Vliegen wordt opnieuw duurder Blik in de weekbladen a f5,60 Paus verlaat het ziekenhuis Idee betaalde politiehulp valt slecht PRISMA Prijzen vijf procent omhoog JUIST NU CDA steunt Dolman Voor snelle kopie-service! Ierse kerk voor soepeler regime gevangenissen Zending doet beroep op v.d. Klaauw Classe Royale. Pils van grote klasse.] EISEV1ERS DONDERDAG 4 JUNI 1981 DEN HAAG (GPD) - Het idee van de Rotterdamse hoofdcommis saris van politie A. Vermeij om voortaan een financiële vergoe ding te vragen, aan organisaties die politiehulp vragen is niet enthousiast ontvangen in de po- litiewereld. De Haagse politie bestempelt het resoluut als onzin. De Algemene Christelijke Poli tiebond is bang voor rechtsongelijkheid. Moet het bezuinigen op de kosten van po litie zo ver gaan dat alleen rijke organisa ties nog op politiehulp kunnen rekenen? Het idee van de Rotterdamse politiechef is eerder gelanceerd. Op zijn minst werd voorzichtig gewaarschuwd als de politie werd gevraagd te bezuinigen, dat die be zuiniging weieens ten koste zoü moeten gaan van de 'aardige' dingen, zoals buurt werk of hulp bij feesten. Nu de politie daadwerkelijk moet bezuini gen en overuren van agenten niet meer uitbetaald mogen worden maar in vrije tijd moeten worden, gecompenseerd heeft hoofdcommissaris Vermeij zijn ge meentebestuur voor de keuze gesteld. Of accepteren dat bij evenementen de poli tiehulp betaald wordt (zodat overuren van agenten toch uitbetaald kunnen wor den) of, als de gemeente wil dat onbetaal de hulp gegeven blijft worden, dat de ge wone straatsurveillance vermindert. Vermeij zelf heeft overigens al gekozen. Hij vroeg voor politiehulp bij een vliegshow op het Rotterdamse vliegveld Zestienho ven 40.000 gulden. Het feest ging niet door; de organisatie zei het zich niet te kunnen veroorloven. Profijt Secretaris G. Koffeman van de Algemeen Christelijke Politiebond zegt dat zijn or ganisatie tegen zo n handelwijze is. „Er wordt al geruime tijd gepraat over het in voeren van het profijtbeginsel voor be paald politiediensten. Wij hebben princi piële bezwaren. Het moet niet zo zijn dat diegene met het meeste geld ook de meeste politiehulp krygt. Aan de andere kant is het wel zo dat in deze tijd van be zuinigen je bepaalde situaties, waar eve nementen worden georganiseerd uit Koffeman geeft het voorbeeld van politie hulp bij voetbalwedstrijden. Als een wed strijd in bijvoorveeld het Rotterdamse Feijenoordstadion uitgaat zijn soms tien tallen agenten op de been om het publiek snel en veilig van het parkeerterrein af te loodsen. Dat is meer dan alleen verkeer regelen, vindt Koffeman. „De politie is natuurlijk verplicht verkeer goed te rege len bij zoiets. Maar dat is wat anders dan zoiets ook zo snel mogelijk werken om irritatie te voorkomen. Een stadionbezoe ker die met moeite maar veilig van zo'n parkeerterrein afkomt kan bij een volgen de wedstrijd misschien denken, ik blijf lekker voor de televisie", aldus Koffe- GENÈVE (GPD) - De vliegtarieven moeten met vijf pro cent stijgen. De passagierstarieven op lijndiensten moeten op 1 september omhoog, de vrachttarieven op 1 oktober. Een eerdere verhoging was niet mogelijk, om dat het publiek dat niet zou accepteren. Aldus is gisteren in Genève beslo ten op een spoedbijeenkomst van de IATA, het overkoepelend orgaan van 110 lijndienstmaat schappijen in 95 landen. Voor Nederland geldt het besluit wel voor de KLM, maar niet voor chartermaatschappijen als Marti nair en Transavia. De spoedbijeenkomst en het be sluit dat in Genève is genomen, vloeit voort uit de snel verslech terde financiële situatie van de burgerluchtvaart in de hele we reld. Volgens de IATA moet wat de leden van deze organisatie be- ADVERTENTIE treft voor 1981 worden gerekend op een gezamenlijk verlies van 1,7 miljard dollar plus een rente- fast van 900 miljoen dollar, een totaal 2,6 miljard dollar. Uit het een en ander vloeit voort dat de resultaten voor 1981 nog slechter uitkomen dan voor 1980, dat tot dusver was beschouwd als het slechtste jaar. Tariefsverhoging is niet het enige besluit dat op de IATA-bijeen- komst is genomen. Bij de rege ringen zal krachtig worden aan gedrongen op herziening van hun beleid met betrekking tot ta rieven voor landingsrechten en luchtverkeersbegeleiding, voor zover deze tarieven (zoals in Ne- Deze punten gelden vooral in Eu ropa en dragen volgens de IATA sterk bij in de hoogte van de vliegkosten. In de VS wordt voor luchtverkeersbegeleiding geen vergoeding gevraagd. Bij de regeringen zal worden aan gedrongen op herziening van het systeem van luchtwegen. Op da gelijks vele malen gebruikte rou tes moeten vliegtuigen zo ver omvliegen dat - bijvoorbeeld bij de KLM - elk passagiersvliegtuig in Europa op elke route gemid deld 93 kilometer meer vliegt dan nodig is. Ook in dit opzicht wijkt Europa sterk af van de VS, waar elk vliegtuig, met dezelfde apparatuur als die in Europa, recht op zijn bestemming af kan vliegen. Door de Europese pro cedures verspillen de maat schappijen nodeloos veel brand stof. WOORDENBOEKEN bij de boekhandel 7 1981 INTRES DEN HAAG (GPD) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer zal de kandidatuur van dr. Dick Dol man (PvdA) voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer steunen. Dit komt 10 juni aan de orde wanneer de Kamer voor een bijzondere zitting bijeenkomt. Deze zitting duurt tot Prinsjes dag in september. Wie na die dag voorzitter wordt, is nog niet be kend. De fractie heeft gisteren vergaderd over onder meer de kwestie van het voorzitterschap. Het is de ge woonte dat de grootste fractie in de Kamer de voorzitter levert, maar het is geen geschreven wet. Ook in het verleden is wel van deze regel afgeweken. Het CDA heeft nu - evenals de WD-fractie al eerder deed - laten weten dat het Dolman zal steunen. Na de opening van het nieuwe par lementairejaar op de derde dins dag in september, wanneer de koningin met de troonrede de beide kamers van de Staten-Ge- neraal opent, moet opnieuw een besluit genomen worden over een voorzitter. De CDA-fractie wil niet nu al zeggen wie zij dan willen. Dat hangt volgens de christen-democraten mede af van de verdeling van de voorzit terschappen van de verschillen de kamercommissies. ROME (AFP) - De paus heeft gis teravond het Gemelli-ziekenhuis in Rome verlaten en is naar het Vaticaan vertrokken. Nadat hij op 13 mei op het Sint- Pietersplein was beschoten, moest hij in het ziekenhuis wor den opgenomen. Hij liep op eigen benen naar de ge reedstaande auto. Hij groette de menigte journalisten in de hal, die voor hem klapte. In de namiddag hadden de artsen in het Gemelli-ziekenhuis be kendgemaakt, dat een serie on derzoeken had uitgewezen, dat alle lichaamsfuncties van de paus normaal waren. Ruim drie weken geleden pleegde de Turk Mehmetali Agca een aanslag op het hoofd van de rooms-katholieke kerk. Johan nes Paulus liep ernstige verwon dingen op in het onderlijf, terwijl hij licht geraakt werd aan een ADVERTENTIE met 1ste klas kopieën op A4 en A3 formaat. AL VANAF 18 CENT PER STUK Mum naar: COPVj, Nieuwe Rijn 34 VYSyl Leiden - Tel. 071 - 14 62 91 wkV arm en een vinger. De artsen hadden vijf uur nodig om het le vensgevaar te doen wijken. Bij de aanslag raakten eveneens twee Amerikaanse vrouwen ge wond. Hun toestand is bevredi gend, maar zij hebben het zie kenhuis nog niet mogen veria- tem LONDEN (AFP) - Een commissie van de Ierse roomskatholieke kerk heeft gisteren een verkla ring aan de Britse regering ge vraagd om een wijziging van het gevangenisreglement om uit de impasse te geraken ontstaan door de hongerstaking van IRA- leden in de Maze-gevangenis bij Belfast. Volgens het voorstel, op gesteld met hulp van de Ierse bisschoppen worden een aantal hervormingsvoorstellen gedaan zoals het dragen van eigen kleren door gevangenen, meer ontmoe tingen tussen gevangenen, meer culturele activiteiten. In de verklaring wordt echter wel gezegd dat de Ierse katholieke kerk gekant is tegen de eis van de IR A-gevangenen hun politie ke status te geven. Gevangenen. De zending van de Gereformeerde Kerken in Ne derland heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gevraagd de regering van Taiwan dringend te verzoeken, een aan tal leden van de Presbyteriaanse Kerk in dat land vrij te laten. Zij zitten om politieke redenen ge vangen. Onder hen is de secreta ris-generaal van deze kerk. dr. Kao Chung-Ming, die tot zeven jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De officiële aanklacht te gen hem is, dat hij heeft ver zuimd de zich schuil houdende oppositieleider Shih Ning-Teh bij de autoriteiten aan te geven. Volgens de gereformeerde zending moet de werkelijke reden vanKa- o's gevangenneming zijn ge weest, dat zijn kerk de autoritei ten had gevraagd, de staat van beleg (sinds 1949) op te heffen, politieke gevangenen vrij te la ten en te komen tot democrati sche verhoudingen in het land. Onderscheiding. Vicaris-generaal R.Ph. Bar van het bisdom Rot terdam is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Bar is. tot aan zijn benoe ming tot vicaris-generaal in 1975, tien jaar luchtmachtaalmoeze nier geweest. Hij bleef namens de legerbisschop, kardinaal Wil- lebrands, adviseur van de depar tementale commissie 'structure le aangelegenheden'. Deze com missie beëindigde onlangs haar werkzaamheden. Naar Doorn. Het Instituut voor Evangelisatie verhuist deze maand van Driebergen naar het landhuis 'De Koppel' in Doorn. De huisvesting in Driebergen was te klein geworden. Sinds mei vorig jaar huurde men daar om in Veenendaal een tweede kantoor. 'De Koppel' was eerst kantoor van de evangelische hulporganisatie 'Tear Fund'. Die heeft nu een an der pand in Doorn betrokken. De 'Navigators' gaan naar het 'Koetshuis' in Dnebergen. waar het Instituut voor Evangelisatie nu nog zit. Bcrocpingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Dieren G.F.H. Kelling Vlaardingen; be dankt voor Amerongen T. van 't Veld Ede Gereformeerde Kerken: beroepen te Haren P C. van de Wel Hooge- Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Drach ten-noord J. Kruidhof (laatstelnk zendingspredikant) Enschede, die hiermee bedankte voor onder andere Leiden. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Sunnyside (Ver.Sta- ten) D. Hakkenberg Lisse. Evangelisch-Lutherse Kerk: aan genomen de benoeming tot zie- kenhuispredient in de Lutherse Diakonale Inrichting (deelwerk) J C. Melin iblijlT predikant in Zaandam). Poppema Uit Leiden weg. De kapiteins Pop pema van het Leger des HeÜi gaan Leiden verlaten. Kapitein Poppema is benoemd tot direc teur van een nieuw ontwen ningscentrum van het Leger des Heils voor alcoholverslaafden in Ugchelcn (bij Apeldoorn) Be langstellenden kunnen afscheid van de kapiteins nemen na een zangdienst op zondagavond 14 juni (half 8) in de Vredeskerk. Het afscheid in eigen kring is op 17 juni om half 8 in de korpszaal van het Leger aan de Hooigracht Ontwapening. De veertien natio nale afdelingen van de rooms-ka- tholiekc vredesbeweging 'Pax Christi' in Europa en de Verenig de Staten hebben zich uitgespro ken tegen het bezit van kernwa pens en vóór eenzuidige nationa le initiatieven tot ontwapening. Dat gebeurde op een vergade ring van de internationale be stuursraad van de beweging in Wenen. Twee van de vier verga deringen werden geheel besteed aan een uitwisseling van gege vens over kernontwapening en het opstellen van de verklaring waarmee 'Pax Christi' haar In ternationale ontwapeningsjaar' inluidt De vredesbeweging vraagt de Rooms-Katholiekc Kerk drin gend, haar leer ten aanzien van wapenbezit en een rechtvaardige oorlog te herzien tegen de achter grond van de huidige ontwikke lingen. Zij zou willen, dat de bis schoppenconferentie in 1983 'vrede en ontwapening' als hoofdthema zou kiezen. Uit de kerk. Vier anglikaanse priesters m Zuid-Wales (Enge land) zijn overgestapt naar de Rooms-Katholieke Kerk na het besluit van hun kerk om vrouwen tot diaken te wijden Ze zijn allen ongetrouwd. Het ziel ernaar uit, dat de Rooms-Katholiek Kerk hen zal accepteren als kandida ten voor het priesterschap De priesters -tussen 32 en 39 jaar menen, dat de Anglikaanse Kerk wan Wales door haar besluit om vrouwen tot diaken te wijden de aard van het ambt en het ge zag m de kerk ter discussie heeft gesteld. De kerk van Wales heeft sinds vorig jaar april veertien vrouwen tot diaken gewijd. Een van de laat ste wijdingen leidde tot een pro testdemons t ra t ie. ADVERTENTIE We hebben geen geld om ons pitsie lekker goudgeel V af te bedelden. Maar met 'n kleurpotlood komt u 'n j heel eind. "Welk kabinet hef Nederlandse be drijfsleven moet redden staat al vast", zo meldt VN op zijn voor pagina. "De geheime plannen van de Adviescommissie Indus triebeleid kunnen niet zonder PvdA en CDA worden uitge voerd". Die Adviescommissie, ingesteld door de regering, staat onder voorzitterschap van de oud- Shelltopman Wagner. Er zitten onafhankelijke deskundigen in, onder wie werkgevers van grote bedrijven en een paar vakbonds mensen. De club werkt hard aan haar rapport, zo hard dat zelfs op Hemelvaartsdag werd verga derd, want het móet in de kabi netsformatie een rol spelen. Volgens VN gaat het rapport de volgende aanbevelingen bevat ten: aantasting van de minimum inkomens om verhogingen voor vaklieden en specialisten per be drijfsgroep mogelijk te maken, aantasting automatische prijs compensatie, ontkoppeling lo nen en uitkeringen, trendbeleid ambtenaren op de helling. Die zaken kunnen alleen maar ge regeld worden als CDA én PvdA in de regering zitten. Het FNV zou volgens het blad tot alles be reid zijn, als maar wordt voorko men dat het "weer vier jaar geen invloed kan uitoefenen op het kabinetsbeleid". Twee pagina's over de nasleep van de verkiezingen. De frustratie in de PvdA is enorm, zo blijkt dui delijk. Van Thijn vindt dat zijn partij moet meeregeren en meent zelfs dat "de 44 zetels van nu zwaarder wegen dan de 53 zetels van toen". Maar Bram Peper zegt daarentegen: "Nu met de pet in de hand vragen of je mee mag doen zou dodelijk zijn voor de club". Het imago van Den Uyl is afgebladderd: "De jongeren ken den hem niet meer, de ouderen verweten hem van alles". De par tij moet op zoek naar charme, frisheid, nieuwe kiezers. Maar de grote vraag is hoe? Over het CDA wordt opgemerkt: "Het weet dat het nu heel ver kan gaan". Max Pam interviewde Freek de Jonge o.a. over zijn jongste pro gramma. "Als de mensen tevre den naar huis gaan, als ze blij buiten staan, dan is er iets mis, dan kan ik beter balletles erbij nemen". Verder: "De PTT wil in Groningen zijn eigen Hoog Catharijne bou wen" (een erfenisje van Max v.d. Berg), "De Amro-bank breekt in bij haar eigen clienten" (de Ber- muda-afiaire) en "De Polen zijn aan de democratie verslaafd". Het kleurkatern gaat over "De Meesters", de machinisten van de Nederlandse Spoorwegen. Ook in EM veel over de verkiezin gen en de kabinetsformatie. Het echte breekpunt voor een CDA- D'66-PvdA regering is voorlopig de defensie, zo meent het blad. "Op dit moment ziet in Den Haag nog niemand hoe er op dit punt een compromis te vinden is tus sen de PvdA enerzijds en CDA en D'66 anderzijds. Hoewel Den Uyl concessies wil doen. valt het niet te verwachten dat hij hier zo maar alle punten overboord gooit". Als het toch tot zo'n kabinet komt. zal de PvdA volgens EM genoe gen nemen met "een plooibaar re geerakkoord, waarin zij later prioriteiten kan invullen. Een maal in het kabinet zal de PvdA pogingen ondernemen de politie ke macht van het CDA te neutra liseren. Overigens is het spel van Den Uyl als politiek leider van zijn partij uit, aldus het blad". Het omslagverhaal gaat over "De goddeloosheid van het doem denken". Er bestaat, zo schrijft EM, een direct verband tussen de afwezigheid van een inspire rend Godsbeeld en het noodlots- denken dat onze cultuur ver armt. Een zwaar stuk, dat vermoedelijk zal inspireren tot nieuwe doem- gedachten. "Voor de slechte gang van zaken in bedrijven wordt te veel de schuld geworpen op het sociaal- economische klimaat en It wei nig op eigen onbekwaamheid", zegt de Groningse bedrijfsadvi seur Voogd. Hij bepleit een luchtbrug voor managerspatien- ten ter bijscholing in Amerika. "Menig bedrijf gaat kapot aan onbenul". "De gemeente Den Haag is zo lek als een mandje", constateert EM Met grote regelmaat gaan ver trouwelijke stukken de straat op. Vooral als het over Schevenin- gen gaat. "De lekken zijn symp tomatisch voor het onverkwik kelijke gekrakeel in de Haagse lokale politiek". Voorts: "Kwaliteit van de mavo- opleiding steeds minder", een in terview met president Hoessein van Irak ("Ik vecht tegen de idioot Chomeini, maar kan ook tegen Israel nog oorlog voeren") en "Zoeken naar verborgen schatten nog lonend". hervormd nederland IKV-er Mient Jan Faber zegt in HN over de verkiezingsuitslag dat er nu wel een "centrumregering" zal komen. Hij vreest dat dat ge paard zal gaan met "compromis achtige formules". Als in novem ber weer over modernisering van de kerntaken wordt gesproken, "zal de inzet van de vredesbewe ging zo scherp mogelgk moeten zijn. Er moeten tienduizenden mensen voor op straat gebracht worden. Het zal allemaal nog veel harder moeten". Annemiek en Maarten Elling gin gen naar Peru om daar een baby te adopteren. Ze kregen aanvan kelijk een "prachtige Indiaan", maat diens gezondheid liet zeer te wensen over: er mankeerde wat aan hart, lever en longen Met hem viel niet te reizen Je kunt ook een ander kind krijgen, zeiden de mensen van de adoptie "Alsof je een auto inruilt waar van de motor niet in orde is". Een ontroerend én pijnlijk verhaal. "De traditionele kerken moeten verlost worden van de overheer sing van de veertigers" schrgft Gerard de Haas in een artikel dat als kop kreeg "Niet alleen het in komen. ook het geloof van Jan Modaal is belangrijk". Als de veertigers wat minder hun stem pel op de zaken drukken, durven de verdreven bejaarden en jon geren hun plaats weer in te ne men, zo betoogt hij. De veerti gers bepalen volgens hem nu al les: preektrends, liturgie, lied- boekcultus, organisatie. Verder is samenwerking met het evan gelisatie-christendom onont beerlijk, willen de traditionele kerken nog toekomst hebben, al dus De Haas. Wim Koole, directeur Ikon-tv, schrijft over de zevende christe lijke tv-week die in Amsterdam werd gehouden en waaraan 20 landen deelnamen. Hij hekelt het vooral in Amerika (en hier een beetje via de EO) oprukkende verschijnsel van de "elektroni sche kerk": de godsdienstige tv- amusementsshow met een pro fessioneel orkest, zanggroep, be kende solisten en een bevlogen evangelist. "De predikers zijn eén van zin in politiek conserva tisme en een uitsluitend op oude bekende waarden georienteerde geloofsovertuiging. Zakelijk zijn ze echter hoe langer hoe meer el- kaars concurrenten geworden. Er is een smakeloze en hier n daar perverse uitbuiting van de zielsbenauwde goedgelovigen aan de gang....een nieuw soort af laathandel". succesvolle kopman van de RPF (twee zetels), aan het woord. Hij drukt er nog eens op hoezeer hu zich door God geroepen acht. Op w.ike wijze hij politiek te werk zal gaan, blijft wat vaag VOQC .i! les heb je een "stuk zegen" no dig. "Geldt ook voor het econo mische plaatje: als je doet wat de Here God van je vraagt komt er een stuk zegen op je af dat je zegt: dat had ik nooit kunnen verwachten". Toen Meindert nog sportjournalist was heb ik seizoenen lang week in weck uit met hem op de voet baltribune gezeten. Keken we sa men hoe de bal in het net snorde. En nu dit. Verder weinig politiek. Een wat vermoeiend interview met prof De Galan over zg'n plan (het zo veelste) ter gezondmaking van onze economie. Hij ziet veel m de tien punten van Albcda Het omslagverhaal gaat in op de beleveniswereld van de transse- xuelen (de mannen du- zich vrouw voelen) Een drukt M M poëtisch uit. "Vrouic zijn bete- Ml VOOf rn ij net zoiets alsof ie mand met een bloem langs mijn ziel strijkt' Een interview met de schrgfster van "Het netwerk van het terro risme" Claire Sterling "H.-t niet fair mij met Haig te identifi ceren". En een uitvoerige analy se van de moeilijkheden bu de OPEC ("De wet van Allahs vraag en aanbod"). In Filmfan een gesprek met Frans Zwartjes en artikelen over Fass- binder en Stewart Granger leider van de PvdA Het blad ci teert een paar socialistische ka merleden die niet met naam ge noemd willen worden "Het is triest genoeg, maar het is uit met Joop. Het moet wel gek lopen als hij over pakweg anderhalf jaar nog hier is" Cym chCOfl UtOl (1 De 1\jd: "Het monsterverbond tussen Van Agt en de Reckman- nen is gelukt het einde van Den Uyl". Verder schrgft De Tijd "In sommi ge kringen van het CDA kan rnen de gedachte niet van zich afzet ten dat Van Agt er op uit is de PvdA buiten de lijnen te werken of af t© wachten tot die partu. bijv dank zu dc Werkgroep voor Socialistische Politiek van Reek- man zichzelf buiten de Ujnen heeft gewerkt" Verder in het blad het gerucht (maar "uit goede bron") dat Wie- M 'i' RaHMl i politieke carnere wil beëindigen Hg zou er met goed meer tegen op kunnen. Godfried Danncels, aartsbisschop van Mechelrn Hm een interview over de Neder landse katholieken: "Nederlan ders raken altgd zo gauw opge wonden, willen voor elk pro bleem terstond een oplossing, desnoods nog voor de avond". Voorts een interview met de Twentse hoogleraar dr. Kreiken over (alweer) een plan dat onze economie goed zal doen. deel acht van de verdoktenng van Ne derland ("De dokter weet het ook niet") en "Ongrijpbare Parsi- val in het Holland Festival In John Jansen van Galens Week boek komt Meindert Leerling, de Ook in de ogen van Dc Tijd is het gebeurd met Den Uyl als politiek RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19