Chips herkennen woorden, apparaten gaan spreken Nieuwe ruit inzetten 10^" Workwheel schuurt lastige vormen Vocht slaat toe Blinde kan lezen, schrijven en rekenen met nieuwe apparatuur Pottendraaien op Elektrische schijf Zo doe je dat DINSDAG 9 JUNI 1981 Op een tentoonstelling van de Vereniging Het Nederlandse Blindenwe zen in Apeldoorn, is een groot aantal elektronische hulpmiddelen ge toond waarmee de blinde of slechtziende veel meer mogelijkheden krijgt. Ook zijn er vindingen aangekondigd, die volgend jaar hun intre de zullen doen en die het de visueel gehandicapte mogelijk zullen ma ken om. onafhankelijk van zijn omgeving, zelf te lezen. Een dergelijk apparaat, dat voor velen een ware uitkomst kan betekenen, werkt met een camera. Die camera leest regel voor regel de drukletters omdat het apparaat de vorm van letters kan herkennen en interprete ren. De letters worden dan op mechanische wijze omgezet in braille- tekens. Het apparaat is ontwikkeld door AEG-Telefunken, maar nog niet leverbaar. Een leesapparaat is voor blinden uiteraard een droom. De vakkennis voor letterherkenning hebben technici eerder opgedaan bij de ontwik keling van automatische briefsorteermachines waarbij de adressen door de computer worden „ge lezen". In de blindenleesapparatuur de ze techniek geperfectioneerd, zo dat de micro-elektronica in het apparaat elke, in gangbaar letter type gedrukte tekst, voor blin den toegankelijk maakt. Dit voor Europa unieke systeem zal eind '82 in serie worden vervaardigd, tegen een prijs die op het niveau van een auto in de middenklasse ligt. tuur, kunnen ook periferie-toe stellen worden aangesloten, zo dat het leesapparaat ook deel uit kan maken van een werkvlak voor blinden. Ook Viditel Helemaal nieuw en wel al lever baar is een Viditel of Viewdata voor blinden. Viewdata is de mo gelijkheid om via telefoonlijnen een centrale computer te raad plegen, waarin heel veel kennis kan liggen opgeslagen. In Neder land staat die computer bij de PTT en levert overheid, bedrij ven en particulieren de informa- Voor het raadplegen van Viditel moet men een speciaal tv-toestel hebben, dat via een modem (een modulator-demodulator) op de telefoonlijn aangesloten staat. Daarmee kan men op het scherm bijvoorbeeld beursberichten, ac tuele informatie, consumenten- tips, informatie over het bedrijfs leven, reisbureaus, ANWB, post orderbedrijven, banken, PTT, verzekeringsmaatschappijen enz. bereiken. Er zijn nu zo'n 80.000 beeldpagina's informatie voorhanden. Al die informatie is niet voor blin den toegankeljk, omdat die op het tv-beeldscherm wordt gepro jecteerd. Het nieuwe Viditel-ap- paraat voor blinden van AEG, zet echter de beeldscherminforma tie om in een maximaal 40 tekens tellende regel braille, precies als op het scherm. De tekstregels worden elektronisch omgezet in puntjes, op een soort toetsen bord, dat de blinde kan aftasten. Door een druk op de knop ver schijnt de volgende regel. De leesmachine voor blinden zal eind volgend jaar in serie-produktie worden genomen. Werkgelegenheid Dit r de De te lezen tekst (boek of blad) wordt op een speciaal daarvoor bestemd raam gelegd. Een came ra tast daarna zin voor zin af. De lettertekens worden in het ge heugen verwerkt, waarna letters, cijfers en leestekens in het 40-de- lige brailleschrift worden weer gegeven op het aan het leesappa raat aangesloten bedieningspa neel. Naast de standaard-appara- ook voor blinden geschikt gemaakt met apparaat opent blinde niet alleen de privé-toe- gang tot het communicatiesys teem van de toekomst, maar Vi ditel kan er ook toe bijdragen het contact met de maatschappij te verbeteren. Denkbaar is een functie in een reisbureau te laten bezetten door een visueel gehan dicapte, die met Viditel toegang heeft tot vliegtuig-, boot- en treinverbindingen. Bestellingen in de privé-sfeer aan postorder bedrijven kunnen nu ook zonder tussenkomst van een ziende wor den gedaan. Viditel kan ook be nut worden voor studie. Het brailleschrift, dat ook bij Vidi tel wordt gebruikt en met de vin gers gelezen kan worden, bestaat per letter of getal uit maximaal zes punten, die als de „6" op een dobbelsteen zijn gerangschikt. In Düsseldorf wordt de Viditel- apparatuur al enige tijd gebruikt door vijf proefpersonen, om eventueel nog aanpassingen op de apparatuur te'kunnen aan brengen. Andere vjndingen die door het Blindenwezen tentoongesteld zijn en die vooral in het huishou den van pas komen zijn een spre kende thermometer, een water pas met akoestische aanduiding. een Engels sprekende klok-wck- ker, een wasmachine met voelba re aanduidingen en een reken machine met hele grote cijfers voor slechtzienden. Rekenmachine spreekt AEG ontwikkelde ook een elektro nische rekenmachine met brail- le-uitlezing. Daarmee kwam de pocket-calculator, een bijna da gelijks gebruikt stukje elektroni ca voor zienden, ook voor blin den beschikbaar. Alle gegevens die men voor het bedienen van de machine nodig heeft, worden op dit apparaat door middel van acht tekens en symbolen in brail le weergegeven. Door 47 compu terfuncties is dit apparaat ge schikt voor het oplossen van zo wel technisch-wetenschappclij- ke als economische problemen, waarmee blinden betere kansen krijgen. De fabrikant levert er een gebruiksaanwijzing met voorbeeld op geluidscassette bij. Panasonic leverde al eerder een normaal rekenmachientje dat de cijfers, in het Engels, uitsprak. Daar zaten geen echt weten schappelijke functies op. Voor gewoon rekenwerk is het appa raat echter heel geschikt, terwijl het verder relatief goedkoop is. Een Engels sprekende klok-wck- ker is een vinding van een ande re Japanse fabrikant: Sharp. Een wasmachine met voelbare aan duidingen is door Candy in de handel gebracht. Het Blindenwe zen toond hem voor het eerst. De sprekende thermometer en wa terpas komen ook van de Duitse fabrikant AEG-Telefunken Met de thermometer kan men omge- vings- en badwatertemperatuur en koorts opnemen. Door een 4 Een sprekende thermometer kan koorts meten maar ook brandwon den b.c. door te heet badwater bij blinden voorkomen. druk op een knop van het weer- gavedeel wordt de gemeten tem peratuur in tientallen, eenheden, komma en tiende graden Celsius in synthetische spraak weerge geven. De thermometer. TBS 8U met spraakuitvocr, wordt gevoed door een batterijtje. Er kunnen temperaturen van tot 42 graden moe worden gemeten. Bij over schrijding van het mcetbcreik wordt het woordje „fout" uitge sproken. Datzelfde gebeurt als de battery- spanrung teveel is gdaald. Van wege de nauwkeurigheid in tien de graden is het apparaatje ook als medische thermometer te ge bruiken en als zodanig ook ge test door de Duitse overheid. De thermometer beheerst, al naar gelang de bestelde uitvoering, het Duits, Frans of Engels. Uit voeringen in Japans en Arabisch gaan ook geleverd worden. i Geluidswaterpas De waterpas werkt met een toon tje. De hoogte varieert al naar ge lang de stand waarin men In i ftp. paraat houdt. De Vereniging Het Nederlandse Blindenwezen, die een reizende hulpmiddelen-ten toonstelling heeft, voert op dit moment ongeveer 500 artikelen die voor blinden en slechtzien den bruikbaar zijn. Daarbij is ook nog een zogenaamde Versa- braille, gekoppeld aan een Olvm- pia schrijfmachine. Versabraille is een elektronisch braille- en schrijfapparaat. te koppelen aan een schrijfmachine. Daarmee ontstaan voor de blinden talloze nieuwe beroepsmogelijkheden Het adres van de Vereniging Het Nederlandse Blinderm- D Kipstraat 54 in Rotterdam en het telefoonnummer is 010-113240. Het draaien van potten uit klei is een fascinerende bezigheid. Dat weten niet alleen de mensen die het wel eens gedaan hebben, maar ook al degenen die het een ander zien doen. Tien tegen èen dat u in het laatste geval zin krijgt het zelf te proberen. En voor u het dan weet, bent u "bezeten" van deze oude, ambachtelijke vormtechniek met natuurlijke materialen. Een heleboel mensen - en dat geldt met name voor de kleinbe- huisden - die van het pottendraaien hun hobby willen maken, zitten echter met het ruimteprobleem. Een schopschijf, die met de voet wordt aangedreven en waarop het produkt wordt ge draaid, neemt namelijk nogal veel plaats in. Ook wanneer hij niet gebruikt wordt. Bovendien is hij nogal moeilijk te transpor teren. En het is toch best prettig wanneer u tijdens de potten- draaicursus op uw eigen draaischijf kunt werken. Welnu, al deze "obstakels" verdwijnen als sneeuw voor de zon met de handige en vooral handzame Rhon-draaischijf. Het apparaat wordt elektrisch aangedreven (dus geen "getrappel" meer), weegt slechts 4 kilo en is klein van formaat: 30 x 41 x 21 cm. De snelheid wordt door een voetpedaal geregeld en kan variëren van 0 tot 150 omwentelingen per minuut. De motor (110 Watt) is overal op het 220 volt-net aan te sluiten, dus ook op plaatsen die niet zijn geaard. Belangrijk is het feit dat bij een laag toerental de motor voldoende kracht heeft de schijf draaiende te houden. Omdat het apparaat een "naaimachine"-voetpedaal heeft, kunt u zich tijdens het werk helemaal concentreren op het draaien zelf. De draaischijf heeft een mantel van slagvaste kunststof, die mak kelijk is schoon te maken. De ronde voorkant wordt tussen de benen geplaatst; zuignappen zorgen ervoor dat het geheel op zijn plaats blijft. Achter het draaiplateau bevindt zich een ver dieping, waarin water kan worden gedaan. Door dit slimmig heidje heeft u geen los bakje met water meer nodig voor het natmaken van uw vingers. Wat de prijs betreft, doet de Rhon-draaischijf eveneens prettig aan: 425 gulden (advies winkelprijs). Verkrijgbaar bij verschil lende hobby- en handenarbeidzaken. Voor eventuele adressen hiervan kunt u bellen naar de importeur, Harold Bakker te Rot terdam, telefoon: 010-137280. De Workwheel van Black and Decker is een nieuw type dhz-machine dat, als men ook over de erbij verkrijgbare accessoires be schikt, een groot aantal interessante mo gelijkheden in zich bergt. Het is een zoge naamde „rondschuurmachine" De krachtige 600 Watt motor drijft een trom mel aan waarop zes borstels zijn aange bracht. Die kunnen de vorm van elk op pervlak zonder moeite volgen; zelfs bij heel ingewikkeld geprofileerde objecten passen ze zich vanzelf helemaal aan bij alle welvingen, verdiepte gedeelten, holle of bolle oppervlakken enz. De buiten de trommel uitstekende lengte van de bor stels kan naar behoefte worden geregeld en bovendien kan de machine op twee verschillende snelheden werken, 2700 en 3400 omwentelingen per minuut. De machine schuurt niet alleen, maar kan ook ontroesten, reinigen, poetsen, polij sten enz. Bij de wat zwaardere klussen werkt het hoge toerental erg effectief; het is méér dan een boormachine kan bieden. Bovendien ligt de Workwheel beter m de hand dan een combinatie van boormachi ne met schuur- of polijsthulpstuk. De veelzijdigheid van de machine wordt aanzienlijk vergroot door de mogelijkheid van toepassing van accessoires als een fle xibele steunschijf. een nylon schuurwiel van 15 mm breedte, een verticale staalbor- stel van 30 mm breed en een polijstvacht. Alles bij elkaar zijn er wel enkele tiental len uiteenlopende karweitjes te bedenken die met dit nieuwe apparaat gedaan kun nen worden...tot het slijpen van gereed schappen toe. Erg handig is ook de steun waarmee de machine op een werkbank geplaatst kan worden, zodat het in feite een stationaire machine wordt. Een goed doordacht concept dat weer eens wat „nieuw leven" in de dhz-machinene brengt. De basismachine kost f 179, met de genoemde accessoires, alles bij elkaar in een koffertje, komt de Work wheel-set op f289 In het meinummer van ,.De Woon consument", orgaan van de Ver eniging Eigen Huis, wordt uitge breid aandacht besteed aan het (door een langdurige periode van overmatige regenval acuut ge worden) probleem van wate roverlast in woonwijken die op niet adequaat bouwrijp gemaak te gronden zijn gebouwd. In de lager gelegen delen van het land heeft dit de laatste tijd tot ernsti ge overlast geleid. Een tot de verbeelding sprekend voorbeeld is het „sauna-effect" van convectorputten: uit de vloerroosters stijgt, met de warmte een vochtkolom op om dat de kruipruimte verzadigd is met water. De individueel te verwezelyken oplossing is: een pomp met ni veauschakelaar laten aanbren gen, ingebouwd in een pompput van 1 tot 1,5 meter diepte. Een drijver schakelt bij het bereiken van een bepaalde waterstand de pomp in. Wie zijn (eigen) huis zo goed moge lijk in stand wil houden en geat tendeerd wil worden over allerlei kwesties, zoals het hier gesigna leerde actuele vocht probleem, kan van het lidmaatschap van de (niet-commercièle) Vereniging Eigen Huis veel plezier beleven. De vereniging is in Amersfoort gevestigd, telefoon 033-750974 Misschien moet u het een aantal malen proberen, want ze zijn daar wel erg druk „in gesprek". Diepvries-warmte Dat het mogelijk is, was uiteraard al lang bekend, maar het is nu in de praktijk gebracht: een diep vriezer waarvan de afvalwarmte wordt benut om water te verwar men. De primeur daar. i AEG. met de nieuwe Arctis diep vriezer. Dat is een kast met een netto inhoud van 324 liter. Hij „produceert" per 24 uur onge veer 3.75 kWh aan i mte en dat is genoeg om d.u liter water vat) 15 graden tol 65 graden Celsius te verwarmen Wanneer een ruit in diggelen is ge gaan, ruim dan eerst de uitgeval len scherven op (trek er stevige werkhandschoenen bij aan) en leg een stuk dik plastic-folie, een oud kleed of iets dergelijks op de plaats waar de overige resten van de ruit terecht komen Verwijder die met de nodige voorzichtig heid. De laatste kleine stukjes langs de kanten met een hamer uittikken, zo nodig me t een tang verwijderen Steek nu met een oude beitel de hele stopverfrand weg. Die kan soms behoorlijk hard geword. zun en dan is behalve de beitel ook een hamer nodig, maar let er op dat u niet in het raamhout steekt. Zodra de beitel tegen een glasnageltje stoot, trekt u dat er nirt eerf nijptang uit. .ii ze In goe de staat zijn, kunt u ze bewaren voor de nieuwe ruit. Krab tenslot te alle stopverfrestjes uit de spon ning helemaal weg met bijvoor beeld een verfkrabber Controleer de toestand van het raamhout n«-t la mogi I k dal weer en wind daar enige schade (inwatering) hebben veroorzaakt Een mooie gelegenheid om daar meteen iets tegen te doen zo no dig rotte plekjes uitsteken en vul len met bijvoorbeeld Porion. Daarna de sponning met menie instrijken. Is zo'n behandeling niet nodig, dan is het in elk geval toch raadzaam de sponning met grondverf te bewerken. Neem er een smal kwastje voor Laat de grondverf drogen; dat gaat sne 1 Rol een ongeveer 1 cm dikke ronde „wurm" van stopverf en druk die stevig tegen beide vlakken van de sponning. Of breng met een smal stopverfmes weipasta aan De stopverf- of welpastalaag tegen de sponningkanten waar straks de ruit tegen rust moet dun zijn (enkele millimeters) en vooral zo goed mogelijk gelijk van dikte Dit voorkomt dat tussen ruit en sponning (condens)water kan in dringen. Besteed aan dit onder deel van het werk dus veel zorg. Nu kan de nieuwe ruit, intussen op Dlftftl fft M dl D "I QO DB tal steld, worden aangebracht. Het glas moet rondom ongeveer 2 mm kleiner zijn dan do exacte binnenmaat van de sponning, als dc ruit klcmvast past, kan span ning hem doen breken. Zet hem op zijn plaats en duw hem langs do kanten zachtjes aan in de stop verf; houd intussen glasnagcltjos by dc hand en tik in het midden van elke ruitzyde een nageltje met een klein hamertje met vlak ke kop in de sponning Daarna de overige nageltjes (evenveel als by de oude ruit). Rol nu opnieuw een stopverfrups, maar dik genoeg om de ruit rond om geheel „in te wellen". Duw de rups met de duim stevig aan. er moet ruim voldoende stopverf of welpasta worden aangebracht zo dat er by het glad afwerken een hoeveelheid moet worden weg genomen. Duw het materiaal on der dc bekende schuine hoek met een stopverfmes vast in dc spon ning en stryk met een snijdende beweging tegelijkertijd het teveel af. Aan de andere kant van de ruit de uitgeweide stopverf wegstry ken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11