Bijerimarkt op terrein Sterrewacht Educatief centrum kan nog dit jaar beginnen De Jonkies: optimale inzet en enthousiasme Afscheid m directeur gemeente werken Waar is nog de vraag Wegwijs in Leiden Man betrapt bij diefstal NieUW buurthuis MeerburQ Inbraak in radiozaak PAGINA 4 ST LEIDEN DONDERDAG 4 JUNI 1981 LEIDEN Ir. H.H. Vos, sedert 1962 directeur van de dienst der gemeentewerken in Leiden, heeft gistermiddag in verband met zijn pensionering officieel afscheid genomen van de dienst. Vos werd benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening hield gistermiddag een toespraak. Hij begon met een historische verhandeling over de voorgangers van Vos en zei: "Wellicht schuilt er symboliek in het feit dat er in uw tijd weer zo veel van hun werken zijn her steld". Directeur Vos van gemeentewerken krijgt afscheid. wethouder Waal een oude prent, ter gelegenheid van zijn LEIDEN - De opzet van het educa tief centrum is rond. Voorlopig zal het centrum voor een jaar worden gekoppeld aan de Stich ting Welzijn. Met de werkzaam heden op het gebied van het vol- wassenonderwijs zal in augustus worden begonnen. Na een jaar zal worden bekeken of het educatief centrum definitief moet worden gekoppeld aan de stichting Welzijn. Vooral uit de sociaal-culturele hoek is men niet zo gelukkig met de aanslui ting bij Welzijn. Men ziet liever een nauwe relatie met de open bare bibliotheek. Ook de raadsleden van de commis sie onderwijs vertolkten gister avond deze gevoelens: De door het het college van B en W aan vankelijk voorgestelde proefpe riode van drie jaar bij de stich ting Welzijn wilden zij graag om gezet zien in één jaar. In het ko mende jaar kan dan worden be keken wat de mogelijkheden zijn bij de bibliotheek, aldus de ver schillende raadsleden. Alleen de plaats waar het educatief centrum moet worden onderge bracht is nog onzeker. Twee lo kalen in de Durieuschool aan de Durieustraat staan in elk klaar om in gebruik te kunnen worden LEIDEN Voor het vijfde jaar wordt er zaterdag 13 juni een mi- lieubijenmarkt gehouden. De or ganisatie van deze bijenmarkt, op het terrein van de Sterre wacht in Leiden, is in handen van de Leidse afdeling van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt. Burgemeester Goe- koop is uitgenodigd de markt om tien uur te openen. De milieubijenmarkt kan uniek worden genoemd. Zeker in Ne derland bestaat er geen tweede bijenmarkt waarbij het milieu voorop staat. De Leidse afdeling wil in plaats van handel drijven, een bepaalde filosofie uitdragen. Op de markt moet duidelijk wor den dat er met de natuur veel nuttige dingen te doen zijn. De bijen, die voor honing zorgen, zijn daar een goed voorbeeld van. Ook bijvoorbeeld potten bakkers en geitenkaasmakers zullen op de markt echter laten zien wat de natuur kan voort- brengen. Op de milieubijenmarkt zal de na druk dan ook vooral liggen op demonstraties. Zo wordt er ,élk heel uur (de markt begint om ne gen uur en wordt om half vier weer gesloten) een demonstratie gegeven van de behandeling van een bijenvolk. Ook worden staal tjes van onder meer boerenschil- deren, weven, spinnen, etsen, kantklossen en voddenwevcn getoond. Vroeg in de ochtend al vindt er een handel in bijenvol ken plaats. Voor liefhebbers van milieuvriendelijk leven zijn orga nisaties als het wereldnatuur- fonds, staatsbosbeheer en de ver eniging biologisch dynamisch tuinieren aanwezig. Scholieren Leerlingen van Leidse scholen zijn op de markt aanwezig om toe lichtingen te geven over werk stukken die ze op school over biologie hebben gemaakt. Ver schillende koren, orkesten, een poppenspeler en straattoneel zorgen voor de omlijsting van de markt. Bovendien worden er films vertoond, natuurlijk over bijen, maar ook is er een film over sterrekunde, want de markt wordt bij de Sterrewacht gehou den. Deze plaats is gekozen om dat ze vlak naast de Hortus Bota nicus ligt. De hortus is op 13 juni gratis toegankelijk, zodat bezoe kers van de markt een kijkje kunnen nemen in de Clusiustuin eh de uit de zeventiende eeuw stammende bijenstal. De Leidse bijenmarkt wordt voor een groot gedeelte gesubsidieerd door de gemeente. Deze neefl echter gezegd dat dit jubileum jaar het laatste is, waarin een subsidie van 5.000 gulden ver wacht kan worden. Volgend jaar zal de vereniging het geld ergens anders vandaan moeten halen. Volgens de organisatie wordt dit een moeilijke zaak, juist omdat de markt geen commercieel oog merk heeft. In tegenstelling lot dit jaar zal dan waarschijnlijk een toegengsprijs moeten wor den geheven. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon 071-125202. Burgerraadslieden Koorn brugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in *t Spoortje, Bernhardt kade 40. van 19.00 tot 20.30 uur, tel. 342505, postbus 3221, 2301 DE Lei- Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. •Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E.Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur. Tuin stad wijk. Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur. woe. van 9-11 uur en £0-2?^ uur. Bureau voor geboorteregeling en sexifaliteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 1^-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. T .F.inPN Pnn Q1 ini.i rtn T aUba m^noviinbndinndn ie rtictnrnn nn bolnr. 1 LEIDEN - Een 31-jarige Leidse magazijnbediende is gisteren op heter daad betrapt bij een diefstal van bakstenen. De Leidenaar had zijn auto geparkeerd bij een bouwbedrijf aan de Zoeterwoudseweg en laadde daar de kofferbak vol met stenen. Terwijl hij bezig was werd hij door twee Leidse agenten in de kraag gevat. De man is na verhoor door de recherche weer naar huis gezonden. LEIDEN - Bij de inbraak die vorige week zondag werd gepleegd in Radio Perfect aan de Nieuwe Beestenmarkt is voor ruim 15.000 gulden buitgemaakt. Vlak na de inbraak kon nog niet worden nagegaan wat precies werd vermist. Gisteren werd bekend dat onder meer een partij autoradio's werd meegenomen, video recorders, televisietoestellen en koptelefoons. LEIDEN Onder de enthousiaste leiding van regisseur Bert Jonk brachten 'De Jonkies', een schooltoneelvereniging, die de afgelopen vijf jaar steeds meer van zich doet spreken, drie, in principe op zichzelf staande, to neelstukken. Het uitgebreide programmaboekje vermeldde echter, dat 'het gesprek' de scha kel is, die alle drie aan elkaar bindt. Dat is dan ook wel de eni ge gemeenschappelijke noemer, want voor het overige lijken 'Uit gestelde Vragen' van R J. Pes- kens, 'Nocturne' van Herman Heyermans en 'Het Kamer schut', eveneens van Herman Heyermans, weinig met elkaar te maken te hebben. De rolverdeling is dusdanig, dat ie dere speler twee rollen speelt. Opvallend hierbij waren bijvoor beeld Madeleine van Roon (voor al als Brigitta, de huishoudster van Roeland (Eric Pul), die op de drempel van de dood, gezeten in een rolstoel, zijn huishoudster een 'verschrikkelijk geheim' meedeelt en Kees de Bree. De Bree, die ook Jacob' speelde in 'Uitgestelde Vragen' bleek als 'De Vriend' in 'Het Kamerschut' alle aandacht, soms met een kni poog naar André van Duin, naar zich toe te trekken. Maar het zou onredelijk zijn de in breng van de overige spelers on vermeld te laten. Zo waren José Breekveldt en de eerder genoem de Erick Pul een uitstekende grootvader en grootmoeder in 'Het Kamerschut'. José Breek veldt speelde eerder op de avond een rolletje als serveerster in 'Uitgestelde Vragen'. Sabine de Bruyne (Marie van Niftrik in 'Uitgestelde Vragen' en huis houdster in 'Het Kamerschut bleek ook geen enkele moeite te hebben de aanwijzingen en be doelingen van de regisseur volle dig in hun waarde te laten. Het lijkt daarom terecht, dat deze 'drieluik', zoals we de voorstel lingenreeks maar even zullen noemen, vanavond en morgen avond in het gebouw aan dc Apollolaan 262 ('De Vlietschans') herhaald zal worden. Vooral het kijken en luisteren naar Madelei ne van Roon en Kees de Bree is een oprecht genoegen. Is het op zichzelf al een compliment, dat Herman Heyermans, zoveel ja ren na z'n dood, in 1981 nog steeds kan boeien, (zou Hügo Claus dat over bijvoorbeeld vijf tig jaar ook waar kunnen ma ken?), een nog groter compli ment verdienen 'De Jonkies', die amateurtoneelspel koppelen aan een groot enthousiasme en een optimale inzet. BERT KOEKEBAKKER Het wijkcentrum aan de Wierickestraat. LEIDEN - Het nieuwe wijkcen trum van Meerburg is klaar. Na dat bijna tien maanden geleden de eerste paal in de grond ging. kan nu de verhuizing beginnen van Klein Matilo naar het nieuwe buurthuis aan de Wierickestraat. Als alles op orde is kan het ge bouw op 5 september officieel worden geopend. Gisteren werd het wijkcentrum op geleverd aan de gemeente. Dit werd gevierd tijdens een open huis waar iedereen die wat met de bouw te maken heeft gehad nog eens bij elkaar kwam. Met name de timmerlieden en metse laars kregen een aandenken, om dat het buurthuis het eerste bouwwerk in hun loopbaan was. Het wijkcentrum is namelijk als een "leerlingenbouwplaats" ge realiseerd. Onder leiding van twee leermeesters leerden de acht timmerlui en metselaars het vak in de praktijk. Het nieuwe buurthuis beschikt over een grote ruimte. Zo is er een peuterspeelzaal, een ontmoe tingsruimte, tienerruimte, hob byruimte en keuken. De peuter speelzaal van Klein Matilo zal genomen, zei wethouder Van Dam. De commissieleden, die net een rondleiding hadden gehad in het nieuwe bibliotheekcomplex za gen liever de Burchtzaal als ruimte voor het educatief cen trum. De directeur van de biblio theek had dit zelfs geopperd, ver telden ze. "Deze plaats heeft als voordeel dat het centraal is gele gen en gemakkelijk bereikbaar is. De loop zit er in". De wethou der wilde hierover beslist geen uitspraak doen. Hij meende zich te herinneren dat deze ruimte via een raadsbesluit in 1974 al was beloofd aan het buurthuis Pan- cras West. Geen van de leden kon zich dit besluit echter voor de geest halen. De door de Stichting Welzijn in te stellen begeleidingscommissie voor het educatief centrum, waar deskundigen op het gebied van volwassenonderwijs in Leiden zitting zullen gaan nemen, zal de mogelijkheden voor huisvesting nader bekijken. Het Educatief Centrum zal vier part-time krachten en een volle dige administratieve kracht gaan tellen. Het is vooral de bedoeling om de verschillende activiteiten bij instellingen en organisaties voor volwassen onderwijs en vorming in Leiden te coördine ren. Op dit moment is er van sys tematische aanpak nog weinig sprake. Ook zal het centrum zich actief bezighouden met de inslui- zing van de Open School. Daar naast zal er een centrale admini stratie worden opgezet. zich volgende week al in het nieuwe buurthuis vestigen. Langzamerhand volgen dan de andere activiteiten van de buurt vereniging. Het oude clubhuis zal worden afgebroken en elders in de stad weer voor een andere vereniging worden opgetrokken. In totaal heeft de nieuwbouw van het buurthuis voor Meerburg zo'n miljoen gulden gekost. De bouw werd, omdat het een leer lingenwerkplaats was, gesubsi dieerd door het ministerie van sociale zaken. Macht op school De Leidse actiegroep scholieren organiseert vrijdagmiddag om half vier in het Breehuys een forum over orde en macht op school. Ter discussie staat onder meer de zin van orde maatregelen en de machts verhoudingen binnen de school. Vissen (1) DVS viste in de Vliet. De uit slag: 1. C. Sinbeur 21 stuks- 6815 gram; 2. Th. Hoppen brouwer 19-5670; 3. W. van Loon 18-5.550; 4. C. Hoppen brouwer 35-4960; 5. W. van Berkel 264390; 6. J. den Os 17-3.360; 7. W. Slagwein 15- 3.220; 8. J. den Os jr. 22-3.160; 9. F Zandbergen 13-1.900; 10. H. van Loon 6-1.250. Vissen (2) De Brasem viste in De Vliet. Uitslag: 1. G. den Dubbelden 5.790 gram - 25 stuks; 2. B. Er ades 4.340-18; 3. J. Blikman 3.180-15; 4. S. den Dubbelden 2.650-13; 4. J. v.d. Hulst 2.510- 12; 6. K. Koper 1.840-7; 7. S. Gommans 1.700-78. Chr. Guldenmeester 1.460-8; 9. P. Eradus jr. 1.450-6; 10. B. Vo gelenzang 1.080-6. Duivensport De P.V. Columba vloog het con cours Corbeil. De uitslag: 1, 7, 8 en 10C. v.d. Nieuwendijk; 2, 4, 6 en 9 R. de Graaf; 3. T. Platteel; 5. L. Klein. Informatie-avond Vanavond om acht uur wordt in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade een infor matieavond gehouden over de gewijzigde plannen van de gemeente met de Anna van Saksenstraat en de Waldeck Pyrmontstraat. De door de bewoners gewenste verande ringen in de eerste opzet zijn volgens de gemeente zoveel mogelijk in de tweede versie opgenomen en daar kunnen de toekomstige) bewoners van deze straten zich nu over uitspreken. Fourty Four De majorette-pelotons en pom pom girls Fourty Four, Little en Midi Degrees hebben mee gedaan aan een groot festival in Medeblik. En met veel suc ces. Een eerste plaats en een eerste prijs in de afdeling Jeugd en Licht voor rspectie- velijk de Little Degrees en de Midi Degrees. In de afdeling zwaar deden de Fourty Four Degrees het iets minder met een eerste prijs en een tweede plaats. Van de vijf Miss Majo rette prijzen gingen er ook drie naar Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4