"AZL wil geen zetbaas zijn" Werkgroep: handhaaf declaratierecht Amnestie viert jubileum met ernstige ondertoon Plannen Pais met medische specialisten bekiitiseerd Muziek en informatie op avond in Augustinus Airrail geopend Feestweek in Zuid-West ■IJMj'hft ZATERDAG 6 JUNI 1981 J. H. Peters, direkteur AZL: "Het is allemaal goed voorstelbaar dat Pais vindt dat er bezwaren kleven aan een bepaalde honoreringsregel. Maar dan moet er wel een doordacht plan op tafel komen". Na bestudering van de Richtlijn van minister Pais van 8 mei 1981 is een landelijke werkgroep Ho noreringsregeling Medisch We tenschappelijk Corps van het Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst KNMGmet een voor stel gekomen. Ook zij is voor openbaarheid en inzicht in de ho norering scapaciteit. alleen op een andere manier dan minister Pais die voorstelt. Deze oplossing van de werkgroep houdt in: "De administratie van de academische ziekenhuizen verschaft aan de afdeling blanco declaraties. Elke afdeling met specialisten die declaratierecht hebben, declareert rechtstreeks bij de patiënt. Hiervoor wordt per ziekenhuis een aparte bank girorekening geopend. Een kopie van de declaratie wordt aan de ziekenhuisadministratie verzon den. Per academisch ziekenhuis kan een stichting worden opge richt, die met inning en beheer van deze gelden wordt belast. In deze stichting, die voor accoun tantscontrole openstaat, partici peren de specialisten en het be stuur van het academische zie kenhuis". Op deze manier blijft het declara tierecht van de specialist ge handhaafd, zo meent de werk- LEIDEN - Het Acade misch Ziekenhuis Leiden weet voorlopig nog niet of het kan meewerken aan de centrale inning en regi stratie van de declaraties van medische specialis ten. Het stafconvent van het AZL (adviesorgaan van de specialisten) wenst zich niet uit te spreken over de onlangs uitgevaar digde Richtlijn van minis ter Pais, zolang deze geen deel uitmaakt van een al les omvattende honore ringsregel. En met die re geling is Pais nog steeds niet gekomen. Het uitoefenen van een privéprak- tijk buiten het academisch zie kenhuis om wil de minister al leen nog toestaan als de specia listen via een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting het zie kenhuis ieder jaar opgave doen van hun verdiensten. Ook mogen de (universitaire) specialisten vanaf 1 september, zo stelt Pais, geen rekeningen meer sturen aan de particuliere patiënten zonder dat de administratie van het ziekenhuis hiervan in kennis wordt gesteld. Het liefst ziet de minister dat elke rekening die voortvloeit uit klini- groep. Er vindt nu ook geen in ning plaats via de ziekenhuisad ministraties namens de specialis ten. Voorts wil de werkgroep dat de minister duidelijk maakt dat het gedeclareerde geld eigendom is en blijft van de specialisten en dat deze gelden buiten de exploi tatie van het ziekenhuis vallen. Ook ontbreekt de zekerheid dat de minister in een volgende fase deze gelden nog zal toeëigenen, zoals hij dit ook uit het Smallen- broekfonds heeft gedaan. Niet vergeten mag worden, dat de mi nister schrijft dat de privé-prak- tijk voorlopig wordt toegestaan en dat hij deze uiteindelijk wil afschaffen", aldus de werkgroep. sche of poliklinische behande ling van ziekenfonds of niet zie kenfonds-patiënten. afgehan deld wordt door de administratie van het AZL. Het ziekenhuis int deze bedragen dan zelf en draagt ze vervolgens weer af aan de spe cialisten. na inhouding van 4% voor administratiekosten. De minister van onderwijs en we tenschappen denkt met deze maatregel een einde maken aan de onoverzichtelijke situatie die er bestaat voor het declareren, innen en verdelen van inkom sten uit de vrije praktijk in de academische ziekenhuizen. De algemeen direkteur van het AZL, J.H. Peters eist eerst juridi sche duidelijkheid. Hij voelt er niets voor om als ziekenhuis voor zetbaas te spelen. Recht Het opzetten van particuliere prak tijken is een zaak die in eerste in stantie buiten het AZL om gaat. Iedere hoogleraar heeft het recht op grond van de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs (WWO) er een particuliere prak tijk op na te houden. Met het zie kenhuis wordt een afspraak ge maakt over de vergoeding van het kostenbestanddeel. De minister geeft in zijn brief uit drukkelijk te kennen dat de rege ling niet alleen is bedoeld voor nog aan te stellen medische spe cialisten maar ook voor hen die reeds werkzaam zijn. Peters: Hoe? Afschaffen zou inderdaad het eni ge juiste zijn. En alle medici ver volgens in dienstverband. Echter deze makkelijke uitspraak, die in de praktijk op o zoveel moeilijk heden zou stuiten, draagt na tuurlijk niet bij aan enigszins be vredigende oplossing. De zaken liggen allemaal wat ingewikkel der. "Historisch gegroeide om standigheden", waarmee deze beroepsgroep zelf vaak alles zo mooi placht te verklaren. Dat er gematigd moet worden is vrijwel iedereen het over eens. En dat die matiging vooral zou moe ten worden toegepast op de top- "Het is juridisch onhoudbaar om een vergunning, die vanaf het be gin zonder voorwaarden ia ver leend, tijdens de looptijd eenzij dig te belasten met voorwaar den". Het recht op het hebben van een particuliere praktijk is indertijd in het leven geroepen om de sala rissen van specialisten in (uni versitair) dienstverband gelijke tred te laten houdem met die van de specialisten in de 'vrije' zie kenhuizen. "Onder de huidige omstandighe den", zegt jurist Peters, "zijn de verschillen in honorering dusda nig groot dat afschaffen de conti nuïteit van de patiëntenzorg in gevaar zou brengen. Specialisten in de gewone ziekenhuizen ver dienen aanmerkelijk meer. Wil len wij hoog gekwalificeerde mensen blijven aantrekken en behouden dan zullen we met de ze materiële beloning, ondanks het beladen aspect ervan, moe ten blijven werken. Het ministe rie van Volksgezondheid waar de andere ziekenhuizen onder val len heeft hele andere normen en een andere inkomensopbouw." "Het is allemaal goed voorstelbaar dat Pais vindt dat er bezwaren kleven aan een bepaalde honore ringsregel. Maar dan moet er wel een doordacht plan op tafel ko men. Hij wil nu op een bepaalde manier inzage krijgen in de om vang en ontvangsten van de par ticuliere praktijken. Daarbij laat hij het systeem (voorlopig) in salarissen van o.a de medisch specialisten, die gemiddeld met twee en een halve ton hoog prij ken op de lijst wordt ook niet al te moeilijk over gedaan. Hel pro bleem is alleen waar en op welke manier en niet te vergeten wie die beslissingen moet gaan ne men. Iedere specialist voor zich zelf? De Landelijke Specialisten Vereniging, de overheid of de Verzekeringsraad? Een andere moeilijkheid bij deze zaak is nog dat door de verschil len in honorering bij de specialis ten in de algemene ziekenhuizen en de acadet •ische ziekenhuizen niet zomaar het mes gezet kan worden in de particuliere prak- tact en maakt het ziekenhuis zet baas" De vraag blijft wie bepaalt hoe vnj de beoefenaars van vrije beroe pen kunnen zijn. In dit geval wie stelt de grenzen vast. Kan een ziekenhuis worden verplicht de particuliere inkomens van een specialist te controleren0 Peters formuleert voorzichtig "Met andere woorden: een spe cialist mag slechts nevenbetrek kingen aanvaarden als hij zijn werkgever inzage in zijn bclas- tingpapieren geeft. Dit is in Ne derland nog niet eerder voorge komen. Het lijkt op schenden van een privacy-recht. Een werk nemer moet aan zijn werkgever het bedrag van zijn neveninkom sten opgeven en bovendien zijn belastingpapieren overhandi gen". Smallenbroekpot Een ander aspect die nauw met de ze zaak te maken heeft is dat de specialisten na het gedoe rond het Smallenbroekfonds het ver trouwen in de bewindsman heb ben verloren. Vorig jaar novem ber stuurde Pais een brief aan de academische ziekenhuizen, waarin hij zonder enig overleg aankondigde dat zestig miljoen uit het fonds onttrokken zou worden. Hij wilde het geld be nutten voor de financiering van investeringen in de academische ziekenhuizen. Het Smallenbroekfonds (waar naar tijken van deze laatste groep. Dat is meten met twee maten. De ministers van onderwijs en we tenschappen dr A. Pais en zijn ambtgenoot van volksgezondheid en milieuhygiëne dr. L. Ginjaar zijn het er al over eens dat de academische ziekenhuizen volle dig moeten worden ingepast in het geheel van wettelijke maatre gelen dat ook van toepassing is voor alle andere ziekenhuizen Om dat bereiken is de overdracht van de academische ziekenhui zen van het ministerie van onder wijs en wetenschappen naar dat van volksgezondheid waar schijnlijk u-el een noodzaak. SASKIA STOELINGA schatting ruim 300 miljoen in zit) is tien jaar geleden in het leven geroepen om een einde te maken aan de situatie dat de specialis ten in de academische ziekenhui zen er een particuliere praktijk op na moeten houden om aan hetzelfde salaris te komen als hun collega's in de algemene (niet universitaire) ziekenhuizen. Het fonds wordt gevoed door een deel van de poliklinische op brengsten (het honorariumbe standdeel) Sinds januari 1970 storten ook de ziekenfondsen een tientje per verpleegdag in het fonds. Van uitbetaling is er nog nimmer wat gekomen Na protesten van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst (KNMG) en de Vereniging van Ziekenfondsen (VNZ) tegen het oneigenlijk gebruik van de gel den door de minister werd er door een woordvoerder van het departement geroepen dat Pais in maart met een uitgewerkt plan voor een nieuwe regeling zou ko men. "Een nieuwe honorerings regel van het ministerie van on derwijs en wetenschappen voor de universitaire medisch specia listen moet duidelijkheid bren gen in de doeleinden van de Smallenbroekpot". Losse plannen Peters: "Hoe ik zelf ook over deze zaak mag denken, ik verwijt Pais onrechtmatig bestuur in deze. Er is geen duidelijkheid gekomen. Hij zoekt een aantal regels bij el kaar en geeft dan een opdracht. Kijk naar de Smallebroekpot. Steeds worden er losse plannen gelanceerd, die zonder enig over leg met desbetreffende instan ties tot stand komen. Bovendien kan deze Richtlijn niet los wor den gezien van de honoreringsre geling, die nog niet (definitief) bekend en geaccepteerd is." Nogmaals wij (bestuur en directie) hebben ons op het standpunt ge steld niet eerder aan de slag kun nen gaan met de richtlijnen voor declaraties en centrale inning totdat er een goed uitgewerkt plan. rekening houdende met de marktsituatie op tafel komt. Daarbu komt nog. als we het alle maal heel praktisch gaan bekij ken, dat met zo n centraal in ningsysteem niet eens in septem ber kunnen beginnen. Het ver eist een hele nieuwe administra tieve opzet, die wij zeker niet vooreind '81 rond hebben" SASKIA STOELINGA LEIDEN - De viering van het vier de lustrum van Amnesty Inter nationaal behoort al weer een week tot het verleden. De Leidse afdeling van Amnesty heeft vol gende weck zaterdag echter nog het een en ander in petto. Ter ge legenheid van de twintigste ver jaardag van Amnesty Internatio nal én het tienjarig bestaan van de Leidse werkgroep, wordt er dan een feestelijke avond geor ganiseerd in Augustinus aan het Rapenburg. Omdat de veijaardag van Amnesty niet alleen reden tot feesten geeft na twintig jaar is het nog steeds nodig over de hele wereld het schenden van de mensen rechten te bestrijden - krijgt de avond ook een serieus tintje. Zo loopt de informatie over een Russische gevangene, die door de Leidse afdeling van Amnesty werd geadopteerd, als een rode draad door het programma heen. De avond in Augustinus begint om acht uur met een receptie, daar na treden er groepen op als Con- junto Yaravi en Trevira Tweedui zend. Op de theezolder zorgen Gerard Kalkman en Hans Elzin- ga voor de muziek, terwijl in de bovenzaal films worden ver toond over de problematiek waarmee Amnesty zich bezig houdt. De hele avond is er verder een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het werk van Amnesty en zijn er leden die informatie geven over hun werk. Het werk van de Leidse afdeling verschilt eigenlijk niet veel van het werk dat op landelijk of in ternationaal niveau wordt ge daan. Ook in Leiden is er een werkgroep die voor de nodige publiciteit zorgt en werken er verschillende adoptiegroepen die de gegevens van hun adop- tanten vanuit het hoofdkwartier in Londen krijgen toegestuurd. Daarnaast verzorgen Leidse le den regelmatig projecten op scholen, een informatiestandje op de markt, of schrijfavonden. Tijdens die avonden worden Lei- denaars uitgenodigd brieven te komen schrijven aan een adop- tant van de afdeling. Actief Dé Leidse werkgroep is dus, hoe wel niet groot, wel zeer actief. Jo hannes van der Klaauw, Joke Ter Weele, Ruud Wessels en Han Spoor zijn vier van de dertig le den die Leiden telt. Zij vertellen hoe de vereniging Amnesty In ternational de laatste jaren een behoorlijke verandering heeft ondergaan. Hoewel nog steeds alsmaar strijdend voor de men senrechten, is de werkwijze ver anderd. Vroeger werd vrijwel uitsluitend met adoptiegroepen gewerkt, waarbij een politiek ge vangene individueel werd bena derd. Tegenwoordig worden ook landen in het geheel wel centraal gesteld. Dan wordt geprotes teerd tegen het schenden van mensenrechten in zo'n land of te gen het regelmatig verdwijnen van bepaalde mensen. Door mid del van telegrammen, brieven en protestmarsen probeert Amnes ty de publieke opinie in zo'n land te beïnvloeden. De Leidse afde ling wil zich op die manier op heel Latijns Amerika gaan rich ten. Tegen de regimes zelf die de men senrechten schenden keert Am nesty International zich niet. De vier Leidse leden: "Wanneer je dat zou doen tast je het onpartij dige en betrouwbare karakter aan dat Amnesty nu heeft. Dan zou je het ene regime goedkeu ren, het andere niet. Daarom richten wij ons op de misstanden zelf, niet op het regime dat die misstanden veroorzaakt. Je zou kunnen zeggen dat we de symp tomen bestrijden en de ziekte la ten bestaan. Wat dat betreft kun je Amnesty het best vergelijken met het Rode Kruis, die haalt ook de gewonden van het slag veld maar bemoeit zich niet met de oorlog". Gebrek aan informatie maakt het Amnesty onmogelijk het aantal successen te tellen. De Leide- naars: "Wanneer iemand vrij komt terwijl wij zin zaak verde digen gaan we er vanuit dat we in ieder geval ons aandeel in zijn vrijlating hebben gehad. Zeker weet je zoiets echter nooit. Het staat wel vast dat veel gevange nen steun hebben aan onze be moeienissen. Het is voor hen be moedigend te weten dat er er gens op de wereld iemand van hun toestand weet en voor hen vecht". LEIDEN - Leiden kon gisteravond kennismaken met een nog vrij onbekende sport: twirling. In de Vijf Meihal werd het Leids twirl- festival gehouden, als voorproef op de nationale kampioenschap pen die vandaag in dezelfde hal Demonstratie twirling in Vijf Meihal te zien zijn. Wat is twirlingy Gymnastiek, dansen, ritmische bewegingen en muziek hebben er allemaal mee te maken. Maar wie meer wil weten, vervoege zich m de Vijf Mi lal LEIDEN - Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft gis termiddag officieel de tentoon stelling Airrail geopend die de komende maanden in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan is te zien. Vervoer door de lucht en over het land staat centraal op deze ma nifestatie, waaraan dan ook me dewerking wordt verleend door Schiphol. Fokker, de NS. de NZH alsmede verscheidene hobbyis ten. Een stuk spoorlijn met AHOB-installatie, een passa- giersbrug, een batterij lichten voor start- en landingsbanen, ou de bussen, de voormalige blauwe Leidse stadstram, die zijn alle maal op deze tentoonstelling te zien. De aanleiding tot het hou den van deze manifestatie is de opening van de Schipholspoor- lijn. Een speciale attractie is verder een treintje dat gedurende de ten toonstelling heen en weer zal rij den tussen de Menkenhal en mo len De Valk LEIDEN - Leiden Zuid-West viert volgende week feest dank zij de activiteiten van de Antoniusparochie. Het programma biedt een fietsvierdaagse, een fotowedstrijd, een tekenwedstrijd, bin go, een koffieconcert en een puzzelactie De opbrengst komt ten goede aan het gehandicapte kind. De fietsvierdaagse omvat tochten van zo'n 25 kilomter die in de omgeving van Leiden worden gereden. De start is elke avond, van dinsdag tot en met vrijdag, tussen zes en zeven uur bij de Antoniuskerk op de hoek van de Churchilllaan en de Vijf Mei laan. Daar is ook de finish. Deelnemers die minstens drie avond en hebben meegefietst krijgen vrijdagavond een insigne De voormalige profwielrenncr en oud-Lcidcnaar Gerben Karstens lost dinsdag het startschot. Fotowedstrijd Voor de jeugd tot en met vijftien jaar wordt er een fotowedstnjd gehouden. Zowel kleuren- als zwart witfoto's mogen worden in gezonden, als ze maar betrekking hebben op het thema "ont moetingen". De uitslag van deze wedstrijd wordt vrijdagavond in de Antoniuskerk bekend gemaakt Voor de kinderen tot en met twaalf jaar is er een tekenwedstrijd, waarvan het onderwerp vrij is Ook daarvan wordt de uitslag vrijdagavond in de Antoniuskerk bekend gemaakt In de kerk is vrijdag een grote bingo-avond, die om acht uur be gint; de volgende dag is er speciaal voor ouderen een bingo- middag in de aula van de Noorderwiek aan de Ter Haarkadc. Maria Goddijn zorgt dan voor muzikale omlijsting De zaal gaat zaterdag om twee uur open

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3