"Bestuurlijke procedure is veel te lang Eerste huizen Haaswijk na achttien jaar klaar Weidse agenda Bouw zestig woningen Bijdorp Zoeterwoude: verdubbeling subsidie Gewestelijk Orkest 99 "Bij basisonderwijs deeltijdbanen niet wenselijk voor kind" PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 4 JUNI 1981 Wethouder wil commissies doorlichten LEIDERDORP - "In de afgelopen tien jaar is de manier van besluiten hier in Leiderdorp wel erg veranderd. Daarom vind ik het hoog tijd dat we eens stil staan bij het werkelijke functioneren van de raadscommissies. Want hier en daar zitten toch wel enige knelpun- _v. ten die besproken moeten worden. Eén ervan is bijvoorbeeld de bestuurlijke procedure huizen betrekken. die naar mijn mening veel te lang duurt." Het eerste wijkje in Haaswijk is bijna klaar. Volgende week vrijdag kunnen de eerste acht bewoners hun Dit stelt dc Leiderdorpse wethou der Verdier die onlangs het idee opperde om het werken van de commissies eens door te lichten en op een rijtje te zetten. Hij zegt zelf zijn initiatief voor deze evaluatie goed te hebben kun nen uitdragen omdat de collega- wethouders en de burgemeester een willig klankbord waren voor zijn idee. "Het ligt in de bedoeling dat er een onderzoek komt waarin wordt nagegaan of een eventuele sa menvoeging van de commissies mogelijk is. Bij dat onderzoek zullen ook oud-commissieleden worden betrokken Het hangt van de gemeenteraad af of ze dit als project kiezen wat op korte termijn uitgevoerd moet worden. Dat moet gaan gebeuren in de tweede helft van dit jaar." Verdier geeft toe dat hij eigenlijk op dit spoor is gezet door een brief van een oud-commissielid bestuurszaken. Begin dit jaar schreef de heer Verburgt in een brief aan de wethouder zijn visie over zijn eigen rol als toenmalig commissielid. In de brief stelt Verburgt dat de positie van het burgerlid binnen de commissie in feite onwerkbaar is, omdat dit lid vaak iemand is die geen pro fessionele of bestuurlijke erva ring heeft met het taakgebied van de commissie waarin hij of zij zit. Verbreden "De echte buitenstaander is naar myn mening de geïnteresseerde gemeente-inwoner. Vaak ont breekt hem de technische en po litieke voorkennis. Even vaak komt hij tijd en relaties tekort om die kennis te vergaren. De BB-sirenes in Oranjewijk en op raadhuis LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt er binnenkort twee zogenaamde BB-sirenes bij. Eén ervan wordt in de Orapjewijk geplaatst, de andere komt hoogstwaarschijn lijk op het gemeentehuis. De eni ge sirene die de gemeente nu heeft, staat op het gebouw van de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI). Tot invoering van de sire nes werd gisteravond door de le den van de commissie openbare orde en veiligheid besloten. De aanleg van de twee extra sire nes is nodig om de bevolking bij rampen in vredestijd een teken te geven, hun radio- of televi sietoestel aan te zetten. Via een zogenaamde calamiteitenscha- kcling kan de burgemeester zich in dergelijke noodsituaties via het kabelnet rechtstreeks tot het grootste deel van de inwoners richten. De commissie voelt er veel voor om te zijner tijd ook de ze schakeling in te voeren. Deze werkt namelijk sneller en beter dan het rondsturen van geluids wagens. Al deze maatregelen maken deel uit van een rampenplan, waaraan op dit moment hard wordt ge werkt. Andere belangrijke zaken die in het plan moeten komen, zijn onder andere opvang en ver zorging van mogelijke slachtof fers en een evacuatieplan. SCHOTEN - Begin volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van zestig woning wetwoningen in 'vlek E' van de nieuwe wijk Bijdorp in Voor schoten. Dc bouwplaats grenst aan het centrum en is tevens de toegang tot de achterliggende wijk. Het bouwplan voorziet in de bouw van 54 eensgezinswoningen en zes woningen in gestapelde bouw. Het zijn allemaal huurwo ningen die na het gereedkomen van de bouw door de Algemene Woningbouwvereniging zullen worden beheerd. Er worden twee soorten eensgezinswonin gen gerealiseerd, te weten acht tien vijfkamcrwoningen en 36 vierkemerwoningen. De wonin- toevoeging van de burgerleden bij de commissies moet het maatschappelijk aanzien verbre den. Zo'n commissie kan ander zijds alleen maar werken met specialisten of zij die bekend zijn binnen het gemeentehuis en de gang van zaken daar", zo valt te lezen in de brief van Verburgt. "Dit is een schijnbare tegenstel ling. De gemeente moet bij de aanstelling van de kandidaten voor de commissie niet alleen kijken naar de kennis van de mensen die kan worden ge bruikt, maar ook naar de maat schappelijke invloed, die binnen de commissies best groter mag zijn. Ook moet het accent van technische discussies verlegd worden naar bestuurlijke discus sies", aldus Verburgt verder. Wethouder Verdier zet nu zelf ook alvast enkele zaken op een rijtje over de commissies. "Het is een bekijken en vergelijken van onze huidige bestuurlijke opvattin gen. Voldoen de commissies zo als ze nu werken nog aan de ver wachtingen van toendertijd, dat is de grote vraag. De problemen van nu zijn veel ingewikkelder. Vroeger kon van moment tot mo ment beslist worden over een aanvraag voor subsidie. Nu heb ben we een welzijnsplan nodig voor de hoeveelheid aanvragen." Naaimachine "Een andere vraag is of de burger deel gaat uitmaken van de com missie wegens zijn deskundig heid of wegens zijn maatschap pelijke betrokkenheid. Die din gen zijn soms zelfs in strijd met elkaar. Een andere ontwikkeling die daaruit eigenlijk is voortge komen, is de vraag wie als bur gerlid zitting gaat nemen. Toen gen in de gestapelde bouw heb ben drie kamers, waarbij de wo ningen op de begane grond spe ciaal voor bejaarden zullen zijn. Uitgerekend is dat als de woningen in april van dit jaar gereed zou den zijn geweest, de huurprijs gemiddeld 525 gulden zou bedra gen. Dit bedrag zal in elk geval hoger worden. Verwacht wordt dat in februari 1982 de eerste paal van het bouwproject de grond in gaat en dat een jaar later de bewoners in de woningen trekken. De definitieve huurprijs zal in die periode van ruim an derhalfjaar kunnen stijgen door dat de lonen en het bouwmate riaal in prijs zullen stijgen. De woningen zullen wat betreft de uiterlijke kenmerken verschillen met de huizen die nu nog gedeel telijk in aanbouw zijn. Ook zal de D'66 tijdens de vorige verkiezin gen niet meer mee mocht doen werd openlijk aan de kiezers uit gelegd dat deze partij toch in vloed kon uitoefenen op het ge meentebeleid. Ze zou haar partij- bestuursleden als burgerleden laten plaatsnemen in de commis sies. Volstrekt legitiem natuur lijk, dat wel, maar of het de be doeling is geweest weet ik niet." 'Een ander iets is wel dat naar mijn idee er onnodig veel com missies worden ingeschakeld bij een verzoek om bijvoorbeeld een naaimachine aan te schaffen voor een school. Dat moet langs vier of vijf commissies. De dis cussie hierover in de commissie financiën is vaak precies dezelf de als in de commissie bestuurs zaken. Alles heeft met alles te maken: welzijn, sport, bejaar denzorg, cultuur, noem maar op. Waarom zou je niet meerdere commissies bij elkaar voegen. Zo krijg je een advies over een veel groter vlak. Dan hoeft niemand meer alleen op zijn eigen gebied te blijven, zoals dat het geval was met de inmiddels opgeheven monumentencommissie. Die commissie nam een besluit al leen op basis van monumentale belangrijkheid. Als college wijk je van zo'n besluit vaak af, omdat je ook weer moet kijken naar de ruimtelijke ordening, waar ook weer een aparte commissie voor bestaat. Democratie kost geld. Dat geeft niet, maar we moeten kijken of het niet efficiënter kan. Het samenvoegen van commis sies zou een van de oplossingen zijn om in elk geval de onnodig lange bestuurlijke weg in Leider dorp een halt toe te roepen", al dus de wethouder. ROEL ZAADNOORDIJK nodige zorg worden besteed aan de vormgeving omdat ze een 'buffer' worden tussen het oude dorpscentrum en de nieuwe wijk. De financiële haalbaarheid van de exploitatie—opzet van de wijk Bijdorp is op dit moment nog niet zeker. De grondprijs voor deze woningwetwoningen zal 20.000 gulden bedragen. Deze prijs is dezelfde als die voor de veertig premie—A-woningen in het plan Ter Waddingerhoek. De berekende grondprijs past bin nen de exploitatie-opzet en zal op zich dan ook niet leiden tot een verslechtering ervan. Ondui delijk is echter of de premie B- en vrije sectorbouw nog wel zal worden gerealiseerd. Als dit niet zou gebeuren, dan krijgt de ge meente minder inkomsten uit de OEGSTGEEST - De eerste huizen van de nieuwbouwwijk "Haas wijk" in Oegstgeest zijn klaar. Na een papieren voorgeschiedenis van bijna zeventien jaar is men erin geslaagd om in iets meer dan een jaar tijd de eerste huizen klaar te hebben. Volgende week vrijdag krijgen de eerste acht ko pers hun woning aangeboden. De eerste ideeën over een grote nieuwbouwwijk in Oegstgeest ontstonden al in 1963. Het duur de toen nog vijf jaar voor de plan nen in een bestemmingsplan wa ren vervat. In 1968 was het einde lijk zover, maar het duurde nog tot 1974 voordat het werd goed gekeurd door de plaatselijke ge meenteraad. Het toenmalige dagelijkse bestuur van de provincie (Gedeputeerde Staten) zag echter weinig in de plannen die zij door Oegstgeest kregen aangeboden, omdat daar in teveel dure (vrije sector)wo- ningen voorkwamen. Nieuwe plannen werden ontwikkeld en omdat al een deel vastlag ging dit aanmerkelijk sneller. In 1977 werd het nieuwe plan (70 procent sociale woningbouw, 30 procent vrije sectorbouw) posi tief ontvangen door de over heidsinstanties. Toen kwam ech ter een aantal Oegstgeester bur gers met verschillende bezwaren tegen de plannen in het geweer. Zo was er de milieuwerkgroep grond. Deze grond wordt dan im mers niet verkocht. Dit zou het financiële plaatje voor de ge meente ongunstiger kunnen kleuren. Oegstgeest die vraagtekens plaatste bij de noodzakelijkheid van de bouw van een dergelijke wijk. Verder vond zij de aantas ting van de polder, waar de hon derden woningen moesten ko men onaanvaardbaar. Daarnaast maakte een aantal be woners van de Kennedylaan be zwaar tegen de nieuwe wijk. Zij vreesden dat hun straat, die min of meer tegen Haaswijk aan grenst in een drukke en daarmee levensgevaarlijke verkeersweg zou veranderen. Verder waren er nog enkele individuele bezwa ren. Deze protesten sleepten zich drie jaar voort via verschillende instanties. Uiteindelijk kregen Oegstgeest en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten toch vorig jaar toestem ming van de Raad van State, waar de bezwaren inmiddels te recht waren gekomen, om te gaan bouwen in de polder. In mei vorig jaar sloeg de heer Buij- sert, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, de eerste paal en gaf daarmee het startsein voor de nieuwbouw. Toch waren ook daarmee de pro blemen rond Haaswijk nog niet verdwenen. De uitvoering van het eerste deelplan was dan wel de meest concrete stap op de lan ge voltooiingsweg van de wijk, maar over de rest van het bouw plan onstond al snel onzeker- Burgerlijke stand Geboren: Guillermo L. zv: Holman, W.T.M. en: van Niel, H F. (Lei den); Geeske M. dv: van Asperen, A.J.A. en: Kok. E. (Leiden Lonneke L. dv: Zeevat, J.N. en: Stofkooper, E.L. (Leiden Lars A. zv: van Viegen, C. en: van Eist, E.H. Leiderdorp; Steven zv: Leugering. C.P. en: Geuke, M.M. (Lei den.); Patrick zv: van der Meij, G. en: Buijn, J.J. (Leiden.); Maarten B. zv: van Twisk, R. en: Zandstra. M.G. (L.dorp.); Geert zv: Visbeen, C.J. en: van der Meer, P.J.M. (L.dorp.); Angélique G.M. dv: den Os, I. en: Brandt, G.M. (Lei den.); Stefanus H zv: van der Geest, J.E. en: van Wissen, C.E.M. (Zoeterwoude.); Johannes S.R. zv: van der Kroft, A.P.J.M. en: Hoogeboom, J.M.A. (Zoe terwoude); Lodewijk, R.A. zv: Kallen berg, R.L. en: Glasbergen, B. (Leiden.); Andreas zv: Tio, K.H. en: Kerkhof, M.M. (L.dorp.); Yvette N. dv: Keijzer, N. en: Krijbolder, E.C. (Leiden.); Mike zv: Emid, S. en: Meershoek, D.C. (Leiden.); Hugo F. zv: Franssen, F.J. en: Stappers, P.J. (L.dorp.); Jacobus W.M. zv: Zaal berg, J.P. en: van der Meer, D. (Leiden.); ZOETERWOUDE - De subsidie van de gemeente Zoeterwoude aan het Gewestelijk Orkest zal worden verdubbeld. De gemeen te betaalde eerst vijf cent per in woner nu wordt dat een dubbel tje. Dit werd gisteravond in de raadscommissievergadering voor financiën duidelijk. Het oude subsidiebedrag was vast gesteld in 1972. Daarom vond Zoeterwoude dat het tijd was voor een inflatiecorrectie en ver dubbelde de subsidie. Het Ge westelijk Orkest had echter een verhoging van de subsidie ge vraagd van vijf naar 34 cent, om dat veel gemeenten in Zuid-Hol heid. De teruggang van de eco nomie betekende behoorlijke klappen voor de bouw- en wo ningmarkt. Dit landelijk ver schijnsel werkte uiteraard ook in Oegstgeest door. Er dreigden te korten te ontstaan en een vertra ging in de verkoop van deze wo ningen De vraag doet zich dan ook nu voor hoe Haaswijk er uit eindelijk komt uit te zien en of over tien of meer jaren de laatste huizen zijn voltooid. VOORSCHOTEN - De meerder heid van de commissie welzijn en onderwijs in Voorschoten stond gisteravond zeer voorzich ting tegenover deeltijdbanen binnen het onderwijs. Mevrouw Breunesse (PvdA) ziet in het scheppen van. deeltijdbanen een oplossing voor de schoolver laters van de pedagogische aca demie. Mevrouw Van der Kloes (WD) is geen voorstander mede in verband met de moeilijke ver deling van bepaalde taken na schooltijd. Aikens (D'66) vindt dat het onderwijskundige aspect voorrang moet krijgen boven de werkgelegenheid. Volgens Ai kens hecht een kind aan een on derwijzeres of onderwijzer en daarom heeft hij bezwaren tegen deeltijdbanen bij het onderwijs. Ook de heer Bremmer (CDA) stelde het kind centraal. Visser (PvdA) besloot een lang be toog met de opmerking dat er ei genlijk te weinig van het hele probleem bekend is om een ge- fundamenteerd standpunt in te nemen. Wethouder Marselis (CDA) zegde toe dat hij stukken zou opzoeken waarin deskundi gen over de deeltijdbanen by het onderwijs schrijven. In Voor schoten zal zowel op de openba re kleuterschool "Boschgeest" land geen bijdrage leveren aan het instandhouden van het mu ziekgezelschap. De commissie vond die verhoging te fors, ook al omdat Zoeterwoude niet zo erg veel gebruik maakt van de dien sten van het orkest. Zoeterwoude was overigens teleur gesteld dat zij niet waren uitge nodigd op een bijeenkomst waar de (slechte) financiële situatie van het orkest werd besproken. Alleen Zuidhollandse gemeen ten met een inwonertal boven de 20.000 hadden een uitnodiging gehad. Voorts werd gisteravond besloten een betonnen tafeltennistafel te DONDERDAG Leiden - stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vr(j advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, 20- 21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, commis sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie beleidsplanning financien en belastin gen, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 tot 5 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel.- 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. als "De Speeldoos" komend schooljaar met deeltijdbanen worden geëxperimenteerd. Het gaat hier om kleuterleidsters die al jaren full-time werkzaam zijn op de scholen. Sporthal De bouw van de nieuwe sporthal in de wijk Bijdorp wordt vertraagd. Allereerst liggen de bezwaren van de commissie openbare werken tegen de grote omvang van de hal. Daarnaast zijn er ar chitectonische bezwaren. Reëel bekeken kan ondanks de goede wil van Sportschool Goederaad, de toekomstige eigenaar van de sporthal, de eerste paal voorlopig niet de grond in krijgen. De commissie kreeg gisteravond van wethouder Marselis te horen dat binnen het college van bur gemeester en wethouders vrijwel overeenstemming bestaat over de theorie dat alle kosten ver bonden aan intergemeentelijke regelingen op de zogenaamde 'nullijn' moeten blijven. Ook bij andere gemeenten blijkt hier voor instemming. De aanleiding voor deze medede ling werd gevonden bij de begro ting voor 1982 van de schoolartsendienst Kring Kat wijk. plaatsen op de Loethe. Dit wordt de tweede betonnen tafeltennis tafel in Zoeterwoude. Enige we ken geleden werd er alléén ge plaatst in het zwembad 'Haas broek'. Omdat die tafel een groot succes is, komt er nu een tweede. De kosten (2.000 gulden) worden betaald uit de reservepot 'speel- mogelijkheden voor de jeugd'. Uit dezelfde pot wordt ook de aanleg van een basketbalpaal op de Hoge Rijndijk betaald. Een petitie van jongeren vormde voor wethouder Van der Heiden de aanleiding voor dit voorstel. De paal gaat zo'n 1.400 gulden kosten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) d. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenechappell|ke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parl|8, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tat. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. ZaadnoordIJk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peetera 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders. ZOETERWOUDE - Bijna duizend wandelaars begonnen gister avond aan de tiende editie van de jaarlijkse avonddriedaagse in Zoeterwoude. Naast leerlingen van de vijf plaatselijke basis scholen liepen ook bewoners van het geestelijk gehandicaptenin ternaat 'De Weipoort' mee. De jongste kinderen uit het lager onderwijs wandelen vijf kilome- Bijna duizend wandelaars in Zoeterwoude ter per avond, terwijl de ouderen tien kilometer afleggen. De tien kilometertocht voerde de lopers door de polders van Zoeterwou de. De korte afstandlopers ble ven in de buurt van de vertrek plaats, de Corbuloschool. Vrijdagavond om acht uur worden de wandelaars met aan de kop de drumband 'VIOS' ingehaald bij het bejaardentehuis 'Emmaus'. Daar krijgen ze de herinnerings medaille uit handen van burge meester Houdijk.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2