Binnenstadsscholen verhuizen Manifestatie lucht- en landvervoer in Menkenhal Twirling in Vijf Meilial Naar Kaasmarkt en naar de Camp 5Korte fietsroute naar strand Katwijk Leidse stadsrubriek DONDERDAG 4 JUNI 1981 LEIDEN - De Vijf Meihal biedt zaterdag onderdak aan de na tionale kanpioenschappen twirling, strutting en danst- wirl. Deze vrij onbekende sport - niettemin beoefend door zesduizend mensen - wordt georganiseerd door de Holland International Twir ling Association. Op de districtskampioen schappen, die de afgelopen maanden zijn gehouden, heb ben zich de beste vijf op elk onderdeel geplaatst en die treden overmorgen met el kaar in het strijdperk. De kampioenschappen beginnen om negen uur. Voorafgaand aan deze titel strijd is vrijdagavond (ook in de Vijf Meihal) een Leids twirl festival, bedoeld om de twirlsport meer bekendheid te geven. Begin is ditmaal acht uur. i f Minister Tuijnman opent Airrail De veerbootkapitein uit Sydney en de aapjeskoetsier uit Wenen die maandag aanwezig i >an de Schiphollijn, waren gistermiddag ook even op de Airrail. LEIDEN - De demissionaire mi nister van verkeer en waterstaat, Tuijnman opent morgenmiddag de tentoonstelling Airrail, die in het kader van de aanleg van de Schiphollijn in de Ton Menken hal wordt gehouden. Airrail Leiden, zo heeft de gelijk namige stichting het gebeuren genoemd. Medewerking verleen den o.a.: de Nederlandse Spoor wegen. luchthaven Schiphol, Fokker (aanwezig met nieuw ty pe vliegtuig) en het Noord—Zuid Hollandse Streekvervoer (NZH) Het idee voor de tentoonstelling werd in het najaar van '80 gelan ceerd. "Het was dus kort dag", LEIDEN - In het scholenplan voor de binnenstad zal de nieuw te bouwen openbare lagere school Lucas van Leij- den aan de Kaasmarkt komen. De Lucas van Leijden zit nu verspreidt over twee gebouwen aan de Aalmarkt en de Langebrug. De roomskatholieke Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat en de protestants christelijke Hooglandsekerkgrachtschool zullen een interconfessio nele school vormen. Deze nieuwe school zal komen te staan tussen de Haarlemmerstraat en de Ceaciliastraat in het bestemmingsplan De Camp. Dit voorstel zal binnenkort zijn be sluit moeten krijgen in de ge meenteraad en daarna worden doorgestuurd naar het ministerie voor een principe goedkeuring. Wethouder Van Dam verklaarde gisteravond in de gemeentelijke commissie onderwijs dat zowel in het bestemmingsplan Pancras West waar de Lucas Leijden moet gaan komen als in bestem mingsplan De Camp rekening is gehouden met de scholen. Ook zei hij dat de scholen even groot zullen worden en genoeg leerlin gen zullen kunnen verwerven. Lucas van Leijden die als basis school zal gaan samenwerken met de Haanstra kleuterschool krijgt een gebouw, niet zoals eerst de bedoeling was op de toe komstige parkeergarage, maar naast de parkeergarage. Een cen traal gymnastieklokaal voor ge bruik van beide scholen zal ove rigens wel op de garage, die vol gens Van Dam met één verdie ping onder de grond gaat en met één boven de grond uitsteekt, worden gebouwd. De wethouder hoopt dat binnen een jaar de ge stelde procedures zijn afgerond en er een begin kan worden ge maakt met de bouw van de nieu we Lucas van Leijdenschool. Commissielid Van Oosten (PPR) maakte de wethouder wel duide lijk dat over parkeergarage het laatste woord nog lang niet is ge zegd. Van Dam: "Dat is ook een van de redenen dat de openbare school naast de garage komt. Zijn alle goedkeuringen er dan kunnen we tenminste met de bouw van deze school gaan beginnen. Ook de PC en RK- besturen zijn druk bezig met de aanvragen. We moe ten alles wel een beetje op elkaar afstemmen, want als er toch met de garage wordt begonnen moet de Hooglandsekerkgrachtschool tegen de grond. Dat betekent dat de interconfessionele school, die achter de huidige Hartebrug school komt tijdig klaar moet zijn. De Hartebrugschool zal ook worden afgebroken. In het struc tuurplan staat dat op die plek aan de Haarlemmerstraat een winkel/woning front zal komen. Maar zekerheid daarover heb ik ook niet". Fietsersbond in nota: L.EIDEN - Een fietsverbinding, waar tienduizenden mensen ple zier van zullen hebben. Die denkt de ENFB (Echte Neder landse Fietsersbond) te bereiken met een fietspad van Leiden Noord en de Meren wijk naar Katwijk aan Zee, dat loopt via de nieuwe woonwijken Hoornes (Katwijk) en Haaswijk (Oegst- geest). In de nota 'Op de fiets naar het strand' is de ENFB zo veel mogelijk uitgegaan van be- ADVERTENTIE geslaagd? een nieuwe fiets! Kies 'm verantwoord. Vraag bij fietsenmaker, boekhandel of ANWB naar het boekje "Wat voor fiets?" of bestel door overmaking van f 8,50 op postgiro 234567 tn.v. stichting: fiets!, A'dam. staande fietspaden, waardoor de verbinding relatief goedkoop tot stand kan worden gebracht. Volgens de Fietsersbond zullen be halve strandgangers ook middel bare scholieren uit Rijnsburg, die in Katwijk een opleiding vol gen en werknemers in het Kat- wijkse industrieterrein 't Heen profijt van het fietspad hebben. De door de bond voorgestelde rou te volgt grötendeeld het Oegst- geester kanaal, waarbij de wij ken Meren wijk, Haaswijk en Hoornes worden aangedaan. Een viertal voorzieningen zijn vol gens de ENFB noodzakelijk om de verbinding mogelijk te ma ken. Allereerst moeten enkele stukjes weg verhard worden. Over de Noordwijkse Vaart moet een brug komen, zodat men van de Amabachtsweg naar het Oegstgeester kanaal kan rijden. Nabij het Groene Kerkje in Oegstgeest moet de Haarlem merweg vanuit Haaswijk toegan kelijk worden gemaakt. Ten slot te moet het trappetje die de fiet sers in Oegsteest van de Haar lemmerweg naar de Abtspoel- weg leidt, worden vervangen door een helling. Voor de fietsende strandbezoekers is het bovendien noodzakelijk dat de fietsenstalling ten noor den van het Uitwateringskanaal wordt uitgebreid. De ENFB heeft de nota 'Op de fiets naar het strand' aangeboden aan de gemeentebesturen van Leiden, Oegstgeest, Katwijk en Rijns burg. Ook is de nota gezonden naar het provinciaal bestuur. De Kaasmarkt, waar de nieuwe Lucas van Leijdenschool komt te staan. Het gebouw met negen lokalen wordt naast de toekomstige parkeergarage gestitueerd. Als die er tenminste komt. legt burgemeester Goekoop, die in de stichting zit, uit. "Maar we zijn er met de hulp van anderen toch m geslaagd een goede ten toonstelling op te zetten". Op de stand van de Nederlandse Spoorwegen is een compleet stukje spoorlijn te zien. met een volledig werkende AHOB-in- stallatie Voorts is er materiaal uitgestald dat is gebruikt bij de aanleg van de nieuwe Schiphol lyn. De luchthaven Schiphol heeft een stand van 200 vierkante meter. Een stand die o.a. bevat een Avio-passagiersbrug, een voer tuig van de platformdienst en een batterij lichten voor start en landingsbanen. Daarnaast zyn ook verscheidene hobbyisten en modelbouwers die zich met luchtvaart en rail- vervoer bezighouden uitgeno digd hun spullen uit te stallen. Zo zal bijvoorbeeld de vereni ging van luchtvaartfilatelisten aanwezig zijn. In een aparte filmzaal zal boven dien een aantal films worden ver toond. Films van de NS (over de aanleg van de Schiphollijn), luchtvaartmaatschappijen en buitenlandse verkeersbureaus. Blauwe tram - De NZH zal in verband met haar honderjarige bestaan op de ma nifestatie aanwezig zijn met een expositie. Te zien zijn een aantal oude bussen en een blauwe tram. Ook aan de mensen die na verloop van tijd genoeg krijgen van al die technische spullen om hen heen is gedacht. De gemeentelijke plantsoenendienst en Flora Rijnsburg hebben/nidden in de expositieruimte een tuin ontwor pen. En jongeren die zich na een tijdje beginnen te vervelen kun nen terecht in een speciale ruim te waarin onder meer een Moon Walk (dansen op een luchtkus sen) staat. Het is ook overigens ook mogelijk om de Ton Menkenhal te on- vluchten en direct in de trein te stappen. Gedurende de hele ma nifestatie zal er namelijk steeds een treintje (Omega-expres) rij den tussen Molen de Valk en de Ton Menken hal.Ter geruststel ling van de volwassenen laat de stichting Airrail Leiden weten dat deze trein niet uitsluitend is ingericht op vervoer van kinde- De tentoonstelling duurt van 6 juni toten met 16 augustus en is alle dagen open van 10.00 tot 18.00 uur. Op zon- en feestdagen kan men van 12.00 tot 18.00 uur te recht. Technische controle op Rijndijk: 17 bekeuringen LEIDEN - Zeventien automobilis ten kregen gisteren een proces verbaal bij een technische con trole op de Ryndyk. In totaal werden er tussen twaalf en twee uur 48 wagens nagekeken. Een auto was er zo slecht aan toe dat hy van de weg moest worden ge- Aan een snelheidscontrole op de Lammenschans werden gister avond 584 auto's onderworpen. Daarvan reden er 59 sneller dan de toegestane vijftig kilometer per uur. Zij kregen een proces verbaal. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 87 kilometer per ADVERTENTIE KLEURENFOTO'S BIJ DE VAKMAN 9x90(9x130.79 10x10 ol 10*1 S0.89 toluuriy* Meen bi Haarlemmerstraat 207 LEIDEN Gebakkelei De Leidse horecabond slaat-de laatste tijd wild en ongecon troleerd om zich heen. Laatst nog werden de studentenso ciëteiten bedreigd met een blokkade wanneer het ge meentebestuur de horeca bond niet z'n zin zou geven wat betreft verruiming van de sluitings-, of liever, ope ningstijden. Nu richt het ongenoegen van de afdeling Leiden van Hore- 1 ca Nederland zich tegen de universitaire 'gaarkeuken', 'De Bak'. In de zwaar gesub sidieerde mensa eten dage lijks honderden studenten en werkende jongeren voor een prikkie (zo'n vier gulden voor een complete maaltijd) en daar kunnen de Leidse bi stro's met hun prijzige menu kaart niet tegen opboksen. Achttien Leidse restaurateurs hebben nu een brief geschre ven aan de Universiteitsraad. Daarin vragen zij de raad om hun bedrijven te beschermen tegen de oneerlijke rentie van wat zij "het meest grote paracom- mercialistische bedrijf in Lei den". "Wij hebben niets tegen de mensa, maar tegenwoordig loopt iedereen er zomaar bin nen", legt afdelingssecretaris Leo Kamphues uit. "De pro fessor met z'n dik betaalde baan kan er net zo makkelijk gaan eten als de student met z'n krappe beurs. Dat pikken wij niet langer. Daar moet wat aan gebeuren". De restauranthouders willen nu dat niet-studenten uit de Mensa worden geweerd; dat alleen mensen met een colle gekaart en een 65-pluskaart aan de bak kunnen. Speciali teiten zoals de Kaiser-plus maaltijd moeten verdwijnen, evenals het specialiteiten-eet huis 'Pom Pom'. Leo Kamphues laat namens de opstandige restauranthou ders nog weten dat hy ver wacht dat de mensa na de zo mervakantie een aantal maat regelen heeft getroffen. Maar binnen de universiteit is er voorlopig niemand die aan maatregelen nemen denkt. door René van der Velden Jaap Visser K AI S F R De Bak: negentig procent x De brief van de horecabond is met name by Mensa-direc teur Bonte compleet in het verkeerde keelgat geschoten. "Negen jaar zit ik nu by de mensa en in al die jaren is er niemand van de horeca ko men praten over eventuele problemen. Het verbaast me dat er nu opeens zo'n brief aan dc universiteitsraad wordt gestuurd". Volgens Bonte bevat de hore- cabrief bovendien enkele on juistheden. Zo is de luxe kai ser-plus maaltijd allang afge schaft en is de 'Pom Pom' niet meer dan een soort lunchroom en zeker geen specialiteiten eethuis. Dat de professor en de student gezamenlijk aan één tafeltje zitten te eten vindt Bonte geen enkel bezwaar. "De overheid heeft indertijd be paald dat de mensa open moet staan voor studenten, i de klanten studeert. hbo-ers, werkende jongeren en medewerkers van dc uni versiteit". Met andere woor den: de bond kan schreeu wen wat-ie wil maar heeft wettelijk geen poot om op te staan Universiteitsvoorlichter Lau rens Beets wijst er nog op dat het met al die niet-studenten die in 'De Bak' komen eten wel meevalt. Een enquête heeft laatst uitgewezen dat negentig procent van de Bak- klanten studeert... Een wilde slag in de lucht dus, deze brief van de Leidse bi- stro-bazen. De eigen prysly- sten eens kritisch bekijken zet waarschijnlijk meer zo den aan de dijk... Bepaald (2) Cor Penseel moet z'n principië le parkeerfout in de Eerste Groenesteeg bekopen met een boete van 51 gulden of twee dagen huis van bewa ring. Kantonrechter D van der Velde bepaalde dat giste ren schriftelyk in een princi piële kwestie Stecgbewoner Cor Penseel par keerde zijn auto vorig jaar be wust fout uit ergernis over de 'echte' foutparkeerders. Pen seel vond namelyk dat de po litie onvoldoende optrad te gen het foutparkeren. Onder het motto: "Ik een bon dan de rest ook" liet Penseel z'n wagen wegslepen en de zaak voorkomen Vonge week be handelde kantonrechter Van der Velde 'de zaak Penseel*. Gisteren wees hy schnRelyk vonnis. Een boete voor Pen seel en de opmerking dat de ze er beter aan had gedaan op een andere plaats dan in het beklaagdcnbankie z'n onge noegen kenbaar te maken. De wet biedt volgens Van der Velde wat dat betreft vol doende mogelykheden. De kantonrechter heeft Penseel kennelijk ook nog de moge- lykhcid willen geven om zyn recht eventueel hogerop te halen: bij boetes van vijftig gulden of lager kan dat niet, dank zij die ene gulden meer kan Penseel in hoger beroep. Zodat zyn pnncipe op zyn minst een gulden waard is ge weest. Overigens moeten twee palen, één bij de ingang aan de Hooigracht en één aan de kant van de Middelstegracht, het foutparkeren in de Eerste Groenesteeg voortaan onmo gelijk maken. Nagemaakt Enkele lolbroeken hebben za terdag op de landelyke actie dag tegen de leegstandswet een aantal huiseigenaren de stuipen op het lijf gejaagd. In de binnenstad zyn namelyk valse aanschrijvingen, ge richt tegen dc leegstand van onzelfstandige woonruimte, bezorgd by mensen die een kamertje hebben leegstaan. De aanschrijvingen, waarin wordt gedreigd met vorde ring van de woning, zyn on dertekend door "de chef van het gemeentelyk bureau voor Huisvesting, dhr. v d Zwet". Behalve dat men by huisves ting nog nooit van ene heer v.d. Zwet heeft gehoord is de brief ook nog voorzien van een nagemaakt vignet van de gemeente Leiden Verschillende in de boot geno men huiseigenaren hebben al in paniek contact gezocht met bureau huisvesting. Maar daar weet men dus van mets. By huisvesting zitten ze met dit studentikoos gein tje behoorlyk omhoog. Men is namelyk bang dat wanneer iemand straks een officiële aanschryving van het bureau in de bus krygt z'n schouders ophaalt en denkt "zal wel een geintje wezen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3