'Levensgevaarlijk' spel op banen Schiphollijn Toneelprijzen uitgereikt g4&y Veilen bloembollen een experiment van belang Lisse staat bedrijven toe in Grullemans Aan Petra Laseur en Gees Linnebank DONDERDAG 4 JUNI 1981 f. Petra Laseur en Gees Linnenbank voor het stadhuis van Middelburg. VLISSINGEN (GPD) - „Er zijn economisch gunstiger omstan digheden geweest waaronder toneelprijzen werden uitge reikt", merkte de heer F. van der Veen, directeur van de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag en voorzitter van de Ver eniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) gistermiddag op in de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg. Deze economische situtatie, de daarmee samen hangende subsidies, kortom de problematiek van het kunstbe drijf vormden voor een groot deel de gespreksstof op het jaar lijks congres van de VSCD dat werd besloten met een toneel- lunch en de uitreiking van de toneelprijzen door de commis saris van de koningin in Zee land, dr. C. Boertien. Als voorgerecht werden de jury rapporten voorgelezen. Veel aan dacht werd daarbij besteed aan het kindertheater waarvoor een aantal jaren geleden de Hans Snoek-prijs werd ingesteld, be doeld ais een extra stimulans. De Hans Snoek-prijs 1981 werd toegekend aan de coöperatieve theatervereniging 'Mevrouw Smit'. De jury vond 'Wat heeft-ie toch, wat heeft-ie toch' van 'Me vrouw Smit' de beste voorstel ling van het afgelopen seizoen. De toekenningen van de andere to neelprijzen werden toegelicht door Beccy de Vries. In de eerst plaats motiveerde zij het instel len van de nieuwe Proscenium- prijs, die werd toegekend aan re gisseur Franz Marijnen van het Ro-theater voor zijn regie van Midzomernachtsdroom van Sha kespeare. Wat betreffende Petra Laseur die de Theo d'Or in ontvangst mocht nemen voor haar rol van Lotte van 'Botho Strauss groot en klein' bij het Publiekstheater, uitte de jury grote bewondering voor „haar beeldend stemge bruik, de expressiviteit van haar mimiek, van haar gebaren en be wegingen samen tot een helder evenwicht gebracht". De rol van meneer Puntila in 'Me neer Puntila en zijn knecht Mat- ti' van Brecht bij het Publiek stheater leverde Gees Linnebank de Louis d'Or op. Zijn interpreta tie van deze Finse herenboer die dronken de menselijkheid zelve is, maar die eenmaal nuchter niets van zijn beloften van goede daden terecht brengt, was voor de jury aanleiding om te schrij ven: „Linnebank speelde Puntila met een bruisende vitaliteit en een rijkdom aan nuances, werkte tegenstellingen uitstekend uit maar hield daarnaast ook de een heid van deze contrasten in stand. Met zijn wilde haardos, ro de snor en wit gezicht was hij een clowneske figuur die het toneel beheerste in houding en intona tie tijdens zgn nuchtere en gifti ge buien, zijn circusachtige acro batiek of zijn gespeeld wankel evenwicht". Ten slotte waren er nog de prijzen voor de beste bijrollen, de Co- lombina voor Trins Snijders (Polly in de Driestuiversopera van Brecht bij de Haagse Come- die) en de Arlecchino voor Henk Votl (in Burgerbruiloft van Brecht bij De Appel). In zijn slotwoord ging de heer Van der Veen in op enkele facetten van de problematiek van het kunstbedrijf, zoals het feit dat steeds meer gesubsideerde groe pen de neiging vertonen terug te vallen op de eigen basis, met het gevolg afbraak van het aanbod in de kleinere centra en ook minder variatie in de grotere schouwbur gen. Veel geld wordt er naar zijn mening aan de kunst onttrokken en hij stelde dan ook voor om te komen tot een 'schommelfonds', een soort produktiefonds waarin vrye producenten een deel van hun winst zouden moeten stor ten om andere produkties moge lijk te maken. De inkomsten van de vrije producenten zijn name lijk voor een groot deel afkom stig van de - gesubsidieerde - schouwburgen. AZL LEIDEN - In het Academisch Zieken huis Leiden zijn de volgende kandida ten geslaagd voor het diploma zieken verpleging A: J.M. Almekinders-v.d. Geer. A. Bene ken Kolmer-Hesseling. R. Blokker. P Engels, M. v.d. Graaf, I. Houwaart. A.W. Keijzer, E W Leechburch Auwers. S. van Loo. J.G. Luiting. M.C. van der Meg. W.P.M. van Mil. W de Mol. M K. Onderwater, J. Ouwerkerk. T.J. v.d. Plas. M.S.J. de Ree, J C. van Rossum, M.Q.N.G Ruigrok, ER. Stevens- Ghogli, M W.T. Tjon Sie Fat-Kitselaar. A.M.C. Thoolen. K.V. Tseng-Dorr, C A M. Vetter. M D. Vuyk. E Visser. F Wnlthof, A.C-M Zonneveld. Oranje Nassauschool LEIDEN - 'Aan de Oranje Nassau- school voor chr. mavo zgn geslaagd voor mavo-3: W. Bontje. K. v.d. Born. D. den Eisen. H. van Elteren. B. de Haan. A. Hooger- vorst, I. Kamphuis. D. Kranenburg. M. Mantel, J. Molevelt en A. Ggsbers. Geslaagd voor mavo-4. B. Bakker, P. Castelein. M. de Graaf. I. van Kessel, C. Labordus, E. Ravensber- gen, D Symonsma. E. Tisseur, M. Ver ver. M. Baart, E. Bleijenberg, P. Croojj- mans, F. Dusoswa. W. Hartevelt, R van Heu2en. J. Huner, M. Knotter, W. Kop. P. Mooten. J. Siere, M. UfTink, M. Vos kuil. S. Wanninkhof, E. Wolbersen. J. Bakker, W. Boom, H. van Gent. A. de Graaf. H. Houweling. H. Kuipers. R. Pe per. E. Robijn. J. Simons. S. Vermeulen, A. van der Vlist en E. Vreeken Geslaagden Chr. Mavo Noordwgk: N. Aarts. M. Berends. H. van Beveren, W. Bouckaert. R. Bouwman. M Bult huis. M. Choufour, W. Cramer. H. v.d. Deyl, J. v.d. Doel, J. van Duin. M. van Duin, B. Duindam. E. Duindam, B. den Elzen. E. Goemaat, C Haasnoot. M. Hoek, H. v.d. Horst, B. Jasperse, R van Katwijk. B. Meeuwenoord. J. Meijerink, K. Ooms. A. Plug, W. Plug, Y. Schreu- der, F. Schulte, J. Smit. H. van Stam. M. Talapessy, J. Turk, D. Turnhout. G. Vlieland, T. Vogelaar, H. Warnink, A. Wever. F de Witt, R. van Wijnen. M. van der Zwan. Louise de Coligny LEIDEN - Aan de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd: Mavo-3: E Bastiaan. F Dadi, M Dek kers. R Heppener. I Hoek. F. van Luik, L. de Mooij. R.J. de Vries. Mavo-4 M. Ai ban, I. Aytug. F. van Bee- len, L. Bezemer, M. Bezemer. P. Bisoen, I. de Boer, A. Box, H. Broekstra, M. de Bruijn. S. Buitendijk, I. van Cleef, K. Donker, P. Douwes, S. Elzenga, M. El- zinga, M. Flanderijn, M. Flippo, Y. Gee- ne. A. Gerritsen. M Gravemaker.' N. Hemmes. G Heus. W van der Hoek. M Huls, M. James. G. Janssen. B. Kam steeg. B. van Klaveren. P. de Kleijn. S. Koeleman, L. Kruit. A. Kucüksen. M. Labrujerc, L. v. Leeuwen. M. van der Linden, T. v.d. Lugt. I. Luurssen. M. v.d. Meer, T. Menalda, M de Ngs. E. v.d. Oe ver. A. Olijerhoek. R. Oost veen. E Po wer. K. Ranselaar, R. Schaart, M. Sioval, A.J. Steenhuisen, P. v. Steijn, L. Teige- ler, P. Touw. E v.d. Veer. S. Veldt. J. Versteegen. R. Vogelenzang. J. de Vos, P. Wittekoek, J. Witvoet. E Zitman. Havo: R Abrahams. A. A bra ham se, K. Admiraal. N. Bavelaar, J. Beerstecher, A. Belorge. E. Betting. A. Beumer, A. Blansjaar, P. Boerema. D Bogaards. P. Borrt mans, M. van der Bom. H. v.d. Bosch. S. Brouwer, E Buis R Bulthuis. A. v. Burken. R. Cancrinus. R. Cornehs- se. N. la Croix. C. Crombag. M. Dibbetz, G. v. Doekum, J. Dijkstra, P. v. Eg- mond, C. v. Es. R. v. Eijk, H. Flander- hijn, F. Francisco. V. Francois, N. Gail- lard, C. de Graaf, J. v. Haaften. P. de Haan. E. v. Haasteren, M. Hardenberg, M. Harmsen, E. van Holland. L. Holter- man, T. Hoogwout I. Hornung, M. v.d. Horst. S. v. Iterson, A. Jonkers. F.J Jut te. P. Koevoet, S Koppe. E. Landman. J.R. de Lang. S. Larde. C Laterveer, D Ligtvoet, I. v. Loenhoud. M. Mak. E. Masselink, J v.d. Meer. H.R. Mertens, F. v. Meteren. E. Meijer. A. v. Milaan, S. Moenen, C. Munsteren, A. van Muijen, S. van der Niet, W. Nieuwenburg, T. v.d. Nieuwendijk, M. Nooteboom, R. Pran- fel, I. Prevoo, M. Rasovich. J. Reinders blmer, J. v.d. Rest. S Rondeel. Y. Ro- zier. J. de Roode, J. Rijnveld. A v. Schayk, O Schepel. A. Schipper. E Sip- kema, P Smak Gregoor. R. Stakenburg. Y. v. Straten, W. Terpstra. C. Tisseur, B. Verdoom. C. Vermeeren, R. Vink. M. Vliegenthart, A. Voskuil. T. van der Weegen. M Welling. K Wesseling. J. Westmaas. M. van Winsen, A. Wolters, L. Wolters, A. Worst, A. Zwaaneveld, R. van Zijp. PAGINA 21 VWO A Admiraal M van Aken. F Ak kerman. J. B roe re. P. Brongers. R E ve to. R. Evers. K. Feskens. S de Groot. L. de Groot, L Hoebereehts, N van Hoek, M. Horsman, M. de Josselin de Jong. R Kamerling. M Kiclman. M Kruit. A. Kuilenberg, P Lucas, J Nooter, A D. Nghuis. R- Overbeek. A. Passenier. H. Pegtcl. E de la Ric. R. Pronk. P Rgn- veld. E Schut. R Siwpersad. M van der Sman. M Sombroek. M van der Sterre, R v. Steun. P. Swier. F. van der Velde. R. Vlas man. AS. Vroom, E Westen dorp. C. Wegermans, K de Wolf. E. Zee- gers. R. Zuiddam BASKETBALL - De Sowjet-Unie heeft de weg tot de eindstrijd van dc Europese titelstrijd Basketbal ongeslagen afgelegd. Gisteren versloegen De Russen in hun laatste wedstrijd Israël met 112- 84 (56-32). Morgen speelt de Sow- jet-Unie in de finale tegen Joego slavië. naar alle waarschijnlgk- heid. ATLETIEK - De Tsjechoslo waak se atlete Jarmila Kratochvilova heeft gisteren tijdens atletiek wedstrijden in Ostrava de 200 meter gelopen in 22,07 seconden. Slechts drie keer werd deze af stand door een vrouw ooit snel ler afgelegd. ATLETIEK - Chris Leeuwen- burgh van Sparta heeft gister avond tijdens atletiekwedstrij den in Den Haag het Nederlands jeugdrecord polsstokhoogspnn- gen verbeterd met drie centime ter. Leeuwenburgh wipte over 4.78 meter. Het oude record ves tigde de Spartaan nauwelijks een maand geleden. Het werd twaalf dagen geleden in Leiden voor Gijs de Ruiter van V en L-TC geëvenaard. VOETBAL - West-Duitsland is Europees kampioen voetbal ju nioren (UEFA) geworden. In de eindstrijd werd voor 56 000 toe schouwers Polen met 1-0 versla gen. Het doelpunt werd gescoord in de 53e minuut door Anthes van Frankfurt. TENNIS - Billie Jean King, de Amerikaanse tennisspeelster die twintig Wimbledontitels behaal de. zal dit jaar niet aan dit tradi tierijke toernooi deelnemen. Wimbledon-arbiter Fred Hoyles heeft dit gisteren in Londen be vestigd. King doet wel mee aan het toernooi in Surbiton. waar al tijd de laatste voorbereidingen op Wimbledon worden getroffen. Spelen op de Schiphol- lijn-stations van Hieuw Vennep en Hoofddorp: "Levensgevaarlijk", zo ■meent het publiek. De jeugd denkt daar blijk baar ande rs over en be landt tijdens haar spel nogal eens op de spoor baan. LISSE - Het domein "Grullemans", ten noorden van Meeren- burgh in Lisse, wordt bestemd voor de vesti ging van bedrijven. Burgemeester en wet houders hebben beslo ten dit gebied alsnog uit het plan "Landelijk Gebied" te lichten, waardoor de komst van bijvoorbeeld exportbe drijven mogelijk wordt gemaakt. Aanvankelijk maakte in de eer ste plannen het domein van "Grullemans" deel uit van het "Landelijk Gebied". Een en ander betekende dat de grond in dit deel van Lisse al leen mocht worden benut voor de bloembollencultuur (landerijen) met behoud van het landschappelijk karakter. Bij het ontvouwen van het offi ciële ontwerp-bestemmings- plan voor het "Landelijk Ge bied" blijkt van die eerste ge dachte afgeweken. Voor het gebied "Grullemans", 20 hec tare groot, wordt een apart plan ontwikkeld. Een plan waarin ruimte is geschapen voor semi-agrarische bedrij ven. Het is de bedoeling dat ook in de bebouwde kom van ge meente gevestigde bedrijven hier een nieuwe vestigings plaats kunnen vinden. "Op die manier krijgen de aan de agrarische sector gebonden bedrijven, die in het landelijk gebied geen uitbreidingsmo gelijkheden krijgen, een uit wijkplaats binnen de ge meente", aldus B en W. Naast het domein "Grulle mans" zijn binnen het kader van het aanvankelijk opge stelde bestemmingsplan sinds het eerste ontwerp van novemer vorig jaar geen gro te wijzigingen meer inge voerd. Dat houdt in dat de aanwezige agrarische bedrij ven voor wat betreft de uit breiding aan regels worden gebonden. Terwijl voor vesti ging van nieuwe bedrijven nauwelijks ruimte meer is. Ook de bouw van kassen wordt beperkt. Daarvoor is alleen binnen een gedeelte van de voormalige Roovers- broekpolder ruimte vrijge maakt. Het officiële bestemmingsplan "Landelijk Gebied" ligt van af morgen ter visie op het ge meentehuis van Lisse. Gedu rende één maand krijgen alle burgers van het bloembollen dorp de gelegenheid bezwaar aan te tekenen tegen de plan nen. Daarna zal de gemeente raad de bezwaren behande len, om vervolgens het plan definitief vast te stellen NIEUW-VENNEP - In Nieuw-Vennep heeft de jeugd een alleraardigst spelletje ontdekt. Je legt de oor op de spoorlijn en luistert of er een trein aankomt. "Levensgevaarlijk", wordt van zelfsprekend geroepen door ouders en het plaatselijke politiekorps. Veiling Flora gaat bloem bollen veilen volgens, al dus woorden van Flora mensen, een uniek sys teem. De belangwekkend heid en de belangrijkheid van deze ontwikkeling blijkt echter pas bij een vergelijking met de huidi ge situatie in het bollen- vak. Het nieuwe veilingsysteem moet ook worden geplaatst in het licht van het "Herstructureringsplan voor het bloembollenbedryf' en de "Beleidsvisie" voor dit be drijf, ontwikkeld door J.P.M. de Jonge, voorzitter van de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In- en verkoop De oervorm van de bloembollen veiling vindt men terug in de zo genaamde "groene veilingen", zoals die nog heden ten dage elk voorjaar worden gehouden en waar de bollen "in de grond wor den verkocht". Veel belangrijker waren de zoge naamde droge veilingen bij af slag, waarvoor bollen naar de veiling werden gebracht om via de klok te worden verkocht. In een grote neerzethal stonden dan vele duizenden manden opge steld. De koper kon zien wat hij kocht. In de na-oorlogse periode ontwik kelde zich daarnaast het in- en verkoop wezen. Tevoren had men reeds particuliere commis sionaires, die bij transacties be middelend optraden. Uiteinde veilingen, één in Bovenkarspel en twee in Lisse, die elk een ei gen in- en verkoopbureau had den met zo'n 150 man personeel in dienst. De veilingen West- Friesland in Bovenkarspel is ge fusioneerd met de HBG in Lisse en daarnaast bleef het Hollands Bloembollenhuis (Hobaho) be staan. De fusie betekende een kortwieking van de in- en ver koopbrigade, maar een aantal top-verkopers nam dit niet en stichtte te Lisse en zelfstandig in- en verkoopbureau (afgekort I V Het streven van de herstructure ringscommissie en van de KA VB-voorzitter De Jonge is duidelijk gericht op een efficiën te en kostenbesparende reorga nisatie van het bollenvak. Met de flisie van West-Friesland en de HBG is dat doel kennelijk nog niet bereikt. Verschil En nu komt veiling Flora met het plan voortaan in Rgnsburg ook bollen te veilen. Zo op 't oog is hierin weinig van bundeling en concentratie te merken. Er komt weer een bollenveiling bij! Er is echter een kenmerkend verschil. Rijnsburg gaat énders bloembol len veilen. Een der belangrijkste aspecten van de nieuwe methode is dat daarbij de bemiddeling (via I V overbodig wordt. De kweker geeft gewoon op wat hij te bieden heeft (het zogenaamde lijstveilen) en door een druk op de knop is de transactie gesloten. De komst van de Schipholspoor- lijn heeft verdeeldheid gezaaid tussen enerzijds ouders en poli- Er zullen dan wel een paar vak mensen nodig z(jn om bij conflic ten of geschillen bemiddeling te verlenen, maar dat aantal zal nog geen tien procent bedragen van het aantal dat de kwekers nu da gelijks "belaagt" afwachten Hoe het bollenvak in brede samen stelling hierop zal reageren moet men nog afwachten. Er worden in alle delen van het land voor lichtingsbijeenkomsten belegd en daar zal moeten blijken hoe het vak reageert. Hoe de bestaande bollen veilingen zullen reageren is ook nog ondui delijk. Waarom zijn ze niet zelf op het idee gekomen Misschien omdat ze in Rgnsburg kiener zgnmaar misschien ook om dat ze allerlei bezwaren zien die straks wel in de openbaarheid zullen komen. Hoe al die in- en verkopers erover denken is ook tie en anderzijds de kinderen Het station doet voor de jeugd dienst als prachtige speelgele- nog een open vraag. Het gaat om hun brood. Een feit is dat de bloemenhandel, waar Rgnsburg alles van weet. fundamenteel iets anders is dan de handel m bloembollen, waar mee Rgnsburg totnogtoe niets te maken heeft. De handel verloopt via andere wegen dan de bloe menhandel, waarbij dagelgks de marktprijs door het veilingvcr- loop wordt bepaald Kan zoiets bij bloembollen ook? Rijnsburg gaat trouwens slechts één middag in de week bollen veilen, al is het dan het hele jaar door. Maar in het seizoen hebben de bollcnveilingen continu neer- zethallen volstaan en veilen (af wisselend) tweemaal per dag. ge zwegen nog over. zoals gezegd het leeuwendeel, de in- en ver koopbureaus. Belangwekkend Rgnsburg komt inderdaad op de genheid. De ouders en politie vrezen voor ongelukken en heb ben er een flinke kopzorg bij. De politie van de Haarlemmer meer, die regelmatig door verontruste omwonenden wordt gebeld, zegt nauwlgks meer te kunnen doen dan regelmatig langs het station in Nieuw-Ven nep te rijden om dc kinderen steeds weer te verwgderen. "Wg kunnen daar", zegt politiewoord voerder Van Graaf Eiland bijna machteloos, "moeilijk de hele dag gaan staan". Uit zijn woor den blgkt dat het probleem van lyn van De Jonge, die eveneens beweert uat de kweker zo langza merhand zijn eigen boontjes w« 1 kan doppen en niet meer aan de hand van de veilingvertegen- woordigers hoeft te lopen. Daar bij gaat het echter niet alleen om de prijsinformatie, al wordt het gemakshalve wel zo voorgesteld. De goede I V-er ia een vakman, dagelijks langs de weg, dagelijks betrokken bg de handel en zijn advies bgvoorbeeld bg de aan koop van plantgoed is van in vloed. Te stellen dat het oprui men van het in- en verkoopsys teem een kostenbesparing is, is een simplificatie van de zaak Ondanks dit alles big ft recht over eind dat het hier gaat om een be langwekkend experiment. In Rijnsburg ziet men het I êt V-ge beuren als een indertgd noodza kelijke ontwikkeling in de bol lenhandel die motv-lijk zich/Hf heeft overleefd Daarom moet een volgende stap worden ge daan. Of de verwachtingen die men in Rgnsburg koestert, zullen wor den verwezenlijkt.. ze zgn zelf reëel genoeg zich niet aan voor spellingen te wagen. Maar er is een duidelgk geloof in het succes van deze stap. en niet alleen in de top' maar. zo verzekert men in Rgnsburg. ook in de "achter ban". In elk geval heeft Rgns burg de knuppel in het hoender hok gegooid En geloof maar dat de veren zullen rondgtuivcn. TON LODEWIJK spelende kinderen op de rails bij het nieuwe station in Hoofddorp identiek is. Een kijkje in Nieuw-Vennep leert onmiddellijk waarom de jeugd het station heeft verkozen tot nieuwe speelplaats. Met dc fiets is het mogelgk al zigzaggend naar dc spoorlijn te rgden NS- personeel is niet aanwezig, dus behoudens een enkele politie man, die zo nu en dan een kgkje komt nemen, is er niemand die de waarschuwende vinger op heft Op de trein wachtende reizigers staan er versteld van wat de kin deren allemaal uithalen. 'Ze spe len op de rails, rtjden met de fiets over het perron en maken dank baar gebruik van de wachthuis jes". Als voornaamste oorzaak wordt de afwezigheid van NS- personecl gezien. Een inwoon ster van Nieuw-Vennep: "Er loopt hier verder niemand rond. De kinderen kunnen gewoon hun gang gaan." Politieman Van Graaf-Eiland denkt dat het "de nieuwigheid" is. die de kinderen naar het sta tion lokt "Begrijpclgk. Ik kan me levendig voorstellen dat de jeugd hier op afkomt Ze moet al leen zo verstandig zgn, dat ze het gevaar van spelen op de rails in ziet". Van Graaf-Eiland meent dat de ou ders hun kinderen dnngend moeten wgzen op dc gevaren. "Ik denk dat de meeste ouders dat nog niet helemaal inzien Het klinkt hard Maar pas als er onge lukken gebeuren en er grote kop pen in de krant verschonen be seffen de ouders misschien hoe gevaarlijk het spelen op de rails daadwerkelijk is". De woordvoerder van de NS laat desgevraagd weten dat bg de spoorwegpolitie nog geen mei dingen over spelende kinderen op de SchipholspoorUjn zgn bin nengekomen De regel is dat in dergclgke gevallen het plaatselg ke korps wordt gevraagd op te treden Zo mogelijk neemt de spoorwegpolitie zelf maatregr len. Vooralsnog wordt daar bg de NS nog niet aan gedacht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21