen in eerste divisie Wageningen: blij af Topschutter Geels: 99Met spijt verruil ik Sparta voor PSV Excelsior voelt dreiging van uittocht spelers DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM (GPD) - Als een pas begonnen junior bejubelde de bij na 33-jarige Ruud Geels zater dagavond in de Ridderzaal van het Sparta-kasteel zijn eerste plaats in de competitie van va derlandse schutters. Op de laat ste dag van het voetbalseizoen 1980-1981 kroonde de Spartaan zich voor de vijfde maal in zijn lange voetballoopbaan met de ti tel topscorer. Waar de concurren tie (Tol van AZ; Eriksen van Ro- da JC) faalde, haalde Geels twee maal doeltreffend uit. Achter zijn naam prijkten na de con frontatie met Excelsior 22 tref fers. „Bij Ajax ben ik viermaal als eer ste geindigd. Met een reeks van 34,31, 30 en 20 goals. Maar al heb ik er nu maar 22 gescoord, ik vind dit toch de mooiste presta tie. Want door blessures heb ik dit seizoen negen wedstrijden niet kunnen spelen. Bovendien kun je bij Ajax de ballen er makkelijker inschoppen dan bij Sparta Bezield als Geels was van de ge dachte op de allerlaatste compe- titiedag afstand te nemen van John Eriksen en Piet Tol (Eriksen had 21 goals vergaard; Tol net als Geels 20), kwam de Santpoor ter tegen Excelsior amper aan voetballen toe. „Het liep hele maal niet", gaf hij eerlijk toe. „Ik liep voortdurend naar het score bord te kijken, want ik wilde graag weten hoe AZ en Roda er voorstonden. Ik werd ook steeds Hier ben ik helemaal opge fleurd", aldus de door PSV be geerde spits. „Maar we kunnen zijn honorarium niet betalen", verklaarde Sparta-bestuurslid Floor Bouwer na afloop van de wedstrijd tegen Excelsior nog maar eens. „Ik zeg dat Sparta mijn salaris wel kan opbrengen", gaf Geels terug. „Behalve als voetballer kan ik me hier ook als jeugdtrainer verdienstelijk ma ken. Maar ik kan nu nog geld op brengen. Volgend jaar ben ik transfervrij. Dan kan Sparta geen cent meer voor me vangen". Daags voor de trip naar Mexico zocht PSV-manager Kees Ploegs- ma nog contact met Floor Bou wer. Na de aankoop van Hallvar Thoresen wilde Ploegsma zater dagmiddag ook de transfer van Geels rond maken. Maar al kwa men PSV en Sparta iets dichter naar elkaar toe (Sparta vroeg aanvankelijk 400.000 gulden en wilde PSV 300.000 gulden beta len), een akkoord werd niet be reikt. Bouwer: „Ploegsma is met zijn spelers mee naar Mexico, maar Ben van Gelder blijft in Eindhoven achter om de zaken te regelen". Geels: „Hoewel ik vermoedelijk naar PSV ga, blijf ik in elk geval in Santpoort wonen. Van Bou wer heb ik gehoord dat woensdag de transfer wordt rond gemaakt. Daar houd ik mij maar aan vast". voorstonden. Ik werd ook steeds T/ot, Hot Ciin geforceerd aangespeeld. Pas te- V U,i uer gen het einde, toen mijn bewaker Ook René van der Gijp, op hoofd een vraagprijs van circa Simon van Vliet naar voren ging, kreeg ik het gelukkig nog voor elkaar. Tsjonge, wat ben ik hier blij mee. Dit is toch een mooi afscheid van Sparta". Transfersores vervullen weer eens zijn alledaags bestaan. „Het liefst was ik bij Sparta gebleven. niljoen gulden staat, verlaat Sparta naar mag worden ver wacht. Ofschoon zijn zaakwaar nemer Ger Lagendijk nog pogin gen in het werk stelt de Dordte- naar in Nederland onder dak te brengen, geldt Birmingham City Ruud Geels werd tegen Excelsior voor de vijfde maal i topscorer. "Dit is de mooiste prestatie" als voornaamste kandidaat werkgever. Van der Gijp: „In Ne derland blijven er voor mij wei nig clubs over, nu Feyenoord mij te duur vindt en PSV Thoresen heeft aangetrokken. Ik ga er van uit dat ik volgend seizoen bij Bir mingham City speel. Sparta zal ik hoe dan ook verlaten, want met de verkoop van Ruud Geels kan het tekort niet worden ge dekt". Sparta-bestuurslid Bouwer op nieuw: Over de hoogte van dat tekort wil ik mij niet uitlaten. Maar met de verkoop van Van der Gijp zouden we aardig uit de rode cijfers kunnen komen". Excelsior degradeert zonder strijd ROTTERDAM (GPD) - Roemloos aanvaardde Excelsior zaterdagavond op het Rotterdamse Spangen de terug tocht naar de twee seizoen geleden verlaten eerste divi sie. Op visite bij stadgenoot Sparta presenteerde het elf tal van trainer Hans Doijee zich als een zelfmoordcom mando. Het verzet tegen de dreigende degradatie was kennelijk vorige week in Eindhoven tegen PSV al ge staakt. Met de 5-2 stelde Sparta zich ten opzichte van Excelsior nog cou lant op. Al in vakantiestemming bekommerden de voetballers van Barry Hughes zich meer om de topscorerstitel van Ruud Geels dan om de derby zelf. Maar ook op halve kracht bleek Sparta veel te sterk voor het te recht afzakkende Excelsior. Op alle onderdelen van het spel troefde het 4-4-2 spelende thuis- team de opvallend zwakke oppo nent af. Vooral achterin schortte het bij Ex celsior aan organisatorische kwaliteiten Libero Rob Ouwe hand deed alleen als veldvulling dienst, leiding aan zijn defensie gaf hij nooit. Bovendien was Ed dy Ridderhof als mandekker niet opgewassen tegen de Brit David Loggie, die mede daardoor voor rust een onvervalste hattrick in de KNVB-annalen kon laten bij schrijven. „Loggie stond steeds vrij. Nie mand stak bij ons ook maar een poot uit bij de voorbereiding van de tweede en derde Sparta-goal", treurde Hans Dorjee na. „De film van een heel seizoen werd in de ze wedstrijd afgedraaid. „Te wei nig spelers bij Excelsior gingen tot op de bodem. Onbegrijpelijk toch als je op degraderen staat". Van Gaal Vooral Sparta-middenvelder Louis van Gaal nam de vrijheid te baat zijn technische lusten bot te vie ren. Gesteund door de dikwijls buitenom komende Roelf Jan Tiktak (Hughes naderhand: „Die heeft zich in de loop van het sei- ALKMAAR (GPD) - Vlak voor zijn ploeg tot kampioen van Nederland werd gekroond, verklaarde AZ-oefenmeester Georg Kessler dat het ver lengen van de veertien contracten een fluitje van een cent was. „Ik ver wacht niet alleen dat we de onderhandelingen met de spelers voor de laatste competitiewedstrijd hebben afgerond, ik sta er ook op", zo stelde hij destijds voor de confrontatie met Feyenoord. Op dat moment kon ook Georg Kessler niet voorzien dat er zich toch een aantal probleemgeval len binnen zijn selectie voor zou den doen. Hij berust daar inmid dels in, maar kan niet ontkennen dat het een forse streep door zijn rekening is. „Veiligheidshalve heb ik maar mijn telefoonnum mer in Alkmaar achter gelaten voor het geval het bestuur geen overeenstemming bereikt met John Metgod, Kurt Welzl, Pier Tol en Kristen Nygaard. Ten slot te, als een van de vier onver hoopt mocht vertrekken, dan zullen we iets moeten onderne men om de groep aan te vullen". Zover is het nog niet. Richard van der Meer, AZ's vleugelverdedi ger, ging ten slotte ook een dag voor de confrontatie tussen AZ en Wageningen overstag en be reikte een akkoord over een tweejarige verbintenis bij de Alkmaarders. Echter, zoals hij zelf stelde: „Ik heb een vat water bij de wijn moeten doen en AZ een glas". Van der Meer had zijn eisen flink opgeschroefd. Hij wil de hetzelfde gaan verdienen ko mend seizoen als Jan Gaasbeek, die door nauwelijks te spelen toch ruim 90.000 florijnen bij el kaar verzamelde als basissalaris. Zo gemakkelijk als Van der Meer door de knien ging, zo problema tisch verlopen de onderhandelin gen met Metgod, Welzl, Tol en Nygaard. John Metgod praat aan het einde van de week opnieuw ROTTERDAM (GPD) - Bij Excelsior dreigt een uittocht van spe lers. Nu de degradatie naar de eerste diisie een feit is geworden, keert de van FC Den Haag geleende Simon van Vliet hoogst waarschijnlijk terug naar zijn eigenlijke werkgever. Tegenover de aankoop van aanvaller Piet de Boer van Xerxes staat het mogelijke verlies van nog vijf basiskrachten. Doelman Peter Brunings, Carlo van Tour, Ton Pattinama, Dik Ernst en Frans Struis hebben de sterk verlaagde contracten geweigerd. Excelsior-voorzitter Jaap Bontenbal: „We hebben plannen om ons te versterken. Maar schokkende aankopen zijn er beslist niet te verwachten. We zoeken het voor komend seizoen meer in spe lers die bereid zijn tegen een amateurvergoeding naar ons te komen". Sparta Genoodzaakt door het vorig seizoen geboekte tekort van ruim een miljoen gulden krimpt het Sparta-bestuur drastisch in op het spelersbestand. Op de loonlijst zullen volgend seizoen slechts 19 voetballers prijken. Behalve de te verwachten verkopen van Ruud Geels en Ren van der Gijp verlaten nog een aantal voetbal lers zo goed als zeker het Rotterdamse kasteel. Reserve-doelman Wim Berends mag voor een vriendenprijs een andere club zoeken, evenals Geert Meyer (kosten 125.000 gul den), C-speler Olde Riekerink en de aan De Graafschap uitge leende Jo van Zoest. Louis van Gaal, Bert Jansen, Robert Verbeek en doelman Bernard Heuser hebben de hen voorgelegde contracten nog niet onderte kend. Sparta zag in de laatste voetbaljaargang overigens 70.000 betalende bezoekers de loketten passeren. Per wedstrijd gemid deld 4118 tribuneklanten derhalve. met het AZ-bestuur. Vanuit West-Duitsland ligt er een serieu ze aanbieding, „maar", stelt de AZ-libero: „ik ga niet voor vijf duizend gulden meer in de Bun- desliga lopen voetballen. Aan de andere kant wil ik wel dat AZ zich aan zal passen aan de Bun- desligaclub" Tol Die heeft AZ ook met Pier Tol. De Volendammer, die dit seizoen op uiterst belangrijke momenten scoorde, heeft de indruk bewust in de duels tegen Go Ahead Eagles en Roda JC uit de ploeg te zijn gehouden. „Kennelijk bete kent topscorer van Nederland worden dat je weer een extra ij zer in het vuur hebt bij de con tractbesprekingen", aldus de Vo- lendamse spitsspeler. Tussen vraag en aanbod ligt een gapend gat, dat nauwelijks te overbrug gen lijkt. „Ik heb een aanbieding van Benfica op zak. AZ daarente gen heeft mij hetzelfde bedrag aangeboden als voor dit seizoen. Dat vind ik raar, vooral omdat ik dit seizoen toch goed was voor twintig treffers" Pier Tol is niet van plan de hand doek in de ring te gooien. „Als er geen betere aanbieding uit de bus komt, dan bekijken ze het maar. Vorig jaar wilde ik al terug naar Volendam, maar toen hiel den ze me op het laatste moment tegen. Als puntje bij paaltje komt, hebben ze aan mij een ra- De twee buitenlanders van AZ, Kurt Welzl en Kristen Nygaard, hebben eveneens nog geen over eenstemming over een nieuw contract kunnen bereiken. Welzl lacht maar een beetje over de aanbieding die AZ hem heeft ge daan. Hij wil een meerjarencon- tract, schermt met belangstelling van Nice en AC Milan, maar te kent vooralsnog niet bij AZ. De Oostenrijker is inmiddels al naar zijn vaderland vertrokken zon der dat er nieuwe afspraken met het AZ-bestuur zijn gemaakt. Kristen Nygaard wenst evenmin te tekenen, ook al doet het be stuur van de Alkmaarders gelo ven dat er overeenstemming met hem is bereikt. „Die truc kende ik nog niet", zo stelt Nygaard, die, wanneer hem geen betere aanbieding wordt gedaan, zeker zal terugkeren naar Denemar ken. Fragment uit het duel AZ-Wageningen. Oeki Hoekema voorgrondin gevecht om de bal met Johnny Metgod ALKMAAR (GPD) Het verblijf van Wageningen in de hoogste voetbalafdeling is tot een seizoen beperkt gebleven De formatie die vorig petitie het hoogste platform be reikte, treurde er nauwelijks om Financieel immers had de forma tie van trainer Nol de Ruiter ten slotte dit seizoen geen klagen, maar sportief viel er weinig eer te behalen. Dat bleek vooral in de eerste helft van de competitie. Niet een keer pakte de ploeg op de Wageningse berg een overwinning Nol de Ruiter: „Ik geloof dat dat ons heeft opgebroken. Zoiets is fa taal. In het begin van de competi tie kun je rustig spelen, maar in de omstandigheden waarin wy verkeren, werd het voetbal auto matisch onrustiger. nrrrn-u/«-r' Tussentyds trachte de ocfenmees- ter correcties aan te brengen, maar strandde op de noodzaak punten bij elkaar te sprokkelen „We moesten elke wedstryd win nen en op een gegeven moment krijg je te maken met teveel van die wedstrijden, die gewonnen moeten worden" De 1-O-nederlaag tegen een al op vakantie zijnd AZ-'67 bepaalde tenslotte zaterdagavond het lot terugkeer naar de anonimiteit van de eerste divisie. Dat het slechts 1-0 (Welzl) werd dankte Wageningen aan Harry Suvee, de doelman van de Bergbewoners. Opnieuw mocht de Wageningse doelman uitblinken, zoals hij dit seizoen zo vaak had uitgeblon ken. zoen voortreffelijk ontwikkeld") regeerde Van Gaal op het mid denveld zonder ook maar enige vorm van oppositie te dulden Binnen zestig seconden velde Ex celsior in feite zijn eigen vonrus. In de achttiende minuut kwam de degradatiekandidaat op ach terstand, waar even tevoren een unieke mogelijkheid om op voor sprong te komen voorhanden was. Maar Ton van der Padt twij felde alleen voor Sparta-doelman Jan Formannoy tussen schieten of omspelen, zodat de bal een prooi voor die laatste werd. Da vid Loggie deed aan de overkant datgene, wat Van der Padt had nagelaten. Gretig profiteerde Loggie van de ruimte die zyn be waker Ridderhof hem bood; zon der pardon boog de Bntse spits een voorzet van Dick Advocaat tot 1-0 om Nog voor de pauze mocht Loggie die doeltreffende daad tweemaal herhalen. In de 33e en 36e mi nuut rondde hy subliem voorbe reidend werk van Louis van Gaal bekwaam af. Ook met Joop van Daele en Gys Zwaan voor Ton van der Padt en Rini Piasmans kwam Excelsior na rust amper aan een serieuze strijd voor het eredivisiebestaan toe .Sparta spande zich bepaald niet bovenmatig in. maar deson danks kwamen we veel tekort", had ook Hans Dorjee geconsta teerd. „Eigenlyk was ons lot na de nederlaag thuis tegen NAC al bezegeld". Met medewerking van Sparta- voorstopper Peter Robinson, die foutief terugspeelde op Fmni.in nov, mocht Zwaan 3 1 aantak» nen. Gul deelde de Sparta-defen- sie ook in het verdere verloop van de tweede helft nog voor deel-aanbiedingen uit aan de club uit Rotterdam-Oost Maar als het op afwerken aankwam begeleidde besluiteloosheid de operaties van achtereenvolgens Pattinama, Wasiman (die was hersteld van een kniebandbles sure) en Ouwehand. Alleen Grae me Rutjes slaagde er nog in Jan Formannoy te passeren, maar ook na die 3-2 droeg Excelsior enig geloof in behoud van het eredivisieschap nooit uit Topschutter Zodat in het Sparta-kamp alle bal len in de slotfase maar werden verzameld voor de ditmaal oven- gens zwakke Ruud Geels, die door zyn ploegmaten als het wa re naar de titel van topschutter werd gedragen. Waay byvoor- beeld de voor Loggie (wenk brauwblessure) gekomen Geert Meyer („Ik mag weg voor 125 000 gulden) en Dick Advocaat alle gelegenheid hadden de score voor Sparta op te krikken, wer den de ballen by Geels ingele verd. Zijn concurrenten Pier Tol van AZ en John Enksen van Ro da JC troffen de roos zaterdag avond niet. Dank zy Tiktak, die zich tweemaal opwierp als aan gever, slaagde Geels wel in zyn opzet. „Een mooie afsluiting van een goed seizoen, al was het voor de penningmeester dan een ramp jaar", stelde Bacry Hughes vast. „Er komen te weinig toeschou wers naar Spangen", sprak hy Sparta's schatbewaarder Floor Bouwer na, die Hughes inmid dels heeft weten te overtuigen van de noodzaak van de verko pen van Geels (PSVi en de zater dagavond matige Ren van der Gijp (vermoedelyk Birmingham City). Het gezwaai met zijn contract liet Hughes na het duel met Excel sior dan ook achterwege. Het te kort van ruim een miljoen gul den wil Hughes nu te lyf met een door hem ontvouwd plan dat tot doel heeft „de mensen naar Spangen te krijgen". .Sparta moet zich aan de wens van het publiek aanpassen In het veld is dat in het afgelopen seizoen al gebeurd. Met aanvallend voetbal hebben we 75 goals gemaakt Maar volgend seizoen moeten wc zaterdag om half vijf beginnen Een ideale tyd Blijkt half vijf niet als aanvangsuur te voldoen, dan kan je er in december altyd nog van afstappen Op de leden vergadering van dinsdag wordt over dit voorstel beslist Helaas zijn er bij Sparta een paar leden van 180 jaar. die bezwaar hebben tegen half vyf als aanvangstijd Die hebben het om half vyf te koud of zo". Problemen van heel andere aard kwelden Excelsior-trainer Hans Dorjee intussen. „Ik moet het in het volgend seizoen over een an dere boeg gaan gooien. Vooral de jongens du- van het C-elftal van Feyenoord afkomstig zyn. bewo zen in deze competitie herhaal delijk dat zo nooit geleerd heb ben te vechten. Knokkers moet ik nu hebben, want in de eerste divisie kom ik met het huidige elftal nergens" GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15