LEIDSCH DAGBLAD 'TROS en Veronica fout" Hypotheekbank zet 250 man op straat Piloot F-16: Toestel niet "Geen rugnummers voor Omroepcomissaris Berisping voor teveel commercie Fa. GEREGELD uit Oegstgeest. Belachelijk Verduisterd miljoen in sexhuizen opgemaakt ^diuuLüü: DONDERDAG 4 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36489 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad|.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brau W-re S "9*1 Sli N \0tm Voor tel nrs. nt coWon LEEUWARDEN (GPD) - Het nisterie van defensie gaat ervan uit dat een motorstoring gister ochtend de oorzaak was van het neerstorten van een F-16 ge vechtsvliegtuig in het Lauwers meer. Verklaringen van oogge tuigen en een brief van het tot nu toe onbekende "Verband inter nationale strijd voor Wadden zee" suggereren dat het toestel zou zijn neergeschoten. "Abso luut uitgesloten", zeggen woord voerders van defensie, lucht macht en politie. Volgens ooggetuigen in Lauwer- soog en op een naburige cam ping zou de F-16 van eerste luite nant en oud-Leidenaar Bob van Winkel (21), afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden, door drie andere toestellen zijn be schoten. Ook is er een getuige die zegt dat de jager vanaf een schip op het Wad is beschoten. De schrijver van de anonieme brief, ondertekend door "Ver band internationale strijd voor Waddenzee", zegt de comman dant van de vliegbasis, kolonel H. de Vos, een week geleden te hebben gewaarschuwd dat er een F-16 zou worden neerge haald. "Nieuwe acties zijn in voorbereiding", aldus de brief. Bob van Winkel, Leidenaar van ge boorte en wonend in Leeuwar den, die begin mei zijn vliegop- leiding voor de F-16 voltooide, ontkent dat er op zijn toestel is geschoten. "Er waren geen ande re toestellen in de buurt en wij hebben ook geen munitie aan boord. Bovendien vloog ik zo'n 5000 meter hoog en dan kan men vanaf de grond moeilijk zien wat er precies aan de hand is". Het toestel van Van Winkel was met een ander toestel op de te rugweg van een navigatie-oefe- ning boven Duitsland. Omdat Van Winkel nog te veel kerosine (brandstof voor de F-16) by zich had om te kunnen landen, maak te hij boven het Lauwe9smeer wat rondjes. Volgens de lucht macht worden dergelijke oefe ningen door twee toestellen uit gevoerd en dat was ook nu het geval. Dat getuigen vier toestellen boven het Lauwersmeer signaleerden - één getuige spreekt zelfs van vier toestellen in formatie - ver klaart de luchtmacht uit het feit dat het neerstorten van Van Win kels jager direct andere in de buurt oefenende collega's trok. Ooggetuigen zagen vlak voor het neerstorten van het toestel rook wolkjes rond het vliegtuig en een vuurstraal. Bij een motorstoring niet ongewoon, zegt defensie voorlichting. Als de motor blok keert in combinatie met hoge snelheid - op dat moment onge veer 700 kilometer per uur - kan door wrijving rook ontstaan. Olie op hete delen van de motor zou het vuur kunnen veroorzaken. Van Winkel, dje zich met zijn schietstoel in veiligheid kon brengen, heeft van 't avontuur geen schadelijke gevolgen ondervon den. Ook psychisch leek hij on aangedaan. "Het ging plotseling mis", vertelt hij. "De motor stop te plotseling zonder stotteren of wat dan ook. De kist werd onbe stuurbaar. Nog net heb ik con tact kunnen opnemen met de ba sis en met kapitein Koopmans, met wie ik de oefening had ge daan". "Ik was wel behoorlijk opgelucht toen ik veilig aan de parachute hing en zag dat het vliegtuig op onbewoond gebied neerkwam. Op zo'n moment gaatje hart wel even sneller kloppen". De luite nant verklaarde vandaag al weer te zullen gaan vliegen. "Och, het gaat zo snel, je hebt nauwelijks tijd om bang te worden". DEN HAAG - Het werk van de twee informa teurs Lubbers (links) en De Koning rechtsgaat elke dag door. Nadat ze gisteren de fractieleiders van de vier grote politie ke partijen hadden ont vangen, spraken ze van ochtend met de voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, De Pous. DEN HAAG (ANP, GPD) De TROS en Veronica houden zich al jarenlang bezig met commerciële activiteiten, die de Omroepwet verbiedt. Minister Gardeniers moet deze omroepen dan ook op korte termijn officieel berispen Dat staat in een vandaag gepubliceerd rapport, opgesteld door de regeringscommissaris voor de omroep mr. M.M.L.G.M. Custers. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDaM/LEIDEN - De Westland Utrecht Hypotheek bank wil volgens de bonden per 1 juli 250 van de 921 personeels leden ontslaan. Welke gevolgen Op pinksterdagen Politie aan kust attent op verkeerd kamperen DRIEBERGEN (ANP) - De po litie langs de Nederlandse kust zal het komende pink- sterweekeinde streng optre den tegen mensen die hun tent of kampeerauto neerzet ten buiten de officiële kam peerterreinen. Dat zegt een woordvoerder van de ver- keerscentrale van de rijkspo litie in Driebergen. Langs de kust wordt dit week einde grote drukte verwacht. Het afgelopen weekeinde werd er volgens de politie al op grote schaal illegaal ge kampeerd. De helft van deze foutkampeerders kwam uit Duitsland. dit heeft voor de vestiging in Lei den, waar vijf man personeel werken, kon WUH-woordvoer- der W. Wouda vanochtend nog niet vertellen. „Het is niet uitge sloten dat wij sommige van onze 30 bijkantoren zullen sluiten", verklaarde hij. Voor de bonden zijn de plannen tot forse inkrimping van de bank volstrekt onaanvaardbaar. Vol gens hen is hiermee het sein ge geven voor een „ijskoude sane ring" van het werknemersbe stand in het solide bankwezen, dat sinds de jaren dertig geen last heeft ondervonden van werkgelegenheidsproblemen. Dit in weerwil van de berichten van banken, dat er de komende jaren nog veel behoefte zou be staan aan nieuw personeel. Volgens WUH-zegsman Wouda echter zijn de „afslankingsplan nen" bittere noodzaak, nu ten ge volge van de teruggelopen bouw activiteiten en de hoge rente stand het aantal hypotheken drastisch is gedaald. De bank spreekt van een ernstige stagna tie in de bouwmarkt. „Onze om zet is nu slechts één derde ten opzichte van vorig jaar. We zitten De Westland Utrecht Hypotheek bank (de grootste hypotheek bank in ons land) ziet binnen af zienbare tijd geen oplossing. De bank heeft getracht met buiten landse activiteiten de zaak ge zond te houden, maar volgens de bank sorteert dat vooralsnog te weinig effect. De bonden echter hebben aange kondigd zich fel te zullen verzet ten, wanneer de bank bij de di verse arbeidsbureaus de wette lijk vereiste melding vooraf van collectief ontslag indient. „Als; ze dat doen, zullen wij via d ZZI beidsbureaus alles blokkeren Eerst moet er inhoudelijk o leg komen", aldus de reactie van bestuurder H. Hofstee van de dienstenbonden FNV. Bij de Fries Groningse Hypotheek bank, naar grootte de tweede hy potheekbank in ons land, is vol gens het bedrijf geen sprake van afvloeiingen. Wel is het zo, dat bij vacatures eerst kritisch wordt bekeken of het nodig is om per soneel van buiten aan te trekken, zo vertelde een woordvoerder. Zich baserend op een uitgebreid onderzoek komt mr. Custers tot de conclusie dat de TROS in feite een "algemene produktie-, ex ploitatie- en handelsvennoot schap is" Gewezen wordt op de commerciële banden met het dagblad De Telegraaf. Ook stelt de regeringscommissaris de op winst gerichte TROS-rei- zen, de relaties van de TROS met platenmaatschappijen en de bin dingen met bedrijven in de hore ca- en recreatieve sfeer aan de kaak. Bij de TROS komen 57 procent van de inkomsten bin nen uit andere bronnen dan de omroepbijdragen en de STER- reclame. Driekwart Dit percentage bedraagt bij Vero nica zelfs 73. Mr. Custers heeft aangetoond dat Veronica Blad bv een volle dochter is van de omroeporganisatie. In de statu ten van deze bv wordt de moge lijkheid open gehouden andere ondernemingen op te richten of daarin deel te nemen. Kritiek heeft hij ook op de drive-in- showactiviteiten van Veronica. Die zijn eveneens ondergebracht in een aparte bv die voor hon derd procent eigendom is van de zendgemachtigde. Deze activitei ten worden financieel gesteund door het bedrijfsleven, dat in ruil daarvoor artikelen krijgt aange prezen in de betrokken shows. Bindingen In het rapport worden nog tal van andere - louter op winst gerich te - bindingen van Veronica met allerhande instellingen ge noemd. Met name VOO-direc- teur Rob Out wordt ernstig ver weten dat hij verschillende func ties bekleedt die niet met zijn di recteurschap zijn te verenigen. "Ideële, commerciële en per soonlijke belangen en bindingen zijn bij deze omroep teveel ver weven", aldus de regeringscom missaris. Evenals bij de TROS bestaat er geen verbod bij Vero nica voor "platenpluggers" om de studio's te betreden. Veronica overtreedt volgens mr. Custers de omroepwet al jaren. "De minister van CRM wist dat toen in 1978 de C-status werd verleend. Volgens de regerings commissaris moet Veronica zo snel mogelijk "schoon schip" maken. Alleen op die r men kunnen ontkomen aan een dreigende intrekking van de zendtijd. "Voor de gevraagde B- status komt Veronica onder deze omstandigheden zeker niet in aanmerking". Auto reed in kanaal: twee doden GRONINGEN (GPD) - Twee mannen zijn vanochtend vroeg met hun Amerikaanse sportwa gen in het Groninger Verbin dingskanaal gereden en verdron ken. De slachtoffers zijn de 39- jarige C. J. E. Kowallik uit Gro ningen, die de auto bestuurde, en de 41-jarige tandarts J. Gernts uit Stadskanaal, de eigenaar van de auto. Volgens getuigen reed de auto met grote snelheid. De bestuurder nam een ruime bocht, stuurde vervolgens via de linkerweghelft scherp naar rechts, waarop de wagen tussen twee schepen door het water in schoot. Agenten hebben nog geprobeerd de inzit tenden te redden, maar toen ze arriveerden was het voertuig reeds ver onder water. Het ka naal is ter plaatse nogal diep. Met behulp van kikvors mannen is de Chevrolet Sport later met de twee lichamen naar boven ge haald. Nieuw uniform voor PTT-ers DEN HAAG (GPD) - De PTT krijgt nieuwe uniformen. De mo gelijkheid tot modernisering van dienstkleding wordt nu onder zocht. Veel aandacht krijgen hierbij de eisen die uit overwe gingen van gezondheid en wel zijn worden gesteld. Onder het geüniformeerd perso neel is hierover een enquête ge houden. Volgens het sociaal jaarverslag van de PTT zou het resultaat van de enquête kunnen leiden tot een groter keuze-assor timent, zonder dat de representa tiviteit verloren gaat. Uiteraard zijn de nieuwe marktkramen op de antiek beurs In De Waag a.s. zaterdag van de Ook voor braderles, feesten of andere markten kunt U bij ons terecht. Inl. 071-153095 Enige tijd regen Veel bevolking en enige tijd regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Vrij krachtige zuid westen wind. 5 Juni Zon op: 5.22 uur; onder: 21.55 uur. Maan op: 8.30 uur; onder -.- uur. Hoogwater te Katwijk om 5.53 en 18.28 uur, laagwater om 1.44 en 14.09 uur. Politiebonden reageren fel: ECHT (ANP) - De Neder- V—De twee Utrechtse advocaten, mr. eenheid daarvoor verantw UTRECHT (ANP) - De Neder landse Politiebond (NPB) en de Algemeen Christelijke Politie bond (ACP) hebben fel afwijzend gereageerd op het voorstel om politieagenten van de mobiele eenheid van rugnummers te voorzien. Dat was deze week voorgesteld door twee Utrechtse advocaten. De advocaten deden dit voorstel om leden van de mobiele een heid die zich schuldig maken aan mishandeling van burgers her kenbaarder te maken, zodat het eenvoudiger wordt om over deze agenten een klacht in te dienen. Volgens de politiebonden treedt de mobiele eenheid gezamenlijk op, en moeten klachten over bepaal de gebeurtenissen dan ook tegen de eenheid als zodanig gericht worden. Klachten moeten dus te recht komen bij degenen, die verantwoordelijk zijn voor het optreden van de mobiele een heid. Hummels en mr. B. Tomlow lanceerden het plan voor rug nummers toen bleek dat hun po gingen om een strafrechterlijk onderzoek te krijgen naar het op treden van de mobiele eenheid tijdens een actie bij de kerncen trale in Borssele (maart vorig jaar) tevergeefs waren De actie voerders die zeggen bij die acUe te zijn geslagen en door politie honden te zijn gebeten, weten niet welke leden van de mobiele verantwoorde lijk zijn. Klachten van de actievoerders werden door de hoofdofficier van justitie in Middelburg en het gerechtshof in Den Haag te "vaag" en te "summier" ge noemd om tot een onderzoek tc kunnen leiden. Het gerechtshof bepaalde bovendien dat de klachten weinig zinvol zijn om dat ze zich niet richtten tegen met "name genoemde of althans identificeerbare personen". 26 PAGINA'S A Jimmy Connors in Parijs verslagen Prijzen van huizen in dorpen te hoog P4C1W A 1 Nooit zoveel geld voor bewapening Plannen voor zo'n 17.000 windmolens Het voorstel van de twee Utrechtse advo- caten om leden van de Mobiele Eenheid voortaan uit te rusten met rugnummers is belachelijk. De advocaten stellen dit voor om die agenten die 'in de fout' gaan beter te kunnen identificeren. Het is daarom belachelijk omdat men op deze manier de leden van de M.E. bijvoorbaat brand merkt als potentiële wetsovertre ders. terwijl zij er juist voor zijn die wet te handhaven, wat in nor male gevallen al geen sinecure is, laat staan wanneer ze als lid van de Mobiele Eenheid worden ingezet in omstandigheden waar in de rechtsstaat direct wordt aangetast, zoals bij relletjes 6n oproer. Daarbij komt dat de relschoppers zelf vanuit een grote mate van anonimiteit opereren. Zij die daarbij de wet overtreden zijn heel moeilijk door de justitie te vervolgen. Juist de rechtsstaat heeft de waar borgen, die ervoor zorgen dat al léén zij worden veroordeeld van wie wettelijk en overtuigend be wezen wordt geacht dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van die wet. Dat is het verschil met totalitaire regi mes, waarbij mensen veel sneller worden opgepakt en veroor deeld Natuurlijk gaan daardoor zowel rel schoppers als politieagenten, die zich misdragen, ten onrechte vrij- Recht is in dit verband ook vaak het grootste onrecht. Maar er is geen alternatief. Tenminste niet in een rechtsstaat als de onze. En dat zouden bijvoorbeeld advocaten best kunnen weten. DEN HAAG (ANP) - De 35-jange Ryswykse boekhouder/kassier van een meubelzaak in Den Haag heeft de afgelopen vier jaar ruim één miljoen gulden in zyn eigen zak gestoken. Het geld is hele maal opgegaan aan bezoeken aan sexhuizen. Hy heeft dit gisteren by zyn aanhouding door de poli tie verklaard. De man werkte al meer dan tien jaar in de meubelzaak. De ver duistering is vier jaar geleden be gonnen. De boekhouder stak maandelyks een paar duizend gulden in zyn eigen zak Hy deed dit door eenvoudig minder geld in de boekei) te schryven dan binnenkwam De directie van de meubelzaak ont dekte veertien dagen geleden dat er in de boeken was geknoeid if LEIDSCH £j. DAGBLAD if on nee Wilt u mij nu r een Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S v p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1